Binnenland Landbouw. De Middelb. Crt. geeft over deze feiten het volgende overzicht: Terwijl de heer Bium in Parij een kabinet in mekaar poogde tt lappen, trokken de Duitsche troe pen Oostenrijk binnen. De po litieke toestand in ons werelddeel kan niet beter dan door de in nerlijke tegenstelling, welke in deze beide handelingen ligt op gesloten, worden geschetst. Aai den eenen kant een Frankrijk, da verlamd wordt door den vloek der politieke tweedracht; aan der anderen kant een Duitschland, da zich krachtig en gespierd voel door een energieken nationalei wil. Het is nog geen twintig jaar geleden, dat te Versailles ee> vredesverdrag werd gedicteerd, waarvan de bepalingen er o; berekend schenen, het overwon nen Duitschland duurzaam onder Frankrijk's overwinnaarsknie tt houden. Hoe weinig konden Cle- menceau en Lloyd George op da oogenblik vermoeden, dat er er gens een onaanzienlijk mannek rondliep, zoon van een Oosten- rijkschen tolbeambte, die geroepen zou worden hun verblinden „vre- des-arbeid te corrigeeren. Adolf Hitler werd geboren t Braunau, een klein stadje, niet ve° van de Duitsch Oosteniijkscht grens. Zaterdagmiddag is hij e doorheen getrokken de machtig ste man van Europa. Het werk van Clemenceau, Lloyd Georg en consorten heeft hij in luttele jaren tijds uit zijn voegen geruk' en naar zijn wil herschapen. Wij beleven een wonderlijken tijd, ec tijd, die historische phenomena van ondoorgrondtlijken aard pro duceert. Of is het een dagelijkse verschijnsel, dat de zoon van ee tolbeambte een groot rijk regeert en zonder bloedvergieten er een nieuw aan toevoegt Lloyd George zal niet veel var deze geschiedenis begrijpen. En Clemenceau. zou hij zich niet in zijn graf omdraaien Hitier te Weenen. Onbeschrijfelijk, aldus schrijven de correspondenten der buiten landsche dagbladen, is de geest drift, waarmede Hitier ais eei vorst, en als den grootsten heer- scher dezer eeuw werd ingehaald en toegejuicht. Hitier zelf zeide en het blijkt dat hij gelijk had dat 90 pet. der bevolking in Oostenrijk op hem wachtte. „Niet de 2 millioen van Weenen, maar de 75 millioen menschenen Oostenrijk en Duitsch land zijn thans bewogen door dit keerpunt in de geschiedenis dezer landen. De eed, dat dit veree- nigde Duitsche rijk door niemand verscheurd zal worden, wordt thans uitgesproken door alle Duit- schers van Koningsbergen tot Keulen en van Hamburg tot Weenen". Prinsen plaats namen in een le Klasse coupé Nauwelijks gezeten, werd het publiek op de perrons toegelaten en daar begon het juichen opnieuw. Prins Bernhard werd niet moede de menigte toe ie wuiven. Met een vetraging van ruim 20 minuten vertrok de trein. Precies op tijd, om 20 53 uur, arriveerde Z.K H. Prins Bernhard in gezelschap van zijn broeder tan het Centraal Station te Utrecht. In 's-Hertogenbosch waren de beide Prinsen overgestapt van den D-trein in den Dieseltrein. Voor nen was een gedeelte van een 2e klasse wagen gereserveerd. Slechts eenige personen waren van de aankomst getuige. De beide vorstelijke personen amen plaats in de gereedstaande lofauto, waarna de reis naar- het paleis Soestdijk werd voortgezet. Prins Bernhard op de Jaarbeurs. Hedenmiddag heeft Prins Bern- iard in tegenwoordigheid van vele ïutoriteiten de nieuwe hallen van de Utrechtsche jaarbeurs geopend. Aanwezig waren o.m. de ministers Van Steenberghe en Van Buuren, te Commissaris der Koningin en de burgemeester van Utrecht en ie gezanten van België, Duitsch land, Frankrijk, Italië en Zwitser and. In een