Axelsche Courant. RHEUMATISCHE PIJNEN KWELDEN KLOOSTERBALSEM (föij furcfd/ü/neiv kiexftijri«MIJNHARDTJES" Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 102. Vrijdag 25 Maart 1938 V0 0R1AAR AAN DE SCHELDEBOOROEN Landbouw. Gemengd Nieuws. ABONNEERT D AXELSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Drukker-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede JrJlad. Onder dezen titel lezen we in de „N Rott. Crt." een schets van haar Zeeuwschen correspondent, waaraan het volgende is ontleend De jonge lente, die volgens den kalender nog pas twee dagen in ons midden toeft, doch die wij officieus nu bijna al een maand op bezoek hebben, heeft reeds voor het verstrijken van het eerste kwartaal het land van klei, water en ruimte een gansche verandering doen ondergaan. Hoewel we nog Maart schrijven werken allerhande factoren mee,om ons den indruk bij te brengen, dat we al tegen het einde van April leven. De zware donkere kluiten aarde, die in andere jaren op dezen tijd ter zijde van de spoorlijn en van den autoweg in schier onafzien bare uitgestrektheid de aandacht trekken en die aan het Zeeuwsche landschap dan zoo'n stuggen, troosteloozen aanblik geven, zijn al verdwenen. De bonkige, trage Zeeuwsche paarden, omzwermd door meeuwen, hebben de vette kluiten uit elkaar getrokken en verdeeld de boer heeft de wach tende aarde voorzien van tarwe, gerst, vlas en aardappelen op nieuw zijn de rossen, zwaar stap pend over de uitgestrekte land ouwen gegaan ditmaal voor eg en roller gespannen en als gevolg daarvan ligt het Zeeuwsche land ttians glad als een biljart laken, zich onder de klare luchten te spiegelen. Voor den landbouw zijn de rustige wintersche dagen dit jaar gauw voorbijen alle handen van de hofsteden zijn bedrijvig om den door de zon zoo vroegtijdig droog gestoofden grond de noodige be werking te doen ondergaan. In onze provincie, waar het geheele leven met de belangen van den landbouw nauw is ver weven, kijkt vrijwel iedereen thans naar het land En vrijwel iedereen spreekt over dat land. En over de verwachtingen, die de rappe lente gewekt heeft in het door afhankelijkheid van de natuur op verwachtingen ingestelde gemoed des landmans. Zal het mooie weer, dat de aardappelen weken eerder dan anders in den grond deed brengen, straks geen parten gaan spelen, als de nachtvorst zich doet gelden? Zullen de richtprijzen van gerst en tarwe dit jaar den speculatie ven, harden arbeid eenigermate voldoende beloonen Zullen de binnenla»dsche graanprijzen, die nu te laag liggen, de verhoopte Stijging bereiken Zal men erin slagen voor pootaardappelen, die nu hoofdzakelijk naar Frankrijk en België gaan, de hoog noodig geachte nieuwe afzetgebieden te veroveren, en zal de pachtwet vroeg genoeg in werking treden om, voordat het te laat is, paal en perk te stellen aan het tegen elkaar opjagen der pachtprijzen, dat hier, in de verwachting, dat de pachtkamer immers toch cor rectief gaat optreden, abnormale afmetingen heeft aangenomen De zeer vroege komst van de lente influenceert het Zeeuwsche leven. Innerlijk, maar in niet mindere mate ook uiterlijk. De zwarte toon van het land schap, die enkele weken geleden nog overheerschte, is niet meer te onderkennen. Boven de glad gestreken landen schemert al het violet, dat uit den grond schijnt op te kruipen de groote, naakte aarden lappen worden afgewisselc door de teer groene velden, waar op de wintertarwe zich al in de zonnewarmte koesterti Cfl hier en daar wordt de verre vlakte op geluisterd door wit-bloesemende pruimenboomen, die in een om lijsting van ragfijn bladgroen en zwellende bloemknoppen een fees telijke onderbreking van het ge heel vormen. In auto's en autobussen, komen nu al B'-lgen, Noord Brabanders en Limburgers, daartoe aangezet door de zon, van onze provincie genieten. Van de ruimte, van de schakeeringen in het land, van de lichtwisselingen op de Schelde, van de zee, die voor hen bij Vlissingen, Zoutelande en Dom