«rtl èii Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli - VI aan d eren, EEN GIFTMENGSTER VRIJDAG 29 APR! Tv 1938. 54** Jaar». J. C. VINK - Axel. Onze Kroonprinses jarig. Binnenland. MO. 8. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITüEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTlEN van 1 tot 5 regels 6U Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Eerste J31ad. Het is de eerste maal, dat H. K. H Prinses Juliana als Moeder jarig is en daarom is Zij nog meer dan voorheen het centrum onzer belangstelling genaderd. Was Zij reeds bij Haar geboorte op 30 April 1909 een vervulling van den wensch vanons Volk, dat hunkerde naar een nieuwe loot aan den Oranjestam, thans nu Zij Moeder geworden is en alzoo naar men- schelijke berekening het voort bestaan van den Oranjestam weer voor een generatie is verzekerd, nu is de band tusschen Nederland en Oranje weer strakker aange haald. Wij kunnen ons immers ons Vorstenhuis niet meer voorstellen zonder de gracieuse beeldtenis van Prinses Juliana in gedachten te zien naast de hoogwaardige gestalte onzer Koningin. En zoo zien we dan ook bij den jaardag van de Kroonprinses weer dien vriendelijken, hartelijk gemeenden glimlach, waarmede Zij de geest drift van het Volk, dat eenmaal, zoo God wil, haar Volk zal zijn, begroet en toewuift. Maar meer nog zien we nu in Haar in den vollen zin des woords, de Moeder van het Kind, dat Zij te verzorgen heeft als Haar Doch tertje, maar dat Zij ook verzorgen zal als het Kind van het Neder landsche Volk. Het Volk, dat ook Prinses Juliana heeft lief gekregen, dat zij offers heeft gebracht en dai zij krachtens Haar afstamming zal beschermen en bewaken. Wij hebben Prinses Juliana reeds doen kennen als „Vrouwe" mei een groot en gevoelig hart we zijn overtuigd, dat Zij ook als „Moeder" aan het Nederlandsche Volk zal denken. En daarom kunnen we nu voor het eerst de Prinses als Moeder met Haar jaardag gelukwenschen en willen we bij herhaling, maar steeds dringerder den wensch uit spreken, dat H. M. de Koningin, Een kind heeft nooit eerbied voor een groot mensch die zijn bedaardheid verliest. FEUILLETON H. K. H. Prinses Juliana en Z. K.H Prins Bernhard nogvelejaren dezen geboortedag mogen her denken tot heil ook van de jongste telg, H. K. H. Prinses Beatrix. Het Eegeeringsjublleum. Bekend is, dat officieel het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin te Amsterdam zal gevierd worden in de week van 5 tot en met 10 Sept. a.s. Ter nadere bekendmaking zijn door de feestcommissie aan de pers mededeelingen gedaan over het programma dat daartoe glo baal is vastgesteld. De feestweek zal worden inge zet met den luisterrijken intocht van H. M. de Koningin, langs een weg, die ongeveer 5 km. zal worden. Des Maandagsavonds zullen muziekuitvoeringen worden ge geven, die de geheele week wor den herhaald, zoodat er muziek tenten zullen worden neergezet, waaromheen zich een feestelijke menigte kan verzamelen, die ook gelegenheid krijgt, een dansje te maken. Üp Dinsdag 6 Sept. vindt om half twaalf in de Nieuwe Kerk de plechtige gedachtenisviering plaats, waarbij dr. H. Colijn de herdenkingsrede zal uitspreken. Des middags het nationale hulde betoon, uit alle provincies zullen fficiëele deputaties (in totaal 9600 personen) provinciegewijs op den Dam worden opgesteld en voor de Koningin defiieeren. Verder een estafetteloop uit 300 kust- en grensplaatsen van ons land, waarin jeugdige fakkeldra gers de brandende toorts naar de hoofdstad zullen brengen. Dins