Nieu ws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli- Vlaanderen, EEN GIFTMENGSTER Mo. 91. DINSDAG 15 FEBRUARI 1938 53* Janrg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. JapanAmerika—Europa. De Japansche regeering heeft de nota's van Engeland, de Ver- eenigde Staten en Frankrijk, van 5 Februari, betreffende de bewa pening ter zee beantwoord door de overhandiging van een nota aan de ambassadeurs dezer staten. In dit antwoord verklaart de Japansche regeering niet het voor nemen te hebben zich een wape ning aan te schaffen, welke een bedreiging voor de andere landen vormt, en geeft zij als haar mee ning te kennen, dat het verstrek ken van inlichtingen betreffende den vlootbouw niet tot een rede lijke ontwapening zou bijdragen, aangezien een kwantitatieve be perking der bewapening ontbreekt. De Japansche regeering is daarom niet bij machte aan den desbe- treffenden wensch dezer staten gevolg te geven. In het feit, dat de Japansche regeering de gevraagde inlichtin gen niet wenscht te verstrekken, kan zij geen logische reden zien voor de veronderstelling der mogendheden, dat de Japansche regeering bezig is aan een vloot- bouwplan voor schepen, welker tonnenmaat de bij het verdrag van 1936 vastgestelde grenzen overschrijdt. De Japansche regee ring maakt zich daarom dan ook niet bezorgd, indien de andere staten de veiligheidsclausule zou den toepassen van genoemd ver drag, waarbij Japan niet is aan gesloten. Wat betreft de mededeeling der staten, dat zij bereid zijn hierna met de Japansche regeering te praten over eenige beperking van tonnenmaat en kaliber, vermeldt het Japansche antwoord, dat de Japansche regeering van meening is, dat zulk een bespreking op geen enkele wijze zou leiden tot een verwezenlijking van de ver langens der Japansche regeering betreffende de ontwapening. Niet temin is de Japansche regeering ten allen tijde bereid besprekin gen aan te gaan, waarbij een FEUILLETON redelijke kwantitatieve beperking der bewapening een eerste plaats zou innemen. Gelijktijdig met dit antwoord aan de drie vlootmogendheden heeft de Japansche regeering een mededeeling gepubliceerd, waarin zij o.a. het volgende verklaart De Japansche regeering zou het diep betreuren, indien de groote vlootmogendheden tot een uit breiding van hun wapening en van hun vlootbouw zouden over gaan. In dat geval zouden zij Japan geen andere keus laten dan wijziging te brengen in de be staande Japansche vlootbouw- plannen, teneinde aan ae nieuwe ontwikkeling het hoofd te kunnen bieden. De regeering van de Vereenigde Staten betreurt het Japansche antwoord, verklaarde de Ameri- kaansche staatssecretaris van bui- tenlandsche zaken, Huil, Zaterdag. De regeering van de Vereenigde Staten is van meening, dat er op het oogenbiik geen verdere punten zijn om op te probeeren bespre kingen met Tokio aan te knoopen. Men neemt aan, dat Japan slechts zou willen onderhandelen als de vastgestelde verhouding 5 (Enge land) 5 (Amerika) 3 (Japan) zou worden losgelaten. De drie mogendheden zullen thans overleg moeten plegen, in hoeverre zij de veiligheidsclausule van de over eenkomst van Londen zullen toepassen. In politieke kringen te Washington is men van mee ning, dat de Amerikaansche regee ring zich thans vrij zal gevoelen slagschepen te bouwen van groo teren inhoud dan de tot dusverre geldende limiet van 35000 ton. Senator King heeft medege deeld, dat hij in verband met den aard van het Japansche antwoord een resolutie zal indienen, welke Roosevelt machtigt, onverwijld de ontwapeningsconferentie bijeen te roepen. Daitschland—Oostenrijk. In Berlijnsche politieke kringen neemt men een gereserveerde houding aan ten aanzien van de besprekingen tusschen Hitler en Schuschnigg. De Weensche correspondent van het Duitsche nieuwsbureau spreekt van de mogelijkheid van wijzigingen in de Oostenrijksche regeering, waarover reeds lang gesproken zou zijn. Te Berlijn heeft men daarentegen