burg ligt. Iets van de groote verandering, die de vroege lente op het land te weeg bracht, bewerkstelligt hun vroege komst in de steden en badplaatsen, die er nog niet op vooibereid waren, en die er thans iets feestelijk-zomersch door krij gen. Vreemde gezichten, buitenland- sche auto's, fleurige voorjaars toiletten, opvallend gemaquilleer de leden van de zwakke sekse brengen de lente in de Zeeuwsche steden en stadjes, naar wier sta tige oude huizen en imponeerende gebouwen van nu af tot diep in den herfst toeristen zullen opzien. Arbitrage landbouwbedrijf Ondanks enkele besprekingen zijn de drie werkgeversorgani naties in bet landbouwbedrijf in Oost Zeeuwsch Vlaanderen en de drie landarbeidersbonden niet tot overeenstemming gekomen in zake de loouen en arbeidsvoor waarden voor 1938'39. De werkgeversorganisaties hebben het voorstel van arbeiderszijde, om het loongeschil nu te doen ODlossen langs den weg van vrij willige arbitrage, aanvaard, on der voorwaarde, dat de minister van oeconomische zaken den arbiter aanwjjst. Monopolieheffing granen. De drie centrale landbouw organisaties hebben een telegram gencbt aan den minister van oeconomiscne zaken, waarin zjj, in verband met de voortdurende daling van de pr jjzen der voeder- granen op de Groninger beurs, dringend verzoeken, door ver- oooging van de monopolieheffiag op den invoer van buitenland- scoe voedergranen de prijzen van rogge, gerst en_ haver op ioonend peil te brengen. B mesting van zomergranen. Wanneer straks de planten zich in de eerste groeiperiode bevinden, zal het gewenscht zijn den groei te bevorderen, door toe diening van stiksiofmeststof. Bet spreekt vanzelt, dat dan de vraag rijst, welke meststof men zal toedienen, om de beste re sultaten te mogen verwachten, want van een juiste stikstoibe- mestiug hangt veel at. Wjj denken nu in de eerste plaats aan de vlugwerkende kaïksalpeter. Zooals bekend is, lost saipeterst Kstot gemakkelijk in het bodemvocht op en komt die, zonder dat verdere omzet tingen noodig zijn, direct voor de planten beschikbaar. Dit is vooral van belang voor jonge planten, welke snel door de eerste groeiperiode heengebolpen moeten worden. Hierbij is de salpeterstikstof, zooals die in kalksalpeter voorkomt, de aan gewezen stikstofvorm. Deze mest bevat 151/, 8/o direct op neembare stikstul, maar boven dien nog een hoeveelheid kalk in direct opneembaren vorm. Vooral wanneer de gronden dichtslibben en de bovengrond tot een korst gaat opdrogen, ondervinden de jonge planten veel last. Het is juist voor het jonge gewas van groot belang, aat de plantjes zicb gemakkelijs Kunnen ontwikkelen. De snel oplosbare en snel werkende, opneembare salpeter- stikstof bewerkt een zekere en krachtige ontwikkeling. Hierbj komt bovendien, dat de kalk tegelijk met het salpeter oplost en zich eveneens in de boven laag verdeelt, zoodat de kalk een bijzondere beteekenis heeft, zoowel voor de plant als voe dingsstof, als voor den grond zelf, die daardoor losser en open blijft. Dat in ieder geval een flinke stikstofbemesiiDg noodig is, daar van is elke landbouwer zich wel bewust, vooral voor dia granen welke een korte groi iperiode hebben. Werk voor den tuinman In den groententuin is nu volop werk. Er is veel, dat thans in den grond gebracht moet worden koolsoorten, scbor- seneeren, wortelen, Boorten erw ten, kortom alles wat men in den zomer gaarne in den tuin zou willen hebben. Schorsenee ren moeten redelijk diep in den grond gemaakt worden, om ze tegen de roofzucht der vogels te beschermen worden ze wat diep in den grond gebracht, dan kunnen deze ze niet zoo gemak kelijk uittrekken. Schorseueeren kan men wel een jaar over laten staan dan worden ze dikker en langer, en behouden even goed den smaak. Tusschen de schor- seneeren kan men sla zaaien, maar men bale deze er op tjjd uit anders lijden de eerste te veelzoo ook selderij en peter selie, om eens een paar planten hiervan te hebben. Er kan ook om 't bed schorseneeren