Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen, EEN GIFMENGSTER No. 95. DINSDAG 1 MAART 1938. 53« Jaarg. Voor het Gezin. J. C. VINK - Axel. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Slot. We willen de bespreking over de huishoudcursussen voor het arbeidersgezin nog met een enkel woord besluiten, ofschoon we meenen, dat hetgeen we schreven reeds voldoende aanleiding zou moeten zijn om, zooals op zoo vele plaatsen gebeurt (en gelukkig ook in Axel) alsnog met alle kracht te werken om deze cur sussen verder en met veel grooter deelname voort te zetten. Helaas zijn echter de plaatselijke land bouworganisatie^ en boerinnen- bonden nog te weinig doordrongen van het nut ervan. En nu weten we wel, dat degenen, die er het meest direct belang bij hebben zich het eerst zouden moeten aandienen, maar het is bekend, dat als er gunsten" te genieten zijn, de mannen en vrouwen uit de arbeidersklasse daar altijd iets schuchter tegenover staan. (Als het over zgn. .rechten" gaat, gaat dat beter af). Maar dat moeten we voorbij zien en daarom moeten de beter gesitueerden hun moreele plichten beter begrijpen en hun steentje bijdragen door zich kleine geldelijke offers en eenige moeite te getroosten om de arbeiders vrouwen en daarmede economisch gelijk staanden in staat te stellen om hun sobere inkomsten zooveel mogelijk productief te maken. Uit hetgeen hier volgt, is te zien, dat elders deze cursussen graag bezocht worden en veel nut af wierpen en dat b.v. ook vrouwen verenigingen en diaconieën hun sexe-genooten aanspoorden om naar den kookcursus te gaan en financieel steunden en naar we hopen zullen blijven steunen. Want hoewel de economische crisis de aanleiding is geweest om dit werk ter hand te nemen, is het een feit, dat het altijd en onder alle omstandigheden noo- dig is. Het geven dezer lessen is dus geen zgn. crisiswerk, maar een vorm van onderwijs, waaraan alle vrouwen, ook onder FEUILLETON Uit het Engelseh. normale omstandigheden, b e- h o e f t e hebben. Het is dus verkeerd te spreken van een crisiscursus, of cursussen voor vrouwen van werkloozen, maar het zijn „Voorlichtingscursussen" in de huishoudelijke vakken. Ze geven datgene, wat op de huis- houdscholèn in veel meer uitge- breiden vorm wordt geleerd en eigenlijk meer nog. Want het is o.i. geen groote kunst om met een dikke portemonnaie een smakelijk middagmaal le bereiden, maar de kunst is o.i. van meer belang als men dat met eenvou dige, niet-kostbare middelen kan. Vandaar, dat in deze cursussen het onderwijs vooral gericht is op die vrouwen, die de laagste in komens hebben, ofschoon ook an deren niet worden afgewezen en eveneens van dat onderwijs kun nen profiteeren. In het algemeen heeft dit werk een grooten omvang gekregen en reeds bij den aanvang waren er in ons land 12000 vrouwen, verdeeld over 500 cursussen, die de lessen bezochten. Als we nagaan, dat het gewone landbouwhuishoudonder- wijs per jaar ongeveer 10.000 leerlingen heeft, dan beteekent dat dus in nog geen jaar tijds een verdubbeling. De kracht van dit werk ligt natuurlijk in het directe nut van de practijk en voor het dagelijksch leven, want ovei het algemeen wordt het geleerde graag toegepast. Zoo vernamen we van een burgemeester, dat men in zijn dorp geen blikvleesch kon kwijt raken, maar toen men het op de cursus had bereid en ge proefd, was de daaropvolgende week al het blikvleesch uitver kocht. Ook aan de kinderen komt het ten goede, dat ze de spijzen lie ver eten, als ze volgens de ge leerde methode bereid zijn. Zij eten meer, terwijl het geprofiteerde beter verteerd wordt en dus ook in 't belang van de gezondheid. We lezen nog in het propa- gandawerkje van de stichting voor de huishoudelijke voorlichting ten plattelande, hoe in achterlijke streken op de cursussen gewerkt DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels b(J Cent; vóór eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. wordt. Op een dorp, waar de vrouwen lezen noch schrijven konden en zij dus ook de recepten niet konder. lezen,(want er worden gratis ook veel