'J Nieuws- en A <1 vertentiebl ad voor Zeeuwsch- Vlaan deren. No. 5 VRIJDAG 15 APRIL 1938. 54e Jaarg. Christus Triuinfator. Raadsverslag. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Eerste _Blad. Wegens het Paasch- feest verschijnt aanst. Dinsdagavond de AXELSCHE COURANT niet. De Heer is waarlijk opgestaan Zoo luidde nu bijna twintig eeuwen geleden de blijde bood schap van Paschen in den kring der discipelen van man tot man. Velen onzer zullen die blijd schap kunnen begrijpen, als we ons indenken, hoe het dien men- schen te moede moet geweest zijn, in de dagen van Jezus' bovenmenscheiijk lijden. Zij konden niet helpen tegen die massa, welke tegen den Nazerener in opstand was. Zij durfden ook niet helpen en zij móchten ook niet helpen, vanuit de profetie gezien. Maar dat wisten zij niet, want de discipelen en apostelen waren ook maar menschen. En evenals we zoo vaak lezen, dat ze Jezus in zijn redevoeringen en wonderen niet begrepen, zoo zullen ze ook nu wel niet hebben begrepen, hoe het mogelijk was, dat hun Godde lijke Vriend dat alles kon door staan en ten slotte toch ook als een mensch, uitgeput van smart en bloedverlies, moest sterven en worden begraven. Zouden zij zich niet evenzeer hebben afge vraagd al was het dan in weemoed of bittere teleurstelling misschien waarom spaart Uw God U niet voor al die ellende En nu komt daar opeens op den derden dag de boodschap Jezus is opgestaan, de Heer is waarlijk opgestaan. W a a r 1 ij k opgestaan, er was nu geen twijfel meerJezus leeft weer Hij had de kluisters van het graf verbroken. Hij had dood en hel onderworpen aan Zijn wil. De wachters waren ingedommeld. De steen was afgewenteld. De wonden genezen. De Heiland was opgestaan. De discipelen, de vrienden van Jezus konden juichen. Maar de overpriestersde vijanden van Jezus, zij begonnen te sidderen. Voor hen was het geen blijde boodschap. Zij zon nen naar Leugen en bedrog, want een, machtiger dan de dood, stond nu tegenover hen. En zij vreesden, want niet meer hadden ze den Nazerener voor zich. Het was de Christus, die triumfeerde. Staakt uw zoeken, bedroefde vrouwen. Wisch uw tranen af, gij weenende vrouw uit Magdala. Sta op gebroken Petrus. Wees verheugd, Gij mannen van Em- maiis. En schud af uw angstigen twijfel gij, Thomas. Ja, hebt goeden moed, Gij allen trouwe discipelen, want Christus trium- feert. Hij heeft de wereld over wonnen. Met Zijn dood en opstanding is alle zonde, alle schuld ver geven aan hen, die in Hem ge- looven. Christus triumfeert En nog brandt in de wereld het vuur van vijandschap en haat. Nog zijn als in de dagen van weleer de Christenen oorzaak van alle ellende. Nog woedt de oorlog in de harten van hen, die zich naar den Vredevorst Christenen noemen. Nog woont in veler hart het heimelijk verlangen om Jezus, met al wat van Hem is, Zijn Naam, Zijn Woord, Zijn Volk, Zijn Daden, weg te sluiten in een graf onder een steen, die niet te vertillen is en welverzegeld wordt. Boven al dit gewoel en gewroet blijven echter klinken de Kerst klokken, maar ook de Paasch- klokken, en hooren we den on- oveiwinnelijken kreet: Jezus is opgestaan, Jezus leeft, de Heiland triumfeert. En al moge men met alle mid delen trachten die Waarheid te vertroebelen, geen macht ter wereld is groot en sterk genoeg om de Waarheid daarvan teniet te doen. Triomfantelijk wappert de banier van dat Woord over een vijandige wereld. Het wonderbare licht van dat Evangelie straalt door alle duisternis heen. Ondanks, alle verzet, trots eeuwenlange bestrijding. Schenke een vreugdevol en vast vertrouwen ons de overtuiging van de waarheid van de Verrij zenis niet alleen, maar wone in