Bekendmaking. Woonhuis Lunch-ofKoffiebroodjss TE KOüTi Advertentien. Burgerlijke Stand Kantoor W. A. DEN BOGGENDE. dagmeisje, verschillende soorten. BANKtTBAKKtRIJ DE JONGE Deze heeft thans onderzoek ingesteld naar den dader en naar de beweegredenen, die tot deze wandaad hebben geleid. Liefdewerk. In een bijeenkomst, welke Woensdagavond alhier onder lei ding van ds. J. S. Post is gehou den door de Diakonie van de Geref. kerk, is een damescomité opgericht, dat zich ten doel stelt ten bate van de behoeftigen dier gemeente kleedingstukken enz. te vervaardigen. Staande de ver gadering stelden zich reeds een dertigtal dames ter beschikking om daaraan mede te werken. Als bestuursleden werden gekozen mej. Adr. Bakker Jd., presidente, mevr. Fanoy, secretaresse en mevr. Üekker-Vermeulen, penningmees- teresse. Nog een dankbetuiging. De vorige week zond een echt paar in onze gemeente, dat op den dag der geboorte van prinses Beatrix eveneens de geboorte van een dochtertje kon melden, een foto van hun kleine aan het Prin selijk echtpaar te Soestdijk, met gevolg, dat daarvoor een schrif telijke dankbetuiging werd ont vangen, die natuurlijk als een familiestuk zal worden bewaard. Het schrijven luidt aldus: ,ln opdracht van Hunne Ko ninklijke Hoogheden, Prinses. Juliana en Prins Bernhard, heb ik de eer den heer P. J. van Driel en Echtgenoote, te Axel, hunnen dank over te brengen voor de vriendelijke toezending van de foto van hunne dochter, Beatrix Johanna Tanneke, welke hunne Koninklijke Hoogheden met erkentelijkheid hebben aanvaard." (Handteekening) Particulier Secretaris. Het Groene kruis. Dinsdagavond hield deze ver eemging alhier haar gewone jaar vergadering in de Landbouw school. Toen de voorzitter, dhr. A. E. C- Kruijsse de vergadering opende, bleken aanwezig te zijn 6 dona teursleden en 16 gewone leden, hetgeen spr. aanleiding gaf om daarover zijn spijt uit te drukken Misschien heelt het zijn goede zijde, als de leden daardoor uit spreken, dat ze het bestuur ten volle bevoegd achten, om de zaken der vereeniging te leiden, maar als er op de algemeene vergaderingen wat meer leden aanwezig waren, zou er toch meer bekendheid zijn met den toestand der vereeniging ln zijn openingswoord memo reerde de voorzitter een pijnlijke aangelegenheid. Het is het vorig jaar voorgekomen, dat ongeveer 25 leden nun centributiekwitantie onoetaald lieten, met allerlei re denen daarvoor. Nu kan het bestuur met teders financieel kun nen beoordeelen, maar onder de terugontvangen kwitanties komen er voor vari personen, voor wie de contributie onmogelijk een bezwaar kan zijn. Het bestuur is daardoor buitengewoon ge troffen. Al deze personen zijn nog aangeschreven met het ver zoek om op hun besluit terug te komen, en dat had bij meerderen een goed resultaat. Er zijn per sonen komen betaien, waar het bestuur allerminst op rekende, daarentegen bleef de betaling van an eren achterwege, die het best kunnen betalen. Voor het bestuur bestaat er geen andere mogelijk heid, dan deze te schrappen als lid der vereeniging, waardoor hun natuurlijk de hulp der vereeniging wordt onthouden. Nu is het ook voorgekomen, dat dergelijke personen, in gevai van ziekte, zich weer bij de ver eeniging kwamen aanmelden als lid, om daardoor de begeerde hulp te krijgen. Het bestuur stelt zich voor, om daarmede niet te gemakkelijk om te gaan. Als deze personen uit nood weer terug komen, zal een behoorlijke vergoeding worden gtëischt, eer huip verleend worat. üu is slechts billijk tegeover de honderden, die onze vereeniging steeds trouw blijven. Men hoort wel algemeen, dat wij een philantropische vereeni ging zijn, maar dat is naar de nothing van den voorzitter toet) niet juist. Wij zijn een vereeni ging van personen, die onderling, dus gezamenlijk, verplegingsarti- kelen koopen en die evenzoo voor deskundige verpleging zorgen. Dat is wat anders dan philantro- pie, dat is eigenbelang. Nu gaat het in het algemeen toch niet aan, dat daarvan personen zouden ge nieten, die hun eigen belang niet vooruit zien. De voorzitter sprak de hoop uit, dat deze onaangenaamheden zullen achterwege blijven, en gaf daarna