Binnenla» d. Gemengd Nieuws. National» Feestdag, De Regeeringspersdienst meldt, dat de R-geering heeft besloten om voor het personeel, voorzoo ver dat in Rijksdienst is, den dag waarop H. M de Koningin Haar 40-jarig regeringsjubileum viert, d.i. Dinsdag 6 September a.s., te verklaren tot een algemeenen nationalen feestdag. Zestig millfo n vo»r openbare werken. In de M morie van A .twooro over het ontwerp tot verhooging van het crediet voor het Werk fonds heeft de regeering than:- haar plannen bekend gemaakt te* aanzien van de werkloosheidsbe strijding. Deze plannen komei op het volgende neer 1. Het aangevraagde crediet voor het Werkfonds wordt ver hoogd van 30 millioen tot 6u millioen. 2. Reorganisatie van het Werk fonds en de werkverschaffing. 3. Er zal een coördineerende instantie voor werkverruiming in het leven worden geroepen. 4. In overweging zijn maat regelen, waardoor de regeerin,. grootere bevoegdheden krijgt tei overwinning van weerstanden bij de uitvoering van werkverrui mingswerken. 5. In overweging zijn maat regelen, welke de regeering een grootere bevoegdheid zullen gever, bij de z g. spreiding van arbeid 6. Het Werkfonds zal tevens dienstbaar gemaakt worden aar den bouw van woningen voor groote gezinnen. De regeering stelt zich op hei standpunt, dat de werkloosheids bestrijding allereerst moet worder gezocht binnen het kader van hei bedrijfsleven door opvoering var dit bedrijfsleven, doch dat, waa. opvoering van het bedrijfsleven tijd vordert en bovendien niet all. arbeidskrachten zal obserbeeren, openbare werken noodig zijn. Ter verdediging van haar beleio is in de Memorie van Autwooro opgenomen 'n beknopt overzichi van hetgeen de regeering langs verschillende wegen gedaan heet. ter bestrijding van de werkloos heid. Ook wordt gewezen op dt verhoogde activiteit van het Werk fonds: terwijl in 1937 totaal 17 mill, werd geblokkeerd, is in de eerste vier maanden van 1938 22,5 mill, en in de eerste vijf maande, van 1938 37,5 mill, geblokkeerd. «tra, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, 4e. de heer Mr. P. Dielemar, lid van Ged. St. van Zeeland. Allen bekende redenaars dus. En als het nu in het voornemen ligt, om dienzelfden avond ook d. Oranje-bazar te openen, kunne, we ook dien dag weer als eer waren feestdag tegemoet zien. AXEu, 24 Mei .938. Zaterdagmiddag hadden alhier een tweetal ongevallen plaats, du betrekkelijk nog goed afgeloopen zijn. De slager De J. probeerde het zgn. acntèrbord van zijn veewagen te sluiten, doen doordat dit kar weitje hem te machtig bleek, geraakte hij eronder en bezeerde daarbij knie en schouder der mate, dat geneeskundige hulp noodig bleek. Na een paar dage. rust zal de man zijn werkzaam heden wel weer kunnen hervatten. Een tweede val betrof den nog jeugdigen J F die aan het turner, was aan de brug. Hij kwam bij een sprong aan den verkeerden kant van dit toestel tereent, zoo dat de benedenarm totaal ont wricht werd. De dokier brachi hem naar het ziekenhuis, waar dt arm werd gezet. Ofschoon gerechtvaardigde vrees voor erger bestond, bleek dit na geneeskundig onderzoek onge grond en zal het ventje weer vrij vlug hersteld zijn. Nog eens de 200 opeenten. Wie in deze gemeente zijr belastingbiljet heeft ontvangen, neeft kunnen zien, dat in zake de 'ot 200 verhoogde opcenten der Personeele Belasting voor Axh ;een twijfel meer bestaat. Ei nocht dit zoo zijn, en dit '.ooals de burgemeester te dezer plaatse ons in een gesprek te kennen gaf eigenlijk maar voorloopig was, omdat men altijd iog zou kunnen terugkrijgen wa. leveel betaald was, dari is toch wel alle twijfel weggenomen, nu 'elfs in de Neder!. Staatscrt. van 13 Apr. 1.1. de beslissing van den vlmistpr van Financiën dd. 13 April 1138 is opgenomen. Het doet dan ook wel „eigen- iardig aan, als een burgemeester desgevraagd door een raadslid (dhr. A. Th. 