Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen, EEN GIFTMENGSTER No. 92. VRIJDAG 18 FEBRUARI 1938 Ja^rg. J. C. VINK - Axel. Voor het Gezin. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DKUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. FCerste J31ad. i. We leven in een tijd van crisis en werkeloosheid, dus zou men daaruit de conclusie moeten trek ken, dat we in een tijd van armoe en ellende leven. Denkt u dan dat dat niet zoo is zoo hooren we vragen- Inderdaad lezer of lezeres, dat denken we en dat weten we. We durven zelfs zeggen, dat we „in een bepaald opzicht" van welvaart kunnen spreken, zelfs onder de armsten. Maar verstaat ons goed, lezers, in een bepaald op zicht. Natuurlijk weten we ook wel, dat er nog menschen genoeg zijn, die niet weten, hoe ze met en kele guldens aan het noodige moeten komen, om in de meest noodige behoeften van hun gezin te voldoendat er zelfs nog bittere armoede geleden wordt, maarmen kan gelukkig niet meer in 't algemeen van die ar moede spreken, die enkele tien tallen jaren geleden werd bij de zelfde evenredige inkomsten. We zijn ons bewust, dat we ons in dit opzicht op gevaarlijk terrein begeven, maar we zijn ook gerust, dat als de lezer van deze artikelenreeks ons volgen wil, hij ons in 't gelijk zal stellen en we hopen van harte, dat velen, zeer velen zelfs want het is nood zakelijk zullen willen profi- teeren van de gelegenheid die gegeven wordt om met een mi nimum inkomen toch nog een behoorlijke samenleving te vormen in het gezin. We zouden kunnen schilderen, in felle kleuren zelfs, hoe in vroeger tijden ondanks goeden wil de menschen door onkunde zóó danige armoe leden, dat ze tot drankzucht werden gedreven. Hoe menig man en vrouw, vader en moeder, hetzij met veel of weinig kinderen, had niet het minste begrip van het voeren van een huishouding, eenvoudig omdat het FEUILLETON Uit het Engelsch. Daar flitst door den verwarden geest der ongelukkige vrouw plot seling een verheldering, want vóór haar ziet ze de woorden als geschreven, de woorden, die de dokter heeft gezegd en die zy tot zichzell heeft herhaald, toen zij met hun beiden waren. Met ontwijfelbare duidelijkheid herinnert zij zieh na, dat hy ge zegd heett, hoe gelukkig het was dat hy, als medicus, Birtley Ray don, nog in de atgeloopen drie weken, heett gezien, daar hij an ders, met het oog op het lange tijdsverloop sinds zijn vorig onder zoek, de verklaring van overlijden niet had kunnen geveD. Wat eea meedoogenloos schep sel is die oude mevrouw Raydon toeh, die nn in de auto terugrijdt naar haar eenzaam huis 1 Waarom toch verlangt zy er naar want dat doet zy zonder twyfel die den menschen niet werd bijge bracht. Men kreeg geen onder wijs en geen lectuur, maar leefde van de hand in den tand, al of niet met zorgen, maar zonder overleg en met het idee: het zal wel zoo blijven. Het kwam he laas maar al te vaak verkeerd uit en we zien het zelfs nog in dezen tijd, dat menschen, niet alleen de minst bedeelden, maar zelfs met een behoorlijk inkomen, overal verstand van hebben, over poli tiek en allerlei weten te praten, behalve over het beheer van hun eigen middelen. Gelukkig is hieiin toch een reusachtige verbetering gekomen. De leerplicht heeft daar zijn aan deel in, maar ook door de sociale wetten en maatschappelijke ver beteringen zijn uit de mindere klassen menschen in beteren toe stand gekomen, die er het hunne toe bijdroegen, dat de ergste toe standen verdwenen. Ook het ver- eenigingsleven heeft er een voor name rol in gespeeld, dat er verbetering kwam inde toestanden der arbeiders. En zoo is er ver betering waar te nemen in huis vesting, kleeding, opvoeding, on derwijs, ja, in den geheelen om vang van het leven Zoodat wie wil, met weinig „wonderen" kan doen. Op geestelijk gebied vooral le ven we in een tijd van weelde. Hierover alleen zou een boek te schrijven zijn. Maar ook in maat- schappelijken zin, bij vroeger ver geleken. En nu zien we weer een be denkelijk trekje op het gelaat van de huismoeder, die zegtals je dan maar eens zeggen wilt, hoe dat zit. Wij doen dat gaarne. En wel aan de hand, van wat we lazen en zagen. Wij hebben n.l. vooi ons een geschriftje, dat is uitge geven door de „Stichting van huishoudelijke voorlichting ten plattelande". Neen lezer, nieuws is dat niet. Die stichting werkt reeds een jaar of drie, maar in Axel is men er eerst het vorig jaar mee begonnen. Het bestuur dier stichting bestaat uitde hoogste arme E^a, onschuldige, dwaze Eva schande en nog meer verdriet