Binnenland. Raadsvergadering. Hedenmiddag werd alhier onder voorzitterschap van den heer F. Blok. burgemeester, een openbare raadsvergadering gehouden, waar bij 12 leden tegenwoordig waren. Afwezig dhr. J Fanoy. Aan het preadvies, dat door het college van Burg en Weth. voor deze vergadering op de verschil lende voorstellen is uitgebracht, is het volgende ontleend 1. Notulen. De vaststelling der notulen van de vorige vergadering werd aan gehouden. 2 Ingekomen stukken en me- dr deelnaen Voor kennisgeving worden aan genomen h Bericht van M Zegers, dat hij de benoeming als agent der Arbeidsbemiddeling enz. onder dankbetuiging aanneemt, b Accountants-rapport over de gehouden contröle op de fi are ën van het Gasbedrijf over 1937. c Mededeeling, dat door B. en W. bouwgrond is verkocht aan: le M j. J P Kiel, te Rotter dam, 171 Ms ad f2,50 per M», aan het Bylncqueplein 2e P A. va<i Hoeve en Zoon, 206 M- ad f 3 per Ms aldaar. d Op de door dhr. C van 3 ndegem in de laatste vergade ring gestelde vraag naar het loon van losse arbeiders, niet in werk verschaffing in dienst der gemeen te, wordt medegedeeld, dat dit uurloon 26 ct. bedraagt en voor timmerlieden en metselaars 38 ct. e. Mededeeling. dat desgevraagd B en W. in principe bereid zijn om hun medewerking te verleenen aan de n.v. Nationaal Publiciteits bureau te Amsterdam, om aan de lantaarnpalen in de gemee te dubbelzijdige emaillebordjes aan te brengen en in de gemeente wit-emaille papiermanden te plaat sen voor reclame-doeleinden. Als vergoeding zal hiervoor per jaar en per bordje f 15 (worden be taald met een drie-jarig contract. Voor de papiermanden zal f 5 per mand en per jaar in de gemeente kas komen. f. Verzoek van dhr. J. A. van Hoeve, alhier, dd. 17 Aug. 1937, om een strook grond ter diepte van 18 M. te koopen van de Wal aan den Buthdijk, grenzende aan zijn perceelen. B. en W. hebben die mogelijk heid destijds overwogen en mee- nen, dat het niet in het belang van de gemeente is, om daar ter plaatse grond te verkoopen, in verband met bestaande uitbrei- dingsplannen, waardoor men dien grond later weer zou moeten terugkoopen. Alvorens tot open bare verhuring van tuingrond al daar over te gaan, is aan dhr. Van Hoeve vnd. de gelegenheid geboden, om dien grond te huren voor een bepaalden tijd, doch daarop wilde hij niet ingaan. Voorgesteld is om afwijzend op het verzoek te beschikken. g Door dhr. C. Hamelink zijn op 23 April j 1. aan B. en W. de volgende schriftelijke vragen ge steld, met verzoek daarop in de eerstvolgende raadsvergadering antwoord ie mogen ontvangen 1. Kunnen B en W. den Raad inlichten omtrent de al of niet juistheid der loopende geruchten over stopzetting der steunuitkee- ring en sluiting der werkverschaf- fi g gedurende korter of langer tijd in de komende zomer maanden 2 F dien deze geruchten op waarheid berusten, achten B. en W. bedoelde maatregelen dan niet verkeerd voor een gemeente als AxH. met hare veelzijdig georiën teerde arbeidersbevolking; 3. Wanneer vraag 2 bevesti gend moet worden beantwoord, zijn B. en W. dan bereid den Raad volledig in te lichten omtrent hetgeen uw college reeds deed, of nog voornemens is te doen ter voorkoming of verzachting van deze ongewenschte maatregelen. B. en W. antwoorden hierop als volgt Viaag 1 moet in bevestigenden zin worden beantwoord. Bij schrijven van 27 April 1938 !s, namem den Min. van Sociale Zaken medegedeeld, dat de werk verschaffing in