£unchbroodj2s ij Axel UI - Hulst III Axel II - Hulst II WIJ BIEDEN AAN: FEESTAVOND Gemengd Nieuws. PUROLf Bekendmakingen. Openbare Vergadering op Dinsdag 22 Februari 1938, Ad verten tien. Michiel van Drongelen, Coöp. Boerenleenbank Dagelijks versch. Markt - Tel. 73. Zondagmiddag om hal! 1 Zondagmiddag om half 3 CONCURREERENDE PRIJZEN J. C. VINK - Markt - Axel gebouwd, dan sloeg de animo wellecht in andere richting over. Het best zijn de a.s. vaklieden zelf en de maatschappij er mede gediend, als de beroepen meer gelijkelijk zijn verdeeld, zoodat er straks van een bepaalde vakrich ting geen overcompleet en van een andere te weinig is, hetgeen zal gebeuren, als allen zich voor hetzelfde vak bekwamen, en an dere vakken, waarvan de gediplo meerden in andere jaren steeds goed zijn geplaatst, worden ver waarloosd". Tot zoover de heer Harmsma. Allen, die in de gelegenheid waren de openbare les te volgen, zuilen ervan overtuigd zijn, dat aan de ambachtsschool te Ter Neuzen ernstig gewerkt wordt en dat de jongens, die zich inspan nen en het belang van het onder wijs inzien, een hechte grondslag leggen voor hur» later leven. Ambachtsschool Halst. In de jaarlijksche ledenverga dering dezer vereeniging werd vastgesteld de rekening over 1937 der dag- en avondschool. De dagschool sloot met een totaal aan uitgaven van f 22254.33, de avondscnooi f 1413.82. In 1937 werd de dagschool bezocht door 90 leerlingen, de avondteekenschool door 37 leer lingen. Voor 1939 werden de uitgaven voor de amoachtsschool begroot op f 22740, die der avondscnooi op f 1950, waarbij rekening is gehouden met uitbreiding van het leerplan met textielonderwijs. Ais bestuursleden werden her benoemd de heeren B. Iruffino, A. Eggermont en Hon. Verwinnen. Slagersientuonstelling. Onder groote belangstelling vond Woensdagavond te Ter- neuzen de opening plaats van de slagersvaktentoonstelling. Na een inleidend woord van den leider der cursisten opende Mi. Tei legen, burgemeester aldaar de tentoonstelling. Verder werd het woord ge voerd door den heer Colsen als voorzitter van de Zeeuwsch- Vlaamsche Slagersvereeniging, terwijl een lid van den slagers vakcursus woorden van dank sprak tot den aanwezigen leeraar voor al datgene, wat deze in het belang der cursisten had verricht. Als blijk van waardeering bood hij hem een nuttig geschenk aan. Nadat de leeraar een woord van dank had gesproken werd overgegaan tot het bekend maken der prijzen. Van onze stadgenooten werden de volgende slagers en slagers bedienden bekroond Jac. Verpoorte le prijs b voor versch vleesch met 26 punten, 3e prijs voor leverworst met 22 p. en eerv. verm. voor bereid vleesch met 18 p. P. van Meenen, 2e prijs voor plockworst met 24 p. en le voor sierwerk met 27 p., P. Verstraten Jr. 3e prijs met 23 p. voor plockworst en idem voor sierwerk. Mr. J. J. Heyse. In verband met zijn 40-jarig jubileum als lid der Middelburg- sche balie, is mr. J. J. Heyse, advocaat en procureur, ter open bare rechtzitting der arrondisse mentsrechtbank te Middelburg Woensdag gehuldigd. Namens het college is het woord gevoerd door den presi dent, mr. W. M. Q. Jolles, namens het O. M. door den officier van justitie, mr. W. F. F. baron Van der Feltz, en namens de balie door mr. J. F. van Deinse. In geestige speeches hebben de spre kers getuigd van hun waardeering voor den persoon en de kunde van den jubilaris en hun geluk- wenschen met zijn jubileum aan geboden. Mr. Heyse heeft daarop dank gebracht voor de tot hem gerichte woorden van waardeering en de hem aangeboden gelukwenschen. Mdb. Crt. De verbindingen