Biimenla d. Landbouw. ook al zijn zij het niet eens met de tactiek der partijorganisatie, waartoe hij behoort, hem toch vereeren. In de herwordingsgeschiedenis van het Vlaamsche volk is de figuur van Aug. Borms, den acti vistenleider, den ter dood ver oordeelde, die tien jaren in cel 310 van de strafgevangenis van Leuven heeft doorgebracht, één van de allergrootste beteekenis. De Koningin te Vlissingi-n. Blijk ns mededeelingen van den Commissaris der Koningin wordt H M. op Maandag 2 Mei om 3 50 te Vlissmgen verwacht en zal Zij om 5 38 weer vertrekken. Te ongeveer 4 10 zal de Ko ninklijke stoet bij de „De Ruyier school" aankomen. Hier zal d< Commissaris der Koningin eei welkomstwoord tot de hooge be zoekster ricnten. Vervolgens is het woord aan den heer J. Spaanderman, voor zitter van het werkcomné voor de herdenking van het jubileum der school en daarna aan den burgemeester van Vlissingen, den heer C. A. van Woelderen. Hierna zal H M. de Koningin de herdenkingspiaq .ette van wij len Z. K H Prins Hendrik in de. gevel van het schoolgebouw ont hullen, waarna de voorzitter dei Vereemging Zeevaartschool, Mr. J Smit Azn. de pi quette namens de vereentging zal aanvaarden Nadat kransen bij de plaquette zijn neergelegd zal H. M. de Koningin de school bezicntigei en te 5 15 naar het station terug keeren, waar de Vnssingscht schoolkinderen Haar een zang hulde zullen brengen. Herdenking Willem de Zwijger. Bij het ruiterstandbeeld van Prins Willem van Oranje te Den Haag hebben Zondag oer traditie getrouw, bij de herdenking van den geboortedag van den Vader des Vaderlands, eenige deputaties van vereenigmgen kransen neer gelegd. Tijdens de kranslegging zegden de vertegenwoordigers der ver- eenigingen beurtelings eenige woorden van hulde of strofen van het .Wilhelmus". Pijpers bliezen zachtjes „Wilt heden nu treden". Een bazuin zette het „Wilhel mus" in, dat de aanwezigen mee zongen. Prins Bern hard thuis. Vrijdagavond om kwart voor 8 is Prins Bernhard onverwacht geheel alleen in zijn nieuwerl auto gezeten, op het paleis Soestdijk aangekomen. Prins Aschwin was van Parijs per trein reentstreeks naai Berlij teruggekeerd. Hongaarach geschenk. Vrijdag is ten paieize te Den Haag voor Prinses Beatrix eei geschenk bezorgd, aangeboden door de portiers van zeven der grootste hotels in B icdapest, dk als gasten van de K L.M. in ons land vertoeven. Het is een groote pop, gekleed in het nationale Hongaarsche costuum. x Belastingh ifng. De Kamer van Koupnandel te Rotterdam heeft in een adres aan de Tweede Kamer, in veiband met de voorgestelde verscher ping van belast.ngacffmg, aan gedrongen op verscmilende maat regelen, waardoor onbillijkheden zouden worden voorkomen. Ie inzake de reserve's, die voor uitbreiding en versterking van het bedrijf dienen, en 2e aangaande de gelegenheid om te reciameeren tegen den aanslag van den inspecteur. De „Kieuw Amsterdam". Waarom zouden we ais redactie van eenpiaaiselijk blaadje de groote j^rs niet even nadoen, door te veim. Iden, dat het grootste SCnlp, dal ooit ln ons land Werd geOouwd, het grootste ook van onze koopvaardijvloot, Zaterdag zee heeft gekozen. Zeker, we doen dat ofscnoon niet met zoo- Veel ruuwkeurigneid en uitvoerig held van beschrijving, maar toen 9Qk met zekeren trotscn, de fier* heid van iederen Nederlander, die weet „dat ons land groot is in de daden, waarin een klein land groot kan zijn", zooals wijlen