Landbouw. merking dienen te komen, terwijl ingeval hun uitkeering uit een werkloozenkas wordt verstrekt, daartegen bezwaar behoort te worden gemaakt, een en ander tenzij door den minister anders wordt beslist. Prinseiyk echtpaar ter kerke Prinses Juliana en Prins Bern- hard zijn Zondagochtend voor het eerst sinds de geboorte van Prinses Beatrix, ter kerke gegaan. Zij bevonden zich onder het ge hoor van ds E. H. Blaauwendraad, voorganger der gemeente van de Nederlandsch Herv. kerk te Baarn. De dienst had een gewoon verloop. Ëngnlnnd's Koningspaar naar ons land. Naar gemeld wordt, zal waar schijnlijk nog dit jaar Nederland de eer te beurt vallen van een officieel bezoek van het Engelsche Koningspaar. Het zou in het voornemen van Koning George en Koningin Eli zabeth liggen het bezoek aan ons Hof te brengen in het aanstaande najaar. Naar verder verluidt zou H. M. de Koningin de Engelsche vorstelijke gasten ontvangen ten Koninklijken Paleize te Amster dam, alwaar zij tevens zouden logeeren. Wesloten vischtyd. De minister van oeconomische zaken heeft bepaald, dat de ge sloten tijd voor het visschen met wargarens, trommels, vischfuiken en vischzegens in de binnen wateren dit jaar zal ingaan op 1 April en voorts, dat de gesloten tijd voor snoek zal ingaan op 6 April. Neemt de hartvormiae cachets, genaamd „Mijnhardtjes", bij Hoofdpijn, Kiesniin enz tn vtjf minuten tijd bent U de pijnen kwijt 12 stuk> 50 ct. Pmrfdoosje 10 ct. Bij Apothekers en Drogisten! Waarschuwing voor arbeiders, die omgaan met kunstmest. Kunstmest is gevaarlijk by in ademingInademing van Tho- masslakkeumeel ot Kalkstikstot is gevaarlijk voor de gezondheid Tnomasglakkenmeel veroor zaakt meermalen zware long ontsteking Kalkstikstot ingeademd, tydens of na alcoholgebruik, maakt ziek. Het gevaar van inademing is aanwezig le. by het laden of lossen in een besloten ruimte; 2e. by het breken en mengen 3e. by het strooien 4e bij het uitkloppen en her stellen vao zakken, waarin Tho- masslakkenmeel ot Kalkstikstot is geweest. Kunstmest kan ontstekingen veroorzaken Ontstekiog van het oog kan ontstaan door Tbomasslakken- meel, Superphospbaat en Kalk. Ontsteking vatn de huid (zwe ren) doorKalkstifstof by voch tige banden, en Kalksalpeter. Beide gaan door gewone kleeding heen. Voorzorgsmaatregelen hierte gen zijn de volgende: Het uitstrooien geschiede zoo veel mogelyk machinaal. De arbeider zorge steeds bovenwinds te blijven. Mengen van Kalkstikstot met voentige Kalizouten ot vochtig zand vermindert het stofbezwaar. Voeg aan Kalksalpeter eenig water toe f1/,, liter water op 10 liter Kalksalpeter). Tegen inademing van Thomas- slakkenmeel ot Kalkstikstot drage men een doelmatigen respirator ot doek voor neus eu mond,* Vermydt het uitstrooien van droge stikstotmeststoffin by voch tig weer het stof plakt dau aau de huid. Arbeiders met open wonden aau gezicht, hals, armen, handeD, beenen of voeten, moeten niet uitstrooien. Tegen oogontsteking drage men een doelmatigen stotbril. Tegen buidontstekentng wake men aoor a. een voor stof ondoordring bare kleeding (b.v. geolied of van leer) b. het opstroopen der mouwen tot boven de ellebogen c. het invetten van armen en gezicht met vaseline d. goed schoeisel (ondoorlaat- baar voor vocht of stof) e. na het omgaan met kunst mest zich goed te wasschen op alle plaatsen, waar het lichaam er mede in aanraking is geweest. AXSLi, 8 Maart 1938. Had de afbraak van het stad huis veel bekijks, niet minder is dat het geval met de voorberei dende werkzaamheden voor den nieuwbouw. Een reusachtige hei machine is een paar weken geleden gearriveerd en met moeite ter plaatse gebracht. Hedenochtend is de eerste paa in Jen grond gebracht; dus niet gisteren zooals in een naburig blad werd gemeld. Dat gisteren het dagelijksch bestuur een kijkje nam, was meer ter demonstratie van de werking der machine. We komen hierop nog nader terug. Zaterdag hadden alhier een tweetal verkeersongevallen plaats. In de Stationstraat viel een jonge man pardoes met zijn fiets neer en bleef liggen, zoodat degenen die ooggetuige waren nietandeis dachten, dan dat de man dood viel. Toen men erbij kwam, bleek dat hij een toeval had gekregen. Men