dagavond zullen de 300 laatste loopers met de brandende toort sen op den Dam aankomen en daar een groot vreugdevuur ont steken, dat de geheele verdere feestweek zal blijven branden. Op Woensdag een aubade op den Dam. Vermoedlijk zal H. M. de Koningin Donderdag het nieu we motormailschip de „Oranje" te water laten. Tenslotte zal Zaterdag een groot feest worden georganiseerd, dat door ;H. M. de Koningin wordt bijgewoond. Een combinatie van muziekgezelschappen van 5C0 personen zal concert geven, terwijl 1500 zangers en zangeressen een zanguitvoering zullen geven. Hierop volgt een groot ballet van 180 personen, eindigende met een apatheose, waarna in het Stadion de historische optocht wordt opgesteld, die een beeld zal geven van de geschiedenis van het Oranjehuis. Deze optocht wordt met de grootste zorg voor bereid en belooft een der hoogte punten van de feestelijkheden te worden. Ter bruiloft gevraagd. Naar gemeld wordt, zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard op 4 Mei aanwezig zijra bij het sluiten van het huwelijk te D iorn tusschen Prins Lodewijk Ferdi nand van Pruisen, kleinzoon van den ex-keizer van Duitschland, met Prinses Kyra van Rusland. Omzetbelasting op vleesch. De Ned. Slagershond en de Ned. R.K. Hanzebond van Slagers patroons hebben een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin zij verzoeken bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Omzetbelasting, het vleesch aan de lijst van vrijgestelde pro ducten toe te voegen. Adressanten wijzen speciaal op de groote daling van het vleesch- verbruik, dat als volksvoedsel toch reeds zeer zwaar belast is door de accijns op het geslacht en de gemeentelijke bedrijfswin sten gemaakt in verband met de invoering van de Vleeschkeurings- wet (abattoirs). De zaak-Oss. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het voorstel van den heer Wendelaar, om een parle mentaire enquête te houden om trent de maatregelen, welke zijn genomen tegen de marechaussee te Oss. Uit het Engelaeh. De voorzitter had aan het hoetd der tafel plaats genomen en toen allen gezeten waren, keek hy eerst naar rechts, toen naar liDks, het geen hy zelt geheel overeenkom stig zijn waardigheid van «leider* en teveDS voer de anderen een passende blik achtte. Hy zou zon derling verrast, ja deerlyk uit het veld geslagen zyn, zoo hij den waren stand van zaken was te weten gekomen, nameljjk, dat nie mand van die negen mannen op hHn voorzitter gesteld was. Twee gezworenen begoDnen met een hoestbnitje. O ngeduldig wach tend tot zij klaar waren, opende mijnheer Leroy Moispor, zooals hij het zon nebbeu genoemd >het process. Hjj begon Ik veronderstel, dat wij het allen eens zijn Maar hier beetde Nora Norwieh »v«n van voldaauing, daar het lid naast haar scherp inviel met de woorden Ik veronderstel, dat dit heel onwaarschijnlijk is, mijnheer de voorzitter. In de oogen van mynheer Le roy Motspur liehtte een vlammeije van strijdlust op Maar hij be heerschte zich, naar hij zelt vond «meesterlijk* En op minzamen toon ging hy voort: Ik wilde zeggen, dat wij 't er waarschijn l(jk allen over eens zijn, dat dit geval niet zooveel moeilijkheden oplevert als enkele van de be langrijkste moordzaken der laatste vyttig jaar hebben gebracht. Hierop zorgvuldig de feiten schikkend en nagaand, kwam hjj volgens het gevoelen der aanwe zigen niet verder dan het vreese- lijke, hun allen nu waarlijk wel bekend terrein, eu elk woord dat hy sprak was een meedoogentoos betoog tegen de vrouw, over wier lot de menschen