Koningin Emma het uit drukte. Alle dagbladen wijden er ko lommen aan en zelfs Scala in de Residentie gaf in de revue „Neer- lands Bloed" bij monde van den humorist Buziau een geestdriftige bloemlezing op de uitreis van de „Amsterdam", waarna de bekende Han Hollander een radioverslag gaf van de aankomst. Zaterdag is het schip uit Rot terdam voor de proefvaart ver trokken met behalve het perso neel (650 personen) tal van ge- noodigde ministers, oud ministers en andere hooge autoriteiten uit de verschillende deelen des lands, totaal bijna 700 gasten. En nu we toch cijfers noemen, willen we nog enkele getallen geven, die misschien eenig beeld <even van den omvang in- en uitwendig van dit machtig zee kasteel. Zoo vertelt men, dal de „Nieuw Amsterdam" is uitgerust met 15 000 gloeilampjes en 375 lectromotoren, dat er 500 kilo meter electrisch draad is ver werkt, dat de scheepshuid met 10.000 kilo verf is bestreken en Jat er 400 000 handdoeken, tafel- Kleeden en beddelakens aan boord zijn. Het schip is 227 meter lang, 44 meter hoog en meet 36.000 ion. Het is ingericht voor 1232 passagiers en de bemanning be staat uit 650 koppen. Het lucht Koelingssymeem heeft een dage- lijksche capaciteit gelijkstaande met 300.000 kilo smeltend ijs. Er zijn 178 badkuipen en 253 doucheinrichtingen, 22 aluminium reddingbooten, 35 brandalarm- schellen, 125 brandspuiten, 3750 stoelen, 14 electrische liften en 116 branddeuren. De schoorsteenen zijn 12 meter hoog en hebben een omtrek van 25 meter. De masten zijn 35 meter hoog, terwijl de uitkijkpost zich op 28 meter boven het zee oppervlak bevindt. De passa giers kunnen door 1062 patrijs poorten en 272 groote ramen naar buiten zien. Er zitten 3 300.000 klinknagels in de „Nieuw Am sterdam'; 12.000 vierkante meter oedekt de vloeren en op 60 elec trische klokken kan men zien hoe I laat het is. Er is zooveel versch I water aan boord, dat iedere pas sagier 180 liter per dag kan pe- oruiken. Zij die hun auto op Jen overtocht naar Amerika of Europa willen meenemen, vinden daartoe volop gelegenheid want de garages hebben een capaciteit van 60 auto's. Niet minder imponeerend zijn de cijfers omtrent de „hotel-uit- msting". Borden en kommetjes zijn er ten getale van 27 000, vooits 18 000 glazen en karaffen en 52.500 messen, lepels en vor ken. Ook aan eten zal men niet te kort komen, want op iedere reis worden 10.000 kilo suiker, 1500 kilo rijst, 1200 kilo koifie, 5O0 kilo thee, 24 000 kilo aard appelen, 15000 liter bier en 45 000 eieren meegevoerd. Het spreekt vanzelf dat de „Nieuw Amsterdam" met de nieuwste technische snufjes op net gebied der navigatie is uit gerust. ln den boeg is een mist- sirene ingebouwd, waarvan hel geluid op 24 kilometer afstand noorbaar is. Boven op de bru^. oevindt zich een zoeklicht, dai net nachtelijk duister een mijl vei kan doorboren. De commando- orug is een wonder van vernufi Wanneer de koers van het schip eenmaal is vastgesteld, zorgen dt automatische instrumenten er vooi Jat de „Nieuw Amsterdam" geen meter van die route afwijkt. Alle midden der moderne tech niek heeft men ook aangewend om de veiligheid der passagiers te verzekeren. Geen schip ter wereld is zoo goed tegen brand oevedigd als de „Nieuw Amster dam". Niet alleen zijn in hi heele schip onbrandbare materi alen verwerkt, maar ook zijn er, behalve de 125 handbrandspuiten nog 120 brandslangen. Breekt ei ergens brand uit, dan weet dt kapitein oogenblikkelijk op d. biug, door middel van zeer ver nuftige verklikkers, waar het vuur woedt en binnen enkele seconden kan het geheele brandweerappa raat in werking worden gesteld. Ten slotte zij vermeld dat de „Nieuw Amsterdam" 230 ton olie per dag verstookt, dat de ma chines een vermogen hebben van 34.000 P K dat de ankerkettingen niet minder dan 275 meter lang zijn en dat deze gevaarten een gewicht hebben van 62 000 K.Q. 