Nieuws- en Advertentieblad J voor Zeeu wsch-VI aan deren. EEN GIFMENGSTER No. 94 VRIJDAG 25 FEBRUARI 1938.Ja*rg Voor het Gezin. J. C. VINK - Axel. Raads verslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Eerste J31ad. ui. 6 maal 6. Zooals we schreven, worden ten plattelande eenvoudige cursussen •ingericht en wel 6, elk van 6 lessen. Deze indeeling is gemaakt, omdat het voor de meeste vrou wen heel moeilijk is, om zich langer dan fi weken te verbinden één avond of middag in de week naar een cursus te gaan. En dat is toch noodig, want om goed te zijn mag men geen enkele les missen. Het is te begrijpen, dat om in 6 lessen alles te behandelen, er hard gewerkt moet worden en men in een les maar niet eens kan herhalen, wat in een vroegere les is meegedeeld. Is zoo'n serie van 6 lessen, of een cursus afgewerkt, dan wordt overeengekomen, wanneer de vol gende serie aanvangt en welke dat zal zijn. Er zijn vrouwen, welke de les sen liever als één aangesloten geheel ontvangen en anderen weer kunnen gemakkelijker van tijd tot tijd eens een cursus volgen, als er b.v. minder werk op het land is, enz. De zes cursussen bestaan in 3 maal zes lessen voor koken, 1 serie voor tuinbouw en twee se ries voor naaien en wasschen. De cursussen worden gegeven als volgt: le. Koken, 6 maal 21/, uur, voorwerklessen. Samenstelling en bereiding van 5 verschillende zo merdagrantsoenen, waarvoor de grondstoffen uit eigen bedrijf be trokken kunnen worden. Inmaak- methoden met eenvoudige hulp middelen. Bij de bespreking wordt de aandacht gevestigd op de nood zakelijkheid van afwisseling in de voeding en zindelijkheid bij de bereiding van de maaltijden. 2e. Koken, als voren, maar nu in de 6 lessen 5 verschillende win terdagrantsoenen, waarvoor even eens de grondstoffen weer uit eigen Laten uu>e goede diensten overal rondgaanwant de geheele mensch- heid is een groot gezin. FEUILLETON Uit het Engelsch Nadat Adelaide den dokter had zien wegrijden, begon z\j naar het huis terug te wandelen maar daar het gekraak van haar schoe nen op het grint haar aan deD ▼origen avond herinnerde, liep zjj het grasperk op. Daar stond zij een oogenblik stil. Zy gevoelde zieh weer on passelijk en een flauwte naby, terwijl zij in gedachten opnieuw doorleefde wat den avond tevoren was gebeurd, toen zjj naar buiten was gegaan, juist op dit gedeelte van het grasperk en zich afvroeg ot er Dog tyd was, om ongedaan te maaen, wat zij juist begaan bad. Wat was 't, dat haar hand had vastgehouden En in een razend tempo kwam alles nu weer op haar instormen. Wat op dat oogenblik den doorslag voor de eindbeslissing had gageren, was zoo iats nietigs bedrijf kunnen worden betrokken. Verwerken van de slacht met eenvoudige hulpmiddelen. Bewoning van het huis in den winter, verwarming, verlichting en ventilatie. 3e. Nogmaals 6 kooklessen, maar nu na de voorwerklessen samenstelling en bereiding van vijf verschillende dagrantsoenen voor een zieke of herstellende, die geen dieet heeft doch met zorg gevoed moet worden. Weer met grondstoffen uit eigen bedrijf. Bij de bespreking worden hier wenken gegeven voor de verdere verzorging van een zieke en ook iets gezegd over kindervoeding. 4?. Tuinbouw. In zes lessen worden aanleg en onderhoud be sproken van een eenvoudig groen tetuintje bij het huis, dat vol doende groente oplevert voor zo mer en winter. 