ons het Geloof, dat bij de lijdens verhalen van Jezus, welke ons soms weemoedig of medelijdend stemmen, dat we daarbij met in staat zijn Jezus te helpen, maar dat Jezus, de Heer, óns moet helpen, en wil helpen. Dat Zijn kracht ons in zwakheid staande houdt en wij, hoe bitter en fel de tegenstand soms woedt, mogen en kunnen vertrouwen op die Waarheid, dan zal onze ziel ver vuld zijr, van den jubel van Paschen en zullen wij met de discipelen kunnen zeggen en ge tuigen, dat ook voor ons Christus is de Triumfator. Zitting van 5 April. Aanwezig alle leden. Voor zitter de heer F. Blok, burge meester. IV. 9. Gemeentebegrooting 1938 Inzake deze begrooting was bericht ingekomen van Ged. St. d.d. 11 Maart, dat zij de goed keuring daaraan onthouden uit overweging dat niet voldaan is aan hun op 7 Jan. 1938 gedaan verzoek, le om het getal der opcenten op de Personeele Belasting, met ingang van 1938, te verhoogen van 180 tot 200; 2e. de subsidie voor het be- waarscnoolonderwijs te verlagen van f 12,50 tot f 11,25 per kind 3e de begrafenisrechten te ver hoogen, en 4e. de algemeene reserve ad f9500 zoowel in verband met de dreigende teruggang van de Rijks- uitkeering per inwoner uit het Gemeentefonds, als om de niet hersteldewaarborgsommen van de bijz. schoolbesturen (ad f 8968) te zijner tijd te kunnen restitueeren, in stand te houden welke maat regelen in verband met den finan- cieelen toestand dezer gemeente, volstrekt noodig zijn. 3. en W. wijzen erop, dat nu twee wegen openstaan le. aan den wensch van heeren Ged. Staten alsnog te voldoen, en 2e. in beroep te gaan bij de Kroon, en vóór 11 April met goed gefundeerde argumenten tegen de DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 00263. beslissing van Ged. Staten voor den dag te komen. B. en W. hebben deze moeilijke en onaangename aangelegenheid van alle zijden bekeken. Tal van overwegingen zijn naar voren gebracht, doch het resultaat was van dien aard, dat de op enkele punten samengaande meer derheid, wegens gemis aan goede argumenten voor een beroep zou kunnenvoorstellen.aan denwensch van h.h. Ged. St. alsnog te vol doen, met die restrictie van een der Wethouders, dat hij tegen vermindering is van de subsidie van het bewaarschool-onderwijs, aangezien destijds deze subsidie op moreelen grond is toegekend. De minderheid van het college is er voor om in beroep te gaan en in het beroep aan te voeren, dat op gronden van bezuiniging en vermindering van subsidies, de begrooting 1938 in evenwicht kan gebracht worden, nader aan gevuld met die argumenten, zooals hij deze heeftontwikkeldin diverse vergaderingen, zoowel bij het samenstellen van de begrooting als nadien. Een afgerond voorstel kon door B. en W. derhalve niet worden aangeboden. Ter toelichting merken Ged. St. op, dat in 1936 op de mid delen van vorige jaren ruim f 2000 is ingeteerd. Blijkens inlichtingen zal het batig slot van 1937 ver moedelijk slechts f 9000 bedragen. Hierop komt in mindering wegens een foutieve berekening van de gewone bijdrage uit het werk- loosheidssubsidiefonds in de kos ten van werkverschaffing en steun verlening aan werkloozen een bedrag van ruim f2000, zoodat de dienst van 1937 ondanks den steun van middelen van vorige jaren (gedeelte batig slot van 1935) ad f13.162,91, vermoedelijk slechts een batig slot van pl.m. f7000 zal opleveren. De in 1936 aangevangen inte ring op de middelen van vorige jaren zet zich dus in een vrij ernstige mate in den dienst van 1937 voort terwijl buitengewone factoren van tijdelijk belang de resultaten van de diensten 1936 en 1937 niet in beteekenende mate ongunstig hebben beinvloed. Het valt niet te verwachten, dat