het woord aan den secre taris voor het lezen der notulen van de algemeene vergadering in 1937, die onder dankzegging aan den secretaris onveranderdwerden goedgekeurd. Direct daarop krijgt de secretaris het woord voor het jaarverslag. Hierbij wordt geconstateerd, dat 1937 een kalm vereenigingsjaar is geweest. In het bestuur kwam één mutatie voor, door net af treden van nu wijlen den heer P. Ie Feber, die van af het begin het secretariaat waarnam, doch wegens gezoudsheidsredenen deze taak moest neerleggen. In deze vacature werd gekozen de heer A. P. Ie Feber Pz., die als se cretaris werd aangewezen, Het bestuur vergaderdein 1937 vier maal. Ook de secretaris wijst op de onaangenaamheid van het niet betalen der contributie; De ver eeniging moet uit zelfbehoud een minimum contributie stellen van f 2 en daaraan vasthouden. Dit beteekent 4 cent per week, waar voor men zijn gezin verzekert van deskundige hulp en van de noo- dige verplegingsartikelen in tijden van ziekte en lijden. Het kan haast niet billijker. Dat het Groene Kruis in een groote behoefte voorziet, biijkt duidelijk uit het aantal door de verpleegster afgelegde bezoeken en uit de uitgeleende artikelen. Het aantal bezoeken bdroeg voor het Groene Kruis 3603, T. B.C. maatscnappelijk werk 15, zuigelingen 97, gewone T.B.C. 1040, totaal 4755. Het aantal uitgeleende artikelen bedroeg juist 500. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 1937 1010. Even wordt er in het verslag aan herinnerd, dat het bestuur op 8 Sept. 1937 de baar van den oud-secretaris der vereeniging volgde naar de laatste rustplaats. Het verslag eindigt met hulde te brengen aan den penningmees ter, den heer L. P. Bakker, voor diens ijver bij het aanwerven van nieuwe leden en voor het beheer der kas van de vereeniging. De commissie tot onderzoek der rekening rapporteerde bij monde van den heer J A. Slijpen dat alles in orde is, zoodat tot goedkeuring en vastststelling der rekening geadviseerd werd. De commissie verbond daaraan een parig alle lof voor het werk van den penningmeester en stelde zelfs de vraag, of de vereeniging wel zooveel werk gratis mag vergen. De penningmeester bracht even eens verslag uit over de financiën. De rekening over 1937 weesin ontvang aan, inclusief het goed slot per 1 Jan. ad f870,10 een bedrag van t 3558,80. üe uitga ven beliepen f27ol,54, aldus een goed slot van t 797,26. De rekening der T B C. geeft in ontvang aan f 762,09, de uit gaven bedroegen t 795,14, nadee- iig slot f 33,05. Uit deze cijfers blijkt dus, dat de kas achteruit is gegaan met ruim f 100. Over deze rekening werden eenige algemeene inlichtingen gevraagd en tot genoegen ge geven. De vergadering keurde zonder stemming deze rekeningen goed en de voorzitter dankte den pen ningmeester voor het vele werk, dat hij weer heeft verricht in het belang der vereeniging. Bij de hierna volgende verkie zing werd het aftredende bestuurs lid, de heer L. van Hoeve met overgroote meerderheid herkozen Voor het nazien der boeken in 1938 werden aangewezen de hee- ren C. J. Schieman, J. F. den Doelder en Joh. van Dnel. Bij de rondvraag kwamen nog eenige algemeene wenken, spe ciaal om degenen, die bedanken als lid der vereeniging, niet te gemakkelijk terug te nemen, als de nood hen daartoe dringt, leder is verplicht zijn eigen belang te verzekeren en niet te leven op de goedwilligheid van anderen, al zal daarbij wel met onderscheid moeten gehandeld worden. Zoo terloops hoorden we van den voorzitter, dat het Groene Kruis in 1939 haar 25-jarig be staan hoopt te herdenken. Knoopt dit in uw ooren, stadgenooten 1 Laat de zaak van het „Groene Kruis" voor ons een cerezaak zijn en steunt het bestuur bij het vele goede, dat het Groene Kruis ons biedt. De voorzitter dankte de aan wezigen voor hunne belangstelling en goede wenken en sloot de vergadering. Feestavond „Coneordia". Dat de harmonie „Coneordia" in onze gemeente zeer populair is, bleek ook Dinsdagavond weer duidelijk, toen in Het Centrum de jaarlijksche feestavond were gegeven. Het tijdstip van aan vang was op naif 8 gesteld en daaraan is stipt de hand gehouden, ook al was de zaal toen