Nieuws- eu Advertentieblad voor Zeeuwscb- V1 a a n d er e n, Gevatte koude - Griep - Rheumatische pijnen - Spit - Hoofd- en Kiespijn No. 12 VRT.TD 13 MEI 1938 54* .ïa^rg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. ic*a<8 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DKUKKER-UITUEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels bU Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets, gevuld met de allerbeste medicijnen) helpen altijd vlug en goed. Koker 50 ct. Proefdoos 10 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Zitting van 10 Mei 1938. Zooals gemeld, is er j.l. Dins dagmiddag alhier openbare ver gadering gehouden van den Ge meenteraad. Gezegd kan worden, dat het verloop dier vergadering weer het echte karakter droeg van vroeger dagen, toen deze op minder hoog peil stonden en zich kenmerkten door breedsprakerig- heid, insinuatie's over en weer, blijken van wantrouwen tegen voorzitter en college van Burg. en Weth., als gevolg van het eenerzijds willen doordrijven en anderzijds zijn zin niet krijgen, terwijl natuurlijk de partijen toch elk voor zich de meening zijn toegedaan te handelen in het al gemeen belang, althans in dat van de gemeente, zooals eed en wet dat voorschrijven. Laten we hopen, dat de ge volgen hiervan niet zullen leiden tot nog scherper verhoudingen of debatten, want zeer zeker kan dat althans niet in het belang van ons gemeentebeleid dienen. Met verwijzing dan naar het geen aangaande de voorstellen in het preadvies van Burg. en Weth. reeds in ons vorig nummer is gemeld, laten we hier beknopt de behandeling van een en ander door den Raad volgen. 1. Ingekomen stukken. b. Accountantsrapport gasfa briek. Dhr. C. VAN BENDEGEM zeide daarin gelezen te hebben, dai het kolenverbruik niet pecontro; leerd kon worden. Spr. begrijpt dat niet, hij zou gaarne weten wat de oorzaak daarvan is. De VOORZ. zeide, dat dit niet alleen dit jaar in het rapport staat, maar ook vorige jaren dat het geval was. Hij wil daarom trent nog eens informatie inwinnen bij de gascommissie. Dhr. OGGEL zeide, dat het hem ook was opgevallen en hij er naar geïnformeerd heeft. Men acht dat niet mogelijk, omdat men dan iedere lading zou moeten wegen. Dhr. C. VAN BENDEGEM zeide dat niet te kunnen beoor- deelen, maar als het in andere bedrijven kan, zou het z.i. hier ook moeten kunnen. Het is geen zaak van wantrouwen, maar het is z.i. om als overheid sterk te staan tegenover de controle. d. Uurloon voor gemeente werken in lossen dienst. Dhr. C. VAN BENDEGEM dankte voor de bekomen inlich tingen en ofschoon hij zich ver heugt over den vooruitgang, vroeg hij toch of nu 26 cent een fatsoenlijk uurloon is voor over- heidswerken. In particuliere be drijven is het zelfs hooger. Zoo geeft men aan de ammoniakfa- briek 38 cent en aan wegwerken 35 cent. 't Is toch alles werk dat gebeuren moet en waarom moet men dan de minimumloonen stel len in plaats van een paar cent hooger te gaan Spr. stelt voor het loon voor lossen arbeid op 4 cent hooger te nemen we zijn dan nog lager dan de vakarbei ders. We weten, dat de men- schen van 26 cent per uur niet leven kunnen en daarom wil hij |tst tot 30 cent verhoogen. Dhr. SEGHERS kan zich daar mede wel vereenigen, maar acht het niet noodig om het loon van 38 cent nog te verhoogen. Dhr. C. VAN BENDEGEM zei, dat het ook niet zijn bedoeling was, om daarin verandering te brengen, want dat moeten de or- ganisatie's in de vakbedrijven maar vinden. De VOORZ. zeide dit voorstel aan B en W. te zullen mede- deelen, die het dan nader in overweging kunnen nemen. Hierna deelde