Dw Zenuwen kalmeerd en rakkertjes 'nfóigraiae opkomst? Sm Mjjnhardt's Zenuwtabletten Binnenland. Keclitzaken. Landbouw. (iemengd Mieuws. waren aangebracht. De betaling geschiedde echter niet vlug. Op 23 Februari 1664 moest notaris Bakker de Magistraat in rechten aanspreken over de betaling van die 12 pond, terwijl we nog een stuk bezitten van 20 December 1664, waarin notaris Van Spijk te Hulst voor 't laatst die 12 pond invordert. Ik hoop een volgende maal verder te gaan met een minder droog verhaal van de latere verbouwingen. De Jonge. gesteikt en Uw slaap wordt weer rustig door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. was de drukte Zondag verbazend. Maar is ook de mentaliteit niet verbazend van de honderden, die per auto naar Soestdijk reden, met het doel misschien iemand van de vorstelijke familie te zien. We zouden haast zeggen ja, .verbazend onbescheiden". Want kan men zich nu niet tevreden stellen met de berichten in de krant, dat zoowel de Prin ses, als de Prins es H M. de Koningin zich in een zoodanigen welstand bevinden, dat ze da gelijks uitrijden en wandelingen maken? Of denken nieuwsgie rigen nu, dat iemand, die in blijde verwachting is, de laatste dagen ,te kijk" loopt? Foei, wat een onbescheidenheid in plaats van eerbiedige, dankbare belangstelling. Gisteren was het na de gewel dige drukte van Zondag gelukkig een opmerkelijk stille dag in de omgeving van het paleis. Prins Bernhard, die des morgens uit reed, heeft zijn autotocht verder dan vorige dagen uitgestrekt. Hij reed, gezeten naast den chauffeur, die den wagen bestuurde, over Amersfoort naar Arnhem en langs dezelfde route terug. Hij was te één uur weder op Soestdijk. H. K. H. de Prinses maakte 's middags in gezelschap van H. M. de Koningin een wandeling in het park achter het paleis. Na een korten afstand te voet te hebben afgelegd, hebben de beide vorstelijke personen in een hof- auto een rit in de omgeving gemaakt. Te ongeveer vier uur keerden zij terug. Voor het Vorstenkind. Een Engelsche, mejuffr. Vera Brazier, in Chichester koestert bijzonder veel sympathie voor Prinses Juliana. Toen zij las, dat de Prinses een baby ver wachtte, toog zij ijverig met haar breipennen aan het werk. Uit de fijnste Angorawol breide zij een paar babyschoentjes, die zij aan Prinses Juliana toezond. Thans heeft zij uit naam van de Prinses een bedankschrijven ontvangen. Bl{jde mare van de daken. De burgemeester van Midwolda zal op origineele wijze de ge boorte van het Prinsekind aan de ingezetenen mededeelen. Op den toren van de Ned. Herv. kerk is een installatie met een krachtigen luidspreker aangebracht en van deze hooge standplaats af zal dt burgemeester de blijde mare van de daken verkondigen. Genootschap voor den rechtsstaat. Zaterdag is te Amsterdam een vergadering gehouden van per sonen van verschillende politieke gezindheid, welke ten doel had tot de oprichting te komen van een studiegenootschap tot behoud en versteviging van de grondsla gen van den rechtsstaat in Neder land. De vergadering stond onder voorzitterschap van mr. dr. N. J. C M Kappeyne van de Coppello. Uitvoerig is van gedachten ge wisseld over een rapport, uitge bracht door een studie-commissie, bestaande uit prof. mr. J. Eige- man, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, prof. dr. H. Dooyeweerd, dr. A. J. M. Cornelissen, prof. mr. dr. G. van den Bergh en mr. J. C. Baak. Na eenige bespreking kwam men tot de volgende formuleering Als essentialia van den rechts staat moeten worden beschouwd le. dat de betrekkingen tus- schen overheid en onderdaan in den rechtsstaat bepaald worden door objectieve normen, gegrond op het harmonisch evenwicht tusschen persoonlijke rechten en sociale verplichtingen 2e. dat de overheid rechts grenzen moet erkennen vóórhaar bevoegdheid zoowel ten aanzien van het individu als ten aanzien van elk der, niet een onderdeel van den staat vormende, eigen- geaarde gemeenschappen. Tot de definitieve oprichting van het genootschap is daarna besloten het zal als naam dragen Genootschap voor den rechts staat. Een definitief bestuur en statuten zullen in een volgende vergadering worden vastgesteld. In een hoofdartikel geeft de Middelb. Crt. over deze stichting de volgende beschouwing, waarin zij o.m. het volgende aanteekent Het is niet uitgesloten, het mag zelfs gerekend worden in de doel stelling van het genootschap mede-begrepen te zijn, dat het op den langen duur en onrecht- streeksch, nl. door beïnvloeding ten goede der geesten, eens een nuttige en heilzame werking op het practische politieke leven in Nederland zal uitoefenen, maar dat is zeker niet het eerste noch ook meest voor de hand liggende doel van dit studiegenootschap. Integendeeldat doel ligt meer op het terrein des geestes. Haar taak is deze (langzaam lezen 1) Met volstrekte eerbiediging van deuiteenloopende grondslagen