recepten uitgereikt) bleek het, dat de man met het recept in de hand naast het for nuis stond om aanwijzingen te geven. Elders waren veel vrou wen, die aan de naaicursus deel wilden nemen. Doch omdat men er maar 40 kon plaatsen, werd er iets op gevonden. De vrouwen, die de lessen volgden, vormden een naaikrans en vertelden zoo het geleerde weer over. Weer op een andere plaats kende men geen gestoofde andij vie toen „de juffrouw" op de cursus het gerecht had opgediend, vond men het zoo lekker, dat de volgende week geen andijvie meer op het dorp was. En zoo zou men kunnen door gaan met voorbeelden, waaruit het nut blijkt en waaruit ook volgt, dat het platteland moet meewerken. We schreven in ons eerste artikel over een graad van wel stand ook onder de minsten, welnu het blijkt, dat we niet teveel hebben gezegd, dat die welstand er is, als men de handen ineen slaat. Het zit niet altijd in veel geld, om een huishouding goed te kunnen besturen, maar in de meeste gevallen in overleg. En als nu vrouwen dat overleg missen, is hun dat niet kwalijk te nemen, als ze van de school als meisjes het land op gaan om te werken of in de fabriek stap pen maar des te meer dient het gewaardeerd te worden als daar van overheidswege wordt getracht de zware, verantwoordelijke taak van de arbeidersvrouw te ver lichten. Gewaardeerd moeten worden, de vrouwen, die de cursussen met veel moeite bezoeken, de leeraressen, die met groote toe wijding haar werk en veel meer dan haar werk doen, de organi- satie's van alle richtingen en groepen, die hier samenwerken, de overheid, die het werk steunt, de particulieren, die door schen- ken bijdragen en allen die hebben meegewerkt om het schijnbaar onmogelijke mogelijk te maken dat een werk tot stand kwam, dat niet alleen van economische maar bovenal van groote ideëele waarde is. En nu moet ons ten slotte nog een vraag van het hart We hoorden onlangs in den Raad onzer gemeente een R.-K. raadslid uitspreken, dat met de Z.L M. (de Zeeuwsche Landbouw- maatschappij) niets te bereiken valt, want die moet baas zijn. En als we nu zien, dat de voor zitter en de secretaris dier Z.L.M. in onze provincie aan het hoofd van deze cursussen staan en we zien dat hier aan katholieke zijde juist die cursus zooveel steun ontvangt, waar blijft dan de waarde en de consequentie van de in een raadsvergadering zoo goedkoop uitgedrukte insinuatie De Spaanscho burgeroorlog. Duitschland en Italië hebben den voorzitter der niet-inmen- gingscommissie mededeeling ge daan van aanvaarding van het Britsche voorstel tot het terug trekken van vrijwilligers uit Spanje Evenwel zouden, volgens de Daily Express, de regeeringen te Berlijn en Rome verlangen, dat een effectieve controle te land in Spanje zal worden hersteld op het oogenblik van vertrek uit Londen van de neutrale com missie, welke belast is om toezicht uit te oefenen op het terugtrekken der vrijwilligers. Dit verlangen is, zegt men, in tegenspraak met het besluit van de niet-inmengings- commissie, waarvan de twee Spaansche partijen kennis dragen 4 Nov. jl. heeft de commissie de beide partijen ingelicht dat de controle te land alleen zal worden hersteld op een datum, welke kort aan het begin van de terug trekkingswerkzaamheden vooraf gaat. Overigens zouden er min stens zes weken met het tellen der vrijwilligers heengaan. In de kringen van de commis- Hierep gaf Adelaide Strain geen ant* sie wordt er op gewezen da uit de vroegere beraadslagingen hier over bleek dat de Fransche re geering de mogelijkheid van een herstel der internationale controle niet onder oogen zag, voordat het succes van de terugtrekkingswerk zaamheden ten volle verzekerd was. Er is geen enkele aanwij zing om nu te meenen dat de Engelsche regeering aan Parijs zal vragen een wijziging in dit standpunt te brengen. Daarentegen wijst men er vol gens Havas in Duitsche kringen te Londen op, dat Duitschland het aannemen van de Britsche formule niet afhankelijk heeft ge maakt van het herstellen van de controle te land door de neutrale commissie, aangezien deze zaak reeds is geregeld