Huisvrouw! Wat men U ook vertelt Dit is en blijft een feit: Persil blijft als van ouds Persil: Eén prijséén kwaliteit! m DAMPO Landbouw. Wieg nit Polen. Aan het prinselijk paar is uit naam van de directie van het Poolsche staatsboschbeheer een uit verschillende Poolsche hout soorten vervaardigde wieg aan geboden. De wieg is ontworpen door een Poolsch architect, die op de Parijsche wereldtentoonstelling 1937 een grand prix verwierf. Tegelijk met de witg en de bijbehoorende oorkonde, is ook aan het prinselijk paar een ge dicht aangeboden, op deze wieg gemaakt, door de Poolsche dich teres Illokowicz. Bloemen nit Indië Met het vliegtuig, dat Dinsdag middag op Schiphol is geland, zijn zendingen prachtige orchi deeën uit Indië aangekomen, be stemd voor Prinses Juliana en Prinses Beatrix. De bloemen zijn onmiddellijk na aankomst per auto naar Soestdijk gebracht. Nummering der Staatsloterij Naar wij vernemen zal met ingang van de eerstvolgende (477ste) staatsloterij, waarin de eerste trekking op Maandag 21 Maart zal geschieden een op scnuiving in de nummering dei loten worden aangebracht met dien verstande dat zij zal beginnen met 1001 en eindigen met 22000 De nummers van 1 tot en met 1000 komen derhalve te vervallen en die van 21001 tot en met 22000 komen ervoor in de plaats. Naar ons ter oore kwam, strekt deze wijziging, welke uiteraard geen enkele verandering in de winstkansen brengt, uitsluitend om tegemoet te komen aan be zwaren, welke bij een deel van het publiek geregeld aanwezig bleken tegen het koopen van loten met een laag nummer. Nederland en Italië. Clinge Doorenbos. De regeeringspersdienst meldt Naar wij vernemen, zat weldia uitvoering worden gegeven aan het voornemen der regeering, de diplomatieke betrekkingen met Italië te regelen. De geloofs brieven van Hs. Ms. benoemd gezant (dr. Huorecht, tevoren ais zoodanig te Boekarest werkzaam.) zijn gereed gemaakt en de nieuwe titularis zal vermoedelijk in de tweede helft der loopende maand naar Rome vertrekken. Uit bovenstaande mededeeling van den regeeringspersdienst blijkt, dat het in de bedoeling ligt, de geloofsbrieven van onzen gezant te richten aan Z. M den Koning van Italië, Keizer van Ethiopië. Dat beteekent, dat Nederland de verovering van Abessymë door Italië de facto erkent. De Rijksmiddelen. De opbrengst der directe be lastingen bedroeg op ultimo Ja nuari jl. f 36 810 194 tegenover f32 462.894 op ultimo Jan. 1937. Al deze belastingen gaven een hoogere opbrengst te zien, behalve de grondbelasting, welke in ver gelijking met het vorig jaar ruim een half mtllioen minder bedroeg. Wat de totale opbrengst der overige middelen betreft, ook deze toonden ten opzichte van Jan. 1937 een stijging, nl. van f 3ü.364.218 in die maand tot f 33.340.612 in de afgeloopen maand Jan. Het bedrag van de raming f 35.768 750, (welke raming echter hooger is dan het vorig jaar) kon in deze maand evenwel nog niet worden bereikt. Wat het dienstjaar 1937 betreft waarvoor de totale raming van alle middelen f 484,025.000 be droeg, kan worden medegedeeld, dat de opbrengst voor dat jaar tet en met Januari jl. bedroeg f 549 203.565. Liuhtlng 1938 Infanterie. in afwijair.g van het bepaalde, is vastgesteld, dat de eerste ploeg lichting 1938 van de Infanterie op 25 Maart a.s. met groot verlof zal vertrekken (oorspr. 19 Maart) terwijl de tweede ploeg op 31 Maart in dienst zal komen (oorspr. 21 Maart en op 13 Septemoer met groot verlof zal vertrekken (oorspr. 