'J Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh - Vlaanderen. M IJ N H A iRDTj ESfmriiid&n 11 vun riijnmi EEN GIFTMENGSTER No. 4. DINSDAG 12 APRIL 1938 54e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raads verslag. j Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 00263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 5 April. Aanwezig alle leden. Voor zitter de heer F. Blok, burge meester. III. 4. Concessie Radio distributie. Ter tafel kwam een voorstel van B en W., om de aan dhr. G. J. A. de Jonge verleende ge meentelijke concessie, voor het exploiteeren van een radio-dis tributiebedrijf, te verlengen tot 1 Mei 1942. Aan dhr. De Jonge was d d. 21 Dec. 1933 de concessie verlengd voor vijf jaren, eindigend 31 Dec. 1938. Vanwege het hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie is een verzoek ingekomen om mede te werken voor het gelijk tijdig met de Rijksvergunning de gemeentelijke vergunning te verleenen en deze op gelijktijdige datum te laten eindigen. Waar deze gemeentelijke ver gunning dit jaar ten einde loopt, bestaat er volgens B. en W. geen enkel bezwaar hieraan medewer king te verleenen, weshalve werd voorgesteld aan den exploitant van het Axelsche radio-distributie bedrijf en diens rechtverkrijgenden de gemeentelijke concessie te ver lengen tot 1 Mei 1942 onder voorwaarden, zooals deze in ont werp bij de stukken zijn gevoegd. Dhr. 't GILDE vroeg of de precario-rechten (voor het span nen van draden enz.) nu dezelfde bleven De VOORZ.Neen, die wor den nn 25 ct. in plaats van 15 Aan dhr. de Jonge is hierover geschreven, waarop deze heeft geantwoord, dat hij bereid is, die op 25 cent te brengen. De lengte van het net bedraagt 700 M, zoodat nu jaarlijks tot 1942 daarvoor f 175 zal worden betaald. Dhr. FANÜY had gedacht, dat er 3 aansluitingen zouden komen voor het gemeentehuis, 1 voor den gaskeldei, 1 voor de raadzaal en 1 voor de burgemeesterskamer. De VOORZ. acht 2 voldoende, 1 2 stuks 50 cent. Octrwinmaar praal niet met utc zege. FEUILLETON Uit het Engelseh. Eo ziet, verscheidene van die menschen, daar byeeDgekomen, klappen in de handen. Niet, om dat zij instemden met hetgeen de huishoudster van Toe Mill Bouse daar even gezegd heett, maar omdat zij haar persoonlijk gaarne mogen, en omdat zij haar een goede, vriendelijke dame vinden. HET EINDE VAN HET PROCES. Gelegenheid en drijfveer. Men had verwacht, dat de rech ter zjjn rede tot de jury op den vierden dag van de rechtszitting zou eindigen. Maar tot verrassing van hen, die al die lange uren vol gespannen belangstelling had den geluisterd naar elk welover wogen woord, dat over zyn lippen kwam, bewaarde hy bet slot van zijn toespraak, totdat de jury welae was samengesteld uit tien mannen en tweo vrouwen friiob omdat als eenmaal de aansluiting er is, met een kleine moeite zoo noodig de aansluiting is over te brengen. Dhr. FANOY vroeg hierna wat bedoeld wordt met „rechtverkrij genden"' De VOORZ.Dat staat er voor mogelijke overdracht bij verkoop Dhr. FANOYDat dient er dar; bij te staan, want daarvoor zijn twee opvattingen. Zooals 't nu staat, is het alleen geldig bij overlijden aan erfgenamen. Er zijn rechtverkrijgenden in algemeenen en bijzonderen zin, zooals spr. ook altijd in zijn notariëele actes doet opnemen, d.w.z. ook geldig bij coritractueele verkoop aan een opvolger, dat is dan „derden". De VOORZ. zeide, dat het de bedoeling is, dat ook bij verkoop de overeenkomst doorgaat. Spr. dankt