Chr. Kat. 5ch»l GROOTE LOTERIJ J. G. VINK RIJS PER LOT EEN GULDEN pr. A M EIIB L E NI E N T ter waarde van f 1.000 3e pr. ZEIUACHTJE met KAJUIT ter waarde van 1 750. Rechtzaken. Gemengd Mieuws. Buitenland. Bekendmakingen. VERORDENING op woonwagens in de gemeente AXEL. Advertentiën. JAARVERGADERING e pr. TER WAARDE van f 4.0Ó( BOEKHANDEL - MARKT Zeeland van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten naar een bevredigende oplossing was gezocht, meent men die thans gevonden te hebben en wel in aansluiting bij de N.V. „GEKRO", destructiebedrijf te Overschie. De opzet is, dat aanvankelijk de grootste drie gemeenten van de middengroep van Zeeland (Middelburg, Vlissingen en Goes) zich zullen aansluiten, waarna de „GEKRO" geleidelijk met de an dere gemeenten in deze provincie tot overeenstemming wil trachten te komen. Hiertoe heeft op 22 October 1937 te Middelburg een bespre king plaats gehad van vertegen woordigers der drie genoemde gemeenten en van de „GEKRO", waarna, na nog eenige briefwisse ling overeenstemming is verkregen en genoemde gemeenten be houdens goedkeuring der ge meenteraden, enz. besloten zich bij üe „GEKRO aan te sluiten". Predikbeurten te Axel DONDERDAG 10 MAART (Biddag) Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/t ure Ds. Dronkers, van Kloosterzande Nam. 2 Dhr. de Graaf, hulpprediker te Neuzen. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Nam.2 Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9.30 ure Ds. A. Verhagen van Middelbuig. Nam. 2 Dezelfde. 'lAr. 5.30 Dezelfde. Ds. J S. Post. Dezelfde. De moord op liet echtpaar Lauwereins. Vrydag was het eeD jaar ge leden dat in het café Keei sluis te Vlissingen, het echtpaar Lau wereins, de man 75, de vrouw 63 jaar, werd vermoord. Zooais men zich zal herinneren, werden ongeveer 5 maanden later, twee verdachten gearresteerd, B. P. de K. en L. B., beiden uit Maassluis. Zij hadden als ruuner en hulp kok geva.en op den mijnenveger „Pieter de Bitter", weik schip tjjdens een proettocht te Vlissin gen had gelegen, den nacht, dat de misdaad werd gepleegd. Later precies met Kerstmis, werd nog een derde verdachte aangehou den, D. van T., die van een sleepreis met de sleepboot „üe Schelde" terugkeerde. De Vlissingsche Courant" heeft in verband met den „ver jaardag" van het misdrijf gepoogd aan de weet te komen, hoever da justitie thans met haar onder zoek is gevorderd. Het blad ver nam, dat de verdachte B. „veel zeggende bekentenissen" heeti atgelegd. Zoo zou hy hebben toegegeven met zijn medever dachten naar Caié Keersluis te zyn gegaan met de bedoeling om te stelen. Verdachte v. T. heeti op den uitkys gestaan en kwam op een gegeven oogenblik waar schuwen dat er een agent aan kwam het onderzoek heelt uit gewezen dat dit laatste inderdaad het geval is geweest. Volgens de verklaringen van verdachte B zou de calénouder de 75-jarige Lauwerems, door verdacnte v. T. zyu neergeslagen. De man stortte op den groua, waarscnynlyk bewusteloos en wera toen door verdachte de K. bij een been naar voren getrok ken. De K. heett toen zyn zakken leeggehaald en zyn sleutels aan verdachte B. gegeven, die deze by zich stak. Toen B. daarop zei, dat het slachtoffer nog kreunde, werd de moord gepleegd door den caféhouder te steken. Het staat nog niet onomstoo- telyk vast wat er met de vrouw is gebeurd. Uit het teit dat zy in nachttoilet was, terwijl de caiéhouder volledig gekleed was, valt at te leiden, dat de vrouw beneden onraad boerde, zien naar het caié heett begeven en toen op haar beurt vermoord werd. Dit staat echter met vast. Uit een rapport van dr. Hulst blykt echter, dat het slachtoffer nog gepoogd heett zien te verdedigen, aangezien verscmllende verwon dingen van dien aard zyn, dat slecht! bjj het alweren vaa steken kunnen