MAGGI S SOEPEN gelegenheid H. M. dan tevens het borstbeeld van Prins Hendrik, vervaardigd door den beeldhou wer Etienne, zal onthullen, dat door het huldigingscomité ter nagedachtenis van den Prins in den gevel van de De Ruyter- school is geplaatst. By de doop van Prinses Beatrix Het Haagsche comité voor volksfeesten zal Donderdag 12 M< i, den dag, waarop Prinses Beatrix zal worden gedoopt, voor het Paleis Noordeinde een zang- hulde doen brengen door pl m. 9500 leerlingen van de hoogste klassen van openbare en bijzon dere scholen in de residentie. Onderdonisrente kleine boeren. De minister van oeconomische zaken heeft in verband met den aftrek van ouderdomsrente van de theoretische bedrijfsinkomsten der gesteunde kleine boeren uit groep C, en die uit groep B die ouder zijn dan 66 jaar, te rekenen van de eerstvolgende uitkeeringsweek af, bepaald, dat hun ouderdoms rente, voortaan slechts voor twee derde van het basisbedrag zal worden afgetrokken. Het beste ^§pcit Holland's bodem biedt Re4e Jhr Mr De Geer. Woensdag is te Amsterdam een vergadering gehouden van de Chr. Hist. Unie, waarin jhr. mr. D. J. de Geer, als voorzitter een ope ningsrede hield, waaraan het vol gende is ontleend Spreker herinnerde eerst aan de jongste verkiezingen voor de Tweede Kamer en wees op de geleden verliezen in de partij, doch dat aan de beide uiterste partijen een krachtig halt werd toegeroepen, gaf z.i. reden tot groote vreugde. De hoofdzaak daarvan is, volgens spr., dat de gevaren voor de geestelijke en burgerlijke vrijheid, die noodwen dig aan het nationaal-socialisme zijn verbonden, allengs ook tot het besef van memgen aanvan- kelijken meelooper zijn door gedrongen, terwijl bovendien de wijze, waarop in ieder geschil tusschen onze regeering (of onze publieke opinie) met die van een naburig land. stelselmatig de zijde van dit laatste gekozen wordt, veler sympathie blijkbaar op een te zware proef wordt gesteld. Het is vooral uit dit laatste gezichtspunt, dat de duidelijk: afwijzing door ons volk van het nationaal-socialismemisschien nog de meeste toejuiching verdient. Het is goed, dat het buitenland nu weet, dat hier te lande van een burgeroorlog en dus ook van hulpvaardige „voorkoming" daarvan, nooit sprake kan zij omdat hier te lande slechts invloed geoefend wordt door partijen, dn hun geschillen parlementair uit vechten, niet door partijen, die uit de school komen van het ge,wela Wat het nieuwe kabinet betreft, verkeeren wij, volgens spr., in' menig opzicht nog in de positie van afwachten. De regeerm^ beijvert zich de werkgelegenheid te verruimen, maar het valt haai blijkbaar moeilijk, na wat gedu rende de laatste 20 jaar in ons land aan uitvoering van openbart werken reeds is verricht in vol doende mate nieuwe objecten te vinden. Wij mogen hopen, dat de re geering zich van den bitteren ernst van het steeds nijpender wordende vraagstuk bewust is en dat zij n den strijd tegen dezen geesel vai ons volk geen oogenbltk versaagt. Aangaande de nieuwe defensie uitgaven wees spr. op het verschil met 1914. Ook toen werden zware etschen aan de schatkist gesteld. Maar jaren van groott welvaart waren daaraan vooraf gegaan. Thans hebben wij zeven jaren achter den rug, waarin dt belastingen reeds voortdurend ver hoogd en de uitgaven reeds voort durend besnoeid zijn, terwijl ei nog geen sluitend budget is. Ten slotte zijn zelfs rtkeningei onbetaald gebleven. O.a. eer rekening van dertig millióen 's jaars, die wij hebben bij de so ciale verzekermgslondsen. In deze zwakke situatie overvallen ons nu de nieuwe groote defensie-uitga ven. Wie van da defensie versterking spreekt, denkt ook aan den inter nationalen toestand, waarinzij haar grond vindt. De hier dreigende gevaren zijn in het afgeioopen jaar voortdurend nader gekomen. Het jongste feit, dat het wantrou wen deed groeien, is de over weldiging van Oostenrijk. Het noodlottige van het nu gebeurde zit in de wijze waarop de aan sluiting tot stand kwamtegen de wettige overheid in met het mes op de keelonder dekking van een legermacht, als een bron van onrust voor de heele wereld, die zich de vraag stelt, waar de volgende geweldpleging