met Zeeuwsch- Viaandereu. De K.N.A.C. schrijft hierover Voor de verbindingen van Z. Vlaanderen met overig Nederland staan eenige provinciale veer diensten ter beschikking, waarvan de voornaamste wel is de dienst van Breskens naar Vlissingen, die voor een belangrijk deel ook het internationale toerisme verzorgt. Andere verbindingen zijn die van Terneuzen naar Borsselen en Hoedekenskerke en die van Wal soorden naar Hansweert. Vooral de laatste staat de afgeloopen jaren in het brandpunt van de belangstelling van vele Zeeuwen. Het Rijk heeft hier grootsche en kostbare voornemens om tot een verbetering te geraken, die echter om verschillende redenen door de ter plaatse wonenden niet volledig worden toegejuicht. In aansluiting op de verbetering van den grooten Rijksweg door Zeeland, van Bergen op Zoom over Qoes en Middelburg naar Vlissingen, die eerst in 1916 door den aanleg van den weg over de Scheldedam Zuid-Beveland en Walcheren een verbinding met het „vaste land" gaf, heeft het rijk een nieuwe verbinding met Z. Vlaanderen geprojecteerd, waar voor bij Kruiningen een nieuwe weg van den Rijksweg zal aftakken naar het zuiden naar een aldaar te maken veernaven. Aan de andere zijde van de Wesierschelde komt eveneens een nieuwe veerhaven in den Perk- polder, ten noorden van Walsoor den, waarvan de aanleg in Febru ari 1938 wordt aanbesteed. In aansluiting op deze veerhaven zal een nieuwe weg van ongeveer 2,5 k m. lengte naar het zuiden iuopen, die bij Kruisweg op den Provincialen weg Hulst-Walsoor- den uitkomt. Na het gereedkomen van dezen Rijksveerdienst omstreeks 1940 zal net provinciale veer Walsoorden- Hansweert vervallen. Gehoopt mag worden, dat het Rijksveer in zijn tarieven aanzienlijk lager zal zijn dan het thans beslaande veer. Voor de Zeeuwsch Vlamingen, die mede betalen aan de halve-cents benzinebelasting voor de bruggen, is het veergeld vanzelfsprekend altijd een hard gelag. Velen hunner kiezen de route naar „Holland" dan ook reeds door de tunnel van Antwerpen, hetgeen in nog ster kere mate het geval zal zijn, wanneer de tunnel tolvrij zal wor den, waarover gesproken wordt. Het nieuwe veer zal echter een veel snellere verbinding kunnen geven dan het bestaande, aan gezien de vaarroute reeds 2 k.m. bekort wordt en er snellere booten zullen worden gebruikt. De toegangsweg naar de haven in den Perkpolder zal een breedte krijgen van 6 m., met daarnaast een eenzijdig vrijliggend rijwiel pad, Voor den toegang tot de veer boot, die ingericht zal worden voor koplading, zooals bij den dienst Vlissingen Breskens, zal een pl.m. 45 m. lange brug dienen, die aan de waterzijde op een ponton rust. Bij zeer laag water zal de helling op de brug on geveer 1 10 bedragen bij nor maal laag water 1 15. De bezwaren, die door ter plaatse woonachtigen worden ge voeld, berusten eenerzijds op het feit, dat zij zonder voertuig van het nieuwe veer gebruik zullen maken, aan weerszijden met recht in den polder zullen, „ver van de bewoonde wereld", waartegen een busdienst een eenvoudige en goedkoope remedie lijkt en an derzijds op plannen, om het ver dronken land van Saeftinge in te polderen en vandaar uit een veer- verbinding te scheppen naar Os- sendrecht. Omtrent dit laatste is kort geleden in de Provinciale Staten een commissie van onder zoek toegezegd. Oeverval. Dinsdag is bij het veer Veere- Kamperland een oeverval ontstaan waarbij het slik, dat het schorre beschermde, over een groote lengte in de diepte is verdwenen. De val is ontstaan aan de Oost zijde van den dam, welke naar den aanlegsteiger voert. De dijk- wachter, die juist bij het ontstaan van den val ter plaatse aanwezig was, hoorde een geruisen en zag daarna het water omhoog spatten, met het gevolg, dat groote stukken slik in de diepte wegzonken. Het duurde ongeveer een kwartier, eer de val tot stilstand kwam. De hoofdingenier van den prov. Waterstaat, de heer Van Leeuwen, alsmede nog enkele andere wa terbouwkundigen, waren spoedig ter plaatse. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een kinderhoedje, Reinier Die- leman, Buthdijk 9. Een dameshorlogearmband, Jan Verstraten, Molenstraat. Predikbeurten te Axel. Voorm. 9Vi ure Ds. van Oeveren Nam. 2 Derelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente (Weststraal). Voorm. 9.30 ure Leeskerk, Nam. 2 Toen ten postkantore te Middelburg vanwege het hoofd bestuur der P.T.T. controle op de kasmiddelen plaats vond, con stateerde men in de kas van een der kantoorbedienden een tekort van circa 275, meldt het Alg. Hbld. Van het tekort werd aan gifte gedaan bij de politie, die de zaak in onderzoek beeft. Ruwe schrale huid Afgekeurde Bankbiljetten. Zooals we meldden is de vorige week een trommel met bank biljetten van 10 gestolen. De Nederlaudsche Bank deelt mede, dat deze biljetten, 1.500 stuks met de atbeelding van een Zeeuwsche boerin op de voorzyde en 13 500 stuks met de afbeelding van den kop van een ouden man op de voorzijde behoorden tot het z g. afgekeurde papier. Zy waren voor verdere circulatie onge schikt ter zijde gelegd met de bestemming om te worden ver nietigd. Met het oog hierop waren er met een ponsmachine rteds twee gaten in geslagen. Beide gaten nebben den vorm van een scheefhoek, lang ongeveer 37scM. en breed ongeveer 2cM. De Nederlandsche Bank vestigt er de aandacht op, aat deze bil jetten waarvan de serieletters en de nummers bij haar bekend z\jn bjj aanbieding aan hare kassen niet zullen worden betaald Het is derhalve, ter vermijding van schade, voor het publiek van belang by bet in ontvangst nemen van bankpapier nauw lettend toe te zien, dat men geen gescnonden biljetten van 10 aanneemt en bepaaldelijk geen biljetten waarin zich ponsgateD bevinden. Toen de dochter van den landbouwer B. te Rossum by Oidenzaal een zeug met 16 big gen wilde gaan voederen, werd zy plotseling door de zeug aan gevallen en op ernstige wijze toegetakeld. Op haar hulpgeroep kwam haar broer toegesneld en deze gelukte het zyn zuster te bevrijden. Het meisje had der mate verwondingen aan armen en banden opgeioopen, dat on middellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Aan den dood ontsnapt. Dinsdagavond heelt zich O] den overweg Zulten Deventei een ongeval voorgedaao, dai wonder boven wouaer zondei persoonlijke ongelukken is alge loopen. De bestuurder van een perso nenauto, de 59 jarige D. Jage uit Eefde, die uit Zulten dei overweg uaderde, zag de geslotei spoorboomen niet, met bet g& volg, dat hy door den eerste< heenreed en met 'n bevigan klap tegen den juist passeerenden trein botste, welke om 18 08 uur Zutfen had verlaten. De auto werd na de botsing tegen den steunpaal, waarop de spoorboom rust, geworpen. Het gedeelte naast de stuur inrichting en het voorste deel van de auto werden totaal gerammeid. De bestuurder bleet ODgedeerd en kwam met den schrik vry. Hij verklaarde door een tegen ligger te zyn verblind en daardoor de boomen niet te hebben gezien. Door onbekende oorzaak is Dinsdagavond brand ontstaan in het tuindersbedrijt van den neer vaa Elteren te Huissen (Over- betuwe. Het vuur vond in de eeuwenoude botstede gretig voed sel en het duurde dan ook niet lang ot