Persil zal steeds Persil zijn In prijs en kwaliteit Dus: Wie er met Persil wascht Vascht óók met zékerheid Sproeten komen vroeg in het Binnenland. dat Axel, zij het dan niet op commando maar in beleefde ter men gestelden commando-toon, daarvoor gezwicht heeft. Axel heeft altijd te zuinig ge leefd en daar zijn we de dupe van geworden, omdat een groot kapitaal in het egalisatie-fonds is gesloopt. Dat is echter voorbij, maar men kan daardoor niet zeg gen, dat ons financieel beleid niet goed was en het gaat ook niet aan om de bevolking lasten op te leggen terwijl de middelen om die lasten te dragen, aanwezig zijn. Begrafenisrechten keurt spr. ook af. Het mag misschien in sommige gemeenten de gewoonte zijn ook de dooden in klassen te verdeelen en Ged. St. kunnen daarmede instemmen, maar we hebben nog een beetje zelfstandigheid om dat af te weren, terwijl die paar centen ons ook niet kunnen redden. Ten opzichte der bewaarscholen zou men misschien de subsidie nog beter kunnen afschaffen dan vermin leren, ware het niet, dat de gemeente tegenovei die school eenige moreele verplichting heeft. Men moet de besturen dier scholen in staat stellen hunne inrichtingen te beheeren, al mogen we daarvoor geen kapitaal uitgeven. Spr. ziet echter een poging, die dichter bij de oplossing is, nl. de f1421 door 10 opcenten te dekke en voor de rest niet in te gaan op de voorstellen van Ged. St. Hij doet daartoe het voorstel, maar wil tevens nog een paar punten aanhalen, waaronder de stadhuiskwestie, en sluit zich aan bij het antwoord, dat dhr. Fanoy tot dhr. Van B ndegem richtte Reparatie en verbouwing zou duizenden gekost hebben, die we niet hadden kunnen leenen en toch hadden moeten uitgeven. We hielden dan een oud gebouw, terwijl dan belastingverhooging noodzakelijk zou zijn geweest Spr. had daar nooit voor gestemd. Dhr. van de Bilt heeft met veel medeleven gesproken over menschen met groote gezinnen en groote huizen en die van hooge belasting te lijden hebben. Spr. erkent, dat die er zijn, maar wil er dan direct op wijzen, dat hij alle moeite gedaan heeft, om die lasten te verlichten, door het geld te halen bij de beter gesitueerden en b.v. een meer progressieve belasting in te voeren, waardoor er zelfs f 1700 meer inkomsten waren geweest, doch dit voorstel werd door den Raad toen niet geaccepteerd zakelijke bedrijfs belasting evenmin. Men zou nu willen bezuinigen, maar dat gaat niet meer. Laten we daarom ruiterlijk tot Ged. St. zeggen we erkennen, dat de belasting iets verhoogen moet, maar gaan verder niet op uw voorstel in Men kan dan de verhooging gebruiken voor de f 1421 en de begrootingsluitend maken, zooals is geschied uit de reserve. Dhr. DE RUIJTER vraagt of in de reserve ook zitten de waar borgsommen van de bijzondere scholen, die f 9500 bedragen De VOORZ. zegt, dat dit ge deeltelijk zoo is, maar dat geld is niet opgenomen, maar zit in de begrooting verwerkt. We zou den in 1940 dat geld opnemen door een leening te sluiten. Dhr. DE RUIJTER merkt op, dat dit geen zuivere toestand is. Er is geleend voor de waarborg en dus mag dat geld niet in de begrooting worden vers oept. Er is dan practisch gesproken heele- maal geen reserve En daarom zullen Ged. St. daarop wijzen Dhr. 't GILDE zegt met in stemming te hebben geluisterd naar dhr. Hamelink, waardoor spr. nog versterkt is in zijn mee ning, dat het goed zou zijn om dit voorstel eens aan te houden. Dit zijn toch geen zaken, die maar a bout portant kunnen wor den beslist? Spr. zal zijn stem niet geven aan het voorstel-Ha- melink en zou de zaak gaarne opgeschort zien en grondig be kijxen De begrooting is wel behandeld, maar het kan toch zijn nut hebben om Ged St. te overtuigen, dat bij ons de goede wil voorzit om aan hun wensch tegemoet te komen, maar niet door belastingverhooging, want daar is spr. vierkant tegen. Clinge Doorenbos. De VOORZ.De zaak is toch niet zoo moeilijk Het loopt over één kwestiewil u 20 op centen meer, of uit de reserve putten Dhr. 