Wreef in één dag RHEUMAT1EK weg KLOOSTERBALSEM Persil blijft steeds Persil! De prijs kan nimmer zakken De prijs staat in verband Met den inhoud van de pakken Binnenland. met den KloosterbaSsem Ik kan mij ten aanzien hiervan dan ook volkomen aansluiten bij de woorden, die dhr. Va*i de Bilt heeft gesproken, en die volkomen den benarden toestand van deze betrokkenen kenschetst. Moeten wij de beter gesitu eerden op den duur niet stuk voor stuk gaan verdrijven naar omliggende plaatsen, b.v. naar Ter Neuzen, dat met zijn op centen op de Pers. Belasting in- plaats van de hoogte, de laagte ingaat Fataal noem ik daarom een dergelijke politiek, en ik betreur het ten zeerste, dat er geen meer derheid in B. en W. blijkt te zijn, die zich tegen deze bedenkelijke politiek verzet. Natuurlijk is er wel het een en ander waar over te spreken valt. De verlaging van de sub9idie van het bewaarschool-onderwijs van f 12,50 op f 11,25 heeft mijn goed keuring. Ik vind deze subsidie ook dan nog aan den hoogen kant. Dat is een zaak waaraan wij wettelijk bovendien niet ver plicht zijn, en in een tijd, dat de publiekrechtelijke lichamen zoo moeten worstelen en tornen om rond te komen, behoeft die niet met al te groote barmhartigheid behandeld te worden. In dezen moeten wij terug naar wat meer particulier initiatief, en dan is er op een andere manier nog wel wat te bereiken in financieel op zicht. Er zijn waarschijnlijk ook nog wel andere posten, waarover te praten is, en ik betreur dan ook, dat deze zaak nu zoo hals over kop moet behandeld worden M.i zou ons ten opzichte van deze zoo ingrijpende aangelegen heid wel eens een meer behoor lijke tijd van studie mogen zijn gegeven. Ik zou daarom in de allereerste plaats willen adviseereji vandaag geen beslissing te nemen, en binnen 14 dagen b.v. opnieuw bijeenkomen, nadat de raad b.v. in comité generaal nog eens ern stig de zaak onder de loupe heeft genomen. Daartoe zou ik een voorstel willen doen, mijnheer de Voor zitter. Ik ben de meening toe gedaan, dat deze zaak te diep gaand, te ernstig is en onze ge meente als geheel, dus niet alleen als belasting-betalers van Axel, maar ook onze plaats zelf als woonstad te zwaar en te druk kend treft om hier vanmiddag zoo maar voetstoots ja en amen op te zeggen. Weinig gemeenten hebben ter zake van hun beheer een zoo danige mate van zuinigheid be tracht en steeds gevoerd als Axel, en daarom moeten wij allerminst behandeld worden als het „zwarte schaap" onder di Zeeuwsche gemeenten. Ik doe daarom het voorstel om dezt aangelegenheid nader te bezien en de behandeling 14 dagen uit te stellen en eerst in besloten zitting te overwegen, wat ons nog verder te doen staat in zake be zuiniging. De VOORZ. maakt bezwaar tegen enkele uitlatingen van dhr. 't Gilde. In de eerste plaats tegen zijn voorstel tot uitstel. De be grooting van 1938 is behandeld in 1937, zoodat alles is besproken; die blijft dus zooveel mogelijk gehaudnaafd. Dat Axel het zwarte schaap is bij Qed. St., gelooft spr. ook niet. Er is hier een brief met een ver zoek en er wordt niet gedecre teerd, maar een wenk gegeven in 't belang van ons financieel beheer. Er staat„een en ander noopt ons U te verzoeken", dus niet je zult en je moet. En we staan toch onder toezicht van Ged. St. Zij doen dan ook alles in vollen ernst om onze belangen zooveel mogelijk te behartigen Spr. .s het daarom volkomen eens met de reëele politiek om de belasting iets te verhoogen. We heboen toch de consequentie te trekken, dal tegenover de uitgaven inkomsten moeten staan. En spr. achite ook nog niet de tijd geko men, om nu reeds f2500 uit de reseive te nemen, nu er nog ver hooging van belasting mogelijk is, omdat het maximum cijfer van 200 nog niet is bereikt. En nu moet men niet zeggen, dat er hier Clinge Doorenbos. doorgejakkerd wordt, want de zaak is tijdig aanhangig gemaakt. Al wat in den brief en in het voorstel staat, is bekend. Men kan voor of tegen stemmen, zoo men wil, maar spr. is