ÏS Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wscli - V] aan deren. EEN GIFTMENGSTER No. 86. VRIJDAG 28 JANUARI 1938. 53ft Jaarg. J. C. VINK - Axel. WRAAK. Binnenland. Dit-blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Een der laagste hartstochten, waaraan de mensch kan toegeven, is die van de wraakoefening. Ieder mensch, die midden in het volle leven staat, komt in aanraking met personen, die hem om zeer onderscheiden redenen den voet dwars zetten, hem tegen werken en in zijn opwaarts en voorwaarts streven belemmeren. Zelfs ontmoet bijna ieder mensch, die op een of ander gebied meer op den voorgrondtreedt, personen, die het op zijn nederlaag toeleggen om zelf de plaats te kunnen be zetten, die thans door den door hen aangevallene wordt ingeno men. Voor die allen, misschien voor allen, dreigt dan het gevaar tot wraaknemingen te komen. Ach, wie ontkomt er geheel aan Het is gelukkig zoo, dat de gedachten van den mensch niet naar buiten treden, indien ze niet worden uitgesproken of in daden worden omgezet, maar wie zich zelf kent, weet, dat wraakgedach- ten maar al te gemakkelijk op komen, meer dan eens worden gevoed en dat alleen óf de pu blieke opinie, óf de vrees voor straf, óf het besef van de ge rechtigheid, die zich hiertegen verzet, hem bezwaart voor het toonen dier gevoelens in daden. En toch, trots die bewaring, waarin velen kunnen roemen, hoeveel wraakoefeningen grijpen er plaats, bij voorkeur natuurlijk onderden schijn van geleid te worden door andere hoogere motieven. De voorbeelden daarvan zijn voor het grijpen. Dezer dagen heeft de pers wel een zeer weerzinwekkend voor beeld van wraakneming gemeld Twee dames kregen ruzie. Het gevolg was, dat een der beide buiten de organisatie werd gezet, waartoe ze beiden behoorden. Ze weet dit aan haar tegenpartij en peinsde op wraakneming. Ze liet in de bladen een bericht op nemen, dat haar vijandin plotse ling overleden was. Het gevolg was, mede doordat de overledene een vooraanstaande figuur in een Het beste middel om te leeren iets altijd goed te doenis zich eenigen tijd te dwingen om het goed te doen. FEUILLETON Uit liet EngeUch. De oude dame was dien mor gen om zes uur aangekomen, slechts een paar minuten nadat haar zoon den laatsten adem had uitgeblazen. Ea sinds dat uur had Adelaide telkens en telkens weer zich zelve in de plaats gedacht van die oude vrouw met het ern stige gelaat. Gesteld eens, dat zjj geroepen was aan het doodsbed van haar Gilly en dat zij juist een oogenblik te laat was ge komen Langzaam draaide zij de kruk om en dwong zich de duistere kauier in te gaan. De haard was daar aangelegd, want bet was koud en guur ge worden. Maar Birtley's moeder zat ver weg van den haard en zy had een van de hechte, onge makkelijke stoelen gekozen. Zij stond op toteu de huishoudster biuntnkwaua. groote organisatie is, allerlei com plicaties. Condoleantiebezoeken werden afgelegd. Gelukkig kon de gestorvene zelf de bezoekers ontvangen. Bloemen werden be steld. Een geheele kring geraakte in verwarring en vermoedelijk de ter dood verwezene zelf niet het minst. Het feit trad aan het licht en de daderes zal haar gerechte straf niet ontgaan. In duizenden andere gevallen gelukt het niet tot opheldering te komen en er zijn ontelbaar velen, die onder de gevolgen van laag hartige wraakneming lijden. Veler levenspositie is er door geknakt. Veler levenskracht is er doorge broken. Veler leven is er door verwoest. Vooral het wapen van den laster wordt in dezen veel gebruikt en het is meer dan eens doeltreffend en wondend. Woor den worden verdraaid. Handelin gen worden aan onjuiste motieven toegeschreven. Halve waarheden worden gedebiteerd. Twijfel wordt uitgesproken. Zelfs schouderop halen kan in dezen welsprekend zijn. Ontelbaar veel middelen worden gebruikt om den tegen stander te treffen en wraak te nemen over iets, dat in vele ge vallen den persoon, op wien de wraak wordt toegepast, niet treft en waarover hem niets kan wor den verweten. De ouderen zullen zich nog de nooit opgehelderde quaestie her inneren, waarbij onze prinses, de thans zoo in het middelpunt van de belangstelling van geheel het volk staande, betrokken was, hoewel ze daarvan zelf zich niet bewust was. Kort na de geboorte kreeg een directeur van een in richting voor idiote en achterlijke kringen een officieel schrijven, waarin hij werd uitgenoodigd ten paleize te komen vooreen consult bij de jonge Prinses. De