aan te doeD. Eo nu bekruipt de vrouw, daar slaande in het licht der Septem- berzon, de folterende vraag Zou het iets geholpen hebben, zoo zij by de oude mevrouw Rtydon er sterk op had aangedrongen, het denkbeeld van een lykschouwiDg op te geven Maar zy ziet tenslo'te al te eoed iD.dat dit op Birtley Rsydon's moeder niet de minste uitwerking zou hebben gehad. Eensklaps valt haar als een lichtpunt in. dat de Eogelsche wet niet veel rechten verleent aan den vader of de moeder van een vol wassen, een mondig kind. Vaag herinnert zy zieh, dat met haar alleen onderhandeld is over de bestemming van haar echtgenoot's lijk in Frankrijk, en niet met den ouden vader, die toch zoo ziels veel van zyc zoon gehouden had, dat hij hem niet langer dan een paar maanden overleefde. Eindelijk ging Adelaide terug uit de garage, vlug langs het boothuit en zoo naar de tuin kamer. Daar zonk zij in een stoal neer, doodop niet alleen door de zware beproeving, die zij had moeten autoriteiten in den lande en is over alle provinciën verdeeld met meestal aan het hoofd de Com missaris der Koningin. Voor Zeeland zijn het Mevr. Quarles van Ufford-Baronesse Mulert tot de Leemculle te Middelburg, eere voorzitster, Mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten, en Ir. J. D. Dorst, secretaris van de Zeeuwsche Landbouw-maatschappij, die het bestuur vormen. De landbouworganisatie's in ons land (het Kon. Ned. Landbouw- comité, de Katholieke Boeren- en Tuindersbond en de Chr. Boeren- en Tuindersbond) hebben n.l. een groot aandeel in de ontwikkeling van genoemde Stichting. En dat ligt voor de hand, warit de platte landsbevolking in ons land leeft toch voor het grootste deel van den landbouw. En waar nu be kend is dat de landbouwer niet de loonen kan betalen, die in de industrie worden verdiep, is het juist in economischen en philan- tropischen zin zoo mooi, dat de kopstukken in den landbouw het hunne doen om te zorgen, dat men voor dat karige loon zooveel mogelijk kan krijgen. Maar om nu terug te komen op dat geschriftje We ontvingen dat ter inzage van den ZeerEer- waarden Heer Pastoor Goetstou- wers, hier ter plaatse, naar aan leiding van een gesprek, waarbij we Zijn Eerwaarde inlichtingen vroegen naar eer. hier te houden cursus, waarvoor de Gemeente raad bij de begrooting f 10 sub sidie toezegde. We willen al dadelijk zeggen; dat als elk tientje van de ge meente zóó nuttig besteed was, als dit, onze gemeente misschien belastingvrij zou zijn 1 Maar ter zake. Bedoeld geschriftje nu geeft aan, hoe de taak van de vrouw op het platteland in de gezinnen met de laagste inkomens te verlichten is De landbouwatdeelingen geven daar indirect leiding aan en plaat selijke commissie's zorgen voor de tot stand koming der cur sussen. Hier ter plaatse is van katho lieke zijde zoo'n reeks cursussen doorstaan den vorigen avond en nacht en dien morgen, maar ook door de vage, maar niettemin mar telende angsten, die haar het at geloopen halt uur hadden bestookt. Doch de betrekkelijke rust in de tuinkamer was haar slechts heel kort gegund De telefeou rinkelde eensklaps wreedaardig en als upgezw ept van schrik liep zij naar bet toestel. O, wat was dat een geruststel lend gevoel, een minzame, be leefde slem te hooren zeggen Spreek ik met mevrouw Birt- ley Raydon Neen, maar u kunt mij de boodschap wel zeggen. Ik ben de huishoudster van mevrouw Birtley Raydon. Dokter Durham heeft ons het smartelijk verlies van mevrouw B>rtley Raydon meegedeeld. Hij dacht, dat ik mevrouw wel zou kunnen opbellen, om te vragen, ot ik haar mogelijk kon komen spreken. Iemand die door dokter Durham werd gezonden Dan was natuur lijk alles in orde. Mag ik vragen wie u bent vroeg zy. Ik ben het hootd vBn de fl-ma de onzichtbare spreker aarzelde een oogenbhk de flruua begonnen, en ofschoon daaraan door iedere vrouw uit den wer kenden stand (van elke richting of geloof) kan worden deel genomen, is het wel eigenaardig, aat alleen katholieke vrouwen van die gelegenheid gebruik maken. We meenen, dat dit komt, om dat men noch van de zijde van den kring Axel der Z.L.M., noch van de C.B.T.B., daarop vol doende aandacht heeft gevestigd. We komen op deze cursussen nader terug. Grondwetswijziging. Maandag is uitgegeven Staats blad no. 180 inzake de plechtige afkondiging van de vastgestelde veranderingen in de grondwet. Wij ontleenen aan den tekst het vol gende Wij Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, enz. enz. enz. aan allen, die deze zullen zien of hooren lezen, saluut. Overwegende, dat