Magneet Rijwielen Chr LagereLandbouwsciiool EETAARDAPPELS 7 Guldens Reclame! Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Advertentiën. Rijwialbedrijf „Central", Axel. ZEVEN GULOEN RQwielbedrflf „Central", Axel. Leopold uitvoering zal geven aan zijn voornemen om in den loop van dit jaar een officieel bezoek te brengen aan Hare Majesteit de Koningin. Hedenmiddag werd in tegen woordigheden van vele autoritei ten de fraaie nieuwe studio van den K. R O. geopend. AXEL, 10 JSlei 1938. De nachten koud, waarschijn lijk nachtvorst", hoort men in het weerbericht. Helaas is dat „waar schijnlijk" vaak werkelijk geweest, tot schade van zeer velen. De aardappelvelden liggen op som mige plaatsen zwart, zoodat ge vreesd wordt voor misoogst ten deze. Het is te hopen, dat deze vrees ten onrechte wordt gekoes terd, want ook in 't klein is de schade al groot genoeg, waar deze 't minst kan worden geleden. Kerknieuws. Zondagvoormiddag werd in de Geref. kerk alhier de theol. can- didaai, dhr. W. de Ruiter in zijn dienstwerk ingeleid, als hulp prediker bij die gemeente, door den eerw. heer ds. J. S. Post, predikant bij deze gemeente. De leeraar had tot teksi gekozen Johannes 21, verzen 17 en 18. Aan het einde van den kerkdienst werd den candidaat toegezongen Ps. 119: 19. Des middags deed de hulp prediker zijn intrede naar aanlei ding van Zondag 17 uit den Heidelb. Catechismus. De baankoers. Verwijzend naar hetgeen het bestuur van V. V. V. in dit blad elders mededeelt, behoeven we daaraan niet veel toe te voegen. De pogingen om onze aloude Axelsche Pinksterdagen weer te doen slagen, verdienen aller steun. En nu deze weer sportprestatie's zullen te zien geven, is het niet teveel gezegd, dat duizenden kunnen worden verwacht, om daarvan getuige te zijn. Opdat bij een zoo druk bezoek ieder in de gelegenheid zal zijn de deelnemers aan den baankoers te zien passeeren, wordt de koers dit jaar met toestemming der autoriteiten door de stad geleid, waarna de volgende route zal worden gemaakt Start in de Stationstraat bij de Singelweg, vervolgens Oude weg, Beoostenblijsche straat, Langt Dreef, Armendijk, 2e Verkorting, Lange weg (z.g. Hulstersche weg) le Verkorting, Armendijk, Wal- straat, Markt, Weststraat, Noord straat, Stationstraat. Deze route wordt 9 a 10 maal afgelegd. Voor de laatste ronde is de eindsprint in de Prins Hendrikstraat (via de Wilhelminastraat). Voor beginnelingen zal deze ronde 3 maal gereden worden. Bij Kon. besluit is bevor derd tot luitenant-kolonel der mariniers, de kapitein der mari niers M. R. de Bruijne, thans ge detacheerd in lndië, geb. te Terneuzen. Auto in het kanaal. Vrijdag reed ter hoogte van Terdonck een auto in de richting van Zelzate. Aan den Geuzen- hoek hield de bestuurder stil, stapte uit en begon aan den voor kant van de auto te werken. Aan een voorbijganger, die vroeg of er wat haperde, gaf hij te kennen, dat de stuurinrichting niet in orde was. Eenigen tijd later hoorde de voorbijganger den motor aanslaan en zag de auto in de richting van Zelzate door rijden. Toen hij echter nogmaals omkeek, bleek de auto verdwenen. Hij keerde terug en zag na eeni gen tijd aan sporen op den weg, dat de auto in het kanaal gereden was. Van deze ontdekking deed de voorbijganger, de heer De Graeve, havenmeester, terstond aangifte bij de politie. Omtrent de identiteit van den bestuurder verkeerde men in het onzekere De heer De Graeve schatte hem op een leeftijd van 45 jaar. Tem. Crt. Eindexamens R. H B. S. De Minister van O., K. en W. heeft bepaald dat de eindexamens aan de R. H. B S. te Middel burg, Ques, Vlisaingen, Qosiburg en Ter Neuzen zullen worden afgenomen voor de Bafdeeling: te Middelburg op 5, 6, 7, 8 en 9 Julite Goes op 20, 21 en 22 Juni; te Vlissingen op 29 en 30 Juni, 1 en 2 Juli; te Oostburg op 13, 14, 15 en 16 Juli te Ter Neuzen op 23, 24 en 25 Juni. Deskundigen zijn ir. H C. Vol kers te Delft, dr. W. Mandersloot te