Kolommen- kasboeken ■IET cmiuill BIOSCOOP - AXEL „Prinses Beatrix". J. C. VINK Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. Advertentien. J. A. STOOP Vanaf Vrijdag as. 8 uur De plechtige Doopplechtighaid van Voor Zaterdag en Maandag zie nadere advertentie in het blad van Vrijdag. in de kopjes wezen daarop Nog niet voldaan hebben ze ook de sigaren aangesproken en deze opgerookt of meegenomen. Waarschijnlijk met de bedoe ling om bet onderzoek te be moeilijken, hebben ze op hun weg door de Bchool vrijwel overal peper gestrooid. Toch neemt men aan, in dit geval met geen beroepsinbrekers te doen te hebben. Het onderzoek naar de daders heelt nog geen resultaten opge leverd. Ook de politiehond Bono is er aan te pas gekomen, doch dit schrandere dier heelt nog geen opheldering kunnen bren gen ot sporen, die leiden naar het vinden der daders. Alweer een jubileum. Heden was het de Geutsche Vaartstraat, die in haar vlaggen- tooi aan de voorbijgangers ver kondde, dat in haar midden een heugelijk feit werd herdacht. Het echtpaar G. Heijnsdijkde Smit vierde zijn 50 jarig huwe lijksfeest, temidden van talrijke kinders, kleinkinders, tamilie, buren en verdere belangstellen den. Ook dit echtpaar verheugt zich nog in een goede gezond heid. Koninklijke onderscheiding. Bij Kon. besluit van 6 Mei is de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eeremeaaili» in brons toegekend aan mej. S van den Beige, de alüier ai gemeen bekenue „Stoffolien van dokter Bom' die geuurende net langdurig verbidt der lamme Bom te Axel nun ouatgebroken haar trouwe diensten beelt be wezen. Zilveren jubileum van pastoor L Woeistou wers. Zondag neelt de parochie Axel op ïnuruxwekkeude wyze He. zilveren pnesterjuoileum van den Z. Eerw. Heer L. Goeistou wers neruacni. Naual des mor gens veie geloovigen ter H Talel waren genaderd droeg de jubilaris ten tien ure een plecn tige H. Mis uit daukbaarneid op daarbij geassisteerd aoor zijn beide broeders, de Z. Eerw. n.n. pastoor A.Goeistou wers un Wael- hem en dr. J. B. Goetstou wers 8.J Het zangkoor voerae aaamy een meerstemmige H. Mis van Perosi uit, terwyl de overste van de P.P. Maristen uit Hulst, pater Jos. van oentnem de teesipredi- katie meld. Gioot was ook de belangstel ling, toen des midaags na afloop Vuu een plecnug lot in ue met tal van bloemstukken versierde kerk, pastoor Goetstouwers in tegenwourdigüeid van net kerk bestuur, de leestcommissie, la mme e.a., voorafgegaan door een fraaie groep bruiujes net rijk met f&esilimeu versierde Gezelleunuis binnentrad, alwaar Z. Eeiw. recipieerde. Tot in de uuerste hoeken was de zaal bezet. Allereerst werd de jubilaris toegesproken door den voorzitter der feestcommissie, den neer J. J. Micüieisen. Met een eenvou dig, nartelyx woord sprak deze de geiukwenscnen uit der pa rochianen, waarbij h\j namens de parocnie een goudbrouzeu troonnemel aanbood voor het hoofdaltaar. Daarop zong een gemengd koor onder leiding van den heer D. Veroraeckeu een feestcantate. Namens de congregatie, den R. K. Vrouwenbond en de Da mesteoneeiclub werd de jubilaris toegesproken door mej Verueist, mevr. Smet en mej Scnelleman, die eveneens bloemstukken en aitaargewaden aanboden. Een dameskoor zong daarna een leestcaniate, terwyl mej. Micüiel- sen namens den Missieuaaikring bloemen aanbood. Tal van bloemstukken volgden nog, toen de üeeren v. d. Bilt en Breepoel het woord voerden namens den K, K Boereubouu, de Bueremeeuoauk, ue Kiesver- eeuigmg, nel Wu Gele Kiuis, ue tooneeiciub en net Jougeuspatro- naat. De neer v. a. Bin scnouk namens vele vereeuigmgeu een gesuueuk onder couvert. De reeks van toespraken werd be sloten met net opzeggen van wettende jelegenheiaigeaiohten door het bruidjesdrietal tDgels, Neve eo Herman en den mis dienaar Marcel Smet. Geroerd deor de vele bewijzen van bet medeleven der