door een een stemmige beslissing van de niet- inmengingscommissie. In politieke kringen vraagt men zich af, of door Italiaansche krin gen het antwoord van Rome op gelijke wijze zal worden geïnter preteerd. Intusschen is Generaal Franco er in geslaagd Teruel te herove ren. Een geweldige troepenmacht, ruim voorzien van mechanische en motorische wapenen werd in het vuur gebracht. De linkschen konden tegen die overmacht geen stand houden. In ongeveer twee weken tijds was het pleit be slecht en viel Teruel weer in handen van Franco Amerika en Japan. De minister van buitenlandsche zaken, Huil, heeft le Washington medegedeeld, dat de Vereenigde Staten hebben geweigerd, de Ja- pansche waarschuwing, welke op 5 Febr aan Amerikaansche ver tegenwoordigers in China blijkt te zijn gericht, om centraal China te verlaten en hun bezittingen van een speciaal kenteeken te voor zien, te aanvaarden. Tot Japan is een nota gericht, waarin on omwonden verklaard wordt, dat dit land aansprakelijk zal worden gesteld voor eenig letsel toege bracht aan Amerikanen, of schade aan hun bezittingen veroorzaakt. (Wordt mveigij. AXELSCHESfCOURANT Een schoone daad is dubbel schoon, als niemand daarvan weet dan God en wij alleen. Eva's overspanning werd heviger en sij drong er niet alleen op aaB, het bed van haar vriendin met haar te deelen, inaar zij bleef bovendien den halven nacht doorpraten, gelijk me vrouw Strain eens met een pqnlQken glimlach aan dokter Durham had toe vertrouwd. Hij zou uiterst verwonderd zQn geweest als hij de waarheid had geweten, namelijk dat het Adelaide Strain en niet sijn egoïstische, over spannen patiënte was, die de nachte lijke uren vreesde. De huishoudster kwam eiken nieu wen. langen dag vrij goed door. Maar als z(j, ondanks sterke dosis bromide klaar wakker naast Eva lag, in de kamer, die zij tot voor twee of drie nachten alleen had bewoond, beleefde zQ kwellende uren van inzinking en doorstond sij aanvallen van verschrik- kelijken angst. Tevergeefs beproefde zij zich steeds klaar voor te houden, dat zij niet langer voor de naaite toekomst van haar kind behoefde te vreezen. Steeds weer sloop in haar hart het afgrijselijke bewusuijn, wat die zekerheid haar kostte en nog zen kesteo. Zij ion al de jaren die haar nog restten, hebben gegeven, als alles weer maar was zoo ais den vorigen Dinsdagmiddag. En zQ haakte zoo vurig naar Zaterdag, wanneer alles voorbij zon zijn, dat zij er niet alleen geestelijk, maar ook li chamelijk onder leed, dat het haar was, alsof sommige organen hun dien sten gingen weieeren. Berouw, in den gewonen zin van het woord, voelde Adelaide Sirain niet. Zij was te eeriqk, te fier, om teiug te komen van haar zienswijze (eri op zichte van Birtley RayJou's minder waardigheid en kleinzieligheid, al was hij nu gestorven en al was zij zich diep in haar har: bewus: dat zij zij i dood had beraamd en bewerkstelligd. Maar somwijlen, vooral wanneer zij Bieb bevond in een vertrek, waar hij bij zijn leven veel verkeerde, voelde zij, dat zijn forsche persoonlijsheid voortleefde, ais een stilie bedreiging voir haar en haar kind. Eva was plotseling heel lief voor Giliy Strain geworden en Vrijdagmid- dags speelde zij wel twee uren achter een met hem, eerst domino en daarna een eindeloos kaartspelletje, dat de jongen van iemand op zijn verjaardag had gi kregen. Toen hij weer naar het paviijuei.-ztekenbuis ting, had Eva viiendelijk gezegd Na de begrafenis moesten wt Gilly een poosje hier laten komen. Hij is zoo'n aardige lieve jongen, jij hebt.hem een goede op voeding gegeven, Addie? Uiterlijk, wat ook het geheime drama mocht zijn, dat zich afspeelde op The Mill House, waren het twee dagen van rust, die siecnis door één pijnlijk geval weden onderbroken. Adelaide had, zonder haar vriendin te raadplegen, besloten om de oude mevrouw R.ydon telefonisch de re gelingen met betrekking tot haar zoons begrafenis mede te deelen Zij had het heei vreemd gevonden, dat Era niets van haar had gehoord en zij zelve had een sterk verlangen In zich voelen opkomen, om B;rtiey R iydon's moeder