Buitenland. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Sland. Omtrent het Noorderlicht kan worden medegedeeld, dat dit ge paard ging met buitengewoon sterke magnetische storingen, zoo sterk,als sedert den magnetischen Pink8ter8torm van 1921 (15 Mei) te De Bilt niet zijn opgeteekend. De storing begon met een plot- selingen inzet om 12 05 uur des middags (Nederl. tijd); de groot ste afwijkingen kwamen voor tusschen 18 uur 's avonds en 8 uur 's nachts. Sedert Maandag 17 Januari 11 uur 's avonds zijn verschillende sterke magnetische storingen op getreden, die gepaard gingen met storingen in 't telegrafisch ver keer en voor een deel in verband staan met een grooie groep zoune- vlekken, die door verschillende personen hier te lande met het bloote oog is waargenomen, o.a, in den namiddag van 19 Januari. Deze vlekkengroep bevindt zich thans aan de achterzijde der zon en is niet verantwoordelijk te stellen voor het poollicht (Noor derlicht) en de magnetische sto ringen van Dinsdagavond en Dinsdagnacht. Maandag 24 Januari waren op de zon enkele kleinere vlekken te zien, waarvan een wellicht mei het schitterende natuurverschijn sel in oorzakelijk verband staat. Een belangrijk voordeel van de nieuwe Mijnhardt-cacheis (Mijnhardtjes) is, dat zij veel vlugger pijnen stillen en kou en griep verdrijven. Hierdoor ver korten zij belangrijk den duur van elke pijn en ongesteldheid. Op een onbewaakten over weg achter de bossclnen van het Poilips de Jongh wandelpark te Eindhoven is Woensdagavond een bejaarde man, die blijkbaar den dieseltreiu niet heeft hooren naderen, gegrepen en in stukken gereden. De bestuurder van den trein, die eerst op het laatste oogenblik den man zag staan, had een aanrijding niet meer kunnen voorkomen ondanks stei k remmen. Duitsche bommenwerper. Woensdagmiddag werden de Groningers verrast door het ge ronk van een vliegtuig, dat zeer laag boven de huizen vloog. Al spoedig bleek, dat de machine een moderne bommenwerper was met de registratieteekens D62. Duidelijk was het hakenkruis te zien aan den dubbelen staart, een constructiewijze van de mo dernste luchtkruisers,aldus meldt het „Nwsbl. van het Noorden". Fantastisch. Nadat een leermeester in Ca- lifornië met een leerling-vlieger een oelenvlucht had ondernomen en ook eenige loopings had ge maakt, kwam hy bij zyu landing toi de ontstellende ontdekking, dat z(jn leerling uit het toestel verdwenen was. Deze laatste verscheen echter weldra op het vliegveld en ver klaarde in de lucht in slaap te ziju gevallen en daarbij vergeten te hebben zich in zijn stoel vast te binaen. Bij een der loopings werd hij uit het toestel geworpen, waar door hij ontwaakte. Instinct matig trok bij zija valscherm open, waarna bij veilig landde Te Le Mans heeft een poging van een deurwaarder, om by een boerin beslag te leggen, tot den dood van een smid en de belegering van de woning geleid, i De deurwaarder had zich naar het gehucht La Poréa begeven, om beslag te leggen bij de wed. Cornuel, die met haar twee zoons een boerderij bewoont en al een jaar had geweigerd een bedrag van 200 trancs te betalen. De bewoners wilden den deurwaar der niet toelaten en toen een jonge smid op bevel van den deurwaarder de deur openbreken wilde, loste een der zoons een schot, waardoor de smid gedood werd. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die.de bewoners sommeerde naar buiten te komen en het buis omsingelde, toen daaraan geen gevolg werd gegeven. 1 Een driemotorig bombar dementsvliegtuig van betCecho- slovaakache leger is te Pribyslav in Zuidoost-Bohemen afgegleden en neergestort. De 3 vliegers zijn verbrand. Naar uit Martigues gemeld wordt, is een watervliegtuig van de Pransche marine in de Etang Berre gestort en gezonken. Van een der 4 inzittenden heeft men het iijk gevonden. Koude in Amerika Amerika wordt geteisterd door een koudegolf van een strengheid, zooals men zich niet kan herin neren. Reeds zijn zes personen om het leven gekomen. Houderden zijn van alle verkeer afgesneden cn in het merendistrict zijn val van schepen in het ijs bekneld geraakt. Een ijskoude wind jaagt de sneeuw op sommige plaatsen op tot 10 meter hoogte. In W.