Binnenland. Hofberichten. Aangezien met Prinses Juliana en Prinses Beatrix nog steeds alles naar wensch gaat, zal er in overleg met dr. De Groot de eerstvolgende dagen geen officieele mededeeling worden gedaan. Daartoe aangelokt door het fraaie weer heeft H.M. de Konin gin Zondagmiddag te ongeveer half drie een fietstochtje gemaakt in het park van het paleis Soest- dijk en in het overbosch. Prinses Armgard is Zondagoch tend per trein van het station Baarn naar Duitschland vertrok ken. Rijtoer van de Kon Familie. Voor de eerste maal sedert de heuglijke gebeurtenis heeft de bevolking van Baarn en Soest gelegenheid gekregen tegenover H. M. de Koningin en Prins Bernhard zelf uiting te geven aan haar diepe vreugde over de ge boorte van de prinses. Zooals bekend, was de Koningin voornemens een rijtoer te maken. Te twaalf uur vertrok de stoet. In de voorste auto zat H. M. de Koningin. Aan haar linkerzijde Prins Bernhard in donker costuum en blootshoofds. In de tweede auto zaten prinses Armgard en Prins Aschwin, terwijl in de derde leden van de hofhouding hadden plaats genomen. Jaarvergadering Liberale Staatspartij. Zaterdag en Zondag heeft de Liberale Staatspartij De Vrijheids bond te Utrecht haar jaarlijksche vergadering gehouden. De ver gadering was bezocht doorafg:- vaardigden van de afdeelingen uit alle deelen des lands en door vele belangstellende leden. In zijn openingsrede herdacht mr. W. C. Wendelaar de blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin en stelde aan de vergadering voor telegrafische gelukwenschen toi H. M. de Koningin en het prin selijk paar te richten. Na de jaarverslagen kwamen aan de orde de voorstellen, welke de commissie van voorbereiding onder voorzitterschap van jhr. ir O. C. A. van Lidth de Jeude, ingevolge opdracht van de alge meene vergadering van 16/17 Oct. j.l., had opgesteld. Als grondslagen van het libe ralisme had de commissie samen gevat 1. de erkenning van het chris telijk karakter van ons volks leven 2. de historische vrijheidsge dachte op geestelijk en stoffelijk gebied 3. het besef van persoonlijke bestaansverant woordelijkheid. De partij wenschte het voeren van een principiëele liberale po litiek en in verband daarmede werd de naam verkort tot „Dt liberale staatspartij". In de vastgestelde richtlijnen wordt vooropgesteld, dat de li berale staatspartij is een nationale partij, die zich ten doel stelt het geestelijk en stoffelijk peil van onze bevolking te verhoogen er, daarbij de sociale rechtvaardig heid te bevorderen. Dit doti meent zij alleen te kunnen be reiken in een rechtsstaat. Zij ^wenscht de christelijke grond slagen van de Ntderlandsche samenleving, maar zij verlangt, dat de overheid zich nimmer richt naar bepaalde kerkelijke leerstellingen. Met vooropstelb'ng van geeste lijke vrijheid, bevordert de libe rate staatspartij de eendracht van de verschillende bevolkingsgroe pen, door het aankweeken van saamhoorigheia en verdraagzaam heid. Zij verwerpt derhalve zoo wel den rassen- als den klassen strijd. De staatkundige eenheid, die is belichaamd in het koning schap van het Huis van Oranje, stelt zij boven godsdienstige staat kundige en maatschappelijke ver schillen. Als staatsvorm wenscht zij in standhouding van de constitutio neel parlementaire monarchie. Zij verlangt handhaving van een krachtig gezag door de wettelijke overheid. De ongeschonden handhaving van ons grondgebied in en buiten Europa acht zij een volstrekte voorwaarde tot handhaving van het vrije volksbestaan. Daartoe stelt zij den plicht tot verdedi ging door een krachtige weer macht nadrukkelijk vast. Niette min is zij overtuigd, dat het recht de internationale verhoudii behoort te beheerschen, zoodat zij vreedzame beslechting van in ternationale geschillen zooveel als in haar vermogen is wenscht te bevorderen. De persoonlijke vrijheid be schouwt zij als een onmisbaar element van een gezonde samen leving. Met vooropstelling van persoonlijke bestaansverantwoor- delijkheid wenscht de liberale staatspartij de bestaanszekerheid te bevorderen. In daartoe strek kende maatregelen moet tot uit drukking komen, dat sociale ver antwoordelijkheid niet slechts door de overheid, maar eveneens door individuen en groepen moet