parochia nen met zijn zilveren priester feest dankte pastoor Goetstouwers allen, die daaraan medewerkten. Spr memoreerde hoe by nu byna zeven jaar tezamen met zyn geloovigen vooral de hoogtij dagen bad doorgebracht in gebed, offer en ontspanning. Ook de paters Maristen bracbt hij dank voor hetgeen zij deden voor de parochie Axel. Vurig hoopte hy dat ook deze dag wederom zou bijdragen tot grooteren bloei van zyn parocbie. Daarna maakten velen van de gelegenneid gebruik om den jubilaris persoonlijk te leitcitee- ren, De 300 opcenten. In de laatstgenouden Raads vergadering vroeg bet lid, dhr 't Gilde, ot waar is wat de kran ten schrijven, n.l dat op de ver- noogmg tot 200 opcenten op de Pers. Belasting al goedkeuring was verleend. Wij willen hieromtrent verwij zen, naar betgeen onzerzydscb in dit blad daarover is gemeld. Voorzoover ons bekend is, is bet Dagblad van Noora-Brabant en Zeeland (waarvan dür. 't Gilde correspondent is) bet eeni- ge blad aat ouiangs schreef, dat de 200 opcenten Pers. Bel. voor Axei waren toegewezen. Daarnaar gevraagd, werd ons van „officieeie" zyde medege deeld zooals we ook in ons olad hebben gemeld „dat dit „niet bekend was, maar dat „de Inspecteur van de Ryksbe- „lasuugen er reeds rekening mee „meld bij de aanslagen, ofschoon „oierop nog restitutie zou kuunen volgen". Uur 't Gilde bad misschien heter kunnen intoimeeren by de redactie van bet biad, waarvan uij medewerker is. Faillissement. Door de rechtbank te Middel burg is failliet verklaard C M. vau Tatennove, bloemist te Axel. Recnter-commissaris Mr. A. v. d. Hoop, reenter. Curator Mr H. C. M. van Son, advocaat te Hulst. Kind overreden. Vrijdagnamiddag is naby de oioemtaoriek Waizeumolen te Sas vau Geut bet 5 jarig zoontje van den heer Duliaert, dat zien met andere kinderen op weg uaar Puis bevond, deor een auto, oestuurd door den garagenouder Weemaes, die met groote suei- aeid de straat kwam inrijden, gegrepen. Het kind werd een 30-tal meters meegesleurd, eer de wagen tot stilstand kou ge- braent worden. Met een zware verwonding aan üoofd en rug en een berseuscuudding werd bet kind naar net ziekenhuis te Sluiskil overgebraent. Het postvervoer per trein. In een persconferentie te Am sterdam beeft de inspecteur der spoorwegpostkantoren, de beer Van Houwelingen, uiteengezet, welke veranderingen de post- expediie, voor zoover déze met de posttreinen geschiedt, zal ondergaan tengevolge van de rationalisatie der spoorwegen met ingang van 15 Mei j.l. Hieraan is net volgende ont leend Het vervoer van de voor de tweede bestelling bestemde post tal voornamelijk met gesloten vervoer en met een paar stoom treinen plaats vinden. Voor de avondbestelling alsmede voor de oestelnng der avond-edities der dagbladen bleek, dat men aange wezen zou zijn op enkele elec- triscne treinen van het midden- net. Zes nieuwe postwagens wer den aangemaakt. Op ruim 300 postinrichtingen begint de eerste bestelling nyua een uur vroeger. Daartegenover zal op circa 70 de eerste bestel ling later moeten aanvangen, doen noogsteus een halt uur. Op ongeveer 380 posiinrichungen kan gesproken worden van ver betering der avoaübesteUing, Op vele postinrichtingen is de lichting voor de nacotpost later gesteld. De nachtpostverbinding met Zeeland. Hier is het postvervoer hoofd zakelijk toevertrouwd aan par ticuliere ondernemingen, die de passagiers en vraebtdiensten in de betrokken R'reken onderhou den, en slechts, wanneer m n van deze particuliere diensten geen gebruik kan maken of zy duurder zouden zyn dan eigen exploitatie, voorziet men met eigen postauto's in de behoefte Een mooi voorbeeld hiervan is de nachrpostverbinding met Wes telijk Brabant en Zeeland De nachtposttrein komt te 3 uur 's nachts in 's-Hertogenboscb aan. Hier staat een postauto gereed, die over Breda en Roo sendaal naar Vlissingen rijdt, waar zy te 5 30 uur aankomt, juist op tijd voor den eersten veerdienst naar Breskens, waar wederom een postauto gereed staat voor het distribueeren vaD de post in W. Z.