-Kansas zijn autobussen met schoolkinderen in de sneeuw blijven steken en de reddings ploegen, die uitgetrokken zijn vechten meer voor eigen lijfs behoud, dan dat zij audereu te hulp kuuueu komen. Tengevolge van de strenge koudegolf zijn in Zuid-Dakota negen personen doodgevioreu Men heeft een temperatuur geregistreerd vau 24 graden Cel sius onder nul. Iu vele streken heeft de zware sneeuwval de wegen versperd en het spoorwegverkeer sulge legd. Tengevolge van overstroomin gen zijn verscheidene honderden gezinnen in het midden- W< sten dakloos geworden. Het verkeer wordt bovendien bemoeilijkt door zware sneeuwstormen. Ver scheidene steden zijn geïsoleerd. De beroemde hangbrug over de Niagara, die de Ver. Stalen met Canada verbindt, loopt door enorme ijsmassa's gevaar te wor den vernield. De ijsmassa's heb ben op de hoogste plaats 30 meter bereikt. Stalen balken van de brug werdeu door de ijsmassa inge drukt. De brug ligt reeds merkbaar scheef. Aan de Canadeescbe zijde heelt zich eeu reusachtige ijs massa rondom het zich daarbe vindende groote electriciteits- statiou verzameld en dreigt het geheele station te vernielen. Overwogen wordt om de ijs massa met dyoamiet op te blazen teneinde de brug te redden. OntploffL g eischt 14 dooden. Het gemeentelijk laboratorium vau de stad Parijs is iu de lucht gevlogen. Men was bezig met het ont laden van grauaten, die tot de vondsten behoorden, welke de huiszoekingen iu verband met de Csar-affure hebben opgele verd. Dat is het laatste wat men van de werkzaamheden weet. Plotseling bad een ontzettende ontploffiag plaats, gevolgd door het opstijgen van een geweldigen rookkolom. Even later volgden nieuwe explosies. Overgrooten afstaud sprongen alle ruiten. De omwonenden snelden naar de plaats van de ramp en vonden zelfs tot op een afstand van honderd meter de overolijtselen van menscbeiyke lichamen. Het ble.ek, dat het bekende laboratorium, waarvan de direc teur professor Kling is en waarin alle onderzoekingen voor de stad Parijs en de prefectuur plaats hadden eu ook de ontladingen van granaten en andere gevaar lijke voorwerpen, in de lucht was gevlogen. Eerst 's avonds werd eenige zekerheid verkregen omirent het aantal slachtoffers van de ramp Mtn heeft vastgesteld, dat er 14 dooden zyn. Een vijtiieude per soon wordt vermist en bet is zeer waarschijnlijk, dat ook hij zich onder de slachtoffers bevindt. Het laboratorium eu de berg plaatsen van Villejuif zijn in het bijzonder bekend voor den ge- rtchtelyken dienst en daar wor den ook de gevaarlijke spring sloffen behandeld, die in beslag worden genomen, De granaten waren opgeborgen in bergplaatsen van gewapend beton, onder den grond. De militaire ploeg had om half acht Versailles verlaten en om halt tien was men aan het opladen begonnen van twee honderd kiston, ieder met een en dertig granaten, dus totaal 6200 gra naten, die een hoeveelneid van in totaal eeu eu eeu kwart ton spriEg3tcfl^n vertegenwoordig den. Er is reeds vele jaren gepro testeerd tegen de aanwezigheid van een gevaarlijk laboratorium iu het dichtbevolkte stadsge deelte. Het aautal gewonden, dat in de ziekenhuizen is opgenomen, bedraagt acht. Een der omwo nenden, een vrouw die dicht by de plaats van de ramp woonde, is krankzinnig geworden. De plaats van de catastrofe is als een schoongebrande plek. Van den opstand boven de spnngstolbergplaats is niets over gebleven. Een van de lijken werd deer iijk verminkt op net dak van een der nevengebouwen gevon den. Iu een boom tot op hon derd vyftig meter van het labo ratorium vond men weggeslin gerde ledematen. De granaten waren voor het overgtMte deel alkom*tig van de geheime wapenbergpiaats van de C.S-A.R. in de Rue et. Lazare, die tieu dagen geleden werd ontdekt. De zou, en (jd in België. Naar gemeld wordt, zal de zomertijd in België dit jaar Zon dag 27 Maait ingevoerd worden. De terugkeer tot den gewonen tijd is voorloopig gesteld op 2 October. Het is echter zeer goed mogelijk dat de zomertijdperiode tot 23 of zelfs tot 30 October wordt verlengd. De Volkenbond. Woensdagochtend is de 100ste volkenbondsraadszitting begon