niet voor uitstel. Dhr. VAN 't HOFF merkt op, dat de Raad er niet voor is om de belasting te verhoogen, dat is ook bij de begrooting genoeg gebleken. Maar als't moet, moet het en daarom wil spr. de "vraag -.tellen, of het hier zeer nood zakelijk is en dan hebben we gehoord, dat de toestand van onze gemeente veel vraagt. Spr. is overtuigd, dat er leden zijn, die tegen het voorstel zijn, maar als 't toch moet, dan wil hij er zich bij neerleggen. Maar spr. moet aan die verklaring vast knoopen, dat er nog een minder- neid is in het college van B en W., die tegen het voorstel is, en gezien dat een wethouder op de hoogte kan zijn, stelt spr. er prijs op eens te hooren, welke mo tieven daartoe zijn. Spr. is zeer nieuwsgierig dat te hooren, want als we ons ergens aan vast kunnen klampen, om aan meer belastihg te ontkomen, zullen we daarnaar het eindresultaat bepalen. Wat het voorstel 't Gilde be treft, om 14 dagen uit te stellen, dat kan zijn nut hebben, maar de vraag is, of we er beter van worden. De VOORZ zegt dat hij ook liever nu de zaak rustig bespreken wil, eer een besluit genomen wprdt. Dhr. P. VAN BENDEGEM merkt op, dat over de motieven lol zijn stem „tegen" weinig meer is te zeggen, omdat de heeren komt echter slechts tot f 1200 en dat we er onder uit komen heeft spr. van dhr. Van Bendegem niet gehoord evenmin als van dhr. 't Gilde. Spr. is natuurlijk ook tegen meer belasting, maar nu die tegenvaller daar is, acht spr. geen anderen weg mogelijk. Spr. hoorde het nieuwe stad huis noemen, en daarmede ver hoogt de belasting indirect wel eenigszins, maar spr. hoort niet, dat we quitte komen, anders zou hij de bezuiniging van dhr. Van Bendegem gaarne aanvaarden. Dhr. VAN 't HOFF zegt ook, dat het gesprokene door dhr. Van Bendegem hem niet bevredigd heeft. Die bezuinigingen zijn al dikwijls ter sprake gebracht maar de meerderheid doet dat niet. Spr. had heel wat anders ver wacht van dhr. Van Bendegem Wat doen we nu met een be sparing van f150? En dan wi hij steeds bezuinigen op posten die h ij liever niet ziet en een ander wèl wil hebben en dus zouden die dat dan maar moeten slikken. Spr. zou gaarne eens hooren, hoe de andere leden er over denken. (Slot volgt). In aansluiting met bovenge noemd verslag melden we hier in 't kort nog, dat na eenige stemmingen ten slotte werd aan genomen een voorstel om de Pers. Bel. met 10 opcenten te verhoogen en overigens het tekort uit de reserve te nemen. Nog werd besloten om de helft (f 125) bij te dragen in het koopen van een stukje grond door den Coegorspolder, voor wegsverbe- tering. lat eigenlijk bij de begrooting al gehoord hebben. Spr. wilde toen bezuinigen b.v. op de Burger wacht (nu m n daar toch al niet zoo hard op gt-steld is) f150, op de F öbel.scholen door f 10 subs per kind, op de subs van R -K Handelsschool te Hulst en de Chr. Landbouwschool alhier, enz. En nu valt dat alles niet mee, als men het inhoudt, maar be lasting betalen valt ook niet mee, Spr. zou dan tot ongeveer f 1200 komen. Daarbij een beetje re- I serve en strakke bezuiniging, dan zou men er ook kunnen komen. Spr. voelt wel, dat er zooals ge zegd is, tegenover uitgaven in komsten mot e i zijn, maar dan wil hij er juist op wijzen, dat hij gewaarschuwd heeft voor den bouw van het stadhuis en daar door zijn we toch ook een beetje in moeilijkheden gekomen. Doch dat is te laat, dat kan niet meer veranderen. Spr. wil echter maar zeggen, dat die posten veel te hoog zijn voor onze begrooting. Dhr. DE RUIJTER is van de I gedachte uitgegaan, dat we een post onvoorzien hebben van f 1780, wat niet te veel is. Maar, dacht hij, misschien valt de be grooting nog f400 mee. Maar nu valt die f 1420 tegen en ook nog f400 voor de onderwijs-in komsten. Daarmede zou dus onze geheeld post onvoorziene uitgaven vervallen. En dan heb ban we nog de kwestie van die f 2500, die Ged. St. ons weigeren uit de reserve te nemen. Zoo 'ouden er 20 opcenten noodig zijn. Deze brengen f 2800 op en dus