's Avonds ongeveer 7 uur is de boot weer te Rotterdam ge meerd. De zaak Oss. Het A. N. P. meldt: Naar wij vernemen heeft het Tweede Kamerlid Mr. W. C. Wendelaar op de griffie der Tweede Kamer een verzoek in gediend, tot het houden eener parlementaire ei quete, naar de gebeurtenissen welke zich rondom de brigade Kon. marechaussee te Oss en de maatregelen van Mi nister Goseling hebben voorge daan. Mr. Wendelaai had zich j in de Tweede Kamer bij de in terpellatie van den heer Drop be vredigd verklaard door het ant woord van Minister Goseling. Naar ons ter oore kwam, hebben publicaties die daarna in de pers zijn verschenen, bij den heer Mr. Wendelaar den indruk gewekt, dat de zaak met de rede van Minister Goseling niet uit kan zijn. Teneinde klaarheid in de situatie te verkrijgen, heeft de heer Wendelaar gemeend, de eenige mogelijkheid welke de Tweede Kamer thans nog open staat om de zaak verder te onder zoeken, te moeten aangrijpen. Zfeiiwsehe Landbouw Maatschappij. Aiu het kort verslag van het dageljjksch bestuur der Z L. M., gehouden op Dinsdag in het Landbouwhuis te Goes, onder voorzitterschap van mr. P Dieie- man, is het volgende ontleend Stroo afzet. Het strooverkoop- bureau te Hoogeveen verzocht stappen te doen ter verkrijging van een betatingscontingent ten behoeve van den export van stroo naar Duitschland. Daar deze export zeer wenschelyk moet worden geacht, werd be sloten het verzoek te steunen Consumptie-aardappel regeling. Algemeen was men van oordeel, dat een regeling nog niet kan worden gemist en deze door de regeering dient te worden uit gevoerd. Mocht de regeering niet bereid zijn de bestaande regeling te handhaven, dan is het Dag. Bestuur van meening dat deze door den georganiseer den landbouw dient te worden overgenomen, doch slechts op voorwaarde dat voldoende zake lijke voordeelen voor den land bouw aanwezig kunnen worden geacht. Instelling Landbouwraad. Het Dag. Bestuur sprak zich uit tegen het instellen van een Landbouw raad op grond van de overwe ging dat hierdoor o m. de orga uisatoriscbe vrybeid op ernstige wjjze zal worden geschaad. De landbouworganisaties dienen zich volledige vryheid voor te be houden bjj het dienen van advies omtrent aangelegenheden den boeren- en tuindersstand betref fende. Het Dag. Bestuur vermag de -oordeelen welke voor deu land bouw in de instelling van een 'aDdbouwraad zijn gelegen, niet 'n te zien, terwijl het zeer de vraag is ot de zeer sterk uiteen- loopende landbouwvraagstukken beter kunnen worden behartigd dan thans het geval is. Landbouwcrisimrganisatie. Ter voorziening vaD de vacatures ontstaan wegens periodieke af treding van 4 leden van het bestuur voor Zeeland, werden aangewezen: J. F Brooymanste 8 Aunaland, plv. B G Fride- richs te Oud-Vossemeer P. J, J. dekker te Wemeldinge,' piv A. *an Hootegem te Kruiningen M de Brujjne Poiasonnier te Cadsand, plv. A. Salomé Jr. te Aardenburg en C. Franse te Kleverskerke, plv. J. J. Mesu tö Nieuw- en