't GILDE: Er wordt al tijd gezegd, het zijn maar kleinig- neden, maar m.i. toch de moeite wel waard om over te praten. De VOORZ.: Neen, neen, er moet over de Degrooting niet meer gepraat worden. Ik veronderstel, dat dhr. 't Gilde, die al jaren raadslid is, de begrooting op z'n duimpje kent en dus ook weet, welke touten er aan een bedrijfs belasting kleven. Dhr. 'tGILüE: We drijven met belastingverhooging de men schen uit Axel. Ais er 20 pet. bij komt, dan trek ik naar Ter- neuzen, zoo zegt men. De VOORZ. kan dat moeilijk gelooven en Derekent, dat die 20 opcenten f 3200 opbrengen, d. i. 12 per perceel. En laat dit nu 15 zijn, maar daar loopt men niet voor naar Terneuzen- Men moet niet zoo'n groote mond op zetten over Terneuzen, want daar was enkele jaren terug de belas ting veel hooger dan nu hier. Spr. ziet den toestand niet zoo buitengewoon slecht in. Dnr. 't GILDE wijst maar op den landbouw, die heelemaal niet gunstig is. De VOORZ.Goed, dat kan een jaar slecht geweest zijn en is volgende jaren weer beter, maar het is verkeerd om, nu de maximum hoogte met de belasting nog niet is bereikt, de reserve ai aan te spreken, terwijl er eigenlijk geen reserve is. Dhr. HAMELINKEr is toch nog met geen woord gezegd, dat die reserve een bestemming neef:? Men behoeft dus niet van een raadslid aait te nemen, wal B- en W. nog niet gezegd hebben, en als we nu van de reserve een bedrag afnemen, dan is er toch ook nog een mogelijkheid om het terug te geven? Als we dus komen b.v. tot een reserve van t 9UÜ0, dan kunnen we toch het hootd Dieden aan de voorschotten, die dhr. De Ruijter meent Spr. wil de begrooting siuitend rnaken. En nu mag het misschien fout zijn, dat die voorschotten in de begrooting zitten, maar desondanks is het toch mogelijk de reserve aan te spreken. De heer P. VAN BENDEGEM handhaaft iijn meening dat als zijn voorstellen waren aangenomen, er geen belastingverhooging noodig zou zijn geweest. Hij ziet met in, dat de toestand verbeteren zal integendeel, men ziet op elk gebied nog achteruitgang. En daarom was hij tegen zulke groote uitgaven, waardoor de menschen gedupeerd zijn. Die 20 opcenten moeten 138U0 opbrengen uit de personeele belasting, waar alles in zit, zoo goed een auto als een dienstbode, enz. Niet iedereen neeft het zoo breed, dat men gemakkelijk die bJasting betaalt. En wat die zakelijke bedrijfs- Oelasting betreft, daar is spreker eveneens tegen. Men moet het vinden door zooveel mogelijk te Oezuimgen. Dhr. UE RUIJTER vindt het eigenaardig, dat Ged St. hebben goedgekeurd, dat die voorschotten als reserve in de begrooting zijn verwerkt. Hebben zij dat toch geweten De VOORZ.: Jawel, maar daarom juist maken Ged. St. er uns attent op en zeggendenkt eraan, dat je niet van de reserve neemt. Dhr. DE RUIJTER: Dan was het beter geweest, nu we toch weinig schuld hebben, dat er meer geleend was. Doordat zooveel uit de gewone dienst is gebruikt, zitten we nu voor de moeilijkheid. Spr. vraagt zich af, zouden we niet alsnog een leening sluiten en zouden Ged. St. dat goedkeuren Reëel zou het toch zijn. Dhr. FANOY zegt stom ver wonderd te zijn, dat die bedragen ooit in de begrooting zijn geko men dat zou toch bij goede con trole niet mogelijk moeten zijn De VOORZ denkt, dat het ka pitaal vermindeid is, doordat het geld is opgenomen. Die som is maar niet opgesoupeerd uit den gewonen dienst. Dhr. FANOYDan is het ook geen bezwaar om nog te leenen. Dhr. HAMELINK Neen, dat is niet juist. De VOORZ.Neen, omdat we geen bestemming hebben voor die leening. Dhr. DE RUIJTERMaar dan zouden we toen f 9500 meer heb ben en in den kapitaaldienst brengen De VOORZ.De moeilijkheid is of we geld uit de reserve kunnen nemen, of niet. Dhr. HAMELINK herhaalt zijn voorstel. De VOORZ.Maar er is ook een voorstel van B. en W. Dhr. 