3 September). De tijdstip pen der nernalingsoeteningen van de licniingeu 1932 en 1934 blijven ongewijzigd. De Z L. M. We ontvingen een kort verslag van de vergadering van het Dag. Best. der Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij, gehoudpn op Maan dag 14 Februari 1938 te Goes, waaraan het volgende is ont leend Met betrekking tot de verhoo- ■ingder aardappelteeltheffing van f 30 tot f 50 per ha. besloot het Dag. Bestuur nogmaals krachtige pogingen in het werk te stellen, teneinde verlaging te verkrijgen. De aandacht werd er op ge vestigd, dat de schade, aangericht door het mond- en klauwzeer, een veel grooteren omvang heeft aangenomen, dan uit de in de bladen gepubliceerde cijfers kan worden geconcludeerd, omdat ook de gevolgen der ziekte zich doen gelden. Op grond hiervan was men van oordeel, dat verruiming van het aantal kalveren met 7 pet. on voldoende -moet worden geacht Besloten werd bij de Regeering op meer kalvertoewijzingen aan te dringen. Aangaande de Kinderbijslag- en werkeloosheidsverzekering was het Dag. Best. van meening, dat de bedrijfsuitkomsten in den land bouw dergelijke lasten niet kan dragen. Besloten werd tegen de voorgestelde maatregelen protest aan te teekenen. Voor de postbestelling ten plattelande is bij de afdeelingen een enquête ingesteld. Tevens heeft een bespreking met de Inspectie der Posterijen plaats gehad, waarvan ter ver gaderingverslag werd uitgebracht. Medegedeeld werd, dat in de le postbestelling het grootste ge deelte zit van wat in den loop van den dag wordt ontvangen. Het aantal stukken voor de 2e be stelling is gering; de rest zit in de 3e bestelling. Bij het afschaffen der 2e be stelling werd tegelijkertijd de nachtpostdienst ingesteld, waar door de meeste correspondentie in de le postbestelling komt. Voor zeer veel plaatsen zou dien tengevolge geen correspondentie voor een 2e bestelling zijn, Een 2e bestelling des avonss na 7 uur kan practisch niet over het ge- heele gebied eener gemeente plaats vinden, daar dit te veel tijd zou eischen. De kom eener ge meente heeft steeds een tweede postbestelling. Onderzocht zal worden, of de grenzen van de kom van ver schillende gemeenten met betrek king tot de postbestelling wat ruimer getrokken kunnen worden. De Melkfederatie voor Zeeland buiten Walcheren zal met goed vinden van de Z.L M. aan den Minister van Economische Zaken verzoeken sanctie te verleenen aan de ordeningsplannen voor de pro ductie en de distributie van con- sumptiemelk voor Zeeland buiten Walcheren. Voorts heeft de Z. L M bij de Directie van den Wieringermeer- polder inlichtingen ingewonnen terzake van het feit, dat bij de laatste uitgifte van boerderijen in genoemden polder slechts vijf personen uit Zeeland werden geplaatst Daarentegen was het aantal uit enkele andere klei- en akkerbouwgebieden buiten Zee land belangrijk grooter. Naar aanleiding hiervan heeft J de Directie van de Wieringermeer in een schrijven medegedeeld, da' wanneer gelet moet worden op het percentage van de candidaten, die geplaatst zijn, Zeeland ver geleken bij de overige provincies geenszins is achter gesteld. Besloten werd adhaesie te be tuigen aan het adres van de Bond van Vereenigingen, bedoeld in art. 6 van de Landarbeiderswet, om verlaging te verkrijgen van de rente van de gelden, welke als voorschotten ingevolge de Land arbeiderswet worden verleend. Hengstenkenring. Gisteren is te Goes de jaar- lijksche hengstenkeuring voor Zee land gehouden. Ingeschreven waren 57 driejarige, 36 vierjarige, 24 vijf en zesjarige, 15 oudere en 5 kampioenhengsten, totaal 137. De keuze was voor de jury zeer moeilijk, daar er veel beste exemplaren waren. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen wer den dewolgende geprimeerd: Hengsten 1935, kleine maat. Prijzen: f50 Primus, Gebr. Aer- noudts, Sluis f 30 Michiel d'Ahea, idem f 20 Frans, Gebr. Brevet, Sluis; van f 17.50 Opera, A. v. d. Meulen-Becu, IJzendijke; f 15, Walter, E. Modde, Oostburg; f 10 Floran, H. J. Aernaudts, Sluis; Primera II, A. Wemaer, Sluis. Idem, groote maat. f 50 Nico van Melo, J. J. Vereecken, Stop peidijk; f40 Avinir, Ant. van Hoeve, H. Kerckhaert e.a., Stop peidijk; f30 Guide, idem; f20 Clairon's Zoon, A. D. H. Ver- schueren, Hengstdijk; f25 Sid ney, G. L. Lannoye, Aardenburg f 15 Frits van Aardenburg, F. D'Hoore, Sluis; f 