Gemengd Nieuws. Echt en Buitenland. Advertentien. Een Woonhuisje, Perc. F, electr. installatie. Ra ming f520. M. van Nieulande f 639, HW. Houg, Zaamslag, f632, W. Ruytenburg f570 en J. H. Peeters f 529. Waar geen woonplaats is ver meld, wordt Axel bedoeld. Zaterdagmiddag liep de zes jarige Frans de Groote alhier uit een poortje de straat op, met het noodlottig gevolg, dat hij onder de fiets van een voorbijrijdenden knaap terecht kwam. Met een gebroken been moest het ventje naar het'ziekenhuis vervoerd wor den. Slnisbil. Zaterdag was het hier prinsesse- feest. Om drie uur begon het met medewerking der mondhar monicaclub en een dans rond een rijk versierde zuil. Vervolgens volksspelen, zooals pop happen, blokjes rapen, zakloopen, schaar tje knippen, enz. Na afloop danste men in vroo- lijke stemming achter de muziek aan. Ter gelegenheid van de ge boorte van Prinses Beatrix werden ter zitting van het kantongerecht te Neuzen de gedagvaarden schul dig verklaard, zonder evenwel eenige straf toe te passen. Droeve ontdekking. Te Sas van Gent werd gisteren het lijk opgehaald van den 76- jarigen B, die met zijn dochter samenleefde. Deze was bij het opsiaan in den ochtend zeer ver baasd te zien, dat er in huis overal licht brandde. Dat zij haar vader nergens vond deed aan een on geluk denken. Vrijdag had te Heikant een auto-ongeval plaats, dat wonder lijk goed is afgeloopen. Dhr. H. P. uit Hulst kwam uit Koewacht met zijn luxe-wagen, terwijl de vracht auto van de melkfabriek Flandria uit de richting Hellestraat nabij de school de Julianastraat wou indraaien. Ofschoon beide be- siuurders poogden een botsing te voorkomen, reden de auto's met een hevigen slag op elkaar. Dhr. Pr. d. M die in de lux-auto was gezeten, bleef eenige oogeriblik- ken bewustelooslater klaagde hij over inwendige pijn, zoodat medische hulp werd ingeroepen. De overige inzittenden kwamen met den schJik vrij. De schade aan beide auto's was groot. Vrijdag heeft een hevige brand gewoed op de aan de marechaussee-kazerne grenzende boerderij van Pauwels te Nieuw- Namen. Een schuur met land bouwgereedschappen en een voor raad bruine boonen brandde af. Het vee kon gered worden en ook het woonhuis bleef gespaard. De oorzaak wordt toegeschre ven aan kortsluiting. Er is ver zekering. Gisteren is te Schoondijke een 14 jarige knaap overleden, tengevolge van ernstige verwon dingen, die hij had opgedaan doordat hij door een met vlas geladen vrachtauto was overreden. De Abd(j te Middelburg. Het Rijksarchief in Zeeland be schikt al sinds lang niet meer over voldoende ruimte, integen deel, het heeft, zooals de Rijks archivaris, mr. A. Meerkamp van Embden ons mededeelde, voort durend te worstelen met nijpend ruimtegebrek. En ook de provinciale griffie, die nog betrekkelijk onlangs door aankoop (van Rijkswege) van het oude notarishuis meer armslag heeft trachten te verkrijgen, is hiermede nog niet voldoende ge holpen ook de griffie heeft in een nabije toekomst meer ruimte noodig om haar ambtenaren onder te kunnen brengen. Dies heeft het Rijk nu klaar blijkelijk besloten, deonteigenings- procedure, welke misschien wel na zeer geruimen tijd 1 zal voeren tot den overgang in eigen dom van 't gebouwencomplex van Hotel „De Abdij" in het bezit van het Rijk, in te leiden met het binnenkort ter visie leggen, voor belanghebbenden, van de daarop betrekking hebbende stukken en bescheiden, Mdb. Crt. Voor wyien Prins Hendrik te Vlissingen. Te Vlissingen is een comité ge vormd dat zich ten doel stelt de nagedachtenis te eeren van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik in een gedenkteeken als huldeblijk der Nederlandsche koopvaardij. Het gedenkteeken zal worden geplaatst aan de „DeRuyterschool" waarvan Prins Hendrik bescherm heer was. W(jn op de kust. Het scbjjnt wel, dat de jongste stormen een soort van boom periode in de strandvonderij hebben veroorzaakt. Uit* ver schillende plaatsen aan de kust is reeds gemeld, dat er vaten wfjn waren aangespoeld. Vrydag heeft ook Hoek van Holland zjjn deel van den wijn gekregen. Vier vaten, waaronder drie van 600 en een van 200 liter, kwamen aan land. De vaten waren niet, zooals die welke te Egmond aanspoelden, geheel met zeewier begroeid, doch