riep de hulp in van een dokter, terwijl de ongelukkige in de woning van dhr. D. de Putter werd opgenomen, waar voor ver dere verpleging werd zorg ge dragen. Hetjweede ongeval betrof den 17 jarigen C. de Kraker, die over den Oudenweg rijdend in botsing kwam met een kat, zoodat hij van de fiets viel en met een ge broken arm werd opgenomen. Ouderavond. Men schrijft ons Vrijdagavond werd alhier in de Chr. bewaarschool door de ver- eeniging voor Chr. Nationaal schoolonderwijs een ouderavond gehouden. De samenkomst werd geopend met het lezen van een gedeelte uit de Schrift en gebed door den voorzitter, dhr. J. M. Oggel, die daarna de talrijke aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Spr. trok uit de zeer goede opkomst de conclusie, dat het Christelijk onderwijs in de plaats onzi r inwoning nog altijd de belangstelling der ouders heeft. En daarin verblijden wij ons. Had hij in het gebed reeds laten uit komen, dat het jaar, dat verliep gezegend is geweest, spr. hoopte, dat ook in het jaar, dat wij inge gaan zijn, de goede toon zoowel onder het bestuur, als bij het personeel evenals verleden jaar bestendigd moge blijven. De leiding der vergadering werd nu overgegeven aan dhr. J. J de Ridder, hoofd der school, die dal met een kort woord aanvaardde. Liefhebber van muziek en zang als hij is, liet het hoofd een paar mooie verzen zingen, onder bege leiding van orgel en strijkorkest, dat door een gedeelte van het onderwijzend personeel was sa mengesteld. Vervolgens kregen we een in leiding over „Gehoorzaamheid". Deze deugd schijnt tegenwoordig wel een beetje in den hoek komen te staan, zoowel bij ouderen als bij jongeren. Ja, het euve! komt juist van de ouderen af. Indien de ouders van hunne kinderen geen gehoorzaamheid eischen, waar en van wie moeten zij het dan wel leeren Is het niet menigmaal zoo, dat er gezegd wordt: Wacht maar jongetje, als je eerst Ernaar eens op school komt, dan zal je wel anders praten dan nu. Reeds hieruit blijkt al, voor welk een taak de onderwij zers soms geplaatst worden. En vaak gaat dat dan ook niet zonder tuchtoefening. "Gezag onderstelt gehoorzaamheid daaruit volgt als vanzelf orde. En orde moet er in school zijn, zal er goed geleerd worden. Na deze inleiding werd gele genheid gegeven, om vragen te stellen. Een der dames maakte hiervan gebruik en vroeg, of er altijd wel rechtvaardig gestraft wordt? Haar dochtertje was ge straft, omdat ze met de hand onder het hoofd gezeten had. Toen het kind thuis kwam, was zij ziek, zoodat zelfs de dokter erbij gehaald werd. Het antwoord voldeed niet aan de verwachting: Wij als onder wijzers, werd gezegd, kunnen niet altijd uitmaken, of een kind wel of niet wel is. Hiermede kon de vrouw naar huis gaan. (O.i. was dat toch een bevredi gend antwoord. Red.) Na nog eenige liederen te heb ben gezongen, werd het woord gegeven aan dhr. Joh. de Ridder, onderwijzer. Deze sprak over „de grond van het Vaderschap en de uitoefening daarvan", welk onderwerp deze spr. keurig in elkander had gezet. Het ideaal werd echter zoo hoog verheven, dat zulk een vaderschap hier be neden niet is te vinden. In de pauze werd nu door eenige gedienstige dames een kopje Oggel's koffie met een versnapering opgediend, hetgeen zeer in_den smaak viel. Onder- tusschen werd ook het werk der leerlingen bezichtigd en vooral de dames waren niet van de tafels te krijgen. Men hoorde algemeen getuigen het is mooi. Of het ook altijd practisch was, daarover werd niet zoo eenstem mig geoordeeld. Door een een voudige vrouw werd hierop op een nette manier gewezen. Jam mer, dat de eenvoudige en juiste opmerking niet meer gewaardeerd werd. Nu volgde voor ons een lesje in goed zingen, waarbij bleek, ddt dhr. De Ridder den tijd, dat hij als directeur van de zang op trad, nog niet vergeten was en goed leiding wist te geven, zoo dat ondanks eenige hilariteit de les toch winst opbiacht. Het ging op 't laatst zelfs vrij goed En tenslotte kregen we een causerie, die voor een recht ge aard Axelaar wel het neusje van de zalm kon heeten. Het ging over „de reformatie in Axel", voorgedragen door dhr. J. R. de Jonge. Van deze interessante lezing zou heel wat te zeggen zijn, doch