ONDRAGELIJKE, BRANDWONDEN KLOOSTERBALSEM Gemengd Nieuws. I geenszins. Het betreft hier een kwestie van de Inheemsche men taliteit. Men heeft gedacht straks overrompeld ie zullen worden door de blijde mare en heeft alles zoover in gereedheid gebracht, dat er alleen nog maar „je" of „esje" ingevuld behoeft te worden. Na beëindiging dus van deze taak kan men zich zonder zorgen aan de volle feestvreugde overgeven. BjJ i nkomst van de Oranje garde Uit verscheidene deelen des lands kwamen Woensdagavond de leden van de Oranjegarde te Den Haag bijeen. Met den minister-president, dr. H. Colijn, waren aanwezig o.a de minister van buitenlandsche'zaken, de burgemeester van 's-Graven- hage en de oud-ministers Schok king en Donner. Na gebed en psalmgezang was het woord aan den voorzitter, dhr. P. van Schuppen, uit Delft, die het doel van de Oranjegarde schetste. De garde-commandant, dhr Westrate uit Rotterdam, bood der voorzitter een voor nationale sa menkomsten e.d. bestemde oranje vlag aan. Prof. dr. K. Schilder te Kampen hield een korte toespraak. Dr. Colijn, daarna het woord verkrijgend, zeide, de Oranjegarde die in September in Den Haag was gekomen om hem in zijn woning te begroeten, gaarne dezen avond een wedergroet te willen brengen. Hij zeide, dat Oranje klanten moeten worden gekweekt, die pal staan onder alle omstan digheden. Spr. stelde hierbij Willem den Zwijger ten voorbeeld, die onder de moeilijkste omstan digheden toonde, de ware Vader des Vaderlands te zijn. In de negentiende eeuw was het vooral onze eerste Koning, die er heel veel toe heeft bijge dragen onze weder onafhankelijk geworden natie er boven op te helpen. Koningin Wilhelmina, die het woord van Haar vader getrouw wasOranje kan nooit genoeg voor Nederland doen, is Haar gansche leven het voorbeeld van trouw en toewijding geweest. Ten slotte gingen spreker's ge dachten uit naar het Prinselijk echtpaar, waarbij spr. de aan wezigen uitnoodigde een minuut in stil gebed te verwijlen voor de blijde verwachting. Een telegram, waarin de Oranje garde haar gevoelens van aanhan kelijkheid weergaf, werd naar Soestdijk gezonden. Vervolgens sprak ds.Voorsteegh uit Den Haag. De avond werd verder gevuld met muziek era Zang. di familie overgedragen bij mond van den voorzitter van genoemde vereeniging, dhr. K. van Hoeve van Terneuzen. f We hopen hiervan in ons vol gend nummer nader verslag te geven. Te Hulst is een vereeniging opgericht tot exploitatie van een bad- en zweminrichting, die mei in Mei hoopt te openen. Dt contributie loopt van f 0,50 tot f 5, naar het inkomen en de ta rieven per jaar f3, f2 en f 1 per gezinslid Witter dan wit worden Uw tanden indien U poetst met AXËu, 28 Januari >938. Alles verandert in deze tijden. Zoo wordt nu niet alleen het stadhuis onzer gemeente door eer nieuw vervangen, maar zelfs wordi ook de naam onzer plaats gewij zigd. Axel is geen Axel meer, maar wordt Aksel, volgens een besluit van den Raad van Ministers waarbij van verscheidene plaatsen in ons land de schrijfwijze zal worden gewijzigd. Zoo krijgen we o.a. Aksel, Kadzand. Klinge, Grauw, Hengsdijk, Filippine, enz. Plechtige gedachtenis. Hedenmiddag juist vóór het ter perse gaan van ons blad kwamen op de algemeene begraaf plaats alhier bijeen de leden der Vereeniging van oud-leerlingen van landbouwcursussen en van de Chr. Lagere Landbouwschool alhier, waarvan wijlen de heer P. Ie Feber alhier zooveel jaren leider en hoofd is geweest. Toen op 8 September 1937 de ter aarde bestelling plaats had, werd daarbij, eerbiedigend den wensch van den overledene, niet gesproken. Dit was verscheide- nen, die gaarne uit achting voor de persoonlijkheid en den arbeid van den gewezen leeraar van hun dank in woorden hadden doen blijken, een teleurstelling. Maar kort daarop is hiervoor een op lossing gevonden en zoo wilde men op het graf een gedenksteen zetten en die aan de familie Le Feber aanbieden. Deze steen is thans klaargekomen en geplaatst en werd heden te vier uur aan AmbachtsonderwQs. De tijd nadert, dat vele jongens aan hun leerplicht hebben voldaan en de ouders voor de vraag gesteld worden, wat zij met hun kinderen I moeten gaan beginnen, om hen voor de toekomst een behoorlijke