de Voorz. mede, dat dhr. Fanoy wegers on gesteldheid en ook wegens uit- stedigheid verhinderd is aanwezig te zijn. f. Adres J A. van Hoeve. Dhr. SEGHERS vroeg of het niet mogelijk is om in verband met een latere straat, de West zijde van die perceelen vrij te houden. De VOORZ. zeide niet vooruit te kunnen loopen cp wat later gebeuren zal, maar dhr. Van Hoeve is in de gelegenheid ge steld om den grond te huren, doch dat wilde hij niet. Dhr. VAN 't HOFF zeide dat het zijn aandacht trok, dat reeds in Augustus 1937 dat verzoek was ingekomen en het nu in Mei pas wordt behandeld. De VOORZ. schreef de oorzaak daarvan toe aan het feit, dat het adres was blijven liggen tot de verpachting der perceelen had plaats gehad. De belangheb bende is uaar echter niet de dupe van geworden, want alles is in overleg met hem geregeld. q. Vragen over stopzetting van steun en werkverschaffing. De VOORZ. voegt aan het ge geven antwoord nog toe den in houd van het schrijven van den Minister van soc. zaken, waaruit blijkt, dat de plannen, die daar omtrent worden gekoesterd, van hooger hand komen. Als alles normaal gaat, dan kunnen we den steun stop zetten, maar als daar geen reden voor is, zullen B. en W. ook wel het noodige doen om den menschen tegemoet te komen. Spr. zei nog gisteren geconfe reerd te hebben met de bestuur dersbonden en werkgevers, waar een en ander is besproken. Zoo werd o.a. gevraagd of iemand, die jaren vakarbeider was, naar een landbouwer kon worden ge zonden, waarop spr. dan ant woordde, dat aan ieder zooveel mogelijk passenden arbeid zal worden gegeven. Dhr. HAMELINK dankte voor de beantwoording. Hij begreep daaruit, dat het college van B. en W. niet tot stopzetting van steun zal overgaan, als het niet noodig is. Al volgt men dus zijn gedachten- gang, toch was spr. niet tevreden, want het vorige jaar is dat ook gezegd en zijn toch veel menschen gedupeerd. Zij moesten worden geholpen door het Burg. Arm bestuur, dat haar taak lofwaardig vervulde en niet vroeg, waarom de menschen hulp vroegen. Maar nu zal dat niet kunnen, wegens de voorgestelde regeling. Spr. gelooft, dat die maatregel rechterlijk onjuist is, want het armbestuur moet alleen vragen of hulp noodig is en niet uit wcike oorzaak. Door de gezonden cir culaires is nu vanwege den Mi* nister medegedeeld, dat als de werkloozen komen om hulp, men met gerustheid kan zeggen we kunnen je niet helpen, hetgeen •volgens spr. ntet te rechtvaardigen is. En als nu B. en W. dat ongerief voelen en zeggen we zullen den menschen, als 't noodig is, wel aan werk heipen, dan vraagt spreker, heeft dat wel waarde Spr. was overtuigd, dat men de menschen in nooddruft zal laten. Ook het schrijven van den Minister wijst erop. Spr. voorziet, dat ais tien tallen arbeiders bij de stopzetting zonder werk zijn, zij de eindjes niet bij elkaar weten te knoopen. Op crediet moeten ze niet rekenen, dus staan ze voor een fait accompli: zonder eten. Moeten wij nu de menschen tot bedelaars maken, zoo vroeg spr., want dat zal gebeuren, als helpen niet mogelijk is en de menschen wachten moe ten, als langs den langen hierar- chieken weg aan den Minister hulp gevraagd wordt en intus- schen de arbeiders verpauperen Spr. had graag gezien, dat het College zich tegen de bewuste circulaire had gericht, omdat men nu hier eenmaal niet buiten een steunregeling kan. Er is geen enkel maatschappelijk motief om de werkloozen van een bestaan uit te schakelen. Spr. weet, dat het college zegtja, we zetten de steun stop, want het kan. Maar dan wijst hij op de periode van 13 Juni tot 27 Nov. en vraagt dan