nog slechts matig bezet, doch tegen 8 uur was geen plaatsje meer over en zelfs had men nog 150 stoelen geplaatst, die ook alle bezet werden, zoodat er ongeveer 650 bezoekers zullen geweest zijn. De voorzitter, de heerJ.Buma heette in zijn openingswoord allen welkom, speciaal de president en vice-president van de Kon Harm, uit St. Nicolaas en de Zaamslag- sche vrienden. Hun tegenwoor digheid stelde hij op hoogen prijs Het deed spr. genoegen, dat ook de gemeentenaren zoo innig met Concordia meelevenhet is het korps den laatsten tijd goed gegaan en een 50-tal nieuwe donateurs konden worden inge schreven. Verder werd mede- deeling gedaan, dat tot dekking van de kosten een kleine verloting zou worden gehouden, waarvoor vijf prijzen beschikbaar waren. Nadat spr. de aanwezigen een prettigen avond hadtoegewenscht, nam het muzikale gedeelte een aanvang. Op verdienstelijke wijze voerde Coneordia een 6 tal nummers uit, die alle met een hartelijk applaus beloond werden. Toen volgde de hoofdschotel van het programma, de opvoering van het tooneelspel „Levens avond". De verwachtingen waren hoog gespannen en laat ons direct zeggen, deze zijn niet beschaamd de dames en heeren hebben zich alle op voortreffelijke wijze van hun taak gekweten. Er zat gevoel in dit spel en zonder aan de prestaties van de anderen iets af te willen dingen, moet toch de grootste lof worden toegezwaaid aan het knappe en gevoelvolle spel van mej. El. Ortelee, die als mevr. Van Veen de hoofdrol op eminente wijze vervulde. Doordat de overige spelers zich hierbij op lofwaardige wijze aansloten, werd een harmonisch geheel verkregen, dat den amateurs zeer tot eere strekt. Het was een spel met diepen inhoud. Aan den levens avond van mevr. Vari Veen was een harde strijd voorafgegaan lief, maar ook veel leed in het huwelijksleven, niet alleen wat haar zelf, doch ook wat haar kinderen betreft. Lief en leed in huwelijks en zakenlevenvele harde noten moesten gekraakt worden. Een breuk in het hu welijk van Annie en Herman dreigde, toen de mooie Hilda in het spel kwam. Karei en Toeti met hun dochtertje Liesje brachten ook al zooveel zorg over de oude moeder, doch deze, gedreven door liefde voor haar kinderen, wist alles met tact en zachtheid in zoodanige banen te leiden, dat dreigend ongeluk over haar kin deren werd afgewend en een en ander tot een gelukkig einde kwam ook voor Liesje, die nog zoo jong, eveneens reeds de eerste teleurstelling op het gebied der liefde ondervond, maar ten slotte toch ook een lievelings- wensch op haar verjaardag in vervulling zag gaan: een mooie buldog I Het stormachtig applaus was welverdiend, toen het laatste be drijf was afgewerkt. Na de pauze werden aan de winnaars een taart, een tulband, 2 konijnen, een kistje sigaren en 2 flesschen vruchten als prijzen uitgereikt. Het 2e nummer bestond in het ensemble-nummer: „De opening van het testament". Er is om de groep erfgenamen, die met een. groote pakkist voor den dorps notaris verschenen, uitbundig ge lachen. De notaris en boer Krelis waren wel de koddigste figuren. De grootste vreugde ontstond, toen er nog een post van f600 in de kist ontdekt werd, voor een feestmaal „ter eere van de blijde gebeurtenis". Dit viel zoodanig in den smaak, dat de notaris in de kist plaats nam en daarin triomfantelijk door de uitgelaten erfgenamen zingend over hel tooneel werd rondgesjouwd. En tenslotte kwam er nog een verrassing, nl. de in kleurige pakjes gestoken Concordia-band. Dit 5-tal mocht er ook wezen en bezorgde na beëindiging van het programma nog een paar gezellige uurtjes van dans en vroolijkheid, nadat een kort slotwoord was gesproken door dhr. Buma vnd., die dank bracht voor het correcu verloop en de betoonde belang stelling en reeds wees op een uitvoering voor het volgend jaar; misschien echter, dat ook nog in 1938 iets bijzonders te genieten zal zijn. Concordia's feestavond is weei achter den rug, doch zal nog lang in aangename herinnering blijven van de deelnemers en bezoekers. Terneazen. Uitgaande van de Gemeente lijke Gasfabriek te Axel werden in het gebouw Emmanuel ji. Donderdag bak- en kookdemon straties gegeven. Des