bestaansbron te verzekeren. Het is geen gemakkelijke vraag e.n toch is het de plicht van ieder ouder, dit vraagstuk ernstig onder het oog te zien. Helaas zijn er gezinnen, waar verlangend wordt uitgezien dat hun jongen wat mede zal gaan thuisbrengen, om alzoo eenigszins de onderhoudslasten voor het ge zin te helpen verlichten. Niet altijd wordt hierbij wel voldoende het toekomstig belang hunner kinderen nagestreefd, met als ge volg wel een directe verdienste, maar voor de toekomst des te grooter zorgen. Met de betrekkelijk geringe op leving liet zich, aldus wordt ge meld, het gebrek aan goedge schoolde krachten vlug blijken. Daar ons land in hoofdzaak op kwaliteitswerk is aangewezen, zal de vraag naar geschoolde arbeiders zich het sterkst doen gevoelen. Op de Ambachtsschool wordt een breede grondslag gelegd voor het vak hunner keuze, zoowel praktisch als theoretisch. Dit oiedt den leerling een goede kans om met de noodige energie en ijver daarop voort te bouwen. Het zal voor ouders zaak zijn hun jongens die opleiding te laten volgen, welke de meeste waarborg geeft dat zij zich tot een bekwaam vakman kunnen ontwikkelen. Zooals men zal weten, is de opleiding aan de ambachtsscholen teruggebracht van drie op twee jaar. Bij flmk werken zal het wentueel loonverlies tot één jaar olijven beperktimmers bij een leeftijd van 12 jaar en 8 maanden worden leerlingen toegelaten en eerst bij 14 jarige mogen zij in loondienst treden. Ouders, bedenkt daarom goed wat het toekomstig belang van uw jongen vraagt, de directeur der school zal u gaarne alle gewensch- te inlichtingen verschaffen. Bij beschikking van den minister van financiën is de in specteur der directe belastingen, enz., J. A. Struijk, hoofd van ae inspectie der directe belastingen te Terneuzen, verplaatst naar Goes en aangewezen als hoofd van de inspectie der directe belastingen aldaar. Slikken weggezakt. Ongeveer op dezelfde plaats als eenige jaren geleden is nabij Kattendijke, over een lengte van 160 meter, een stuk van de slikken weggezakt. Ten nadeele van den mossel- kweeker S. uil Ierseke werden hierdoor een paar duizend ton mosselon bedolven. Direct gevaar is niet aanwe zig, omdat de verzakking ver uit den dijk is gelegen. Teleurgestelde brandweer. Het Noorderlicht is te Hillegers I berg de oorzaak geworden van een vermakelnk incident. Een ijverig brandmeester, be Rpeurde in het Noorden een rossen gloed Zijn conclusie lag voor de hand er moest brand zijn, al ontbrak de gebruikelijke waarschuwing van het alarm signaal. In den tijd van slechts enkele minuten waren de manschappen tegenwoordig en nog eukele mi nuten later holden zij in dollen ren met de haadbrandspuit den straatweg af. Halverwege kwam men tot bezinniog. Waar was de brand Men stopte en hield krijgsraad. Dat er ergens een zware brand woedde, stond vast, doch het kon zjjn op een plaats, dia heel ver verwijderd lag. Een der omstanders zeide In Baarn Het is pas door de radio omgeroepen. Ja, als het in Baarn is, dan kunnen we wi 1 weer naar huis toeluidde de conclusie Teleurgesteld, nu hun de kans ontglipte om hun bluscn ijver te betoonen, dropen de mannen weer af, de rammelende spuit achter zich aan. Woensdagmorgen had de heer Rrossen, propagandist van de NCRV. te Benuekom, het ongeluk bij het station Ede onder een met steenen beladen aan hangwagen van een vrachtauto te geraken. Zjjn linkerbeen werd verbrijzeld, 's Avonds is de man overleden. Gasfabriek te koop De gemeenteraad van Oostburg beslootna een geheime bespr kmg die een paar uur duurde, om over te gaan tot verkoop van de ge meentelijke gasfabriek. Burg. en Weth. waren tegen het voorstel. Bij K. B. van 24 Januari is aan J. C. L A. Berkers, op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart 1938, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente S'uis. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Geref. Gemeente (Weststraaf). Voorm. 