't GILDE En ik heb voorgesteld 14 dagen uit te stellen De VOORZ. brengt het voorstel- 't Gilde in stemming, dat ver worpen wordt met 9 tegen 4 stemmen. Voor dhrn. Fanoy, 't Gilde, P. van Bendegem en de Jonge. Dhr. DIELEMAN zegt met veel genotgen te hebben geluisterd naar de bespreking, maar is dt meening toegedaan, dat het met .Ged. St. vechten tegen wind molens is en daarom zal hij hei voorstel van B. en W. maar steu nen, behalve dan ten aanzien vai het schoolgeld en de begrafenis rechten. Dhr. VAN DE BILT: Dat voorstel gaat dus niet tegen ver laging van de subsidies voor dt fiöbelscholen Dhr. SEGHERS is ook tegen de verhoogde belasting. De VOORZ. brengt nu het voorstel van B. en W. in stem ming, aldus luidend le met ingang van 1938 de opcenten van de Pers. Bel. te verhoogen van 180 tot 200; 2e de schoolgelden te .verhoo gen en begrafenisrechten te hef fen en 3e de subsidies voor de be1 waarscholen van f 12.50 op f 11 25 per kind en per jaar te brengen Dit voorstel wordt met 10 tegen 3 st. verworpen. Voor dhrn. Dieleman, Van de Bilt en De Ruijter. Dhr. C. VAN BENDEGEM: Aftreden Hierna komt het voorstel-van Bendegem in stemming, om dt dekking te hale.i uit bezuiniging en uit de reserve. De VOORZ.: Hoeveel schal u die bezuiniging? Dhr. P. VAN BENDEGEM f 3700. Dit voorstel wordt ook verwor pen met 10 tegen 3 st. Voor dhrn. 't Gilde, De Jonge en P. van Bendegem. Dhr. HAMELINK herhaalt nog eens zijn voorstel, om f 1421 te dekken uit een veibooging met 10 opcenten op de Pers. Bel. en f2500 uit de reseive te ntmen. Dhr. DIELEMANVoor mij bestaat die reserve niet meer. De VOORZ. Zoolang er geen bestemming aan gegeven wordt wel. Dhr. DE RUIJTER: Als het kapitaal aan voorschotten nog niet is gegeven, kan ervoor geleend worden, al is het dan 20 jaar later. Maar nu hebben we f 9000 minder schuld. Z.i. blijft dat dus hetzelfde. Het voorstel-Hamelink wordt aangenomen met 10 tegen 3 st. van dhrn. 't Gilde, P. v. Bendegem en De Jonge. De VOORZ. wil nu later de verhooging van de schoolgelden behandelen, omdat een nieuwe verordening zal worden voorge steld, en zoo ook de begrafenis rechten. Blijft dan deverlaging van subsidie voor de bewaarscholen. Dhr. FANOY Daar valt eigenlijk ook niet over te praten. De VOORZ.Dan zullen we het voorstel van 3. en W. in stemming brengen, om de subs, up f 11 25 te brengen. Dhr. OGQEL is met dit voorstel meegegaan, opdat het in behan deling zou komen, maar overigens is hij er tegen. Het voorstel wordt verworpen met 10 tegen 3 st. van dhrn. 't Gilde, P. van Bendegem en De Jonge. Dhr. VAN 't HOFF zou nu de kwestie over de begrafenisrechten ook maar uitgemaakt willen zien. De VOORZ. zegt, dat B. en W. die zaak liever maar laten rusten. 4. Voorschot vakonderw^zeres voor bilz schoten. Het bedrag per leerling wordt vastgesteld op f 1,64, zoodat aan de school voor Nat. Chr. 1. o. (Nieuwstraat) f313 50 en aan de oijz, school te Spui f300 zal worden verstrekt als voorschot voor een vakonderwijzeres. 5. Voorschot b(jz. scholen Besloten worat de voorschotten te bepalen op f9,05 per leerling, zoodat voor de bijz. school in de Nieuwstraat f3592,85, te Spui t 1097,31 en aan den Armepdijk f 1416,32 als voorschot zal worden verstrekt, ingevolge het getal leerlingen, dat resp op 397,12D/4 en 1567j is bepaald. 