korte toespraak ver- ocht de voorzitter, de heerFen- lener van Vhssingen Z. K. H. de ïallen te willen openen en den aam te willen geven van Prinses Beatrix-hallen. De Prins nam hierna het woord n verheugde zich in de voort- turende uitbreiding van het ge- ootiwencomplex, dat nu sinds 1929 reeds driemaal is vergroot ii voor welke laatste uitbreiding ij groote belangstelling heeft gehad, sinds hij op 25 Mei 1937 als Koninklijk Commissaris is oegetreden. Ook verheugde het hem dat Prinses Juliana de eerstesteen legging had verricht en wilde hij nu gaarne aan de nieuwe hallen den naam van hun geliefd kind schenken. Op de jaarbeurs zijn alle 2005 stands bezet, terwijl nog 83 ad- spiranten moesten worden teleur gesteld. AXEL, 15 Maart 1938. Prins Bernhard terng. Met de mailboot van de Zee land zijn Z.K.H. Prins Bernhart en zijn broer Prins Aschwin te Vlissingen aangekomen. De beide Prinsen werden bij het betreden van den Nederlandschen bodem verwelkomd door een ontzaglijke menigte, die niet moede werd den populairen Prinsen toe te juichen. Ook uit andere plaatsen was men naar Vlissingen gekomen en reeds lang voordat de boot moest arriveeren, dromden de menschen samen rond de pontons van de buitenhaven. Het geduld werd echter danig op de proef gesteld, daar de mailboot ruim een half uur vertraging had, naar vernomen wegens een dikken mist, die boven een groot gedeelte van de Noord zee hing. Nadat de boot was gemeerd, begaven de passagiers zich va: boord. Het viel op, dat geer enkel officieel persoon ter be groeting aanwezig was, waaruit viel op te merken, dat de reis var de Prins zuiver incognito was. De geestdrift van het publiek was enorm, den geheelen weg van de boot naar den trein, wa.- hei één gejuich. Prins Bernharc lachte en wuifde minzaam dt menigte toe. Vergezeld van der. stationschef begaf het gezelschap piqh naar den trein, waar de Heden is de laatste paal in den grond geheid voor de fundeering van het gemeentehuis. Vandaag toonden ook verschillende tech nische waterstaatsambtenaren hunne belangstelling voor deze methode van heien. Op den bok van de machine stond de vlag ten teeken, dat het werk bijna volbracht was. De aannemer, de Franki-Maatschappij heeft onder zeer gunstige omstandigheden het werk volvoerd. Het weer was de geheele week zeer gunstig voor dit soort werk en alleen nu en dan drassige of veenachtige bo demlaag kon storing geven, maar was dan ook juist een bewijs, dat het heien noodzakelijk was. Men zegt wel eens spottend, dat ook het vroegere stadhuis die fundeering niet noodig had, maar dat is niet logisch geredeneerd, want vroegerja, dan had men niet dat vervoer, niet deze oouwwijze en wat al niet meer. Intusschen zijn er 39 palen ge goten, van 4,50 tot 10 M. diepte; de meeste rond 6 M. De gemeente-opzichter legde het laatste werk met personeel op de gevoelige plaat vast. „Orelie." Vrijdag j.l. hield de alg. zang vereniging „Orelio" haar jaar- ijksche algemeene vergadering in Het Centrum alhier. Dhr. A. van Hoeve, voorzitter, opende de vergadering en deelde lot zijn spijt mede, dat de twee oudste (getrouwe) bestuursleden, de heeren A. van 't Huff en A Esselbrugge beiden door ziekte verhinderd waren deze vergade ring bij te wonen. Hij wenschte oeiden, die niet gauw een ver gadering overslaan en steeds mee leven met het wel en wee der vereenigtng, van harte beterschap. Dan, zoo vervolgde spreker, moet ik u, mevr. Moerdijk, na mens alle leden en het bestuur innig dank zeggen voor de wijze, waarop u zich