zijn toegebracht ook staat vast dat dit bejaarde slachtoffer gestoken is zoowe toen de vronw stond, als toen zij reeds was neergestortvooral de vrouw is op gruwelijke wijze om bet leven gebrachtzy heeft meer dan 50 messteken gekregen. Uit de bekentenissen van ver dachte B. bljjkt verder, aldus de VI. Crt., dat de daders bij de Keersluisbrug het ontvreemde geldkistje hebben geopend met de sleutels die de K. uit de zak ken van het mannelijke slacht offer had gehaald en vervolgens aan B. bad gegeven. Het kistje werd te water gegooid. Toen men later bjj het onderzoek o.m met een sterke magnetiscbe dreg bet water ter plaatse atvischte, wer den naast andere voorwerpen niet minder dan 5 messen op gehaald. Hoewel het onderzoek nog zeer geruimen tjjd kan duren, is het toch buiten twijfel, dat de daders van dit lafle misdryt zich achter slot en grendel bevinden, zoo besluit de VI Crt. o.m. Moord. Te Tilburg is Zondagavond de 19-jarige mej. A. Reynders ver moord, zonder dat eenig spoor van den dader bekend is Zjj was om balttien op weg naar buis met een vriendin. Toen deze baar verlaten bad en zij alleen verder ging, zagen een paar jongens baar op eenigen atsiand wankelen en vallen. Zy baalden den dokter, maar tever geefs. Zy werd met een messteek in de zijde dood opgenomen. Politiehonden deden üun werk, maar vruchteloos. Daar het meisje geen verkee ring had en van voorbeeldig gedrag was, tast men in bet duister. Te Heikenszand had de landbouwer P. Dieieman het ongeluk een zoodanigen trap van een paard te krijgen dat zyn been werd afgeslagen. Na voorioopig te zyn verbonden, is by naar bet ziekenhuis te Hoes overge bracht ter verdere bebandeling. Mdb. Crt. Een hollend paard als redder. Vrijdagmiddag omstreeks halt zes hebben twee gemaskerde mannen een overval gepleegd op den negentieDjarigen zoon van den heer van Kemsnade, te Veld hoven. De jongeman bracht met zyn paard en kar zooals gewoonlijk brood rond in Zeeist. Toen hy zich op een eenzamen weg be vond, sprongen eensklaps de twee mannen van ach.er een boscbje te voorschijn. Zy losten van dichtbij een revolverschot, dat den jongen in de wang raakte, waardoor een bloedende woud ontstond. Het paard sioeg van scbrik op hol, doch de jongen had de tegenwoordigheid van geest het dier bjj het hootd te grypen en zich te laten mee- sleepen, zoodat hjj op deze wjjze aan zijn belagers kon ontkomen. Het bollende beest kwam spoedig weer tot staan. Op bet geluid van het schot kwamen eenige personen toegeloopen, waarop de bandieten zich snel uit de voeten maakten. Het cfoel van den aanslag was waarschijnlijk beroovitg, daar de jongemau op deze route altyd veel geld bjj zich had. Vrijdagmiddag zjjn bjj een ontploffing op een baggermolen in het afwateringskanaal te Beek en Donk twee personen ernstig gewond. Er ontstond brand, terwjjl het vaartuig omsloeg. Twee arbeiders die zich op den molen bevonden geraakten in brand en kwamen in het water terecht. Hierdoor werden de vlammen gedoold, doch niettemin kregen de beide mannen zware brandwonden. Vrijdagmiddag is de 60 ja rige scbildersknecht van Bunen die bjj een villa te Enschedé op een hooge ladder bezig was, naar beneden gevallen. Hjj kwam met het hootd op een sreenen stoep terecht en was vrijwel op slag dood. Controleurs van den cen- tralen crisis controledienst heb ben een inval gedaan in een per ceel te Amsterdam, waar zjj op den zolder den bewoner er op betrapten, dat hjj bezig was op groote schaal margarine te be reiden, zulks in overtreding van de landbouw crisisbepalingen Reeds eenigen tijd was het den controleurs bekend dat ergens in de Borgerstraat clandestiene margarine werd bereid, totdat zjj er in geslaagd zjjn den dader te ontdekken. Verscheidene tientallen kilo's frauduleus bereide margarine konden