-Vl. De post voor O. Z. VI. heeft de uit Den Bosch komende auto te Hans- weert afgegeven, vanwaar te 5 uur een postmotorboot naar Walsoordeu vertrekt, waar drie auto's gereed staan. Na 15 Mei as. zal door op- hetfi ig van stations en weinig productieve spoorlynen de auto- tractie worden uitgebreid met ruim 4000 km. per dag Voor het eerst in al die jaren hebben wij een wat laDgere va cantia genomen, want ik wilde myn vaderland nog eens terug zien. Over een paar weken ga ik weer naar Amerika terug. Vrijdagmiddag was het 4 jarige zoontje van de fam. V. aan den Singel te Weesp in den graskant aan het spel»D, toen het ventje eensklaps zijn even wicht verloor en in een sloot terechtkwam Alleen de 15-jarige Neeltje de Kramer zag het onee valzy slaagde er in, met één been in het water staande, deD kleuter, die op het puDt stond te zinkeD, behouden op den kant te brengen. Fortuin gemankt in Amerika. De Statendam is vorige week te Rotterdam uit New York aan gekomen Onder de zeer vele passagiers was ook een goede veertieer, een Fries van geboorte, die 27 jaar geleden als jonge landar beider, vrywel zonder een cent op zak, den haringvijver is over gestoken, om zijn -eluk in de Nieuwe Wereld t« zoeken en die nu eeDS kwam kijken, boe zijn vader en zijn broers het hier wel maken Millionnair is bij daar aan den overkant niet ge worden, maar toch is zijn loop baan er een, waaruit men weer eens ervaren kan, dat inderdaad de Vereenigde Staten het land van de groote mogelijkheden is. Vader was, zoo vertelde de heer Hoekstra, landarbeider in Klein Butzyl (Friesland). Ook ik zou landarbeider worden, maar ik had daar als jongen geen zin in. Ik wilde wat meer van de wereld zien en al heeft het eerst Datuurlijk veel moeite gekost, tenslotte heeft vader my toch mijn zin gegeven. Hy leende voor mij 200 en daarmee kon ik de wereld in gaan. Voor dat geld heb ik in de eerste plaats passage naar Canada genomen en in 1911 kwam ik daar vrywel platzak aan. Het kostte me niet veel moeite daar als landarbeider een plaatsje te krijgen, maar dat was myn bedoeling Diet. Ik wilde wat anders en zoodra ik de kans scboon zag, ben ik naar Detroit verhuisd, waar ik leerjongen werd iD een garage. Dit werk leek me beter en bet schijnt, dat ik er wel geschikt voor was, want ik kwam spoedig vooruit. Tenslotte werd ik be drijfsleider by een groote garage- onderneming en in 1933 werd ik benoemd tot directeur van de gemeentelijke garage van Detroit, de grootste garage van de Ver eenigde Staten. Er is plaats in voor 1555 automobielen. Per jaar wordt er ongeveer voor een mil- lioen verloond Id die tusschen- tijd beo ik met een Am*rikaan- scne getrouwd en myn vrouw beweegt zich druk op het gebied vau lOQiaal werkt Mijnheer de Redacteur, Ma? ik 8.v.p, voor het onder staande een plaatsje in Uw blad Waarde Lezers, In het Raadsverslag van de j.l. Dinsdag gehouden vergade ring, heelt U kunnen lezen, dat er on >er de ingekomen stukkeD een adres was van J. A vaD Hoeve. Dit, een adres van my, is op zicbzell onschuldig. Maar by het lezen daarvan trok het mijn aandacht, dat by de onderhan deling over dit verzoek, aoor den Voorzitter (volgens het verslag) gezegd wordt: „De belangheb bende is daar echter niet de dupe van geworden, want alles is in overleg met hem geregeld". Dit laatste nu, daarvan is mij niets bekend. En om het U, medeburgers van Ax*l, duidelij* te maken, laat ik hier het ver loop van de zaak volgen. Den dag na de verkoopiög van de Wal vroeg ik aan deD bur gemeester (persoonlijk) scnritte- lyk, in den vorm van een vriend schappelijk brietje, ot er kans bestond, dat ik een stukje van de Wal zou kunneu koopen. Daar ik den 13ien Augustus (1937) nog niets had vernomen, rientte ik 14 Augustus een ver zoek aan Burgemeester en Wet- nouders, ot da mogelijkheid be- stoud om een stukje grond vaD de Wal te kunnen koopen. Na (ik deuk in Februari) nog van mets geboord te heboeD, is de gem.