AKKERTJE Binnenland. Dhr. C. VAN BENDEGEM Als wij er niet Wan-n, was het misschien öi betn Dhr. DE RUIJFER zou het ook een onhoudbare toestand vinden, als alles naar de letter van de wet mocht gebeuren en al gelooft hij, dat ook B en W. dat beter weten, en ook beter doen, toch meent hij dat hel rü reeds noodig is om iets te doen. Op 12 Juni is er noch werk voor vlas, noch voor erwten plukken en dan zitten we met de vele werkloozen De tijd kan zich normaal ontwikkelen en dan zal er zeker veel werk komen, maar niet reeds op 12 Juni en dan staan we voor het feit. Dhr. HAMELINK antwoordde, dat hij slechts i stem heeft gehoord, die het met de regeling eens is. Dhr. Dteleman meent dat het met deze vragen om po litiek gewin te doen is. Dat verwijt legt spr. naast zich neer, want de zaak is te ernstig dan om er politiek in te betrekken. Maar ook heeft hij andere stem men gehoord. De Voorz. betoogt, dat de Minister zegt: de werk loozen daar zorg i k voor. Als hij er het woordje niet bij deed, was het de waarheid meer nabij, zei spr. Juist dat het vorig jaar dpor het armbestuur is inge grepen, is een bewijs, dat de steun van den Minister niet vol doende is. Spr. is er van over tuigd dat het den burgemeester niet gelukken zal om voldoende steun van den Minister te ontvan gen. En als de Voorz. zegt, dai het een kwestie van uren is, dan is dat in strijd met de circulaire, waarin wordt gezegd, dat eersi met den Inspecteur moet worden onderhandeld. Het kan per toe val eens een keer per telefoon geiukt zijn, maar regel is dat niet. Ook die conferentie van B. en W. met de arbeiders acht spi niet van veel beteekenis, wam die menschen hebben niet tt praten, maar de slagen op te vangen. Dat dhr. De Ruijter, een man van de practijk, vrees voor bezwaren, is reden genoeg om te probeeren, den termijn tt verkorten. De menschen werken liever, dan dat ze om steun gaan, al zijn er ook enkele laakbart gevallen, maar die heeft men overal en ook wel in anden branches. Spr. had verwacht, dai het college tot den Minister hat gezegddat kan hier zoo niet, de toestand in Axel laat dat niti toe. Spr. zal nu een motie indie nen, geteekend door hem en dhri C. van Bendegem en P. de Jongt luidende als volgt „De Raad van Axel spreekt al- zijn mcerung uit, dat algeheelt stopzetting van ae werkverscnaf fing, zooals in het senrijven van Zijne Excellentie den Munster vai Sociale Zaken is medegedeeld, voor Axel een zeer ongewenschte toestand schept en verzoekt hti College van B. en W alsnog d. noodige stappen bij de R geerin, te doen, teneinde opn ffmg ot althans sterke beperking diei maatregelen te verknjgen". Dhr t GILDE zeide ook eei motie te heoben, maar trok dit in en sloot zich bij dhr. Hamelink aan. Dhr. VAN DE BILT zou liever zien, dat in die motie stond, da< er geen stopzetting moest zijn, ei dat er wat nauwkeuriger wero gekeken naar degenen, die niti willen werken, omdat het loon al iets lager is. Dhr. HAMELINK: De men schen gaan toch met werken om er minder van te worden Dhr. VAN DE BILTZooals de motie nu is, ben ik er tegen Er moest ook controle zijn op de werkloozen. De VOORZ.: Die is er, maar als u feiten weet van overtreding, dan moet u die ook aan d» steuncommissie mededeelen. Nu beschuldigt u B. en W., dat zt niet toezien. Dhr. VAN DE BILT: Ik be schuldig niemand, maar ik geloof, dat er geen drie weken zijn in 't jaar, dat er voor allen werk is Er zijn veel te veel werkmen schen voor het werk dat er is En er is wel veel werk, maar dt machine neemt het werk over. Dhr, H^MELINK zou wel wil len, dat er geen stopzetting was, evenals dhr. Van de Bilt, maar dan heeft de motie geen kans van slagen en daarom neemt hij het soepel. Dhr. VAN DE BILT: Dat is dus marchandeeren. Dhr. HAMELINK Dat is eruit halen, wat je krijgen kan, n.l. de periode zooveel mogelijk opschui ven. Dhr. VAN 't HOFF meende, dat de motie voorbarig is en be schouwt die als een uitgesproken wantrouwen tegen het beleid van B. en W. Spr. zou het liever eens afzien en het aan het college overlaten, dat gehoord het ge sprokene, daarmede wel rekening zal houden. Dhr. OGGEL acht de motie ook I niet noodig, nu de raad van den Voorz. heeft gehoord, dat B. en W ingrijpen als 't noodig is. Hij gelooft ook wel, dat de termijn te vroeg is gekozen, maar we kunnen trachten die te verschuiven. Dhr. P. v. BENDEGEM is tegen de motie, omdat ook hij daarin wantrouwen tegen B. en W. leest. Dhr. D1ELEMAN beschouwde de motie ook niet als een pluim voor B. en W. Dhr. 