Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaand eren. E£N GIFTMêNGSÏER No. 93 DINSDAG 22 FEBRUARI 1938. 53* Ja*r£. J. C. VINK - Axel. Voor het Gezin. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTlEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. ïi. De taak van de vrouw op het platteland, in de gezinnen met de laagste inkomens, te verlichten, zoo schreven we, is het doel van de „Stichting tot huishoudelijke voorlichting ten plattelande". Voorwaar is dat een edele taak. We willen er echter op wijzen, dat het heel dikwijls gebeurt, dat dergelijke bedoelingen in schoon klinkende woorden, heelemaal niet tot hun recht komen. Maar als dat hier het geval is, ligt dat niet aan degenen, die zich ervóór spannen, maar aan die vrouwen, welke aan de in ons vorig num mer bedoelde cursussen deel namen, doch het geleerde niet in toepassing brengenóf aan de vrouwen, die te laks zijn om er aan deel te nemenóf in de 3e plaats aan degenen, die de vrou wen onkundig laten en ze niet opwekken of aansporen om naar die cursussen te gaan. Voordat we nader over die cursussen gaan schrijven, willen we er nog de aandacht op ves tigen, dat hier niet bedoeld wor den de zoogenaamde huishoud scholen, die van de Z. L. M. of de C. B. T. B. uitgaan, want dat zijn „middenstands"-cursussen en daar kunnen weliswaar ook alle meisjes aan deelnemen, maar wat daar geleerd wordt, is meer van toepassing voor middenstanders dan voor arbeidersvrouwen. En omdat nu ook de vrouwen en meisjes van middenstanders even zeer in bezorgde tijden kunnen komen te leven, is het o.i. van even groot belang, dat ook kleine middenstanders de door ons be doelde cursussen bezoeken, als de vrouwen en meisjes uit de arbeidersklasse. We kunnen im mers gerust zeggen, zonder den een of den ander te krenken, dat verscheidene arbeidersvrouwen een betere en meer onafhankelijke positie hebben (en dus onbezorg der leven kunnen) dan de vrouwen van kleine middenstanders, die voor allerlei zware lasten en uit gaven zitten 7 Wijs is de mensch, die door de wonderkracht der iiejde zijn vijand in een vriend verandert. FEUILLETON Cit liet Eugelsch Het is nu Woensdag. Onder de gegeven omstandigheden zou ik u wulen voorstellen, dat u tracht me vrouw Birtuy Rsydon de begrafenis op aanstaanden Zaterdag te laten bepalen. Is dat niet erg gauw Ja, dat wel. Maar ik heb van morgen een heel onaangenaam gesprek met de oude meviouw Raydon gehad. Zij maakte een paar zeer beleedigende opmerkingen, en al verlies ik niet uit het oog, dat zij zwaar getroffen is, dan toch was haar voosrtel volkomen ongerijmd. Wat heeft zij dan eigenlijk ge zegd vroeg mevrouw Strain. Zij nad den rug van haar stoel vast gegrepen en keek den dokttr strak aan. Zij stond er op, dat er eea lijk schouwing zou plaats hebben. Zelfs sprak zi] van een gerechtelijk onder soek. Ik vond het erg pijnlijk voor onze arme, jonge vriendin. Kan de oude mevrouw Raydon het bevorderen, dat een lijkschouwing wordt gehouden De viaag werd op zoo'n doordrin genden en angstigen toon gedaan, dar dokter Durham er eenigszins verrast van opkeek. O neen, dat geloof ik niet Maar die kwestie valt nu buiten dit bestek en dus zullen we nader beschrijven het werk der Stichting voor huishoudelijke voor lichting ten plattenlande. Aan de hand van het geschrift, dat we ter inzage kregen, kunnen we hierover het volgende melden De vrouw op het platteland heeft doorgaans een omvangrijke taak en deze is moeilijker naar mate er minder inkomstèn zijn. Niet alleen moet zij zich meestal behelpen zonder waterleiding, zonder gas en veel andere hulp middelen, waarover de vrouw in de stad beschikt (bedoeld wordt hier in hoofdzaak de vrouw die op den buiten woont), maai zij moet haar aandacht verdeelen over zeer vele en velerlei werk zaamheden. Eiken dag opnieuw moet zij man en kinderen ver zorgen, koken, wasschen, naaien en verstellen. Is het echter eenigs zins mogelijk, dan verdient