als directrice onzer vereeniging van uw taak heeft gekweten en waardoor onze uit voering zoo buitengewoon is ge slaagd. En niet alleen de uit voering, maar ook de omstandig heden, waaronder u ons naar het concours hebt geleid, dwingen buitengewoon respect af. Verder spoorde spr aan tot nog meer aandacht bij de repetities en nog meer rust. Dankbaar her dacht hij het medeleven der do nateurs, waarbij hij vermeldde, dat een hunner zóó enthousiast was over de laatste uitvoering, dat hij een schrijven zond, waai in o.a. het volgende stond te lezen „Uit waardeering vooi helhooge „peil, waarop de uitvoering staat „en de goede orde, die tijdens het „afwerken van het programma „heerschte, zend ik u hierbij een „bedrag ter versterking der kas". De voorzitter eindigde deze opening met een Hoog Orelio Natuurlijk volgde hierop een hartelijk applaus. Hierna volgden de notulen der vorige vergadering en kreeg de secretaris tevens gelegenheid ziji jaarverslag uit te brengen, waar aan het volgende is ontleend Na de feestroes van 7 Jan. en de jaarlijksche uitvoering op 24 Febr. brak er voor de leden weer een nieuw tijdperk aan van zware studie voor het concours te Hoek op 16 Juni. Voorts werd melding gemaakt van de opvoering van het tooneelstuk „De Schaduw van het Oosten", in de Paaschweek, waarvan het batig saldo aan de kas van „Orelio" werd afgestaan. Op het concours te Hoek werd een 2e prijs behaald in de Eere- afdeeling met 170 punten. Over het algemeen viel er in die af deeling door de vereenigingen verlies te boeken, welk verlies bij Orelio het minst wasslechts 2 punten. Bij de onthulling van het mo nument voor wijlen H M.Koningin- Moeder te Middelburg werd aan de zanghulde deelgenomen door 2dames-ledenin Axelsch costuum. Door dhr. A. P. Esselbrugge (penningmeester) werden namens de vereenigingen bloemen bij het monument gelegd, waarbij meer dere leden tegenwoordig waren. Vervolgens werd herinnerd aan de medewerking aan den natio- nalen feestdag op 1 Febr. en aan de uitvoering op 16 Febr. Het programma van dezen feestavond was zoo vol variatie, dat ieder der bezoekers zich hoogst voldaan gevoelde en „Orelio" weer een succesavond bij de reeds zoovele heeft gevoegd. Het optreden van het mannenkoor en in 't bijzonder dat van het kinderkoor, viel bij zonder in de smaak. De onder vonden waardeering van een en ander zal voor directrice en uit voerders wel tot de grootste vol doening hebben geleid. Het verslag eindigde met den wensch, dat ieder lid gewoon zijn plicht zal vervullen, als „trouw" lid van deze schoone vereeniging. Het verslag van den penning meester bracht een donkere wolk over dit succesvolle jaar. De ontvangsten bedroegen f 840, de uitgaven f 1035, alzoo een tekort van f195. De lucht klaarde echter op met de mededeeling, dat dit tekort in het nieuwe jaar inmid dels is gereduceerd tot f3, door dat de uitvoering ditmaal niet zoo veel van de kas vorderde. Volgens rapport van de kascommissie was alles in orde bevonden en een compliment voor den penning meester, dhr. A. P. Esselbrugge, voor de correcte en nette boek houding, was hier op zijn plaats. Volgde bestuursverkiezing. Periodiek traden af dhrn A. Esselbrugge, A. P. Esselbrugge, P. Verijzer en A. W. van der Burg,, welke allen met op één na alg. stemmen herkozen werden. Zooals reeds in ons blad is gemeld, is op de bondsvergade ring besloten om het jaarlijksche concours ditmaal te houden te Haamstede. De reis daarheen zal, zooals de vorige maal naar Burgh, door het bondsbestuur