de spreker was niet altijd even goed verstaanbaar, een euvel, dat helaas ook den anderen sprekers gedurig aankleefde. En om nu het woord van dhr. De Jonge niet door slechte weergave te verminken, neem ik de vrijheid om door middel van dit blad aan genoemden spreker de vraag te stellen Kunt u dit mooie woord niet afstaan aan de pers? Ik twijfel niet, of de Redacteur zal dit gaarne opnemen. Na deze bespreking, die met groote aandacht werd beluisterd, werd de welgeslaagde Ouder avond door het hoofd der school met gebed gesloten en keerde ieder welvoldaan huiswaarts. R K. Kiesvereeniging. Zondagmiddag hield deze ver- eeniging een slechts matig be zochte jaarvergadering, bijge woond door den Zeereerw. heer pastoor en dhr. Goossens uit Sas van Gent. Dhr. A. van Maale bracht jaar verslag uit, doch deed daarin geen opgewekten toon hooren, omdat er te weinig medeleven is. De jongeren spoorde hij aan om behalve voetbal en tooneel, ook de politiek te steunen. Ook de wijze van verkiezing van raads leden werd aan critiek onder worpen. Na een gunstig verslag van de penningmeesteres, mej. Baert, volgde een korte propaganda- rede van dhr. Goossens. De Perkpolderbaren. Door den Rijkswaterstaat is het maken van de inloophaven aan den Perkpolder, ten behoeve van den provincialen veerdienst over de Schelde opgedragen aan den aannemer J. Visser Bz. te Slie- drecht voor f 448,000, welke voor dat bedrag het laagst had inge schreven met 55 werkuren. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens te weinig betaalde belas ting naar inkomen er/of vermogen bij den ontvanger der directe belastingen te Terneuzen f 130,80 bij den ontvanger der dir. bel. te Goes f 1888,84 onder de letters N.N.f200; f200 en f 13,04. Bij besluit van den Com missaris der Koningin is aan P. F. Wijnackei met April as. eervol ontslag verleend als ge meenteveldwachter te Hulst. Deze was sinds 1 Sept. 1913 als zoo danig in dienst. De Hulstersche bijenhou- dersbond heeft dezen winter een cursus in bijenteelt gevolgd, die Zaterdag j 1. besloten werd. Bif deze gelegenheid bracht de bond op hartelijke wijze dank aan den heer J. van Harn te Spui, die dezen cursus gaf. Voorzitter Begheijn hield een dankrede, waarbij hij den heer Van Harn namens den bond een inktstel aanbood, waarvan de inktkoker een getrouwe afbeelding was van een moderne bijenkast. Mevr Middelkoop van der Mey -|- Met groote droefenis wordt melding gemaakt van het plotse ling overlijden van mevrouw Mid delkoopVan der Meij, die Zater dagmiddag aan haar echtgenoot, den directeur der stichting Kin- derzorg te Middelburg, maar ook aan deze stichting zelve als di rectrice is ontvallen. Mevrouw Middelkoop, die den leeftijd van 62 jaar heeft mogen bereiken, heeft haar echtgenoot gedurende een lange reeks van jaren metal haar krachten terzijde gestaan en stond bij personeel en kinderen als een zorgzame moeder over het groote gezin bekend. In een vergadering van de ambachtsschool te Terneuzen van 10 Juli 1937, heeft het bestuur van voornoemde instelling be sloten het leerplan van de am bachtsschool met een tweejarige opleiding voor metselaarstraat- maker uit te breiden. De gemeenteraad heeft deze uitbreiding noodig geoordeeld en thans is deze uitbreiding bij Kon. Besluit van 11 Febr. j I. goedge keurd, zoodat eerlang deze op leiding aan de school wordt ver bonden. Eveneens heeft het bestuur besloten het leerplan voor de Avondteekenschool uit te breiden door les te geven in werkplaats praktijk, wat ook bij Kon. Besluit goedgekeurd werd, zoodat op 1 October bij het begin van den nieuwen cursus aan de jongelui ook onderwijs in praktijk kan worden gegeven naast de reeds bestaande theoretische opleiding Jubileum Ds J B Th Hugen holtz Op 9 Maart a s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat ds. J. B. Th. Hugenholtz, thans te Ammerstol, zijn predikantsambt aanvaardde. Op 9 Maart 1913 werd ds. Hu- genhollz predikant te Vledder. In 1918 kwam hij naar Purmerend. Na een korte onderbreking van zijn ambtswerk is hij sinds 15 Juni 1924 predikant te Ammerstol Ds. Hugenholtz, secretaris van „Kerk en Vrede", is in de vre desbeweging hier te lande een bekende persoonlijkheid, die