Weg die Migraine! AKKERTJES 333H3BHQuQI Binnenland. Landbouw. Gemengd JNieuws. Wij blijven gelooven, aldus spr., dat de tegenwoordige spelling van De Vries en Te Winkel te ver kiezen is boven welke andere ook en wijzen dus de verschillende pogingen van de hand, waartoe men in Nederland zijn toevlucht heeft gezocht. In België kan slechts spellings wijziging worden opgelegd aan de provinciale en gemeentelijke bestuursorganen en aan de scho len op grond van een wet, waar bij de regeering daartoe machti ging krijgt. Spr. hoopte, dat indien een commissie in het leven zou wor den geroepen om de kwestie der spelling te bestudeeren, zij tot taak zal krijgen deze in haar ge heel onder oogen te zien, waarbij rekening wordt gehouden met de meening der vertegenwoordigers van de verschillende takken van het maatschappelijk leven.. De Koningin naar Vlissingen De Koningin is door het uit voerend comité ter huldiging van de nagedachtenis van Prins Hendrik der Nederlanden uitgaan de van de Nederlandsche koop vaardij, uitgenoodigd om de ont hulling der plaquette in den gevel van de De Ruyterschool te Vlis- singen op 2 Mei a.s. bij te wonen. Hieromtrent heeft de Koningin nog geen beslissing kunnen ne men in elk geval zal H M. even wel bij deze plechtigheid van Haar belangstelling doen blijken. J ubilcnmposlzegels. Ter gelegenheid van het regee- ringsjubileum van de Koningin zullen jubileum-postzegels ver schijnen in de waarden P/j.öen 127a cent. UuK in de overige gebiedsdee- len van het rijk zuilen jubileum- zegels worden uitgegeven. TeekenprJJsvraag voor ue jeugd. In het kader van de viering van het 4ü jarig regeeringsjubi- leum van de Koningin en daartoe in staat gesteld door de Huldi gingscommissie 1938 Amsterdam roept de maatscnappij Arti et Amicitiae de geheele Nederland sche jeugd op deel te nemen aan een teekenhrijsvraag. Het ligt in de bedoeling het ingekomen werk ten toon te stellen. Mlddenstandsbelangen. In ons vorig nummer maakten we reeds melding van een de monstratieve vergadering te Am sterdam gehouden, mei als doel op onderscheidene wenschen en verlangens in 't bijzonder de aan dacht te vestigen. Aoussievelijk werd in dit bericht daigene weg gelaten, waar het op aan komt en dat we hier alsnog melden, n.l., dat tenslotte als conciusie werd aangenomen (en ter kennis van de regeering en de Stattm- Generaal werd gebracht) dat de huidige positie van den midden stand zóó precair is, dat met den grootsten spoed de overheid te hulp dient te komen door mede te werken aan het verlagen van bedrijfslasten, door het wegnemen van euvelen, die het bedrijf on dermijnen en door het met over nemen van de aan den handel- drijvenden middenstand toeko mende distrioutietaak door ovei- heidsorganen. Voorts wordt opgemerkt, dat .aan de stelselmatige uitbreiding van het groot- en filiaalwinkel- bedrijf, waardoor de zelfstandige middenstandsonderneming ernstig wordt ondermijnd en overwoe kerd, paal en perk dient te worden gesteld in het belang niet alleen van den middenstand maar van de heele samenleving. Tenslotte wordt nog gezegd, dat de toekomst van den midden stander dringend dient te worden verzorgd door ook hem zijn recht matig aandeel te geven in de thans slechts voor loontrekkenden geldende ouderdomsvoorziening. De Po-twet. Het vervoeren van poststukken door particulieren is, scnrijft de N. K Crt., den laatsten tijd, vooral jen piatteianue, dusdanig toege nomen, dat de rijksveldwacht van hoogerhand opdracht heeft ge kregen, hierop scherp toe te zien. De oorzaak van deze overtre dingen van de Postwet moet niet worden gezocht in een poging tot ontduiking van de toch waarlijk niet te hooge posttarieven, maar veel meer in het feit, dat met het transport van een brief tusscnen twee plattelandsgemeenten, die slechts enkele kilometers van el kaar verwijderd liggen, vaak een geheelen dag gemoeid ishoe verleidelijk is het dan niet, om dien brief aan een vrachtrijder of autobusondernemer mee te geven, die het schrifstuk in den kortst mogelijken tijd bezorgt. Nochtans de Posiwct wil deze concurrentie van het staatsbedrijf tegen gaan en zoo is den laatsten tijd al I menige overtreder veroordeeld. Dat men daarbij echter ook voor