nen. Men verwacht van deze jubileumszitting geen sensatio- neele gebeurtenissen. Het is reeds bekend, dat En geland geen iust heeft om inzake de erkenning van Abessynië iets belangrijks te doen, aangezien de Vereenigde Staten van Amerika onlangs geweigerd hebben om het handelsverdrag mei Italië te onder teekenen, nu de koning van Italië daarin tevens keizer van Abessinië zou moeten worden genoemd Engeland wil één lijn blijven trekken met Amerika en heeft geen lust thans in strijd te handelen met het zoojuist genoemde Ame- rikaansche besluit. Dat Frankrijk aan Engelands zijde staal, heeft ook zekerheid. Het eenige mo gelijke is dus, dat een of meer staten verklaren tot een erkenning de facto of de jure van Abessynië's verovering over le gaan. Ook over de volkenbondsher vorming wordt niets bijzonders verwacht. De commissie van 28 voor de hervorming van het vol- kenbondsverdrag komt Maandag 31 Januari bijeen. Men vermoedt, dai deze commissie na een korie ïtting tot Mei of Juni verdaagd zal worden. De Joodsche organisaties doen hun uiterste best om het Rol- meensche vraagstuk voor den raad te krijgen, doch vermoedelijk zal dit ook niet gelukken, aangezien de gewone weg is, dat de in gekomen klachten eerst naar de Rpemeensche regeering gjstuurd worden, die dan drie maanden den lijd heeft. Mogelijk is het belangrijkste dat naar aanleiding van het rapport Van Zeeland inzake de internatio nale economische verhoudingen itis gebeurt, nl. de benoeming van en commissie met een bepaalde 'pdiacht in deze richting. Dat voor China iels kan worden gedaan, wordt te Qenève ook niet verwacht. De Engelsche minister van bui- tenlandsche zaken, lord Eden, is voor den aanvang der vergadering te Parijs met de Fransche regee ring aan het confereeren geweest. Frankryk. Het nieuwe kabinet Chautemps. dat als „gevangene" van het volks front wordt gekarakteriseerd en dientengevolge als zeer zwak geldt, heeft niettemin een mooi beginsucces geoogst. De regee- ringsverklaring van Chautemps werd n.l. door de Kamer van Afgevaardigden beantwoord met een motie van vertrouwen, die werd aangenomen met 501 st. vóór, één tegen en 104 blanco. Die één was de frontist Bergery. Indien men op deze overwel digende meerderheid af zou kun nen gaan, zou het zoogenaamde zwakke ministerie een zeer sterk ministerie zijn. Dal vloeit even wel uit de cijfers niet voort. De regeeringsverklaring in quaestie was een zeer algemeene verkla ring, die tal van phrasen bevatte, wa. mee iedereen het eens is. De moeilijkheden komen echter zoodra het kabinet met de prac- tische wetsvoorstellen komt. Dan staan dadelijk de zeer radicale volksfronteischen gepaard met de looneischen en stakingsdriften der massa tegenover de eischen van orde, gezag en nationale veilig heid gepaaid met de noodzake lijkheid om den financiëelen toe stand te redden. De burgeroorlog In Spanje Dinsdagmorgen werden bij den luchtaanval der rechlschen op Barcelona in zeer korten tijd negen-en-dertig personen gedood en meer dan vijftig gewond- De overval was zoo verrassend, dat niemand gelegenheid had een schuilplaats te btreiken. Negen vliegtuigen hebben aan den aan val deelgenomen. Zij hebben ongeveer 20 bommen uitgeworpen boven de binnenstad. Veischei dene huizen werden verwoest, doch geen enkel militair object werd getroffen. Luchtdoelgeschut en machinegeweren beantwoord den dezen aanval. 's Middags hebben de rechtsche vliegtuigen opnieuw Barcelona gebombardeerd. Na de eerste schoten van het afweergeschut zochten alien op straat de schuil plaatsen op. De aanval duurde slechs kort. De luchtaanvallen hebben vele slachtoffers gemaakt, vooral in de arbeiderswijken in het noorden der stad. 150 personen werden gedood en meer dan 300 gewond Waarschijnlijk meent men zoo de bevolking te kunnen demoraii- seeren, maar de aanvallen der regeeringsvliegtuigen onlangs op steden der rechtschen, bewijzen dat de republikeinen thans in staat zijn tot het nemen van tegenmaatregelen. Het Spaansche persagentschap meldt uit Gibraltar dat de lucht macht der republikeinen Ceuta heeft gebombardeerd, waar 500 Mooren op inscheping wachtten. Hierbij vielen 165 slachtoffers. Zestien vliegtuigen der recht schen hebben Enlaudete in de provincie Cuenca gebombardeerd, waarbij zeven huizen werden vernield en verscheidene slacht offers onder de burgerbevolking werden gemaakt- De stad Reus is tweemaal gebombardeerd. Hier werden 22 menschen gedood en 30 gewond. Wat op den Nationalen Feestdag gezongen ban worden. Hulde aan Land en Vorstenhuis, aan Moeder en Kind. Voor oud en jong. W\ijze„O, dierbaar plekje grond". 