10 Jaap van Luntershoek, Corn, de Feijter, Boschkapelle Eduard, Jac. Ser rarens, OssenisseLouw, J. B. Becu-Verhage, GroedeBarnum, stallen De Dobbelaere, IJzendijke. Hengsten 1934, kleine maat. Prijzen: f60 Byou, H. Bonte te Koewachtf 25 Marcus, Jac. Serrarens te Ossenisse. Idem, groote maat. f60 Ha rold, C. de Putter te Axel; f45 Florus van Oostburg, A. J. v. d. Meulen-Becu e.a. te IJzendijke; f25 Frans, P. Dieleman Mzn. te Hoek. Hengsten 1933 en 1932, kleine maat. f50 Baron, L. Blondeel te Aardenburg; f40 Clairon, F. C Dieleman te Waterlandkerkje f30 Arnold, Aloys de Koek te Kuitaart. Idem, groote maat. f 75 Acron, C. de Feijter te Boschkapelle f60 Gaulois, P. J. de Milliano e.a. te Oostburg'; f30 Robert, Jos. F. de Waal te Ossenisse. Hengsten 1931 of vroeger, groote maat. f75 Mignon, G. J. Lannoye, Aardenburg; f60 Bloc des six Sinces, H.V. „De Ver wachting", Axelf 50 César, F. D'Hoore, Sluis; f50 Bayard, A. J. E Temmerman, IJzendijke; f 40 Brin d'Or II, Jos. F. de Waal, Ossenisse. Kampioen werd Acron van Avenir, van C. de Feijter te Boschkapelle. AXëLi, 18 Februari 1938. De agenda voor de a.s. Dins dagmiddag te houden Raadsver gadering bevat de volgende pun ten le notulen, 2e ingekomen stukken en mededeelingen, 3e voorstel van B. en W. aangaande een schrijven van G. S. over de begrooting 1938, 4e idem aan gaande een voorschot voor de vakonderwijzeres op de bijz. school, 5e voorschotten aan de bijz. scholen voor 1938, 6e wij ziging begrooting 1937 en 7e een verzoek om vermindering van schoolgeld. Onder veel belangstelling herdachten dhr. Jan Lourens en echtgenoote Woensdag den dag, waarop zij voor 50 jaar in deze gemeente in het huwelijk traden Verkonden kinderen* De Orelio avond. Langzaam, zeer langzaam vulde zich de concertzaal van Het Cen trum en het was bijna acht uur, toen de voorzitter, dhr. A. van Hoeve Woensdagavond alhier het welkomstwoord uitsprak. Het woord bezuiniging was ook hier weer aan de orde en werd als oorzaak opgegeven, dat door het bestuur besloten was ditmaal geen operette te geven. De kosten daaraan verbonden zijn ongeveer het dubbele van de inkomsten per donateur, zoodat commentaar hier over overbodig is. Trouwens, het talrijk opgekomen publiek en ook het applaus, dat na de meeste nummers geestdriftig klonk, be wees voldoende, dat men met hel gebodene zeer tevreden was. En het was een uitgebreid program ma. Het gemengd koor zette het programma in met een moeilijk doch correct uitgevoerd nummer. Vervolgens een 2e en daarna 3 nummertjes door het Kinderkoor. Het 3e was een solo-nummer, „Moederke alleen" van Em Hulle- broek. Zuiver en gevoelvol werd dit gezongen door Annie Dieleman deinende het wiegeke, te midden van haar kameraadjes, die met bromstemmen accompagneerden Het mannenkoor gaf als 2de nummer „De Spijskaart", die ge- biseerd werd om de leuke sala misschien, maar o.i. evenzeer om de goede voordracht en stemming verdiend. Als een verrassing kwam later op het tooneel een boemelaar, scherp en schrijnend fluitend aan. Maar eenmaal steun vindend in de typische studentenlantaarn, kwam hij op dreef en zoo floot dhr. Arend van den Burg een paar nummertjesop echtartistieke wijze. Het daaropvolgende nummer, de Kindercantate, gaf reeds bij het opgaan van het doek aanleiding tot een luid applaus. Schilder achtig, vooral van bovenaf als een bloemenweelde, stonden er de roode papavers tegenover de blauwe korenbloempjes en waar er vijandschap scheen, was het de goudgele zon, die vrede bracht, waar zij allen zonder onderscheid met haar stralen zoent. Aan het slotnummer ging vooraf een detective-spel, waarin de schranderheid van het gehoor werd getoetst, doordat het kon raden, wie de dief zou zijn. Onder de goede oplossers werd een taart verloot. Maar afgezien van dit intermezzo werd het tooneel- spei uitstekend vertolktvooral Vladdy en Stuff-ss 1 waren goed. Een danklied, gezongen