Bekendmaking. Huishoudelijke Artikelen. «T OPENING Zaterdag 16 April. het nieuwste RUYTENBURG Laat dan een STOFZUIGER u helpen GAAT U SCHOONMAKEN? In prijzen van af f 29,50. WIJ VERBINDEN Porselein - Leerdam Glaswerk - Plateel Emaille- en Zinkwerk, ^zzzz in Tafel-, Ontbijt- en Theeserviezen. Keuze uit meer dan 60 Serviezen. Komt U eens kijken wij toonen U gaarne zonder koopdwang. Bij deze artikelen ontvangt U ook onze omzetzegels. Als attractie kunt onderstaande BONNEN inleveren Een nieuwe WONING is goedgekeurd, n.l. dat toen f 14000 extra is afgelost, waartoe we niet verplicht waren. Was dat niet gebeurd en hadden we het in reserve gehouden, dan hadden we het nog. En daar zitten we nu mee, en nu zeggen Qed. St. je kunnen niet voort, maar, zei spr., daar zijn Ged. St de schuld van. Spr. meent, dat er onder hen financiers genoeg zijn, die dan hadden kunnen waar schuwen. Spr zou een nieuwe leening willen aanvragen. Zeggen ze in Den Haag of in Middelburg daarmee zijn je er niet, dan zou spr er zich bij neerleggen. Maar Axel is niet arm en we hebben ook gpen bijzondere schulden. Laten B. en W. eerlijk zijn en zeggen, dat we mis zijn geweest, want we hadden niet moeten af lossen en als Ged St. dat willen verstaan, dan kan dat. Spr zou ook een commissie willen benoe men, om die zaak in Den Haag te verdedigen. We moeten dat goed in 'toog houden, we hadden geld en w> hebben het weggegeven. Spr had verwacht, dat Ged. St. ons zouden hebben gewaarschuwd. De VOORZ. gelooft, dat als men die zaak in Den Haag te berde brengt, men daar zal zegger Goed, financier zoo voort, buiten gewone inkomsten eischen buiten gewonen aflos. Spr. gaat accoord ermee, dat we geen schuld hebber en dat Axel ook niet arm is. Ii den goeden tijd hebben we ver schillende kapitaalsuitgaven ge daan en dat was misschien ver keerd. Dhr. VAN 't HOFF Daarom moeten we nu meer belasting be talen. (Vervolg in het Tweede Blad) AXEL, J5 April >938. Grootsche Feesten verwacht. In de Donderdagavond gehou den vergadering van het Feest comité ter viering van het 40 jarig Regeeringsjubileum van HM d> Koningin werd een voorloops programma opgemaakt. De feesten zullen gehouden worden 31 Aug., 1 en 2 September. Woensdag 31 Aug. zal speciaal voorde kinderen worden gereserveerd en bestaat n een openluchtfeest met tractatie (sprookjesoptocht), des avonds de gebruikelijke concerten en zang uitvoeringen en straatverlichting. Voor de volgende dagen staat op het programma kerkdienst, histo rische optocht, openluchtspel, openluchtfiim, vuurwerk, concer ten van vreemde muziekgezel schappen, enz. Voor dit alles is natuurlijk geld noodig. In afwij king van vroegere gelegenheden zal in plaats van met lijsten cir- culeeren, nu een Oranjebazar worden gehouden. In verband hiermede was in de vorige ver gadering reeds een voorloopige commissie benoemd om de mo gelijkheid hiervan te onderzoeken. Deze commissie bracht thans een kort verslag uit, met gevolg, dat deze bazar zal worden gehouden. De commissie is thans definitief benoemd en bestaat uit de heeren W. A.den Boggende, G. de Jonge en A. van Maale en zal worden aangevuld met enkele heeren, die op dit gebied reeds hun sporen verdienden. Het verder wachten is nu op de buurtcommissies, tot deze vergaderd hebben en de namen hunner