D De Feesten te Axel. Erg verkouden Kamer is n.l. een wetsontwerp ingediend, om de Antwerpsche tunneltarièven af te schaffen. Wordt dit ontwerp aangenomen volgens insiders is de kans hierop zeer groot dan zal de Zeeuwsch Vlaamsche automobilist die in Nederland boven de Wester Schelde moet zijn, liever wat meer benzine in een omweg over Antwerpen beleggen, dan tot offeren aan het dure Zeeuwsche veer, dat voor een retourtje voor een auto met vier personen toch altijd tenminste nog f6 vraagt. Als men de bezwaren samenvat, kan men moeilijk anders dan concludeeren, dat de Zeeuwsche bevolking, met name die van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, die er het nauwst bij betrokken is, geenszins verheugd is over het ministeriëele besluit inzake het veer Hanswcert Walsoorden. Bovendien begrijpt men niet, waarom Den Haag de beslissing in deze niet heeft aangehouden tot de commissie uit de Prov. Staten, ruim een maand geleden belast met een onderzoek naar korte, goedkoope en oeconomische veren over de Wester-Schelde, haar bevindingen ter kennis heeft kunnen brengen. Ook het veer HansweertWalsoorden is ten slotte een provinciale onder neming 1 in de kringen van den Rijks waterstaat stelt men tegenover dat alles, dat de verlegging van het veer als onderdeel van de verbetering van de hoofdverbin ding naar Zeeland moet worden gezien en men koestert de ver wachting, dat de wijziging inder daad een aanzienlijke verbetering in de verbinding tusschen geheel Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Nederland zal blijken. Door het verkorten der vaarroute zal men in staat zijn mettertijd een uur dienst te onderhouden, en hiervan zal op den duur wel zooveel be koring op den naar snelheid dor stenden automobilist uitgaan, dat het niet erg gemakkelijk te be reiken veer Hoedekenskerke—Ter Neuzen kan komen te vervallen. Het drukke scheepvaartverkeer in Hansweert uit het kanaal door Zuid-Beveland en het oude hoofd bij Walsoorden wettigen verplaat sing van het veer naar het nabije Kruiningen en naar den Perk- polder op technische overwegin gen volkomen. Dat de onverwachte beslissing van den minister van waterstaat in deze reeds vrij oude en veel besproken aangelegenheid tevens het einde beteekent van het eenigszins fantastische plan-Bau- wens, dat de oplossing van de verbinding met Oostel Zeeuwsch- Vlaanderen zocht in inpoldering van een gedeelte van het Ver dronken Land van Saeftinge en in een veer van de Noord naar Ossendrecht, worde min of meer ten overvloede hieraan nog toe gevoegd. De feestcommissie maakte ver dere definitieve voorbereiding en en 's avonds trokken de 'beide plaatselijke muziekcorpsen met opgewekte marschen de stad door. gevolgd door een drom van vroo- lijke, zingende jeugd. Inmiddels waren ook voormid dags de scholen gesloten en als om strijd werden de vlaggen uit gestoken, om de eerste te zijn. Storm en regen werkten echter niet mee tot een vlot verloop Desondanks offerden zeer velen hun vlag, door die ook den nacht door te laten hangen, met het gevolg, dat hier en daar de banen werden gescheiden tot kleurige wimpels Zelfs mochten sommige stokken het opgeven. Maar het programma was daar en gefeest zou er worden. Zooals gemeld, begon het om 8 uur met klokgelui en werd daarna door de chr. harmonie, voorafgegaan door de feestcom missie, een rondwandeling ge maakt, terwijl op verschillende punten der stad volksliederen en koralen werden gespeeld. Te half tien samenkomsten in de Gereformeerde kerk en in de Hervormde kerk, ofschoon deze laatste volgens het programma niet officieëel, want men had gaarne alles in één bijeenkomst vereenigd gezien. Godsdienstige samenkomsten Duizenden wachtten bij dag bij hun radio-toestel op de blijde tijding, maar ook honderden lagen gedurende ongeveer veertien dagen den geheelen nacht op den loer, of een alarmsein soms klinken zou ten teeken, dat de persmenschen op hun hoede konden zijn. Éoo ook wij. En behalve dat, hadden we onze herauten uitgekozen, die onze burgerij per schalhoorn in den nacht zouden wekken, om de blijde mare te vernemen, zoodra die bekend was. Verschillende mooie momenten stelden we ons voor om onze ingezetenen te verrassen, als daar waren de Avro-avond, kerkdiensten en an dere drukbezochte bijeenkomsten, maar het was telkens tevergeefs. Intusschen vernemen onze in gezetenen, dat we evenzeer actief