deze gemeente van „12 Juni tot nader order" en de steunverleening van „12 Juni tot 27 November 1938" moet worden stop gezet. Wat vraag 2 betreft, moet wor den medegedeeld, dat ons college, gezien de mogelijkheid, dat wij- ziging in die regeling kan plaats hebben, deze maatregel niet ver keerd acht. Gezien de resultaten, die vorig jaar hiermede bereikt zijn en waartoe wel is waar alles medewerkte, bijv. het erwten plukken en de weersgesteldheid, kan die maatregel ook voordeelen bieden. Dit is vooruit niet te voorzien en mogelijkheid van opheffing is niet uitgesloten. Vraag 3 Gezien het antwoord op vraag 2 zal het college, wan neer daartoe aanleiding bestaat, alles in het werk stellen om de stopzetting van een en ander, de werkloozenzorg betreffende, uit te schakelen. h. Schrijven van het gemeente bestuur van Vogelwaarde, om te komen tot een gemeenschappelijke rt geling ter uitvoering van de Vleeschkeuringswet, waarbij dan die gemeente deel zou uitmaken van den kring Axel. Daar deze aangelegenheid op 17 Mei a.s. met beide gemeente- nesturen en den Inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst zal worden besproken, wordt be sloten dit schrijven aan te houden. 3 Ontslag gem. geneesheer. Van dhr J. C. Bom, arts alhier, is dd. 12 April bericht ontvangen, dat hij met 1 Mei zijn practijk neerlegt en uit deze gemeente vertrekt naar Bilthoven. Hij ver zoekt daarom ontslag uit zijn betrekking als gemeente-arts. Mocht op dien datum niet in de vacature zijn voorzien, dan beveelt hij gaarne zijn opvolger, dhr. C. Schiltman, arts, gevestigd ten zij nen huize, voor waarneming van de te vervullen functie aan. Besloten wordt aan dhr. Bom op de meest eervolle wijze met 1 Mei ontslag te verleenen als gemeente-arts. Wat betreft de voorziening in de vacature zal later een voorstel volgen. 4. Spoedelsehende vergade ring. Ingekomen is het volgend schrijven aan den Burgemeester: Ondeigeteekenden, leden van den gemeenteraad van Axel, ne men de vrijheid zich tot uw Edelachtbare te wenden met het beleefd verzoek een spoedeischen- de vergadering van den Raad dezer gemeente bijeen te roepen, '■aar aanleiding van het in de laatste vergadering van dit college «>p 5 April j.l. genomen raads besluit tot opheffing van de auto busdienst voor het vervoer der schoolkinderen uit het Oostelijk deel onzer gemeente. Met gebruikmaking van art. 46 van de gemeentewet doen zij dit verzoek onder opgaaf van de volgende reden le. dat blijkens de aan den Raad voorgelegde pre-adviezen die ook bij de besprekingen in den Raad tot uiting kwamen, on juist gebleken is de veronder stelling, dat een grooter of kleiner gedeelte van de ouders meer ge steld zou zijn op de als vroeger verleende vergoeding voor schoei sel integendeel is uit de na de raadsvergadering ontplooide acti viteit ten duidelijkste gebleken, dat dezen unaniem vöór het be houd van den autobusdienst zijn 2e. dat ook het college van B. en W. in dit opzicht zelf ook een wankele houd'ng heeft aan genomen door, na het eenmaal door den Raad genomen besluit nog met de ouders der school gaande kinderen te Kijkuit te gaan confereeren en 3e. dat dit voorstel (n.l. tot opheffing der autobusdienst) huns inziens verre van grondig en wel voorbereid en n.h.m. zelfs ontijdig aan den Raad is voorgelegd. Redenen waarom zij UEd. Achtb. verzoeken binnen den daarvoor bij de wet bepaalden tijd een spoedeischende vergade ring van den Raad bijeen te roepen, teneinde dit raadsbesluit in te trekken en te besluiten tot liet handhaven van deze autobus dienst met de daaraan verbonden consequentie's. (Was get. A. 