is tegenover de middenstanders, die persoonlijk hun zaak drijven en het volle pond moeten op brengen bij „meneer den ont vanger". Het ware te wenschen, dat men zoo ook kon handelen bij faillisse menten, want ook daarbij heerschen misstanden, waardoor aandeelhouders vrij uitgaan als persoonlijk eigenaar, terwijl de N V. failliet is. De Prinsessen naar Den Haag Gisterenmiddag heeft Prinses Juliana met Prinses Beatrix per auto het paleis Soestdijk verlaten, teneinde zich naar Den Haag te begeven waar H K. H haar in trek zal nemen in het paleis Noordeinde. In een rieten mandje, stevig onder dekens toegedekt, is Prin ses Beatrix naar het paleis Noord- einde gereden. Tusschen Prinses Juliana en jonkvrouwe Feith stond het don kerbruine mandje. Om 10 min. over vijf kwam de auto door den tuin van het paleis naar het ach terbordes rijden. Maar Prinses Juliana kwam onopgemerkt in de residentie terug. Naar de „Msb." verneemt, zal Prins Bernhard tegen den ver jaardag van Prinses Juliana van zijn buitenlandsche reis terug- keeren. komen in de samenstelling van de commissies die het toelatings examen afnemen. Tot nu toe be stonden deze uit leeraren van de betrokken hoogere burgerschool. Thans zullen er ook tenminste vier hoofden of onderwijzers van lagere scholen zitting in hebben, met een raadgevende stem. Dr. Lot ink -j- Zaterdag is te Scheveningen op 72-jarigen leeftijd overleden dr H. J. Lovink, oud directeur-gene raal van den landbouw, óud-direc- teur van het dep. van landbouw in Ned. Indië en oud-lid van de Tweede Kamer (Chr. Hist.). Met dr. Lovink, die ook in Zeeland geen onbekende was en o.a. in een algemeene vergadering van de Z.L.M. te Axel een lezing hield over de economie in den landbouw, is een in vele opzichten verdienstelijk man heengegaan. Hij was een self-made man, en geboren te Terborg. Door zelf studie en geholpen door eenige leeraren, behaalde hij als 23-jarige een akte M.O. voor houtteelt. Behalve dat hem vele buiten landsche onderscheidingen ten deel vielen, was hij ridder in de orde van den Ned. Leeuw, com mandeur in de Huisorde van Oranje Nassau en kreeg hij van H. M de Koningin de medaille voor Voortvarendheid en Vernuft. De teraardebestelling zal Woens dag plaats hebben te Alphen a/d Rijn, waar hij eenige jaren burge meester was. Extra liulp aan werkloozen ook voor 1938. Van den minister van sociale zaken zal, blijk-ens rondschrijven ook voor 1938 extra hulp aan werkloozen worden verstrekt in den vorm van dekking, kleeding en schoeisel. Voor deze steunverleening ko men in aanmerking de arbeiders, die steun genieten, of bij een ge subsidieerde werkverschaffing zijn geplaatst. Tevens ook de kleine grondgebruikers, die kunnen wor den gerangschikt onder de zgn. b- en c-groepen. Werkloozen die uit een werk- loozenkas trekken, kunnen, indien zij daaraan dringende behoefte hebben, eveneens voor de hier- bedoelde extra hulp in aanmerking komen. In het algemeen zullen slechts die kastrekkers voor extra hulp in aanmerking komen, die kastoeslag ontvangen, of steun zouden genieten, indien zij geen kasmtkeering ontvingen. Voor steunverleening b zal in ieder geval afzonderlijk huisbe zoek moeten plaats hebben. Nieuwe toelatingseisellen H B S De toelatingseischen voor hoo gere burgerscholen, zijn thans ge wijzigd Volgens de nieuwe regeling zal voortaan bij het toelatingsexamen een onderzoek moeten worden ingesteld naar de geschiktheid van den candidaat tot het