Binnenland. het veld gebracht zullen worden. Aan den vlootschouw zal door de geheele duikbootvloot worden deelgenomen. Door duizenden uitgeleid is de Führer gisteren perspecialen trein naar Rome vertrokken, waar uit bundige vreugde heerschtover de komst van Hitier en weike stad overvloedig is versierd ter eere van dit bezoek. Niet minder dan 574 journalisten en 350 fotografen zijn ingeschreven om de feesten te verslaan. In de omgeving van de Zeppelin-maatschappij is men zeer ontstemd over de verklaring van het ministerie van binnen landsche zaken der Vereenigde Staten, dat de staten niet een hoeveelheid helium kunnen leve ren, voldoende voor het vullen van het luchtschip, dat op het oogtnohk te Friedrichshafen wordt gebouwd, aangezien de deskundigen van meening zijn, dat dit gas militaire waarde heeft. Een politieman uit Avelghem heeft een poging tot arrestatie van een man, die door zijn vrouw was verlaten en dit zocht te wreken door een aanslag op haat te plegen, met den dood moeten bekoopen. Korten tijd geleden had de vrouw de echtelijke woning ver laten om bij een broer te gaan wonen. Vorige week vertoonde zij zich met haar broer op straat, welke gelegenheid door den man aangegrep,n werd om een schot op haar te lossen, doch zonder ^.aar 'e 'r Dc broer, die zijn zuster wilde wegtrekken, werd in den arm gewond. De dader van den aanslag trok zich daarop in zijn woning terug. Korten tijd daarna vervoegden zich twee gendarmes bij de wo ning om heth te arresteeren, doch de man vuurde op hen e 1 trof den 48 jarigen wachtmeester Desloo, vader van vier kinderen, die op slag werd gedood. De dader is in de gevangenis te Kortrijk opgesloten. Bloemenhulde aan de Prinses. Reeds vroeg in den morgen hepen Zaterdag in de omgeving van het paleis Soestdijk bestellers af en aan met schriftelijke en telegrafische gelukwenschen. Tegen 11 uur kwam uit Baarn en Soest, met volle muziek een stoet van duizenden menschen, alle bouquetten dragende. Om half 12 marcheerde eerst de Baarnsche stoet den paleistuin binnen, voorafgegaan door den burgemeester. De Kon. Familie had zich voor een der ramen opgesteld. In het midden was Prinses Juliana ge zeten, met Prinses Beatrix op haar arm. Achter haar stond Prins Bernhard, terwijl rechts van de Prinses de Koningin gezeten was en links van haar de Prinses van Erbach. Voor een groep oude menschen hield Prinses Juliana haar dochter nog eens extra in de hèogte, opdat de oudjes de kleine vooral goed zouden kunnen zien. In den middag zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard in een auto uitgereden, welke door den Prins zelf bestuurd werd. Zij maakten een tocht door de be vlagde gemeenten Baarn en Soesi en werden luide toegejuicht. Borstbeeld Prins H-nd-lk door de Koning n onthuld Onder groote belangstelling is gisteren te Vlissingen het borst beeld van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik onthuld door H. M. Koningin Wilhelmina. Dit beeld was geplaatst in den gevel van de De Ruyterschool aldaar, van welke zeevaartschool Pr ns Hendrik het beschermheer schap op zich had genomen. Ier gelegenheid van het 35-jariv beslaan dier school haoden de koopvaardij, leerlingen en oud leerlingen dit beeld als een hulde blijk doen vervaardigen. Natuurlijk had Vlissingen zich feestelijk voorbereid, zoodra be kend was, dat de Koningin dit feit met Haar persoonlijke daad kou vereeren, Om 4 uur kwam H. M. mat gevolg te Vlissingen per salon rijtuig met den trein aan en werd Zij verwelkomd door den Com missaris der Koningin en den burgemeester van Vlissingen. Een duizend koppige menigte zong het Wilhelmus, toen H M, zich aan het publiek vertoonde en een bouquet van het dochtertje van Ourgcmeester Van Woelderen had aangenomen. In auto's werd naar de school gereden, tusschen een haag van menschen, die hetzij particulier of in corporatie's met vaandels waren opgesteld. Aan de school was een tribune gebouwd voor genoodigden, ter bijwoning van de plechtigheid, o.w. verscheidene autoriteiten op maritiem gebied, militaire en burgerlijke autoriteiten, o.w. ook de leden van Qed. Staten van Zeeland. Toen men gezeten was hield jhr. mr. J. W Quarles van Ufford een welkomstrede tot Hare