PUROL Binnenland. En wat dhr. Esselbrugge be treft meende spr. te moeten ant woorden, dat niet uitgesteld kan worden, want die datum staat in vrrband met den aanvang der toelating op de scholen, 1 Mei Spr. wilde de vergoeding op f 900 houden en de bus laten vervallen. Dhr. VAN DE BILT vroeg of er in onderwijskringen klachten geuit worden, dat kinderen die van buiten komen loopen, minder fit zijn in school Hij had ook wel gehoord van menschen, die zeiden, voor mij behoeft de bus niet te rijden. Spr. is er persoonlijk ook tegen er. heeft van onderwijzers gehoord, dat kinderen die loopen moeten niet ten achter zijn bij de anderen. En wat het schoolbezoek betreft weet sprdat er van binnen Axel even goed kinderen thuis blijven. Spr. zou, al kostte het de ge meente nog iets meer, liever zien dat de kinderen moesten loopen. Dhr. C VAN BENDEQEM her innerde er aan, dat bij een vroe gere bespreking dhr. Oggel meen de, dat het schoolbezoek te lijden zou hebben, indien de kinderen moesten loopen. Nu schijnt dat bezwaar niet meer mee te spreken en praat men weer andersom Volgens hem hangt er veel van 't weer af in den winter en wat die schooltijden, enz. betreft, die kleinigheden zijn wel te regelen. De VOORZ.Daar hebben we juist al veel moeite mee gehad. Dhr. C. VAN BENDEOEM lk zou toch graag zien, dat de bus bleef rijden, en zeker in de win termaanden. Dhr. D1ELF.MAN vroeg of 't niet mogelijk was, dat alleen de kinderen van de eerste twee leer jaren vervoerd werden, want die kleintjes zien het meest af. Van de grooteren rijden er veel met de fiets. Dhr. OGGEL zegt dat de ouders bij verzuim beroep kunnen doen op den grooten afstand en het weer en dan worden ze niet ge straft. Maar het blijft waar, dat ieder toch prijs stelt op een ge regeld schoolbezoek. Toch is het bezwaarlijk om het contract nu voort te zetten en is nu de tijd gunstig om te beslissen en de bus in te houden. We hebben de zomer voor ons en loopen is ge zond. Dhr. DIELEMAN vond dat geen argument. Er zullen weinig kin deren zijn, die b v. voor huu ple zier naar Spui loopen. Dhr. FANOY betoogde ook, dat de ouders inderdaad ontevreden zijn over dit voorstel. Maar spr. zou vragen laat het de menschen zelf uitzoeken met de Gebr. Essel- brugge. Dhr. VAN 't HOEF wilde zijn stem geven aan het voorstel van B en W., omdat het niet gaat om de begrooting weer met *4 a 500 gld. te verhoogen. Dhr. SEGHERS vroeg of men niet kan volstaan met de winter maanden. De VOORZ. zou liever van jaar tot jaar een beslissing nemen. Als we nu het contract opzeggen, dan kunnen we tegen de a.s. be grooting de moeilijkheden op vangen en opnieuw ter sprake brengen en weer verder zien. Hij bracht het voorstel van B. en W. in stemming, dai werd aangeno men met 9 tegen 4 stemmen. Tegen dhrn. Esselbrugge, Hame link, De Jonge en C. v. Bendegem. Totaal van de hoofdsommen der gemeente- fondsbel. en ver- makHijkhpids hp| M 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 t 2,- f 8,- f 14,- f 20,- f 26,- f 32,- f 38,— f 48,— f 58,— f 70,— f 84,— f 98,- f118 f 138,- f 158, f 178, ot of meer meer f 4,- f 5 60 f 7.20 T 880 f 10,40 f 13,60 l 16.80 f 20,— f 25,60 f32,- f 38,40 f44 88 f51.20 f 57,60 f64,- f72,— 6. Aieuvre beünoigeHl veror dening. B. en W. wijzen erop, dat reeds het vorig jaar üour een der raads leden is gewezen op de groote inzinking the was waar te nemen