Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. GOEDE KAAD No. 13 DINSD A«i 17 MEI 1938. 54"» .laarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. cj1 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DKUKKEK-U1TÜEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franc® ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 10 Mei 1938. Aanwezig alle leden, behalve de heer Fanoy. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. (I. h. Schrijven van de gemeente Vogelwaarde in zake Vleesch- keuringsdienst. De VOORZ. voegt aan het pre advies nog toe, dat eigenlijk de conferentie heden zou zijn ge houden, indien niet de Inspecteur verhinderd was geweest. In de eerstvolgende raadsvergadering zal deze zaak in behandeling komen. Dhr. VAN DE BILT vroeg of er voordeel in die aansluiting zit voor Axel De VOORZ. wenschte op die vraag nog geen antwoord te geven, want dan komen meer zaken in bespreking, die nog voorbereid moeten worden. 3. Ontslag gemeente genees heer. Dhr. DE RUIjTER vroeg of de armenpraktijk van dokter Bom nu ook door diens opvolger wordt waargenomen De VOORZ Op 'toogenblik hebben we als gemeente-artsen dnrn. Kaïnorn en Boor. 4. Aanvraag om een spoed- ePcht-nde vergadering. De VOORZ. wilde zijn teleur stelling uitspreken, dat op deze wijze door raadsleden een spoed- eischende vergadering worut ge vraagd. Regel is, dat men daar voor met den voorzitter overleg pleegt en als deze daaraan geen gevolg heett, dan kan de burge meester gedwongen worden om een vergadering te beleggen, wat nu g oeurt. Spr. had toch plan eersiuaags een vergadering te houden en daarom is die nu voor heden uitgescnreven. ünr. 't GILDE zeide, dat als dat zoo is, mj dan zijn excuus maakte en vroeg den Voorz. zijn houding niet kwalijk te nemen, FEUILLETON Maar het Eogelsch Henry Hunter had zich van jong rechtsgeleerde opgewerkt toi een der ryfcste burgers van B »ck town, een groote previneiestad Met behulp van het geld, dat zijn vrouw aanbraeut en de relaties van zijn schoonvader, een groot beursspeculant, was hy er geko men en straalde nu, op zyu vijf tigste jaar in al de glorie van een zoogenaamde seltmade man. En daar werd nu zijn doahter, de 17-jarige Nancy, verlietd ep een jongen student, zonder geld, die meer reepiug gevoelde voor de kunst hij wilde tooneel- sohrijver werden dan voor de rechisprafctyk. De oude neer wilde bet aan zoek met botweg atsiaan, maar raadde bem eerst at te studeereu, zien een positie te scneppen en dan eens terug te komen. Roger ging Nancy vertellen wat haar vader had gezegd en wat hy-self graag wilae. Z\j maakte een tretsehe bewe- |ihf «t«t t»Mr mooie bleude «g als hij dien voorbij was geloopen, want dan dragen de belangheb benden daarvan de schuld, die op zoo'n spoed hebben aange drongen. Voorts zeide dhr. 't Gilde, dat het ook in den Axelsch gemeen teraad een unicum is dat in de eene raadszitting een besluit ge nomen wordt, waarop men in de volgende weer terug meent te moeten komen. Het is daarom niet altijd juist, als men beweert dat zulks steevast in strijd is met de waardigheid van een College en zeer zeker niet in dit geval, nu het besluit dat wij in de vorige vergadering genomen hebben, zoodanig veel beroering blijkt te hebben verwekt. Het wordt mijnerzijds dan ook ten zeerste betreurd dat dit voor stel van B. en W. voor de zitting van 5 April j I. ter tafel gebracht is op de manier zooals is ge schied. Midden in een begrootingsjaar een dergelijk diepgaand voorstel te doen aannemen dat zoovele ouders en kinderen dupeert is toch niet de meest ggbruikelijke en legale en zeker een verre van aanbevelenswaardige weg. En dat temeer nu hier bij B en W reeds vanaf 5 Nov. 1937 een in gekomen stuk van de ouders was voor den Raad bestemd waarin de hier betrrffende ouders vol gens art. 13 van de Lager Onder wijswet hebben verzocht om een vervoergelegenheid. Minstens genomen is met dit verzoek op een zeer eigenaardige wijze rondgesprongen. De Raad heeft dit als College maar van hooren zeggen kunnen weten, tot het oogenblik, dat deze vergade ring werd uitgeschreven. De vorige raadsvergadering was dit schrijven niet eens ter visie gelegd. Van de beweren dat meerdere ouders boven het busvervoer de vergoeding voor schoeisel zouden prctereeren is zoowat niets over gebleven. Unaniem wordt prijs gesteld op behoud van de beste vervoer gelegenheid. En nu moge het waar zijn, energieke kopje. Als ik eeo mau was cd ik wilde schiyver wordeo, dan zou ik 'tdoeu. Maar Naucy, dan zou je