het woonhuis en de bij gebouwen stonden in lichterlaaie De brandweer moest zich in hoofdzaak bepalen tot de bevei liging van de aaogrenzende boer derijen, die door een geweldige vonkenregen en den krachtigeu wind ernstig bedreigd werden. Zy mocht daarin slagen doch de uoistede is met de oygebouwen tot den grond aigebrand. Van deu inboedel en inventaris kon zoo goed als niets worden gered. De schade, die zeer aau- zienlyk is, wordt door verzeke ring gedekt. Enkele dagen geleden slikte de 51 jarige myuweiker Paffen te Kerkrade tydens den maaityd vier taDdeu van zijn kunstgebit in. Twee dagen later kreeg hij hevige pijnen in den built eu Maandag is de ongelukkige over leden, olschoon direct operatiet iugegrepen werd. Het slachtoffer iaat een vrouw en 3 kinderen na. Een wervelstorm. Een wervelstorm heeft over een gebied van 500 km. breedte in Noord-Caiitorn.ë een schade aangericht, die op miliioenen dollars geschat wordt. Vyt men- schen zyn om het leven gekomen en tientallen gewond. De siorm drong door tot ruim 300 km in het binnenland, waar de electri citeitsnetten vermeid en de ver bindingen verbroken weiden. Men verwacht, dat nog meer schade geleden zal worden, door dat de rivieren gezwollen zyn en nog steeds wassen. F i 1 m n i e u w s. Oké Don Juan is de titel van de hoofdfilm, die a.s. Zaterdag en Maandag in „Het Centrum" alhier gegeven wordt. Als men in achterstaande advertentie de clicné beziet, is verdere omschrijving overbodig. De film die hieraan voorafgaat is een romantische voorstelling, die om de goudmijnen en ae liefde speelt. Beide worden over wonnen na spannende gevechten. De Burgemeester der Gemeente AXEL maakt bekend, dat eene van den Gemeenteraad van Axei des namiddags ten drie ure, ten Gemeentehuize (mgang ocnoolstraai) zal worden ge- nouden. Axel, 18 Februari 1938. De Burgemeester, BLOK. m Zoo de Heere wil, zal op IS i Maandag 21 Febr. a.s. I zijn 85sU-n jitar. a« vieren. 0 Dat hij nog lang in gezond- «j heid gespaard moge blijven, H is de wensch van ZIJNE FAMILIE. Axel-Magrette. TER NEUZEN. Belanghebocnucn worden er aan heunnerd, dat alle Loopende rekening en Spaarbankboekjes ter controle en bijschrijving van renten moeten worden ingeleverd. In het belang van een goede contröle vanwege het Bestuur der bank op de administratie wordt men beleefd verzocht de inleve ring niet achterwege te laten. Alle tot en m-t 17 F br-nari jl ingeleverd Ixn kj s kunnen worden afgehaald. Ter Neuzen, 18 Februari 1938. De Kassier, L CH WABFKE. Competitie Z. V. B. Competitie Z V B. VERLOREN Een GOUDEN DAMESHORLOGE tussen Station straat en Kanaalkade. Tegen be loning terug te bezorgen Bureau v d. blad. Briefordeners Archiefmappen Snelhechters Aktemappen Klembanden Perforators Papierclips Radeergumnii Bureauleggers Enz. van VOLKSONDERWIJS, op Woensdag 23 Febr ek. in „Het Centrum" alhier. Opvoering va" de alom rrerofmde Kinderoperette „REEPELSTEELTJE" in vijf bedrijven van JOHANNA VETH. Rede van Prof EERDMANS. Zangnummers van het Volksonderwijskoor. VANVANG ACHT UUR. - ZAAL OPEN HALF ACHT. E"trée 60 eert (belasting inbegrepen) Kinderen bened n 14 ar 80 cent Kaarten vanaf heden verkrijgbaar bij C. HAMELINK, i jrdstraat 55, Axel. Plaatsbespreking aan de zaal op den d?g jer uitvoering van 3 tot 5 uur 10 cent. Werkloosheid langer dan een week, geeft recht op gratis plaalsbtspreken, ZONDAG 20 FEBR. 1938 Ned. Herv. Kerk. van handen en gelaat, schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met Doos 30-60«t. Bij Apoth.en Drogisten MIJNHARDT

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 4