9.30 ure Leeskerlr. Nam. 2 Een onverwachte voDdst heeft men gedaan in het huis van een steuntrekker, die te Hillegersberg woont met zijn 23 jarige dochter, een dienstbode. Men heeft daar aangetroffen een spaarbankboekje, waarop e m tegoed van f 2000 a f 3000 stond. De dochter vertoonde op het eind v&n de vorige week plot seling afwijkingen, die de ver onderstelling wettigden, dat de geestvermogens van het meisje waren gekrenkt. Zy is dan ook spoedig daarop vervoerd naar een inrichting. Bij het ingestelde onderzoek trof men in de woning behalve het genoemde spaar bankboekje, nog een aantal porte- monDaies aan. Vermoed wordt, dat het meisje zich dit geld wederrechtelijk heelt toegeëigend in den tijd, toen zy in betrekking was. Vreemd „bombardement" Toen een militair vliegtuig op ongeveer 700 meter boven de buurtschap Slichtenhorst onder Nykerk eenige manoeuvre's uit voerde, viel er plotseling een 25 kg zware zak met zand. uit. De zak viel op de boerdery van H. Bouwman, sloeg een gat in bet pannendak en in den zolder en kwam tenslotte in de voorkamer terecht, waar eenige meubels beschadigd werden. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Het blijkt de laatste dagen, dat inbrekers Friesland als bun operatieterrein hebben gekozen. Op tal van plaatsen in de provincie werd ingebroken, zon der dat men de daders heeft kunnen vatien. Geld en gouden en zilveren voorwerpen zjjn meestal het doel van de nachte lijke bezoeken. Dinsdagnacht verschaften die ven zich o.a. toegang tot de woningen van de veehouders Stegenga en Miadema te Wom- mel8. Door het opschuiven van een der ramen zijn zij binnen gekomen en met geld en kost baarheden verdwenen. De politie heeft by haar onderzoek nog geen succes gebad, evenmin als bij al de andere inbraken, welke de laatste dagen zijn gepleegd. Daar de inbrekers telkens opduiken op plaatsen, die op aanzienijjken afstand van elkaar gelegen zijn, wordt vermoed, dat zij met e m auto het Friesche platteland af reizen. Woensdagavond kwam op deDoobewaakten overweg op den Sprengerweg te Apeldoorn een vierpersoonsauto in botsing met een locaaltrein. De auto werd in de flank ge grepen en meegesleurd, tot de trein tot stilstand kwam De auto zat vast op de bumpers van de locomotief. De bflde inzittenden, de bestuurder, de ongeveer 40 jarige heer Maat en de naast bem zittende mevrouw Stam, geb. Kuik, beiden uit Deventer, waren vreeselijk verminkt. Za waren op den terugweg van een condoleance-bezoek bjj een zwa ger. De handelsreiziger de G uit Utrecht is Dinsdagnacht, te rugkomende uit Oss (N Br.) met zijn auto in den Vaartscherijn onder de gemeente Jutpbaas ge reden. Hij was in slaap gevallen en werd met schrik wakker, toen hij met auto en al in het water lag. Tien meter van den kant, kwam de auto geheel onder de opperv(akte te liggen, maar de bestuurder bad de tegenwoordig heid van geest een ruit stuk te slaan en naar buiten te klimmen Hij zwom naar den kant waar een licj van EHBO, die juist voorbijkwam, zijn hand verbond, waaraan hij door het glas tame lijk diepe snijwonden had opge- loopen De suto is later door een kraanwagen gelicht. Dinsdagmiddag is de 57 jarige C. do Vlieger uit Haam stede, die bezig was mat het rooien van boomen, door een auto gegrepen en tegen den grond gesmakt Hevig bloedend en roet ernstige verwondingen is het slachtoffer, dat doof is, naar het ziekenhuis te Noordgouwe ver voerd. Men vreest voor zijn leven, OE DELLEN KINGEN ERBIJ j Dank zij KLOOSTERBfiLSEM komt zijn hand weer goed in orde AKKERS „Geen goud zoo goed" Een rijksveldwachter en een jachtopziener hebben Dins dag twee beruchte stroopers uit Eindhoven gearresteerd, diereeds laüg de jachtterreinen in Noord Brabant en Limburg onveilig maakteD. Met een auto trokken deze wilddieven er op uit. Toen de mannen werden gearresteerd, bleken zy ongeveer 1000 strikken te hebben gezet en reeds meer dan 50 konijnen waren al in bun bt zit. Dnre koopjes. Een juffrouw uit Sloterdyk heeft Woensdag moeten ervaren, dat het soms heel duur kan worden om op zoek Le gaan naar koopjes. Zy bezocht de week markt aan de Westerstraat te Amsterdam en keek heel goed uit, of zij wel het volle pond kreeg voor haar geld. M nder lette zij er op, ol haar portemoo- uaie wel veilig was opgeborgen. Op een zeker oogenblik deed zij ten minste de minder prettige ontdekking, dat iemand haar dit voorwerp, inhoudende na gedane aankoopen nog dertig guld n, had afhandig gemaakt. Dinsdagnacht zyu twpe arbeiders, resp. 18 en 55 jaar