van de GRAZING Verpachting Verpachting van lie CONSUMNIETENT Kechtzaken. Gemengd Nieuws. De prijs van gesprekken van 3 minuten in de tweede zone van het grensverkeer (20—40 km) is teruggebracht van t 0,40 en f 0,25 (nachttarief) tot f 0,30 en f0,20. In het tarief voor het grensverkeer der eerste zone (0—20 km) is geen wijziging aangebracht, zoo dat de prijs van f 0,20 en f 0,15 (nachttarief) voor een gesprek van 3 minuten gehandhaafd blijft Behoud van het Zwin op Belgisch gebied. Men schrijft aan de N.R.Crt. Tot de wetenschappelijk inte ressantste landschappen van Ne derland behoort het bekende Zwin in Zeeuwsch-Vlaanderen. Tevens is het een dej; fraaiste. Dit in open verbinding met de zee staande gebied van zanden, slik ken en schorren mag men een natuurmonument noemende menschelijke invloed is nagenoeg van geen Deteekenis, de zoutflora is er heel bijzonder, o.a. door de aanwezigheid van een merkwaar dige vegetatie van Stance Limo- nium, het limoenkruid, dat groote uitgestrektheden blauw-violet kleurt. Men herinnert zich, dat over dit natuurterrein nogal wat te doen is geweest. Er doken plannen op, om een grooten weg langs den zeekant te maken, waardoor de inham zou worden afgesneden, hetgeen een einde zou maken aan de schoonheid van het gebied. Er werd toen een comité van actie tegen deze plannen in het leven geroepen van de plannen vernam men sindsdien niet meer Thans komt uit België het verheugende bericht, dat eenige vooraanstaande figuren met succes een poging hebben gedaan om het merkwaardige landschap, voor zoover zich dit op Belgisch ge bied bevindt, in ongestoorderi toestand te behouden. Men heeft namelijk een vereeniging zonder winstgevend doel gesticht, ge vestigd te Knocke aan Zee (Le Zoute), welke blijkens hare sta tuten dit gebied vooral voor wetenschappelijke doeleinden li stand wenscht te houden. Het ligt in de bedoeling van de stich ting om in contact te treden mei de autoriteiten en de daarvoor in aanmerking komende vereenigin- gen op het gebied der natuur bescherming in Nederland, ten einde te komen tot behoud van het geheele gebied. Mr. P.O. van Tienhoven, voor zitter der Nederlandsche commis sie voor Internationale natuur bescherming, werd bereid gevon den deel uit te maken van den wetenschappelijken raad Van het standpunt der internationale na tuurbescherming is samenwerking natuurlijk zeer nuttig te achten Zoo dikwijls doet zich de ge legenheid niet voor om een terrein te behouden, dat zich over dt grenzen van een tweetal landen uitstrekt. Het ligt in de bedoeling der Belgen een fljristischen en lau- mstischeh inventaris van het Zwin te maken. De vogels en planten zullen er natuurlijk volledige bescherming genieten. Van het bestuur maken deel uit graaf M. Lippens, voorzitter, Léon Lippens, secretaris, graaf A. de Kerckhove de Denterghem en Raymond lippens. Wij hopen zeer, dat de samen werking tusschen de Belgen en Nederlanders gunstige gevolgen zal hebben ook voor het behoud van het Zwin op Nederlandsen gebied. Het Perkpolderplan. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer deelt de Minister van Waterstaat mede dat hij de totstandkoming van een veer De Noord—Ossendrecht niet kan bevorderen, zoowel met het oog op de zeer hooge kosten, als met het oog op andere bezwaren. Toen den Minister bleek, dat zoowel Ged. Siaten van Zeeland als de gemeentebesturen van Axel, Goes, Hoek en Kruiningen drin gend verzochten de uitvoering van de werken tot aanleg van de veer haven te Perkpolder en de bij komende werken niet op te schor ten, heeft hij bestek voor aanleg van de veerhaven op 4 Maart j.l gegund. Auto-ongeval b(j E*de. Een ernstig verkeersongeval heelt zich in den nacht van 2en Paaschdag voorgedaan aan de grens nabij Eede. Een auto, be stuurd door C. D. uit Groede, met nog vijf jongemannen, kwam uit de richting Maldeghem. Bij het oprijden van de brug over de Leie, nabij het Belgische douane-kantoor te Stroobrugge, is de auto in volle vaart door de brugleuning gereden. Daardoor verminderde de vaart