5e- Naaien en wasschen, even eens in 6 lessen van 21/, uur. Behandeld wordt het vervaardigen van onderkleeding voor kinderen uit oud goed van de volwassenen. Het breien van een babyhemdje, luierbroekje, kinderkousjes en het wasschen, verstellen en strijken van meegebrachtekleedingstukken. Deze series van zes lessen kun nen in verschillende volgorde worden gegeven. Het ligt meestal in de bedoeling dat elke vrouw alle zes series, verdeeld over een of meer jaren, ontvangt en dat haar bovendien een moedercursus buiten studieverband wordt ge geven. Al naar de belangstelling kan men dus beginnen met een kook- of naaicursus. Maar men dient er zorg voor te dragen, dat eerst een cursus in zomer- of winter- voeding wordt gegeven, voor de cursus voor ziekenvoeding begint, want men moet eenig inzicht in het samenstellen van de maal tijden hebben verkregen, voor de fijnere ziekenkostjes besproken kunnen worden. Zoo is het ook bij de naai cursussen, eerst het knippen en naaien van ondergoed geleerd, eer met het bovengoed begonnen wordt. onbeduidends geweest de be kende klanken van Raydon in de stille, heete lucht, toen hij iets zei over bet bootbuis, op denzelf den hateiijken toon waarop hij een paar minuten te voren over den kleinen Gilly Strain bad gesproken. Ja, dat was het, althans zy riroug zichzelven die overtuiging op, wat hem in een afgrijselijken dood had gedreven en wat haar veroordeelde tot een verschrikkelijke marteling voor altijd, altijd. Eindelijk ging zy naar binnen en vervolgens naar boven, naar de kamer die nu van Eva en van haar was. Zij vond Eva wakker liggen en zoodra Adelaide gesprokeu had, nep de jonge weduwe uit O ja, Addie 1 De begrafenis moet maar zoo gauw mogelyk plaats beoben. Ik weet, dat mijn lieve Birtley niet zou gewild heb ben, dat mijn vreeselijke ellende een dag langer dan strikt noodig duurde. Toen, in tranen uitbarstende, snikte zij, terwijl zij Adelaide Strain's hand in de hare nam Je zult me toch met veriaien, Addie 1 Je biyft toch by me Birtley's dood heeft natuurlijk alles veranderd. Ik zou het met kuuaeB dragen, dat je wegging 1 DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. Zooals gezegd, bestaat ook hier ter plaatse gelegenheid om aan zoo'n cursus deel te nemen. Zij wordt gegeven in het R. K. Ge- zellenhuis onder leidi.ig van Mej. Cammaert uit Hulst, daardoor aan gewezen door den N. C B., een dame, die ten deze naar onze overtuiging goed op de hoogte is en naar we persoonlijk mochten waarnemen, ook tact en bekwaam heid bezit om de practische lessen zoodanig te geven, dat ze aan trekkelijk en leerzaam zijn. Nu is het niet toevallig, dat hier alleen katholieke vrouwen aan deelne men, want we vernamen, dat er van andere zijde geen werk van gemaakt was. Maar we zouden de vrouwen willen aansporen om zich te vormen tot een clubje van 15 a 20 vrouwen (dat behoeft geen vereeniging te zijn). En als een van hen zich wendt tot den heer J. K. de Putter, Langedreef, of C. de Putter, Beoostenblij, of onze redactie, dan zullen ze zeker de r.oodige inlichtingen daartoe krijgen. We vernamen van den ZeerEerw. heer Pastoor Goetstou- wers, dat het Gezellenhuis en de leerares beschikbaar zijn, terwijl de gemeente vergoeding gaf voor vuur en licht. Men krijgt dan les om met de eenvoudigste middelen een gezonde en smakelijke pot klaar te maken, practisch de klee- ren te maken en verstellen en te wasschen. Wat wil men nog meer? Getrouwde vrouwen gaan voor ongetrouwde. Jonge meisjes en kinderen hooren er nog niet thuis. Want het is de bedoeling, dat de vrouw bij de verzorging van de huishouding, zooals zij die door