zou er dan f 1300 overblijven voor onvoorzien, d i. ongeveer wat we geraamd hebben Maar nu had spr ook gaarne een berekening gehoord van de minderheid van B. en W. Deze Zware hoofdpijn? DaM'n„7Ili^Jixüidipz Henri Polak onderscheiden. Bij K.B. is benoemd tot ridder inde orde van den Nederiandschen Leeuw H. Polak, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, voorzitter van den Alg. Ned. Dia mantbewerkersbond, wonende te Laren (N.H.). De heer Polak, die sociaal-de mocraat is, werd Dinsdag 70 jaar. AXSl., 25 Februari 1938. Feestavond van „Volksonderwijs" Het was Woensdagavond tjok vol in Het Centrum, waar de afd Axel van Volksonderwijs haren leden en verdere belangstellenden een feestavond geboden heeft, die zeker nog lang in aangename herinnering zal blijven voortleven. Bij de opening sprak dhr. C. Hamelink als voorzitter van de afd. een hartelijk woord van welkom. In de massale opkomst zag hij ook weer groeiende be langstelling voor het werk van Volksonderwijs en de openbare school. Het is niet alleen een amusementsavond, maar ook voor propaganda voor het openbaar onderwijs. Vele moeilijkheden moesten worden overwonnen om dezen avond te organiseeren. Hij twijfelde niet, of de operette, die opgevoerd zal worden door de kinderen, zal ieder voldoening schenken. En de rede, die de bekende prof. Eerdmans zal uit spreken, zal zeker ook een parel aan het progiamma worden. Hij wees vervolgens op de tombola d.i. iets om aan de dubbeltjes te geraken en hoopte verder, dat allen zich zouden amuseeren. Door het V.-O.koor werden nu eerst een paar zangnummers op zeer verdienstelijke wijze uitge voerd, waarna met het eerste bedrijf van de operette „Reepel- steellje" werd aangevangen. Dit sprookjesachtige kinderspel viel al direct zeer in den smaak en het dient gezegd, dat de jon gens en meisjes zich op lofwaar dige wijze van hun taak kweten Het was een tafereel aan het hof van koningin Dorea, dat met luid applaus beloond werd. Zoo ook het 2e en 3e bedrijf van dii mooie stuk, waarin de kabouter Reepelsteeltje een voorname rol vervulde. Hierna volgde de rede van prof. Eerdmans, die zich na dit mooie kinderspel van poëzie met een ernstig woord tot de ouders rich- tezij toch moeten beslissen, welke school hun kinderen zullen bezoeken. Deze keuze is van veel beteekenis, zeker in den tegenwoordigen tijd en kan van meer beslissenden invloed in hel latere leven blijken, dan sommigen wel denken. Wij hebben ons verheugd bij de geboorte van Prinses Juliana, de ouderen vroe ger ook bij de geboorte van Prinses Wilhelmina, toen Wilhel- mina- en Julianaboompjes geplant werden. Er was toen eensge zindheid. Maar hoe is het nu tengevolge van de scheuring? Spr. haalde een staaltje aan uit de Alblasserwaard. Bij de ge boorte van Prinses Beatrix kwa men de Oranjeverenigingen bij elkaar, Christelijke en neutrale, wat eigenlijk één dient te zijn cn ierware vaderlanders. Er kwam oneenigheid over het planten der boompjes tusschen de aanhangers van het Chr. en openbaar onder wijs. Zoo las men in de dagbladen van een Chr. boompje en een neutraal. Dat was de vorige eeuw niet mogelijk en dit is gekomen door het verschil in opvoeding van de jonge kinderen. Bij de bekendmakingen voorde inschrijving van kinderen op de openb. school, doet zich dit ook wel gevoelen.Een en ander is in strijd met de Chr. beginselen en spr. wijst in dit verband naar Paulus, hoe die in de Corinthe- gemeente de partijen bestreed. De openbare school is reeds het voorwerp geweest van allerlei lasterlijke dingen, dien ze i ooit heeft gedaan. Men ze.;t, dat de openbare school neutraal moet zijn. Die eisch wordt dan echter verkeerd uitgelegd, wat spr. mder uiteenzet. Veel is in strijd met de onpartijdige opvattingen en dit ziet men niet alleen bij heilager onderwijs, maar ook op de uni versiteiten en later wreekt zich dat De ouders moeten begrijpen, dat men nooit kan komen tot een krachtig volk, wanneer de ver deeldheid onder de scholen nog meer