't GILDEEr is geen sprake van wantrouwen. Dhr DE RUIJTER zag ook het nut van die motie niet in, maar hij zou gaarne zien, dat B. en W. toezegden, dat ze zich nu reeds in verbinding stelden met den Inspecteur, om den termijn op te schuiven. De VOORZ. kon hierop direct bevestigend antwoord geven. Dhr. HAMELINK verdedigde alsnog de motie en verwonderde »r zich over, dat daarin wantrou wen wordt gezocht in B en W., terwijl hij zelfs heeft gezegd, dat I hij vertrouwt, dat B. en W. wel I naar bevinding zullen handelen. Ais het college dat zoo inziet, maakthet misbruik van vertrouwen -'an den Raad, en als men dat geregeld doet, dan kunnen we heter niets meer doen en die taak aan een ander college overdragen. Het gaat hier om een verzoek tot oeperking van den termijn van stopzetting van steun en meer niet. De VOORZ sloot hierover de discussie en bracht de motie in stemming, die verworpen werd met 7 tegen 5 stemmen. Voor dhrn. 't Gilde, Hamelink, De Jonge, Seghers en C. van Bendegem. (Slot volgt). Kortheidshalve deeien we hier <og mede, dat besloten is met 7 ^gen 5 stemmen, om de autobus voor de kinderen weer te doen ijden. Voor stemden dhrn Essel- brugge, 't Gilde, Hamelink, De J inge, Seghers en C. en P. van Bendegem. Aan ouders van kinderen, die Jaarvoor in aanmerking komen zal f 20 per kind worden vergoed. Op het adres van dhr M. W. Vtsscher werd afwijzend beschik! Prinses cicatrix gedoopt Een zeldzaam gelukkige dag maakte het Nedtrlandsche Volk gisteren door in het feit, dai vanwege de radio iedereen, zoo vel in het Vaderland als in de ouitenbezittingen en de geheele wereld door, ais men het wenschte getuige kon zijn van de wijze waarop de doop van H.K.H. Pnn »es Beatrix is voltrokken. Natuurlijk was dat geluk voor legenen, die de gebeurtenissen konden aanschouwen nog in veel sterker mate te beleven en dus was het geen wonder, dat het Haagje weer door duizenden be zoekers werd doorstroomden temeer nog nu zoo'n stralende Meizon aan een wolkenvrije hemei stond en den dag in dubbele oeteekems tot een geluksdag maakte. Een geluksdag in velerlei vorm, zoowel voor de vorstelijke familie als voor ons voik, dat vergeleken met andere volktn wel buiten gewoon bevoorrecht en begena digd is. In dagbladen, in tija- schnf en en redevoeringen worui •iet geluk van ons volk beschreven en bezongen en nimmer kan dai toen zoodanig üoordungen als in dagen als we nu in betrekkelijk I korten tijd hebben beleefd, bij de verloving, het huwelijk, de geboor te en nu weer de doop, tot straks in het 40 jarig jubileumfeest het glanspunt zal worden bereikt en we opnieuw weer voelen popelen dat Oranjebloed, dat toch willens en wetens in ieder Nederlander vloeit, als het maar eenmaal op temperatuur is. Het is die temperatuur die ook gisteren weer meewerkte. Wie zal er niet even geglim lacht hebben, toen het snikken van de kleine Prinses begon, juist toen het hoogtepunt bijna was bereikt en ds. Weiter gereed stond de formule uit te spreken. En toch zal die glimlach gepaard zijn gegaan met een beroering van het hart. Immers zullen de meesten op dat oogenblik onder den indruk zijn geweest van de schoone bewoording, waarin ds. Blauwendraad zijn preek had uit gesproken en den hoog bejaarden oud-hofprediker, ds. Weiter het „Beatrix ik doop U" uitsprak. En alsof de kleine peuter ge tuigenis wilde afleggen van haar aanwezigheid zoo liet ze zich hooren, al zal dat nu niet naar den zin geweest zijn van de vorstelijke familie maar kin- deren schromen niet. Maar laten we bij het begin beginnen en even aanstippen, dat zomerweelde de drukbezochte re sidentie bestraalde en vreugde de harten van vorstin en volk door- popelde, toen de teekenen daar waren, dat de stoet in aantocht was. De militairen presenteeren het geweer. Daar verschijnt H M. de Koningin, gevolgd door Prins Bernhard, gekleed in de uniform van