de mee ning, dat de Oostenrijksche con cessies minder betrekking zullen hebben op de samenstelling van het kabinet door opneming van „nationale" personen, dan wel op de algemeene lijn der politiek. Uit doorgaans welingelichte krin gen verneemt men, dat Hitier vooral zou hebben aangedrongen op de noodzakelijkheid van een Duitsche politiek voor Oostenrijk, d.wz. dat op het terrein der buitenlandsche politiek niets zou worden ondernomen dan na over leg met Berlijn. Hij zou hebben toegegeven, dat deelneming van nationaal-socialisten aan de Oos tenrijksche regeering uitgesteld kan worden. In ieder geval geeft men meer en meer te kennen, dat de bespreking te Berchtes- gaden uitgangspunt voor nieuwe onderhandelingen is. Men schijnt een antwoord van Weenen te verwachten voor 20 Februari, den dag waarop Hitler in den Rijksdag zal spreken, en zeker de Oostenrijksche kwestie zal moeten aanroeren. Prins Bernhard weer achter het staar. Zaterdagnamiddag heeft Prins Bernhard met een Engelschen vriend een bezoek gebracht aan de Willgogarage te Amersfoort, waar de vriend een Ford heeft gekocht. Het bezoek duurde ongeveer een half uur. De Prins bestuurde bij het komen en gaan zelf zijn wagen. De Koningin betuigt dank. Aneta meldt uit Batavia De Volksraad heeft per lucht mail een brief van den particu lieren secretaris van de Koningin ontvangen, waarin de dank van H. M. wordt uitgesproken voor de gelukwenschen, die door den Volksraad zijn aangeboden bij de geboorte van Prinses Beatrix. PhlHbert van Chalon, Prins van Oranje. De burgemeester van het stadje Lons-le-Saunier heeft ter gelegen heid der geboorte van Prinses Beatrix zijn gelukwenschen tot zijn ambtgenoot van Baarn gericht en dit gemotiveerd met eraan te herinneren, dat in die plaats 18 Maart 1502 geboren en 24 Oct. 1530 met koninklijke praal be graven werd de laatste afstam meling der grafelijke familie der Chalons, Philibert Prins van Oranje. Hij liet als erfgenaam van zijn domeinen en titels den zoon zijner zuster Claude, René va» Oranje-Nassau. En de bur gemeester vervolgt aldus In de kerk,-waar Philijpert be graven werd, houden ingeschriften uit de zestiende eeuw, die van gisteren schijnen te dateeren, met zijn naam dien van zijn bewon derenswaardige moeder, Philiberte van Luxemburg, en van zijn vader, Jean van Chalon, prins van Oranje, schoonvader van René van Nassau in. Het plein waar het kasteel stond, dat Philibert van Chalon zag geboren worden, draagt zijn naameen marmeren plaat in het raadhuis herinnert aan dat feit. Het stedelijke wapen voert met den gouden band, die aan Chalon behoort, den azuren hoorn, welke van Oranje is, en in de k euren van de stad komt oranje voor. N. R Crt. De financiëele toestand In de eerste aflevering van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek worden de voornaamste cijfers betreffende de vermogensbelasting over het belastingjaar 1936 '37 gepubli ceerd, welke in vergelijking wor den gebracht met de overeen komstige cijfers over enkele vroe gere jaren. Uit deze cijfers blijkt, dat over het belastingjaar 1920-'21 159 449 natuurlijke personen aangeslagen werden voor een gezamenlijk ver mogen van f 13 589 millioen. Tot 1923-'24 volgde hierop een te ruggang mei f 1407 millioen en daarop tot 1929-'30 wederom een stijging met f3 483 millioen. Daarop is wederom een vermin dering gevolgd van f4 191 mil lioen tot 1933 '34. Na een kleine stijging van f 129 millioen tot 1934-'35 is hierop wederom een daling gevolgd van f 352 millioen tot 1936-'37. Over laatstgenoemd jaar werden 174284 personen aangeslagen voor een gezamenlijk vermogen van f 11.071 millioen. In dezelfde aflevering van ge noemd maandschrift komen de gegevens voor betreffende het be lastingjaar 1936 '37, welke in vergelijking worden gebracht met de overeenkomstige cijfers over enkele vroegere jaren. De navolgende gegevens zijn daaraan ontleendOver het belastingjaar 1921 '22 werden 1.638.456 