volgen van middelbaar onderwijs. Voorts zal niet alleen op ken nis van de verschillende vakken, maar ook op het inzicht dat de candidaat in dievakken heeft, gelet moeten worden. Ook is er een verandering ge- AXEL, 5 April r938. De hedenmiddag alhier gehou den vergadering van den ge meenteraad werd bijgewoond door alle leden. Na opening en vaststelling der notulen werd mededeeling gedaan van ingekomen stukken, als volgt a. Bericht van Ged. Staten, dat bij hun College geen bezwaar bestaat, dat aan de laagste in schrijvers den bouw van het Gemeentehuis wordt gegund. Het College vertrouwt echter, dat le het toezicht tijdens den bouw zoo goed mogelijk zij. 2e. het verschil tusschen de raming van den Architect en de inschrijvingssom althans gedeelte lijk zal worden aangewend voor diverse verbeteringen, zooals hei gebruik van een goede kwaliteit gevelsteen, een betere behande ling van balklaag en vloeren en eer. mindere sobere afwerking vari de Raadzaal, 3e. omtrent den aankoop van materiaal overleg wordt gepleegd met de Provinciale Zeeuwsche Schoonheids-Commissie. Het College deelt mede, dat aan bovengenoemde wenschen .zooveel mogelijk" zal worden voldaan. b. Bericht van Ged. St., welk College, in overweging geeft om de bij Raadsbesluit d.d. 4 Nov. 1937 gecombineerde leeningen groot resp. f 13.000 en f9 000 geplaatst te krijgen met een loop tijd van 5 a 10 jaren tegen een rentevoet van 21/2 a 3 pet. Aan de hand niervan zijn B en W. in onderhandeling getreden met eenige instellingen omtrent plaatsing. c B-richt van goedkeuring door G J. St. van de verordening op de woonwagens. d. B richt, dat bij Kon. besluit van 14 Febr. 1938 zijn goedge keurd de wijzigingen van de ver ordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezol diging van de veldwachters alhier. e. Rapport van het Accoun tantskantoor Moret Je Jong over de alhier gehouden contróle in '37. f. Rapport van den We.Ed.gestr. heer mr. P. Dieleman, lid van Ged S'aten van Zeeland, over de schr ij wij ze van den naam Axel. Hierbij wordt medegedeeld.dat aan de hand van dit rapport aan den Ministerraad een schrijven is verzonden met het dringend ver zoek namens den RaaJ en zijne gemeentenaren om den naam Axel te mogen blijven schrijven, zooais onze voorouders door alle eeuwen heen dien naam hebben hoog ge houden. g Financiëel rapport van het feestcomité alhier (geboorte Prin ses Beatrix), als gevolg van de door de gemeente toegekende subsidie voor de tractatie der schoolkinderen. Hiervoor zijn de volgende uit gaven gedaan Aan fa. Antheunis Axel voor 52 Kg. muisjes f 46,00 Stenpher, Deventer oranjezakjes 8,55 P. H. Esselbrugge, Axel liederenboekjes 30,10 L. Herrebout, Axel sinaasappelen 37,10 Topal, Bilthoven legpuzzles 95,25 idem, vracht 3,95 J de Hullu, Axel. beschuit 21,36 Gebr. Esselbrugge, Axel autobus 4,— Telefoongespr. 1,40 Totaal f258,61 h. Proces-verbaal van opne ming van boeken en kas van den gemeente-ontvanger. Hieruit blijkt, dat de baten be droegen f962127,17 en delasten f 922454,40, zoodat in kas moest zijn f 39672,77, overeenkomend met de vertoonde bescheiden. f. Verslag van den toestand en de verrichtingen van het Agent schap der Arbeidsbemiddeling ge durende 1937. j. Verzoek van P.J, H. Groot- haert te Axel-Spui om voor zijn schoolgaand kind een vergoeding te mogen ontvangen, als bedoeld in de L. O. Wet 1920. Hiervoor wordt verwezen naar Punt 5. k. Schrijven van C. P. Pro voost, schoonmaker