door alle medewerkers (groot en klein koor), gedicht door den voorz. vnd., was het slot dezer geani meerde uitvoering, welke heeft jewezen, dat Orelio ook zonder operette een zeer mooien avond kan geven. Het leek een wed strijd tusschen klein en groot en in 't bijzonder komt daarom mevr. Moerdijk-v. d. Swalm van Zuid- dorpe een woord van hulde toe voor hetgeen de beide koren on der haar leiding presteeren. Te Koewacht heerscht in vele gezinnen onder de kinderen de mazelen. De ziekte is geluk kig niet van ernstigen aard. Te Sluiskil was de vrouw van een Rijnschip bezig met de wasch op te hangen. Op een gegeven moment gleed zij uit en viel iu het kanaal. De knecht werd door een dienstbode die de vrouw in het water zag vallen, gewaarschuwd en kon gelukkig haar nog grijpen. Openbare les ambachtsschool voor Terneazen en omstreken. Onder groote belangstelling van de ouders werd j.l. Woensdag middag in de ambachtsschool te Terneuzen een openbare les ge houden. Het was een heel aardig gezicht de jongens aan den arbeid te zien in het vak, dat zij hadden gekozen en vele ouders maakten van de gelegenheid gebruik, om eens met de leeraren over de vorderingen en ambitie van hun jongen te spreken. De directeur der school vertelde ons het een en ander over het ambachtsonderwijs in dezen tijd. „Men hoort wel eens beweren", aldus de heer Harmsma, „dat het toch niets geeft als men de jongens een vak laat leeren, omdat ze latertoch geen werk zullen vinden. Wil men evenwel later een vak beoefenen of een zaak oprichten, dan is de aangewezen weg tegen woordig het doorloopen van een ambachtsschool, en de gediplo meerden hebben later een groote voorsprong, zooveel zelfs, dat de wetgever reeds verplichtend stelt, dat men over voldoende bekwaam heid beschikt. Was men vroeger in de gele genheid het vak bij den baas grondig te leeren, de interne ver anderingen, die het bedrijfsleven in de laatste jaren heett door gemaakt, maken dit thans on mogelijk. De grondbeginselen, het hoe- en waarom, de constructieve ken nis en de noodige algemeene ontwikkeling, die voor den a.s, vakman onontbeerlijk zijn, worden tegenwoordig alleen op de am bachtsscholen geleerd. Weiken kant men later ook wil gaan, steeds zal blijken, dat het fundament, gelegd op de am bachtsschool, geschikt is om op voort te bouwen. En dit voortbouwen kan op verschillende manieren gebeuren, waarbij we in de eerste plaats noemen het vervolgonderwijs aan de Avondteekenschool, waar men tot en met het 23ste jaar de moeilijkheden van het vak onder de knie kan krijgen en waar, indien de ingediende plannen worden goedgekeurd, ook ver volgonderwijs in praktijk zal wor den gegeven. Steeds gaan dus theorie en praktijk hand in hand, en een vakman, die na de am bachtsschool tot zijn 24ste jaar de avondschool heett gevolgd, kan in de praktijk heel wat presteeren. Verder kan men zich btkwamen,, na aanvullend theoretisch onder wijs, op een Midd. Techn. school,, of door zelfstudie of correspon dentie-onderwijs, terwijl verschil lende andere opleidingen voor machinist, zeevaart, enz. tot de toekomstmogelijkheden behooren, zij het met aanvullende studie voor de theoretische vakken. Het correspondentie-onderwijs achten we alleen geschikt voor hen, die de ambachts en avond teekenschool hebben doorloopen, omdat anders de moeilijkheden te groot zijn. Door het tijdelijk as pect van het bedrijfsleven wordt de beroepskeuze soms beïnvloed en het evenwicht in de opleidin gen verbroken. Tegenwoordig bestaat er voor metaalbewerkers kans om ge plaatst te worden, wegens een opleving in de metaalnijverheid en het gevolg is, dat ieder zich voor bankwerker laat inschrijven werd er een complex woningen SjZ J Wrijf dan dadelijk rug borstje in met Twffpw Wonderlijk zooals dat helptl Pot 50 ct Doos 30. Bij Apoth. en Drogisten MIJNHARDT raOIHU

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2