zoodanig, dat de wagen juist eenige meters boven het water bleef hangen. Een der inzittenden is door de kap geslingerd en kwam in het water terecht. Een voorbijganger heeft den drenkeling gered. Hi had 'n ernstige hoofdwonde, ter wijl de bestuurder er het ergst aan toe scheen te zijn. De an deren, die geen noemenswaardig letsel bekwamen, haalden C. D. van achter het stuur en droegen hem naar een nabij gelegen calé. Een dokter heeft hem ter plaatse behandeld, waarna de gewonde naar het ziekenhuis te üostburg werd overgebracht. De auto was zwaar beschadigd. De jongeiui in de auto ver keerden onder den invloed van sterken drank. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een rijwielbelastingmerk. Q. J. van Drongelen, Oudeweg 70. Predikbeurten te a.xel. Voorm. 9V, ure Ds. van Oaveren Bed. H A oidn', Nam. 2 Ds. Eienoaas, van Borsseien Geref. Kerk. Voorm. 9 30 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9.30 ure Nam. 2 Letskerk. Zware straf. De Haagsche rechtbank heeft Dinsdag den journalist Hansen veroordeeld tot een boete van 100 Zooals bekend, was tegen den heer Hansen een strafver volging ingesteld op grond van art. 192 W. v. Sinhoudend* het als getuige opzettelijk niet voldoen aan de wetielyke ver plichtingen, welke hy als zoo danig te vervullen heelt in stral- zaken. De ei8cb luidde 300 subs 100 dagen hechtenis. Also! de gijseling al geen stral genoeg was. Anto met 7 man te water. Een tragisch auto-ongeluk, waarby vijl personen den dood nebben gevonden is Zondagnacht voorgevallen te Capelle aan den IJssel. Een auto, waarin zeven pe sonen zaten is in een sloot geraakt waar een hunner zich zelf reddede andere is op het nippertje aan den dood ontsnapt. Het vijftal uit Moordrecht was Zondagavond per autobus naar aouda gereden. Daar heett men een vierpersoons auto gehuurd. Met van Vliet achter het stuur is men naar Rotterdam gereden, waar men den avond genoeglijk heeft doorgebracht. Te omstreeks 1 uur is men naar Moordrecht teruggekeerd. Op den Oostzee dijk gekomen zagen de automo bilisten Kasbergen en Blonk staan, twee vrienden, die een bezoek aan een bioscoop hadden gebracht. Het tweetal bad de laatste bus gemist. Hoewel de auto reeds overbelast was, heb ben zjj plaats genomen op deD schoot van twee achterin zittende personen. Met groote snelheid is de auto aaarua in de richting Capelle aan den IJssel gereden. Ter hoogte van de IJsselmondsche taan is da situatie van den weg aoo, dat een snelheid van 30 km reeds gevaarlijk genoemd kan worden. Daar ligt n.l. een smalle brug en wanneer men deze ge passeerd is maakt de weg on middellijk een kromming naar links. Naar ooggetuigen hebben ver klaard passeerde de auto de brug met een vaart van ongeveer 80 km. Deze groote snelheid en de zeer zware b-lasting van het voertuig waren oorzaak dat Van Vliet de bocht niet heeft kunnen nemen. De wagen sloeg over den kop en geraakte in de 4 meter breede sloot, met de wielen naar boven gericht. Een angstwek kend gegil, dat ver in den om trek door omwonenden is gehoord verbrak de nachtelijke stilte. Verscheidene bewoners werden uit hun slaap opgeschrikt an zyn in alleryl naar buiten geioopên om hulp te bieden. De 51-jarige Hoogedam en diens 20-jarigen zoon hebben ge probeerd de portieren te openen. Daartoe moesten deze moedige mannen, de snerpende koude trotseerend, zich tot aan het mid del in het water begeven. Ter wijl zy hiermee bezig waren slaagde Steenbergen er in zich aau de andere zijde van den wagen naar buiten te werken Na eerst Steenbergen op den wal te hebben geholpen is 't 2 tal hulp gaan halen, Inmiddels is het de 21 jarige zoon van Kooiman gelukt na veel moeite een portier te ope nen, en den 28 jarigen A Bloot uit de auto te trekken. Bloot had een zware wonde aan den hals. Na veel moeite heelt men nog twee inzittenden uit de auto getrokken, maar dezen waren overleden. De drie aoderen heelt men niet meer kunnen bevryden. Met behulp van touwen en lad ders heett men later de drie ly ken op het droge gebracht. Een