veld wint. Wat moet er alzoo ook terecht komen van den godsdienst in de kleine plaatsen? Wat moet er terechtkomen van de internationale wereld, als wij nog niet in eigen land, stad, dorp of polder eikaar leeren begrijpen en het elkaar slechts moeilijk maken met aller lei kleine verdrietelijkheden Het openbaar onderwijs doet geen afbreuk aan den godsdienst, daarvoor is geen enkel bewijs. Er is een lijd geweest, dat men niet naar een theater mocht gaan of naar een kinderspel zooals vanavond hier, doch wel naar een Christelijke samenkomst met sa menspraken. Zoo hamert men op de openbare school en hare voor standers. Wanneer de geleerden hierover met elkaar overhoop liggen, is dat hun eigen zaak, doch dat staat niet in den Bijbel, die zegt, dat we kinderen van één Herder zijn en spr. verwees in dit verband naar Matth. 25. Spr. eindigde met te zeggen, dat hij zich bewust is een ernstig woord gesproken te hebben en hoopte, dat allen dit ter harte zullen nemen. Een hartelijk applaus volgde op deze rede. Alsnu volgde een lange pauze en trekking voor de prijzen, door vrienden van Volksonderwijs al hier geschonken. Deze waren ruim 20 in getal waaronder tulbanden, een taart, boek, collier, taschjes, flesch wijn, koek enz., ja zelfs nog een „har telijke bete", n.l. een vaam worst. Steeds steeg een hoeraatje op, wanneer een der gelukkige win- naars zijn prijs in ontvangst nam. In afwijking van het programma volgden nu eerst het 4e en 5e bedrijf van de operette, een schil derachtig tafereel in het bosch en de ontknooping van de historie aan het hof, waarbij de gelukkige ouders in het bezit van hun kind bleven. Het slotstuk was bijzonder aardig en lief, de dansende hove lingen, eere-dames en kabouters, onder 't zingen van ,'tWasin de Mei". De beurt was nu weer aan het V.-O.koor voor het zingen van twee nummers, w.o. het bekende propaganda-lied van mej. Abra- namse. Dit was een waardig slot van dezen genotvollen avond, niet alleen van lief kinderspel, maar ook met woorden van ernst, met I het oog op de toekomst van het kind. Dhr. Hamelink dankte hierna allen, dieaan het welslagen hadden medegewerkt en in het bijzonder dhr. C. van Bendegem en mej. Visser, tevens de pianiste van dezen avond, die het leeuwen deel bij het instudeeren der ope rette hebben gehad. Ook bracht hij een bijzonder woord van dank aan meester Hol en mevr. Hiem- stra, voor de gulle tractatie aan de kinderen achter het scherm. Zoodoende was het midder nachtelijk uur reeds genaderd, waarna nog gelegenheid werd geboden tot een gezellig samenzijn I met een dansje. Al met al een mooie avond, die de afd. Axel tot eere strekt. Jaarvergadering Hervormde Zondagsschool. Gisterenavond werd alhier de jaarvergadering gehouden van de Herv. Zondagsschool, welke maar matig bezocht was. De voorzitter, dhr. P. J. van Bendegem, opende de vergadering met gebed en richtte zich daarna met een woord van welkom en een kort overzicht over het afgeloopen jaar tot de aanwezigen. Dit jaar Had een pijn in z'n schouder om tureluursch van te worden AKKEÜt'S „Geen goud zoo goed" d J'IJJjJrEVIIl Dié helpen goed. 1 2 cachets 50 ct. 2 stuks 10 ct. ,En zoo in eensl Ik kon niet meer heen of weer. Ik houd niet van tabletjea en liet mijn vrouw mij wrijven met Kloosterbalsem. Niet te hard, zeg ik, want alles, ook de geheele omgeving deed me zeer. Zij wreef mij zachtjes om te beginnen, naderhand wat harder en het was of er een wonder gebeurde. Onder 't wrijven verminderde de p(/n al en toen het 's avonds herhaald was, stond ik den volgenden morgen weer even frisch op als altijd." Fr. D. te O. I ORIGINEEL TER INZAGt Onovertroffen bij brand-en snjjwonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bjj Itheumatiek, spit en pjjnljjke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/, ct. en f 1.04 BON voor Inzenden in open couvert, GRATIS als drukwerk (1ct.) aan MONSTER Handelmlj, L. I. Akker. R dam

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2