eigenaardige gevallen komt te staan, bewees een zaak, welke voor den kantonrechter te Alphen a.d. Rijn diende. Een vrachrijder van Bodegraven op Leiden was onderweg door een rijksveldwach ter aangehouden en in het bezit gevonden van een couvert, waarin een lapje stof en een brieje, dat een bestelling inhield. De man beriep er zich op, dat zijn voorouders al vijftig jaai lang op deze wijze boodschappen had den gedaan en betoogde, dat dit soort boodschappen het hoofd- bestaan vormt voor de vrachtrij ders. De ambtenaar van het O M zag ook hierin echter een ontduiking van de Postwet, omdat de vracht rijder z.i. niet alleen betaald kreeg voor het vervoer van het pakje, dat hij uit Leiden mee terug bracht, maar ook voor het bezorgen van den brief. Spr. beriep zich daar- nij op een uitspraak van den kantonrechter te 's Gravenhage, die onlangs een vrachtrijder, die voor een medicus een fleschje met een schriftelijke bestelling vervoerde, eveneens had veroor deeld. Verd. merkte echter op, dat hij van zijn cliënte in het geheel niets betaald had gekregen, omdat hij de bestelling, tengevolge van het in beslag nemen van den brief, niet had kunnen uitvoeren. De kantonrechter achtte in ver band hiermede, de overtreding niet bewezen en sprak den vracht rijder vrij. umchloride (15 g. per 1. kalk melk), kiezeifluoorbarium (5 g. per I. kalkmelk), nicotine (1 c.M 3 per l1/, I- water) of zeepspiritus (20 gr. zeep en 10 c.M.3 spiritus per I. water). Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Plan- tenziektenkundigen Dienst te Wa- ger.ingen, door de in verschil lende plaatsen gevestigde ambte naren van dezen Dienst en door de Rijkstuinbouwconsulenten. AXEL, 29 Maart 1938. Door de afd. Axel van den Bijz. Vrijw. Landstorm werd Vrij dagavond vergaderd bij mej de Wed. Gilijamse. De leiding be rustte bij Burgemeester Blok, wel ke inzonderheid welkom heette den heer Eckhardt, secretaris van den B. V. L. in Zeeland. Besproken werden de interne zaken der afdeeling, terwijl voor gesteld zal worden om in Sep tember een districtswedstrijd te houden in Axel. Voorts werd vastgesteld dit jaar een filmavond te organiseeren voor landstormers en belangstellenden, waarop de nieuwste film der B.V.L. zal wor den vertoond. Schietoefeningen en plaatselijke wedstrijden zuilen binnen enkele weken worden ge houden. De heer Ekhardt liet vervolgens in woord en beeld hooren en zien de schrikkelijke toestanden in Rusland, onder dictatuur van den communist. Met een gloedvolle rede wekte spr. op tot trouw aan Vorstenhuis en Vaderland, opdat ook mede door de 93000 B.V.L.- ers alle dictatuur van nat. socialist tot communist van onze erve geweerd worde. Bij de afdeeling Axel zijn in geschreven 53 leden. Alle oud-militairen, die tot den Bijz. Vrijw Landstorm wenschen toe te treden, kunnen zich ver voegen bij den commandant. der wet regelende het uitverkoo- pen en opruimen in het winkel bedrijf, en der commissie tot uitvoeringder Vestigingswet Klein bedrijf. Volgden eenige mededeelingen, o.a. van de stappen door de Kamer gedaan in verband met de door de Belgische regeering uit gevaardigde belemmeringen van het verkeer naar België met huur auto's en autobussen. Zooals de regeling aanvankelijk luidde mocht men met een huurauto de grens niet meeroverschrijden. Aangezien dit speciaal voor het gebied der Kamer een onmogelijken toestand schiep, heeft de Kamer zich on middellijk tot de Regeering ge wend, met verzoek tot tusschen- komst. Onderhandelingen met de Bel gische Regeering hebben ertoe geleid, dat men met huurauto's tot over een strook van 10 K.M. in België mag komen. Die grens strook wordt aldus opgevat, dat daartoe gerekend wordt de Bel gische kust, en o.m. de steden Brugge, Gent, Antwerpen en om geving. De Kamer besloot zich ook tot den Minister te wenden, om te bevorderen dat in de toekomst een soepeler houding zal worden inachtgenomen tegenover excur sies vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen naar het overig deel van Neder land. De extra- of goedkoope treinen, die door de spoorwegen van tijd tot tijd van uit Zeeland worden ingelegd, hebben voorde inwoners van Zeeuwsch Vlaanderen geen waarde. De financieele commissie werd gemachtigd tot vaststelling der rekening over 1937, zoodra deze gereed zal zijn nen T. van den Dool verplaatst van het kantoor der registratie en domeinen te Hardegarijp naar het kantoor dier middelen te Hulst. V.V.V.