Een Bé mei Schuur en Erf Eeu Buis met Schuur eu Erf Papieren Servetten uer. LUSTEN Voorhanden bij: J. C. VINK. Boekhandel, MARKT Gemengd Nieuws. bekendmakingen. BEZOEK VAN DEN COMMISSARIS DER KONINGIN. audiëntie zal verleenen AdverteiHien. Coöp. Boerenleenbank Kantoor van W.A.OEN BOGGtNUE te Axel, Nieuwsirddt U. Op Dinsdag 15 februari 1938, OPNIEUW ONTVANGEN: J. C. VINK, Boek- en Papierhandel 1936 1937 - 1938 Het passagierschip, dat den dienst onderhoudt tusschen Mid delburg en Rotterdam met tus- scbenliggende plaatsen is Maan dagmorgen tengevolge van lagen waterstand en mist even voorby Veere in de Zandkreek omhoog gevaren. Op de boot waren enkele pas sagiers en wat vee. By het opkomen van den vloed is de boot des avonds vlot ge komen. Ze was om 5.45 uur te Kortgene. De koeien, welke van des morgens op het veer alhier gestaan hadden, konden toen mee. De passagiers zyn op het Wol- phaardyksche veer van de boot gestapt en hebben via Goes hun reis naar Rotterdam per trein voortgezet. De boot kon circa 12 a 1 uur des nachts te Rotter dam zijn. Mdb. Crt. Woensdagmorgen omstreeks 6 uur is, tengevolge van de glad- beid van den weg, een autobus met arbeiders, werkzaam aan het kanaal Twente-Rijn naby Eater tegen een spoorwegviaduct ge botst. Met de autobus warden ongeveer dertig werklooze ar beiders van Deventer naar het werk gebracht. Door den schok braken alle ruiten van de autobus. Van de inzittenden kregen dertien per sonen vry ernstige verwondingen aan armen en gezicht. Woensdagmiddag sloeg een paard van den veehouder Ëerga te Tjallebert (Fr.), dat voor een wagen was gespannen, op hol. De zoon van den heer Berga werd van den wagen geslingerd en bleet bewusteloos op den weg liggen, Hy kreeg een hersen- scnuddiug, eenige hoofdwonden en had een sleutelbeen gebroken. Vyf schepen in botsing. Tengevolge van een verkeerde manoeuvre van een der schepen heelt in het Zype een aanvaring plaats gehad, waarbij vyt sche pen waren betrokken, waarvan er vier avery heboen opgeloopen meiut de N. xv. Crt. Persoonlyke ongelukken kwa men met voor. Vier scnepon zyn de vlucntnaven van hel Zype binnengeloopen. Een verkeersvliegboot is by het opstijgen te Marseille tegen een dyk gebotst en vernield. Acht passagiers kwamen om bet leven. 36 menschen by brand gedood. in het Bosnische dorp Sret- nica ontstond brand tijdens een bruiloft in een boerenwoning waar ongeveer honderd gasten byeen waren. Binnen korten tya was hei houten huis, dat van oen stroodak was voorzien, vol komen in de asch gelegd. Ónder de 36 slachtoffers bevinden zich ook de bruidegom en zyn ouders De bruid werd zwaar gewond. Men vermoedt, dat een afge wezen minnaar het vuur heeft aangestoken. Luchtschip verongelukt. Het A. N. P, verneemt uit Moskou Het Russische luchtschip U.SS.R-W.ö is ten Zuidwesten van Moermansk vergaan. Dertien leden van de uit 1(J koppen be staande bemanning zyn om net leven gekomen, drie werden licnt gewond, drie anderen bleven ongedeerd. Het luchtschip deed een oeien- vlncht om te onderzoeken of het mogelijk was, dat het zou deel nemen aan de expeditie tot red ding van Papanin en de zijnen, De bemanning van het luchtschip had daartoe een verzoek tot de regeenug gencnt. Volgens inlichtingen, is de U.S.S.R.