voorzitters en se cretarissen zullen bekend zijn. Alsdan zal met deze heeren ver gaderd worden en kunnen verdere besprekingen worden gevoerd. Jaarverg. Volksonderwijs" Woensdagavond werd in de openbare school de jaarvergade ring gehouden van de afd. Axel van Volksonderwijs, welke zeer matig bezocht was. De voorzitter, dhr. Hamelink, gaf bij de opening een kort overzicht van de feiten uit het afgeloopen jaar pn de algemeene toestand der afdeeling, die goed te noemen is. Het ledental steeg en reeds zijn 26 leerlingen voor het a.s. nieuwe cursusjaar aan de openb. school opgegeven. De notulen der laatste 2 ver gaderingen werden goedgekeurd. B-sloten werd een bijdrage te geven van f2,50 voor het fonds, dat zich ten doel stelt openbaar onderwijs tc geven aan scbipper»- en kramerskinderen, zulks voor- loopig voor een jaar. Eveneens werd goedgevonden het bestuur een blanco volmacht te verleenen voor een bijdrage aan een pro pagandafilm voor Volksonderwijs. In zijn jaarverslag spoorde de secretaris, dhr. J. Dieleman, tot meer intensieve propaganda aan niet alles moet steeds aan het bestuur worden overgelaten. Er werden 3 leden- en 8 bestuurs vergaderingen gehouden. Het le dental steeg van 141 tot 176 op 1 Januari 1938 De jaarlijksche collecte bracht ruim f65 op. Ge memoreerd werden verder het schoolreisje naar Antwerpen, de Willy Derby avond en laatst ge louden gezellige avond in Het Centrum. Uit het jaarvetslag van den penningmeester, dhr. C. van Ben- degem bleek, dat de inkomsten •n de uitgaven f 441,13 beliepen. De laatste feestavond leverde een tekort op van f 18,31. Er is thans in kas f60,37. Besloten werd aan de afdeeling Zaamslag een bedrag te geven an f5, voor gebruik van tooneel benoodigdheden. In de propaganda-commissie werden benoemd de h.h. C. van Bendegem, F. N. Hiemstra, W. E. 1 de Jager en Jac. Ortelee Aan de beurt van aftreding in het bestuur waren de h.h. C. Ha melink, Jac. Ortelee en Jac. Die leman, die zich niet meer her- I kiesbaar stelden. Door het be I stuur waren candidaat gesteld de n h A. J. Schieman en De Jager vnd., die bij acclamatie werden gekozen Gekozen werd verder dhr F. N. Hiemstra als bestuurslid Bij de omvraag bracht dhr. C. van Bendegem dank aan de schei dende bestuursleden, die zooveel in het belang van de afd. hebben gedaan, in 't bijzonder de voor zitter. Dhr. Hamelink antwoordde nierop en bracht ook dank voor de prettige samenwerking, bij iestuur en leden ondervonden Hij sprak de hoop uit, dat ook te nieuwe bestuursleden dezelfde Kameraadschappelijke medewer- King zullen ondervinden en met nergie zullen arbeiden totgrooten oloei van de afd Axel van Volks onderwijs en de openb. school alhier. De vergadering werd hierna gesloten. Toen gisteren de arbeider J. de B. alhier op de hofstede van den landbouwer J. de F. bezig was met het lossen van een kar, waarop zakken aardappelen, ging onverhoeds het paard, dat voor de kar gespannen was, achteruit, 'oodat de B. bekneld geraakte tusschen de kar en een tui i ;g. Hij bezeerde zich ernstig en klaagde over inwendige pijn in Je borstkas, zoodatgeneeskundige nulp werd ingeroepen. Naar we vernemen, is thans onze plaatselijke vereeniging voor vreemdelingenverkeer, onze Axel- sche V. V. V. ook vertegenwoor digd in het bestuur der Prov. Vereen, voor