integen deel nog vrij schoon, hoewel men wel kon zien, dat zij reeng zeer langen t(jd in zee gelegen moeten hebben. De inhoud, die ter vol doening aan douane-formaliteiten gecontroleerd werd, bleek echter nog van uitstekende kwaliteit. SiriaÖ Vrijdagnacht is te Ever- dingen een aanslag gepleegd op den rijksveldwachter Bloemen dal. Zekere W., notarisklerk te Enspijk, werd, daar bij op een verboden weg fietste, door den rijksveldwachter aangehouden. W. gaf een verkeerden naam op en toen Bloemendal hem wilde fouilleeren ontstond een worste ling. Hierop loste W. vier schoten van zeer korten atstand op den rijksveldwachter, die in buik, been en hand werd getroffen. De dader, die is gearresteerd, heelt een volledige bekentenis afgelegd. De rijksveldwachter is naar het ziekenhuis te Utrecht ver voerd. Toen de landbouwer Vis te Nunspeet met een z.g. lang- wagen huiswaarts reed, brak plotseling de middenboom van het voertuig. Het paard schrok en sloeg met het voorste gedeelte van den wagen op hol. De voerman werd ongeveer 25 meter meegesleurd. Hij liep een her senschudding op en is aan zijn verwondingen bezweken. Te Venlo is ingebroken in de ambachtsschool. Door ver nieling van een ruit zijn de die ven het schoolgebouw binnenge drongen. Zij hebben zich begeven naar de timmermanswerkplaats, waar in een kast het geld wordt be waard van de reisclub der school In deze kast bevond zich een bedrag van ongeveer 50, dat coor de dieven is medegenomen. De Spaansche onlusten. Een Katholiek Spaansch geleer de, dr. de Semprun heeft onder den titel „Waarom ik de Regeering dieneen hartstochtelijk getuigenis gegeven van zijn hou ding ten opzichte van beide par tijen. De aanleiding hiertoe was, dat eenige maanden geleden de Itali- aansche professor G. Manacorda een artikel schreef in het Haagsch Katholieke dagblad „De Resi dentiebode", waarin een serie aanvallen voorkwam op Katholn ke Spanjaarden, die zich aan de zijde der Spaansche regeering hadden geschaard. Onder meer werd de Spaansche schrijver Dr. J. M. de Semprun y Gurrea vnd. vermeld als een man, die een Katholicisme zonder home propageerde. Dr. de Semprun verzocht den Itali- aanschen professor daarop in een ingezonden stuk de plaats aan te wijzen, waar hij in zijn artikelen of boeken een dergelijke stelling had verdedigd. Prof. Manacorda antwoordde meteen langdradige uiteenzetting, zonder op het eigenlijke verzoek van zijn opponent in te gaan. Onder meer verweet hij hem een houding van „Anti-Katholicisme". Niet in te gaan op de aantij gingen van den Italiaan zou door velen als zwakheid zijn be schouwd en dr. De Semprun, in zijn heiligste gevoelens aangetast, kon niet zwijgen. Maar een juist inzicht in zijn positie zooals men weet is de heer De Semprun Spaansch gezant bij de Neder landsche regeering deed hem waarschijnlijk inzien, dat hij deze polemiek niet verder in de Neder landsche pers kon voortzetten. Zijn antwoord en rechtvaardiging verscheen daarom in den vorm van een brochure, blijkens de mededeeling op het omslag, niet in den handel en uitsluitend be stemd voor een kleine groep van menschen, wier oordeel en kennis name van de feiten door den auteur op prijs werden gesteld. Wij zullen hier niet ingaan op het historisch-theologische betoog maar het is misschien wenschelijk voor eer, goed begrip van zaken uit het antwoord van dr. De Semprun enkele passages over te nemen, waarin hij zijn keuze in den oorlog en zijn politieke po sitie uiteenzet. Dr. de Semprun schrijft dan o m. De heer Manacorda heeft niet alleen redeneeringen uitgedacht of mij bedoelingen toegeschreven, die ik nimmer gehad heb, maar dit alles bij voorbaat verklaard uit mijn politieke houding wat kan men verwachten van een man, die de Regeering en het Spaansche volk dient, een volk, verraden door generaals, bisschoppen, rijken, reactionnairen die Spanje dient, dat overweldigd wordt door Ita lianen, Duitschers, Marokkanen, etc Wat kan men verwachten van een man, die dit alles doet na het verschijnen van de encycliek be- treffendde het communisme en het collectieve schrijven der Spaan sche bisschoppen Ik grijp nogmaals deze gelegen heid aan, deze op zichzelf on- beteekenende gelegenheid, om nogmaals voor de geheele