heel lang moeten wachten, tet wij zoo ver waren, dat je vader zijD toestemming gaf Weet je zeker, dat je zooveel van mij heodt Een tweede troische beweging «ei hem hare verontwaardiging over die vraag, Doe wat je roeping is, sprak «\j vol vertrouwen. O, Roger, je zult wel gauw beroemd zijn. Hij beloonde baar vertrouwen met een kus en vervolgde Je vader beeft een diepe minachting voor al wat artist is. Hij mag niet weten wat ik doe ik zal in schijn blyvea studeeren. En hoe moet je in dien tyd aan den kost komen vroeg Nancy, die wist, dat hy, door anderen gesteand, had kunnen stodeeren, maar zelt geen geld bezat. Ik zal een reehtskundig bu reau oprichten. Toen de heer Hunter dit be sluit vernaai, toonde bij zyo vol doening door een zak vol raad gevingen. Op den dag, dat Rogar zijn bureau opende, stnurde Hunter sijn eersten dienst. Bjj ver- dat een grooter en naar ieder oordeel een buitengewoon offer van de gemeente wordt gevraagd, ten andere mogen wij ook niet uit het oog verliezen dat het hier een aangelegenheid betreft, het altijd meest achtergestelde ge deelte van de gemeente betref fende. Het offer, dat daarvoor op deze wijze thans gebracht wordt is waarlijk unaniem tegenover het vele, waarover de kombewoners, maar ook zelfs de meeste andere buitenbewoners beschikken. Tot voor zeer kort was dit gedeelte van de gemeente niet voorzien van electriciteit. Com fort is er in ander opzicht ook zeer weinig en het is niet teveel gezegd dat daarom het Oostelijk deel is achtergesteld. Waterlei ding en gas heeft men er even min en dus is het niets meer dan een kleine compensatie als wij in dit opzicht den ouders tegemoet komen, instede van de jeugd per dag 11 KM. te voet te laten loopen waarom ik dan ook voor stel om voor f1150, zooals is overeengekomen de bus vanaf 1 Mei met terugwerkende kracht te handhaven. De VOORZ. merkte op, dat hier geen uitzondering gemaakt is, maar dat als gevolg van de wijziging van 5 op 4 K.M. door den Minister, dit ter sprake kwam en men het niet eerder heeft kunnen behandelen. Dhr. DE JONGE geloofde, dat als de Raad in de vorige zitting goed ingelicht was geworden, de bus zou zijn blijven rijden. AAaar de cijfers in het preadvies klopten niet en daarom stond de zaak niet zuiver. Daar werd gesproken over f 1500, maar wij hebben M125 Als spr. berekent, wat de vergoeding zal kosten, da zal dat niet ver van dit bedrag blijven, gezien dat de Voorz. nog gesproken heeft over een wei standsgrens voor de ouders. De VOORZ.: Hoeveel schai dhr. De Jonge de vergoeding? Dhr. DE JONGE: f25 per kind, zooals in andere gemeenten, b v. Zaamslag en St. Jansteen. De VOORZ. kan niet aannemen, telde dit aan zyn dochter, die zich zeer gestreeld en dankbaar voelde. De cliëot was een uitvinder, die een vennootschap wilde op richten ter exploitatie van een patiënt. Wat kan Roger daarmee verdienen, vroeg het meisje, als praktische vrouw. Ik heb hem getelefoneerd, dat hfj 5 pond kan vragen, Niet me.-r vroeg zij teleur gesteldzy had geleerd, vijf pond als ongeveer niets te be schouwen. 't Bleek naderhand, dat 't nog erger was geweestRoger, be wogen door den jongen uitvinder, die precies even rijk was als hij, had zioh vergenoegd met een honorarium, bestaande uit een aandeel in het vennootsehapje, dat weinig kans op dividend gaf. De clië'i'éle liep niet hard en Roger, die's avonds, soms tot diep in deB nacht werkte, wist niet, boe hjj moest rondkomen. Hg stuurde het drama, toen het voltooid was, naar een agentschap, In afwachting van antwoord leed hy half hanger en raakte in de sehnld. Dat vertelde hjj niet aan N-ney, wier vertrouwen op syn war* hap ata troost w»i, De dat overal f 25 wordt gegeven, misschien moeten die kinderen verder loopen. Wat de bus be treft is er f 1200 geraamd voor één bus en f 1500 voor een 2e bus erbij. Dhr. DE JONGE vond dat de Raad zich met de buskwestie niet behoefde te bemoeien dat is een zaak voor dhr. Esselbrugge, die desnoods ook luxe auto's kan nemen, als hij wil. Maar spr. gelooft dat het cql- lege zwak stond in zijn besluit, hetgeen daaruit blijkt, dat men nog eens naar Kijkuit reed om met de betrokken menschen te gaan confereeren. De VOORZ.Dat was geen zwakheidmen moet de zaak volkomen belichten. Tijdens de conferentie met B. en W. hier is door de commissie gevraagd, of we ook bereid waren eens te komen spreken met de ouders op Kijkuit en dat hebben we ook gedaan. Maar nu moest dit m.i. meer op piijs gesteld worden, dan dat men het college van zwakheid beschuldigt. En dan hebben B. en W. daar geen toe zegging gedaan voor de bus. Dhr. DE JONGEIk stel er in elk geval prijs op, dat de bus rijdt. Dhr. C. VAN BENDEGEM stelde de zaak in een comiscn daglicht, en vergeleek het met een drama waarbij ook wel ge lachen kan worden, als hij ziet, dat de vorige vergadering dhr. De Jonge een beroep deed op den Raad voor de bus ten be hoeve van de kinderen, terwijl een deel der raadsleden daar niet mee meegingen en nu dhr. 