waren als onze naburen, zoodat het wel sneu was te zien, hoe van verschillende zijden gereed liggende bulletins hier en daar voor den dag kwamen, toen onze Inoodienst het bulletin van de Axelsche Courant verspreidde. En zoo was het dan, dat bij tienen Maandagvoormiddag op het afgesproken sein de klokken alhier begonnen te luiden. Geen plaats was onbezet in de Geref. kerk, toen de heer J. M. Oggel als voorzitter van het feest comité een welkomst- en ope ningswoord sprak. Spr. wees op de beteekenis va# dezen dag, nu allen eensgezind zijn samenge komen, zonder verschil in stand, politiek of godsdienst. Hij wees op de roemrijke geschiedenis van het Oranjehuis, waarbij ook onze stad meermalen nauw betrokken is geweest; o.a. de inname door Prins Maurits en de Koninklijke belangstelling tijdens den wereld oorlog en de annexatiepogingen. En thans, na lang wachten op de blijde gebeurtenis, is de band met de Oranje's weer versterkt en mogen we hier met dank aan God en in blijdschap samen zijn. Nadat 2 coupletten van het Wilhelmus waren gezongen, nam Pastoor Goetstouwers het woord, die eveneens de aandacht ves tigde op de groote beteekenis van deze nationale gebeurtenis, nu de goede God ons een Ko ningskind geschonken heeft. Hij dacht aan de vreugde in het paleis Soestdijk en in het geheele land en wees oo de woorden van een onzer dichters: ,0, hoe zalig is het te bukken onder den Oranjeboom". Wij weten dat de geboorte van deze Oranjetelg niet alle maatschappelijke ellende zal opheffen, doch wij mogen hopen op een rustige voortzetting der Oranje dynastie. Spr. wees als tegenstelling op rood Spanje, zwart Itahë en bruin Duitschland. Vrijheden zijn daar afgeslacht onder de dictatuur. Wij mogen dankbaar zijn voor onze vrijheden, die van geestelijken aard zijn. Onze Oranje-koningen hebben de kunst verstaan om deze ongerept te handhaven. De blijde gebeur tenis is zeker een nieuwe schakel in dien keten. Wij mogen thans staren op een Oranjezon aan een blauwen hemel, doch meer be moediging en kracht schenkt de Goddelijke zon. Hoe meer het nacht wordt in onzen tijd, des te meer schenkt die Zon bemoedi ging. Spr. smeekte Gods zegen af voor de jonge Oranjetelg op Soestdijk en de ouders. Moge Hij hen zegenen tot in lengte van dagen. Hierna volgde een zangnummer tje van het kinderkoor van Asaf, dat met hartelijk applaus beloond werd. Als tweede spreker trad op Ds. J. S. Post, die de woorden aan haalde uit Sal 8 16: Door Mij regeeren de Koningen en stellen de Vorsten gerechtigheid. Hij wees verder op andere woorden van den spreukdichter. Er zijn tijden om geboren te wor den en te steiven, tijden om te juichen en te weenen, enz. Thans is het de tijd om te juichen en op te springen van vreugde. Het blijde feit van de geboorte van een Koningskind bindt ons thans samen. Als er eenheid te vinden is in deze tijden, moeten we die aangrijpen, ook als burgers van één stad. Als volk van Nederlanc zijn we thans één door den zegen van den dag van gisteren. We zijn ook één in onzen dank aan God, want het is meermalen kri tiek geweest in ons Oranjehuis, toen er vrees bestond, dat de dynastie niet voortgezet zou wor den. De geboorte van een kind is een kiesch moment, want er kan een leven geboren worden, doch er kan ook een leven ge nomen worden. De almachtige God heeft ons hierbij gezegend en daarom zijn we ook zoo dank baar. Het heeft Gode behaagd, dat het een dochter zou zijn. We leven in ontzettende tijden en dat moeten we bij onze vreugde ook gedenken. Door uitbundig heid mogen we deze dag niet onteeren. Nederland is een oase of Paradijs in de woestijn, als we zien op de zegeningen van het Oranjehuis en daarbij den blik slaan op andere landen. Wanneer ons Vorstenhuis als steeds naar Christus vraagt, dan zal ons land met vrijheid geregeerd worden en dan zal de geboorte van deze Prinses ons en het nageslacht tot zegen zijn. Met dankgebed van Ds. Post en zingen van het TeDeumwerdde samenkomst besloten. Tenslotte dankte de heer Oggel nogmaals alle aanwezigen en herinnerde aan de samenkomst 's middags op het Bylocqueplein. Vóór den dienst werden door dhr. P. C. Brakman vaderlandsche liederen op het orgel gespeeld. Ook de Hervormde kerk was goed bezet, zoodat het eigenlijk nog goed was, dat hier een af zonderlijke dienst werd gehouden, want om allen te bevatten, zou tpch geen gebouw in onze ge meente