Delft, mej. dr. C. W. Roldanus te Groningen. Van onze Adverteerders. Kleertjes voor Baby. Kleine witte, of zacht gekleurde kleedingstukjes, helderwitte luiers, lakens en sloopjes, met hoeveel liefde en zorg worden ze gemaakt hoeveel droomen worden er omheen gesponnen. Voor den kleinen wereldburger is het beste maar nauwelijks goed genoeg Neem óók voor het wasschen van babygoed het beste ....Persil Luiers moeten worden uitge spoeld veel vuil wordt daardoor reeds verwijderd. Daarna kookt U de luiers volgens de Persil- Waschmethode, die op ieder pakje nauwkeurig staat aangegeven en spoelt ze eerst in heet water, vervolgens zoo dikwijls in koud, tot alle zeepdeeltjes verdwenen zijn. Dit is van het grootste be lang, want zeepdeeltjes die in het goed achterblijven worden hard en zouden schrijnen en een rood huidje kunnen veroorzaken. Spoelt U dus vooral tot het water vol komen helder blijft. Een belangrijk punt is, dat Per sil bij een temperatuur van 44 a 46 gr., dus in een lauwwarm sop, desinfecteerend werkt, wat bij jonge kinderen, die veel vatbaar der zijn voor besmetting dan ouderen, al heel belangrijk is. Bovendien blijft wollen goed in een koud Persil-sop, zacht en soepel een eerste vereischte voor het teere babyhuidje. Wanneer U éénmaal Persil voor Uw babywasch hebt genomen en hebt ondervonden, hoe hagelwit het goed wordt, hoe frisch het ruikt en hoe heerlijk zacht het aanvoelt, dan wilt U nooit meer een ander waschmiddel gebruiken het is in het belang van Uw baby Smokkelaars gestraft. In de zitting van Dinsdag 3 Mei zijn door den politierechter te Middelburg de volgende per sonen veroordeeld wegens ver- ooden invoer. A. v. C, 21 j chauffeur te Axel, gloeilampen, f40 boete of 20 dagen hechtenis. F. W. P., 34 j., logementhouder te Axel, sigarettenpapier en wei- ering van visitatie, 2 maal 14 dagen gevang. G. d. B26 j. en A. d. L., 39 j fabrieksarbeiders te Sas van Gent, alsvoren, ieder 2 maal 14 dagen. C. Ph., 36 j., winkelier, te Clinge (B.), suiker en weigering van visitatie, f40 of 20 dagen. Ch. L. S., 51 j-, arbeider te Koewacht, alsvoren. A. A. P., 48 j., arbeider te St. Jansteen, idem, f 20 of 10 dagen. P. C. B 40 j., arbeider te Graauw, alsvoren, f20 of 10 d. J A. H., 22 j., fabrieksarbeider te Clinge, idem. A. d. B., 38 j., arbeider te St. Jansteen, idem. De navolgende personen we gens overtreding Motorrijtuigen belastingwet. C. J. d. J., 32 j., loondorscher te Zaamslag, f 7.50 of 3 dagen. Th. v. H., 48 j., te St. Jansteen, f 25 of 10 dagen. J. P. V., 28 j., loondorscher te Clinge, f 7.50 of 3 dagen. Voor de rechtbank te Mid delburg is twee maanden ge vangenisstraf geëischt tegen den 35-jarigen kolenhandelaar J, de B. uit Terneuzen, die op 8 April bij de marechaussee aangifte deed dat hij onder Zaamslag door een viertal personen zou zijn aange vallen en beroofd. Later kwam uit, dit van dit geheels verhaal niets waar waa. Arbeidsloonen. De door de werkgevers ter eenre en werknemers ter andere zijde inzake het arbeidsgeschil in den landbouw in O -Z Vlaan deren aangewezen vrijwillige ar biter, de heer J. Schouten te Rot- dam, heeft de volgende uitspraak gedaan in zake vaststelling der toonen Het minimum-loon voor vol waardige arbeiders zal bedragen van 1 April31 Mei f 2 per dag, van 1 Juni—30 Nov. f2 25 per dag en van 1 Dec.—31 Maart f 2 per dag. Het minimum-loon voor oogst- werk, zwaar werk en overwerk zal bedragen 25 cent per uur. Onder dit werk wordt verstaan mennen, gangen snijden, stuiken, schelven, mest laden, dorschen met groote machine, gras maaien en mest strooien. Stenn aan kinine tuinders. Aan gemeentebesturen is mede gedeeld, dat voor dit doel ten spoedigste maatregelen moeten worden getroffen, opdat de steun met 1 Juni a.s. zal kunnen be ginnen. Betrokken tuinders en kleine boeren moeten zich aanmelden bij plaatselijke commissies en de ge- wenschte inlichtingen geven. Premie voor vlas. Voor het vlas van den oogst 1937 wordt met