Majes teit en herinnerde aan wijlen Harer Majesteits geliefden echt genoot, Prins Hendrik, die zich zoo zeer de sympathie der Zeeu wen had verworven door de hartelijke en minzame wijze, waarop hij placht om te gaan met ieder, die de eer genoot aan hem te worden voorgesteld. Hierna spraken dhrn. J. Spaan derman, oud-gezagvoerder, als voorzitter van het uitvoerend co mité voor dit huldeblijk en C. A van Woelderen, als burgemeester van Vlissingen. Laatstgenoemde wees o.m op het feit, dat H. M de Koningin ook den titel van rouwe van Vlissingen veert waar op 6 April 1572 deze stad de eerste was in Nederland, die de zijde van Oranje koos. Voorts herinnerde spr. aan de belang stelling van Prins Hendrik voor Vlissingen en voor de De Ruyter school in 't bijzonder en dankend daarom voor de eer nu dit mo nument te bezitten, noodigde hij H M. uit het gedenkteeken te onthullen, H M. de Koningin antwoordde hierna als volgt Gaarne zal ik voldoen aan het verzoek het borstbeeld van mijn geliefden gemaal te onthullen. Mijne kinderen en ik zijn diep getroffen en erkentelijk voor de gevoelens die de oud-leerlingen en leerlingen van de De Ruyter school en de Nederlandsche koopvaardij in het algemeen, geleid hebben tót de oprichting van dit gedenkteeken. Het is u allen bekend welk een warm hart mijn gemaal onzen zeevarenden en onze handelsvloot toedroeg. Met vol doening herinner ik mij de talrijke bewijzen van belang stelling en medeleven door hem gegeven in den arbeid en het streven van deze school, die genoemd is naar onzen grooten admiraal. Ik acht mij daarom gelukkig deze traditie heden voort te zetten. U, mijnheer de commissaris, en u, mijnheer de burgemeester dank ik voor uwe woorden van welkom bij mijn komst in Zee land en in Vlissingen, welk gewest en welke stad door onze roemrijke historie zoo nauw met mijn stamhuis verbonden zijn. Mijnheer de voorzitter van het comité, gaarne sluit ik mij aan bij de woorden door mijn geliefden gemaal gesproken toen hij den eersten steen legde voor dit gebouw. Ik voeg hieraan toemogen de toekomstige koopvaard ij-officieren, afkomstig van deze school ten allen tijde zich het bezielend voorbeeld van de De Ruyter voor oogen houden en zich daardoor bewust zijn van hun hoogen plicht, de eer van de Nederlandsche vlag op alle wereldzeeën hoog te houden. Thans ga ik over tot de ont hulling van het gedenkteeken. Door een druk op een knop gingeen schel over, waarop 6 leer lingen der school het dundoek verwijderden, zoodat het beeld zichtbaar werd, dat door den beeldhouwer H. J. Etienne uit lit in zandsteen was vervaar- digd. Het stelt voorde Prins in groot tenue van admiraal met epauletten en ridderorden, alles in tweemaal levensgrooten vorm gehouwen buste, geflankeerd door het familiewapen en dat van de stad Vlissingen. Ontroerend was het oogenblik, toen na de onthulling H. M. op stond en terwijl de muziek Psalm 17 speelde, Zij in langzamen tred naar het beeld schreed dit een wijle aankeek en toen daar een groot bouquet gele en roode rozen neerlegde. Namens Prinses Juliana en Prins Bernhard legde zij er een ruiker rose anjers neer, waarna zij weer plaats nam in de eere-loge. Tal rijke kransen en bloemstukken vormden toen een heuvel van bloemen uit allerlei kringen. Namens het bestuur der school sprak toen mr. J. Smit nog een kort woord tot slot, waarna de school werd bezichtigd en H M. zich in de bestuurskamer nog enkele personen liet voorstellen en den beeldhouwer haar tevre denheid betuigde over de uit voering. Toegejuicht door drommen van menschen begaf H. M. zich om 5 uur naar het station. Op het perron wachtte Haar nog een zanghulde var800 schoolkinderen. Te 5.40 vertrok de trein en was het Koninklijk bezoek officieel geëindigd, dat weer een mooie bladzijde vormt in de rijke ge schiedenis van Vlissingen. i)e doop van Prinses Beatrix. Aan het militaire eerbetoon langs den weg, welken de Koninklijke Familie naar den doop van Prinses Beatrix zal volgen, zal worden deelgenomen door een detache ment van het corps rijdende ar tillerie, de tweede-bataljons van het regiment grenadiers, jagers, de tweede-bataljons van het 3de, het 5de, het 10de, het 16de, het 21ste en het 22ste regiment