een regel sla geplant worden. Zoo kan men van weinig grond veel en verschillende vruchten halen wat voor kleine tuintjes natuur lijk aan te bevelen is. Ook wortelen moeten om dezen tjjd in den grond. Hiervoor ge bruikte men vroeger algemeen de vroege Derwik of Naader tuinwortelde Amsterdamsche bakwortel is ook een goede soort, en ook de vroege Lan endjjker en de Zwijndreehtsche. Wjj onderscheiden twee soorten, de zomer- en de winterwortels Voor winterwortels, die in 't laatst van April of begin Mei worden gezaaid (liefst op rijen), gebruiken wjjde Bdrlicummer de lange Njjmeegsche en de Hoornscüe siomppuntige. Spinazie en raapstelen kunnen nu ook nog eens gezaaid worden, ze moeten maar even onder den grond gebracht worden en niet al te dik zaaien. Verder radjjs, wat uitstekend kan tusschen de wortels, maar dan niet langer laten staan dan noodig is. Sla kan eveneens door de wortelen gezaaid worden, die wordt toch uitgeplukt als ze verplantbaar is dus daar doet ze geen schade. Slechte leverworst. In den z.g. „Zak" van Zuid- Beveland zjjn den laatsten tijd meermalen lichte vergiftigings verschijnselen opgetreden na het eten van leverworst. De pa tiënten ljjden aan hevige maag darmstoornissen, hebben eenige uren achtereen vrjjwel onafge broken braakneigingen, docb ondervinden geen gevolgen van blij venden aard Daar de ver schijnselen zicb tot nu toe uit sluitend voor deden na het eten van de z g. boerenleverworst, een artikel, dat niet in den handel wordt gebracht, doch dat op de boerderijen uitsluitend voor eigen gebruik wordt ver vaardigd, was er voor den keu ringsdienst van waren te Goes geen aanleiding tot ingrjjpen. Door bemiddeling van een arts uit een der Zuid-Bavelandsche dorpen heelt men echter dezer dagen een gedeelte van een worst, die vergiltigingsverschijn selen te weeg had gebracht, onderzocht. In het monster werden sporenvormers ontdekt, die maagdarmstoornissen kunnen verwekken. Het gevaarlijke voor de consumenten is, dat de speren ver mer s alleen door een bacteriologisch onderzoek hun aanwezigheid verradendoor geur of kleurverandering van het vleesch maken zjj zich niet kenbaar. Omdat, zooals gezegd, de maagdarmstoornissen alleen na het eten van boerenleverworst zijn opgetreden, ligt de veronder stelling voor de band, dat zjj verband houden met de berei dingswijze van dit voedings middel. De boerenworst wordt n.l. niet geconserveerd door rooken, maar door middel van drogen in een vertrek, waar normaal gestookt wordt. Tijdens dit droog-proces, dat soms van vrij langen duur is, kunnen sporenvormers ontstaan, die de worst voor de consumptie onge schikt maken. Dat zelfs een minimale hoeveelheid reeds tot zeer onaangename gevolgen kan leiden, ondervond een ambtenaar van den keuringsdienst, die bjj het onderzoek slechts een hoe veelheid ter grootte van een mespunt proefde om het monster op smaak te testen, en hevig onwel werd, Ook iemand, die dezer dagen bij een bezoek aan een hofstede de opdracht aan vaardde om een familielid van den landbouwer, dat te Vlis singen woonde, een leverworst te overhandigen, doch die onder weg de verleiding niet kon weer staan een klein proefje van de echte boeren-lekkernjj te nemen, moest zjjn snoeplust met een serie onaangename reacties boeten. N. R. Crt. Een gulzige mals. Bij het controleeren van de kas kwam de kruidenier Maas te Kerkdriel, tot de minder aan gename ontdekking, dat uit zjju winkellade, een bankbiljet van honderd, twee van twintig en een van tien gulden werden vermist. Aanvankelijk meende hjj het slachiofier te zjjn ge worden van een ladelichter, doch toen een aantal snippers werd teruggevonden, kwam aan het licht, dat een muis de schuldige was geweest. De benadeelde winkelier heeft de overgebleven snippers ver zameld en zal trachten iets van zijn bezit terug te krjjgen, door opzending aan de Ned. Bank. Dinsdag is de boerderij van den heer Groot Zwaaftink, te Wijhe, door brand vernield. De brand is vermoedelijk