natuurlijke personen in de inkomstenbelasting aangesla gen, die een gezamenlijk inkomen hadden van f 4 292 millioen. Als gevolg van de in 1920 ingetreden malaise is dit inkomen van 1921- '22 tot 1924-'25 gedaald met f 530 millioen en van laatstgenoemd jaar tot 1930 '31 tengevolge van verbetering in den algemeenen economischen toestand wederom gestegen met f 606 millioen. Als gevolg van de in 1929 ingetreden economische crisis is daarop een vermindering ingetreden van f 1 701 millioen van 1930-'31 tot 1936 '37 waardoor over laatstge noemd jaar 1.284 556 personen aangeslagen werden voor een gezamenlijk inkomen van f 2 666 millioen. Het gemiddeld inkomen ppr aangeslagene blijkt van 1921 '22 tot en met 1924 '25 voortdurend te zijn gedaald en wel van f2 619 tot f 2.315, waarop na enkele schommelingen een stijging is gevolgd tot f2 340 over 1929 '30. Het gemiddeld inkomen is daamp gedaald tot f2 075 over 1936 '37, waardoor het wederom f 544 lager is dan het hoogste der cijfers over (Wordt vervolgd;. AXELSCHE© COURANT Het is gstaurlijk aan tranen tot te geven; zij vernietigen den moed en zelfs den wil om zich te herstellen. Uit het EngeUeh. Hij was geschreven op twee z^den van gewoon postpapier waarboven het hoofd .Hotel het Anker, Swanraere" en eenvoudig gedagteekend .Woens dag". Langzaam las zij hem door, van het begin af: .Het is meer dan erg, datje In moeilijkheden verkeert, Eva", tot: „Voel je er wat voor, dat ik je met m(|n wagen naar de stad rijd, van morgen wat tijdig? Ik zal dan de chèque incasseeren en dan kunnen we gaan lunchen In de Wigwam, zooals we altijd deden in de vroegere dagen, die de eenige gelukkige uren bevatten, die ik ooit van mijn ieven heb gehad". Met een gevoel als van een schit terende zegepraal in haar ongelukkig, verscheurd hart stopte zij de groote enveloppe met de bankbiljetten weer in de tasch, doch de brief met de kleine enveloppe borg zij in haar sak. Zij stond een oogenbiik in tweestrijd, ef zij de leeren bandtasch op dat kieertafeltje zou leggen. Maar ten slotte vond zfi het beter hoewel haar die kleine misleiding tegen de borst stuitte de tasch toch maar weer zorgvuldig op den grond te leg gen, waar zS haar gevonden had. Hiermee klaar, dwong zij zich zelf tot kalmte en liep luchtig stappend over het lichtblauw gebloemde karpet, ook al een bijzonder koopje, dat de Raydon's hadden bemachtigd tegelijk met The Mill House. En toen, knielende bij het bed waarop het lijk van haar zoon lag, die, natr 7ij thans overtuigd was, op laaghartige wijze door zijn vrouw was vermoord, deed Amelia R ydon de gelofte, dat zij haar zoon zou wieken. Langzaam wendde zij zich af. Met knikkende knieën ging zij, moeilijk, naar de deur, ontsloot haar en daalde toen de breede, lage treden af. Gernlmen lijd bleef zij staan in de leege hall van het oude huis, dat, gelijk zij wist, thans alleen het eigen dom was van de vrouw, die o, «ij was er zoo sterk van overtuigd niet alleen een ontrouwe echtgenoote, maar ook de moordenares was geweest van een oprecht liefhebbenden man. Hoe ion zij dit noodlottige huis kunnen verlaten, sonder Eva nog eens te zies. Haar eenige wensch was, nu zoo spoedig mogelijk naar Londen terug te keerer, om d8ar voor de autoriteiten een verklaring af te leggen van de ontdekkingen, die zij nu gedaan had. En daarom was het haar-aangenaam, mevrouw Strain uit de tuinkamer te zien komen, de vrouw van wie zij nooit had gehouden, die zij altQd beschouwd had als een overbodige luxe vaH haar schoondochter. Tegen wil en dank verteederde het hart van de oude mevrouw Raydon, want Adelaide Strain zag er mei alleen doodmoe, maar ook diep bedroefd uit. Hoe het ook mocht z0n, zeker was hst. dat deze vree w alles gedaan had, wat in haar vermogen was, voor den armen Birtley. Ais zijn doodsstrijd eenigszlns verlicht was, dan was het ongetwijfeld de huishoudster, die de verlichting had gebracht. Dat was de moeder van den overledene verteld door