worden gedragen. Zij ziet groeps vorming als een natuurlijk ge groeid maatschappelijk verschijn sel. Zij aanvaardt als overheids laak deze groepsvorming te con troleeren en zooveel noodig te regelen. Zij wenscht dit slechts te doen in die gevallen, waarin het gemeenschapsbelang zulks vordert. Daarbij moeten onrede lijke uitingen van individueele en groepsbelangen worden bestreden. Met instandhouding van een zich op rendabelen grondslag ontwik kelend bedrijfsleven, dat zij als bron van alle welvaart en als voorwaarde van werkgelegenheid beschouwt, wenscht zij sociale oorzieningen en werkgelegenheid te bevorderen, zoo noodig met toepassing van meer gelijkmatige werkverdeeling. Zij beschouwt bodemcultuur, handel en industrie, als de voor naamste bronnen van welvaart Zij acht een welvarende platte landsbevolking een onmisbare vooiwaarde voor een krachtig, evenwichtig volksbestaan, waar mede de bestaansmogelijkheid van tal van andere bevolkingsgroepen nauw verband houdt. Zij acht het een eisch van sociale recht vaardigheid, dat het levenspeil ook van het bij de bodemcultuur betrokken bevolkingsdeel in rede djke verhouding staat tot dat van de overige bevolkingsdeelen. Zij streeft naar verruiming van de voorziening in de behoeften dooi bevordering van het vrije ruilverkeer, zoowel in het binnen land als met het buitenland, daar bij overwegende, dat voor ons land een zoo viij mogelijke uit wisseling van goederen onmisbaar is. Bij haar streven naar ver ruiming van den binnenlandschen afzet verwerpt zij autarkische maatregelen. Tenslotte heeft de vergadering >p enkele punten wijziging ge- oracht in de organisatie van de partij, o.a. in de wijze van samen stelling van het hoofdbestuur, waardoor voor de toekomst het contact tusschen de centrale kies verenigingen en het hoofdbe stuur, mede tot bevordering van de propaganda, is verzekerd. In verband daarmede zal binnenkort het hoofdbestuur opnieuw worden samengesteld. AXël, 8 Februari i938. De Commissaris der Koningin bezoekt Maandag 14 Februari a.s. de gemeenten Philippine, Hoek, Axel en Westdorpe. Jaarvergadering V. V. V. Vrijdagavond hield de Axelsche V. V. V. alhier bij dhr. G. A. Mattheeuws jaarvergadering, die slechts zeer matig bezocht was In zijn openingswoord heette de voorzitter, dhr. A, van Maale allen hartelijk welkom en wenschte de leden en hunne gezinnen hoewel wat laat nog een ge lukkig Nieuwjaar. Hij hoopte, dat V. V. V. ook dit jaar weer veel tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in onze ge meente zal kunnen bijdragen De notulen van de vorige jaar vergadering werden goedgekeurd Blijkens het jaaroverzicht, dat de secretaris, dhr. A P. Essel- brugge uitbracht, deden zich in het afgeloopen jaar geen bijzon dere gebeurtenissen voor, doch deze ijverige functionaris wilde toch een en ander de revue laten passeeren. De bestuursvergade ringen werden steeds trouw be zocht. Op 2e Pinksterdag gaven de bekende kozakken hier een tweetal vertooningen, terwijl op 3e Pinksterdag de eerste Axelsche baankoers gehouden werd, met tot slot 's avonds een concert op de Markt door de mondharmonica club „Bravo". Eind Juni klein festival en ook viering van den eersten verjaardag van Prins Bern hard in Nederland. Op den avond van den fokdag gaf de bekende Harmonie van Schoondijke een prachtig concert. En ten slotte met St. Nicolaas de winkel- en ballero weken, met intocht van St. Nicolaas en speciale kinder films in Het Centrum. De ballero- weken waren een groot succes en brachten heel wat drukte teweeg. Het jaarverslag eindigde met de toezegging, dat het bestuur ook in 1938 de grootste activiteit zal trachten te ontwikkelen in het belang van de ingezetenen. Dhr. A. van Sabben bracht als penningmeester financieel verslag uit, benevens over den algemeenen toestand der V. V. V. Bedroeg het aantal leden eind Dec. 1936 nog 106, op het eind van Dec. 1937 was dit teruggeloopen tot 93 Sindsdien is het ledental echter weer wat toegenomen. Het aantal donateurs bedraagt 13. Uit de winst- en verliesrekening bleek, dat er een batig saldo was van f67,76. Het optreden van de kozakken gaf goede baten, niet- tegenstannde er 's middags groote concurrentie was door een voet balwedstrijd op het nabij