6 Wjjzlging begrooting 1937. Besloten wordt om de inkomsten te verhoogen met 9339,25 en de uitgaven met f 13085,25, terwijl de uitgaven verminderd worden met f 3746, op den gewonen dienst. Op den kapitaaldienst werden de inkomsten en uitgaven ver hoogd met f 4277.77. Deze wij ziging geeft dhr. Van 't Hoff aan leiding tot de opmerking, dat die wijzigingen zeer dikwijls voorko men en het toch gewenscht is, dat dit zoo min mogelijk geschiedt; wat hebben we anders aan de begrooting? Dhr. OGGEL zegt, dat het al leen af- en overschrijvingen zijn, maar het totaal der begrooting blijft ongewijzigd. Dhr. HAMELINK: Er vallen te veel besluiten buiten de begroo ting om. Dhr. DIELEMAN Het was mis schien beter Ged. St. af te schaf ten, dan moesten de posten niet ipgezonden worden. 7. Vermindering scho tgeld. Besloten wordt om aan P. Ge- eijiise f 1,75 uit te keeren wegens teveel betaald schoolgeld, door vertrek uit de gemeente. 8. Verzoek Coegorspolder. De VOORZ. deelt mede, dat na vaststelling der agenda nog een verzoek is ingekomen van het Bestuur van den Coegorspolder, om gezamenlijk een perceeltje grond te koopen op Spui van W. Riemens Kzn., thans te Hoek. De leden hebben blijkbaar geen bezwaar om dit verzoek te be handelen, waarop de VOORZ. zegt, dat B. en W. voorstellen f 125 bij te dragen, als volgens overgelegde teekening wordt ge handeld, Als deze regeling ge troffen wordt is Riemens bereid om achteruit te bouwen, zoodat dan de hoek vrij komt. Het pol derbestuur wil ook f 125 bijdra gen. Dhr. OGGEL zegt dat de schuur daar altijd een verkeersobstakel was en er al meer over gesproken is. Nu is die schuur gedeeltelijk omgewaaid, maar juist datgene bleef staan, wat in den weg stond. Nu wil de eigenaar voor f 250 de geheele schuur afbreken en achteruit bouwen. Spr. meent dat men die gelegenheid met beide handen moet aangrijpen, want daardoor komt ook r.og een lan taarn te vervallen van f40. Vioe- ger heeft die man eens f 100 ge vraagd plus een nieuwe schuur. De VOORZ. zegt, dat B. en W. de verbetering op prijs stellen, vooral nu de kosten gering zijn. Dhr. ESSELBRUGGE: Koopt dan de polder dien grond Dhr. OGGEL: Ja en maakt ook de verbetering aan den weg. Z. h. s. wordt het voorstel aan genomen. 9 Omvraag Dhr. t ülLDE zou gaarne zien dat de toestand van de straat bij dokter Kalhorn verbeterde. Bij nat weer is het daar een janboel. De VOORZ. zal een onderzoek doen instellen. Dhr. DE RUIJTER vraagt of er aan het nieuwe woonwagenkamp ook een scheiding is gemaakt? De VOORZ Die is vandaag juist gereed gekomen, ofschoon het er niet zoo geriefelijk is, als het voorgaande. Maar gezorgd wordt, dat buitenstaanders er geen last van hebben. Dhr. SEGHERS vraagt nog om het trottoir bij de Walstraat door te trekken en zegt ook, dat aan den Buitenweg verbetering noo dig is. De VOORZ. zegt onderzoek toe en sluit de vergadering met dank zegging. wuurjdai, noop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Diogisten. liet regeeringsjubiloam. Naar gemeld wordt, bestaat het voornemen, indien de Koningin daaraan haar goedkeuring mocht hechten een huldebetuiging van de F edcriandsche jongeren te or- gamseeren ter gelegenheid van net regeeringsjubikum van de Koningin. Aangaande plannen om een standoeeld op te richten voor Koningin Wnhelmina, heeft H. M. te kennen gegeven, dat Zij er geen prijs op stelt, dat gedurende Haar leven een standbeeld voor Haar zou worden vervaardigd. De doop van Prinses Beatrix. Men seint ons uit Den Haag Naar we vernemen, staat het thans vast, dat Prinses Beatrix te Den Haag zal worden gedoopt. Met het oog op het minder gunstige jaargetijde zal de doop plechtigheid echter niet eerder dan begin Mei plaats hebben. AXEL., 4 Maart 1938. Naar we vernemen, is gister avond aan den Kinderdijk een meisje, het dochtertje van dhr. P., te Drieschouwen, door een per- ;oon aangerand op zoodanige wijze, dat aangifte bij de politie is geschied.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2