groot genoeg geweest zijn. Nadat met Gezang 2 vers 1 en gebed de dienst was ingeleid, begon ds. P. van Oeveren zijn gedachtenisrede met te wijzen op de dagen van droefheid, toen na Koningin Emma, Prins Hendrik was overleden en er zelfs men schelijker wijze eenige bezorgd heid ontstond omtrent de uitbrei ding van het Oranjehuis. Ge lukkig maakte blijdschap plaats voor droefheid en ons volk, dat steeds in geestdrift staat voor Oranje, ontvlamde weer, toen Juliana zeide, dat zij het met Prins Bernhard „zeer eens" ge worden was. Spr, stond even stil bij wat na de verloving is gebeurd en nu daar de geboorte eener prinses een feit is, leeft weer de overtuiging in ons hart, dat God het wel met ons volk meent. Immers er is weer een Oranjetelg meer en dat beteekent de voortzetting van ons volksbe staan en van de dynastie onder Oranje. Ons volk is wars van menschen verheerlijking en ook deOianje's verlangden dat nooit. Beiden begrijpen elkaar zoo goed en zijn solidair in de behartiging van 's Lands belangen. Het is in moeilijke tijden herhaaldelijk ge bleken, dat God ons een Oranje vorst zond om redding en we zien ook nu weer de bede van Vorstin en Volk vervuld. Hierna wees spr. uitvoerig ook op de vrijheid die ons volk geniet maar geen vrijheid zonder ge bondenheid aan het gezag, dat boven de partijen uitsteekt. Zon der dat leidt vrijheid tot anarchie, waarvan we de voorbeelden elders zien. Mogen wij daarom God danken in dit geschenk, de hoop des Vaderlands. Mogen ook de Prinses en de Prins Gemaal in dit Goddelijk geschenk elkaar vinden. Met de bede, dat God met hen en met ons volk is tot in lengte van dagen, sloot de predikant zijn rede, die met ge spannen aandacht werd gevolgd. Tot slot werden staande 2 coupletten van het volkslied ge zongen, waarna met dankgebed werd geëindigd. Voor de behoeftigen der ge meente werd een collecte ge houden, waarbij een gift van f20 was. Toen deze waren beëindigd mochten we aan ons bureau verschillende nadere telegrammen bekend maken, welke bijzonder heden omtrent het te Soestdijk gebeurde gaven. Zoo b.v. dat de toestand van Moederen Kind zeer bevredigend was. Later het communiqué van dr. De Groot, dat H.K H. Prinses Juliana een betrekkelijk rustigen nacht had doorgebracht en heden (Dins dagvoormiddag) de toestand reden tot tevredenheid gaf. Vervolgens, dat de beide Groot moeders van het jonge Prinsesje en Z.K.H. Prins Bernhard bij de bevalling tegenwoordig geweest zijn. Ookdat de moeder van den Prins zelf actief heeft deelge nomen aan de verpleging van de koninklijke baby. En 's avonds eerst den naam der jongst geborene Oranjetelg: BEATRIX W1LHELMINA ARM GARD, Prinses van Oranje-Nas- sau, Prinses van Lippe Biesterfeld. Te één uur had de tractatie van schoolkinderen plaats in de verschillende schoolgebouwen en lokalen. Onder het zingen van op het feit betrekkelijke versjes werden aan elk een legkaart ver strekt, vormend den stamboom van het Huis van Oranje Nassau en ter versnapering een sinaas appel en beschuit met muisjes. Toen een en ander verorberd was werd verzamelen geblazen en in rijen van 4 ging de groep van elke school onder begeleiding van personeel en voorafgegaan door muziek naar het Bylocque plein, waar een herdenkingsboom zou worden geplant. Maar ook het publiek stroomde daarhenen en zoo was ingrijpen van de politie weer noodig om de jeugd in bescherming te nemen en een goede plaats te bezorgen, evenals het feestcomité, dat daar met de plaatselijke autoriteiten en de Leden van den Raad tegen woordig was. Er stond een microfoon opge steld met eenige installaties van de radio-centrale alhier, waardoor de rede van dr. Colijn werd door gegeven, die daarbij het Neder- landsche volk toesprak, doch, zooals begrijpelijk is, staat de jeugd daar niet stil bij en zoo was die rede moeilijk te volgen in een oogenblik, dat trouwens nog een en ander moest worden geregeld voor een goede op stelling. Rede van dhr. Oggel Op het geschikte oogenblik nam dhr. J. M. Oggel het woord en sprak als volgt Burgemeester, Wethouder, Leden van den Raad, dames, heeren en kinderen Allen har telijk welkom als feestgenooten bij dit historisch gebeuren 't Is Oranje 't Blijft Oranje 't Is Oranje boven Zoo klinkt allerwegen de zang door Nederland op dezen blijden dag, nu de al dagen lang met spanning verbeide gebeurtenis heeft plaats gehad en ons Vorsten huis