bij zes wetten van 19 Januari 1938 op de voor geschreven wijze veranderingen in de grondwet zijn vastgesteld betreffende het inkomen der kroon de schadeloosstelling en het pensioen van de leden van de Tweedt Kamer der Staten-Gene- raal het openen van de mogelijkheid ministers te benoemen, niet-belast met de leiding van een ministerieel departement het kiesrecht het openen van de mogelijkheid openbare lichamen voor beroep en bedrijf in te stellen het overgangsrecht hebben goedgevonden en ver staan, gelijk wij goedvinden en verstaan bij deze 1. De wetten van 19Januari 1938, houdende veranderingen in de grondwet worden geplaatst in het Staatsblad van het Koninkrijk der Nederlanden, in het Staatsblad van Nederlandsch-Indië, in het Beavau en L3dge,begrafenis onder neming, mevrouw Wij zorgen hier in de buurt voor teraardebestelling in de meeste sterfgevallen. De begratenis Vreemd, dat zij heel niet aan de begratenis beett gedacht I Wat betoonde dokter Durham zich een goed cd door- tasund viiend 1 Als ik over een uur kom, zou ik mevrouw Birtley Rnydou dan kunnen spreken Dat denk ik wel, gat zy met eenige weiftling ten antwoord. E'j toen ging de minzame stem voort: Misschien wenscht u ook, dat wij zorgen voor de aangifte van overlijden en den gemeente bode vaodaag of morgen naar het sterfhuis sturen Met een verlicht kart antwoordde zij haastig Ja, heel graag. Wy zijn u zeer verplicht, als u dit wilt doen. Nauwelyks had zy den hoorn opgehargeD, of er gebeurde weer iets, dat haar een gevoel van een zekere gerustheid schonk. Zij zag namelyk dokter Durham langzaam o«er het gras aankomen, in de richting vao de kamer, waar hij stellig vermoedde dat de huis houdster vau The Mill House ver- blyf hield. Gouvernementsblad van Suriname en in het Publicatie-blad van Curasao. De staats-, gouvernements- en publicatiebladen, waarin de wet ten worden geplaatst, worden uitgegeven op 22 Februari 1938, des namiddags half drie uur wettelijken tijd in Nederland. 11. De wetten worden, op het tijdstip onder 1 genoemd, voor gelezen a. In Nederland in eene plechtige openbare zit ting van den Hoogen Raad der Nederlanden, van elk der gerechts hoven en der arrondissements rechtbanken b. In Nederlandsch-Indië in eene plechtige openbare zit ting van het Hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië c. in Suriname in eene plechtige openbare zit ting van het hof van justitie d. in Curasao in eene plechtige openbare zit ting van het hof van justitie. Verder wordt o.a. nog bepaald, dat de wetten tevens zullen wor den afgelezen op het genoemde tijdstip, in alle Nederlandsche gemeenten van de pui of voor de deur van het raadhuis. Het stuk is gecontrasigneerd door alle ministers. De zomer postzegels in 1938. De zomerpostzegels zullen dit jaar verkrijgbaar zijn va 1 Mei tot 15 Juli. Zij zijn vijf m geial, en wel zegels van l1/» van 3, van 4, van 5 en van U1/, cent, die met bijslag resp. 3, o, 6, 8 en 16 cent kosten. De opbrengst der meerdere waarde is weer btstemd voor cultureele en sociale doeleinden, ieder de helft. Onder cultureele doeleinden worden verstaan op drachten op cultureel gebied ter tegemoetkoming in den huldigen nood der cultureele werkers onder sociale doeleinden tuber culosebestrijding (5U pet.), kanker bestrijding (10 pet.) en steun aan ongehuwde moeders (40 pet.) Iemand io het dorp heett me daareven verteld, dat R ydou's moeder naar Louden terug is, zei hij zacht. Daar mevrouw Strain toestem mend knikte, stapte hij de kamer binneD en sloot de glazen deuren achter zich. Ia meende even terug te moeten komen, om te zien of ik iets voor het arme, jonge vrouwtje doen kan. Hoe gaat 't met haar, mevrouw Strain Zi ligt nog te rusten, sprak Eva's vriendin. Eu, o, ik ben zoo bly, dat u er is, dokter 1 Wat vriendelyk van n, om ons in aanraking te brengen met myn heer Beavan. Hij komt straks hier en nu wilde ik u vragen, wanneer u denkt, dat de begrafenis moet plaats hebben Ik weet niets van zulke dingen, waDt myn man, er kwam een nog droeviger trek op baar gelaat mijn man is heel in 't begiD van den oorlog in Frankrijk gesneuveld. Hu keek hear p-io»end aan en opnieuw werd het hem duidelijk wal een vrieidelyke, onzelfzuch- ige vrouw die mevrouw Strain toch was, en hoe gelukkig Eva zich mocht prijzen, dat zij zoo'n vrouw naast zich had. (Wordt vertolgd.) AXELSCHE® COURANT Een zachtmoedig mensch vervelt de gekeele atmosfeer om zich heen met een diep gevoel van vrede

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1