dhr. Fanoy voor diens des kundige opmerking en zal daar nota van nemen Dhr. ESSELBRUGGE vroeg of hiermede ook werd voldaan aan het verzoek der posterijen Spr. meende, dat die bedoelden 10 jaar en waarom stellen B. en W. het nu op 5 jaar De VOORZ.: Omdat 10 jaar zoo lang is. Het gaat alles zoo snel en in 10 jaar kan zooveel gebeuren. Daarom wilde men iiever 5 jaar, dan kan men daarna weer zien. In elk geval is het de bedoeling om dhr. de Jonge tege moet te komen, want zijn werk mag gezien worden. Het is alles keurig in orde. Het voorstel werd hierna z.h.s. aangenomen. 5. Verroer schoolkinderen Het preadvies van B en W. hierover luidt als volgt Met Gebr. Esselbrugge is in 1934 een overeenkomst aangegaan voor het vervoer van schoolkin deren, die meer dan 5 K.M. van de school verwijderd wonen. Bij de wetswijziging van 22 van geest in het morgenuur voor de zaak zouden staaD, inplaats van haar laat in den middag met vermoeide hoofden te moeteD be- oordeelen. Ook lag er misschien nog een andere redeD aan ten grondslag voor diegenen, die rechter Lewi son's knappe en gewetensvolle manier van werken goed kenden toen ;ij de bewoordingen hoorden waarin hij de beschuluiging nog eeds samenvatte »Het ligt in mijn bedoeling om op den dag van heden, die naar ik geloot, het einde zal brengen van dit lang, zorgvuldig en, naar ik overtuigd ben, strikt eerlijk, gerechtelijk onderzoek tot u, leden der jury, een enkel woord als raadgeving bedoeld, te richten, U zult zich wel willen herinneren, dat u zich in de rechtszaal be vindt, ter behandeliDg van wat ik vrees, niet alleen als een ge wone maar ais een lage mis daad te moeten bestempelen. Nifct alleen u, maar ook al degenen, die betrokken zyu in deze zaak, hebben vier dagen lang in een onnatuurlijke, bijna onwezenlijke atmospheer geleetd. Wij hebben niet geluisterd naar een spel in den schouwburg, Wij zyu in een rechtszaal geweest, Maar reehti- Mei 1937 is deze afstand weder teruggebracht tot 4 K.M. Deze wijziging verhoogt het aantal schoolkinderen, dat in de termen valt om voor vervoer in aanmer king te komen. Dit biengt de noodzakelijkheid mede, dat Gebr. Esselbrugge meer dan met een of een grootere bus dit aantal zal moeten vervoeren. Met deze ondernemers is onder handeld met het resultaat dat deze voer den 2den wagen een ver goeding vragen van f600 of voor een grootere bus een meerdere vergoeding van f300, alzoo ko men de kosten van vervoer per bus op een bedrag van minstens f 1200 en de vergoeding van die kinderen, die in een ander deel van de Gemeente wonen en ook voor een vergoeding in aanmer king komen. Deze uitgaaf komt B. en W. te hoog voor, temeer, omdat hier aan ook verschillende bezwaren kleven t w. het niet gelijk beëin digen van de schooltijden op de scholen, waardoor het vervoer in een rit niet mogelijk is en het verschil in het begin en eindigen van de vacanties op de scholer. Een en ander heeft tot gevolg dat een extra financiëele regeling daarvoor moet worden getroffen. Ook dit heeft B. en W. doen besluiten voor te stellen om de overeenkomst met Gebrs. Essel brugge op te zeggen tegen 1 Mei a.s. en de ouders van die kinde ren, die van de bus gebruik ma ken, attent te maken, dat zij op grond van de L O. Wet, indien en voor zoover de financieele toestand der ouders, daartoe aan leiding geeft, een vergoeding kun nen vragen voor het vervoer van hun kinderen naar de school. Een globale berekening is ge maakt, dat bij toekenning van