gelegen terrein. De baankoers bracht echter een groote verliespost. Namens de kascommissie bracht dhr. G- A. Mattheeuws rapport uit, daarbij hulde brengend aan het nauwgezet financieel beheer Als leden der kascommissie voor 1938 werden benoemd dhrn. J. Willemsen, D. J. Oggel en W. E. I. de Jager. De aftredende bestuursleden, dhrn. A. van Maale, E. van Rijn en G. J. A. de Jonge werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. De voorzitter bracht hierna nog dank aan allen, die hebben mee gewerkt aan het welslagen der program-ma's in het afgeloopen jaar en dankte ook de pers voor hare medewerking. Hierna bracht de voorzitter in herinnering een verzoek van de commissie tot stichting van een Axelsche Boerenkamer om een jaarlijksche bijdrage van f 75. Dit dateert reeds van 1934, doch gevolg is hieraan nog niet ge geven en het heeft V. V. V. dan ook nog geen cent gekost. Het bestuur gevoelt er ook niet zoo veel voor, temeer daar met den bouw van het nieuwe stadhuis, hierin wellicht een oplossing kan worden gevonden. Hij vroeg over een en ander het oordeel der vergadering en zag gaarne dat het bestuur hieromtrent een vrij mandaat werd verleend, wat goed gevonden werd. Alsnu volgden enkele mede- deelingen over de plannen voor 1938. Omtrent 2e Pinksterdag kon nog niets definitiefs worden medegedeeld, doch men hoopt dit weldra te kunnen doen. Voor 3e Pinksterdag heeft men plannen voor een dubbele baankoers, waarbij de mogelijkheid bestaat dat deze door de gemeente zal voeren, wat nog meer belang stelling zou trekken. Ter gelegenheid van het 40- jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin heeft men het oog op een muziekfeest een en ander zoo mogelijk in samenwerking met het te vormen feestcomité. Bovendien bestaat er het plan om het 12V8 jarig bestaan van V. V. V omtrent dien tijd feestelijk te vieren en daaraan in den winter ook nog een feestavond te ver binden. En dan vanzelf ook weer een St. Nicolaasweek met de noo- dige attractie's. Kortom er zal weer getracht worden ook in 1938 zooveel mogelijk festiviteiten te organiseeren. Naar aanleiding van het tekort, dat de eerste baankoers heeft opgeleverd, werd de vraag ge steld, of het wel wenschelijk was, weer iets dergelijks te organi seeren beter was het dergelijke stroppen te voorkomen. De voorzitter antwoordde hier op dat een en ander van de mede werking van belanghebbenden zal afhangen. Ook verwachtte hij meer belangstelling en verteer, als de koers door Axel kan ge houden worden, hetwelk ook de secretaris nader toelichtte. Nu men het toch over drukte en verteer had werd ook nog opga merkt, dat succes alleen verwacht kon worden, indien er na afloop van den baankoers ook nog dans muziek gegeven werd. Want mag hier niet gedanst worden en elders wel, dan trekt de massa daar weer heen en gaan de dub beitjes de gemeente uit. De voorzitter zeide dat V. V. V. hier weinig aan kon doen, doch zegde nogmaals toe, dat men alles in het werk zal stellen om het programma voor 1938 zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Met een woord van dank voor de opkomst werd hierna de ver gadering gesloten. Gezellige avond. Het was een waardig slot van de Prinsessefeesten alhier, dat de Chr. Oranjevereeniging Vrijdag avond gaf in Het Centrum. Deze feestelijke bijeenkomst werd ge opend met gebed door den voor zitter, dhr. W. A. den Boggende, die daarbij behalve aan publiek en musicus, dhr. P. Brakman, het welkom toeriep aan dhr. Jan van de Rovaert, te Utrecht, welke weldra zou blijken de held van den avond te zijn. De avond had tweeërlei strek king zang en tooneel, die beide ook weer in twee deelen waren te onderscheiden. Wat de zang betreft: solozang van dhr. v. d. Rovaart en volkszang door hem geleid en uitgevoerd door zijn toehoorders. In beide functie's. n.l. als concertzanger en als zang leider toonde de genoodigde zich een man van het vak. Door tak- tische en geestige opmerkingen had hij al gauw het publiek op zijn hand. Eenige sojo's, waaronder liede ren van Cath. van Renesse en Arnold Spoel, beiden onvergete lijke figuren op dat gebied, werden vol vuur gezongen en oogstten hartelijk applaus. Maar ook de serie volksliederen en een paar canons niet te vergeten, werden