milder te stemmen. Tot haar verwondering hoorde zij de duidelijke, zuiver sprekende stem van de oude dame zelf in het toestel, nadat zij eetst gesproken had met Jane, de kindermeid. Immers Adelaide wist, dat mevrouw Rydon niets van de te lefoon moest hebben en haar zeif nooit gebruikte, al was zij hei vorig jaar met tegenzin er toe overgegaan er een in huis te nemen. En nu sprak die du- deiijke stem, die stem, waarvan de laatste woorden een paar dagen ge leden haar met zooveel schrik vervuld hadden. Ik begrijp uw boodschap niet goed, mevrouw S.rain. De begrafenis zal toch niet geheel buiten mij om ai op Zaterdag ifln vastgesteld dat is overmorgen Ik vind dat erg gauw. Het ging om Zaterdag of Dins dag mevrouw Rtydon. Op Maandag hebben er ai twee begrafenissen plaais en toen heefl Eva den raad van onzen dominee gevolgd Daarom is de Zater dag gekozen. Jaweien is mijn schoondochter van plan mee naar de kerk en de be graafplaats te gaan Ik meen van wel, antwoordde sij aarzelend, verrast en een weinig.on rustig door die vraag. Toen kionk het plotseling vastbe raden, geen tegenspraak duidend A i miji schoonaochicr van plan is bij mijn zoons beg'afems tegenwooidig te zijn, das kom ik niet. En nu deed Adelaide S rain iets, waarover zij later spijt had Zq deed een ernstig beroep o Birtley R ydons ontploo.bare, bijna Hardvochtige moe der. Laat n mij die boodschap niet aan Eva overbrengen, spr.ak zij dringend. Het zou haar zoo'n pijn doen I En gelooft u mij, mevrouw, als ik zeg. wat niet alleen de zuivere waarheid is, maar ik ook van nabij heb gadeslagen Eva hield zitlsvlei van uw zoon en zij heeft hem heel, heel gelukkig gemaakt. Niemand is ooit beter in de gelegen heid geweest dan ik, om te kunnen getuigen hoe goed '-.un vet houding was, want ik heb dat langer dan een jaar bijgewoond. Ik weet, dat dit uw eerlijke over* tuiging is, rneviouw S.rain, langzaam, en koud werden de woorden geuit, maar het is demflneniet. Zij zal mijn afwezigheid amper opmerken. Er volgde een stilte en toen klonk de opmerking: Ik beprtjp, dat zij at heel mooi rouwgoed besteld heeft. Heel mooi rouwgoed? De uitdrukking deed Adelaide Strain huiveren. Zóó iou ik het niet willen noe- nv i, iet zij volgen. Nu schijnen we het weer niet (ens te kunnen zijn, mevrouw S rain. Door een toevallige omstandigheid is het mij gebleken, dat de naaister, die door Eva's bestelling vereerd is, nie mand anders is dan die madame Do mino, die de aanleiding is geweest van den tw st met mijn armen zoon, een twist, die naar ik weet ik hoop, dat u dit als een ontwijfelbaar feit wilt aannemen de laaiste twee dagen van zijn leven zwaar heefi versomberd, woord Het had haar zelf erg gehin derd, dat Eva haar had verzocht naar Londen te telefoneeren om een cou peuse van madame Domino's beroemde fi ma. Zij was zelfs zoo ver gegaan om Eva te neggen Ik zou dat in jouw plaats niet doen I Kin je hier niet ergens een eenvoudig, donker ja ponnetje kt ij gen Doch Eva had wrevelig het hoofd geschud. Och kom, ze hebben al irflu maten I Het zou bespottelijk zgn er gens anders te gaan. Dat korte, wrange gesprek door de telefoon met de oud'' mevrouw R y- don liet bij Adelaide Stram weliswaar een gevoel achter van onbevredigdheid, maar toch ook van een zekere ge rustheid. Het had haar één ding vol komen dmdtiqk gemaakt, n.l. dat Birt- ley's moeder geen stappen had gedaan in verband met haar uitdrukkelijk te kennen gegeven wensch, dat een lijk schouwing moest plaats hebben,hoewel zij ongetwijfeld kwaad en verontwaar digd was, dai men geen rekening met haar verlangen had gehouden. In de uien die nu volgden, vroeg Eva's vriendin z ch herhaaldeiqk onrus tig af, hoe het mogeiqk wa«, dat de oude mevrouw R ydon iets gehoord had van de rouwbes eümg aan madame Domino. Hel was haar inderdaad onbegrijpelijk. M ar ten slotte nad-rd" 'och het einde van dien voor Adelaide S rain zoo langen, vangen tijd var spanmng en kwellende ortekerhwd. Het was Zater- eagmo-een en binnen een uur zou Birtley R ydon in zqr. graf liggen.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1