worden georganiseerd. Na deze mededeelingen werd de vergadering officieel gesloten doch men bleef nog eenigen tijd ge zellig bijeen enerheerschte weldra een sfeer, als op een groot fa miliefeest. Het kind bfj moeder. Zaterdag is het de politie te Hulst gelukt de moeder op te sporen van de vondeling, die aldaar Donderdagmiddag in een coupé vanden trein was gevonden. Het geval had zich, naar we vernemen, als volgt toegedragen. De ongehuwde moeder was uitgestapt te Hulst en had het kind in den trein achtergelaten. Het kind was ongeveer 14 dagen geleden geboren in een ziekenhuis te Antwerpen, vanwaar het 20- jarig meisje, dat afkomstig was uit de buurt van Antwerpen en met de baby niet thuis durfde komen, via St. Nicolaas naar Hulst was gereisd. Zooals bekend, moeten hier voor de douane alle reizigers uitstappen, dus ook de jeugdige moeder, die echter niet terugkeer de. Haar verblijf werd intusschen ontdekt. Na verhoor door de politie achtte zij zich gelukkig, dat het kind in het R.K. Liefdehuis was opgenomen en door bemid deling van de zuster-overste met een zuster en de baby naar haar ouders kan terugkeeren. Belastingen naar Inkomen en Vermogen. De Rijksontvanger verzoekt ons mede te deelen, dat is begonnen met het vervolgen van de aan slagen Ink Bel 1937/38, geda teerd in Sept. 1937, waarop nog niet 6/a deel is betaald, en die, gedateerd in Dec. 1937, waarop nog niet s/5 deel is aangezuiverd. De Zeeuwsch-Vlaamsche Slagershond heeft besloten de Paaschveemarkt te Terneuzen niet te houden vanwege het mond en klauwzeer. Door den Minister van Waterstaat is aan het gemeente bestuur van Kruiningen bericht, dat de plannen voorden veerdienst PerkpolderKruiningen ook te Kruiningen ongewijzigd zullen worden uitgevoerd, zoodat de inloophaven in plaats van te Hansweert, definitief te Kruiningen komt. Gedurende de vaart van Terneuzen naar Lillo is de 32- jarige matroos J. Ornholm, van het s.s. Harald, des nachts over boord geslagen en verdronken. Het ongeluk werd eerst ontdekt, toen het schip te Lillo aankwam. Dhr. A. de Jong, marechausse bij de brigade te Hansweert is overgeplaatst naar de brigade te Koewacht. Arja Honwdag te Hoes. Zaterdagmiddag werd te Goes de vierde Arja-Gouwdag gehou den, die onder leiding stond van ds. A M Franssen te Biezelinge, en niet druk bezocht was. In zijn openingswoord wees de voorz. op het vele dat Arja te doen heeft. De leden moeten hard werken, en de A. R.-begin selen zich eigen maken. De secretaris, dhr. J. Francke te Axel deelde mede, dat het ledental der Arja-clubs in Zee land iets terugliep, maar dat er innerlijke groei is te constateeren. Er wordt door de meeste clubs goed gewerkt en het bezoek aan de vergaderingen is over het al gemeen trouw. De penningmeester, dhr. Tange, moest melding maken van een tekort van f49. Daarna sprak ds. J. Fokkema, Ned. Herv. predikant te Delft over„De taak der Overheid ten aanzien van Zondagsrust en Zon dagsheiliging". Spr.- toonde aan, dat het ook voor het sectarisch drijven de S. G. P. noodig is zich op dit punt te bezinnen. De eisch van een wekelijkschen rust dag is niet gegrond op de wet der Tien Geboden, maar vloeit voort uit de Scheppingsordinantie. Het karakter van den Nieuw Testamentischen Rustdag is ge heel anders dan van den Jood- schen Sabbath. De rust is nu geen doel maar middel, om te komen tot heiliging van den eersten dag der week als de dag der opstanding van Christus. Spr. verwijst hiervoor naar den Hcidelbergichen Catechismus. De Overheid