oud, tijdens den arbeid in het bedrijf van do n. v. Nederlandsche Nikkelfabriek te Amsterdam ern stig gewond. By het smelten van nikkel, terwijl deze arbeiders voor den vuurhaardstonden, kwam er een ontploffiog in den oven, tenge volge waarvan beiden een ge deelte van de gloeiende massa over het lichaam kregen en ern stige brandwonden opliepen aan hoofd en borst. Honden vergiftiging. Te Egmond aan Zee doen zich den laatsten tyd telkens gevallen van hondenvergiltiging voor. Honden die slechts kort van huis geweest zyn en in de duinen geloopen hebben ot zelfs alleeD langs den duinrand, komen ziek thuis en sterven na enkele ur#u van vreeselyk lijden, De verschijnselen zijn steeds dezelf de en duiden op strychnine- vergiftigiDg. E«n laboratorium onderzoek heeft reeds uitgewezen dat een hond, die onder dezelfde verschijnselen stierf, door strych nine vergiftigd was. Men is over deze gevallen van hondenvergiltiging slecht te spre ken. Niet alleen toch is hier sprake van een vreeselyken dood voor de vergiftigde honden, maar ook is bet gevaar lang niet denkbeeldig, dat kinderen het slachtoffer worden. Het is in Egmond aan Zee nu eenmaal de gewooDta, dat de kinderen reeds jong alleen de duinen in gaan Strychnine is voor hen levensgevaarlijk en het zou dan ook fataal zijo, als zij aten van de worst, waarin dit vergil voor de honden wordt gedaan. Het Noorderlicht Boven ons land is Dinsdag avond na zeven uur het Noor derlicht waargenomen, dat zich op de eene plaats beeft kenbaar gemaakt in een rose roode breede licbtbaan, doch elders als een violetachtige lichtende vlakte verscheen. In Zeeland werd het licht waargenomen in oen zactat- roode kleur, afgewisseld door donkerroode strepen. Op Schier monnikoog, waar het dezelfde kleuren liet zien, weerkaatsten de helroode stralenbundels op fantastische wijze in het water. Van Oost naar West was hier het fraaie licht uitgespreid, dat omstreeks achtuur in zyu schoon ste vormen en nuances culmi neerde. Ook Amsterdam kon het licht op enk» le plaatsen aan schouwen In viole tachtige stra len met zacht rood erdoorheen geweven verscheen het hemel licht boven de hoofdstad. De bewoners van Overijssel zagen het Noorderlicht langzaam naar het Westen trekken. Het deed zich daar in de meest uit- eenloopende kleuren voor. Na middernacht is het ver schijnsel met nog veel grooter schoonheid herlpefd. De geheele hemel vau Orion tot aan de GrooteBeerstond in rooden gloed, afgewisseld door breede vakken van karakteristiek groeD. De licntbanden en - bundels veree- nigden zicb in het zenith, dat in rossen gloed stond. Meer dan een kwart van den nachthemel was door het glanzende rood en groen bedekt. Reuter meldt, dat in verschil lende deelen van Engeland, voor al in het Zuiden, een prachtig schouwspel vau wisselende kleu ren aan den Noordelijken hemel was waar te nemen. Te Locden stonden de menscben by hon derden byeen, om naar het ver schijnsel te kijken, dat velen hielden voor den gloed van een enormen brand Correspondenten te Weecen en te Wangen in Zwitserland beschrijven in hun berichteD, boe zicb aan den nachteiyken hemel een gordijn van roode vlammen vertoonde, Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL ZONDAG 30 JAN. 1938. Voorm. 91/» ure Ds. van Oeveren Bed. H. Avondm. Nam. 2 Ds. Dronkers, van Kioosterzande Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J S. Post. Nam. 2 Dezelfde. „7 Gebeurde door kokend heete olie en mijn rechter hand was geheel en at wond. Ik was ten einde raad en huilde van de ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden, met Kloosterbalsem, welke we altijd voor ons kleintje in huis hebben. U kunt er zich geen voorstelling van maken, hoe dal ineens heerlgk verzachtte. Ik geef U de heilige verzekering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weet gewoon," jyei;r. H. Fr. te 'S'O^ ORIGINEEL TER INZAGI Onovertroffen bfj brand-en snijwonden Ook ongeëvenaard als wrflfmlddel bH Rheumatiek, spit en pij nlij ke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten62'/2 ct. en 1.04 BON voor GRATIS MONSTER Inzenden in open couvert, als drukwerk (l>/2 ct.) aan Handelmij. L. I. Akker, R'dam

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2