dokter ging. Inmiddels was het paleis gewaarschuwd, dat een zeer ge vaarlijk man zich zou aanmelden voor een consult bij prinses Ju liana. Gelukkig was de dokter in hofkringen niet een geheel onbekende en kwam dus al spoe dig de ontknooping. Of men hier Als u een oogenblik tijd heelt, sprak zy kalm, zoudt u mij zeer verplichten zoo u my nauw keurig wilde vertellen, wat er gisteravond gebeurde nadat mijn zoon was thuisgekomen. Z(j ging weer zitten en beduidde een beetje genadig de jongere vrouw eveueens plaats te nemen. Ik wilde u een uiterst ver trouwelijke vraag doen en ik hoop er op te mogen vertrouwen, dat u ui ij geheel naar waarheid ant woordt. Mevrouw Strain boog haar hoofd. Zij kon den angstigen blik in de diepliggende gryze oogen van de ongelukkige moeder niet verdragen Waren Birtley en zijn vrouw gisteravond op goeden voet Zonder op te kijken, antwoordde de andere grif Op byzonder goeden voet, mevroow Ze waren samen Daar de stad gt-weest E?a om haar Doiaris te bezoeken, om het geld op te nemen voor de betaliDg van baar naaisters- rekening. Een zwak rood tintte het bleeke gelaat van Adelaide, toen ?y de leugenachtige woorden uitbracht. Heeft mijn schoondochter in den loop van den avond gespro ken over dien uoiaris ot over die rekening de koninklijke familie, dan wel den betrokken geneesheer heeft willen treffen, is niet bekend ge worden, maar laag was het zeker. Het zijn maar een paar voor beelden uit vele. Wraakoefenin gen worden iederen dag bedreven. Ze treffen iederen dag slachtoffers. Het is een der droeve rampen van dit zondig aardsche leven. De vestigingswet in het slagersbcdrtyf. Afgekondigd zijn de eischen van handelskennis, vakbekwaam heid en credietwaardigheid, waar aan met ingang van 1 Februari a.s. ingevolge de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 diegenen, die zich als slager willen vestigen, moeten voldoen. Op dienzelfden datum vervalt het tijdelijke vestigingsverbod (de z.g. spertijd), dat 18 Augustus 1937 was ingesteld. De eischen voor handelskennis komen overeen met die van het z g. middenstandsdiploma alge- meene handelskennis, waarvoor de drie Nederlandsche midden standsbonden circa 200 cursussen hebben opgericht. Behalve aan de Slagersvak school te Utrecht zal bij een 20- tal cursussen, over het geheele land ingericht door de slagers organisaties, gelegenheid bestaan zich de vereischte vakbekwaam heid eigen te maken. In verband waarmede kan worden opgemerkt, dat in het ontwerp onderscheid wordt gemaakt in runder-, var kens-, paarden- en lamsslagers. Diegenen, die zich willen ves tigen, hebben zich voortaan niet meer te wenden tot het Departe ment van Economische Zaken, doch tot de Kamer van Koop handel van het district, waar de vestiging zal plaats hebben onder overlegging van de stukken, waar bij zij moeten aantoonen, dat zij aan de eischen van handelskennis, vakbekwaamheid en credietwaar digheid voldoen. Zoo spoedig mogelijk zullen Ik geloof het niet, maar met zekerheid kan ik 't Diet zeg gen, want zij gingen samen den tuin in na het diner. Het was erg warm, zelts broeiend gister avond. Eu weet u zeker, dat er geeD ODeenigheid plaats had Volstrekt zeker, want toen zy weer binneD kwamen, waren wy alle drie in de beste stemming, zelts vroolyk. Mynheer R«yJon plaagde E>a een beetje met naar geringe zorg voor de huisnouding. U begrijpt waarschijnlijk wel, mevrouw Raydon Adelaida wachtte even, en de aodere, als las zij haar gedachteD, antwoordde kalm Zeker, ik begryp, mevrouw Strain, dat myo zoon u wel gezegd zal hebbeD, dat £va voortaan haar eenvoudig huishoudentje zelf moest leiden, zonder uw vriendelijke hulp. Ja, daar spraken we over en daarna gingeu we naar bed. De oude mevrouw Raydon liet haar hand omlaag glydeo, langs haar japoD. Ojbewust streek ze een denkbeeldige vouw glad. Haar gelaat werd beurtelings rood en bleek, alvorens haar de vol gende vraag deed. Eva zei me iets, maar ik koB ar Biet goed uit wijs worden, eenige overgangsmaatregelen voor diegenen, die reeds in het bezit zijn van bepaalde diploma's en voor ouderen, die reeds lang durige ervaring in het bedrijf hebben, worden gepubliceerd. Regeling werkloozenzorg. De minister van sociale zaken prof. mr. C. P. M. Romme heeft dezer dagen de commissie geïn stalleerd, aan welke is opgedragen de regeering van advies te dienen over de vraag in hoeverre in de huidige wijzen van hulpverleening met betrekking tot de groepen valide, werkwillige