zij er nog wat bij als landarbeidster of als werkvrouw, want als de in komsten van den man dalen, wordt er des te meer op de vrouw gerekend. Deze taak vraagt het uiterste van de lichamelijke kracht, vraagt veel overleg en wordt dubbel verantwoordelijk, wanneer daar de nijpende zorg voor het dagelijksch brood bij komt. Deze vrouwen moeten dus weten, hoe zij met doelmatig aanwenden van de aanwezige hulpmiddelen en de opbrengst van het eigen be drijfje in beperkten tijd, haar gezin zoo goed mogelijk kunnen verzorgen. Bij de meer welgestelde platte landsbevolking zijn de meisjes veelal in de gelegenheid haar kennis op te doen op een land- bouwhuishoudschool of cursus en deze later nog aan te vullen in vereenigingen van oud-leerlingen of boerinnenbonden. Maar waar het inkomen laag is en waar het noodig is, dat de meisjes al op jongen leeftijd gaan verdienen, zijn zij daartoe veelal niet in de gelegenheid. De huismoeders van vooral niet, omdat Ik niet in 't minst twijfel aan de doodsoorzaak. Maar iocti raad ik aan, om de begrafenis, zoo al niet oveihaasr, dan toch zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben. De menschen zijn, zelfs in onsen tijd. heel wat veranderd in die dingen. Toen ik nog een Jongmensch was, iaat ons zeggen dertig, veertig jaar geleden, had een begrafenis dikwijls eirst een volle week na den steifdag plaats. De opvattingen zijn nu, dat zulk lang wachten niet de maatstaf is voor ware smart. Adelaide zei eenige oogenblikken niets en ofschoon dokter Durham geen scherp opmerker was, omging hern de verandering in haar gelaat loch nier. De uitdrukking van vrees en spanning maakte plaats voor een van kalmte en gelatenheid. Ik weet, dat Eva zoo iets als een doodschouw afschuwelijk vindt, sprak zij eindelijk. Toen ik daar straks bij baar kwam, terwijl de oude me vrouw Raydon boven was, lag ze te trillen van de zenuwen. Dal verwondert me niet, merkte hij op. Het is duidelijk, dat me vrouw Raydon het arme kind haat moederlijke jalouzie. denk ik. Want, hoe het zij, de twee jonge menseden waren toch heel gelukkig samen Hij richtte een ondeizoekenden blik op de bieeke vrouw, die daar voor hem stond, en sij kon zijn onuitge sproken verwondering voelen, dat er een jonge vrouw kon bestaan, die werkelijk gelukkig met Birtlcy R ydon was geweest. Zij waren heel gelukkig, ant woordde zij met nadtuk. Eigenlijk geloof ik, dat de liefde van mijnheer Bu tie y Raydon voor Eva in den laatsten gezinnen met de laagste inkomens op het platteland hebben dan ook vrijwel geen van allen een oplei ding gehad voor haar buitenge woon uitgebreide en verantwoor delijke taak. Er moest dus een nieuwe orga nisatie in het leven worden ge roepen, die deze voorlichting ter hand nam. In het najaar van 1934 kwam in elke provincie een commissie voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande tot stand, waarin zitting hebben afgevaardigden van de Neutrale, de R.K. en de Chr. landbouworganisatis, Groene en Witgele Kruisvereenigingen, vrou wen organisaties, onderwijs-ver- eenigingen en d.g., al naar de samenstelling van de bevolking dat gewenscht maakt. Deze heb ben na te gaan in welke plaatsen voorlichting noodzakelijk is, en hoe deze tot stand kan komen. Om een nauwere samenwerking met provincie en gemeente te verkrijgen, berust het voorzitter schap meestal bij den Commis saris van de Koningin of een lid van Gedeputeerde Staten, zooals we in ons vorig artikel schreven. Doorgaans heeft de Inspecteur van de Volksgezondheid zitting ais adviseerend lid. Het was noodzakelijk deze organen in landelijk verband te brengen en daarom werd in Februari 1935 een Stichting tot stand gebracht door samenwerking van de drie Centrale Landbouworganisaties en de vereenigingen van het Groene en Wit-Gele Kruis onder voorzitterschap van den Directeur- Generaal van het Onderwijs. (Wordt vervolgd). Prinses Ja'iana en Prinses Beatrix. Te Soestdijk heeft dr. J. de Groot