1. O, dierbaar plekje grond, Land van ons trouw Verbond Met 't Vorstenhuis. Wij komen aangetreên, Nu alle zorg verdween, Wij allen, trouw bijeen, In t feestgedruisch. Hoor Hoogheid onzen zang Na beden lang en lang, Aan U gewijd. Wij zingen onze vreugd, Wij oud ren met de jeugd. Hoor, hoe wij zijn verheugd En hoog verblijd. Gods bijstand bleef Uw Kracht Geprezen zij Zijn Macht, Hij schonk U t Kind. Prins Bernhard werd verblijd. Hoe dankt Haar Majesteit Voor ,t Kindje lang verbeid, En zóó bemind i Ook Lippe Detmold juicht, Moeder en Broeder buigt Tot deze loot, Ontsproten uit den Stam, Waaruit Prins Bernhard kwam, Die aanstonds ons innam Met liefde groot. Hoe leeft de Wereld meê Tot in de kleinste steê, Met t Urooi Festijn I Snel werd de maar verbreid Door draad en lucht geleid. Voor aandacht was er tijd Voor t Kindje klein. 6. Gansch Neerland ziet U ,aan In s Lands Hisioriebiafln, Hoogheid, bemind Wij blijven U getrouw I Wij willen Holland hou' In vreugde en in rouw God leide-Uw Kind! Rotterdam J. B. F i I m n i e u w s. Marguerite Gagier is de titel van de hoofdfilm in Het Centrum voor a s. Zaterdag en Maandag. Het meisje van dien naam is een echte Parijsche figuur, vol leven en vroolijkheid, maar niet gezond. Haar wordt de raad gegeven om het leven te kalmeeren en zich te verlov n met een rijken baron, die gene gen is te huwen. Zij mint echter Armand een eenvoudigen jongen en afwisselend volgt nu een wor steling tusschen de liefde dier beiden en de rijkdom van den baron, tot Marguerite steift in Armand's armen. Vooraf gaat de film „Paarlen- roof". Door een stel juweelen- diever. wordt een plan in elkaar gezet om beroemde paarlen mach- t g te worden, waarbij een con- curreerende bende hel zijne doel met hetzelfde doel. Het spel eindigt in een verloving. Neuzen. Geboren. Frans, z. van Rcimer Jonkman en Picter- r.ella Doorns. Maatje, d. van Jacubus van de Velde en Wil- heimina van de Velde. Junauna, d. van Martmus Veihelst en Cat- hanna Schieman. JdCoD, z. van Willem Harte en Janna Fukke de Goede. Pieter, z. van Willem I ukker en Hendrikje Driegen. Abraham, z. van Alexander Ver sprille en Sara Luteijn. Gustaaf, z. van Augustus de Moor en Mathilde de Bruijn. Carolina, d. van Petrus Bouchaut en Martha de Lavoir. Gelein, z. van Aar- riout Rouw en Jacomina Kioon. Adriana, d. van Jan de Feijier en Johanna Mechieisen. Martha, d. van Pieter Overbeeke en Sara Lensen. Frai Qois, z. van Fran cois Doeselaar en Cornelia Boots gezel. Maria, d. van Pie,er van uriel en Mechelina van ïaten- hove. Helena, d. van Marinus de Jonge en Janna Hofman. Henri, z. van Petrus van Maele en Agnes ten Haken. Theresia, d. van Alouisius de Vree en Martha van Waterschoot. Hem mes, z. van Jan Kranenborg en Johanna Heineman. Louisa, d. van Johannes Emmaneel en Jea- nette van der Vlies. Jan, z. van Jacobus Bruggtman en Janna Verhage. Leendert, z. van Abra ham van Wijck en Clara Bakker. Dirk, z. van Adriaan Witte en Frangoise Scnuitvlot. Lizette, d. van Cesar Meerschaert en Angela Bauwens. Anna, d. van Alberlus van Mossevelde en Celina Baert. Caiharma, d. van Josephus ue. Rijk en Anthonia Doorns. Maria, d. van Johannes Eekman en Cat- narina de Fcijter. Annie, d. van R.mi Gunnel en Everdina van Hout (te Philippine). Maria, d. van Cornells Louwerse en Anna de Tneije. Rosalia, d. van Petrus de Bruijn en Martha Verlinden (te Hontenisse). Jan, z. van Pieter van Langevelde en Janna Kempe (te Axel). Cornelia, d. van j ïeter dt Kuiider en Debora Dieleman. Gerard, z. van Gerard 'Jillissen en Maatje de Ruijsscher. Lucia, d. van üu&laaf Bracke en Mat ia <$e Smet. (Tem. (Tem. 2. 3. 4. 5.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 3