ont staan, doordat kinderen in de nabjjbeid van den hooiberg met brandende lucifers hebben ge speeld, waardoor het droge hooi spoedig vlam vatte. De veestapel kon nog bjjtjjds in veiligheid worden gesteld. Een paar biggen zijn in de vlammen omgekomen. Van den inboedel werd hoegenaamd niets gered. De boerderij was ver zekerd. Terwjjl de 83-jarige land bouwer Visscher uit Rouveen met paard en wagen huiswaarts keerde sloeg het paard op hol V. kwam onder de wielen terecht en is aan de gevolgen van het ongeluk overleden. De politie te Leiden heeft aangehouden den 55 jarigen H. J H., aldaar, die zich aan op lichting heeft schuldig gemaakt. Hjj heeft mej. M. weten te be wegen tot hem in termijnen een bedrag van /1100 ter hand te stellen om voor gezamenlijke re kening effecten aan te koopen. In plaats van dit te doen, heelt H. het geld te eigen bate aan gewend. Dare voorzorg. Een inwoner van Horncburch in Essex was zoo bang geworden van alle berichten over lucht bombardementen en hun gevaren dat hij vorig jaar op zijn erf een bomvrijen kelder liet maken voor zicb en zijn familie. De bouw commissie vond het best, maar toen het verbidt klaar was pre senteerde de fiscus een rekening wegens grondbelasting en andere in Engeland geldende gemeen telijke belastingen. De eigenaar boog voor de overmacht en liet den kelder weer afbreken, maar OUCEN HEER VAN 60 JAAR f Dank 2H den KLOOSTERBALSEM is hë nu weer kras en monter AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE fieen goud zoo goed' J thans is hij begonnen met den bouw van een veel grootere schuilplaats voor tenminste hon derd van zijn naaste buren tevens en in een advertentie in de plaat selijke bladen heelt hij den fiscus getart hem daarvoor aan te slaan en aangekondigd dat bij de zaak tot het Hooggerechtshof zal uit vechten, want na de berichten uit Barcelona wilde hjj toch wel eens zien, of een Engelsch rech ter hem voor zijn maatregelen van voorzorg zou veroordeelen. Het woord is nu weer aan den fiscus. Te Nizna, in de buurt van de Poolsche grens, heeft Dinsdag een brand gewoed, welke bet halve dorp in de asch heeft ge legd. 65 huizen en schuren zijn een prooi der vlammen geworden. Een kind is in de vlammen om het leven gekomen, een tweede kind heelt levensgevaarlijke brandwonden opgeloopen. Tengevolge der droogte hebben in Engeland eenige ern stige heidebranden gewoed, de zwaarste in Hampshire, waar een terrein van 8 vierkante k.m. is verbrand. Troepen uit Farnbe- rougb en Aldershot hebben bij de atdamming van het vuur moeten helpen. Aan boord van het Fran- sehe petroleumtankschip Merope zijn te Londen twee matrozen in een benzinetank ten gevolge van de giftige dampen om het leven gekomen. De sneltrein Allahabad Bombay is op 75 mijl aistand van Jubbelpore in botsing ge komen met een goederentrein. De machinist en een stoker werden gedoodnegentien in landers werden gewond. Aan de Zuidkust van Korea is de Japansche boot Jinzen- maroe vergaan. Slechts 7 van de 50 passagiers konden worden gered. Sportnieuws. De wedstrijd te Antwerpen. Het Nederlandsche elftal, dat op 3 April te Autwerpen tegen België zal spelen, is samengesteld uit dezelfde spelers, die op 27 Februari te Rotterdam in het veld stonden. op de i ,Tol mijn 50sie jaar mankeerde ik nooii iels, maar toen begonnen hevige rheu-e matiek-aanvallen mijn leven te ver gallen. Reeds begon ik te wanhopen, toen een vriend uan mijn leeftijd mij •vertelde welke wonderbaarlijke onder vindingen ilij had opgedaan met KIoos- terbalsem. Nu ik zelf dit wonderlijka middel heb toegepast, kan ik verklaren, dat ik mij weer jeugdig en monter geooel als een knaap van 30 jaar, at hoop ik eerstdaags 60 jaar te worden.' J. Vr. te H. Onovertroffen bij brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten62'/2 ct- en f LM BON voor Inzenden in open couvert, GRATIS als drukwerk (l'/2 ct.) aan MONSTER Handelmij. L. I. Akker, Raam

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 3