kapitein der grenadiers. Dan vertrekken vier auto's om Koning Leopold III van Belgiëvan hef vliegveld te gaan afhalen, waar duizenden toeschouwers tegenwoordig zijn als de Koning arriveert met drie vliegtuigen. De begroeting der vorstelijke personen is allerhartelijkst. Tegen 11 uur rijdt de gouden koets voor met 6 paarden en kleurige lakeien. Luide wordt er gejuicht, als H K.H. Prinses Julia na, gekleed in lichtgroen costuum, en Prins Bernhard in zijn uniform op het bordes verschijnen. Hij draagt het grootkruis der Belgi sche Kroonorde, welke onder scheiding hem zoo juist door Koning Leopold was verleend. In den zijvleugel van het paleis verschijnen achter de ramen Ko ning Leopold, de Koningin, Prin ses Alice en Prins Aschwin. Prinses Juliana stijgt het eerst in de koets en neemt aan de rechterzijde plaats; links Prins Bernhard. Als beiden zitten, ver schijnt de verpleegster, jonkvr. Feith met de kleine Beatrix, welke de Prins overneemt en in d&armen van zijne viouw neerlegt. Beiden zitten gebogeno ver hun ouderwedde en schikken het doopkleed. Zoo zitten zij nog, I als de koets zich in beweging zet. Luide toegejuicht rijdt de stoet naar de kerk, die inwendig een voudig is versierd. De stoet, waarmede naar de kerk werd gereden, bestond uit de kamerheer van H.K.H., baron Baud en de particuliere secretaris van Z. K. H Jhr. Dedel, gezeten in galarijtuig, met twee paarden. De dame du palais van de Koningin (d.d. grootmeesteres van H.K.H en d.d. grootmeester van H.K.H., in galarijtuig met twee paarden. Een half eskadron huzaren. Prinses Juliana, Prins Bernhard en de jonggeboren Prinses, ge zeten in de gouden koets, be spannen met zes paarden, gaande een koetsier naast elk paard en drie lakeien naast elk portier. De commandant der huzaren rechts en een luitenant links naast de koets. Een half eskadron huzaren. Hunne Koninklijke Hoogheden werd aan het Paleis uitgeleide gedaan door den opper-hofmaar- schalk. Aan de deur van de kerk werden Hunne Koninklijke Hoog lieden ontvangen door den opper kamerheer baron van Lynden en den kamerheer graaf van Zuylen van Nijevelt. lijke Hoogheden bij de kerk be groet door een commissie uit den kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente te 's-Gravenhage en door een commissie uit het College van kerkvoogden van die gemeente weike Hunne Koninklijke Hoog heden naar de consistoriekamer geleidden. In de consistoriekamer werd de komst van de Koningin en de vorstelijke gasten afge wacht. De Koningin en de vorstelijke gasten begaven zich in auto's naar de Groote Kerk, waarbij de opperhof-maarschalk uitgeleide deed. De volgorde waarin de auto's reden was als volgt 1 De Koning der Belgen en de Koningin. 2. Prinses Armgard van Lippe- Biesterfeld en Prinses Alice van Groot-Brittannië. 3. De Prinses van Erbach- Schönberg en Hertog Adolf Fried- rich van Mecklenburg. 4. Hertogin Adolf Friedrich van Mecklenburg, gravin Kotze- bue en prins Ernst Aschwin van Lippe-Biesterfeld. 5. Prinses Helena van Erbach- Schönberg en graaf Kotzebue Bij de kerk werd de baby toe vertrouwd aan Mevrouw Snouck Hurgronje, dame du paiais. Het doopkleed was toen goed zichtbaar. Jurk, mutsje, kussen en sluier vormen één geheel, bestaande uit zeer fijne en rijk bewerkte Brus- selsche kant. Het doopkleed werd besteld door Koningin Emma voor den doop van Koningin Wilhelmina en ook Prinses Juliana is er in gedoopt. Prinses Beatrix is zoodoende de derde generatie, welke in dit kleed den doop ont vangt. De kantsoort is geheel met de naald vervaardigd, evenals de zich daarin bevindende jours. Er zijn bloemen van uiterst fijne kloskant in verwerkt. In de kerk Rechts naast den preekstoel zijn vier zetels geplaatst, in het midden voor Prins Bernhard en Prinses Juliana, naast den Prins voor Zijn Moeder, Prinses Arm- I gard, en naast Prinses Juliana I voor de Koningin. Recht vóór den preekstoel staan de zetels voor de vijf peten in het midden Koning Leopold, rechts van Zijne Majesteit Prinses Alice en naast deze Hertog Adolt Friedrich van Mecklenburg, links van den Koning de Vorstin van Ei bach Schönberg en vervolgens Gravin Kotztbue. Achter deze vijf zetels staan nog vier stoelen