'f Gilde, P. de Jonge en B. Seghers). Burg. en Weth. antwoorden hierop als volgt Aan het schrijven is voldaan, door de vergadering op heden te houden. De motieven, die tot dit verzoek hebben geleid, dienen echter van de zijde van ons col lege te worden weersproken. Er wordt medegedeeld, dat, „blijkens aan den Raad overge legde prae-adviezen, die ook bij „de besprekingen in den Raad tot „uiting kwam, onjuist gebleken is ,de veronderstelling, dat een „grooter of kleiner gedeelte van „de ouders meer gesteld zou zijn „op de als vroeger verleende ver goeding voor schoeisel" le. Er is in het prae-advies geen andere reden aangevoerd dan financiëele overwegingen. Wen- schen van personen zijn buiten het geding gebleven. De uitbrei ding van het aantal gegadigden bracht evenals op welk ander terrein ook waar men van uit breiding kan spreken vanzelf meerdere kosten met zich. Gezien de ten eenen male ontbrekende elasticiteit in de ge meente-begrooting 1938, tenge volge van het niet hebben van voldoende bronnen om alles op ruimer basis te ontwikkelen, moe ten B. en W. datgene doen, wat volgens hun meening noodig is 2e. B. en W. zijn niet over tuigd, dat zij in dit opzicht zelf ook een „wankelende houding hebben aangenomen", door, na het eenmaal door den Raad ge nomen besluit, nog met de ouders der schoolgaande kinderen te Kijkuit te gaan confereeren. Het verloop der zaak is geweest als volgt Eenige afgevaardigden uit die omgeving hebben een conferentie bij B. en W. aangevraagd ter bespreking van deze aangelegen heid, namens de ouders van schoolgaande kinderen. Dit is in de daarop volgende vergadering direct toegestaan. In die bijeenkomst is gebleken, dat er een verkeerde gedachten- gang heerschte bij diverse be langhebbende ouders. De Voorzitter van B. en W. heeft de redenen en de overwe gingen, die totdat besluit hadden geleid, van de zijde van het gemeentebestuur belicht. Bij aie bespreking is in over weging gegeven, dit punt nader uiteen te zetten in de te houden vergadering met de belanghebben den en de mededeeling daarbij, dat, mochten de menschen er prijs op stellen, de Voorzitter en de Wethouders bereid zouden zijn, ook in hunne vergadering, dit nader uiteen te zetten. Het resultaat was, dat B. en W. 28 April 1.1. daarvoor werden uit- genoodigd, de uitgeschreven ver gadering van de ouders van schoolgaande kinderen bij te wo nen. Er is niet anders gedaan om het heerschende gevoel van onrecht weg te nemen. 3e. Dat het voorstel (n.l. tot de opheffing van dezen autodiensl) huns inziens verre van grondig en wel voorbereid en naar hunne meening zelfs ontijdig aan den Raad is voorgelegd, kan door het College van B en W. niet worden gedeeld. Er was één motief, n.l. om met debeschikbare gelden de daarvoor in de termen vallende personen zooveel mogelijk tegemoet te ko men. De bestaande gelegenheid kon niet worden gehandhaafd, wat ter loops ook al eens is aangekondigd bij een begrootingsonderzoek van een of andere commissie. Te dien opzichte bestaat bij B. en W. geen andere meening. 