zweefreeord. De Nederlandsche zweefvlie ger Nauta heeft op Tweeden Paaschdag een kranige prestatie geleverd door van Ypenburgnaar Namen in België ie zweven, met welken tocht hy net Nederland sche afstandsrecord voor zweef vliegen met ongeveer 100 K.M. heeft verbeterd. Nauta heeft ongetwyfeld pro fijt van den krachiigen Noord westenwind, die ons zulke gure Paaschdagen heett bezorgd, ge trokken, zoodat hy een fl nkeD afstand heeft kunnen aüieggen. Maar niet ieder is even geluk kig. Dhr. Bauling uit Deventer, die voor het doen van een over- landvlucbt te Teuge was opge stegen, was door het afwezig zyn van voldoende thermische lucbt- stroomingen gedwongen te lan den. By den uitloop is het zweet- vliegtuig in een prikkeldraad- alzetting terecht gekomen dhr. Bauling is daarbij aan het hoold gewond en per ziekenauto naar het ziekenhuis te Apeldoorn ge bracht. BoerderQ afgebrand. Dinsdagnacht is in de buurt schap Vossenpels te Bemmel by Nijmegen door onbekende oor zaak brand ontstaan in de boer derij van den heer Jansen. Het vuur vond gretig voedsel in de voorraden hooi en stroo. De brandweer is een paar uur bezig geweest om bet telkens weer oplaaiende vuur te blusschen. Tegen den ochtend mocht dit gelukken. De boerdery was toen voor het grootste deel afgebrand. Van den inboedel en de land- bouwinventaris kon zoo goed als niets worden gered. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. De ramp strekt zich uit over verscheidene provincies. De overheid heeft dadelyk dringende maatregelen genomen ter hulpverleening. Een speciale verslaggever uit Stamboel, meldt, volgens Havas dat bij de aardbeving in Miid«n- Auatolië veel meer slacnioff rs te betreuren zouden zyn can eerst werd vermoed. Het totaal aantal slachtoffers is volgens de laatste officieele berichten 800, doch men vreest, dat het wel meer dan duizend zal blyken te bedragen. Vyf en twintig dorpen werden geheel verwoest, o.m. Turkalpi- car, waar alle huizen werden weggevaagd. In die plaats zijn duizend personen dakloos ge worden. Er zijn special» maat regelen genomen voor de dak loozen, die thans nog in de open lucht kampeeren, soms te midden van groote scheuren in de aard korst, waar gloeiende fonteinen uit opspuiten. Iu de dorpen in Kirsehir en Yozgat, waar de aardschokken het hevigst waren, zjjD 244 men schen om het leven gekomen en 18 ernstig gewond. 756 huizen werden totaal vernield. Het aantal dooden zou aanzien lijk lager zijn geweest, indien zich tijdens de aardbeving niet zooveel menscben in hun buizen badden bevonden De meeste slachtoffers zyn vrouwen en kinderen. Ingezonden Stukken. Hierna komt de hoofdfilm „Port Arthur" een dramatische scène uit den Russisch-Japanschen oorlog van 1904, waarbij een kleine Japan- sche vrouw haar invloed doet gelden, als zuster van een hoog ambtenaar aan het Japansche consulaat, tegen wiens zin zij ge huwd is met een Russisch luite nant ter zee De verhouding tusschen haar en haar broer en die tusschen haar en haar man komen steeds met elkaar in strijd, doordat zij zich in de oorlogspolitiek mengt. Het slot is, dat man en vrouw den dood zoeken in de golven. Marktberioliten. HULST, 19 April 1938 Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 700 -7,25, wintergerst 7,50—8,—, zomergerst 7,50-8,00, haver 6,— —6,25, erwten 8,00-10,00, paar- denboonen 0,00—0,00, duiven- boonen 0,000,00, witte boonen 0,00 —0,00, bruine boonen 7,00 -10,00, lijnzaad 0,00- 0,00, blauw maanzaad 00,00—00,00, mosterdzaad 00,00- 00,00, kool zaad 0,00—00,00. Rundvee aanvoer 6,verk. 2. Varkens 11, 7. Boter per Kg. 1,20. Eieren per 100 stuks 2.30. Advertentirn. Aardbeving. In het Turksche district iircheir heeft een hevige aard beving tien dorpen verwoest, waarby 200 meuscüen zyn omge komen. Voorts zjjn in tal van plaatsen van Midden-Anatolië, o.a. te An kara, Tchankiri, Tosia, Cemwea, Konia en Tcboroem verscheidene gebouwen beschadigd en buizen ingestort» Axel, April '38. Geachte Redactie I Mag ik s.v.p. een plaatsje in Uw blad, bij voorbaat mijn dank. In