in de opbrengst der scnoolgeluer. als gevolg van de nieuwe scnool- geidiegeiing. En ook door Ged. Si. WciS gewezen op een nood zakelijke herziening Aan de hand van de beslaande verordening stelden B. en W. aaarom voor de volgende verhoogde taneven vast Je stellen; Voor meer dan één leerling uit hetzelfde gezin wordt voor den 2en 20, voor den 3en 40, voor den 4en 60 en voor den 5dén leerling 80 pet. verminderd en meerdere leerlingen kunnen gratis ter school gaan. Voorts wordt o.m. nog in de memorie van toelichting mede gedeeld, dat het niet wenschelijk geacht wordt, om de aanslagen te baseeren op gegevens uit de kohieren der Personeele belasting. Met de bestaande basis zijnde de vermengde hoofdsom der ge meentefondsbelasting en vermo gensbelasting worden allen be reikt, die in slaat worden geacht in de onderwijskosten hunner kin deren bij te dragen. De oorzaak van de mindere opbrengst in 1937 is niet, dat draagkrachtige ouders buiten aan slag zijn gebleven, maar doordat de aanslagen lager waren, dan gebaseerd op het zuiver inkomen. Hierdoor was de opbrengst ca. f700 minder. Verhooging van het tarief met een derde voor alle aanslagen is nu noodig, om de opbrengst op het oude peil te brengen. Dhr. FANOY meende bij dit tarief een vraagteeken te moeten zetten. Er is daar n.l. wel een percentage opgezet, maar dat is geheel in strijd met zijn bedoeling toen hij de wenscheiijkheid uit sprak van een nieuwe verordening. Nu is de verordening dezelfde gebleven met dat verschil dat het tarief is verhoogd en wel zóódanig dat wie tot heden niet betaalde, nu nog meer moet betalen, dan volgens het eerste tarief. Door de gewijzigde verordening waren de ouders al zwaarder belast en nu die nogeens gewijzigd is, worden ze opnieuw zwaarder belast. Spr. had gemeend, dat het tekort goed te maken was, door de vrijgestel den te laten betalen, maar niet door allen op te slaan. De VOORZ. was het daar prin cipieel niet mee eens en vroeg, of het nu wel van belang kan geacht worden, om ook de laag- sten in de Maatschappij te laten meebetalen Dhr. OGGELJa, zelfs wie zonder inkomen is, zou er dar. bij vallen. De VOORZ was overtuigd, dat de verordening gewijzigd moest worden om meer geld te krijgen. Maar hoe het dan te doen Dhr. FANOYDoor een ande ren norm. Er is gevraagd naar een nieuw tarief, maar dat is het zelfde gebleven alleen is het verhoogd. Dhr. DB RUIJTERWaar lag de grens van de vrijgestelden Dhr. OGGELHet begint bij degenen, die f 2 belasting betalen Dhj. DE RUIJTER Wie dus geen fondsbelasting betaalt, is dus practisch uitgesloten van school geld. Dhr. C. VAN BENDEGEM her innerde eraan, dal 2 jaar geleden de verordening gewijzigd is, om dat er personen waren, welke schouwd te worden als te hebben tegengestemd. 7. Hondenbelasting. Het kohier der hondenbelasting veer 1938 werd z h.s. vastgesteld op een opbrengst van f576 50, voor 241 honden, verdeeld in 3 klassen, resp. van fl, f4 en f8 8 Begrooting'wyzlgfng 1937. a. Van het Gasbedrijf. Z h s. werd besloten de baten te verhoogen wegensstraatver lichting f236, cokes f976, teer f299, meterhuur f75, magazijn goederen f487, diversen f211, graphiet f180, totaal f 2481 en verminderd wegens gaslevering f345, afval f 13 en rente f 187^ totaal f 546. De lasten worden verhoogd wegens: grondstoffen f1840, loo- nen f 499, pensioensbijdragen f97, afschrijving f132, omzetbe