St. Joosiand. VlusimditeomtaiBiie, Het Dag, Bestuur nam met belangstelling kennis van een schrijven van den Directeur-Generaal van den Landbouw, waarin werd mede gedeeld dat is besloten tot de oplichting van een vlasstudie commissie, welke zich zal bezig houden met het onderzoek en da voorlichting op het gebied van de vlasteelt en vlasbewer king. Besloten werd hieraan alle medewerking te verleenen. Monopolieheffing granen. Be treurd werd dat de verhooging niet grooter was dan 0 50 per 100 kg daar deze ten eenenmalo onvoldoende is gebleken om een loonenden prijs voor de granen tot stand te brengen. R clame margarine. Het Dag Bnstuur sprak zijn instemming uit over het antwoord van den minister aangaande de mislei dende reclame van margarine. Da minister deelt mede bereid te zijn de bepalingen in de Boterwet te verscherpen, opdat niet meer bij het voeren van reclame den indruk kan worden gewekt dat margarine een zuivel product is. Een kleurverbod komt den minister niet billijk voor, omdat het een goed recht van de in dustrie is, het product zoo goed en zoo smakelijk mogelijk te maken. Ook het vermelden in restaurants dat margarine wordt gebruikt, zal wel niet uitvoer baar zijn. Vlassteunregeling. Besloten werd onder de aandacht van de Regeering te brengen dat bet zeer wenscbelijk is reeds thans voorbereidende maatregelen te trifitan voor het opnieuw invoe ren van een vlassteunregeling. R chtprijs bruine boonen. Be sloten werd eveneens pogingen in het werk te stellen om in verband met de niet-loonende teelt van bruine boonen, een richtprijs van 12 per 100 kg. te doen vaststellen. Gedenkboek. Besloten werd een Gedenkboek te doen samen stellen ter gelegenheid van het 100 jarig bestaan der Z L M. in 1943. Een commissie vau redactie is inmiddels ingesteld AXEL, 26 April 1938. Laatstleden Zaterdag had alhier de jaarlijksche verkoop plaats van net Emmabloempje. De opbrengst bedroeg f96,55. Verleden jaar was deze ruim f120, zoodat met gesproken kan worden van een schitterend succes. Misschien een gevolg van concurrentie er wor den zoo velerlei bloempjes ge boden. Hedenmorgen werd alhier in de Kerkdreef nabij de Herv. kerk een wielrijder door een auto aangereden. De auto kwam achteruit rijden, waar de wiel- lijder niet op verdaent was. Hij zelf kwam met den schrik vrij, maar de fiets moest naar den' dokter. In de weide van dhr. J. A. Cappon alhier werd een witte rat aangetroffen. Waarschijnlijk was het een vluchtelmg(e) uit een of anderen woonwagen. Doordat het bizondere diertje tam was, Het het zich gemakkelijk vangen,' maar dat was ook mede oorzaak van zijn dood. Naar aan de „Tern. Crt." wordt gemdd, is alhier een ge mengde tooneelvereeniging opge- ricnt, welke is genaamd „Onder Ons". Het bestuur is gevormd uit Jac. F. Lensen, voorzitter, A. Th. 'i Gilde, secretaris, J. van den Berge, penningmeester en de dames E. Ortelee en M. Heijnsdijk. Het tooneelweik zal verzorgd worden onder regie van dhr. 