in beslag worden ge nomen. Groote verduisteringen. Het parket van Brussel heeft een instructie geopend naar aan leiding van belangrijke verduis teringen, welke gepleegd zouden zyn bjj het filiaal van een Brus- selsche bank te La Louviere. Deze verduisteringen zouden loo- pen over een bedrag van eenige millioenen. De verduisterde be dragen werden grootendeels ge bruikt voor speculaties die wer den uitgevoerd door tusscbec- komst van een te Brussel geves tigde credietinstelling, welke ge dreven werd door eenige leden van het personeel van het bank filiaal. Een ander deel der bedragen werd door deze instelling, die thans in liquidatie is, aangewend voor de persoonlijke operaties van eenige barer leiders Het parket is overgegaan tot de arrestatie van den directeur, den procuratiehouder, verschei dene kassiers en andere leden van bet personeel van het filiaal der bankinstelling te La Louviere zoomede van den directeur van de credietinstelling, Valsche postzegels. Een zeer eigenaardige verza meling is in den loop der jaren bijeengebracht door twee per sonen, die er een liethebberij van hebben gemaakt, te zoeken naar valsche postzegels, die tjjdens den wereldoorlog gemaakt zijn De spionnagediensten der ver schillende landen moesten toen n.l. dikwijls brieven van anderen openmaken en zagen zich later genoodzaakt postzegels te ver- valscben op de nieuwe enve- loppes waarin zjj de brieven doorzonden naar den geadres seerde. Tot dusver hebben de twee Engelschen 94 vervalscbte post zegels ontdekt. Eenige daarvan zjjn zoo kunstig nagemaakt, dat men, zelfs al is men van de vervalsching op de hoogte, niet kan bemerken of het echte post zegels dan wel zeer goede ver- valscbingen zjjn. Ta Lubon, bjj Poznan, is een pastoor op het oogenblik, dat hjj den preekstoel beklom, door een revolverschot vermoord. De koster, die het slachtoffer te hulp snelde, werd door drie kogels gewond. De moordenaar, een 47-jarig communist, Nowak genaamd, is gearresteerd. Ds. Nlemilller. Het bijzondere gerechtshof te Berlijn heeft het ypnnis tegen ds. Martin Niemuller geveld. De beklaagde werd wegens „voort gezet vergrijp jegens paragraaf 130a, artikel 1 van het wetboek van strafrecht" veroordeeld tot zevenmaanden vestingstraf Voorts werd hij veroordeeld tot geld boeten van 500 rm. en 1500 rm De vestingstraf en de 500 rm. geldboete worden geacht dooi het voorarrest te zijn voldaan. In plaats van de boete van 1500 rm. comt, ingeval van niet-betaling een gevangenisstraf van 3 maan den. Ds. Martin Niemuller is tevens veroordeeld tot betaling der kos ten van het proces. Paragraaf 130a artikel 1 van het wetboek van strafrecht is de zgn. kanselparagraaf. De teksi hiervan luidt als volgt „Een geestelijke of ander be dienaar des woords, die in uit oefening of naar aanleiding van de uitoefening van zijn beroep in het openbaar voor een menschen menigte, in 'een kerk of op een andere voor religieuze bijeenkom sten bestemde plaats voor ver scheidene toehoorders aangele geheden van den staat op een den openbare vrede in gevaar brengende wijze tot onderwer maakt van een proclamatie o" bespreking, wordt bestraft met gevangenis- of vestingstraf tot ten hoogste twee jaren" In de kerk van Dahlem werd Zondag medegedeeld, dat ds. Nie muller was opgenomen in het concentratiekamp Sachenhausen, 24 km. benoorden Berlijn. De predikant verklaarde verder, dat verscheidene invloedrijke vrienden van Niemuller zich heb ben teruggetrokken, nadat hij naar Sachenhausen was gebracht. Sportnieuws. Axel—Biervliet 4 0. De laatste thuiswedstrijd van Axel I in dit seizoen is in een 4—0 overwinning g<rë ndigd Toch hebben onze stadgenooten slechts twee doelpunten gemaakt, doch de vier goals werden behaald, doordat tweemaal een achter speler van Biervliet het ongeluk