met geestdrift meegezongen, waar bij dan de door den leider ironisch en humoristisch gemaakt aanmerkingen op de fouten, die daaraan kleefden, het amusement nog verhoogde. In de pauze werden een Beatrix- taart en een tulband verloot en ter versterking der kas nog zakjes zaad verkocht, die bij welslagm bloempjes zouden geven met onze nationale kleuren. Hierna volgde het tooneelspel, dat eenerzljds weergaf de diepe beteekenis van het moederschap in 't algemeen en in 't bijzonder voor het Huis van Oranje inhoudt het voortbestaan dezer dynastie, welke a.h.w. noodzakelijk is voor het heil van ons land en volk. In eenvoud werd dit Oranjespel opgevoerdliefde, geestdrift en spontaniteit gaven den grondtoon, wt-lke, ondanks korten tijd van studie, goed werd vertolkt door groot en klein, zoodat elk tafereel haar applaus kreeg. Ten slotte stond nog een ver rassing op het programmade zangwedstrijd. Eenige dames en heeren, jongens en meisjes werden genoodigd een liedje te zingen, ter beoordeeling van den zangleider, die na afloop ieder een prijsje toekende. Ook hier was het doel vethooging - van den volkszang Rheumah'ek laaf U toch wrijven akkers Kloosferbalsem door aan te sporen, zooals dhr. v. d. R. zeide, om te durven zingen en dan te leeren goed zingen. Al met al dus een avond van ontspanning, die zeer in den smaak viel van het talrijk op gekomen publiek, zoodat ook de voorzitter een welgemeenden dank kon uitspreken namens bestuur en leden der vereeniging tot dhrn. Van de Rovaart en P. Brakman voor hun deel daarin. Dhr. S. van Harn eindigde met dankgebed. Aanbesteding stadhuis. Onder zeer groote belangstelling werd hedenmiddag ten overstaan van Burg. en Weth. alhier in het hotel Het Gulden Vlies de aan besteding gehouden voor het bouwen van het gemeentehuis. Behalve het Dag. Bestuur waren op de bovenzaal aanwezig eenige Raadsleden (de bouwcommissie), de gemeente-opzichter, tal van inschrijvers en belangstellenden, om den uitslag te vernemen. De inschrijving had plaats in verschillende perceelen, al of niet gecombineerd, als volgt Massa. Raming f 35 600. W. J. Krijger, Middelburg f 49700 C. v. d. Klippe, Vlissingen 44000 I. la Gasse, Koudekerke 43100 J Priem, Ovezande 42700 L Poters, 's Heerenhoek 42300 Gebr. Maas, Breskens 42000 E.G. Lindenberg, Vlissingen 42000 bij andere fundeering 40200 P. F. Voet, Hontenisse 37840 A Vernaeve, Sas van Gent 37800 A. van Sabben, Axel 36270 bij andere fundeering 34800 E. Mielen, Temeuzen 36200 J Goedemont, Vlissingen 41800 Perc. A, grond- en metselwerk. Raming f20830. H. v. d. Velde, Neuzen f25588 F. J. Lensen, Axel 24995 P. Everaerdt, Hulst 24200 A. de Visser, Zaamslag 22450 C. v. d. Branden, Hulst 20900 Fa Bakker, N. Lekkerland 20875 P. A. van Hoeve, Axel 19200 Perc. B, timmerwerk. Raming f 10.000. Wed. Theye, Terhole f 12100 K Dieleman, Zaamslag 11240 C. v. d. Brande, Hulst 10990 H. van Luijk, Axel 9875 H. J. van 't Hoff, Axel 9138 Perc. A en B. Raming f30 830 Wed. Theye, vnd. 39100 H. v. d. Velde, vnd. 38520 Gebr. Maas, vnd. 35900 K. Dieleman, vnd. 35800 J. Padmos, Dreischor 35600 J v. Everdingen, Schore 35000 L Corstanje, Wemeldinge 34280 C H. Wisse, Zaamslag 33230 Fn ysrr De Bruy ie, Hulst 32350 J. A. van 't Hoff, Hoek 32100 A v. Sabben, vnd. 31900 P. F. Voet, vnd. 31890 P F. de Wael, Kuitaart 31700 v. d. Poel, Lamswaarde 31193 Fa. Bakker, vnd. 30875 J. Wisse, Axel 30700 H. J van 't Hoff, vnd. 30200 P. A. van Hoeve, vnd. 28700 Perc. C, ijzerwerken. Ram. f 780. M. L. Butler f855 Gebr. Schieman 659 J A. van Cruiningen 645 M S, van Eenennaam 499 Perc. D, lood- en zinkweik en sanitair. Raming f 1250. A. Md Gebr. van Rijn Rombout, Hulst Perc. E, schilderwerk f2220 C. Nobels en Knieriem f4780 D. Riemens, Zaamslag 2275 W. P. Antheunis 2186 H. J. Hoebé 2100 P. C. Brakman 2117 J Vylders St Jansteen 1900 J. Herm;e, Boschkapelle 1810 H. J. Harte 1794 f 1496 1025 918 Raming Laai U niet kwellen door rheumalische pijnen, die U oud maken vóór Uw lijd. met den geneeskrach- tigen Kloosterbalsem die ze snel verdrijft. dringt tot diep in de weefsels door! BON voor Inzenden in open couvert, GRATIS als drukwerk (l'/2 ct.) aan MONSTER Handelmij.L.I.Akker,R'dam

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2