hoe moeten we in die weken werk vinden Immers als er volop werk is, kan de steun nog altijd stop gezet worden. Het college van B. en W. staat toch niet vreemd tegen over die kwestie Spr komt ook tot de principiëele houding in deze zaak en gelooft dat hij er dan diametraal tegenover staat en daarom zou hij gaarne zien, dat het college dat standpunt inzag en ook namens den Raad op sterke inkrimping van genoemde periode aanstuurde. Principië 1 is spreker natuurlijk tegen elke stopzetting, maar als dat niet te bereiken is, wil hij probeeren den termijn te beperken. Hij noemi het dan schande voor onze ge meente, dat in de Noordstraat, waar de best gesitueerden wonen, er tal van menschen aan de bel trekken, om een stuk kleeren ot wat eten te krijgen. Hij verzocht daarom, dat men zich zal ver zetten tegen de aangekondigde maatregelen. Dhr. SEGHERS vroeg wanneer de steun het vorig jaar is stopgezet. De VOORZ wist het met, maar dhr. C. VAN BENDEGEM zeide 18 Juli. Dhr. SEGHERS meende uit een loonboekje gezien te hebben, dat op 3 Juli erwten getrokken waren. Hij acht ook den termijn van 12 Juni te vroeg en zou liever hee- lemaal geen termijn noemen, maar omdat dat met kan, steunde hij het voorstel-Hamelink. Dhr. 't GILDE was ook sterk verwonderd over de circulaire. Hij gelooft echter niet, dat die van den Minister komt, maar dat die komt op advies van den een of ander en dan is het wel een heel onkundig advies in dezen. Een advies, dat getuigt van zeer ge ringe kennis van zaken, en dat van welke instantie, hetzij van gemeentebesturen of taudoouw- organisaties het dan ook afkomt, toch blijk geeft van groot gemis in kennis. Als men weet, dat zelfs nu, onder de nog in functie zijnde regelingen, er in vele gezinnen broodsgebrek is en de boterham men voor de verschillende maal tijden voor de gezinsleden moeten afgeteld, dan moet men Hiet vra gen wat het straks zal worden als op den eisch van den Min. de steunverleening en de werk verschaffing worden stopgezet. Voor de arbeiders beteekent dit niet veel minder dan een ramp en de reeds nijpende tekorten en de achterstanden in de gezinnen en op de huishoudelijke bud getten zullen dan van dien aard worden, dat er straks dingen moeten gebeuren waar men ach en wee over zal roepen en die wij geen van allen, zooals wij hier zitten kunnen wenschen. Kan de bakker brood blijven leveren zonder geld en kunnen dat de andere neringdoenden van wie het grootste gedeelte het al even moeilijk heeft als vele wer keloozen Als wij als gemeenteraad onze taak en onze roeping dan ook behoorlijk verstaan, dan mogen wij ons hierbij niet neerleggen en ligt dat stuk hier feitelijk al .veel te lang onbeantwoord Het spreekt dan ook vanzelf dat ik mij volkomen refereer aan het betoog van den vragensteller dhr Hamelink en daar slechts weinig aan heb toe te voegen. Het antwoord dat B. en W geven laat weinig aan hoop en aan twijfel over. Wat er in de practijk terecht komt van de uitzonderingsbepa lingen die als een soort veilig heidskleppen moeten fungeeren, weten wij wel bij ondervinding. Daar komt in den regel niets, maar dan ook 1 e 11 e r 1 ij k niets van terecht. En waar nog weinige voorjaren er zoo donker hebben uitgezien voor wat de perspectieven betreft met het werk meen ik dat de Raad vai zijn negatieve tot een meer posi tieve houding zal moeten over gaan en bij den Mm. van Soc. Zaken met den meest bekwamen spoed moet trachten te bereiken dat deze aangekondigde maatre gel wordt ingetrokken. Op dit oogenblik, zoo ver volgde spr., in half Mei zijn er nog 178 werkloozen otficiëel ge boekt in Axel. Er