ervaring geleeid heeft, raad ont vangt; niet, dat jonge meisjes worden opgeleid. En nu zal men vragen, waar komen de noodige leermiddelen vandaan Dat is eenvoudig De vrouwen brengen om beurt een paar petroleumstellen mede en verschillende keukenbenoodigd- heden, die worden gebruikt. De crisis-bureaux stellen spek, erw ten, boonen, meel en kaas be schikbaar en is het noodig, dan geeft iedere vrouw een paar cen ten, om op gezamenlijke kosten iets te koopen, als het noodig mocht zijn. De leerares geeft gratis les en leert u de verschil lende maaltijden op goedkoope wijze klaarmaken. Bij een naaicursus wordt wat verstelgoed meegebracht en ook worden aanwijzingen gegeven hoe het goedgewasschen moet worden en met het verstellen begonnen wordt. Naaimachines zijn beschikbaar of worden van elkaar geleend. Er behoeft dus voor niemand bezwaar te zijn zoo'n cursus te volgen, die inderdaad in een mi nimum van tijd een minimum van kennis geeft voor elke vrouw, die haar geld, tijd en kracht zoo goed mogelijk wenscht te gebruiken om haar gezin te verzorgen met een minimum van kosten. (Wordt vervolgd). (Vervolg van het Tweede Blad) De VOORZ. antwoordt daarop, dat in de begrooting een mis rekening is gemaakt voor de op brengst deze valt tegen en komt f400 beneden de raming. Daar om is verhooging noodig, maar het blijft op hetzelfde pijl als voor 1936. Dhr. DE RUIJTER meent, dat dit toch het gevolg is van minder inkomsten bij de bevolking; als het inkomen niet gedaald was, zou er geen hoogere belasting noodig zijn. De VOORZ.We hebben nu een andere verordening, waardoor over het gemiddelde wordt ge rekend. Dhr. VAN DE BILTHoe 't ook is, elke verhooging bezwaart op 't oogenblik en komt den minsten ten laste, omdat ze geenerlei steun krijgen. Er is een klasse, welke gesteund wordt en ook geen aanslag krijgt, maar de menschen, die ik bedoel, krijgen niks. Ik spreek niet voor mezelf, maar voor de menschen, die zgn. vergulde armoe lijden. Dhr. 't GILDE verklaart zich solidair met de minderheid van B. en W., die zich met dit bevel van Ged. St. (want het is eigenlijk niet minder) ten eenenmale niet kan vereenigen. Ik vind het, aldus gaat spr. voort, onbegrijpe lijk, dat het college van Ged. St. van Zeeland ten opzichte van Axel altijd een dusdanige houding aan neemt, want de schijn is nu een maal niet anders (gezien het ver leden) dat Middelburg speciaal Axel te allen tijde met een zekere mate van groote onwelwillendheid behandelt. Wij hebben dat al bij legio andere gevallen gezien, zooals b.v. ten opzichte van het Gasbedrijf. In Axel een bedrijf dat den toets der critiek in elk opzicht kan doorstaan; in andere plaatsen gasbedrijven, die abso luut niet floreeren, en er veel slechter voorstaan, die zelfs hun gasbedrijf van de hand moeten doen, zooals Oostburg, maar des ondanks is toch altijd Axel het kind van de rekening. Zoo is het ook jaar op jaar uit den treure met onze gemeente- begrooting. De last, die Axel ieder jaar met alles heeft, 6—7 maal de begrooting terug met op- en aanmerkingen en dan in ultimatum-stijl missive's van Ged. St als nu dit weer, het is waarlijk of in Middelburg een ons on welgezinde genius ten kwade rondsluipt om speciaal onze ge meente te dupeeren. Het behoeft dan ook geen be toog, dat ik behoor tot degenen, die zich met hand en tand tegen deze fatale tactiek willen en zul len verzetten. Deze taak is er m i. eene, die nu maar eens tot in hoogste instantie dient te wor den uitgemaakt. Waar wij hier