had in eigen doel te schieten. Hierdoor kregen onze stadge nooten wel wat meer dan de krachtsverhouding in het veld aangaf, want meermalen bleken de bezoekers met hun snelle open aanvallen ook uiterst gevaarlijk Voor de rust b.v. was het spel zeer verdeeld en toch had Axel in de eerste helft reeds een 3—0 voorsprong. Na de rust volgde een sterk overwicht der Oranjemannen, doch doelpunten bleven uit. Het laatste kwartier ging het spel meer gelijk op met gevaarlijke aanvallen van Biervliet. Doch het verdiende tegenpunt bleef uit. Ook de Axelsche voorhoede kon het net niet meer vinden j het vierde doelpunt kwam dan ook pas tegen het einde ter wereld, toen een der Biervliet-spelers ten tweeden male den bal in eigen doel deponeerde, waardoor de eindstand 4—0 werd. Marktberichten. AXEL, 5 Maart 1938. Ter markt van heden waren de prijzen, volgens opgaaf van dt Vereeniging van handelaren in granen, enz. in Oost Zeeuwsch- Viaanderen, genoteerd als volgt Tarwe regeeringsprijs, roggt 7,00—7,20. wintergerst 7,50—8,— zomergerst 7,50—8,00, haver 6,- -6,25, groene erwten 8,00 9,75 bruine boonen 7,008,- duivenboonen 0,00—00,00, paar denboonen 0,00—0,00, blauw- maanzaad —.00- 00,00, karwei zaad 00,00— 00,00, geel mosterd zaad 00,00— 00,00, lijnzaad 8,00 11,00. HULST, 7 Maart 1938 Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 700—7,25, wintergerst 7,50—8,00, zomergerst 7,50—8,00, haver 6,- 6,25, erwten 8,00—9,50, paar denboonen 8,00—9,00, duiven boonen 8,009,50, witte boonen 0,00 —0,00, bruine boonen 7,00 10,00, lijnzaad 8,00 10,00 blauw maanzaad 00,00—00,00 mosterd aad 00.00— 00,00, kool zaad 0,00—00,00. Rundvee aanvoer 12, verk. 6. Varkens 14, 10. Boter per Kg. 1,30. Eieren per 100 stuks 0,00. Burgemeester en Wei- houders van AXEL doen te weten, dat door der. ^aad dier Gemeente, in zijn. vergadering van 18 Januari 1938 is vastgesteld de volgende ver ordening Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeeland volgens hun bericht van den 25 Februari 1938, No. 181 3e Afd. in af chrift medegedeeld En is hiervan afkondiging ge schied, waar het behoort, den 8 Maart 1938. Axel, den 8 Maart 1938. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris. MARIS. Heden overleed na een smartelijk lijden, zacht en kalm, onze geliefde man en vader, ANDRIES KOLFER. in den leeftijd van bijna 76 jaar. Wed. A. KOLFER— Moerdijk en Familie. Axel, 7 Maart 1938 (toegankelijk voor Donateurs) der Ale Zangverpen. „OREL10", op VrQdag 11 Maart 1938. s avonds 8 uur in „Het Cennum". HET BESTUUR. -A. JSl E3 11.. Kinderen, die 'óór April as. de leeftijd van 6 jaar zuilen hebben bereiki, kunnen als nieuwe leerlingen worden ingeschreven. Opgave, liefst vóór April, bij het Hoofd der School J. J DE RIDDER ten bate van de in standhouding van het HOLLAND HUIS te BRUSSEL, goedge keurd bij beschikking van den Minister van Justitie van 20 Dec. 1937. 2e afd Ann. 1121 De trekking zal in het openbaar geschieden ten overstaan ven een te AMSTERDAM resideerenden notaris. HOOFDPRIJZEN naar keuze van den winner (bijv. een Landhuisje, of Motorboot, of Automo biel met kampeerwagen, of Week end-huisje met complete inrichting, of Woning inrichting, of Weide, of Bouwland, of Vee, of andere roerende of onroerende goederen), mitsonder goedkeuring van het Bestuur der Vereeni ging voornoemd. Voorts waardevolle prijzen als: K L.M -reis of vacantiereis met verblijf ter waarde van 400,—, motorrijwiel belastingvrij), radio toestellen, haarden, fototoestellen, klokken, horloges, cassetten gero zilver, huishoudelijke en luxe voorwerpen enz TREKKING 19 MEI 1938 Loten verkrijgbaar ojj TE KOOP: 2 stuks T ap O der stellen van Naaimachines en MPfl oude Handmachine voor f8,50, bij C. L. DE SM1DT, As,l,

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 3