Vreemdelingenver keer en wel in die instantie, dat dhr. A. van Maale, voorzitter van V V. V. alhier, 2e secretaris is van de Prov. V. V. V. Voor het eindexamen aan de Rijkslandbouwwinterschool te Goes slaagde o.m. onze stadge noot J. F. van Hoeve Pz. Minstens voorbarig. Reeds nu meldt het Dagbl. v. N-Br. dat de Min. van Fin. zou hebben bepaald, dat de opcenten der pers. belasting voor deze ge meente zullen worden verhoogd tot 200 Dat dit reeds is vastgesteld, alvorens de commissie uit den Raad bij den Raad van State tegen dit advies van Ged. St. hare bezwaren heeft kunnen uit brengen is minstens voorbarig. Wel kan waar zijn, dat de Insp. van de Dir. Bel. in dit district voor deze gemeente zijn aan slagen reeds bij voorbaat op dat percentage heeft bepaald, maar I dat is dan om navordering te voorkomen. Luchtbescherming. Men kan tegenover de pogingen tot luchtbescherming optimistisch en pessimistisch staan, maar feit is dat in geval van oorlog het gevaar groot is en er middelen kunnen worden beraamd en aan gewend om dat gevaar te be perken. Alleen blijft o.i. de vraag open hoever deze middelen strek ken, of ze voor enkelen of voor allen gelden. Maar hoe ook, in vereeniging is meer te bereiken, dan in eenzaamheid en daarom is het goed, dat men nota neemt van het rondschrijven, dat de burgemeester (in een cyclostyle- afdruk) aan de burgerij zond en den raad te volgen door zich aan te sluiten en het bijgevoegde formulier in te vullen. De schoolbussen. Te Kijkuit werd gisteravond in een druk bezóchte vergadering een commissie gevormd bestaande uit de heeren A. Dieleman Az C. Simons en C. Wiemes, die een onderhoud zullen aanvragen bij hel Dag. Bestuur onzer ge meente ten einde te verkrijgen, dat de schoolkinderen weer per autobus naar en van school komen. We ontvingen daaromtrent een uitvoerig verslag, doch waren genoopt ons tot dit bericht te beperken. Dinsdagavond omstreeks 10 uur werd de brandweer alhiei gealarmeerd vanwege een begin van brand bij den broodbakker van H., aan de Koestraat. Een partij brandhout had vlam gevat, doch, doordat de brand weer onmiddellijk ter plaatse was werd het vuur oogenblikkelijk be dwongen en was de schade niet groot. Waar bleef het geld Dezer dagen bracht een bewo ner van een der omliggende ge meenten een zakenbezoek aan Axel en incasseerde hier een bankbiljet van 100 gulden en 4 van 25, die hij in een courant wikkelde en in zijn zak stak. Een en ander had blijkbaar zijn dorst opgewekt, die hij op overvloedige wijze laafde in verschillende ca- fé's in onze gemeente. Aangezien de man reeds grijzende is en absoluut geen dienaar van Bachus is, waren zijn huisgenooten niet weinig verwonderd, hem in zoo'n toestand te zien arriveeren. N g grooter was hun verbazing, toen zij bemerkten, dat de man twee bankbiljetten van f 25 gulden was kwijtgeraakt. Ambachtsschool Hulst. Gisteren had aan de Ambachts school te Hulst de uitreiking plaats van getuigschriften aan d e leerlingen welke met vrucht ce twee- en driejarige cursus der Ambachtsschool en de vierjarige cursus der Avondvakteekenschool hebben gevolgd, terwijl tevens werd bekend gemaakt welke leer lingen naar een hoogere klasse werden bevorderd. Het getuigschrift voor de 3- jarige cursus werd uitgereikt o.a. aan And. de Block