't Gilde) op 10 Mei J a.v. zegt, dat hem „officieel' v^n die beslissing niets bekend is, (erwijl het gemeentebestuur toch op de Staatscourant is geabon neerd en de. zaak toch zóó ampel 'M breed is besproken door den Raad, dat dit het hoofd der ge meente belangstelling genoeg moet nebben ingeboezemd om dat even te volgen. Dhr. t Gilde had dan ook wel volkomen gelijk door te vragen of Je kosten en moeite van een reis naar Den Haag van twee raads leden in dit stadium niet beter achterwege kon blijven. Nu is wel waar, dat de Raad ''an State nog geen beslissing neeft genomen, maar het resultaat van het protest en een mondelinge uiteenzetting van dit o.i. onvol doend gemotiveerd besluit lijkt ons nu wel zoo miniem, dat het gevoegelijk kan worden nagelaten. En als door den Voorzitter van Jen Raad werd geantwoord, dat lij niet kan verantwoorden wat in I te krant staat, zal dat toch zeker I »ok wel niet op de „Staatscou rant" slaan. Intusschen ziet men op het Belastingbiljet een aardige ver- nooging. Laten we hopen, dat de waarde dier gelden hoog wordt aangeslagen en men ze niet te royaal uitgeeft. Grond- en Pers. Belasting. De Rijksontvanger verzoekt ons te bericnten, dat begin Juni ver- 'olgd zulien worden de aanslagen Grond- en Personeele Belasting 1938, gedateerd in Maart 1938, waarop dan nog niet 2/s deel is aangezuiverd. Aanst. Zaterdag zal men te Hulst den dag vieren, waarop burgemeester B. Truffino zijn 12' j jarig ambtsjubileum gedenkt. Een p. fiié van 20 vereenigingen '-al met muziek en vaandels voorbij de pui van het stadhuis en de straten door trekken, als Huldeblijk. Ook zal de school jeugd een aubade brengen ter eere van den burgervader, die receptie houdt in de Raadszaal. Bij Kon. Besluit van 18 Mei jl. is benoemd tot kantonrechter t- Rotterdam mr. A. J. M. Ooninckx thans in gelijke functie te Ter NeuzeH, tevens belast met de werkzaamheden voor het kanton gerecht te Oostburg. Oranje Landdag. Naar we vernemen, bestaat bij de Chr. Oranjevereer.iging alhier het plan om ter gelegenheid van den jaardag van Z. K. H. Prins Bernhard (29 Juni) op een weide in de naaste omgeving een Z - Vlaanschen Oranjedag te organi- seeren, waarbij met afwisseling van muziek en zang redevoeringen zulten worden gehouden. Daaitoe zijn uitgenoodigd de volgende heeren le. Z. Ex. Mr. H. Bijleveld, oud-minister te Amsterdam, 2e. de ZeerEerw. heer Pater Borromeiis de Qreeve, 3e de eerw. heer ds, R, Dijk* Te Koewacht werd jl. Zon dag de vrouw van zekeren P. A. vermist. Gisteren is het lijk der vrouw in een naburige kreek gevonden. Kjjks Ntyverheidsconsulenten. Van den heer N, Harte, secre taris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Z. Vlaanderen ontvingen we onderstaand artikel, dat door omstandigheden tot on zen spijt niet geplaatst werd in ons vorig nummer, doch dat we niettemin nog heden onder de aandacht onzer lezers willen brengen, om het belang dat dit heeft voor den handeldrijvenden middenstand, De rijksnijverheidsconsulenten, an staatswege aangesteld, staan *r beschikking van de indu- strieelen, in het bijzonder van de Kleine industrieelen, om deze des gevraagd van voorlichting te die- ien over allerlei technische vraag stukken, met hun bedrijf verband loudende. Blijkens het verslag van hiinne werkzaamheden over het jaar 1936 lebben zij zich te midden van de ingrijpende veranderingen op eco- lomisch gebied, die zich in den oop van dat jaar afspeelden, ten 'olie kunnen wijden aan de ver werking van de technische positie van Nederlandsche nijverheids ondernemingen. Bij het exploiteeren van een bedrijf is van grooten invloed de Jaarhij gevoerde bedrijfstechniek, en dient men er daarom voort durend op bedacht te zijn met zijn inrichting „bij" te blijven. Het tempo der productiemachines is in de laatste tijden dermate op gevoerd, dat men in slechts enkele jaren hopeloos kan ten achter geraken Daarbij heeft ook de arbeid een geheel ander karakter gekregen. Een welomschreven taak voor iederen werkman, zoo veel mogelijk gebruik van ar- beidsparende hulpmiddelen, ver doorgevoerde arbeidsverdeeling, gepaard met zeer nauwkeurige afwerking en scherpe controle, stellen steeds hooger eischen aan de bedrijfsleiding. De werkmethodes die bij massa- fabricage worden toegepast en die een zeer belangrijke verlaging der kostprijzen met zich kunnen brengen zijn sterk gewijzigd. Door verfijnde techniek en organisatie kunnen deze door gebruikmaking van speciale machines en hulp gereedschappen ook voor kleinere bedrijven tot hun recht komen. Nieuwe materialen hebben hun intrede gedaan van ouds bekende materialen werden op den achter grond gedrongen of keerden in geheel gewijzigde