het kamermeisje Powell, die ge durende den oorlog dienst had gedaan in een veldhospitaal en met wie zij dien ochtend een vrij lang onderhoud had gehad. Zal ik wat ihee voor u zetten i» de tuinkamer? Mevrouw S rain sprak op een fluistertoon en voegde er bij: Ik heb daar al het noodige en ik begrijp, dat u oververmoeid moet zf|n, mevrouw R.ydon. Neen, ik dank u, was het ant woord van Birtley's moeder. Ia heb wat haast om zoo gauw mogelijk naar Londen terug te gaan. Er is nog zooveel te doen en ook moet ik nog aan verscheidene menschen, oude ken nissen en familie schrijven. Na een oogenbiik wachtens vervolgde zij beslistBovendien, al weet Ik ook, dat Eva het liever niet heeft, ben Ik van meening, dat er binnen den kortst mogelijken tijd een lijkschouwing moet plaats hebben. Mevrouw Strain vermocht niet op haar gelaat de verbazing, ja zelfs den schrik te onderdrukken, die haar plot seling beving. Een lijkschouwing? klonk het als een echo. Het was het eenige woord, dat in haar overspannen, vermoeid brein door drong. Toen, alsof het haar ontglipte, bracht zij in het midden Maar dat is toch immers niet noodzakelijk 7 Ik zou niet weten waar voor, Noodzakelijk of niet, ik bea van oordeel, dat het gewenscht is. Alelaide Strain zweeg. Zij werd bevangen door een vreemd gevoel van duizeligheid, ja selfs van onpasselijk heid. Blindelings stak sfl haar hand tas tend uit. Mevtouw R .ydon greep haar vas'. Mevrouw S rain, sprak zij, op een toon van oprecht medelijden, dit alles Is te veel voor u geweest, en zij leldd» haar naar een stoel. Adelaide ging zitten. Zij deed een bovenmenschelijke pogit g om tot haar zelf te komen. Het gelutfe haar. Zij zag buitengewoon scherp omlijnd het beeld van haar kind, haar Gnly. Zij dwong zichzelf de wreerie woorden te herinneren, die B:rt ey Raydon met be trekking tot Gil y had gezegd. Was het mogelijk, dat d:e woorden eerst gisteravond waren genlt Er scheen een menschenleven tusschen te liggen, sedert zij ze gehoord had. Ik voel me al weer goed, zeide ze op een toon, waaraan ze trachtte de noodige vastheid te geven en de oudere vrouw was te zeer in beslag genomen door haar eigen gedachten en de gewichtige ontdekkingen, die zij zooeven had gedaan, om zich volkomen rekenschap te geven va» de zonderlinge opwinding der huishoudster, Wilt u Eva zeggen, dit ik haar niet wilde storen en maar liever ter stond naar Londen ben teruggegaan, zonder te wachten tot ik haar nog kon zien En nadat Adelaide zwijgend het hoofd had gebogen, vervolgde zi; i Voelt u zich nu goed genoeg, om mij naar de garage te brengen j 0. «ker. Z8 verlieten samen het duistere huis en gingen naar de vroegere stalling, waar de huurauto nog wachtte, welke mevrouw Raydon dien morgen vroeg naar The Mill House had gebracht. Eén oogenbiik kwam de gedachte bfl de oude dame sterk op, nm de" chauf feur te zeggen regelrecht naar Scotland Yatd te rijden snaar zij drong de gedachte met kracht terug en iwee uren laser schretf zij in haar eigen huig, op haar eigen postpapier den brief, waarvan zij verwach te, aat hij ongeiwöfeld het hruden van de be oogde lijkschouwing ten gevolge zou hebben. HOOFDSTUK XIX. Op den steenen vloer van de garage staat Adelaide Strain, roerloos, een heele poos Hel lijkt aisof z8 naar de oude s atklok siaarf. Maar dat is niet zoo. Zij s'aat daar als een btinde, zij ziet hiets. Lijkschouwing?? Lijkschouwing Lijkschouwing Het woord bonkt en beukt wrekend in haar gepijnigde her senen, in haar ooren, die als verdoofd lijken. Zij tracht zich enkele opmerkingen van dokter Dunham te hetinnerer, welke hij dien merger, heeft gemaakt. Was het tot haar? W*s het tot E. Zij weet het niet meer Wal was het ook, dat hij zei en dat haar zoo ge rusts elde. Zij kan haar hoofd er niet bijhouden. A'ies viievt haar door het hoofd, ailes der laatste H«gen. Maar vooral de gedachte aan G liy liet haar niet met rust,

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1