en Nederland met hen verblijd is door de geboorte van eene Prinses. Hooren we menigmaal in de uitdrukking „van Dollar tot Schel de" z.g. heel Nederland omvatten ook beneden de Schelde woont een volksdeel, dat in hart en ziel I N derlander is en ten volle mee leeft in alles wat natie en vorsten huis aanbelangtdat zich ten volle één weet in beider lief en leed. En zoo is ook voor ons, Axe- I laars, die met zooveel verlangen deze gelukkige ure verbeidden, déze dag dé nationale feestdag ónze nationale feestdag óns een ware fééstdag en heeft oud en jong zich in blijde stemming I opgemaakt omdezen dag ook voor Axel onvergetelijk te maken. On vergetelijk te maken in de harten en gedachten, ook van de vele I kinderen, die hier met ons aan- wezig zijn. Onvergetelijk te maken door het planten van een herinneringsboom Een herinneringsboom voor eene zoo belangrijke gebeurtenis in het Huis van Oranje. Welke plaats zou te Axel daarvoor beter ge schikt zijn, dan de plek waar we ons thans bevinden I Door de herinnering aan Prins Maurits bij de in 1936 gehouden feesten, besloot de gemeenteraad aan de straat, hieraan palend, den naam te geven van Pironstraat, daarineerendde nagedachtenis aan een dapper krijgsheld van Prins Maurits, die bij de verovering van Axel een belangrijk aandeel had en die korten tijd daarop te Zut- phen voor de goede zaak zijn leven liet. En dit plein den naam gaf van Bylocqueplein, naar den naam van de Bylocquepolder, die door Prins Maurits, na de inname van Axel aan het zilte nat werdprijsgegeven, om drardcor Axel voor de aan vallen der Spanjaarden te be veiligen. Thans door de uitbreiding onzer plaats een plein geworden, om zoomd door Wilhelmina Prins Hendrik Juliana en Prins Mauritsstraatalzoo een plek, die ons van alle zijden spreekt var. het Huis van Oranje Zoo hebben we dan, om de deelname zoo algemeen mogelijk te doen zijn, een viertal scholieren uit de hier bestaande 4 lagere scholen uitgenoodigd den her inneringsboom te willen planten. Mag ik deze jongelui verzoeken hun eerewerk te verrichten. Het waren Jac. Danschutter, Adri Deij, Abr. Pijpelink en Jan Verschelling, allen leerlingen uit de hoogste klassen, die nu be gonnen met het planten van den boom op het midden van het plein, waar daartoe reeds een put was gegraven. Dhr. A. Weststrate bood hier eenige hulp en gaf aanwij zingen. Dan Dampo inwrijven en in ademen. Pot 50, Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. ampo daar lucht je van op Toen het boompje was geplant, zette dhr. Oggel zijn rede voort, Moge deze sierlijke boom gun stig ontwikkelen en een sieraad worden voor dit plein en voor ons Axel En, waar we als feestcomité hiervoor een bruine beuk bestem den, hoop ik, dat het een profetie moge zijn van een bruin leventje, dat we als Axelaars in de toe komst rondom onzen boom in onze goede plaats zullen mogen leiden. Ik beveel den boom in de hoede en bescherming van klein en groot aan. Moge elk met liefde helpen medezorgen, dat geenschennende hand zich daarnaar u-itstrekt, opdat de voorspoedige groeielks vreugde en eere zij Mogen wij als Axelaars, jong en oud, dezen dag in herinnering houden, doch bovenal niet verge ten, wat Oranje voor Nederland I deeden uit de hooge idealen van ons voorgeslacht en met de zelve leven. Aan Uwe goede zorg, Burge meester Blok, wordt bij de over dracht aan de gemeente Axel bij deze boom aanbevolen. Moge het U in Gods gunst ge- gefen zijn, deze lang in het midden v^an Uwe rustige, nijvere en wel varende bevolking te zien op- I groeien. Rede Burgemeester. Hierna nam de burgemeester het woord als volgt Voorzitter en LJen der Feestcommissie, Burgers van Axel, De voorzitter heeft thans in zijn gehouden toespraak den Oranje boom, die thans hier op het By locqueplein is geplant, door 4 leerlingen van de lagere scholen, plechtig overgedragen in vollen eigendom aan de gemeente Axel. Bij besluit van den gemeente raad werd ik gemachtigd deze te aanvaarden en ik verklaar dan ook met groote blijdschap, en met groote dankbaarheid, dat ik deze geplante boom officiëel na mens den Raad in vollen eigen dom voor de gemeente aanvaard. Immers het is eeia geschenk van de bevolking van Axel aan de gemeente, waarbij spontaan uit- ting gegeven wordt aan de groote liefde en aanhankelijkheid jegens ons geliefd Oranjehuis,

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2