ingang van 9 Mei de bewerkingspremie verhoogd tot f 40 per H.A. voor water-root klasse 1, terwijl de uitkeeringen voor andere bewerkingsmethoden en klassen naar evenredigheid zullen worden verhoogd. Dit geldt voor alle vlas, dat met ingang van genoemden datum tot nadere aankondiging van telers zal worden gekocht. Beter laat dan nooit. Een 75-jarige verpleegde iü het huis van Ouden van Dagen te Ierseke is voornemens in het huwelyk te treden met een 64 jarige bruid. Te Apeldoorn hebben twee paar meesjes voor dit seizoen een buis met radio uitgezocht, door intrek te nemen in de vogel- voederbakjes van berkenhout- s ammetje8, welke op het terras van het restaurant brios Bern- hard dal z(jn geplaatst en waarin luidsprekers van de radio zijn aangebracht De meesjes lateD zich door de wildste klanken met van de wijs brengen, maar broe den rustig voort. De 65 jarige, ongehuwde landbouwer Harm Danker, is Vrijdagmorgen te Rolde (Dr.) vaD een hooizolder ter hoogte van vier meter gevallen. Hjj kreeg zeer ernstige verwonhingen ei werd naar het WilheiminaziekeD huis te As-en gebracot. In dei loop van den morgen is njj daar overleden. Het 2 jarig dochtertje van A. Vos aan den Melkweg te Huizen, dat op het erf liep, is toen de moeder even naar binnen ging, in een rioolput waarvan het deksel los was geraakt, ge vallen. Men beeft het kind ge- ruimen tyd later levenloos op gehaald. Verschillende vereenigingen met een sociaal doel te Gouda zijn verrast met gitten van een onbekenden gever. De Goudsche Vereeniging voor Gezondheids koloniën ontving 500, de Ver- eenigiug tot bestryding der tuber culose 300 en de vereeniging Armenzorg" 250. Zaterdagmiddag is het 4- jarige zoontje van den heer J. Sieffens, ambtenaar bij de be- lasuugen te Sueek, dat op een autoped speelde, bjj de ouderlijke woning door een vraebtau'o over reden en vrijwel op slag gedood. Een voordeelig varken. Het gaat mot ae varkenshou derij niet altijd slecht. De beer Lam, veehouder te Loosdrecht, heeft iD één jaar t^jda van ééa stug voor 588 aio biggen verkookt. Tydens afwezigheid vanzyn ouders, die op een bruiloft waren, speelde Zaterdagmiddag het 6- jarig zoontje van den landbouwer Groenveld te Stedum met vuur. Het gevolg was, dat de groote schuur, gevuld met streo en een gedeelte van den vorigen oogst, in braDd geraakte. De schuur braodde geheel af. Sportnieuws. Nederland - Sehotlana. Het Nederlandsch elftal, dat Zaterdag 21 Mei in het Olympisch stadion te Amsterdam tegen Schot land speelt, is als volgt samen gesteld DoelVan Male. Achter: Weber en Caldenhove. Midden Paauwe, Anderiessen en Van Heel. Voor: Wels, Van der Veen, Vente, Smit en De Harder. Axel Ill-Ria II 5 -1. Zondag speelde het derde elftal van Axel voor de competitie van den Z.V.B alhier tegen Ria 11 van Westdorpe. Onze stadgenooten waren voortdurend sterker er. wonnea dan ook welverdiend met 5 1. Fi yenoord—Arsenal 1-0. Te Rotterdam heeft Feyenoord Zondag een kranige prestatie ge leverd door de beroemde prof club Arsenal uit Londen, dit Zaterdag het kampioenschap vai Engeland behaalde, met 1—0 te kloppen. Axel, 10 Mei 1938. De baankoers (de Ronde Axel). M. H. de Redacteur Dank zij de volle medewerking van verschillende hoogste instanties is het V.V.V. Bestuur er in geslaagd te kun nen voldoen aan de wensch van vele neringdoenden en sportliefhebbers om dit jaar de baankoers door Axel te krijgen. Men zal dus 3 tot 4 uur getuige kunnen zijn van een spannende strijd zoowel tusschen beginnelingen als onafhankelijken. Verschillende ver beteringen worden aangebracht om alle belangstellenden op de hoogte te stellen van de stand der deelnemers. Dat een baankoers zooals deze,groote geldelijke offers met zich brengt zal ieder begrijpen, anzelfsprekend neemt de V.V V. de grootste helft hiervan voor hare rekening, doch de liefde kan niet van een kant komen Het Bestuur herinnert nu aan gedane beloften en ook aan hetgeen hieromtrent op de jaarvergadering harer leden werd naar voren gebracht, n.m. „Wil men dat deze baankoers gehouden wordt, dan moeten de belanghebbenden er ook iets voor over hebben en sportliefhebbers ook een penning bijdragen De tijd is nu gekomen om woorden in daden om te zetten. Het V.V.V.