-nieuws. Gfeea concours hyppique. De a. s. Pinksterdagen zullen dit jaar weer eens iets anders te zien geven. De Vereen, voor Vreemdelingenverkeer zal in sa menwerking met de voetbalvereen. „Axel" een internationale voetbal wedstrijd Holland -België" orga niseeren. Een commissie, be staande uit de dag. besturen der beide vereenigingen, is belast met de verdere uitwerking dezer plannen. Deze plannen zijn in middels zoo ver gevorderd, dat de wedstrijd definitief is vastge steld. Er zal geen voorwedstrijd worden gespeeld, doch hiervoor zal een andere sensationeele at tractie in de plaats komen. Voor de 3e Pinksterdag tracht V. V. V. een baankoers te orga niseeren, doch ditmaal door Axel als voorwaarde is hieraan ver bonden, dat de belanghebbenden de zaak financiëel steunen, zooals dit ook in andere plaatsen ge schiedt. Bestriding fn bessenstruiken. De bladwespen (Pteronus ribe- sii), waarvan de larven vooral de kruisbes-, maar ook de aalbes- struiken, in korten tijd vrijwel geheel kaal kunnen vreten, zijn reeds waargenomen. Deze bij zonder vroege verschijning maakt een vroege bestrijding nood zakelijk. De bladwespen leggen eitjesin rijen langs de nerven aan de onderzijde der bladeren. De bastaardrupsen, welke uit deze eitjes komen, zijn grijsachtig groen met zwarte stippen, zij be zitten een groot aantal pooten. Aanvankelijk vreten zij ronde gaatjes in het blad, later vreten zij de bladeren van den rand geheel op. Zoodra de bastaardrupsen ver schijnen m iet gespoten vodtn met 0 3 loodarsenaat (3 g. poeoer) per 1 1. water. Toevoeging van 10 g. kalk per 1 is gewenscht om bladverbrat, ding te voorkomen. De bespuiting met dit vergif op dit oogenblik levert geen be- I zwaar op voor de consumptie. Groenten (spinazie, sla), welke in de nabijheid der struiken staan, en die spoedig na de bespuiting gegeten zullen worden, dienen met zakken of rietmatten afgedekt te worden. Tijdens den bloei mag, wegens het gevaar voor bijenvergiftiging, niet gespoten worden. Als men genoodzaakt is tijdens den. bloei de bastaardrupsen te bestrijden, moet men de voor bijen minder gevaarlijke middelen gebruiken. Men kan dan stuiven met Der- risposder of spuiten met bari- Goed algeloopen. Zaterdagmiddag kwam het doch tertje van den heer D. uit de Stationstraat alhier aan den hoek van de Wilhelminastraat bijna terecht onder een vrachtauto. Door overhaast van de fiets te springen, wist ze zichzelf te redden, doch het rijwiel kwam zoodanig in aanraking met de vrachtauto, dat het deerlijk gehavend moest wor den opgeraapt. De politie stelde een onderzoek in naar de schuldvraag. „De Broederband". J I. Zaterdag had te Zaamslag de jaarlijksche besturenbijeen- komst plaats van de muziekge zelschappen van Zaamslag, Axel en Hoek, teneinde in overleg de data van de dezen zomer te geven z.g. kleine festivals vast te stellen. Besloten werd na discussie ook dit jaar (ten twaalfden male) deze jaarlijksche uitstapjes te doer, plaats hebben. Kamer van Koophandel. Zaterdag j.l. vergaderde de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken voor Z VI., te Terneuzen, onder voorzitterschap van dhr. J. A. v. Rompu, die als inleiding een korte toespraak hield en verder verwees naar het jaaroverzicht van 1937, waarop we nader terug komen. De Voorz. dan sprak de beste wenschen uit voor de leden en hun familie en wees nog op het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en de geboorte van Prinses Beatrix en hoopte, dat het ook de Koninklijke familie wel moge gaan tot heil van land en volk. Deze rede werd door den heer De Vrieze, als oudste lid in jaren, beantwoord Hierna werden herkozen tot voorzitter der Kamer de heer J. A. van Rompu, tot voorzitter der afdeeling Grootbedrijf de heer P. A. Neeteson, tot diens plaatsver vanger de heer I. van Melle, tot voorzitter der afdeeling Kleinbe drijf de heer J. M. Oggel, en tot diens plaatsvervanger de heer A. de vriezeen werden benoemd de leden der verschillen de commissies, te weten, der