kwaliteiten te rug. Ook de bewerking van materialen heeft groote verande ring ondergaan. En zoo zijn er tal van factoren, die voor den kleinen nijveraar van groot belang zijn, en waarvan hij zich op de hoogte dient te stellen. Het is duidelijk, dat bij de onderneming, waar men rustig de oude paden blijft volgen en zich van de ontwikkeling niets aantrekt, het bedrijf 't op den duur niet kan volhouden, zelfs niet onder gun stige economische omstandighe den. Maar de vorderingen der techniek moeten met verstand en kennis van zaken worden toege past. Het is in de eerste plaats de ondernemer, die dit zelf moet beoordeelen, die zich op de hoogte moet houden en die zijn bedrijf moet aanpassen, eenerzijds bij wat de afnemers vorderen, anderzijds oij wat de techniek biedt. De Nijverheidsdienst kan hem daarbij ter zijde staan in den persoon van den Nijverheidsconsulent, met achter zich de andere voorlich tingsdiensten en proefstations, wier medewerking hij steeds kan in roepen. De Nijverheidsconsulent kan niet op elk gebied specialist zijn, maar in geval zijn wetenschap te kort schiet, weet hij gewoonlijk de aanvragers toch wel op den goeden weg te helpen. Door hun voort durende aanraking met de bedrij ven hebben de Nijverheidsconsu lenten een goed inzicht in hun nooden en tekortkomingen ver worven. Zij houden zich steeds op de hoogte van alles wat het bedrijfsleven betreft. Zij bekleeden een onafhanke lijke vertrouwenspositie. Met be trekking tot de kleine onderne mers speelt ook persoonlijk op treden een groote rol. Aanvragers uit deze kringen loopen dikwijls weken rond, voor zij den moed vinden zich tot den Nijverheidsconsulent in zijn dis trict te wenden. Voor dezulken moet de Nijverheidsconsulent trachten het vertrouwen der be langhebbenden te winnen. Hebben zij eenmaal den weg gevonden en is hun een oplossing voor hun moeilijkheden aan de hand gedaan dan is ook meestal een vaste re latie met den Dienst ontstaan. Er is tegenwoordig een Nijver* heidsconsulent in algemeenen dienst werkzaam aan het Depar tement van Economische Zaken de heer Ir. H. Steketee, terwijl' er een is voor het Noorden en Oosten des lands, voor het Wes ten des lands en een, n.l. de heer Ir J. K. Mercx, te Tilburg, voor het Zuiden des lands. In een onderhoud dat wij dezer dagen met genoemden heer had den, bleek ons, dat tot nu toe weinig aanvragen om voorlichting of bemiddeling uit Zeeuwsch- Vlaanderen tot hem kwamen. Ioch zijn in dit gewest ook vele kleine industrieelen gevestigd, die vermoedelijk hun voordeel zouden kunnen doen met raad en voorlichting hun door den Nijverheidsconsulent verstrekt, leder zal in zijn bedrijf al eens moeilijkheden ondervinden, die hij wenscht te overwinnen. De vertrouwensman van den Rijks- nijverheidsdienst is daar, om hen te helpen. Om nu meer in relatie te komen met den handel in Zeeuwsch- Vlaanderen, hield dhr. Mercx hedenmiddag zitting op het kan toor der Kamer van Koophandel te Terneuzen, waar hij voor zaken- menschen te spreken was en be reid zoo mogelijk inlichtingen te geven. Voorzoover daaraan misschien te weinig aandacht is geschonken, (per advertentie was wellicht meer bereikt) is hij mogelijk ook nog op Woensdag te bereiken, als men zich tijdig tot het bureau der Kamer van Koophandel wendt. Ln tenslotte kan men natuurlijk zich ook schriftelijk of persoonlijk tot dhr. Mercx te Tilburg wenden. Maar in elk geval willen we erop wijzen, dat belanghebbenden daar advies kunnen inwinnen, als ze moeilijkheden in zaken hebben. fileronden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een paar gummipijpen, J. Ver straten, Slijkstraat 4. Een rijwielbelastingmerk, veldw. Griep. Wat Is wanprestatie l (Ingezonden). Reeds jaar en dag was door verschillende juristen in woord en geschrift de stelling verdedigd, dat niet uitsluitend de man, die inbreuk op een door hem zelf aangegaan contract pleegt, uit hoojde van wanprestatie aanspra kelijk is, maar ook dat degene, die een dergelijke wanprestatie uitlokt of wel daaraan mede schuldig is, successievelijk daar van willens en wetens gebruik maakt, een onrechtmatige daad pleegt. Deze opvatting is thans door den Hoogen Raad gesanciioneerd in een procedure, aanhangig ge maakt door een importeur tegen een winkelitr, die