yKamVJiroma (D ÉS) Q cent AANBESTEDING. dubbels foiling Lüflch- ofKofflebroodjes Landbouw. Advertentien. verschillende soorten. BANKETBAKKERIJ DE JONGE is niet zonder schokkende gebeur tenissen voorbijgegaan. In de eerste plaats herdacht hij eerbie dig een lid van het personeel, dat door den dood ontvallen was, een jonge onderwijzeres, die zich ten volle aan haar taak gegeven heeft. Voorts werd gememoreerd het bedanken van mej. Looij, mede om gezondheidsredenen, doch hij hoopte, dat zij nog zal terugkeeren tot het Zondagsschoolwerk. Vervolgens schetste hij den zegenrijken arbeid, die hier weer verricht mocht worden in het be lang van het geestelijk welzijn der kinderen; zulks in tegenstelling met andere landen, waar de gods dienst in de grootste verdrukking verkeert. Hij dankte het onder wijzend personeel voor alle toe wijding in het afgeloopen jaar aan de Zondagsschool besteed ensprak de hoop uit, dat ook dit jaar op dezen weg zal worden voort gegaan, teneinde de kinderen na der tot Jezus te brengen. De notulen van de vorige jaar vergadering werden goedgekeurd. De secretaris, dhr. H. Smies bracht hierna jaarverslag uit, waarin eerst de zonzijde werd bezien. Over't algemeen kan van een zegenrijk jaar gesproken worden. De school werd door 208 kinderen bezocht30 leden bedankten, doch 50 nieuwe leden werden geboekt, dank zij den ijver van voorzitter en penning meester. Thans telt de vereeni- ging 258 leden. Hulde werd gebracht aan de toewijding en den ijver van het onderwijzend personeel. Voor versterking der kas is een verloting gehouden. Hierna volgde het wee, dat de vereeniging niet gespaard is ge bleven door het overlijden van mej. M. Verberkmoes. Mej. T. Lensen bedankte wegens huwe lijk en ook mej. Looij bedankte, na 14 jaar met onnavolgbaren ijver het Zondagschoolwerk te hebben gediend. Als reden heeft zij opgegeven, dat het werk haar te zwaar werd, doch men hoopt nog op haar terugkeer. Mej. T de Krijger is ais lid van het per soneel teruggekomen. De Kerst feestviering had een gewoon ver loop. Het verslag eindigde met het uitspreken van de hoop, dat Gods zegen ook verder op het werk der Zondagschool moge rusten. Namer.s de financiëele com missie rapporteerde dhr. Dees, dat bij het nazien der kas alles in orde was bevonden. Uit het verslag van den pen ningmeester, dhr. J. Meesen, bleek dat de ontvangsten f724,38 be iiepen en de uitgaven f 625,86, zoodat er een batig saldo geboekt kon worden. Tot leden van de nieuwe finan ciëele commissie werden benoemd dhrn. Mels Verstraten en I. Pro voost. Het aftredende bestuurslid dhr. C. J. Schieman werd herkozen. Dhr. Jac. Wieles was eveneens aan de beurt van aftreding, doch wenschte niet meer in aanmerking te komen. In zijn plaats werd gekozen dhr. J. Wolfert, terwijl in de vacature, ontstaan door het bedanken van dhr. F. P. Schutz, gekozen werd dhr. Lamb. Rmn Cz. Dhr. P. C Mangold gaf hierna algemeene indrukken van het Zondagsschoolwerk over het af geloopen jaar. Deze waren over het algemeen gunstig, zoowel wat het onderwijs als de financiën betreft. Toch werd de wensche- lijkheid uitgesproken om nog meer leden te werven. Bijzondere hulde werd ook hier gebracht aan het onderwijzend personeelop de onmisbare hulp der ouders om dit werk zooveel mogelijk te verlich ten en te veraangenamen werd hierbij echter nogmaals gewezen. Bij de omvraag werd geïnfor meerd, hoe het kwam dat het Zondagsschoolgebouw alhier niet aan de vereeniging van Kijkuit werd afgestaan om daarin een uitvoering te geven voor verster king van de kas. De voorz. antwoordde, dat dit niet de volle medewerking van het bestuur had, doch dit is thans ondervangen en zoo zal dan de vereeniging van Kijkuit het lokaal nog kunnen huren, om daarin binnenkort nogmaals een uitvoe ring te geven. THANS VOORDELIGER FLACON O 1 NIEUWE NAVULPRIJZEN - 