't Gilde vnd. kunst en ontspanning wordt ge geven op het gebied van muziek, dans en film, terwijl ook sport beoefend wordt. Daar men voor een goede film te Sluiskil niet over een geschikte gelegenheid te beschikken had, werd de aandacht gevestigd op „Het Centrum" alhier. Zoo was het, dat de Dopolavoro jl. Vrijdagavond alhier met enkele films kwam en naar we vernemen, in de foyer met voldoening sprak over de mooie zaal niet alleen, maar ook over de wijze, waarop een klankfilm hier lot haar recht komt. We mogen dat zeker wel ter eere van den exploitant van Het Centrum mededeelen bij de vele getuigenissen van bewonde ring, die bij verschillende gelegen heden over deze inrichting worden gegeven. De avond had hef karakter van een gewone vertooning, hetgeen wel iets vreemd aandeed. Waar verschillende ingezetenen tot dit kijkspel waren genoodigd en toch eigenlijk de vereeniging als gastvrouw optrad, was het wel zoo aardig geweest, indien iemand onder de genoodigden het gezel schap had verwelkomd, ot om gekeerd. De bijeenkomst had daardoor een meer amicaal ka rakter gekregen en ongetwijfeld waren dan relaties aangeknoopt. We vertrouwen, dat dit nog wel eens tot zijn recht komt, want hetgeen werd vertoond stemde tot dankbaarheid. We zagen een episode uit den sirijd, die Garibaldi omstreeks 1860 voerde voor de eenheid van Italië, een rijschool en een demon- stiatie van de Italiaansche leger afdelingen in Abessinië. Tot weerziens dus. Afscheid valt niet allijd even gemakkelijk. Dat ondervonden onlangs vele ingezetenen van Sas van Gent bij het vertrek van den Hervormd Predikant aldaar; dat ondervonden ook j.l. Zondag weer vele ingezeten in deze zelfde gemeente, nu liet einde gekomen was voor de functie van den chef van het P. T. T. kantoor aldaar, als gevolg van reorganisatie van dat kantoor. Dhr. C. Feijen, die ruim 24 jaar aldaar tot groote tevredenheid van ondergeschikten en publiek werkzaam was geweest en aldaar van jongste klerk tot adj. commies was opgeklommen, vertrok naar Breda, doch niet zonder dat men wederzijdsche woorden van hulde en waardeering had uitgesproken en den scheidenden blijvende her inneringen waren aangeboden. Het gansche postpersoneel van Westdorpe en Sas van Gent was daartoe bijeen gekomen. Te Amsterdam werd Vrijdag j.l. na gehouden examen ten over- I staan van den rijksgedelegeerde het diploma opticiën A (vakon derwijs voor optic.ëns) o.m. toe gekend aan dhr. J. P. van Sprang, te Terneuzen. Te Hoek had een jeugdig voetballer Zaterdag het ongeluk zijn linkerpols te breken, doordat de bal met kracht tegen zijn hand aankwam. Op het te Utrecht gehouden examen voör tuinbouwvakonder- wijzer slaagde o m. de heer P. Klaassen, te Hoek. Te Terneuzen ontstond Zaterdagmiddag begin van brand bij een co ffeur, vermoedelijk door het springen van een fleschje odeur, waarvan de inhoud op de kachel viel en ontvlamde. Door direct tactisch optreden van de ainwezigen werd onheil voor komen. Dopolavoro Itallano is de naam eener te Sluiskil ge- vestigde vereeniging van Italiaan sche onderdanen, welke ambtelijk zijn verbonden aan de l'Azöte- fabrieken aldaar. Deze vereeni ging stelt zich ten doel de land- genooten, die zich in deze streek geïsoleerd gevoelen, omdat ze door taal en allicht ook door gewoonten afwijken van de Zeeuwsche bevolking, gezellig heid te verschaffen, door bijeen komsten te organiseeren, waar ln de week van 10 tof en met 16 April kwamen in de pro vincie Zeeland 4 gevallen van roodvonk voor, nl. 3 te Ter neuzen (waaronder 2 in één ge zin) en één te Zierikzee. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te weinig^be- taaide belasting (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe be lastingen te Oostburg f49.33 en te Terneuzen f85.92. Ij de Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering der Nederl,

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2