-W. 6 aoor net slecnte zicnt in botsiag gekomen met een bergtop. De byzetting van de slacht offers zal ep staatskosten te Mos kou geschieden. De regeering zal den nabestaanden van elk slachtoffer een som van 10.000 roebei toekennen en de pen sioenen verhoogen. Een nienwe Blauwbaard. Onlangs is te Antwerpen de 25-jarige Edouard de Bru gear resteerd onder beschuldiging van een 21-jarig dienstmeisje, Julia de Kempeneer, met een revolver vermoord en het lijk in de buurt van Antwerpen begraven te heb ben. Het lyk is inderdaad gevon den en deze week heeft Bru nog een tweeden moord bekend en wel op een caféhoudster uit Gent, Bertha Petit, doordat men in zijn woning te Brussel kleeren en sieraden van zijn slachtoffer ge vonden heeft. Een paar der herkende voor werpen was in het bezit van de vrouw van Bru. De rechter van instructie koestert nu ook ver denking tegen haarzoo zij al niet medeplichtig aan de mis daden is geweest, dan heeft zy er toch in ieder geval van ge weten. Blykbaar onder den indruk van de zich opstapelende bewijzen heeft Bru nog een derden moord bekend en wel op een vrouw in een hotel aan den Boulevard Emile Jacqmain te Brussel. Dit misdryf 18 reeds een jaar geledeD gepleegd. Tenslotte wordt het onderzoek voortgezet in verband met den moord op een 17 jarig meisje, die te Brussel in dezelfde straat woonde als Bru en mis schien ook tot zyn slachtoffers moet worden gerekend. Een stal onder stroom. In de Vlaamsche gemeente Stegpm was by den landbouwei E. Wins een draad der elec- trische leiding oükiaar geraakt en gevallen op de kettingen, waarmee een zestiental koeien aan hun kribbe bevestigd waren. De zestien koeien werden op slag gedood. Aanslag op een trein. Dinsdagavond is nabjj Bergen op den sneltrein Roosendaal Parys een aanslag gepleegd, die tot «en ontzettende ramp had kunnen leiden. De trein was om 8 uur uit het station Brussel- Zuid vertrokken en reed met een snelheid van 100 K.M. toen de machinist en de stoker tus schen de stations Erbisoel en Ghlin plots een geweldigen schok gewaar werden en dan ook on middellijk den trein tot staan brachten. De reizigers werden door elkaar geschud, maar ge lukkig liep niemand verwon dingen op. Spoedig werd ge constateerd dat verscheidene dwarsliggers kruisgewijze over de rails waren gelegd met de duidelyke bedoeling den trein te doen ontsporen. De locomo tief was zwaar beschadigd en moest door een andere worden vervangen. Daar zich in den Parijschen trein geen enkele hooggeplaatste persoon bevond werd de eerst opgekomen ge dachte dat deze aanslag mis schien van politieken aard kon zijn spoedig opgegeven. Men is veeleer de meening toegedaan dat men hier te doen heeft met een streek uitgehaald door kwa jongens, wier hoofd op hol is ge bracht door de z.g. avonturen films. Naar uit Sydney gemeld wordt, zijn aan het strand aldaar tweehonderd baders tengevolge van een plotseling opstekenden storm door den stroom de zee ingetrokken Een reddingscorps van zeventig man stelde moedige reddingspogingen in het werk en slaagde er in de meeste baders behouden aan land te brengen. Vier menschen zijn verdronken Te Micheldever in Eogeland is èèo dag voor haar 103deu verjaardag een vrouwtje over leden, dat nimmer in haar leven in een trein had gegeten en ook nooit een bioscoop bad bezocht. Aa.■vallen op den pans. lu het tijdschrift van de Hit- lerjeugd „Wille uod Macht" zijn artikelen opgenomen, waarin aanvallen worden gedaan op den paus en de Roomscb katholieke kerk. In een artikel „Onfeilbaarheid in do haat", dat verlucht is met een caricatuur van den paus valt men de Kerstboodschap 1937 van den paus aan, waaria deze pra- testeerde tegen dekerkvervolging in Duitschland. Men ontkent de wettigheid van de aanvallen, waarbij men tracht de Roomsche actie in discrediet te brengen Het artikel besluit Sinds de onfeilbare van Rome zyn Kerst boodschap de wereld inzond, kun nen wij nog slechts gelooven aan de onfeilbaarheid in do haat. Beeld uit het Verleden. (Spelling