2 3 Ook werd een klacht geuit tegen het vele heen en weer loopen uit en in de kerk tijdens de laatste Kerstfeestviering. Dit werd erg hindelijk geacht en op Kijkuit heeft dat steeds een rustiger verloop. De voorz. achtte dit wel wat te sterk voorgesteld en men mag ook niet vergeten, dat het hier met Kerstfeestviering drukker is dan op Kijkuit. De secretaris en een ander be stuurslid was dit vele keeren heen en weer loopen ook opgevallen en eerstgenoemde weet dit voor namelijk hieraan, dat te veel ouders met te jonge kinderen naar het Kerstfeest komen, die dan wel eens lastig worden. De voorz. achtte het een geval, dat moeilijk geheel is te voorko men, doch met de gegeven wen ken zal zooveel mogelijk rekening gehouden eu getracht worden om meer rust bij een volgende Kerst feestviering te verkrijgen. De voorzitter dankte hierna nog maals alle aanwezigen, met een aansporing het Zondagsschool werk krachtig te steunen, waarna de vergadering met dankzegging door dhr. Jac. Wieles gesloten werd. Chr. Textielarbeidersbond Unitas. Maandag 21 Febr. vergaderden de afdeelingen van Axel en Ter Neuzen van den Ned. Chr. Textiel- arbeidersbond in het Zondags schoolgebouw alhier. In breedvoerige bespreking wer den de moeilijkheden voor de propaganda onder de arbeiders en arbeidsters in de textielfabrieken hier in de omgeving onder de oogen gezien. Besloten werd de propaganda krachtig voort te zetten en een ernstig beroep te doen op de chr. arbeiders en arbeidsters in de textielindustrie in Z.-Vl. om zich in de Ned. Chr. Textielarbeiders bond Umtas te organiseeren. Adressen van mannen en meisjes die nog niet georganiseerd zijr zullen worden verzameld en daai- na bewerkt. Een woord van dank werd ge bracht aan de Chr. besturenbon den, die tot nu toe goede hulp verieenden. Besproken werd voortseenactie, voor een algemeen geldende loon regeling. Het hoofdbestuur werd dank gebracht voor het reeds in dezen, in samenwerking met de andere textielarbeidersbonden verrichte werk. Axel of Aksel Over de schrijfwijze der Ncder- landsche plaatsnamen schrijft een oud-Axelaar" het volgende in de N. R Crt." Met volle instemming las ik daarover in Avondblad C van Maandag 14 Febr. 38, o.a. dit: „ln de eerste plaats heeft men zich te houden aan den naam van de plaats zelf, zooals deze gecondi ficeerd dikwijls op verschillende wijzen in atlassen, woordenboe ken, kadastrale leggers en offici- eele bescheiden voorkomt". Houdt Z.Exc. zich hieraan,dan zal „Axel" zeker nooit „Aksel" mogen wor den. Dit is voor Axel geen spelling kwestie, doch een kwestie van herkomst, van geschiedenis, van Zetlai.ds en Axels verleden, te ruggaande tot de Vikingers, de boormannen (vgl. vooral nog den Deenschen voornaam „Axel"), dit aan Axel zijn naam hebben ge reven, zooals Anna Pauwlona ,N.H.) genoemd is naar de gemalin van Koning Willem II. Geen sprake van, dat die naam za! worden b v. Anna Polona 1 Zi| schreef „Anna Pauwlona", terwijl de man, naar wien Axel is ge noemd (als hij schrijven icon) Axelteekende. Evenmin mogen namen van polders, ka nalen enz., naar personen ge naamd, door een spellinggril hun authentieke schrijfwijze verliezen. En dat zal ook niet. Is het niet eigenaardig, dat in de Woordenlijst, herzien door M. J. IJzerman, 4e druk, uitgave L. J. Veen, Amsterdam, tal van na men reeds gewijzigd voorkomen in den geest van de a.s. wijziging, zelfs namen met x, doch dat Axel en Texel aldus staan gedrukt? De Woordenlijst is oorspron kelijk samengesteld onder toezicht der afd. Nederland van het Kon. Ned. Aardrijksk. Genootschap. Ik vind daarin Aarle-Riksel, Boksel, Dingsperlo, Hardingsveld, Wad- dingsveen, maar alleen Axel en Texel met x. Zegt dat niets? Ik schrijf nog enkele namen over uit genoemde Woordenlijst, met de daaiin voorkomende spel ling: Filippine, St. Filipsland, Goorle, Heivoort, lerseke, Kad- zand, Ketel, Klinge, Kulijnsplaat, Nieuw-Beierland, Rokkanje, Ka- pelle a. d. ljsel, Roon, Toten, Wichen, Wije (voor Wijhe in Overijssel), Oosterwijk, Reden. Renen, Rilland-Bat Zierixsee, Zulten, maar Doetincncm, Goede reede (Gem.), doen Goeree en Overflaxkee (eiland), Gorinchem, lerheiden, Woudrichem en, zoo als ik reeds deed opmerken Axel en Texel. Over de uitspraak van dezen laatsten naam en de be- teekenis ervan wil ik hier zwijgen. Ik wil op goede gronden strijden voor het behoud van de schrijf wijze Axel. Deze schrijfwijze roept voor ons, geboren Axelaren, het roemrijk verleden op van Zeeland met zijn strijd tegen vreemde overheersching, met zijn strijd tegen stormen en golven roept op zijn bevolking, waaronder nog zoovele Zeeuwsche schoonen met blonde haren en zeeïg blauwe oogen, Axelsche schoonen 1 Men wil herstel van de oude kleederdracht en aan de andere zijde Axel verminken. Dat mag nooit Witter dan wit worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL I i ifgtÉiiW linie TiiMinT' In" Kijkuit De ongeveer een jaar geleden opgerichte zangvereeniging „Zang lust" belegde Dinsdagavond een gezellig avondje in het Zondags- schoolgebouw en werkte een pro gramma af, bestaande uit zang nummers, voordrachten en samen spraken. Een en ander viel zeer in den smaak van de opgekome- nen. De vereeniging, die voor eer groot deel uit scnoolkinderen be staat, is voor uiib.eiding vatbaar. Waar zij voldoet aan een behoefte om op het eenzame gehucht wat meeleven en gezelligheid te bren gen, is het te hopen, dat de ver eeniging groeie en bloeie. Loonactiie. Na gehouden loonacties door de fabrieksarbeidersbonden zijn de volgende resultaten verkregen a. Spiegelglasfabriek te Sas van Gentalle uurloonen worden ver hoogd met 1 centverhooging van het aantal erkende christelijke feestdagen tot 6 6 dagen vacantii voor alle arbeiders, die 1 Jan van het desbelrtffende jaar in dienst zijn. b. Cokesfabriekte Sluiskil ver hooging van het minimum-uurloor van 39VS cent met 1 cent per uur verhoogmg van de loonen boven 391/a cent met 1»/, cent per uur voortaan zullen 6 erkende chr feestdagen worden uitbetaald 6 dagen vacantie voor alle arbeiders, die op 31 Dec. van het vooraf gaande jaar een vol jaar in dienst zijn. Bij de glasfabriek wordt deze regeling geacht 20 Jan. j.l. te zijn ingegaan, bij de cokesfabriek 10 Jan. j.l. Luchtbescherming. Men schrijft ons: Het ligt in het voornemen van den heer Com missaris der Koningin, om met de burgemeesters en hoofden van den luchtbeschermingsdienst in de ver schillende onderdeelen van Zee land eene mondelinge bespreking te houden onder zijne leiding, waarbij de Inspecteur voor de be scherming der bevotking tegen luchtaanvallen zal tegenwoordig zijn. Doel is eene bespreking in zake samenstelling van gemeente lijke luchtbeschermingsplannen, terwijl de Inspecteur zich zijner zijds bereid heeft verklaard, ge legenheid te geven tot het stellen van vragen inzake die plannen,als mede omtrentdeluchtbescherming in het algemeen. Deze bespreking zal plaats vin den in den loop van Maart, respec tievelijk fe Goes, Middelburg, Oostburg, Zierikzee en Neuzen. De veerhaven in den Perkpolder. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Middelburg heeft aanbesteed het maken van een veerhaven in den Perkpolder en van den aanleg van den toe gangsweg tot die haven in de gemeente Hontenisse. Ingeschreven werd voor 55- urige en voor 48-urige werkweek eu wel het laagst door A. Kraaije- veld Pzn., te Zwjjndrecht resp. f678 000 en f690 000 en het laagst door J. Visser, Sliedrecht f 448 000 en f 458.000. De Z L M afd Axel. Deze vereeniging hield Dins dagmiddag onder voorzitterschap van dhr. J. deo Hamer Sr, haar jaarlijksche ledenvergadering in „Het Wapen van Zeeland", by dbr G Mattheeuws, alhier. De opkomst was niet druk, niette