die daar verga derd waren, moesten beslissen. Eindelijk sprak een klDn ijzer- handelaartje uit Kennington be dachtzaam U hebt nog geeu enkel woord gezegd, mijnheer de voorzitter over 't volgens my be langrijkste deel van het geval En wat kan dat dan wel zijn? vroeg da voorzitter der jury, op eau toon, waarin hot (jser- Aan de memorie van toelich ting ontleenen wij het volgende Het verloop van deze zaak in de Kamer is wel zeer bijzonder snel geweest. En nu is vlug werken prijzenswaardig, mits de degelijkheid er niet onder lijdt Van de abnormale snelheid, in deze zaak, welke de voorsteller aanvankelijk mede bevorderd leeft, is echter achteraf als be zwaar gebleken, dat voor de eden der Kamer de tijd ontbroken heeft om de aigumenten van flen minister op haar volle waarde te toetsen. Hoe het zij, de minister van ustitie toonde zich bereid den interpellant, den heer Drop, te beantwoorden en verschafte zijner zijds uitvoerige inlichtingen, van welker degelijkheid de Kamer zóó onder den indruk kwam, dat zij die voldoende achtte. Daarmede had de zaak uit kunnen zijn en ze zou ongetwijfeld ook uit zijn geweest, wanneer de door den minister gegeven inlichtingen ook voor hen, die beter dan de leden der Kamer op de hoogte van de eilen waren, afdoende waren geweest. Maar het is gebleken, dat de zaak niet uit is. De voorsteller wijst erop, dat in verschillende serieuze bladen zeer gereserveeide artikelen hebben gestaan, waaruit men den indruk krijgt, dat de Kamer en, naar men mag aan nemen. ook den minister zeer be langrijke inlichtingen onthouden zijn. Daar komt nog iets anders bij De minister heeft het goed ge vonden, hangende deze zaak de marechaussee nog eens hun zwijg plicht in te scherpen. Inderdaad behoort de politie bij de vervul ling van haar dikwijls zoo kiesche taak te kunnen zwijgen en er is geen bezwaar tegen, dat de mi nister haar daaraan af en toe eens doet herinneren. Maar in dil geval heeft de zaak een onaangenamen bijsmaak. Men heeft den indruk gekregen, dat deze herinnering op dit oogenblik minder noodig was ter bescher ming van rechtmatige belangen van het publiek dan om de mare chaussee te beletten, zich te ver dedigen. En ook dat geeft een gevoel van onbevredigdheid men kan zich den rechtsstaat nu een maal niet denken zonder een zoo ruim mogelijk recht van verdedi ging van ieder, die wordt aange vallen. Gezien de diepte van de heer- schende ontstemming, ook in vol komen rustige en beheerschte deelen der bevolking, zou de voorsteller het ernstig betreuren, wanneer de Kamer deze ontstem ming zou laten voortwoekeren. Het vertrouwen van ons volk in den rechtsstaat is geschokt en dat moet zoo spoedig mogelijk wor den hersteld. Tenslotte: Het geval Oss wordt door velen, te recht of ten on rechte de heer Wendelaar houdt zich daarbuiten be schouwd als een toetssteen voor het parlementair-democratisch systeem. Als overtuigd voorstan der daarvan acht hij het nood zakelijk, dat de Kamer doet wat in haar vermogen is om de goede werking daarvan te bevorderen. De doofpot moge het attribuut zijn voor andere systemen, het onze blijve gekenmerkt door de behandeling van zelfs de moei lijkste zaken in het volle licht der openbaarheid. Nederland te gevaarlek Men kan er eens om lachen, maar toch is het gevaar niet zoo gering te achten als sommigen zich indenken, dat men op een goede dag het in Duitschland in z'n hoofd krijgt ook Nederland maar in te palmen. Hoe gemakkelijk ging dat met het zooveel prootere Oostenrijk niet en als die het niet