de Nederiandsche vredesorganisaties herhaalde malen op internationale congressen heeft vertegenwoor digd. Ds E H. Broekstra Ds. E H. Broekstra, Geref. predikant te Rijnsburg, is voor nemens tegen 1 Juli a s. zijn eme- ritaatsaanvrage bij de classis Leiden in te dienen. Ds. Broekstra werd 11 Oct. 1874 te Berlikum in Friesland geboren. Na zijn opleiding aan de Theol. school te Kampen, werd hij in 1897 candidaat en op 5 Juni 1898 in zijn eerste gemeente Houwerzijl (Gron.) bevestigd. I.t 1901 vertrok ds. Broekstra naar Waddinxveen, om zich in 1906 aan de Geref. gemeente te Axel te verbinden. In 1908 werd hij in zijn tegenwoordige gemeente bevestigd. Ds. Broekstra neemt in de clas sis Leiden een vooraanstaande plaats in. Op 5 Juni a.s. hoopl hij zijn 40-jarig ambtsjubileum te vieren. Dr. J. L C Wortman. Woensdag vierde dr. J. L. C. Wortman, arts, rustend genees heer-directeur, wonende te Hil versum, zijn 70sten verjaardag. Dr. Wortman werd geboren te Zaamslag. Hij studeerde te Lei den, en practiseerde daarna vele jaren als gemeentearts te Noord- gouwe. Vervolgens trad hij op als geneesheer-directeur der Rijks- Universiteitsklinieken te Utrecht en was daarna directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst te Amsterdam, en directeur van het Tesselschade-Ziekenhuis, eveneens te Amsterdam De Zeeuwseke Destructor kwestie. In de Vleeschkeuringswet is voorgeschreven, dat bij algemee- nen maatregel van bestuur wordt bepaald, op welke wijze vleesch en vleeschwaren voor voedsel voor mensch en dier, onbruikbaar moeten worden gemaakt. Dit artikel slaat op vleesch en vleesch waren, die bij onderzoek gebleken zijn ondeugdelijk te zijn voor consumptie. Aan dit voorschrift is uitvoering gegeven in artikel 61 van het K.B. van 5Juni 1920, waarin is bepaald, dat deze o bruikbaarmaking ge schiedt door behandeling in een destructor. Als destructor is te beschouwen een inrichting, waarin vleesch en vleeschwaren door thermische-, chemische-of thermisch chemische behandeling, hetzij inenkelvoudige bestanddeelen worden ontleend, hetzij zoover worden verbrand, zoodat alleen aschbestanddeelen overblijven, en de behandeling zoodanig is, dat alle levende organismen worden gedood. Oprichting van een destructor voor elke gemeente afzonderlijk is ook voor de groote gemeenten een financieeie onmogelijkheid. Daarom zijn tot uitvoering van bovenaangehaald voorschrift in enkele plaatsen van Nederland destructors opgericht, waarbij zich langzamerhand de meeste gemeen ten hebben aangesloten. De eenige streek van ons land, waar deze aangelegenheid nog niet geregeld is, is de provincie Zeeland. De oorzaak hiervan ligt voor de hand. in de eerste plaats wordt het vervoer der cadavers enz. aanzienlijk bemoeilijkt door de aanwezigheid van breede wateren en kostbare veren in de tweede plaats is de stand van den veestapel niet van dien aard, dat in normale omstandigheden een destructiebedrijf zwaar belast zal zijn. Waar nu de door zulk een bedrijf vervaardigde stoffen (in hoofdzaak vetten voor industriëel gebruik en vleeschmeei)inkomsten opleveren, daar is het te begrijpen, dat een weinig druk bedrijf on mogelijk nog met de hooge kosten, verbonden aan het gebruik der veren, kan worden belast. Weliswaar bezit de betrokken minister de bevoegdheid om van de verplichting de onbruikbaar- making van vee en vleeschwaren door middel van een destructor, ontheffing te verkenen, doch de uiterste termijn hiervoor is 1 Juni 1939 Bovendien is van de zijde der regeering reeds meerdere ma len te kennen gegeven, dat binnen afzienbaren tijd de bovenaange haalde bepaling ook voor Zeeland teepassing zal moeten vinden. Nadat gedurende verscheidene jaren door 't bestuur der afdeeling in den onmiddellijk verdwijnen de pijnen mef- AKkERs KLOOSfERBALSEM Onverwachts overvallen U de venijnige steken Wrijf dadelijk met Kloos* terbalsem, welke tot diep in de weefsels door dringt. omdat de stoffen die de pijnen ver- oorzaken er door worden verdreven. Doosje 35 ct. Potten 62'/2 ct. en f. 1.04 BON voor Inzenden in open couvert» GRATIS als drukwerk (VU ct.) aan MONSTER Handelmf).L,I.Akker»R'dani

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2