genstaande on de agenda een lezing voorkwam over het be waren en selecteeren van aard- appelpootgoed, een zaak, die toch voor onze streek dunkt ons van alg-meen belang is Na het vaststellen der notulen en madedeeling van ingekomen stukken volgde de rekening en verantwoording van den pen ningmeester, waaruit bleek, dat de ontvangsten 186 05 en de uitgaven 136 81 bedroegf-n, zoo- at er goed slot is van 49 Besloten w< rd ingevolge een verzoek van dhr. C Zwagerman, Hijxs-zuiveicousulent voor Zee land, een bjjdrage van 5 te verstrekken voor de rundvee- keuringen. Da aftredende bestuursleden, dhrn. J K de Pu't-^r (secretaris) en I. de Feijter Wz., werden met groote meerderheid herbenoemd. Laatstgenoemde werd ook her- koz'-u als afgevaardigde naar de Ag. Verg. te Goes en in de vacature van wyien dbr. Jac de F' ij ter Cz. werd gekozen dhr. A Scbeele. Bij de omvraag werd de wen- HCheüjkbeid uitgesproken van meer uitbreiding van kalver- schetsen en biggenmerken, ter- wyl 0°k geklaagd werd over de slechte manier van tarwe-iD- name. Besloten werd daartegen te protesteeren. Voorts zag men gaarne, dat voor leger en vloot in plaats van margarine natuur boter werd gebruikt, ofschoon men weet, dat de minister daar niet gunstig over denkt, Tot slot werd dan de boven genoemde lezing gehouden door dhr. Ir. J.» Versteeg, assistent- secr. der Z L M. Het betoog werd met belangstelling beluis terd terwijl ook aandacht werd geschonken aan de smalfilms, die spr. ter afwisseling vertoonde van het verloop van de lentoon- stHling f*n rij oer ie Zierikzee in 1937 Een eu ander w. kte voor- zeker op om ciö ïaucibou wdageu, die dit jaar te Goes zuueu ge houden worden. We vernemen, dat de mooie weide van de Wilhelminapoiaer weer beschikbaar is voor de ten toonstelling op 16 Juni as., de alg verg. te Goes zal worden gehouden en de rijmer een over zicht zal geven van de schoone landouwen op Zuia B velaud. De veredeling van de suikerbiet in Nederland. Men schrijft ons Hoewel sommige buitenland- sche firma's een gedeelte van hun beetwortelzaal in Nederland telen is er in ods land op dat gebied slechts ééu veredelmg§- bediijf, dat van de Koainkiijke Beetwurielzaad Cuuuui Kano Co te Naarden. Een fi in over dat voor den Nederiundschen suikerbietenverbouw zoo be- tangryk bedrijt (immers Neder land staat vau alle bietenver- bouwende lauden aan de spits wat de bieten- en suikeropbrengst per HA. betreft terwijl Kunu P. net meest verbouwde ras is) wordt binnenkort zoowel in Ter- neuzen als in Axel en Oo»tburg vertoond, (zie advertentie elders in du blad). De fiitnvertuouing wordt vooi afgegaan door een inleiding, over de veredeling van de biet, w aardoor hetgeen op het witte doek vertoond wordt ver duidelijkt wordt. Alle landbou wers en andere belangstellenden zyn welkom. Predikbeurten te Axel. Voorm 9Vi are Nam. 2 Ds van Oeverea Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9 30 are Nam. 2 Ds. J S. Post. Dezeifae. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9.30 ure Leeskerk Nam. 2 Ev. Samenkomsten op 2 en 3 Maart in de Car. Bewaarschool. Aauvane 7 uur. De ondrraeifT-k de zal od MAAND*© 7 MAART 1938 des namiddags 4 urn, ti achten aan te besteden t Het metsel-, scmlder-, lood- gieterswerk en electrische instal latie voor het bouwen van een aan de Prins Hendrik tr at n Axel. Bestek en teekening a f 1.50 bij het Bouwbureau M J. v D BERG, Mark» 10. Axel. MiUKTTKL 78. ÊÉSÉ1É?' Door een tuut in de SF83®* programma's delen wij U mede, dat de uitvoering in du Zondagsschool te Axtl, alleen bestemd is ten bate der Z .muags- school te Kijkuit. HET BESTUUR. SAMENKOMSTEN op Woens dag 2 en Donderdag 3 Maart, in de Chr. Bewaarschool. Aanvang 7 uur. Spreker dhr. G. v d. RIET, DE EV. CQAiM. ZONDAG 27 FEBR. 1938. Ned. Herv. Kerk.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 4