20 uitdrukkel Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstiiiende en Zenuwsterkende Mjjnhardfs Zenuwtabletten bin ii en land. Rechtzaken. Gemengd Meuws. steeds genoemde, beteekenisvolle Axel er voor. Ik ben en blijf geboren in de gemeente Axel en groet u dus hartelijk als een A x e I a a r, die 'het wel meent met Uw gemeente en bevolking en die van het geheele Axelerambacht. Ik meen U hiermede wel ge fundeerd mijn meenirig te hebben gegeven. Met de meeste hoogachting, Uw. dw., D. Stenn Men aan Het zal velen Axelaren wel niet moeilijk zijn te raden met wie D. bedoeld is. Maar dat doet er ook niet toe. Hoofdzaak is. dat we hier een bevestiging zien van wat in ons gevoel omgaat ten aanzien van de verandering. En als de Redactie van de .Provinciale Zeeuwsche Middel- burgsche Courant" in haar num mer van 22 Maart jl. schrijft, dat wij „doende zijn, alsof het wel „en wee dezer gemeente daarmee „nu waarlijk op het spel staat, „doordat we fel te velde trekken „tegen de nieuwe schrijfwijze, „welke de ministerraad voor onze „plaatsnaam heeft voorgeschreven „en onze voorbeelden (Bedoeld „zal zijn Beatriks en Kwarles. Red. „Ax. Crt.) dwaze overdrijving zijn", ook dan hebben we slechts te antwoorden, dat in dat schrijven van nieuwe spellers misschien gelegen is het zwakke punt, dat men ae consequentie nog niet zoo durft door te trekken en men zich daarom met de spelling der taal zich beperkt tot „enkele" plaats namen, om de eigennamen nog met rust te laten (Maar waarom dan ook niet Denhaag, of Sgraven- hage, enz. Intusschen vinden we ook steun in het „Beknopt Aardrijkskundig Woordenboek van J B. Rietstap waarin deze wijst op de spelling, „zooals die in de Grondwet „of- „ficiëel" door de Regeering in een „lijst is vastgesteld, welke lijst „(van Nederl. plaatsnamen) tege lijk met de Grondwet door de „St. Generaal is bekrachtigd en de „daarin opgenomen spelling dus „de eenig wettige en ware is In dit verband is het ook wel eigenaardig, dat nu juist pas de Grondwet is gewijzigd, daarbij despeiling ongemoeid is gelaten. Bewijs genoeg, dat de schoen wringt en de Regeering het aller minst eens is geweest met de spelling Marcharit, evenmin als ook de Belgische regeering dat is en zich die nieuwe spelling niet heeft laten opdringen. We vernamen, dat van gemeente wege een schrijven naar den Ministerraad is gezonden met het verzoek het besluit in te trekken en alzoo te verkrijgen dat we onze gemeente gespeld blijven zien als A x e I. Het regeerfngsjubi earn van de Koningin. Ter voorbereiding van het na tionale huldebetoon aan de Ko ningin bij haar 40-jarig regeerings jubileum heeft zich gevormd het Nationaal Jubileumcomité 1938, waarvan voorzitter is mr. L. J A. Trip en secretaris de heer C. G Vainer Kraane. Voorts is door de commissaris sen der Koningin voor elke pro vincie een vertegenwoordiger aan gewezen, om in dat comité zitting te nemen. Voor Zeeland is dat de heer mr. dr. R. W. graaf van Lijnden. Prinses Beatrix. Gemeld wordt, dat de doop plechtigheid van Prinses Beatrix zal plaats vinden in de üroote Kerk te 's Gravenhage op Don derdag 12 Mei. Er is nog geen uitnoodiging gertcnt tot den predikant, die de doopplechtigheid zal verrichten. Binnenkort zal zuster Boon stra, de verpleegster van Prinses Beatrix, het paleis Soestdijk ver laten. In haar plaats zal voor- loopig als veipleegster in functie treden jkvr. S. C. Feith te Hil- yersum, 1 de Vredesbeweging meldt aan de N. Rott Crt Een dame, die onbekend wenscht te blijven, heeft f500 doen toe komen aan het centraal vredes bureau in Den Haag. De geefster hoopt, dat "haar voorbeeld, evenals dat het geval is met de giften voor onze defensie, navolging zal vinden. VrUwillige bedragen voor de Defensie De stroom van vrijwillige bij dragen voor de versterking van de Defensie blijft aanhouden