vergoedingen aan ever.tueele per sonen, die daarvoor in de termen vgllen, de raming van deze kosten op de begrooting niet te boven gaan. zalen zijn hier toegankelijk voor het publiek. Onze stadgenooteD hebben het reent, naar onze zit' tingen te komen luisteren. In deze zaak hebben zeer velen van onze stadgenooten de behandeliDg willen aauhooren en zy hebben de benaDdeling aangehoord. Maar huu tegenwoordigheid schiep, gelijk ik zei, een eenigs- zins onwezenlijke atmospheer. Het is uw hooge plicht, aan die atmospheer zoo mogeljjk te ont komen en nw genachten onatge broken te vestigen, dames en heeren juryleden, op wat de be schuldiging inderOaad is ik laat in bet midden, ot zij bewezen is Deze beschuldiging is, zooals u weet, de niet ongewone ot zeld zame beschuldiging, dat een vrouw haar echtgenoot om het leven heett gebracht, met bet oogmerk den man te kunnen trouwen, die verdacht wordt haar minnaar te zyn.c De rechter wachtte enkele oogenblikkeu. Hij had gezien iedereen trouwens, die haar kan uit keek had het opgemerkt dat het bleeke gelaat der vrouw in de bank vau de beschuldigden vuurrood was gewordeo en een uitdrukking van pijnlyke diepe lehaaoite vertoonde, Doch wel De VOORZ. voegt hieraan toe, dat bij een redelijke vergoeding en als Ged. Staten het goedkeu ren, de begrooting er niet door lijden zal. Dhr. DE RUIJTER zegt, dat de berekening niet bij de stukken lag, hij had gaarne een becijfering gehoord. Men zou nu met f300 meer vergoeding voor de bus komen op f 1400, d.i. f 400 boven de begiooting. Maar, zeggen en W., als we de bus niet laten rijden, komen we niet hooger dan f 900 Spr. kan zich daarmede vereenigen, maar de vraag is, hoe zal het uitkomen De VOORZ. merkt op, dat het met één bus niet kan, en als we 2 bussen laten rijden, dan kost het wel f 1500. Er is geraamd op 60 kinderen, waarvoor gemid deld f 15 zou betaald worden, d.i. f900 Spr. wil daarom niet zeggen, dat voor eik kind f 15 vergoed wordt, want het is nog iets meer dan het gemiddelde. En als we vacantiedagen, enz. aftrekken, dan blijven er 220 dagen over en dan zou kunnen worden volstaan met dat bedrag, als we de bus opzeggen. Dhr. DE JONGE heeft zich afgevraagd, of het het college wel ernst was om een voorstel te doen om met 1 Mei het con tract met de ondernemers op te zeggen. Het geldt hier een ver voer, dat niet alleen tot volle tevredenheid der ouders van de schoolgaande kinderen wordt uit gevoerd, maar in 't bijzonder ook voor de kinderen uit het Oostelijk deel onzer gemeente zelf. Want, M. de V., het voordeel, dat in het prae-advies wordt beoogd, weegt niet op tegen de nadeelen, die de kinderen hiervan ondervinden. Niet alleen, dat ze alle dagen een afstand af moeten leggen van 5 a 6 K.M., (bedoeld zal zijn 10 A 12 K.M. Red.), soms doorregen en sneeuw, maar ook zal het niet bevorderlijk zijn voor het school bezoek. Het spreekt toch van verre van medelijden, scheen er afkeer te klinkeD in deD loon waarop de rechter zyu klaarblij kelijk alleronaangenaamste taak volbracht. Het ligt verre van mij, te willen beweren, dat zells in deze tijden zulke tragische gevallen veelvuldig voorkomen Maar er is steeds en er zal steeds zijD een geval, waarin een echtgenoot met het doel een vrouw te hunnen trouwen die hem in haar netten heett verstrikt, zich van zijn eigeD vrouw wenscht los te maken. Ook heeft zich steeds het geval voor gedaan en het zal zich steeds blijven voordoen aat een vrouw van haar man wenscht at