personen, die voornamelijk tengevolge van maat schappelijke oorzaken niet in het onderhoud van zichzelf en van hun gezin kunnen voorzien, ver andering behoort te worden ge bracht en voorstellen betreffende de regeling van hulpverleening ten deze, anders dan bij wijze van armenzorg, te doen. De kinderpostzegels. De actie, onder het motto „f200 000 voor het kind", voor den verkoop van kinderpostzegels gevoerd, heeft groot succes ge had. Uit de-voorloopige gegevens blijkt, dat de f 200.000 ver is overschreden. De volgende aan tallen werden verkocht2 046.208 van 3 cent, 903.398 van 5 cent, 1 055.790 van 6 cent, 2 581 262 van 8 cer.t en 825.721 van 16 cent. De totale opbrengst boven de frankeerwaarde is f 176.214,97 of f 32 50C.74 meer dan verleden jaar. Een millioen radioluisteraars. Op 31 December j.l. waren volgens de voorschriften op de postkantoren aangegeven 695 897 radio-ontvangtoestellen. Het aan tal aangeslotenen op de radio distributie bedroeg op dien datum 375 972. De kinderkamer In het Prinse'flk paleis. Aan de N.V. „Huis en Haard" te Amsterdam is opdracht gegeven tot verzorging van de aankleeding van de kinderslaapkamer, de kin derspeelkamer en de kinaerbad kamer ten paleize Soestdijk. zoo ieta dat de dokter mijn zoons overlijden toeschreet aan het ge- gebruik van een yadrank eveD voor hij naar bed ging? Maar ik kan moeilijk aannemen, dat een dokier zoo iets geks zou zeggeD. Ik geloot, wat dokter Dur ham bedoelde was, dat die ijsdrank na het overvloedige maal, waar schijnlijk de perforatie tengevolge heeft gehad, waaraan hij gestorven is Er kwam ean stilte tusschen de beide vrouwen. Toen sprak Birtley Rsydon's moeder beslist Wat die perforatie betreft, dat is enkel een theorie van den dokter Daar zij een uitdrukking van verwondering op Adelaide's ge laat bespeurde, ging zij voort Ik bedoel, dat het waar is, ot niet waar In ieder geval is het iets, dat moet worden vastgesteld. Onverwachts baalde zij een en veloppe te voorsehyn uit den zak van haar degelijke ouderwatsche japon. Wilt u dit alstublieft aan den dokter adressceren en dan terstond aan zyn buis laten be zorgen Ik weet zijn naam niet meer nauwkeurig. Maar ik heb hem geschreven, om hier te komen koe w^T,nSrARsHACy PcsaSESESEUSlp De kinderslaapkamer krijgt een vloerbedekking van rose wollen tapijten. De gordijnen zullen van zacht groen gebloemd linnen ver vaardigd worden, terwijl de wand- bekleeding zal bestaan ten deele uit een op kinderlijke wijze voor gestelde wereldkaart, ten deele ook uit een effen lichtgroen be hang, versierd met vogel- enbloem- motieven, De kinderspeelkamer krijgt een vloerbedekking van effen groenblauwe en blauwgroene wollen tapijten, terwijl de gor dijnen in dit vertrek hand-be schilderd met rietmotieven zijn. De kinderbadkamer wordt ver sierd met een sprookjesfries, uit gevoerd op effen ivoorkleurig ba tist in oranje-roode tint, welke harmonieert met de kleur van de tegels van de badkamer. Indië In afwachting. Overal op Java, zelfs in de kleinste dessa, heeft de bevolking in afwachting van de blijde ge beurtenis eerebogen opgericht. Allerwege heeft men versierd met rood-wit-blauw en oranje-papier en met allerlei opschriften. Eén opschrift trok speciaal de aan dacht; het luidt: „Leve het jonge prins". Op 't eerste gezicht denkt iedere Nederlander met een taalfout te doen te hebben, maar dat is het gauw als 't hem schikt. Ik zal miju vertrek Daar de stad uitstel len, tot ik hem gesproken heb. HOOFDSTUK XVII. Dr. Durham was ge^n jong- mensch meer. Hij was dien Dacht om ongeveer drie uur opgestaan en niet meer naar bed gegaa,i. Ook had de plotselinge dood van zijn patiënt, al had hy het nooit bijzonder op hem genad, m-ar dieD hij rooit iD werkelyk gevaar had geacht, hem e i bevigeu scnok gegeven. E daarom vond hy net alles behalve prettig, dat R y ion's moeder hem diingend verzocht nog vóór de lunch by baar te willeu aaoryden. In een koit brielje, keurig, met een stevige steile oude dameshand geschreven, dat bij by zijn thuiskomst van zyn ochteudvisite vond, verzocht ze hem »zoo spoedig mogelijke te komeD en dus vertrok hy opnieuw Daar het hu s, dat, zooals hy wist, voortaan er-D treurige en pijnlijke herinnermg voor hem zou hebben. Er lag iets indrukwekkends, machtigs en sombers over The Mill House, dien stormachtigeu Septemberdag, (Wordt vervolgd.) AXELSCHE® COURANT. GENOT VOOR TWEE

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1