-opzichter één dag voor een te üouden Raadsvergadering bij my gekomen en heeft ge vraagd, of ik het stukje grond achter mijn perceel wilae hureD, met vermoedelijk de toevoeging ©r bij, voor tuingrond, en hierop ben ik niet ingegaan. Vervolgens bleet ik in afwach ting, ot ik zou kunnen koopen, maar gezieD, dat ik op 4 April nog geen antwoord op myo ver zoek van 14 Augustus 1937 bad vernomen, rientte ik op 4 April een verzoek aan den Raad, om op myn scbiyven van 14 Aug. 1937 een antwoord te mogen omvangen. De uitwerking hiervan is, zoo als ieder het vermelde 'in het Raadsverslag, in dit blad van 13 Mei j.l. heelt kunnen opnemen. U, mynheer de R dacteur, myn dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Axel, 17 Mei 1938 M. de Redacteur, Mag ik a.u b een plaatsje in Uw blad voor onderstaande re gels, waarvoor by voorbaat dank. In de op 10 Mei gehouden Raadsvergadering is, naar uii Uw verslag blykt, door de voorz gezegd dat de vakbonden bei eens zouden zyn met de door de regeering en met goedkeuring van B. en W. genomen besluiten t.a v. stopzetting van steun- en werkverscnaiflug voor de ge meente Axel. Ik stel er prijs op te verklaren dat door ons als vertegenwoor digers van de Axelscbe B stuur- dersbond niets is gezegd, waaruit de Voorz. deze woorden kan putten. Wy kunnen het maar slecht eens zijn met eeD genees heer, die eeist de zieke maakt om hem daarna te genezen. Wethouder Van Bendegem meent nog te moeien zeggen, dat de vakbonden het hebben toe gejuicht naar de conferentie te zyn gegaan. Wy heboen deze conferentie nimmer toegejuicht omdat wy direct het gevoel kregen dat deze vergadering was bedoeld als de gouden schaal, waarop de dode mus zou worden opgediend, wat juist bleek Aan de stopzetting was niets meer te veranderen. Voor ods kwam vast te staan, aat ook B. en W. de meening was toegedaan, dat siopzetting voor Axel moet. Het standpunt van B. en W. werd dusdanig gemotiveerd, dat wy van die zijde geen mede werking kunnen verwachten dan nadat de stopzetting een teit is geworden en de weikioze ar beiders enige dagen of weken zonder inkomen zijn geweest Hadden B. en W voor het d< fiüitieve besluit tot stopzetting met ons willen confereren, dan nadden wy net toegejuicnt, maar nu beschouwen wy bet als een wassen neus waar voor ons niets was te bereiken. U, R Uactie nogmaals dank voor de plaatsruimte. Hoogachtend, Hierna schrapten wy een zin, die o i. beter weggelaten is. Marktberichten. HULST, 16 Mei 1938. Aimer waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 7u0 7,30, wintergerst 7,00—7,50, zomergerst 7,00—7,50, daver 6, -6,30, erwten 8,00-10,50, paar- denooonen 8,UO—9,30, üuiven- ooonen 8,50—10,00, witte boouen 0,u0—0,uu, bruine boonen 13,00 15,00, lijnzaad 8,50- 9,30, olauw maanzaad 34,00—36,00, mosterdzaad 00,00— 00,00, kool zaad 0,00- 00,00. Rundvee aanvoer ll.verk. 6. Varkens 18, 12. Boter per Kg. 1,10. Eieren per 100 stuks 2,60. Voor de zeer vele blijken van belangstel ling, in de atgeioopen week onder vonden, betuig ik hiermede aan allen mijn h.,rtel{]ken dank. Wed. F. DIELEMAN— Dieleman. Stationstraat 30, Axel. fijHgËjMr"* Voor de vele blijken van belangstelling bij ons 50 jarig huwelijk onder vonden, betuigen wij onzen harteljjken dank. H. VERHELST—DE Feijter. Axel-Sassing. DOOR VOORHANDEN BIJ Boekhandel, AXEL telkens om het uur de uugt breide Pmygoon film reportage van (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) J. A VAN HOEVE PIET HAMELINK, Secr. AxciSc Bostui enuund. REU.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 3