van diverse gemeentegebouwen alhier, waarin hij mededeelt, dat zijn werkzaam heden voor het schoonhouden en onderhouden van diverse gebou wen, tengevolge van het sloopen van het gemeentehuis niet zoo danig zijn verminderd, dat dit een belangrijke inkrimping van de te verrichten werkzaamheden betee- kent. Het verzorgen van het aantal bureaux is thans meer verspreid geworden, dit met het oog op die in de Julianastraat (arbeids bemiddeling en werkloozenzorg) Bij de behandeling van de gemeentebegrooting 1938 is door den Raad besloten om deze ver goeding met f 100 te verminderen. B. en W. hebben ingezien, dat die werkzaamheden niet zijn in gekrompen, vandaar dat door hen wordt voorgesteld die vergoeding te verhoogen met f 100. 1. Mededeeling dat aan J. de Kraker en Ch. C. Dieleman bouw grond is verkocht aan de Prins Hendrikstraat, totaal 230 M3 ad f 3,25 en aan M. W. Visscher 2 o^rceelen bouwgrond aan de Wilhelminastraat hoek Bylocque olein, totaal groot 280 M2 ad f 2,50. 3 Benoeming. Op 6 April 1937 is M. Zegers voor een jaar benoemd als agent der arbeidsbemiddeling en werk loosheidsverzekering op een jaar wedde van f600. Aangezien B. en W. rapporteeren, dat deze zijn taak naar behooren heeft vervuld, wordt besloten tot definitieve aan stelling van dien functionaris op een jaarwedde van f600. 4 Concessie verlenging. De aan dhr. G. J. A. de Jonge verleende gemeentelijke concessie voor het exploiteeren van een radio-distributiebedrijf, wordt verlengd tot 1 Mei 1942, onder de voorwaarden, zooals deze bij de stukken zijn gevoegd. 5. Vervoer schoolkinderen. Besloten werd met ingang van 1 Mei a.s. de overeenkomst stop te leggen met gebr. Essel brugge voor het vervoer der schoolkinderen, zulks in verband met de wetswijziging van 22 Mei 1937 waarbij de afstand voor vergoeding is teruggebracht tot 4 K.M. en waardoor het aantal schoolkinderen, dat in de termen valt om voor vervoer in aanmer king te komen wordt verhoogd. De betrokken ouders kunnen voor zoover de financiëele toe stand daartoe aanleiding geeft, een vergoeding vragen voor het vervoer van hun kinderen naar school, waarna dan een nieuwe regeling zal worden getroffen. Vastgesteld werd een nieuwe verordening voor schoolgeld heffing. GemeoBtebegrooting 1938. Inzake de gemeentebegroo ting, dienst 1938, berichten Ged. St. bij schrijven van 11 Maart 1938, dat de goedkeuring aan de begrooting dezer gemeente voor 1938 is onthouden, uit overwe ging le dat niet voldaan is aan hun schrijven van 7 Jan. 1938, om het getal der opcenten op de Per- soneele Belasting, met ingang van het belastingjaar 1938 te verhoo gen van 180 tot 200 de subsidie voor het bewaar- schoolonderwijs te verlagen van f 12,50 tot f 11,25 per kind; de begrafenisrechten te verhoo gen, en de algemeene reserve ad f9500, zoowel in verband met de dreigende teruggang van de Rijks- uitkeering per inwoner uit het Gemeentefonds, als om de niet herstelde waarborgsommen van de bijz. schoolbesturen (ad f8968) te zijner tijd te kunnen restitu- eeren, in stand te houden, welke maatregelen in verband met den fii.anciëelen toestand dezer ge- meentt, volstrekt noodig zijn. B. en W wijzen erop, dat twee wegen openstaan le aan den wensch van heeren Ged. St. alsnog te voldoenen 2e. in beroep te gaan bij de Kroon, vóór 11 April met goed gefundeerde argumenten tegen de beslissing van Ged. Staten voor den dag te komen. B. en W. konden in deze geen afgerond voorstel indienen, zoo