naar willekeur). November, Slachtmaand. A. Kiek ma in den almanak bie iedere maand staat een plaatje in bie November oor een verken geslacht, leder jaar dezelfde plaat jes. Ik kieken d'r altiet na en soms een eelen tiet. B. Morgen oor ons verken geslacht! Mag je dan tuus bluven Da weet ik nog nie. Jongen, dan zeg je moa, da je zoo'n pie-nin je nooft eitda dèn ik ook gedaon. In wa zei de meester d'r van? Jao, die keek wel een bitje aorrig, maar ie at-tut vee te druk mee de jongers stille t'ouwen. „'k Geloof, dat ur wee kwa weer op anden is", zei die. C. Alies is klaar voo de slacht. Vader ei mè Moeder overleit, in welke weke en op welken dag de slachter zou kunnen kommen en noe is eindlijk de dag van slach ten dae. Hoe dikkels is het verken be sproken van den dag af, da Kees (de Vader)'t as een viggen in zijn ermen tuus brochtzes weken oud. Vuuf hullen eit-ie d'r voo moeten gtên, maar-ie aat meugen uutzoeken een gesnejen beertje 't was 't grooste en vinnegste uut 't nist. 'tWas wè diere: je moet ur bekant een eele weke voo werken. Bie die vent, oe rieke-at ie ook is, kritg je d'r nooit een cint af en a-je d'r dan nog afan- klik van bint sie, wa doe je dan Sare dient ur in m'n vrou we moet ook wel es kommen elpen. D. 't Begos dadlik 'teeten, in te vroeten in 't stroo van de terve, die ze geraapt adden. Soms zat ut d'r eelemaal onder. Het kot was hoet dicht, mee 'n gaatje d'rin voo de frissigheid Alles was bruun geteerd het kot, in de planken in de palen van den bocht. Alles was hoet drooge. Op 'tdeurlje van 't kot zat een grendel en op de deure van den bocht een werfel. Op 't deurtje van den etesbak zat ook een grindel, nogal een grooten. Bure Janna kwam dalik kiekken, toen de vrouwe, in de man, in een paar van de meisses, mee Marientje, het eenige zeuntje, allemao d'r bie stiengen te kiek ken in druk te praten. Daarom was ze na buuten ge- kommen. Bure Janna was een aorrig mins, altie vriendelik in proper, in niks nie indriengerig zoo, èn iemand, die wa voo een ander over aa. 'k Moe d'r bie zeggen, een knappe vrouwe ook om te zien ma da wis ze zelf nie, in heen mins zei ut tegen d'r. Ze kon wel ees lank in den spiegel kiekken, as ze d'r kappe zette, in dan nog ees draaien na lienks in na rechs. As ze mee tur annen d'r schorte glad sloeg, dan was ze klao, in at 't Zondag was nam ze nog een schoone zaddoek van 't bestébord. 't Gebeurden ook, dei z'm vooruul kla lei. Breed aon ze 'I zelf ook nie, ook ma net genoeg voo zoo'n uus- souwen, ma de kinders mog je zien, in de weke zoo hoet as 's Zondags E „Bureman Bure El, el, el, wat tun schoon viggen ee 't is t' open, dat je 't hoet getroffen èn mee 't becsje. Je zou ut zoo een kusje op z'n achterwerkje heven!" Daa mosten de meisses en Ma rientje om lachenDie bure Allen lachten mee. „Noe minsen, 'k moe'n in uus 'k èn nog vee te doen voo de Paassen. 't Is lekker in 't zon netje ee? Noe, geluk èn zegen mee 'tverkje, oor}" Bure Krina (van lienks) aa d'al- les af staan luusteren in d'achter- deure 'n echte zuurprume. Die hunde noe heen mins watZe gieng noe ook in uus in zei tegen 'r dochter: „'tZit er an oor, ier nesta da ma zuvere koffie is In wie koopt er noe a een viggen 't Is nog vee te koud. Je ku beter nog wa wachten in later een loopertje koopen „Moeder, 't is m'n tied, oor, 'k moe weg; toe van avent dan!" Zure Krina bromde nog wat in d'r eigen voort. B. (Wordt vervolgd). F i 1 m n i e u w s. „San Quentin" is de naam eener gevangenis, die een nieuwe leiding krygt onder kapitein Jameson, welke de ver ouderde Druggin vervangt. Deze laatste smeeat eenter plannen tegen zyn opvolger met den