zal plaats hebben. Dit is de hoofdzaak. Daar komt dan bij, dat wij pijnlijk getroffen zijn door de gevolgen, die het gebeurde voor een deel van de Oostenrijksche bevolking mee- Drengt. Nieuwe scharen onschul- digen zien wij het slachtoffer worden van het onbeschaafde en menschonteerende anti-semttisme. Opnieuw worden menschen, naar Gods beeld geschapen, op geen anderen grond dan omdat zij de kinderen zijn van hun ouders, aan ellende en armoede prijsgegeven. Zelfs het christelijke doopsel be veiligt hen niettegen dezen boozen rassenhaat. Een ander begeleidend ver schijnsel, waartegen ons hart in opstand komt, is het „eerherstel' voor den moordenaar van Doll- fuss. Het is een vreeselijk ding voor een volk, indien zijn over heid sluipmoord verheerlijkt; als gif moet dit werken in de zielen van millioenen onderdanen. Een levensbeschouwing, die tot zoo iets afschuwelijks voert, ligt voor net crttische gt-weten geoordeeld Voor onze regeering zijn de gebeurtenissen in Oostenrijk aan leiding geweest tot een vervroegde invoering van den 11 maandschen oefeningstijd. Het motief is hierbij het weder toegenomen gevaar van en nieuwen wereldoorlog. Wan neer na Oostenrijk ook andere Oost-Europeesche staten aan d< oeurt mochten komen, zijn dt gevolgen met te overzien en kaï Jus een toestand intreden, waarin en strategische bezetting van ons tand aan een vreemde mogendheid voordeden biedt. Het komt spr. voor, dat er droomingen in ons land zijn evenals elders die middelen aanprijzen, welke het oorlogsge vaar vergrooten. Kort samengevat Kan men hun houding aldus «inschrijven„uit liefde tot het pacifisme drijven zij naar een >orlog", zei spr. Het hooge ideaal van den Volkenbond wordt door het si ijk gehaald, indien men van dien oond een fetisch maakt, waaraan te vrede mag worden geofferd. De Volkenbond tot een machine de guerre te maken van de eene groep staten tegen de andere, oeteekent een verscheuren van zijn adelbrief. Hij is bestemd, de gebrokenheid der wereld te heelen I net een nieuw en voornaam I ount van verdeeldheid aan de eeds bestaande toe te voegen. Daarom tasten zij, die uit liefde tot den Volkenbond van Europa een vlammenzee willen maken, hartgrondig mis. Geen andere conclusie is mo gelijk, dan dat het thans de roe ping is van alle staatslieden ook en vooral van die uit de vrede lievenda landen, om de handen ineen te slaan, eikaars bedoelingen te verstaan, eikaars hebbelijkheden te ontzien, eikaars gedachten te peilen en gemeenschappelijk tt werken aan oplossingen, waarbij tenslotte allen zich kunnen neer leggen. Overgaande tot de binnenland sche politiek herinnerde spr. ei aan dat het vijftig jaar geleder is, dat het kabinet-Mackay op trad, waarmee een nieuwe aera in onze politiek werd geopend In de vijftig jaren, die sinds zijn verloopen, is veel veranderd Maar voor ons volk is het beste behouden. Onze grenzen in Eu ropa en elders zijn ongeschonden. Ons geliefd vorstenhuis bleef ons gespaard en zag zich nog onlangs een nieuwe toekomst geopend. De liefde tot de vrijheid, het erfdeel der vaderen, bloeit in ons midden als ooit te voren. Tegen de booze geesten in de iucht, die thans de wereld en ook ons volk bedreigen, past toenadering tusschen hen die elkaar in het hoogste kunnen vinden. Wanneer wij zien de donkere machten, die thans in de wereld woeden en daarnaast de verdeeld heid, die tusschen de belijdende christenen op politiek gebied heerscht, dan is er reden tot droefheid en bovenal tot bezin ning en inkeer. Als het waar is, dat in Christus het eentg vaste fundament is gelegen met alleen voor ons per soonlijk leven, maar ook voor dai van de gemeenschap, dan heefi dit woord zijn waarde ook op het politieke terrein. In dit verband bestreed spreker de opvatting als zou men als christenen daar geen gemeenschappelijke taak hebben, maar uitsluitend een individueelt, naar persoonlijke inspiratie op elk gegeven moment te vervullen. Wat, van een berg gezien, de kerktoren is voor een dorp, dat is de kerk (in oecumenischei. zin) voor de samenlevinghet centrale oriënteerende punt, dai de vlakte beheerscht, haar ka rakter bepaalt, aan haar kleur ei teekening