in fanterie, het tweede bataljon van het regiment wielrijders, een de tachement van het 6de regiment veldartillerie, een detachement van de luchtvaartafdeeling, een deta chement van het 3de halfregiment huzaren, de koloniale reserve en een bataljon van de Koninklijke marine. Voorts zullen bij het Paleis Noordeinde een eerewacht van grenadiers en jagers, en de Ko ninklijke militaire kapel worden opgesteld. Bij de kerk zal de eerewacht worden gevormd door secties van de Koninklijke marine hierbij zal de marinekapel worden opgesteld. De muziek van het 6de regiment infanterie zal bij het standbeeld op hetBuitenhof worden geplaatst. De troepen langs de route moe ten om kwart over tien haar plaatsen hebben ingenomen en de beide eerewachten om kwart voor elf. gelegenheid tot samenkomst in de Geref. kerk, waar het bezoek slechts inatig was. De heer C. van der Zaal te s Gravenhage, lid der Tweede Kamer, sprak een rede uit over „ons volk en ons Vorstenhuis", terwijM de Chr. zangvereeniging „Asaf hare medewerking ver leende door het uitvoeren van enkele nationale liederen. Het kerkgebouw was inwendig weer veisierd. Spoedeiscliende Buadsvergadering. Gebruik makende van art. 46 van de Gemeentewet is heden door de raadsleden A. Th. 't Gilde, P. de Jonge en B Seghers aan den Burgemeester een met redenen omkleed verzoek gericht, tot het beleggen van eene spoed- eischende raadsvergadering, ten einde het in de vergadering van 5 April genomen raadsbesluit tot opheffing van het autobusvervoer der in het Oostelijke deel van de gemeente woonachtige school kinderen in te trekken en, (met de finantiëele konsekwentie's daaraan verbonden), de autobus dienst (tot dusver verzorgd door de garage „Cito"), te handhaven. Sproeten komen vroeg in het ^iorjaar, koop tijdig een pot Spmtol. Bij alle Drogisten. De leiding van den dienst bij den doop van Prinses Beatrix zal worden toevertrouwd aan ds Blaauwendraad, Ned. Hervormd predikant te Baarn, in samen werking met ds. W. L. Weiter, oud-hofprediker te 's Gravenhage, een en ander in overleg met en met volle medewerking van den tegenwoordigen hofprediker, prof. dr. H. Th. Obbink, te Utrecht. AXEL, 3 Mei 1938. In tegenstelling met andere hoogtijdagen, ons Vorstenhuis aangaande, waren Zaterdag met den jaardag van Prinses Juliana onze straten sporadis bevlagd. Enkele stokken konden de kracht van wind en regen, waardoor het dundoek veel eischen stelt, niet weerstaan, terwijl andere vlaggen rustig in de kast bleven. Restten dus de vlaggen, die uit de gene rale kas worden onderhouden en blijk gaven, dat er op nationaal gebied vreugde heerschte. Van die vreugde gaven oo1c blijk de beide plaatselijke muziek corpsen, die voor een zeer beperkt gehoor de gepubliceerde pro gramma's uitvoerden, ondanks het minder aangename weer, dat ook voor het beluisteren van een con cert niet meewerkte. Aan den vooravond van dezen jaardag gaf, zooals gebruikelijk, de Chr. Oranjevereniging weer Naar de Landbouwschool Ja, jongens en ouders, nu meer dan ooit dringt de wenschelijkheid zoo niet de noodzaak van vak onderwijs ook voor den land bouw. Immers er zijn reeds voorbeelden, dat gevraagd wordt naar het diploma of eenig bewijs, dat men landbouwonderwijs heeft genoten, indien men dingt naar de pacht van een hofstede Afgezien echter van dit feit willen we bij herhaling bepleiten het nut van onderwijs, dus ook van landbouwonderwijs. En wie dat niet vraagt op de hoogeschool, of een provinciale school, moet zeker met beide handen aan grijpen of in volle teugen slikken hetgeen plaatselijk in voldoende en degelijke mate wordt geboden daarvan zijn we overtuigd in de Chr. Lagere Landbouw school alhier. Men leze daarom desbetreffende advertentie en melde zich tijdig aan. 6 Ned. Herv. Radio Omroep. Woensdagavond werd te Ter- neuzen vanwege de Ned. Herv. Radio Omroep een propaganda- vergadering gehouden. Ds. G van Yperen van Waterlandkerkje sprak een propagandawoord voor de Ned. Herv. Radio Omroep, die zich ten doel stelt, door middel van de radio de stem van de Herv. Kerk te doen hooren in alle levensproblemen. De N. H. R- O. wil zijn een bijzondere omroep, met een kerkelijke ka rakter. Zij wil kerkdiensten uit zenden, en