gisteren het volgende com muniqué uitgegeven De gezondheidstoestand van H. K.H. Prinses Juliana is thans vol komen normaal. Het kraambed tijd nog grooter was, dan in de eerste maanden van bun huwelijk ik be doel toen xij nog in Londen woonden. Hij was niet weinig troisch op haar en zijzij verafgoodde hem ge woon. In het dorp loopt een gerucht, merkte hij een weinig beschroomd op, dat zij een htVigen twist hebben ge had, twee of drie dagen geleden, en dat de arme B rtley woedend was, omdat zijn viouw met den een of andeten man zou xijn uitgeweest. Wat de menschen toch kunnen praten, riep Adelaide verontwaardigd uit en er vertoonden zich fei-roooe sitepen op haar flc.se wangen. Ik zal u de waarheid verlenen, dokier. Eva is inderdaad eergisteren uil ge weest, zij heeft een aulotochije ge maakt inet kolonel Minllaw, een keu rig netten man, dien zij en ik al ken den, loen we nog samen in Londen woonden. Maar het is een feit, dat mijnheer R ydon hem niet kende, met eens wist, dat hij bestond. Het was Eva's plan, de beide heeren aanstaanden Zaterdag aan eikaar voor te stellen. U zult waarschijnlijk ook wel gehoord hebben, dat kolonel M nilaw in hotel ,Het Anker" logeerde. Dus hebben de twee geen twiat gehad vroeg hij. Zij zag, dat hij haar vrij scherp aankeek. Bedachtzaam antwoordde zij: Ze hebben wè! een twist gehad. Maar dat was enkel over een ellen dige rekening. Eva's naaister had een sc uldinvoideraar naar het kantoor van mijnheer R ydon gestuurd en hij was erg kwaad, iuen bij daardoor bemerkte, hit. eel Eva die naaister schuldig was. Dai, en ruets anders, was de oouaas van bun twist, Maar zij hebben heel heeft ook verder een geheel on gestoord verloop gehad. Hare Koninklijke Hoogheid voelt zich zeer goed en heeft heden reeds eenigen tijd in de buitenlucht vertoefd. Hiermede is het laatste me dische bulletin over H. K. H. Prinses Juliana verschenen. De medische zorg voor H. K. H. Prinses Beatrix is verder op gedragen aan dr. Carstens, kinder arts te Utrecht. Deze heeft na onderzoek kunnen bevestigen, dat de jeugdige Prinses een volkomen gezonde baby is. De voeding, welke een geheel natuurlijke is, gaat volkomen naar wensch. Prin ses Beatrix heeft aan het einde der eerste week het geboorte gewicht, dat 3450 gram bedroeg, reeds overschreden, terwijl de wekelijksche toename in gewicht boven het gemiddelde gebleven is. Prinses Beatrix weegt thans 3930 gram. De Koningin naar Den Haag. Het ligt in het voornemen van de Koningin Maandag 28 dezer uit Soestdijk naar 'sGravenhage te vertrekken en daar tot na Paschen te verblijven. Het as regeeringsjnbileum. Het A.N.P. meldt uit Gent: Onder voorzitterschap van baron van Wassenaar, den Nederland- schen consul te Gent, is een speciale commissie samengesteld, bestaande uit vertegenwoordigers der drie Nederlandsche vereeni gingen te Gent en omstreken, welke tegen 30 Augustus aanst. groote feesten zal organiseeren ter viering van het veertigjarige regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Uitvoer landbouwproducten. Aan de maandstatistiek van den in-, uit- en doorvoer, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, zijn de volgende cijfers ontleend: Onze uitvoer van boter is in de vorige maand aanmerkelijk kleiner geweest dan in de eerste maand van 1937 en van 1936, maar er werd een veel hoogere gauw weer vrede gesloten ja, in minder dan een uar vertrokken zij samen naar Londen, om bij Ritz te gaan dineeren I U zult zich herinneren, dat ik u verteld heb, dat zij naar een nachtfeest in een club waren geweest en 's morgens om twee uur thuis waren gekomen Ja, ja, viel hij vlug ir, dat herinner ik me heel goed, dat u mij dat verteld hebt. En hadden zij verder geen oneenigheid, gisteren Gasteren Zij staarde hem aan Was dat nog gisteren geweest, dat Birtley hier rondliep en met z0n sterke, al was iet voor haar ook onaangename, ha telijke persoonlijkheid The Mtll House vulde „Gisteren" leek Adelaide