lasting f 165 en uitkeering van winst aan de gemeente f253, totaal f2995; terwijl de lasten verminderen met onderhoud f 302, machinekamerbehoeften f 180, be lastingen en verzekeringen 196, kantoorbehoeften f 100, diversen f66, rente f150, en onvoorzien f 163, totaal f 1059. Bij den kapitaaldienst verhoo gen de baten met f 828, en ver minderen met f432, terwijl de uitgaven verhoogen met f 1632, wegens uitbreiding, en f 1820 wegens winstzij verlagen f 3007, wegens conversie en minder reserve. b. Vleeschkeuringsdienst. Eveneens werd z.h.s besloten de baten te verhoogen met f86, en te verminderen met f245 (wegens minder keurloon); de lasten verhoogen met f 130, o.a. wegens jaarwedde en te verlagen met f 289 Op den kapitaaldienst had een verhooging en vermfndering plaats van f 330. Dhr. HAMELINK wenschte het woord over het Vleeschkeurings- bedrijf, doch niet over deze be grooting. De VOORZ. zeide, dat de be grooting aan de orde is en ad viseerde om met andere zaken te wachten tot bij de omvraag. Wordt vervolgd. dezer. Organisaties en groepen vari personen, die nog aan het défilé willen deelnemen, zullen dit dus vóór dien dag schriftelijk moeten mededeelen aan het lid van het Nationaal Jubileumcomité voor Zeeland, Mr. Dr. R. W. graaf van Lynden, Ter Hooge bij Mid delburg, onder opgave van a. vermoedelijk aantal deelne mers b. aantal dat het costuum van de streek zal dragen c. vaandels en attributen, die men zich voorstelt mee te voeren. Naar men ons mededeelt, heb ben zich, behalve de reeds ge noemde personen, tot het geven van inlichtingen de volgende hee- ren bereid verklaard I. van Ballegoyen de Jong te Goes, H. A. A. baron Collot d'Es- cury te Kloosterzande, W. de Graaf te Middelburg, Mr. W. K. H. Dieleman te Middelburg, Jhr. R R. H. Q Roëll te Haamstede. Nieuw» Noldatentenue. Zooals bekend, worden proeven genomen in het Nederlandsche leger met een nieuw model uni form voor de soldaten. De jas zou een meer gewoon model krijgen, doordat de hoog opstaande stijve kragen vervallen en er een platte kraag voor in de plaats komt, gewoon dus als een colbertjas, waaronder dan een overhemd met das. Als dat doorgaat, zullen de jongens zich vrij wat soepeler gevoelen, want die kragen waren inderdaad zeer velen een last. Het is eigenlijk te verwonderen, dat die al lang niet afgeschaft zijn in dezen modernen tijd. HulpkommDzen. Het aantal hulpcommiezen voor de grensbewaking wordt tijdelijk belangrijk uitgebreid en wel met ongeveer 100 man, die onder toezicht van de districts-comman dant der marechaussée hun werk (passencontrole e.d.) zullen ver richten. ondanks hun weistand, toch vrij van schoolgeld bleven. Maar nu die uitkomsten tegen gevallen zijn, werd z.i. nu het tarief verhoogd. Het schijnt dus geen bezwaarde zijn, dat de begrooting gewijzigd wordt, als er meer inkomsten zijn De VOORZ Neen, daar kun- nen we niet tegen zijn. Z h.s. werd nu het gewijzigde tarief aangpnomen. Dhr. PANQY wenschte be- j Uitvoering vestigingswet De commissie van overleg uit de drie Nederlandsche midden standsbonden deelt o.m. het vol gende mede De vestigingswet-kleinbedrijf stelt de afkondiging van de ves- tigingseischen voor een bepaalden tak van bedrijf afhankelijk van verschillende voorwaarden. Een dezer voorwaarden is, dat het verzoek tot vaststelling van vestigingseischen moet uitgaan van één of meer rechtspersoon