ge vangene Red, wiens zuster, de zangeres May Kennedy, in ver liefde betrekking staat met Ja- meson. En zoo ontstaan weer allerlei moeilijkheden in bet luchthuis. Red ontvlucht, maai by zyn zuster May gekomen, ontmoet hy ook Jameson en De looft beterscnap. Op zyn terug weg naar de gevangenis wordt hij echter door de politie dood geschoten. Aan deze hoofdfilm gaat voorat de Watt en haft Watt fitm „Je moet maar boffen De beide humoristen zyn in dienst van een circus, maar z« moeten by een ovenoent acfiter blijven. Ze weten ecnier op siuwe wijze aan boord te geraken en eenmaal ontdekt, moeten ze de kok nelpen. Er zit ook nog een derde verstekeling, die naar de lietde van de docnier van den circusdirecteur dingt. Dan komt daarby nog een loteryprys van 300.000 Mark te pas en na tal van kluchten, die het publiek hartverkwikkende vrooiykneid verscüaffan, komt de oplossing Het moet een zeer amusante film zyn. Zie advertentie. Crisis-publicatiën. Teellh< Hing late aardappelen 1938. Werkgevers, die aan hun ar beiders een stukje aardappelland, al of niet gratis, in gebruik geven, zullen geacht worden zelf ver bouwer te zijn van die aardap pelen, indien de betrokken arbei ders geea hoofden van gezinnen of kostwinners zyn. in tegenstelling met vroeger moet de werkgever dus in het vervolg op zijn eigen naam een teeltvergunning bezitten voor het aardappelland, dat hij aan be doelde arbeiders, (geen hoofden van gezinnen of kostwinners) in gebruik geeft. Alleen die arbeiders, die hoofd van een gezin ot kostwinner zijn, zijn evenals voorheen zelf aan sprakelijk voor de eventueel ver schuldigde teeltheffing. Het Dag. Bestuur kan in bij zondere gevallen van bovenver melde regeling afwijken. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland. ven, de heer COMMISSARIS DER KONINGIN in deze provincie het voornemen heeft, deze gemeente te bezoeken op Maandag 14 Februari a s en aisuan ues namiuudgs 13.45 aar, in het gemeentehuis aan colleges en bijzondere per sonen aihier gevestigd, die Zijn Hoogedelgestrenge hun opwach ting wenschen te maken of over net beheer en de belangen der gemeente wenschen te spreken. Axel, 8 Februari 1938. De Burgemeester voornoemd, BLOK. De Burgemeester van AXEL brengt ter openbare kennis, dat, volgens bij hem ingekomen schrij- Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen zoon THEOPH1LUS AP0L1NIA. ALB. MEL. M. L. MLL-Hayette. Axel, Stationstr,, 10—2—'38. TfcR nE.Ua.ild. Belanghebociiuen worden er aan heiinnerü, dat alle Loopende tekening en SpaarDaukbuekjeS ter controle en oijocnujving van renten moeten worden ingeleverd. In het belang van een goede COnlröle vanwege het Bestuur uer oank op de auminisuuiie wordt men beleetd verzoent de ïnitve- ring niet acnierwege ie laien. Allo tol on runt 9 E. bmuri j.i. ingeieverd. bo. hj 3 kunnen worden afgehuurd. Ter Neuzen, 11 Februari 1938. De Kassier, L CH WABLKE. narn. 2 uur, ..ur reu vti4u..ht van ae erven Wed. J. BUYZt te Zaamsiag, in net hoici „ut Appel" DIJ McJ. Wed. C. P DE KEGT, aidaar, in het openbaar wotucn verkocht KOOP 1. le Zaamsiag, uauasicr Scene F no. 2247, groot 3 A. 86 c.a. Aanvaarding bij de betaling. KOOP II. ie Zaamsiag, kadasrer scCUe F no. 259b, groot 2 A. 23 c.a. Verhuurd aan Jacs. ÜVERDULVE voor f 11,50 per maand. Betaling 1 maand r.a de toe wijzing. Voor ernstige reflectanten zijn de huizen te oezichtigen. (WIT EN GEBLOEMD) A MARING, Nieuwstr. 50, Axel. Vanaf heden wordt bij elke aankoop van een paar KLOMPEN een bon verstrakt 30 bons 'even recht op een paar klompen gratis Aanbevelend. :v e V'..

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 4