5. Vergoeding voor school gaande kinderen. Ingekomen is dd. April 1938 een adres van ouders van school gaande kinderen, die meer dan 4 K.M. van de school verwijderd wonen, teneinde een vergoeding te krijgen als bedoeld in art. 13 der wet op het 1. o., over het afgeloopen leerjaar Naar aanleiding van dit verzoek merken B. en W. op, dat dit adres is gekomen, nadat in Nov. 1937 door ongeveer dezelfde personen is gevraagd, hunne kin deren te mogen laten mederijden met de voor dit doel ingestelde schoolbus. Dit verzoek kon niet worden ingewilligd, aangezien bij inge steld onderzoek bleek, dat dit aantal niet meer kon worden ge voegd bij datgene, wat reeds van de bus gebruik maakte. De vervoerder kon dit niet toe staan, omdat hij reeds aan zijn verplicht aantal kinderen was, tengevolge van de beschikbare ruimte. 1 hans komen de ouders met een ander verzoek om de hun toekomende vergoeding te mogen ontvangen, als bedoeld bij meer genoemd artikel over het tijdvak van Mei 1937—'38. Aan de hand van de bestaande jurisprudentie, ontstaat de wette- ij^e aanspraak op de vergoeding of tegemoetkoming in art 13 be doeld voor belanghebbenden eerst te rekenen van het tijdstip, waarop het verlangen daartoe aan het orgaan, dat in eersten aanleg daarover heeft te oordeelen, wordt kenbaar gemaakt, wat uitsluitend kan blijken uit de desbetreffende door hen bij den Gemeenteraad ingediende aanvraag. Alzoo kan een vergoeding over het tijdvak 1 Mei 1937—'38 niet worden ingewilligd. Teneinde adressanten tegemoet te komen, stellen B. en W. voor het eerste verzoek om hun kin deren met de autobus te laten meerijden, als hun eerste aan vrage aan te merken. Wat de vergoeding of tegemoet koming betreft, meenen zij te moeten voorstellen, aan die per sonen een vergoeding te geven van een bedrag, berekend naar >15 per kind, indien het kind het geheele jaar de school bezocht heeft. Eenzelfde beslissing werd ge nomen ten aanzien van een der gelijk verzoek van P. Groothaert, te Spui, met ingang van 18 Maart j.l. f166, uitkeering gasbedrijf f351, enz. De uitgaven te verhoogen met f 3430,72, o.m. wegens onderhoud kazerne f125, kosten van leggers en wegenschouw f 150, vuur, licht en onderhoud schoolgebouw f50, bureau arbeidsbemiddeling f60,' pensioenverz. personeel f 97, uit keering aan het gasbedrijf voor reserve f 253, en onvoorzien f 444, enz. De uitgaven te verminderen met f1003 wegens minder ondersteu ning van armlastigen b Burgerlijk Armbestuur. Op voorstel van dit bestuur worden de inkomsten van deze begrooting verhoogd met f 1045, o.m. wegens subsidie van de gemeente f 986, onvoorzien f 46, enz. De uitgaven verhoogen wegens bedeeling met f 143, verpleging f504, geneesk. bijstand f439, porti f 3, nad. slot f 88, totaal f 1178.99. f 133 U'^aven verm'nderen met Ingevolge deze begrotingswij ziging werd op verzoek van het Burg. Armbestuur besloten om de subsidie over 1937 te verhoogen met f986,13. Aangaande de gevallen beslis singen en de gehouden discussies over de verschillende onderwer pen in deze vergadering zie men het Raadsverslag in het volgend nummer van dit blad. 6. I'rQsverlaging bouwgrond. Van dhr. M. W. Visscher is een adres ingekomen om den grondprijs van een gedeelte van den door hem gekochten bouw grond aan de Wilhelminastraat en het Bylocqueplein te verlagen en wel om de volgende redenen 1. Gezien uit de teekening blijkt, dat een groot gedeelte van den grond niet bebouwd kan worden, daar in 2 rooilijnen moet worden gebouwd de rooilijn aan de Wilhelminastraat bevindt zich zelfs op 3 50 M. uit achterkant trottoir. 2. Op verzoek worden door hem ter verfraaiing van het geheel, duurdere woningen gebouwd. 