wereld de verklaring van mijn houding te verkondigen Ja, ik ben en zal de republi- keinsche Regeering trouw blijven en ik zal tégen de rebellen zijn. „En nu wil ik iets zeggen over het feit, dat een Katholiek, na het verschijnen van de monumentale encycliek tegen of over het com munisme, samenwerkt met een republikeinsche. democratische republiek. Ik ben, waar ik ben na de befaamde encycliek om de vol gende redenen le. omdat ik geen communist ben en niemand mij gevraagd heeft het te zijn of het te worden. Mijn communistische vrienden weten beter dan iemand wat mij scheidt van het toekomstige com munisme, niet alleen noch voor namelijk om mijn Katholieke, maar ook in verband met mijn liberale geesteshouding". „Ik werk niet samen met het communisme en ik dien het ook niet ik dien een republikeinsch stelsel, een democratisch-liberaal- parlementair stelsel, een stelsi 1 van sociale rechtvaardigheid. Ik dien een stelsel, dat niet commu nistisch is en dat op normale wijze nimmer in een zuiver com munistisch stelsel kan veranderen, omdat de hechte basis van zijn politiekesamenstelling zulks belet; ik dien een stelsel, waarvan het parlement het voornaamste fundament evenmin commu nistisch is (16 communistische afgevaardigden op een totaal van 475 zetels ik dien een Regeering, die niet communistisch, zelfs strikt genomen niet eens socialisch is, een Regeering, bestaande uit eenige Katholieken, eenige min of meer orthodoxe Christenen, re publikeinen van allerhand scha keering, voortreffelijke socialisten, even voortreffelijk ais de Belgische de Engelschen en de Franschen, waarmee Katholieken broederlijk vereend samenwerken, tenslotte dien ik een Regeering, waarin een zeer zwakke communistische fractie vertegenwoordigd is, maar die niet communistisch is, noch het zijn wil. En ik moet eerlijk bekennen, dat tot op heden de medewerking en de actie van de communistische partij een gema tigden, een opbouwenden invloed heeft uitgeoefend op de Spaansche regeering. Ik dien een Regeering, waar niet alleen mannen zijn van groot talent, maar ook bezield door diepe menschelijkheid. Ik dien een stelsel, dat gepresideerd wordt door een fijnzinnig intellectueel van den eersten rang, door een groot Spaansch vaderlander, door een bewust, resoluut verdediger der individueele en collectieve vrijheden. Dit alles dien ik en dat doen ook de communistische partij en de Spaansche republi keinen". „Men zegt: men mag niet met het communisme samenwerken. Deze bewering moeten wij be zien in het licht van de onver biddelijke en meedoogenlooze eischen van de historische en politieke realiteit en niet alleen als een vage theorie, waarvoor men geen verantwoording behoeft te gevenEen bende schur ken valt eenige vreedzame burgers aan. Ik mag hun niet te hulp snellen, indien een communisti sche of marxistische macht ook toesnelt. Een brand dreigt een gebouw te verwoesten, maar een communistische patrouille snelt te hulp om te blusschen, ik mag niet toesnellen, want dat zou dan zijn „samenwerken met het commu nisme". Een epidemie breekt uitcom munistische dokters en verplegers verleenen hulp .Ik mag de mijne niet verleenen, want dit zou zijn „samenwerken met het communis- me De menschen kunnen lezen noch schrijven, zij sterven van honger door de overdaad van tallooze rijken, zij rillen van koude of sterven door de hitte communistische partijen en auto riteiten doen mede aan het werk, dat deze rampen bestrijd. Ook dan mag ik mijn hulp niet ver leenen, want op zekeren dag, zooals dit in Spanje gebeurd is, ontketent een complot van ver raders in samenwerking met vreemde indringers honger en kou, dood en vernietiging, brand, verwoesting en veroorzaakt den ondergang van het land. En ik mag mij niet verzetten tegen deze rampen, dit verraad, deze inva sie, want temidden van hen, die zich verzetten, temidden van deze massa, waaronder zich talrijke Katholieken bevinden, die betere menschen zijn dan ik en staats lieden, behoorende tot alle par tijen, bevindt zich ook een groep communisten. In eigenlijken zin zijn wij niet met elkaar vereenigd, zijn wij niet van elkaar afhanke lijk, maar wij zijn vereenigd door een uiteindelijk doel, de verde diging van de rechtvaardigheid