en zwelt zelfs. Er komen op de nieuwe lijst groote giften voor van f1500 en van f2000, ver scheidene van f500 en van f 100 en f 50 vele van f 25. Maar ook van 25 cent. Er zijn er van kooplieden en kunstenaars, van fabrikanten en van werklooze arbeiders, van firma's en van scholieren. Bijna alle bijdragen zijn weer begeleid door brieven, waarin wordt gezegd, wat de(n) inzen- der(ster) tot geven bewoog. De Minister deelt ten aanzien van de begeleidende brieven mede „Volstaan moet worden met de toevoeging dat uit de brieven op veelal treffende wijze een diep gevoel van vaderlandsliefde naar voren komt. „Het feit dat naar den ver kregen indruk in vele gevallen van een werkelijk „offer" kan gesproken worden, mag met groo te dankbaarheid worden gecon stateerd". Nationale Film 1898-1938 In het eere-comité voor de na tionale film in verband met het veertig-jarig regeerings-jubileum van de Koningin hebben zitting als voorzitter de minister-president dr. H. Colijn .en als leden de ministers van de onderscheidene departementen en meerdere hooge autoriteiten. Van het dagelijksch bestuur van het comité is voorzitter jhr. ir. O. C. A. van Lidt de Jeude. De hoofdbesturen der werk liedenorganisaties in de sigaren- industrie hebben besloten tot het proclameeren van de staking bij zeven firma's met ingang van 11 April. V rouwen-Vredesgang. B. en W, van Den Haag hebben toestemming verleend, dat de vrouwen-vredesgang op 18 Mei aldaar gehouden zal worden. De duizenden vrouwen, die uit alle oorden van het land verwacht worden, zullen zich opstellen op de Prinsegracht. Om hal^drie zal de zwijgende stoet zich in beweging stellen, die in de groote tentoonstellingshal op Houtrust ontbonden zal worden. Niet in V lands belang. Een paar weken geleden was in de Eerste Kamer de Begrooting van Sociale Zaken aan de orde Velen hadden er wat over te zeggen. Toen kwam eindelijk Minister Romme aan het woord, om zijn zienswijze over de vele te berde gebrachte vraagstukken te belichten. Hij had voor zijn betoog natuurlijk geruimen tijd noodig, zóó veel tijd, dat het gewone uur van scheiden werd overschreden. Het werd vijf uur, en nog altijd sprak de Minister. Vele leden, die daarop niet gerekend hadden, vertrokken. Eindelijk, omstreeks half zes, was de Minister klaar. Niemand verlangde te repliceeren. Er kon gestemd worden over de begrooting. Zonder hoofdelijke stemming zou ze aangenomen geweest kunnen zijn. Maar de N S B. lag op den loer. Ze zag een prachtige kans, om nu de afwezigheid van een groot aantal Kamerleden aan den schandpaal te spijkeren. Ze vroeg hoofdelijke stemming. Eilaas bleek toen, dat er nog maar 15 van de 50 leden aanwezig waren. Van de 16 R K. leden nog maar 5, van de 12 S. D.A.P.-ers precies geteld een De stemming ging toen natuurlijk niet door. En de N S.B had een prachtig propagandakluifZiet, heeren voelen, zijn met het lot- hoe sociaal de hoe begaan ze der werkloozen 1 De overdrijving van dit alles was zicht- en tastbaar. Maar door die overdrijving aan te klagen, heeft men de fout der afwezigen niet uitgewischt. Dfe voorzitter der Eerste Kamer rekende op verbetering, toen hij de leden j.l. Dinsdagavond deswege een be risping toediende. Voor den Middenstand. Te Amsterdam hebben vier districten uit Noord Holland van den Kon. Ned. Middenstandsbond een demonstratieve vergadering gehouden, waarbij v-rschillende grieyen ter sprake kwamen. Oostenrijkers geweerd. De regeering heeft beslist, dat het bezwaarlijk gaat thans weder aan een nieuwe categorie vluch telingen gelegenheid te geven hier te lande binnen te komen en te verblijven. Aan Oostenrijkers kan alleen verblijf en toelating worden toegestaan, wanneer aan de na volgende voorwaarden is voldaan: le. bezit van een paspoort en tevens van een verklaring, dat de houder ongehinderd naar Duitsch- land, resp. Oostenrijk kan terug- keeren. 