Uw verslag betre ende de kunst avond staat een opmerking over het groot aantal minderjarigen, dat daar aanwezig was. Niet weinig verwon derd was ik, dat Uwe redactie zulks pas constateert, nu er een kunstavond van de moderne arbeidersbeweging werd gegeven. Het kon U immers bekend zijn, dat bij alle gelegenheden, film-avonden, toneeluitvoeringen met „na afloop bal", enz. enz., kortom bij nagenoeg alle gelegenheden, onver schillig van welke richting ook, een groot aantal kleuters, schoolgaande kinderen en personen, die nog niet aan den puberteitsleeftijd toezijn, hierbij tegenwoordig zijn allerlei dingen zien en hooren, die voor hen nog contra bande behooren te zijn. Aan wie de schuld M.i. niet aan de exploitanten, le. aan de ouders en 2e. aan de gemeen telijke overheid, die geen controle uit oefent. Hoogachtend, Opmerker. U hebt het verkeerd begrepenwe hebben niet geschreven,dat er een groot aant i minderjarigen zat, we wezen er alleen op in bedekte termen, dat de stof voor degenen, die er waren (en zelfs ook voor verscheidene meer derjarigen) niet deugde. Maar kunst schijnt nu eenmaal van moraliteit ge scheiden te zijn in sommig opzicht. Overigens hebt U groot gelijk, dat er veel en veel te weinig toezicht dienaangaande is. En dan willen we daaraan toevoegen, dat ook niet de overheid alleen de schuld draagt, maar in vele gevallen ook de leiding. Van uit alle richtingen, uitgezonderd de katholieken kunnen we hier waar nemen dat uitvoeringen door kinderen worden bijgewoond op uren, dat ze onder de wol moeten liggen. Afgezien nog van het feit, of hetgeen ze te hooren en te zien krijgen al of niet deugdzaam isT Dat U niet weinig verwonderd was, dat dit eerst nu werd opgemerkt, ligt misschien aan Uw geheugen want ook bij andere gelegenheden zelfs kinder uitvoeringen) hebben we daar al op gewezen. U moest in ons verslag weer geen partijdigheid zoeken. Red. F i 1 m n i e u w s. Nu Paschen overal binnenshuis - buiten was 't niet alles nogal amusatie bood, is men er toch in geslaagd ook voor a.s. Zaterdag en Maandag weer een paar mooie films aan te werven voor „Het Centrum". Begonnen wordt met ,iliotria" een Willy Forst film, die handelt over 2 vrienden, die een gemeen schappelijke „vriendn" hebben zonder dat ze dit van elkaar weten. De beminde Aimé werd echter vergeten, maar /ij vergat hen niet en wreekte licit. Het speelt alles in J va gi, dus te midden vm tropisch na .sur- schoon, Voor de vele blijken van belangstelling, onder vonden bij onze 45 jarige Echt- vereemging, betuieen wi| bij ri. zen onzen hartelijken dank. W. DE GROOTE. M. DE GROOTE Koekkoek. Axel, 22 April 1938. Het Bestuur van den BEOOSTEN- EN BE- WESTENBLIJPOLDER maaki be- Kend, dat van af hed*n tot 30 April aanstaande de Tweede Verkorting voor doorgaand vrrk- er mei voertuigen, enz. is gesloten. Het Bestuur van den Beoosten- en Bewestenblijpolder, De Dijkgraaf, P. J J. VAEL. De Onfv.-Griffier, W. A. DEN BOGGENDE. St J'""''en, 22 April 1938. Axel van nel terrein der V. V. Z F. te Axel, van af 1 Mei 1938, tot den laatsten April 1939. Inschrijvingshnjctten vóór of op 27 April 1938, in te leveren in gesloten couvert bij den stcre- laris den heer Iz. de Feijter Wz Prins Hendrikstraat 13, Axel. Nadere inlichtingen zijn te ver krijgen bij den voorzitter den heer P- J- J- Vael, Sint Jansteen en bij den secretaris. Namens het Bestuur, IZ. DE FEIJTER Wz secr.-penningm. op het terrein der V. V. Z. F. te Axel, van af 1 Mei 1938, lot den laatsten April 1939, uitgezonderd gedurende de vermoedelijke na- jaars- en voorjaarskeuring van dekhengsten op het terrein. Inschrijvingshiljetten vóór of op 27 April 1938, in te leveren in gesloten couvert bij den secre taris den heer Iz. de Feijter Wz., Prins Hendrikstraat 13, Axef. Nadere inlichtingen zipi te ver- knjgen bij den voorzitter den heer P. J. J. Vael, Sint Jansteen en bij den secretaris. Namens het Bestuur, DE PEIJTEK Wï, SeCn-penningm. ZONDAG 24 APRIL 1938. Ned. Herv. Kerk.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 4