nog de beschikking hebben over een reserve van meer dan 10 mille, acht ik het standpunt van G. S. temeer bedroevend en in- constquetrt. Moeten wij in een noodtyd als deze want dat is het toch wel inzonderheid voor den kleinen middenstand en de lagere groepen van de maat schappij den reeds zoo druk- kenden en nijpenden belasting druk nog gaan verzwaren, zonder gegronde redenen pyn, waarop de dood volgde, wer kelijk veroorzaakt waren door het openbreken van een maag zweer. In zulke oogecblikken bleef zij met haar gedachten stil staan, io een gejoel van veiligheid, bij de kleine, hoewel onmisken baar ware, verschijnselen van lichameljjke outjeseidheid, die R+yvion in de laatste maanden niet nad kauneu verbergen Zelfs trachtte zij zjjn gebrek aan vrien delijkheid en beleetdbeid jegens haar te vergoelijken en toe te schrijven aan de omstandigheid, dat by wellicht onbewust ziekelijk was geweest. Hoe verbaasd zou dokter Dur ham zjjn geweest, zoo hij maar even in dat schijnbaar kalme, rustige vrouwenhart had kunnen zien By tijden zag de huishoudster er doodziek, onnatuurlijk afgetobd uit, met eeD gelaatskleur, die ouderweische menschen »al* een doekt noemen. Maar zij maakte nu ook, zooals dokter Durham heet eigenaardig zei een «Liüozju tijde door. (Wordt vervulgd.) Ik zal nooit vergeten, hoe goed en lief je in die verschrikkelijke uren voor me bent geweest HOOFDSTUK XX. De twee dagen, een Donderdag eu een Vrijdag, die op Birtley Riydon's plotselingen dood volg den, werden door zjjn weduwe en de huishoudster van' The Mill House in volkomen rust doorge bracht. Ailes was behoorlijk en keurig geregeld met voornamen tact, die mevrouw Strain zoo eigeB was. Op iedereen met wien zy dien Woensdag in aanraking was geweest, had zij een waardigen, tevens prettigen indiuk gemaakt. Zij was zeer vrieDdelyk, zakelijk eo, wat mevrouw Rsydon betrett, bijzonder fijngevoelig. Birtley Rsydon's compagnon, die toevallig de oude mevrouw Rsydon nooit had kunnen uitstaan, was in zyn auto een bezoek aan Eva komen brengen. Zyn komst had de eentonigheid van den droe ven dag, volgende op haar mans overlydeD, gebroken. Zijn houding jegens haar was niet alleen van vriendelijke beieetdheid, maar ook vau een zekere hartelijke deel neming, zooals de meeste mannen een mooie jonge vrouw onder zulke omitaudighadea betoonen. Eva had ook den predikant van Swanmere tweemaal ontvangen, en bij zijn tweede bezoek had hy haar overgehaald om hem te ver gezellen naar het vredige dorps kerkhof, waar zij de plek had uitgekozen voor het graf van haar man. Toen zij tegen het vallen van den avond door de dorpsstraat in de riehting van de kerk wandelde, kwamen mannen en vrouwen haastig naar hun deuren geioopen, om het tengere, in 't zwart ge- kleede figuurtje te zien De plot- selinge dood van BirtUy Raydon had heel wat opzien gebaard in den omtrek, iets dat Adelaide Strain allengs begon te mei ken en dat haar soms met een onbe- steuiden angst vezvulde. De eenige, die dikwijls op The Mill House kwam, was dokter Durham. Werden zijn bezoeken al op boogen prjjs gesteld door de jonge weduwe, z\j, die met een bijna piinlijk verlangen zyn ge ruststellende tegenwoordigheid te gemoet zag, was Ade aide Strain Immers, hy was zoo volkomen overtuigd vau de oorzaak van Birtley Raydon's onverwacht over lijden, ióó zeker, dat Adelaide byna stellig geloofde dat hy gelijk had en dat die uren ven folterende AXELSCHE® COURANT.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1