Maar ik zou niet mogen meedoen aan dit heilzaam werk, omdat dit zou zijn „samenwerken met het communisme". Neen, mijnheer Manacorda en gij anderen, die denken als hij Wat ik niet mag doen, dat is iets anders. Ik mag de eeuwige Waarheid noch hoonen, noch be- leedigen, door die zotte en on- menschelijke interpratie op haar toe te passen. Sportnieuws. Axel—Hulst 3—2 Begunstigd door fraai weer had deze wedstrijd hier Zondag plaats, waarbij* orwe stadgenooten erin slaagden met 3—2 te winnen, na bij de iu it reeds een 3—0 voor sprong te hebben behaald. Het eerste kwartier ging de strijd ge lijk optoen kwam Axel in de meerderheid en maakte kort ach ter elkaar twee doelpunten. Hulst hield moedig vol, doch kon er niet in slagen een tegenpunt te maken. Nog voor de rust inging, brachten de Oranjemannen den itand op 3—0. De tweede helft |af een geheel ander spelbeeld te zien, met Hulst over het algemeen iets sterker, maar voor doel vrij ongevaarlijk. De Axelsche voorhoede bracht er echter ook niet zooveel meer van terecht, en reeds dacht men aan een Axelsche 3—0 overwinning, toen Hulst ongeveer 10 minuten voor het einde den stand op 31 biacht. Er kwam toen weer eenige spanning, en zoowaar slaagden de bezoekers erin kort voor het einde nog een tweede tegenpunt te maken (3—2). Hier bij is het gebleven. Korfbal. Rapide—Seolto (Tern.) 6—1. Zaterdag werd alhier een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld. Wegens het laat opkomen der bezoekers werd pas om kwart voor vier inplaats van om 3 uur (het vastgestelde tijdstip) begon nen. Reeds 5 minuten na den aanvang nam Rapide de leiding met 1 0. Van weerszijden werd vlug spel ontwikkeld. De thuis club wist na een kwartier spelen een tweede doelpunt te scoren. Hierdoor kreeg men dus vakwis seling, hetgeen voor Seolto een aanmerkelijke vermindering van het aanvalsvak tengevolge had. Rapide bleek in dezen wedstrijd schotvaardig, want in betrekkelijk korten tijd werd de stand op 4—0 gebracht. Ook de verdediging, nu in den aanval gekomen, profi teerde op de juiste wijze van een geboden kans, zoodat de rust met 5—0 voor Rapide inging. Na de tust werd van weerszijden niet veel bijzonders geboden. De thee had blijkbaar niet inspireerend gewelkt. Tien minuten voor het einde maakte Rapide een mooi vrij doelpunt, waardoor men weer in de oorspronkelijke opstelling terugkwam. Hierdoor kwam er weer leven in de brouwerij. Seolto deed hevige pogingen om haar eer te redden, welke inder daad met een doelpunt werden bekroond. Even daarna gaf de scheidsrechter het eindsignaal en nad Rapide een 6—1 overwinning gehaald. MarktDoncütea. AXEL, 5 Febr. 1938. Ter markt van neden waren de prijzen, volgens opgaaf van de Vereeniging van Handelaren in granen, enz. in Oost Ze-euwsch- Vlaanderen, genoteerd als volgt Tarwe regeeringsprijs, ro-zge 7,20— 7,50, wintergcrsi 8,00 8 25 zomergerst 8,00—8,25 naver 6, - —6,50, groene erwten 8,00 9,50 bruine boonen 7,0010,— duivenboonen 0,00—00,00, paar- denboonen 0,00— O.Oo, biauw- maanzaad —,00- 00,00, karwei zaad 00,00— 00,00, geel mosterd zaad 00,00— 00,00, lijnzaad 9,00 —10,50. HULST, 7 Febr. 1938 Ainier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 7,00—7,25, wintergersi 8,00— 8,25 zomergerst 8,00—8,40, haver 6,— 6,25, erwten 8,00-10,00, paar- denboonen 8,00—9,—, duiven boonen 8,009,50, witte boonen 0,000,00, bruine boonen 7,00 9,50, lijnzaad 8,00-10,00, blauw maanzaad 00,00- 00.00, mosterdzaad 00,00— 00,00, kool zaad 0.00 00,00. Rundvee aanvoer 8, verk. 3. Varkens 21, 17. Boter per Kg. 1,30- Eieren per 100 stuks 0,00. Crisis-pubiicatiën. Omwisseling tteltrergunning vroege aardappelen. Zij, die in het bezii zijn van teeltvergunning voor vroege aard appelen en deze wenschen te lalen omwisselen in teeltvergun ning voor eenig ander tuinbouw- gewas moeten daartoe vóór 10 Februan een aanvraag indienen bij de Afd. Tuinbouw der Land- bouw-Ci isis Organisatie voor Zee land te Goes. TE KOOP) staande Oude Wijk. Te beviagcn bij A. VAN MEURS, Gudt W.jk 43 zijn Poeders alleen wanneer zij de hand- Maagpoeders, Hoofdpijnpoeders, Kiespijn poeders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos van 6 stuks 45 ct.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 3