voor Graaf Kot zebue, de Hertogin van Mecklen- burg, Prins Aschwin en Prinses Helena van Erbacb Schönberg. Het geheele kerkgebouw is ver der gevuld met genoodigde auto riteiten. Als de kon. personen zijn bin nengetreden in het kerkgebouw begint de eigenlijke doopplech tigheid. „God is liefde". Ds. Blauwendraad, die voorging in gebed heeft, alvorens de H. Doop werd toegediend, een uit eenzetting gegeven van de doop formule. „God is liefde", zoo zei hij met Johannes. Daarom, zoo zejde hij, leeft in ons aller hart de bede, dat God Hunne Koninklijke Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernhard een rijken zegen moge schenken, nu Zij hun dochter Prinses Bea trix aan Hem mogen opdragen Het is een ontroerend moment wanneer de deuren worden ge opend voor de doopelinge. Ds. Weiter heeft zijn plaats bij den gouden doopvont ingenomen. Mevr. Snouck Hurgronje geeft haar kostbaren last aan Prinses Juliana, die met haar echtgenoot naast haar eenige schreden naar voren gaat en haar dochter ten doop houdt. Dan hooren de aanwezigen voor het |erst de kleine Beatrix, die een paar huilkreetjes slaakt. De Prinses tracht haar te sussen. Neem dadelijk bij lioofdpijn of migraine. binnen 'n kwartier zijt ge er van af, clank zij ae bijzondere samenslellinq. weiger namaak, lel op AKKER-merR. £er koker van 12 stuks - 12 stuivers, rer doos van 2 stuks - 2 stuivers. Zorg er voor altijd "AKKERTJES" -juts te hebben, dan hebt Ge ze bi) de hand, want vannacht nog kunt Ge ze noodig hebban, bij pijnen, sla peloosheid of als koorts U overvaltl hij driemaal de vingertoppen in het doopbekken steekt en daarmee telkens het voorhoofd van het prinsesje bevochtigt. Beatrix Wilhelmina Armgard, ik doop u in den Naam des Va ders en des Zoons en des Heili gen Geestes, zoo klonk het plech tig en ontroerend, om daarna zegenend de hander. boven het kind te heffen en te zeggen „Klein Kindeke, de Heere zege- I ne U en behoede U. De Heere doe Zijn aangezicht over U lich ten en zij U genadig. De Heere verhtffe zijn aangezicht over U en geve U vrede". Na de ontroerende, verheven plechtigheid in de Groote Kerk vertrok de stoet weer naar het Paleis, waar de hooge personen langdurige en uitbundige ovaties van het publiek in ontvangst had den te nemen. Alsdan werd het feest in de Residentie en op Scheveningen. Overal groote drukte onder het genot van het prachtige weer en de mooie stoet. Mooi salaris. Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot verhooging van het eerste hoofd stuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1937. Als gevolg van het huwelijk van Prinses Juliana op 7 Januari 1937 is ingevolge de toen geldende grondwettelijke bepaling artikel 28 haar inkomen met ingang van dien datum verhoogd van f 200 000 tot f 400.000. Meer werk nadat de Raad onzer ge- Juist meente in ampele bespreking'de werkloozenzorg voor de toekomst had behandeld, gewerd ons Dins dag j|. een telegram van het A. N. Persbureau, waarin werd medege deeld, dat van Regeeringswege maatregelen waren getroffen, waardoor het getal werkloozen voor het geheele land met vijf- lig procent zou verminderen. In een circulaire aan de ge meentebesturen wordt dan o.a. het volgende medegedeeld door den minister van soc. zaken De regeering heeft besloten te bevorderen, dat door middel van productieve werkverschaffing aan een grooter aantal werkloozen dan tot nu toe het geval is ge weest nuttige arbeid wordt ver schaft. Voorshands is deze uit breiding bepaald op rond 50 pet. van het aantal der tot nog toe tewerkgestelden gerekend over het geheele land. De tegeering is bereid de hoó- gere aanspraken, die als gevolg van deze uitbreiding der werk verschaffing op gewone bijdragen uit het Werkloosheidssubsidie- fonds zullen geboren worden in verband met het verschil tus- schen de kosten van steunver- ieening en loonen Dan volgt de doopsbïü^nins. I ich'I'ff.n.'L w"kv« T.v.'n. we,d.„ h„„„, Konlnk-1 MmÜ 'pS,™ "ft I GARANTIE WiL9arandeeren de goeds werking van "AKKERTJES", want ze bevatten een bijzondere combina- tie van uiterst geneeskrachtige stoffen volgens recept van Apotheker Dumont!

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2