te Axel (vooi electriciën). Overgeplaatst werden o.m. van de le naar de 2e klasse Jos. Schelleman (timmeren), Ph. En gels (bankwerker) en R. Baert (autohersteller). Op de Avondvakteekenschool werd o.m. bevorderd H. Provoost, te Axel. (Vollediger opgave volgt). Slachtoffer ran z(jn beroep. Gisteren heeft op de Schelde de duiker C. Sperling op 17 M diepte den dood gevonden. Hij moest springstof brengen bij het bij Walsoorden gezonken schip „Sjird", om het wrak op last van 's Rijks Waterstaat te verwijderen. Om 3 uur was hij neergelaten 9 uur werd zijn lijk H. P. J. Rottier te St. Jansteen, hebben Ged. Staten als lid dier commissie benoemd den heer C H. M. Plasschaert aldaar. Predikbeurten te Axel Ned. Herv. Kerk. Geref. Geref. Gemeente (Weststraat). CORRESPONDENTIE. Aan Opmerker. Uw bemerking volgt nog. Ook verschillende andere stukken moesten wegens plaatsgebrek worden uitgesteld. Redactie Advertentiën. Dezer dagen wordt een circu laire bezorgd bij diegenen, die nog geen Lid zijn van de Ned, Vereeniging voor Lucht bescher ming. In deze circulaire wordt een en ander medegedeeld be treffende de zelfbescherming der burgerbevolking bij luchtgevaar, Tevens is daarbij gesloten een formulier voor aanmelding als lid der Vereeniging, welk formulier bij ieder aan huis zal worden afgehaald. Ik doe langs dezen weg een beroep op de bevolking om zich als Lid der Vereeniging aan te melden, om daardoor kennis te krijgen van hetgeen iedei heeft te verrichten in tijden van gevaar. Voorloopig wordt bovenbe doelde circulaire alleen in de kom der gemeente bezorgd. Axel, 14 April 1938. De Burgemeester van Axel, BLOK. VRAAGT DEMONSTRATIE BIJ noordstraat 56 AXEL AAN ONZE ZAAK EEN AFDEELING U vindt bij ons een pracht en uitgebreide sorteering P r ij z e n voor elke beurs. BON op deze bon een nest Schalen 5-deelig van f 1 voor 69 ct. BON op deze bon een zinken Emmer van 90 ct. voor 65 ci. BON 4 Kop en Schotels van f 1.— voor 80 ct. en om y uur werd zijn iijk op eens duiker, het had losgemaakt Modehuis i. C. B&M - Te Utrecht promoveerde aan de Rijks-Universiteit tot doctor it de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift, de heer C. A. Cam pagne, leeraar aan de R. H. B. S te Terneuzen. Ter voorziening in de vaca ture in de Commissie van Adv:'e in zake de schatting en de v^ - stelling van de pachtwaarde d r calamiteuze polders en wi e - schappen in Zeeland, ontgin door het overlijden van den heer TE HUUR: Gr El L D vanaf t 8UU,5% zonder borgen uf zekerheidssteliing. Vraagt con ditiën. Postz. v. antw. Br. No. 252, Advert. Bur. S L A G T E R, Rotterdam C, Kleine advertentiën. Onder deze rubriek kunnen kleine advertentietjes ge plaatst worden voor min stens 30 ot., ad 6 ets. per regel. DINSDAG 3e Paaschdag GESLOTEN. E. C. OGQEL EN Zoon, ZONDAG 17 APRIL 1938. Eerste Paasctidag. Voorin. 91/» ure Nam. 2 Vooim. 9.30 ure Na;». 2 Voorm 9.30 ure Leeskerk. Nam.2 MAANDAG 18 APRIL 1938 Tweede P.aschdag. In de Ned. Herv. Kerk en Geref. Kerk geen dienst. In de Geref. Gemeente des morgens half 10 dhr. A. Visser van Rotterdam. Dhr. van der Pelt van Rotterdam. Ds. Korevaar. Kerk. Ds. J S. Post. Dezelfde. 0 aiaanüe in üe Witncimmasiraai. Te bevragen bij J G. MEIJER, Goedkoope Winkel, Axel.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2