't Gilde o.m. zegt, dat hij niet ge Jacht had, dat het zoo erg was, anders had hij er vóór gestemd. Het schijnt dat hij nu overleg gepleegd heeft, misschien „op breede basis", maar in elk geval is spr. verheugd, dat de zaak nog eens ter sprake komt, al is nij ook overtuigd, dat dit op andere wijze even goed had gekund. Spr. heeft intusschen de be grooting er nog eens op nagezien korte uren, in haar gezelschap, vormden de eeaige vreugde in zijn bestaan. 't Werd er niet beter op. De agent stnurde het stuk terug oaet een uitvlucht over »te geavanceerde ineeningen< papa Hunter overstelpte hem met "raven o»er zijn »/.aheo«, waar aan Roger zoo weinig mogelyk daent, en met adviezen, waaraan hy niets had. Toen nam hij een kloek besluit. Hij vertelde aan Naucy, dat hy de schijnpositie niet muger kou volhouden dat by in deze atmos feer niet koo werken. Hij won naar Londen gaan. Hy zou eeo klein betrekkinkje zoeken, dat hem tyd liet om to werken voor zicn- zelt. En toen vroeg hij Ben jo van meaning ver anderd, lietste, ol wil je op my wachten Zy zag hem aan, door tranen heen en met trillende lippen ant woordde zij Ik zal wachten tottot jy komt en zegt dat 't met meer baai en ik trouw nooit met een ander. Alleen wat zal papa zeggen Ia, papa was er niet best over te spreken, maar ziende dat het verzat toch niets gaf, began by Wit goeda raadgtvipgafi over hot en zag, dat die in Nov. klopte, dus ook voor het hoofdstuk onderwijs. Maar nu komt er wijziging in den kilometerafstand, waardoor de gemeenten maar weer belast worden. De vergoe ding zou nu f 300 hooger worden en dus van f 900 op f 1200 komen. Gehoord de bespreking van dhr. De Jonge zou er echter f450 meer noodig zijn. Nu is er op de schoolcommissie f90 bezui nigd en het meerdere schoolgeld wordt door de verhooging op f 700 geschat, dat is f 790, zoodat er na aftrek van die f 450 nog f 340 over is op de begrooting. Op grond daarvan wilde spr. nu vragen om de autobus te hand haven. Dhr. SEQHERS gelooft ook, dat de raad wel eenigszins is misleid door den Voorz. en dat de zaak er anders voor staat dan door hem is meegedeeld. Boven dien ziet hij ook in het bezoek aan Kijkuit eenige zwakheid van het college. Dhr. ESSELBRUQGE betoogt, dat het gegaan is, zooals hij in de vorige vergadering heeft ge zegd en zijn standpunt is ten dezen dan ook niet gewijzigd. Wat den financiëelen kant be treft, is spr. niet overtuigd van het voordeel, dat de gemeente zou behalen met de vergoeding zooals de wet voorschrijft, afge zien dan nog van de overige be zwaren, zooals het op straat sturen van de kleintjes bij elke weersgesteldheid. Maar de hoofdzaak zit in de centen en als gezegd wordt, dat de menschen f 15 per kind zullen krijgen, dan vroeg spr. of dat ook in overleg was met de ouders? De VOORZ.Neen, de raad stelt de vergoeding vast. Dhr. ESSELBRUQGE: Dan ben ik verkeerd mgeiicnt. Maar laat het dan iets meer kosten, dan treft dat met den raad, maar is het de schuld van den minister en kan men daar ons geen ver wijt van maken. Dhr. 't GILDE erkende, dat hij in de vorige vergadering anders had gestemd, maar dan was dat tooaeel, waarvan hjj niet het minste verstand had en dat hij ia den grond van zya hart min achtte. Toen Roger vertrekken was, bleet Nancy m groote verslagen heid achter. Ook voor haar had d« vader goeden raad meisjes van 17 jaar honden niet beootdeelen wat goed voor haar waszij keuden de wereld met en haar hart evenmin, enzoovoort. Tot zija verbazing stuitte hy ditmaal bjj zijn volgzaam kind op verzet. De liefde had haar sterk gemaakt. Zij schreef vellen papier vol aan Roger en deze antwoordde even trouw met de betuigingen zijner liefde voor haar. Dit was een steun en een troost. Minder aangenaam was het, toen zij op een dringende vraag naar zyn werk een teleurstellend antwoord o»tvioghij had twee stukken geschreven, die oeiden waren ge wegerd. P*pa, die er achter kwam, verataarde uatuurlyk, dat hy niet anders bad verwacht, (Wordt VlfVöigdJ, 1 AXELSCHE i* -/ COURANT 1)

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1