onderwerpen, het kerkelijk leven betreffend, voor de radio behandelen. Spr. zegt dat het niet de bedoeling is een groepje te stichten, zooals de tegenstanders wel eens beweren. Het gaat voor de Herv. Kerk en om daarin het volk te dienen. Samenwerking in dezen met hen die zich van haar hebben afge scheiden, acht spr. niet mogelijk. Je Terneuzen werd j.l. Woensdag de vergadering ge houden der NV. Waterleiding Maatschappij „Zeeuwsch Vlaan deren waarin aan de aandeel houders verslag werd gedaan over den algemeenen gang van zaken gedurende 1937. Aan het verslag ontleenen wij, dat op 31 Dec. waren aange sloten: Te Terneuzen 1547 wo ningen of 63 pCt. terwijl 59 pCt. der bediijven waren aangesiuten.' Voor Axel waren deze cijfers 716 56 en 54; voor Hulst 409, 44 en 43; voor Sas van Gent 421 ?nfi e"<M50 e" voor St- Jansteen' 24 en 23. In genoemde gemeenten waren toen nog aan- Zage0"Q V°°r aansluit'ng voor 52, jO, 29, 22 en 5 woningen, zoo- dat uit alles blijkt, dat, met uit zondering van St.- Jansteen, dat ver beneden de verwachting blijft, in al de overige aangesloten ge- j meenten de waterlevering gere geld vooruit gaat. De balans vertoonde een gun stig beeld. Ambachtsschool Hulst. Ter nadere aanvulling melden we nog de volledige lijst van vorderingen op bovengenoemde school gemaakt Van de le naar de 2e klasse: Timmerlieden Jos. Schelleman en Cam. Her- wegh, beiden te AxelG.Janssen en Jos. Burggrave, beiden Vogel waarde Leo van Meelen, Honte- nisse. Bankwerkers Th. Engels en P. Groothaert, beiden te Axel; Ber. Reuling, HulstBer. Kinf, Kloosterzande Joh. Wullems, Vogelwaarde; Ed. de Groene, Zuiddorpe; F. van Bergen, Hontenisse. Autoherstellers P. Neve, G. Steijns, en Al. Bun, allen Hontenisse R. Baert, Axel J. v.d. Brande, St. Jansteen h! Dieleman, Hulst. Electriciens Al Rademakersen Jac Lambert, beiden te VogelwaardeRob. de Waal, Hontenisse Schilders J. Verstraeten, HulstF. Roctus Hontenisse. Getuigschriften werden uitge reikt s A, voor de 3-jarige cursus: Timmerlieden A. Buise, Hontenisse Alf.Jonk- heim en George de Maaijer, bei den te VogelwaardeJos Tael- man, Hulst; F. Ivens, St Jansteen. Bankwerkers Ach. Verschelden en P. de Groene, ZuiddorpeHyp. de I Schepper, Al. Janssen, P. Buise Th. Ottjens, allen te Vogelwaarde Ch. Nachtegael, St. Jar.steen Ed. Lansu enGeorge Bauwens, Clinge; Al. de Booy, Hontenisse. Autoherstellers Joh. Bogaert, Fr. de Witte, Fr vanOvermeeren en Ch. Schelfhaut,' Hulst; Ger. Stroecken, St. Jan steen, P van Dijk, Vogelwaarde. Electriciens And. de Block, AxelPetr. van de Walle, HulstJos. Blommaert, Hontenisse. Schilders Eug. Wauters, Hulst; P. Rjjs. ackers, Hontenisse Cyr. Heijman, Vogelwaarde. B, voor de 2-jarige cursus Timmerlieden Ren. Vermorken, Hontenisse- Jan en Jos. Lansu, beiden Clinge Ger. Peersman, Vogelwaarde. Bankwerkers Leon, van Campenhout, Sint lansteen A. van Laere, Honte nisse, And. de Jaeger, Zuiddorpe Eug. Krieckaert, Vogelwaarde. Automonteurs c 1Vree, Jos. van Puyvelde, UK- Tieleman, F. Pateer, allen te Hontenisse R Lavoir en M. Dieleman, beiden te Hulst; |os. Delforge, Graauw. Electriciens And. Rademakers en And Ver- braecken, beiden te Vogelwaarde - F. de Smit en J. Timmerman,' beiden te Hulst; Th. Ivens en Jos. Lucasse, beiden te Hontenisse. schilders Al. Platjouw, te Hontenisse. Offervaardigheid Aan Minister Van Dijk is, on derteekend door bijna alle burge- gemeesters, secretarissen en wet houders van West Zeeuwsch- Vlaanderen, onderstaanden brief gezonden Aan Zijne Excellentie den Minister van Defensie, te 's-Gravenhage. De ondergeteekenden, burge meesters, wethouders en secreta rissen van gemeenten in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, gevoelen behoefte uiting te geven aan hun voldoening over het feit, dat de Nederlandsche regeering, daartoe genoopt door de toenemende on zekerheid der internationale ver houdingen, besloten heeft tot Uitbreiding van 's lands weer middelen. Zij zijn er van overtuigd, dat ook het vredelievende Nederland zijn onafhankelijkheid slechts zal kunnen behouden, indien het zijn recht op cjie onafhankelijkheid met kracht van wapenen zal weten ts ondersteunen.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2