namiddags om half drie vond de officiëele opening plaats door den wet houder der gemeente Axel, dhr. P. J. van Bendegem. Van de zijde der dames vooral bestond groote belangstelling vooi de demonstraties. Op onderhou dende wijze besprak de kok, dn de demonstraties uitvoerde, dt manier waarop gas als warmte bron het voordeeligst kan worden aangewend voor koken, bakken en braden. Dat bij het bereiden van spijzen gas niet te versmaden is, zal dt aanwezigen uit deze demonstratit wederom overduidelijk geworden zijn. Brand. Hedenvoormiddag ontstond tt Wesidorpe vermoedelijk door ex plosie van den motor eenci dorschmachice brand in een groo te hangar van den landbouwe A. van Waes Het vuur deelde zich mede aan het kurkdroge graan, zoodat spoc- djg een groote vuurmassa ont stond. De gemeentelijke brandweer en die van Sas van Gent trachtten deze tevergeefs te blusschen. Doordat in de nabijheid geen gebouwen stonden, was er voor uitbreiding geen vrees. Pcrsoon- ijke ongevallen kwamen niet voor Gevonden. Onderstaande goederen zijn tt bekomen aan de daarachter ver melde adressen IJzeren hok met ring. Brigade Marechaussee. Tilburg), 33 j. en Elizabeth Bre vet, 29 j. 11. Mdiihcus Jacobus Lindnuut, 28 j. en Cornelia Manha Alida Doooeiaar, 19 j. Gehuwd. 17. Petrus Ver- straeten, 23 j. en Maria Anna van Rijsbergen, 19 j. Levinus Bakker, 25 j. en Camarina Luu- rens, 19j. 24. Matihtusjacoous Lindnoui, 28 j. en Cornelia Maitna Alida Doooeiaar, 19 j. Geboren. 4. Jaspert en Mar- tinus, zonen van Jaspert Oppeneer en Maria Ebrina van Doorn. 6. Annie Bastiana, d. van Leendert Franciscus de Munter en Leuutje Magüalena Roskam. 9. Eitza- oeth Leunije, d. van Gijsbrecht Fieter Htijnstlijk en Camarina de Groote. 1U. Benny Petrus, z. van Aipnonsus Cornelius van Heese en Maria Christina de Koning. Tneophtlus Apolonia, z. van Albertus Mel en Martha Louisa Hayette. 11. Elisabeth Maria, d. van Simon de Biaeij en Elisabeth Maria Hamelink. 15. Abraham, z. van Pieter de Feijter en Saia van Hoeve. 17. Cor nelia Catharina, d. van Hermanus de Putter en Paulina Smallegange. 22. Adriana, d. van Marinus de Jonge en Ebrina Dieleman. 25. Catharina Cornelia, d. van Jan Cnristiaan Ollebek en Catharina Pieternella van de Velde. Overleden. 2. Jacobus Bolle- man, 19 j., z. van Nicolaas en Suzanna Geertruij Zegers. 4. Neeltje de Mul, 72 j., wed. van vVillem Dieleman. 8. Cornelia den Deurwaarder, 87 j., wed. van Adriaan Koekkoek. 1U Catharina Wilhelmina Vinke, 63 j„ ongeh. 15 Adriana Sara de Zeeuw, 71 J., echtg. van Marinus de Pooter. 24. Adriana Faas, 2 mnd., d. van Cornells en Adriana Meche- nna Oostdijk. 25. Geertruij Goossen, 76 j., ongeh. Predikbeurten te nxel. ZONDAG 6 MAART 1938 Ned. Herv. Kerk. VcK.rm. 97, ure Leesfcerk. Naai. 2 Ds. van Oeverer Geref. Kerk. Voorm 9 30 ure Ds. J. S. Post. Dezelfde. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorla. 9.30 ure Dhr. A. Visser, proponent van Rotterdam N.rm. 2 Deie'fde. 's Av. 6 D?zelfde. Gedurende de maand Febr. 1938 Axel. Huwelijks-aangiften. 10. Cornells Adrianus Verbunt (van Van 7 Maart 1938 tot nadere aankondi ging zal de Ter Neuzensehe weg, uo. 2 van den ligger van wegen en voetpaden in de gemeente Zaamslag van de Groenstraat, uo. 3 van dien ligger tot de kom van Zaamslag voor het verkeer met rij- en voertuigen en vee zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders van Zaamslag, S. VAN HOEVE, Burgemeester J. STOLK Lzn., incretaris. Hei B vuiu van net wdierschap KOEGORS c a. madki oe n-u, u... buitengewone vergadering vdu »umue- «Oe^Ut initio a n zal wuiden gt-nuudenop VKIJbtG 11 MaaKT 1938, namidu«isa 4 uur, m net uoiel „Het Gulden Vues", bij Mej. M. DE Lozanne te Axel. Het Bestuur voornoemd, L. VAN HÜEVE Jzn., Dijkgraaf. W. A. DEN BOGGENut, UiUvdiigei-gi iffier. Kun goud ondr i houden te A x e WiineitHiiidsiiddt. Het grootste gedeelte der koop som is als hypotheek beschikbaar. Gevraagd een net, fatsoenlijk bij JAN VAN G1ES, Station, Axel. MaKKT I'll Ti Gevraagd: NET MEISJE voor halve dagen. P U- Zondags vrij. Brieven letter B Bureau v. d, blad. Naai. 2

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 4