mag zich niet be moeien met de Zondagsheiliging. Dan gaat ze zich bezondigen aan tyrannie. De Overheid kan en mag oris niet dwingen naar de kerk te gaan. Wel heeft de Overheid tot taak het terrein te effenen voor de Zondagsheiliging, door de Zondagsrust te bevorde ren en te verzekeren. Niemand trachte met hulp der Overheid aan anderen eigen meening op te leggen. Op deze rede volgde nog eenige bespreking. Mdb. Crt. Stroopers te water. Het schijnt, dat het stroopen op de Schelde een winstgevend bedrijf is voor degenen, die er zich aan wagen en aan den dans van zware straffen ontkomen. Met een zgn. kanongeweer weet men b.v. 60 a 70 wilde eenden tegelijk te treffen en zoo is het wel voorgekomen, dat in één week drieduizend eendvogels aan het douanekantoor te Lilloo wer den aangegeven, om te Antwerpen aan de markt te worden gebracht. Dezer dagen werd bekend, dat eenige weken geleden weer een ontmoeting tusschen de politie en de stroopers plaats had. Naar het „Dgbl. van N.-Br." meldt, hadden op 2 Maart j.l. de rijksveldwachters Van der Sande uit Clinge, Van Tussen- broeck uit Giaauw en de jacht opziener P. de Saegher uit Nieuw- Namen zich per motorsloep op de Wester-Schelde begeven, al waar zij op ongeveer twee KM. afstand van de Belgische grens buiten de betonning van het vaar water een jacht opmerkten, dat zich blijkbaar bezig hield met het stroopen van wild. Al spoedig bleek dat men te doen had met de beruchte Antwerpsche Schelde- strooper Felix Saeys, diens zoon Albert en diens schoondochter. De veldwachters slaagden erin het jacht in te halen tusschen Bath en Ossendrecht. Toen zij het groote ijzeren jacht genaderd waren, werd dui delijk gemaakt, dat men controle wilde uitoefenen in verband met de Jachtwet. Daarop verschenen Saeys en diens schoondochter met lange scherpe scheepshaken, ter wijl de vrouw de politie den raad gaf maar niet te schieten daar dan erger dingen zouden gebeu ren. Intusschen was men de Belgische grens genaderd en slaagde het gevaarlijke drietal erin om te ontkomen. Daar het kleine houten sloepje gemakkelijk kon overvaren worden door het groote ijzeren jacht, waarin de familie Saeys zich kon beveiligen tegen de geweerschoten, was de politie vrijwel machteloos. Den volgenden dag vond aan de douane te Lilloo een verhoor plaats, waarbij Saeys bekende dat hij twee kanongeweren aan boord had. Ook bleek, dat zij 60 eendvogels hadd?n geschoten. Wegens de zware straf, die hem wachtte, had Saeys ook plan gehad op de politie te schieten. Het zal hem intusschen geraden zijn zich voorloopig niet op Hol- landsch gebied te begeven, daar hij dan zeker eenigen tijd zal moeten brommen. De vlasindnstrie. Groote bedrijvigheid heerscht thans alom in de Zeeuwsch- Vlaamsche vlasstreek, waar men overal bezig is met den uitzaai voor het nieuwe gewas. Hoewel er reeds einde Febru ari in de zware kleigrondpolder» lijnzaad gezaaid werd, zijn intus schen door het gunstige weer ook de lichtere kleigrondpolders geschikt om bezaaid te worden, zoodat men ook hierop is begon nen te zaaien. Naar het zich laat aanzien zal de uitzaai in Zeeuwsch-Vlaande- ren naar schatting nog grooter zijn dan in 1937, trots dat de teeltpremies vervallen zijn. Te lande kon verder vastge steld worden, dat zoowel de be langstelling voor, alsmede de aanvoer van geroot vlas veel kleiner was dan een veertien dagen geleden. De prjjzen waren uiterst moeilijk te handhaven en meerdere partijen konden goo*

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2