geeft. Zoo moet hei althans zijn. En dit blijvend t< bevorderen, is het doel der chris telijke politiek, het doel, waaraa ook onze unie in het nieuwe jaar, dat zij intreedt, ouder Gods zegen al haar krachten hoopt te wijden Luchtbescherming voor scholen. De minister van binnenlandsche zaken heeft een commissie inge steld, die rapport zal moeten uit- Crzngen over de luchtbescherming voor scholen en leerlingen. In deze commissie hebben zit ting de inspecteur voor de be scherming van de bevolking tegei luchtaanvallen, gep. luit. generaai P. H. A. de Ridder, de inspecteui bij het M. O., de heer De Bruii. de inspecteur bij het nijverheids onderwijs, de heer W. H. Cool en de hoofdinspecteur bij hei L. O., de heer L. Weiling. Luchtbescherming beteekent ii de eerste plaats zelf beschermin en overal in Europa is men bezi> de bevolking van deze beteekenn te doordringen, ook in Tsjecho- Siowakije. Daar heeft men o.a. "P huishoudscholen cursussen i niet alleen te weten hoe zij met gasmaskers behooren om te gaan, „maar zij moeten ook in staat zijn om hun huishoudelijke bezig heden, met het gasmasker op, te verrichten, hetgeen naar onze meening niet zulke groote be zwaren zal opleveren, wanneer zij in de keuken met uien of kool bezig zijn. Voorts ontvangen de meisjps onderricht in eerste hulp kortom zij leeren allerlei voorzorgsmaat regelen kennen waarvan zij even tueel profijt kunnen trekken. Vooral „eerste hulp" lijkt ons een factor van groote beteekenis, daar deze niet alleen bij oorlogs gevaar maar a 11 ij d van nut is en eerlijk gezegd begrijpen we niet, dat er niet meer daarop de aandacht gevestigd wordt op de scholen, dan op het weten hoe veel pooten een vlieg heeft en hoeveel meeldraden een boter bloem, waarover nog nooit iemand gestruikeld is, tenzij bij een over dreven examenvraag. De znak-Oss. Ter zake van de beieedigingen, langs verschillenden weg aan den persoon van den minister van justitie aangedaan, heeft de- of ficier van justitie te 's Gravenhage net noodig geoordeeld in te grij pen en zijn door hem opsporing en verhoor ter strafrechterlijke vervolging gelast van de verant woordelijke personen. Uit Leiden verneemt de N.R.C. Op last van den officier van justitie in den Haag wordt van wege de Leidsche politie een onderzoek ingesteld naar den schrijver van het artikel in het Nationale Dagblad (nat. soc.) van Woensdag 13 April betreffende de zaak-Oss. In dit artikel is den minister van justitie onder herinnering aan zijn eed op de Grondwet o.m. ten laste gelegd, „dat de gerech telijke vervolging wegens onze delijke handelingen met minder jarigen wordt onderbroken, zoo dra een geestelijke in het geding In het geïncrimineerde artikel van het Nat. Dgbl. werd verder beweerd, dat de minister de Kamer net alleen onjuist had ingelicht, omtrent het bestaan van door de geestelijken gepleegde strafbare feiten, maar dat „ten einde de arrestatie van een geestelijke te verhinderen", hij ook „door mid del van den procureur-generaal in den Bosch, baron Speyaert van Woerden, den wachtmeester De Gier acht uur onder druk (heeft) gezet" en „toen dit niet baatte", wachtmeester De Gier „den mond (heeft) gesnoerd door oplegging van den zwijgplicht". Voorts loemde het blad onjuist de ver klaring van den minister, dat de overplaatsingen van de mare chaussee gelast waren „in vol komen overleg met den inspecteur van dat wapen." uchtbeschermtng georganiseer waar de aanstaande huisvrouw d kennis wordt bijgebracht hoe zi moet handelen bij een aanval ui de lucht op een open stad. Zoo dienen de Tsjechische meisjes AXEL, 22 April 1938. Het zal velen in het zgn. „nieuwe gedeelte" aangenaam zijn 'e vernemen, dat nu ook in de Prins Hendrikstraat alhtèraan het perceel no. 56 (van dhr. Kalle) vanwege 's Rijks Posterijen een brievenbus wordt geplaatst. Men deelt ons mede, dat de bus a s. Maandag 25 April in dienst zal worden gesteld. De tijden, waarop deze bus op werkdagen zal worden gelicht 'ijn 6,15, 12,45, 15,45, 17,25 en 20,40. Dus vijf maal, met dien verstande, dat 's Maandags de erste buslichting pas om 7,35 "laats heeft. In 't bijzonder vestigen we nog Je aandacht op de