is van de f44000, die voor steun beschik- oaar zijn, reeds f 11000 betaaid, terwijl er nog maar een half jaar achter den rug is. De VOORZ. merkte op, dat die getallen niks met de zaak te maken hebben. Het gaat er niet om of wij teveel of te weinig aan steun geven, het gaat over al of niet stopzetten van den steun en over verzorging in de toekomst. Men dient eenig vertrouwen te hebben in B. en W. en niet te spreken over bezwaren, welke niet bestaan, zooals ook dhr Hamelink deed. We hebben nog altijd geholpen waar 't noodig was en zelfs heeft spr. persoon lijk het vorige jaar nog de stop zetting van steun telefonisch over boord gegooid Het is met, zoo ais dhr. Hameiink zegt, dat er weken over heen loopen en ook is het niet het armbestuur, dat voor (ie menschen sorgt, De Minister zorgt voor de werke- loozen en zegt subsidie toe, het geen wij te aanvaarden hebben. Kunnen we daarmee niet voort, dan moet er ingegrepen worden en dat doen we ook, dat is het vorige jaar nog gebleken. De Minister wil niet zei spr. dat de werkloozen naar het armbestuur gaan als dat gebeurt, dan wordt de subsidie voor werk- loozenzorg ingetrokken. De ver zorging der werkloozen berust dus oij den Minister en de stopzetting daarvan gaat in overleg met B. W En als dan dhr Hamelink zegt, dat is onjuist, dan zeggen wij daartegenover, dat we den toestand afwachten en blijkt het, dat ingrijpen noodzakelijk is, dan wordt dat gedaan. Zoo is het ook aan de organisaties medegedeeld en die vonden dat goed. Dhr. 't GILDE: Dat geloof ik niet. De VOORZ.Dus als lid van den Raad zegt u vlakaf in het gezicht van den Voorz., dat hij onwaarheid spreekt? De beide wethouders zijn hier om te getui gen, dat het zoo is. Dhr. 't GILDE herhaalt, dat hij niet kan gelooven, dat de besturen der organisaties dat goed vinden. De VOORZDe wethouders zijn hier om het te verklaren. Dhr. HAMELINK: Ja, als u zegt ze leggen er zich bij neer, dan geloof ik dat, maar niet, dat ze er hun goedkeuring aan nechten. Dhr. P VAN BENDEGEM deelde als wethouder mede, dat de afgevaardigden der organisa- tie's, voor zoover aanwezig heb ben gezegdwe juichen het toe, dat we naar de conferentie zijn gegaan en zij hebben zich met het besluit vereenigd. Ook is medegedeeld, hoe het vorig jaar is gewerkt en daarop is gezegd door de menschen, dat zij blij waren, dat het zoo was geregeld. Dhr. DE JONGE vond toch den termijn, waarin de steunver leening wordt stopgezet, ook veel te lang. De VOORZ. zeide, dat over een termijn niet is gesproken, men sprak in 't algemeen. Dhr. DE JONGE: Dan moesten we toch in elk geval den minister bekend maken, dat die periode voor hier veel te lang is, Dhr DIELEMAN zeide dat die kwestie ook in de steuncommissie is besproken en dat is beter dan in een openbare raadsvergadering, waar de zaak hier al veel te zwart is geschilderd. We zijn het ermee eens, dat de datum veel te vroeg is bepaald, en ookde vakbeweging is het daarmede wel degelijk eens, maar men was van meening, dat men tenvolle vertrouwen kan stellen in het college van B. en W., gezien wat het vorig jaar is gedaan. Spr. gelooft, dat we wel ver trouwen kunnen stellen in een college, dat 10-jarige ervaring heeft en dat het hier goed gaat is wel bewijs, dat verscheidene andere gemeenten er een lesje aan kunnen nemen. Spr. legde er den nadruk op, dat de vakbonden over het verloop van het vorig jaar hun lof uitspraken. De menschen moeten niet de dupe worden van politiek. Het was beter geweest, dat die vragen van dhr Hameiink niet gesteld waren geweest.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1