S.rain een eeuwigheid geleden en zij zou alles ter wereld hebben willen geven, be halve dan Giliy, om naar gisteren Ie kunnen terugkeeren. Ja, ging de oude geneesheer een weinig scherp voort, ik zou graag willen weters wat gisteren is gebeurd. Ik bedoel niet in den avond dat hebt u mij allemaal verteld maar overdag. Mijnheer en mevrouw R.ydon waren gist» ren den heelen dag in Londen. Hij ging vrij laat van hier, zooals u zich herinnert, nadat hij u had opgebeld. Eva was vroeger ver trokken, om de rekening te gaan be talen, waarover zij den avond tevoren woorden hadden gehad. Zij ontmoetten elkaar aan. Waterloc-ïtation, aooais zij hadden f '«sproken en kwamen samen thuis. Mijnheer Rrydon was in een bijzonder opgewekte stemming, want Eva had een geschenk voor hem mee gebracht, een prachtige sigarettenpijp. Eva la een hartelijk vrouwtje, dokten prijs voor betaald. De uitvoer heeft bedragen 2609 ton netto ter waarde van f 2,365 000 tegen 3400 ton netto ter waarde van f 2,349,UOO in Januari 1937. De uitvoer van kaas heeft in Januari 4805 ton netto ter waarde van een bedrag van f 2,563,000 bedragen tegen 5692 ton netto ter waarde van f 2,606,000 in de eerste maand van 1937. De uitvoer van caseïne, voor welk artikel nieuwe belangstelling is ontstaan, heeft in Januari 187 ton ter waarde van f111,000 be dragen, tegen 228 ton ter waarde van f 110,000 in December. In de eerste maand van het vorige jaar werd er voor een waarde van slechts f 25,000 aan caseïne uitgevoerd. Voor den uitvoer van eieren is het jaar goed begonnener zijn in Januari 7270 ton versche eieren ter waarde van f 3 927,000 uitge voerd, tegen 5923 ton ter waarde van f 2,404,000 in de eerste maand van het vorige jaar. Ons land heeft in de vorige maand 8878 ton kleiaardappelen ter waarde van £311,000 uitge voerd, tegen 11,563 ton ter waarde van f391,000 in Januari 1937. Verder werden uitgevoerd3818 pootaardappelen ter waarde van f 178 000, tegen 3956 ton ter waarde van f213,000. In Januari hteft ons land ver der uitgevoerd Appelen 3630 ton ter waarde van f351,000, tegen 495 ton ter waarde van f 115,000 in de eerste maand van 1937. Druiven61 ton ter waarde van f25,000, tegen 20 ton ter waarde van f 8000. Aardbeien pulp: 420 ton ter waarde van f63 000, tegen 561 ton ter waarde van t 95,000. Frambozenpulp66 ton ter waarde van f 11 000 tegen 263 ton ter waarde van f44 000. Zwarte bessenpulp: 64 ion ter waarde van f 20,000 tegen 145 ton ter waarde van t 49,000. Witte kool £134 ton ter waarde van f75,000 tegen 718 ton ter waarde van f 13,000. Ja, dat weet Ik, gaf deze gulweg toe. Het lap hem op de tong te zeggen, dat Eva Raydon heel anders was, dan haar overleden man was geweesi, maar hij hield zich nog bijtijds in gedachtig aan het bekende oude gezegde „Spreken is enz. Evenals den vorlgen dag, wandelde Adelaide S rain met den vriendelijken uuden dokter den tuin door naar het ijzeren hek, den eenigen toegang in den hooger, rooden muur om Tne Milt H 'tuse. Toen hij haar de hand reikte, sprak rij in een plotselinge opwelling U weet niet, en u zult ook nooit weten, hoe dankbaar niet alleen E^a u Is. maar ook ik u ben, dokter. Ik weet niel, wat wij hadden moeren doer, als u vanochtend niet zoo har telijk en goed was geweest. En, o, u hebt mij ,.u zoo op mijn gemak ge- btacht Ik hoop, dat u ons morgen ochtend weer komt bezoeken. Het is heuscb niet gemakkelijk, nu met die arme Eva om te springen. Hij was zeer getr. ff n door den diepen ernst in haar toon. Misschien zou u het best doen, mevrouw S rain, om haar zooveel mogclqk te ontlasten van de beslom meringen, die haar nu te wachten staan. Maar ik raad u ook, haar nu dadelijk te vertellen, wat u en ik het bes e vinden ik bedoti, wst de regeling van de begrafenis bttiefi. Die oude mevrouw R ydon itjkt mij een stokebrand en ook een erg koppige dame toe. (Wordt vervolgd/, AXELSCHEff COURANT.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1