-bestuur komt dezer dagen met een lijst en van de opbrengst hiervan zal het al of niet doorgaan dezer koers (die duizenden naar Axel zal trekken) afhangen. De prijzen voor de onafhankelijken bedragen 3250 francs en voor de be ginnelingen 500 francs. Des avonds wordt op het marktplein een volksconcert gegeven, enz. Sportliefhebbers, welke geen lijst wordt aangeboden, kunnen hun giften afdragen bij ondergeteekenden. Niet twijfelende aan de gulhartigheid van allen, doch inzonderheid van H H. caféhouders en neringdoenden, dat zij indachtig zijn de spreuk „Waar het volk is daar is de nering". Voor het volk wordt gezorgd door deze eerste Ronde door Axel. U mijnheer de Re dacteur dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, Het V V.V Bestuur „Axel": A. VAN MAALE, voorzitter. A. P. ESSELBRUGQE, secr. Marktbericüten. AXEL, 7 Mei 1938. Ter markt van heden waren dt prijzen, volgens opgaaf van de Vereeniging van handelaren in granen, enz. in Oost Zeeuwsch Vlaanderen, genoteerd als volgt: Tarwe regeeringsprijs, rogge 6.75 7,00, wintergerst 7,00—7,50 zomergerst 7,00—7,50, haver 6,— -6,25, groene erwten 10,-11,00 bruine boonen 8,00—11,— duivenboonen 0.00—00,00, paar- denboonen 0.00— 0.00, blauw- maanzaad .00 - 00.00. karwei zaad 00,00 00,00, geel mosterd zaad 00,00— 00,00, lijnzaad 8,00 —9,00. HULST, 9 Mei 1938. Alhier waren de marktprijzen als volgt: Tarwe refeeringsprljs, rogge 700—7,25, wintergerst 7,50-7,75, lemergerst 7,50-7,75, h*ver 6,- —6,25, erwten 8,00-10,00, paar- denboonen 0,00 —0,00, duiven boonen 0.000,00, witte boonen 0,00 —0,00, bruine boonen 8,00 -12,00, lijnzaad 0,00— 0.00, blauw maanzaad 00,00 -00 00, mosterdzaad 00.00—00.00, kool zaad 0.00 00.00. Rundvee aanvoer 9, verk. 5. Varkens 18, U. Boter per Kg. 1,10. Eieren per 100 stuks 2.60. Voor de belangstel ling op 5 MH 1.1 onrter- vnnd-n, zeggen wij hartelijk dank. P. J. v. DRIEL. A. v. DRIEL—Meertens. Axel, 10 Mei 1938. Wij deelen het publiek van AXEL en omgeving mede, dat wi| onzerzijds in het volle recht zijn met ie adverteeren. UuK geven wij één jaar schriftelijke garantie op elk rijwiel bij ons gekocht. Dit n aansluiting op d advertentie de Magneetfabriek te Weesp uit net biau van Vnjdag O vl l. Geachte Burgerij, laat U net dtocuiiKkcn, uictai Kuupt een ij wiel, waar het U zelf Delieft. De bedoelino van die adver tentie is Uw Magneet-fiets aan de volle vastgestelde ver- Koopsprijs af te nemen bij plaat selijke agenten. De echte Magneet-fiets oij ons verkrijsoaai uit voorraad. 49" Zie advertentie „Zeven Guldens Reclame" in dit blad. A X K Ij. Namens het Bestuur worden oeianghebbenden er op attent .emaakt, dat aanmelding van neuwe leerlingen voor deze chool kan geschieden tot 14 MEI a 8 bij het Hoofd der School, jij wien tevens alle gewenschte lichtingen zijn te verkrijgen. Het Hoofd der School, K. BOOIJ, Prins Hendrikstraat 20. AXEL. ROOD star. J. WIELAND, Nieuwstr. 10, Axel. Elke kooper van één der Merk- ijwielen die wij U uil voorraad everen, zooals SIMPLEX. MAGNEET, enz., enz. .nag ter waarde van Rijwielbanden of andere onder- teele^ welke hij gebruiken kan, gratis uitzoeken. vuuiis alle merken RU wielen. Prachisorteer ng in Holtandsehe en Belgische RUwleien, (met napieren v. invoer). ücze weik ook Union en Gruno rUwielen, Kleine advertentiën. Onder deze rubriek kunnen kleine advertentietjes ge plaatst worden voor min stens 30 ot., ad 6 ets. KOOPT Dij ons Uw torn Hen- plaiiien, aan b i I I ij k e n prijs. Aanbevelend, D JANSEN, Noord straat 53. TE K O O P een geriefelijke wcikmanswoiung. Te bevra en bij C. SjMON, l 36, Fort, AxeU T E per reg i

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 3