financieele commissie, der comm. voor het Handelsregister, der commissie belast metde uitvoering 21 Maart j.l. hield de afd. Hulst en Omstreken van de Ver- eeniging tot bevordering der Pluimveehouderij in Zeeland on der voorzitterschap van den heer H. A. A. baron Collot d'Escury jaarvergadering, waarin dhr. Iz. de Feijter Wz. een gunstig ver slag uitbracht over 1937. De aanvoer van eieren voor de vei ling was constant gebleven, even als het ledental. De gemiddelde opbrengst per 100 eieren overtrof die van 1936 en was nu f 2,82. Ook ten opzichte van de op haaldiensten was men tevreden, behalve over Axel, Westdorpe en Zuiddorpe, waarvoor een ander persoon zal worden aangewezen. De rekening sloot met een batig saldo van De voorzitter vnd. en dhrn. E, Cleiren en J. Buysrogge wer den bij acclamalie herkozen als bestuurslid, laatstgenoemde ook als afgevaardigde naar de alge- meene vergadering te Goes. Terneuzen. De heer J. Duurinck, lid van den gemeenteraad voor de R K Staatspartij, heeft als zoodanig ontslag genomen. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in het feit dat de heer Duurinck werkzaam is als controleur bij de arbeidsbemiddeling. Van hooger hand zou men het lidmaatschap van den gemeenteraad niet ver- eenigbaar achten met genoemde betrekking. Als opvolger zou in aanmerking komen de heer A. J. Krijger te Sluiskil j daar deze zeer vermoe delijk zal bedanken komt dan in aanmerking de heer A. C van Pamelen. Bovenstaand bericht ontvingen we van den voorzitter van V.V.V., ofschoon we het heden ook reeds in een ander (kath.) blad lazen. Het is ons niet duidelijk, waarom V V.V. de berichten eerst elders doet plaatsen. Vroeger was het de Tern. Crt. en nu weer is het het Dagbl. v. N.-Br. We kunnen aan dit bericht nog toevoegen, dat voor de Nederl. clubs de keuze zal vallen tusschen L.O.N.G A., de le klasser uit Til burg en D. F. C. uit Dordrecht en van Belg. zijde uit Gantoise van Gent, F. C. Mechelen (eere- afden C. S- Brugge. Deze laatste won jl. Zondag het kam pioenschap B. Onaangename ontdekking. Een zakenman te Amsterdam die Zaterdagavond op een volle tram een rit maakte, kwam in het centrum van de stad tot de onaangename ontdekking, dat uit zjjn jekker zijn portefeuille was gerold. In deze portefeuille zaten behalve verschillende paperassen twee bankbiljetten van duizend gulden en acht bankbiljetten van 25. Toen de bakker E van Terneuzen, op een aldaar liggend schip brood besteld had, stapte hij mis, waardoor hij in het ka naal terecht kwam. Gelukkig kon hij zich aan het gangboord vast grijpen en was ook de schipper er vlug bij om even een handje te helpen. De broodjes, welke nog in het mandje zaten, werden een prooi der golven. Te Terneuzen zijn ten na- deele van den spoorweg Meche len—Terneuzen ongeveer 125 a 150 kg. kettingen uit een machine- loods ontvreemd. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Bij beschikking van den minister van Financiën is de ont vanger der registratie en domei. Vrijdagnacht is op het ter rein van de N V. Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek te Gouda een ketel ontploft, welke ont ploffing geen slachtoffers heeft 5 gcêischt. Stukken van den ketel vlogen tot ver in het rond op het fa brieksterrein, gelukkig zonder iemand te treffen, hoewel ver scheidene arbeiders daar werk zaam waren Op het oogenblik, dat de ketel uit elkaar sprong, schoot huizen hoog een steekvlam op waarna een brandje ontstond. Het fa- briekspersoneel kon het vuur met scbuimblusschers en zand dooven. Door den geweldigen luchtdruk zijn van een aangren zend kantoor en fabrieksgebouw I 240 ruiten gesprongen. De schade wordt door ver zekering gedekt. Te Hillegom hebben de melkhandelaar v. d. Voort en zijn 19-jarige zoon benarde oogen- blikken doorgemaakt, teen zij op de Veeneburgerlaan met hun melkwagen van den ongeveer 4 meter hoogen wegberm afrolden en op een bloembollenveld te recht kwamen. De jongeman bestuurde onder toezicht van zjjn vader den auto, Nederlandsch Product Als de dag voor U verlo ren lijkt, als alles U hin dert: licht, reuk en geluid, dan werken als'n wonder Volgens recept van Apotheker Dumorrt

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2