3. Daar aan 2 straten moet worden gebouwd, moet zoowel de voor- als de linkergevel van kleurige steen worden gemetseld B W geven te kennen, dat destijds met diepte en ligging van deze perceelen is rekening ge houden met den prijs, zoodat er h.i. geen aanleiding is om nog meer reductie toe te passen; zij stellen daarom voor dit verzoek niet in te willigen. Ter motiveering deelen B. en W. nog medp, dat genoemde Visscher op 12 Maart 1938 twee perceelen bouwgrond heeft aan gevraagd, zonder eenige afwijking welk verzoek is ingewilligd en ter goedkeuring ingezonden aan Ged. Staten. Deze verknop is goedgekeurd door dat College d d. 8 April 1938. Den 17en Mei (bedoeld zal wel zijn 17 Maart, Red.) heeft Visscher reductie gevraagd voor de 40 M grond, die gelegen is voor de rooilijn in de Wilhelminastraat, waarop d.d. 22 Maart '38 is ge antwoord, dat B. en W. geen vrijheid hadden den Raad te ad- viseeren om deze oppervlakte tegen een goedkoopere prijs te verkoopen. 7. Begrootfngfcwtyz'eing 1937. a. Gemeentedienst. B' sloten werd op de begrooting de inkomsten te vermeerderen met f2430,72, o.m. wegens de vol gende posten terugontvangt crisis-comité B De doop van Prinses Beatrix. Het programma van de plech tigheden bij gelegenheid der be diening van den Heiligen Doop aan Prinses Beatrix in de Groote Kerk te Den Haag, op Donderdag 12 ,Mei des voormiddags te 11.45 uur, is als volgt vastgesteld De stoet, waarmede naar de kerk wordt gereden, bestaat uit: den kamerheer van H. K. H., mr. C. baron Baud en den particu lier secretaris van Z. K. H jhr. mr. C Dedel, gezeten in een gala rijtuig, de dame du palais van H. M. de Koningin, mevr. H. Snoeck Hurgronje, geb. jonkvr. v. Tets en den grootmeester van H. K. H., E. H. Junckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen gezeten in een galarijluig, H.K.H Prinses Juliana, Z. K. H Prins Bernhard en de jonge Prinses, gezeten in de gouden koets, be spannen met zes paarden, voor afgegaan en gevolgd door een half eskadron huzaren. H M. de Koningin en de vorste lijke gasten zullen zich om 11 35 in auto's naar de Groote Kerk begeven. De volgorde waarin de auto's rijden zal zijn als volgt 1. Z. M. Koning Leopold van België en H M. de Koningin. 2. H.D.H. Prinses Armgard van Lippe-Biesterfeld en H K H. Prin ses Alice van Groot-Brittannië. 3. H D. H. de Vorstin van Er- bach Schö iberg en Z. H. Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg. 4. H. H. Hertogin Adolf Frie drich van Mecklenburg, Gravin Kotzebue en Z. D H. Prins Ernst Aschwin van Lippe-Biesterfeld. 5 H.D.H. Prinses Helena van Er- bach Schönberg en graaf Kotzebue. Aan de Groote Kerk worden Hunne Majesteiten afgewacht en binnengeleid door commissies, welke ook de jonggeboren Prinses en haar ouders hebben ontvangen. Alvorens tot de doopsbediening wordt overgegaan, zal de dame du palais, de jonggeboren Prinses aan H. K H Prinses Juliana over geven, die het koninklijke kind ten doop zal houden. De Heilige Doop verricht zijnde, wordt de godsdienstige plechtig heid met gebed en gezang ge ëindigd. De vorstelijke gasten begeven zich langs denzelfden weg naar het koninklijk paleis. Na hun vertrek gaan Hunne Koninklijke Hoogheden met de jonggeboren Prinses langs den zelfden weg en met hetzelfde ceremonieel terug naar het ko ninklijk paleis. Bezoek van Koning Leopold, Naar we vernemen, is het thanS zeker dat Zijne Maj stelt Koning

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2