buslichting >m 17,25 h., daar deze nog dient voor het postvervoer met de nachttreinen. De heer W. de Ruijter, J ref. candidaat en beroepen als erend ouderling aan de Geref erk alhier, zal, naar we verne- nen, eerstdaags alhier arriveerer •n te Spui woonplaats kiezen. Op 1 Mei zal hij in zijn functie vorden bevestigd. Chr. Oranje-Tereenfging. Gisteravond werd in Het Cen tum alhier de jaarvergadering gehouden v*n de Chr. Qranje- vereeniging, welke druk bezocht was, voornamelijk door jeugdige peisonen. Na het zingen van Psalm 89 13 en 14 en het lezen van Psalm 91, ging de voorzitter, dhr. W. A. den Boggende voor in gebed, om daarna een kort openings woord te spreken, waarin hij hoopte, dat deze avond ook zal bij'dragen tot stijging van het ledental. Dhr. H. Zegers bracht hierna als secretaris een uitvoerig jaar- verslag uit, waarin de verschil lende gebeuitenissen en samen- komsten uit het afgeioopen ver- eenigingsjaar de revue passeerden. Het ledental was gestegen van 160 tot 200. Git het jaarverslag van den penningmeester, dhr H. Smies bleek, dat de ontvangsten f 307,69 bedroegen en de uitgaven f293,51, zoodat er een batig saldo was van f 14,18 De aftredende bestuursleden, dhrn, W. A. den Boggende en S. van Harn, werden bij acclamatie herkozen in de plaats van dhr. R. J. de Kraker, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen dhr. P. A. Won- dergem. In de pauze volgde de oplos sing van een letterraadsel. Prijs- winster was mej Anna van Driel. Mede werd een fruitmand verloot, die ten deel viel aan mej. Wieles.' Nadat tusschendoor eenige lie deren waren gezongen, volgde de opvoering van een Oranjespel in 11 tableaux: „Er waren twee Koningskinderen". Dit spel met muzikale begeleiding en decla matie, stelde voor verschillende episode's uit het leven van de Kon. Familie, in t bijzonder dat van Prinses Juliana, vanaf Haar ge boorte lot de geboorte van Prinses Juliana. Een en ander nam nogal wat tijd in beslag. Een volgend nummer werd gevormd door vrije medewerkers, w.o. eenige knapen, die een „vlooienpraatje" ten beste gaven waarom natuurlijk hartelijk ge lachen werd. Verder een voor- drachtje „De verjongingskuur' en zang, waarbij zelfs een meisje van slechts enkele lente's oud een liedje zong. Hierna werden nog een paar liederen gezongen, waarna deze feestelijk getinte jaarvergadering met dankgebed door dhr. P. A. Wondergem werd gesloten. Belastingen naar Inkomen en rermogen. De Rijksontvanger verzoekt ons (e berichten dat op 1 Mei a s. de aanslagen Inkomstenbelasting 1937/38, gedateerd vóór Dec. 1937 geheel moeten zijn aangezuiverd. Te Sas van Gent is in den nacht van Maandag op Dinsdag door het indrukken van een ruit toegang verleend tot de consis torie van de Ned. Herv. Kerk en een kistje met geld ontvreemd. De marechaussee doet onderzoek Dinsdag is te Sas van Gent in tegenwooidigheid van militaire en burgerlijke autoriteiten de nieuwe marechausseekazerne in gebruik genomen. Konynensport. Bij de te Souburg gedurende de Paaschdagen gehouden ten toonstelling van pluimvee en ko nijnen, zijn o.a. de volgende in zenders prijswinnaars geworden Afd. konijnen P. de Jonge te Hoek een 2e prijs, A. Meeuwsen te Hoek 2 eere-prijzen en 1 le prijs, J Wieland te Axel een 2e prijs, S. Jansen te Axel 2 eere- prijzen en twee le prijzen, D. W. F. Kaijser te Hoek een 2e prijs, E. de Graaf te Hoek een le prijs, H. Otterloo te Hoek een 2e prijs. Telefoontarief met België. In het telefoonverkeer tusschen Nederland en België wordt op 1 Mei a.s een verlaging der tarieven ingevoerd. Voor een gesprek van 3 minuten, dat volgens het oude tarief tusschen 8 en 19 uur f 1,20 en tu«sch-n 19 en 8 uur (nacht tarief) 10,75 kostte, is thans f 1,05 resp 10,65 verschuldigd. de fijnste groenten, peulvruchten e.d. worden in MAGGIS Soepen verwerkt en wel zó, dot U al hun gezonde, voedzame en aromatische eigenschap pen hierin volledig terugvindt. Dat geeft deze soepen zo'n onmisken bare, fijne kwaliteit... MAGGI-kwaliteit. Vraagt dus MAGGIS Soepen en let op de geel-rode etiketten en de fabrieks merken: de naam MAGGI en de Kruisster

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2