konden verhinderen, wat zou men dan in Nederland Zoo dacht men er eenige weken in Engeland over, waar blijkens het „Handelsblad" 150 personen zich lieten inschrijven voor een vacantiereis met Paschen naar Nederland, doch de helft zich terugtrok, omdat een reis naar Nederland hun te gevaarlijk toe scheen in deze critieke tijden. handelaartje iets van spot voelde, Dat is mijnbeer het feit, dat zooals de rechter ons heelt voor- geboudeo, wij zorgvuldig en nauw gezet moeten overwegen, ik be doel de komst in de hall, op den avond dat mijnheer Raydon ge storven is, van een geheimzinnig persoon en die engetwyteld uit den tain binnenkwam, nadat het blad met drinkwaren door juffrouw Powell, het kamermeisje was ueergezet. Aan die geschiedenis hecht ik voiairekt geen waarde, zei Leroy Motspur geprikkeld. Het ging door zyn hootd, hoe jammer het was, dat een jury met aliyd kan wordeD gekozeu uit menschen van behoorlijke ontwik keling, menschen aan wie je kan zeggen, zonder verkeerd begrepen te worden, dat alle jonge dienst meisjes op hun vryen avond lan ger uitblijven, dan hun tyd is, als zij er kans toe zien, en dat dit natuurlijk op dien ongelukki- g-n aveud óók was gebeurd. En dat de dienstboden elkander nooit verradenen dat daarom de entkenniog zelfs onder eeds, van de keukenmeid, dat de werk meid dea 4eu 8 ptemoer op haar uitgaansavoud niet te laat tnuis was gekomen van geen waarde was. Maar dat kon je allemaal niet uitleggen aan dat kemphaantje, dat winkeliertje. Hij had stellig een «Miss Powell* in zijd familie. En daarom zei de voorzitter nuchter U hebt gehoord, wat de procureur-generaal daarover ge zegd heeft. Hierop bracht de fotograaf met een piepstem in bet midden Het was zijn taak, licht te ontsteken in die zonderlinge ge beurtenis, mijnheer de voorzitter. Maar de reohter, die deze zaak in het midden liet, om zoo te zeggen, ontstak er geen licht in. Eu als u spreekt van den proeurenr-ge- Deraal, mijnheer de voorzitter, zon ik myn mede juryleden een ge deelte van het pleidooi in herin nering willen brengen. Even hield hy ep am adem te scheppen. Die geschiedenis van dat meisje in een Fransch dorp, dat den argeloezen ouden dominee ver gittigde, enkel omdat hij haar op haar moeders verzoek berispte om haar lichtzinnigheid nou, dat verhaal heeft een diepen indruk op mij gemaakt, E'i ik heb me ZÓÓ loen ik het hooide, afgevraagd, ot die arme, jongen, Amos Purcell, dia neu dood is, eigenlek met diegene is, die ffiljehiet Birtky R«ydon heeft vergiftigd. We weten dat mejuffrouw Jameson die kast open heelt laten staan met die flinch arsenicum, den dag, dat mevrouw E a Raydon naar het ziekenhuis ging. Als juffrouw Jameson het op dien dag deed, kau ze het evengoed op een an deren dag gedaan hebben. Zoo veel heeft ze ook bekend in de getuigenbank. Aangenomen, dat ze de kast dus ook op een andere dag heett open laten staan en aan genomen, dat die joegen, Amos Purcell, zoo na die ruzie met dien man, dien Raydon wam het schynt een hoogioopende t wist ge weest ta zyn, mijnbeer de voor zitter daar in de apotheek kwam, gak van opwinding an ge rechtvaardigde woede, als ik het zoo mag zeggen, want bij was voor dief uitgescholden En dat daar die stopfleseh stond, di we allemaal gezien hebben, me h t woord «Arsenicum* in dui"»-lnke drukletters er op. Wat was daa nainurlyker, dan dat die j» fe. u een Deeije van dat zwaie veigit wegnam, in afwachting van de gelegenheid om ziju wraak ta koeieu (Wordt vam)|ds)

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1