dat de Raad beslissen zal tijdens het ter perse gaan van dit blad. (Nader verslag volgt). AToodraktafk"nscli»ftl der Ver. „Ambauhtsbeliing Op Donderdag j.l. had de eind- les plaats aan de Avondvaktee- kenschool alhier. Voor dezen cursus welke op 4 Oct '37 werd aangevangen werden 33 leerlingen ingeschre ven, verdeeld over de verschil lende (5) klassen, w.o. 5 timmer lieden, 2 metselaars, 12 schilders, 5 bankwerkers, 5 electriciëns, 2 automonteurs, 1 smid en 1 lood gieter, doch 6 werden afgevoerd wegens vertrek, enz. Onderwijs werd gegeven in vakteekenen met bijbehoorende vakkan voor de verschillende ambachten, handteekenen, Ned. taal, rekenen, boekhouden, alge bra en meetkunde. De vorderingen der jongens waren over het algemeen vol doende. In de eerste klas ruim voldoende tot goed. Bijna allen konden naar een hoogere klasse bevorderd worden, waarvan 2 voorwaardelijk. Eén werd niet bevorderd wegens te veel verzuim. Aan 6 leerlingen werd het eind diploma uitgereikt, n.l. C. v. d. Broeke, tfmmermanH Biegel, schilder ;J Mangold, bankwerker Adr. van Meurs Pz., bankwerker Abr. van Meurs Pzmetselaar en Jan van Meurs [z., schilder. In tegenwoordigheid van be stuur, leeraren en leerlingen, wer den na de eindles de diploma's uitgereikt door den Voorzitter den heer A. E. C. Kruysse. In zijn toespraak zeide deze o.m „Had een goed diploma van een ambachtsschool of avond- vakteekenschool steeds waarde, thans nu de regeering door de Vestigingswet steeds hoogere eischen gaat stellen aan de be kwaamheid van ambachtslieden, die zich in de toekomst zelf standig willen vestigen, heeft een dergelijk diploma nog grootere waarde gekregen. Ongetwijfeld zullen degenen, die in het bezit zijn van een of meer diploma's daarbij een voorsprong hebben". Spr. feliciteerde dan ook de leerlingen met hun behaald succes en sprak den wensch uit, dat het diploma in hun verder leven van beteekenis zal blijken te zijn. Hij wekte allen op vrienden en kennissen aan te sporen, om de gelegenheid die hun in Axel ge boden wordt om een dergelijke cursus te volgen, te benutten. De absentielijst gaf den voor- 'itter aanleiding tot een opmer king. Het had hem getroffen, üat juist in de hoogste klasse verzuimen het meest voorkwamen. Bij het herhaaldelijk bezoek aan de school door spr., was het hem opgevallen, dat juist bij de theo retische vakken, die toch ook voor den toekomstigen ambachts man van groot belang zijn, de verzuimen .veel te groot waren. Spr. lichtte dit toe, met door hem zelf opgedane ervaringen in het praktische leven. Een der leeraren, dhr. Joh. J. Hoebé merkte naar aanleiding hiervan op, dat het verenigings leven, dat op zichzelf wel goed I is, hiervan de oorzaak is. Vooral bij de theoretische vakken is on geregeld schoolbezoek zeer sto rend voor de goede gang van zaken. Ook door hem werd het den leerlingen op het hart ge drukt, zoo min mogelijk en slechts in uitersten noodzaak de lessen te verzuimen. De voorzitter sloot hierna het 26e cursusjaar. De Motorcars as. Door den Kring Axel van de Zeeuwsche Landbouw Maatschap pij. was weer een motorcursus georganiseerd, zooals er reeds meerdere zijn gegeven en die zeker wel op haar plaats zijn in den landbouw, waar evenals in de industrie zoo'n ruim gebruik wordt gemaakt van de machine, hetzij voor arbeid op den akker en in de schuur, hetzij voor vervoer. Een 18-tal leerlingen namen aan deze cursus deel; gezien het nut is dat natuurlijk veel te