het kwaad der intering in 1938 zal worden gestuit. Het nadeelig verschil tusschen de in de be grooting gebrachte middelen van vorige jaren (batig slot 1936 f6920,83 plus gedeelte algemeene reserve f 2500) en de overgehou-' den reserve op den post voor on voorziene uitgaven ad f 2648 76 is, mede gelet op de wijze, waarop de posten zijn geraamd, dermate hoog, dat niet is te verwachten, dat het verschil in stille reserves op de verschillende posten com pensatie zal vinden. Bovendien zal bij het instand houden van de algemeene reserve, die schrap ping van post 334a noodig maakt, de post voor onvoorziene uitgaven tot f 148,76 moeten worden ver laagd, welk bedrag onvoldoende moet worden geacht. Wij achten niettemin noodig, dat de alge meene reserve voor de teruggaaf der waarborgsommen beschikbaar blijft, daar de waarborgsommen indertijd gebruikt zijn tot dekking van kapitaalsuitgaven voor aan slijtage onderhevige objecten, zon der dat tegelijkertijd een regeling voor het geleidelijk herstel dier sommen is getroffen. Alsnog van meetaf een geleidelijk herstel der waarborgsomman zul zware lasten ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 6U Lent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. leggen op de begrootingen van de volgende jaren, weshalve het voorkeur verdient, dat de reserve voor de teruggaaf der waarborg sommen wordt aangewend. Tenslotte is er rekening mede gehouden, dat het perspectief der financiën voor 1939 en volgende jaren ongunstig wordt beinvloed door de sterke teruggang van de rijksuitkeering per inwoner uit het gemeentefonds met f 1222,26 per jaar en de stijging van de uttgaven wegens rente en aflos van geld- leeningen in verband met den bouw van een gemeentehuis met f 1650 per jaar. De VOORZ. zei nog, dat ook daarom een voorstel van B. en W. ontbrak, omdat ieder van hen een verschillende gedachte had omtrent het advies van Ged. St., de een wilde in beroep bij de Kroon, de ander wilde het advies gedeeltelijk volgen en ik persoon lijk zei spr, ben voor het voorstel van Ged. St., omdat dat m.i. in 't belang is van een goede finan- ciëele politiek. Dhr. 't GILDE zeide de mee ning toegedaan te zijn, dat het te verwachten was, dat Ged. St. geen genoegen zouden nemen met de verhcoging der opcenten tot 190. Het is z.i. daarom te be treuren, dal dit voorstel naar zijn meening ontijdig en overhaast is geschied. Nu kan men weer ellen lange redeneeringen houden over het al of niet goede recht van ons of Ged. St., maar daarmede raken we niet uit den visieusen cirkel. De logische consequentie is, dat wij hier staan voor een ook van mijn kant niet te onderkennen zegt spr. noodzakelijkheid, om uit te zien naar middelen om deze en straks nog andere be grootingen kloppend te maken. Wanneer men in de slotpassage van het schrijven van Ged. St. leest, dat het perspectief van de gemeenttfinancien voor 1939 en de volgende jaren ongunstig wordt beinvloed door den sterken terug gang van de Rijksuitkeering per inwoner uit het Gemeentefonds met f1222 per jaar, en de stijging van de uitgaven wegens rente en aflos van geldleeningen in verband met het bouwen van het stadhuis met f 1650 per jaar, dan is er daaromtrent geen twijfel meer en zal uitstel slechts afstel blijken te zijn. Daarom is het te betreu ren dat de Raad niet voldoende oor heeft gehad voor spr.'s voor stel om de beslissing te verdagen en uit te zien naar andere midde len die er z.i. zijn om tot dekking der uitgaven te komen. Spr. ontkent niet dat dit even zeer neerkomt op een verzwaring der lasten, maar dan was dit althans geweest zooals hij het op het oog had en wilde bepleiten in den vorm