lijkheid bezittende vereenigingen van ondernemers in den desbetref- fenden bedrijfstak,, aangesloten bij een algemeen erkende centrale organisatie. Met instemming van het depar tement van economische zaken is nu besloten over te gaan tot op richting van een «contact-centra- Ie", waarbij de niet in een der bestaande centrale organisaties opgenomen vakbonden, zich kun nen aansluiten. Adres van de contact-centrale der drie Nederl. Middenstands bonden isMauritskade 23, Den Haag. Onafhankelijk van al- of niet aansluiting is de contact-centrale steeds bereid, landelijke vakgroe pen terzake van de voorbereiding van vestigingseischen met inlei dend advies bij te staan. Prins Bernhard. Prins Bernhard is voornemens vóór den verjaardag van zijn ge malin op 30 dezer van zijn bui- tenlandsche reis terug te keeren. Nationaal Jubileum 1938 Wij vestigden onlangs de aan dacht op de gelegenheid om zich op te geven voor deelneming aan het op 6 Septemb r a.s. ter ge- legenluid van het 40-jarig regee- geeringsjubileum van H. M. de Koningin te houden défilé op den dam te Amsterdam. De termijn voor deze opgaven sluit op 15 Vrijwillige bijdragen. De Vereeniging voor Nationale veiligheid deelt mede, dat het totaalbedrag dat bij de vereeniging is binnengekomen, thans is ge stegen tot f 100 620,73, waaronder circa f6500 aan jaarlijksche bij dragen. En toch nog maar een droppel in den emmer. De Kon. Marechaussée te Oss. Gemeld wordt, dat met ingang van 8 April de volgende veran deringen zijn aangebracht in de samenstelling van de brigade der Kon. Marechaussée te'Oss: Opperwachtmeester Curfs wordt verplaatst naar de brigade te Ven- lowachtmeester De Gier naar Maastrichtwachtmeester van Rennesnaar Siebingewald wacht meester v d. Berg naar Sittard wachtmeester Tap naar Sittard; wachtmeester Ruffel naar Roer mond. Van overplaatsing der overige manschappen is nog niets bekend. Opperwachtmeester Mintjes, die op het oogenblik brigade-com mandant te Venlo is, zal brigade commandant van Oss worden. Hij was reeds tweemaal brigade commandant te Oss. De Koningin te Rotterdam H. M. de Koningin heeft Vrij dagmiddag een bezoek gebracht aan Rotterdam. Het bezoek gold de bloemen tentoonstelling en het nieuwevlag- geschip der Nederlandsche koop vaardij, de „Nieuw-Amsterdam". AXE:., i2 April 1938. Onder voorzitteischap van den heer Burgemeester werd Vrijdag l.l. een feestcomité geïnstalleerd. Aanwezig 46 personen. Aanvan kelijk bestond het plan zich te bepalen tut een coinué van 7 leden, doch op verzoek van een paar aanwezigen besloot men dit getal op te voeren tot 9. De stemming had tot resultaat: Van de 46 stemmen werden uitgebracht op de heeren A. van Maale 33, F. Dekker 30, G. de Jonge 22, J. M. Oggel 21, D. J. Oggel Ez. 20, W. A. dep Bog- gende 19, F. Schaüwaert, A Ver- «chelling en K. van der Hooft ieder 17 stemmen. In de daarna gehouden vergadering van het comité werden de bestuursfunc ties na stemming als volgt ver deeld de heeren J. M. Oggel, voorzitter, F. Dekker, 2e voorz., A. van Maale, le seer, W. A. den Boggende, 2e secr. en F. Schaüwaert, penningm. Besloten werd reeds Donderdag de voorzitters en secretarissen der verschillende buurtcommis- sies uit te noodigen voor verdere bespreking. Daar inmiddels bleek, dat er op het oogenblik bijna nog geen commissies gevormd zijn zoo kon het comilé accoord gaan met de nu in het blad ge plaatste advertentie. Wij hopen dat alle buurten aan het verzoek van het comité zullen voldoen en de gevraagde adressen ten spoedigste zullen willen opgeven. Door eendrachtige samenwerking kan een waardig feest worden tegemoet gezien. N.V.V -propaganda. Het is goed bekeken van het N.V.V.