weinig, maar daarbij diene men rekening te houden met tal van andere cursussen, leergangen en scholen, die gevolgd werden en op den vrijen tijd* beslag leggen. Deze cursus heeft 3 maanden geduurd en stond onder leiding van den heer E. J. Vernooy, ge diplomeerd monteur te Sluiskil. Vrijdagavond 1.1. werd in tegen woordigheid van genoodigden dan deze cursus voleindigd. We merk ten op dhrn. A. Haak (Zaamslag) en J. K de Putter, respectievelijk als voorzitter en secretaris van de Kring en dhrn. J. den Hamer Sr, Iz. de Feijter Wz. en C. Dees Az. (Terneuzei) ais commissie van toezicht. Nadat aan de cursisten beur telings eenige vragen waren ge steld door den leeraar, uit welker beantwoording bleek, dat in de 12 gegeven lessen heel wat ken nis was opgedaan en samenstel ling, voeding, kosten en kracht meting van verschillende systemen en vormen van motoren waren behandeld, nam dhr. Haak vnd. het woord om den leeraar dank te zeggen en de jongens te feli- citeeren met hun succes. Dhr. De Putter wees op de moeilijkheden, die hij had te overwinnen voor het tot stand komen van dezen cursus en dankte vooral den leeraar voor zijn mede werking. Ook was hij het Dag. Bestuur van Axel erkentelijk voor het ge bruik van het schoollokaal en wees er tenslotte den cursisten op, dat ze na deze lessen nog wel geen technisch ingenieur zijn ge worden, maar het geleerde bij hun vak toch uitstekend te pas zal komen, niet alleen, maar het ook stoff lijk voordeel geeft, als ze bij storing van een motor weten waar de kneep zit. Laat hen dan steeds denken, dat het de Z.L.M. is geweest, die Iren daartoe in staat stelde en mochten ze een maal zelfstandig tot een organisa tie toetreden, moge het dan als erkentelijkheid de ZLM. zijn, waarbij ze aansluiten. Vervolgens nam dhr. Vernooy het woord om Bestuur, comm. van toezicht en in 't bijzonder dhr. de Putter te danken voor het vertrouwen in hem geschonken. Maar voornamelijk dankt hij zijn leerlingen voor den prettigen om gang en de belangstelling voor zijn lessen, getuige de trouwe opkomst en den grooten aandacht voor het gedoceerde. Een der leerlingen dankte we- derkeerig den leeraar voor diens ijver en toewijding. Het was allen een genoegen onder zijn gehoor te zijn en als bewijs van de goede verstandhouding bood hij dhr. Vernooy een geschenk aan. Waar hier in hoofdzaak de theorie behandeld is, werd de wensch uitgesproken om ook een cursus te krijgen voor practische kennis. Het bestuur zegde dit toe en dhr. Vernooy stelde zich ook hiervoor gaarne ter beschikking. Maggi-Ftlm vertooning. Maggi's voedingsmiddelen zijn in breeden kring bekend als kwaliteits-producten. Vandaar mis schien, dat zeer vele huisvrouwen Vrijdagavond in „Het Centrum" alhier aanwezig waren, waar een tweetal filmvertooningen plaats hadden, uitgaande van de Maggi's Fabrieken te Amsterdam. Na een inleiding, waarin een der vertegenwoordigers wees op de voortreffelijke kwaliteit en voe dingswaarde derMaggi-producten, welke zooveel mogelijk uit in- heemsche grondstoffen worden vervaardigd, werd een kopje Mag gi's bouillon aangeboden, dat met het koude weer zich goed deed smaken. Hierna volgde het eerste ge deelte van de interessante film „Vruchtbare bodem en nijvere handen". Beelden uit verschil lende deeien van ons land werden vertoond, voornamelijk den land bouw betreffende, in verband met de landbouwproducten, die voor t

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2