van het aanboren van een nieuwe bron. De naaste toekomst zal hem vermoedelijk in het gelijk stellen. Er zal moe ten worden uitgezien naar een andere bron van inkomsten voor de gemeente en het was deze kiesche zaak, die ongetwijfeld weer aanleiding kon geven tot veel verschil van gedachten, die spr. in de vorige vergadering zou hebben willen bespreken. Het gaat z.i. niet op, maar voort te gaan op dat pad en de veel- deels verarmde burgerij en arbeidersklasse een onevenredig zwaar deel van den belastingdruk op dé schouders te leggen, waar er nog renlabele bedrijven zijn, die mede door overheidssteun In staat zijn, aan dividand vele duizenden uit te keeren. De zaken staan hier zoo, en dat schijnt nog niet voldoende te zijn doorgedron gen tot de met controleerende bevoegdheden belaste ambtenaren maar naar spr. hoopt wel tot de leden van den Axelschen Gemeen teraad, dat minstens 85 pet. van de bevolking het slecht heeft en achteruitgaat, terwijl het hoogstens het overschietende percentage is, dat nog op welstand kan bogen en niet in de gevolgen van de crisis deelt. Axel is een plaats toch met 75 pet. der bevolking op den land bouw aangewezen en al heeft de landbouw het over het algemeen slecht, en zijn we met het lot van den landbouw begaan, toch is het altijd te betreuren, dat onder de beter gesitueerde landbouwers vaak van zoo weinig sociaal en gemeenschapsgevoel wordt blijk gegeven Was dat anders en beter, dan zouden er het geheele jaar door op iederen werkdag van het jaar (winter en zomer) geen 150 menschen lusteloos naar de ar beidsbemiddelinggaan, zooals de verslagen aanwijzen, die hier ter tafel liggen en die verwekken den meesten zorg in dit opzicht. Het behoeft dan ook geen nader be-* toog, dat spr. zich geen oogenblik kan vereenigen met een verzwa ring van de personeele belasting, die Axel eerlang tot een „duurte- eiland" in Zeeuwsch-Vlaanderen zal maken. Onder alle omstan digheden zal ik stemmen tegen het opvoeren der opcenten op de personeele belasting tot 200 en daarom wil ik nogmaals aandrin gen op een vergadering met ge sloten deuren, teneinde de nader te bekijken eventueele voorstellen in een rustige sfeer onder de loupe te nemen temeer omdat de noodige homogeniteit bij B. en W. ontbreekt om in dezen zelf leiding te geven. Dhr. OGGEL zette zijn stand punt uiteen en zag geen heil in een beroep op de Kroon, maar hij ging ook niet mee met een ver mindering van de subsidie voor de bewaarscholen. Volgens htm gaat dat niet om het bedrag, maar is het een drijven, om die sub sidie verlaagd te kiijgen. Gmg het om het bedrag, dan kon men beter voorstellen alle subsidies met 10 pet. te verlagen, maar nu neemt men er één post uit, d.i. die der bewaarscholen. Spreker achtte dat ook niet noodig wegens den financiëelen toestand, en daarom kan hij nipt meegaan met het voorstel van G d Si De VOORZ. zeide: Men kan in beroep gaan ot toegeven, maar dan ook tenvolle, en niet met enkele verlangens, maar met alle rekening houden. Doen we dat met, dan gaat de tijd om en zet ten Ged. St. de post zelf op de begrooting en worden we gere geerd. Spr. had de wethouders daar voor gewaarschuwd en wil dat ook den Raad doen, Dhr. OGGEL De consequentie is hier zoek. Het gaat hier om zóón kleinigheid, dat het op de begrooting geen invloed kan heb ben. De VOORZ. zegt het aan den Raad over te ldten. Het kan mis schien vervelend zijn om aan alles tegemoet te komen, maar We moe ten kiezen. Dhr. VAN' T HOFF gaf in over weging om in beroep te gaan en wel om de volgende reden dat in '37 door den Raad een besluit ii fenomen, dat deor Qed. St, AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1