te koaieo. Met iets vaB verademing, nu hij aldus had vastgesteld, wat voor hem eenvoudig een byzonder on aangename zyde van zijn taak was, ging de rechter van deze moreeie afkeuring over naar de zakelijke waarde van het getui genverhoor. En onbemerkt bijna, veranderdedc toon waarop hij sprak in eens als voor een koel, or par tijdig ouderzoek, als ware hy een geleerde, die nauwkeurig afwoog het voor en tegen aon of aDdere natuurwet, Thans moet ik aw aandacht zelf, dat men kinderen van 6 of 7 jaar niet zóó ver dooi weer en wind naar school stuurt, waar ze dan den ganschen dag moeten zitten met natte kleeren en de gevolgen hieraan verbonden. Ik meen, M de V., dat we zoo iets niet mogen doen voor die enkele guldens die het de gemeente meer zou kosten. Want dat zal inder daad maar enkele guldens zijn, want een rekening die globaal genomen wordt, daar schrijf ik persoonlijk njet zoo heel veel voor daar dat meestal aan den veiligen kant is, in dit geval aan den lagen kant. Ik doe dan ook een beroep op mijn mederaadsleden om den dienst, die nu 12 jaar tot volle tevredenheid van ouders en kin deren heeft gereden te handhaven. Laat het kind van buitenaf, dat al zoo veel moet missen tegenover het kind uit de kom, niet over geleverd worden aan weer en wind om misschien, ik zeg mis schien, enkele guldens op de be grooting te sparen. Dhr. ESSELBRUGGE vond ook de berekening een slag in de lucht. We weten ook niet hoeveel ouders om vergoeding zullen vragen en daarom zei spr., vind ik het beter te wachten met dit besluit, tot de aangiften er zijn, dan kunnen we berekening maken. Dhr. de Jonge is reeds nu de voorlooper van een hoop protes ten, die volgen zullen en een ver zoek zullen doen om de bus te behouden. Dhr. DE JONGE bevestigde dat en zei dat nu al de verontwaar diging dier menschen groot is in de buurt waar hij woont. Was dit voorstel eerder bekend ge weest, dan zou hier zeker al een verzoek van de oudersgeweest zijn. De VOORZ wilde dat niet be amen. Hij zei ook al gehoord te hebben van menschen die meer dere kinderen hebben en er liever niet aan betalen. En trouwens men heeft het altijd over de ge zonde buitenlucht zeggen ze en wij Lebben ook wel moeten loo- pen. Dat is dus een andere toon, dan die van dhr. de Jonge. vrageD voor enkele opmerkingen met betrekking tot iets, dat, naar ik veronderstel, uw instemming zal hebbeD en dat Diet alleen het sterkste, maar misschien het spre kendste element in deze zaak is, een element, dat naar myo ge voelen, ongetwijfeld sterker dan elk ander, tegen de beschuldigde getuigt Ik bedoel hier mevrouw Birtley Raydon's bezoek, den mor gen van den vierden September, aan het ziekenhuis. Er is één punt, en ik erken, een belangrijk punt, ten voordeele van de beschuldigde Namelyk dat zy niet verheelde, Doch de geringste poging deed om te ver- heleo, het leit, dat zij op weg Daar het station, het ziekenhuis aandeed. Ja, meer nog, zy he-tt ook openlyk toegegeven, het zijn haar eigen woorden, dat zy, de dear open vindo.Dd, naar de apo theek ging, in de hoop daar het kiod aan te tnff-n, den kleine Gilly Sirain, dien zij kwam op zoeken. Maar u zult zich herin- nt ren, dat m de apotheek een kast stond, waarvan de deuren, war^u open gelaten, en die eeo stoi fl «oh bevatte gevuld uiet arseaicuui, nel- geen du delyk op het etiket ver meld Itond. (Wordt vojveljd.) AXELSCHE ilï» COURANT «WZUN HARTVORMIGE CACHET» C

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1