2e Bij tijdelijk verblijf bezit van minstens 500 Oostenrijksche schil lings. Bij verzoek tot vestiging bezit van minstens 10 000 gulden. We herinneren ons den tijd, toen de Oostenrijksche kinderen in ons land liefderijk werden ont vangen, gevoed, gekleed en ver pleegd. Nu ze volwassen zijn, mogen ze ons land niet binnen komen dan onder bepaalde voor waarden. Ra, ra, wat zit daar achter? waarin hij besprak indijking van de schorren van Saeftingen en het inrichten van een veerdienst van Graauw naar Ossendrecht, voor een directe verbinding tus- schen Zeeuwsch-Vlaanderen en den Brabantschen wal, welke ver binding, zooals men zich zal her inneren, door den Minister van Waterstaat op grond van een in gesteld onderzoek ongewenscht werd verklaard De druk be zochte vergadering besloot niet temin de pogingen om die ver binding te verkrijgen voort te zetten, en aan het Zeeuwsche lid der Tweede KanÜer Mr. Mes, zoowel als aan het lid van Gede puteerde Staten, den heer J. A van Rompu, daarvoor medewer king te verzoeken. Of het zal helpen Districts ontvangers De met 1 Januari in werking getreden wijziging van de Ge meentewet heeft geschapen de bevoegdheid van de Kroon om kleine gemeenten aan te wijzen, die denzelfden persoon als ge meente-ontvanger moeten hebben, een zoogenaamde districts-ont- vanger. De gemeenten, die een district vormen, mogen samen niet meer dan 15 000 inwoners tellen en ieder op zichzelf niet meer dan 7500. De Minister var. Binnenlandsche Zaken heeft nu het advies van Gedeputeerde Staten gevraagd of reeds thans gemeenten zullen worden aange wezen, die bij het ontstaan van vacatures denzelfden ontvanger zullen hebben te benoemen, zoo dat geleidelijk op invoering van het instituut van districts-ont- vanger wordt aangestuurd. Gedeputeerde Staten van Zee- P. Th. O., 26 jaar, werkman te Terneuzen, wegens verzet tegen agenten van politie. 14 d. gev. F. van der H 36 jaar, transport arbeider te Hoek, wegens verduis tering van een door hem gevonden horloge met armband, f 15 of 10 d. A S., 32 jaar, caféhouder te St Jansteen was in verzet geko men tegen het vonnis van den politierechter te Middelburg van 1 Maart 1938, waarbij hij wegens mishandeling was veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. Vonnis thans1 maand gev. Hooger beroep. Door F. W. P 34 j logement houder te Axel, is hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den kantonrechter te Neuzen, waarbij hij wegens het zich be vinden in de verboden strook, werd veroordeeld tot een geld boete van f 10 of 10 dagen hecht. Conpeeren van honden strafbaar. Het gerechtshof te Amsterdam heeft arrest gewezen in de prin- cipieeie kwestie betreffende het coupeeren van hondenooren. Het hof heeft een inwoner van Amersfoort, die de ooren van drie Duitsche doggen had gecoupeerd, tot f 1 veroordeeld, wegens het zonder redelijk doel opzettelijk aan een dier pijn of letsel ver oorzaken. De politierechter te Utrecht had den man tot f 40 boete veroor deeld. Bij de behandeling voor het hof eischte de procureur-generaal ver oordeeling tot f 1 boete. Het hof overwoog o.adat verdachte heeft aangevoerd, dat hij het verkleinen der oorschelpen heeft bewerkstelligd met een re delijk doel, n.l. om in het belang der honden te voorkomen, dat zij 'ater oorontsteking zouden krijgen, dat de oorschelpen zouden stuk- :)1U® AXEL, 25 Maart 938. Het spreekwoord „Mtart roert zijn staart" schijnt dit jaar be waarheid te worden. Na een lange periode van droog, maar prachtig lenteweer is hedennacht de lucht betrokken, de barometer gestegen en met een zacht re gentje, die de aarde bevochtigde, misschien een tijdperk van eenige weken regen ingetreden. Hebben misschien eenige wandelaars hier last van, des te meer komt het den landbouw en de vlassers te stade. Vooral