-bestuur om aan de pro- paganda-lezingen een tooneelstuk te verbinden, want dat is een lokvogel, waarnaar velen luisteren en vooral als dan wordt aange kondigd, dat het een kunstavond wordt en hiermede was dezen keer niets teveel gezegd. De samenkomst had plaats in Het Centrum en stond onder lei ding van dhi. J. Dieleman Az die als voorzitter van de afd Axel van het Verbond van Ned. Fa brieksarbeiders de talrijke opge komen aanwezigen, den hoofd bestuurder, dhr. J. W. de Vries uit Amsterdam, en de tooneelisten verwelkomde in een wel wat lange speech. Hierna hield dhr. De Vries een propaganda-rede, waarin hij wees op den ernst der tijden, vooral in verband met hetgeen in het Buiten land plaats vindt. Wel zeer te waardeeren is de vrijheid, die de arbeiders hier genieten, waar men eigenlijk toch de vrees niet kan verbannen cf dat wel zoo blijven zal en niet alle verkregen sociale verbeteringen zullen worden stuk geslagen. Nauw aaneengesloten I organisatie is dan ook meer dan noodig, ziende op Oostenrijk, Spanje en China Spr. noemde 't een gelukkig feit,dat dit ook in Zeeuwsch-Vlaanderen, in Axel, begrepen wordt en de resultaten ervan niet uitblijven. Vandaar dat men het erop waagde ook hier een tooneelvoorstelling te geven, hetgeen blijkens het groote bezoek wordt gewaardeerd. Na de rede werd opgevoerd het tooneelspel «Kromme Lindert", waarin de bekende schrijver A. M. de Jong in 5 bedrijven beschrijft en weergeeft het Brabantsche stroopersleven. Het spel werd uitstekend, ook wat het dialect betreft, vertolkt. Over inhoud en cuitureele waarde ervan laten we ons liever niet uit, maar als dhr. de Vries in zijn rede den wensch uitsprak, dat allen in één organi satie moesten zijn verbonden, dan zullen de toehoorders in de op voering van dit werk wel gevat hebben, waarom dat niet mogelijk is. Ook was hier wel gewenscht geweest, dat de toegang tot meer derjarigen beperkt bleef, temeer waar 's middags ook een kinder voorstelling van «Het Spookkas teel" is gegeven. Gisteravond werd in een lokaal der O. school de eindles gehouden van den deze winter ge geven landbouwcursus. Tegen woordig waren de h.h. ir. Drogen- dijk, rijkslandbouwconsulent te Goes, J. M. Oggel, wethouder der gem. Axel J. den Hamer Sr. en Iz. dt Feijter Wz., de laatste twee namens de afd. Z.L.M. De leer lingen J. Dekker, M. Nijssen, M. W. Verhelst, C. J. Verhulst, C. v. d. Velde. R. Scheele, P. Goos- sen enJ.Goossen werden tot de tweede klas bevorderd. Goed afgoloopea. Alweer bij de zgn. traverse aan de Oranjestraat was het, dat heden voormiddag een verkeersongeval plaats had. Toen dhr. K. Wiech- mann, directeur van de Gem. gas fabriek alhier in zijn invaliden wagentje in Oostelijke richting door de Weststraat reed, hoorde deze niet, dat de tram in aantoch| OJ KjL ojq ca OA r- ca ra ra sz <u o v >- v> <u i_ a. Cu u u -C CL Vetv/ormpjes en pukkels ontsieren het galaat. Purol doet ze verdwijnen en maakt de huid zuiver en gezond In dooien 30-60 et. Bij Apoth. en Drog, I MIJNHARD T SsStammm

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2