een door den importeur in den handel gebrachte tandpasta \an een bepaald merk verkocht beneden den vastge- stelden prijs. De winkelier zelf had zich niet contractueel gebonden zich aan een bepaalden prijs te houden en had de tandpasta slechts kunnen betrekken, doordat handelaren, die wèl een contract hadden ge sloten, hem in strijd met hunne verplichtingen hoeveelheden van dit artikel hadden geleverd. Deze handelaren hadden zich dus aan wanprestatie schuldig gemaakt Maar ook de winkelier, die zich niet gebonden had, kon worden aangesproken en wel ter zake van een onrechtmatige daad. De desbetreffende overweging van den Hoogen Raad luidt als volgt „dat de winkelier, door bewust „gebruik te maken van de om standigheid, dat personen, die „in de verkoopsorganisatie van „den importeur een rol spelen, „zich wederrechtelijk onttrekken „aan hun verplichtingen, voor „zich de gelegenheid schept om „Handelingen te plegen, waar- „tegenover zijn concurrenten, die hun verplichtingen naleven mach- eveneens op zeeppoeder en an dere artikelen van toepassing zijn behoeft wel geen betoog. Z. Predikbeurten te Axel. DONDERDAG 26 MEI 1938. Hemel /aartsdag. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97, ure Ds. van Oeveren Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J S. Post Geref. Gemeente (Weststraat). Veorm. 9.30 ure Leesirerk. In den nacht van Vrydag op Zaterdag is in de Ned Herv kerk te Wissekerke een brutale dief stal gepleegd. Twee collectebus sen van de zending zyn openge broken en van den inhoud,onge veer 25 a 30, berooid. Een onderzoek met een politie hond is ingesteld, dat echter geen resultaat opleverde. De dief, die vermoedelyk is binnengedrongen door een raam is waarschynlyk gestoord, daar andere collectebussen niet aan geroerd werden en de brandkast ook niet onder banden isgenomen. Z(Jn kind gedood In 1922 werd uit de Ooster- schelde bet lijkje van een pas geboren kind opgehaald. Het on derzoek naar de herkomst leverde geen resultaat op. Thans, na 16 jaar, is echter klaarheid in de zaak gebracht. Dezer dagen is n.l. in Den Haag aangehouden den kleermaker de R., die in 1922 te Kerkwerve op Schouwen- Duiveland woonde. De R, die van zijn toenmalige vrouw ge scheiden en weer hertrouwd is heeft bekend, dat bet kind van zijn eerste vrouw afkomstig was. Hy '8 naar Middelburg gebracht waar by ter beschikking van de justitie is gesteld. - Maandagmiddag werden twee jongens en een meisje ender Rilland-Bath door een auto aan gereden. Een oer jongens en het meisje liepen beenfractures op, het meisje bovendien nog inwendige kneuzingen. Zy wer den per auto naar huis vervoerd. Het ongeval gebeurde toen de automobilist voor een meisje uit- week, dat voor zijn wagen kwam geloopen. Naby Westkapelle verkeer den gisterochtend 3 werklieden in levensgevaar. Zy waren met anderen bezig aan het lossen van zware steecen voor den dyk. Door het zware weer geraakte eenter de tros los, waarmede hun vaartuig aan een sleepboot was bevestigd, zoodat ze in zee dre ven. Met groote moeite zyn ze tenslotte uit hun benarde positie gered. Te Gouda is een vreemd soortige diefstal gepleegd met het ontvreemden van het onderstel van een wandelwagentje, dat voor een woning aan den Fourie- weg stond Toen de bewoners buiten kwamen vonden ze alleen den bak van den kinderwagen de wielen waren verdwenen. Een betovergrootmoeder van 84 jaar. Te Stootshorn onder de ge meente Noordbroek is een 84- jarige weduwe Tonkens—Heiting woouachth, die betovergroot moeder is van twee kinderen van anderhal! jaar. De overgroot moeder, de wed. Bos—Tonkens is 64 jaar. Tvtee van haarklein- kinderen hebben een kind van anderhalf jaar. het „teloos staan en waardoor „bedrijf wordt benadeeld". Dat dergelijke strafbepalingen niet alleen op tandpasta maaj Geheimzinnige ontploffing. Gisterenmiddag heelt op den Loolsingel te Rotterdam een ont- ploffijg plaats gehad, waardoor een persoon gedood en twee ge wond werden. Volgens de be richten Jiep op de plaats van de oniplcffiug een man met een koffer. In dezen koffer moet zien een bom hebben bevonden welke bestemd zou zyn geweest om een aanslag te plegen op den te Rotterdam vertoeveuden Duit- schar Tiben. tülr»r\C r.1»

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2