de laatsten snakten om regen voor de roterij. Voorts vernamen we, dat reeds veel land bouwers en tuinders van het gunstige weer hebben geprofiteerd en zgn. onder zaad zijn gekomen. Op de wijk Kalve hebben de Belgische douanen aangehou den L. de K., uit de Kruisstraat, die een koe had binnengesmok keld. Het dier werd in beslag genomen en de aangehoudene, vader van vijf kinderen, werd naar de gevangenis overgebracht. P. A L. No Non -j- Te Sas van Gpnt is overleden de heer P. A. L. Nolson, in leven gedurende lange jaren chef van het Spoorwegstation en ontvanger griffier van verscheidene polders. De overledene, die in 1846 te Etten-Leur werd geboren, was drager der Ridderorde van Oranje Nassau. De teraardebestelling heeft plaats te Sas van Gent op Zaterdag 26 Maart om twee uur Te Oostburg is gisteren op 45-jarigen leeftijd plotseling over leden de heer mr. J. Erasmus, die aldaar in wijde kringen een geziene figuur was. Het schor van Saeftingen. De heer P. Bauwens hield te Nieuw-Namen in het café van C, Cap weer een vergadering, land hebben naar de Ministet mededeelt, zich reeds in dezen zin uitgesproken. Predikbeurten te Axel Voorm 9l/t ure Zendeling Bliek Nam. 2 Ds Korevasr. In beide diensten collecte voor di Zending. Geref. Kerk. Voorm. 9 30 ure De. J S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm 9.30 ure Leeskerk. Witter dan wit worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL Politierechter te Middelbare Zitting van Dinsd. 28 Mrt. '38. De volgende personen waren o m. gedagvaard E. M., 33 jaar. metselaar te- Koewacht, wegens het feit dat hij op 20 Februari 1938 te Koev/acht een rijwiel, waarop beslag was gelegd, aan dat beslag heeft ont trokken door, toen de ambtenaar dat rijwiel trachtte mede te nemen, het met geweld aan dien ambte naar te ontnemen. Uitspraak: 1 mnd. gev. voorw proeft. 3 jaar en f20 boete of 10 dagen hecht. J. D23 jaar, boerenknecht te Hontenisse J. F. D., 25 jaar, boe renknecht te Ossenisse, A. E C 23 jaar, landarbeider te Honte nisse, wegens vernieling van eeni ge ruiten. 1 maand gevang, voorw. met proeft, van 3 jaar en f 20 of 10 d. slaan en dat de punten daarvan in de oogen zouden hangen. Dit verweer werd echter door het hof verworpen, omdat uit het onder zoek niet is gebleken en door den deskundige is weersproken, dat het lichamelijk belang der honden door het coupeeren wordt ge diend. Voorts overwoog het hof, dat door verdachte is betoogd, dat het coupeeren voornamelijk is geschied met het redelijk doel om het aesthetisch voorkomen der honden en hun handels- en (en- toonstellingswaarde te verhoogen. Ook dit verweer werd verworpen het hof is van oordeel, dat het aesthetisch inzicht en het oeco- nomlsch voordeel de verminking niet tot een redelijk doel kunnen stempelen, te minder nu niet ge bleken is, dat de nuttigheid of bruikbaarheid der honden daar door wordt verhoogd. Het hof Ngde een geringe boete op, om dat het hier een prindpieele kwestie geld en niet is gebleken, dat verdachte noodeloos hard vochtig heeft gehandpld Te Vlissingen zijn met een Portugeesch stoomschip Woens dagavond aangekomen de vyf Spanjaarden, die indertijd uit ons land g(jn gevlucht en door de regepring van Franco z(jn terug gezonden. Dn commissaris van politie, is vcrgez'ld van feu zestal politie ambtenaren per sleepboot naar het schip gevaren en heeft de Spanjaarden overgenomen. Ooder streng politiegeleide zijn deze naar Den Haag ver trokken. Tn Leiden is de alleen wo nende 74 jarige weduwé J. C. f, R. dood te bed gevonden. Omdat U met MAGGIS Aroma de zekerheid hebt het beste te gebruiken, dat op dit gebied in de handel is! Bovendien, sinds kort, verlaagde navulprijzen! FLACON No. O 14 CT. FLACON No. 1 27 CT. ZONDAG 27 MAART 1938. Ned. Herv. Kerk. Nam. 2

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2