der zeer verschillende levensovertui gingen naarstig, van goeden wille en met wetenschappelijke hoffe lijkheid zoowel als wetenschap pelijke strengheid zoeken naar het gemeenschappelijke in die over tuigingen, opdat, indien mocht blijken, dat er, zij 't misschien onder velerlei verschillenden naam en vorm, zulk gemeenschappelijks toch te vinden is, meer, wellicht veel meer, dan de geïsoleerd van elkander levende en denkende denkers tot dusverre dachten, uit het besef dezer uiteindelijk ge vonden gemeenschappelijkheid van denkinhouden in verscheiden heid van denkvormen, en met velerlei verschil van laatsten grond misschien, waaraan deze gedach ten uiteindelijk ontspruiten, aldus toch een grootere waardeering en een helderder begrip van elkan ders overigens niet aan te vechten standpunten zal kunnen ontstaan, en, gegeven de wetenschappelijk- wijsgeerige gezindheid der leden van het genootschap, stellig ook zal ontstaan. Niemand zal, dunkt ons, kun nen of willen of durven ontken nen, dat het bereiken van dit doel de moeite niet waard zoude zijn. Integendeel zelfs. Wie, met ons, van oordeel is, dat de geest in de wereld het primaire is, dat, hoe belangrijk de sociale en econo mische ontwikkeling der dingen ook moge zijn, niettemin èlle werking toch primair is en zelfs uitsluitend van den geest uitgaat en dus, wie die werking ten goede wil beïnvloeden, of tegen het kwade wil beschermen, bij den geest beginnen móét wat ook 's menschen godsdienstige of politieke overtuiging moge zijn die zal tevens met ons moeten instemmen, wanneer wij dit mo gelijke doel van het genootschap voor den rechtsstaatverheldering van inzicht, opzoeken van wat vereent, voor de toekomst van ons volk van gróót belang kan zijn, wijl dit doel immers juist op dit terrein van den geest ligt Het doal is niet verdoezeling der grenzen of geschillen tusschen de partijen, maar het genootschap wil versterken het gemeenschap pelijk bewustzijn, dat in ver scheidenheid van vorm aan wezig is. PractiSQiie politiek, of propa ganda daarvoor, zal van deze stichting niet uitgaan. Maar: wij zitten zoo opgesloten, elk in ons eigen hokje, in ons goede vaderland. De liberaal die een strengwetenschappelijk artikel van een sociaal-democraat of een anti-revolutionair leest, is maar al te zeer gewend naar roode of zwarte addertjes ouder het mal- sche gras te zoeken; de anti-re volutionair of sociaal-democraat, die een beschouwing van een liberaal leest, kan de gedachte bijna niet van zich af zetten, dat er toch zeker een wolf uit den tijd der Fransche revolutie of een kapitalistische ratelslang ergens in het struikgewas verscholen moet liggen En nu zeggen wijals dat on gedierte er werkelijk zit, dat men het moedig te lijf ga, of dat men op den loop ga al naar elks eigen aard. Maar indien de weiden ongevaarlijk grazig en het bosch slechts vredig blijkt te zijn dat men dan elkander toch met iets minder wantrouwen, als goede en oprechte leden van de ons allen na aan het hart liggende eene staatsgemeenschap, ons vrije vaderland, met open hand tege moet trede Mag het Genootschap voor den Rechtsstaat haar steentje tot zoo danige, uit verheldering van in zicht geboren, betere verstand houding onder de bevolkings grepen, welke het zijn steun verleenen of van welke althans gezaghebbende mannen lid des genootschaps zijn*; bijdragen, dan zal het in Nederland zeker goed werk kunnen doen. (Red Wij gelooven, dat dit eigenlijk die neutraliteit is, waarvan zoo vaak en gaarne gezegd wordt dat ze niet bestaat. kraaien en de eendenjacht een maand te vervroegen. Voor bestrijding van t.b c. on der het rundvee waren in Zeeland 13000 stuks aangiften ingekomen. Gevraagd zal worden de aard appelteeltregeling 1938 te hand haven en behalve eenige verbe tering in de voorschriften ook te verkrijgen, dat de teeltheffing niet verhoogd wordt. De steun voor vlas is vervallen wegens de verbeterde prijzen. Men zal intusschen vragen den steun weer in te voeren bij een bepaalde prijsverlaging. Ook zal steun gevraagd worden voor bruine boonen. Aangaande melk- en zuivel- wenscht men voor onderzoek een toeslag uit hetlandbouwcrisisfonds ter bestrijding van kosten voor onderzoek en propaganda. Het Dag. Bestuur heeft succes van haar actie tegen plannen tot intrekking van tuinbouwteeltver gunningen aan landbouwers met •15 H.A. en minder land. De Minister heeft medegedeeld er niet op in te gaan. Goedgekeurd werd een voorstel der Prov. Reg. Commissie tot uitbreiding der prijzen en medail les voor 2-, 3- enlO jarige merries. De tentoonstelling zal dit jaar worden gehouden op 16 Juni te Goes. Ten aanzien van de postbestel ling ten plattelande in Zeeland is door den Inspecteur te Middelburg een nieuw onderzoek toegezegd, om de bebouwde kommen voor de 2e bestelling uit te breiden en verdere verbeteringen aan te bren gen. Winterbespnltlng van vruchtboomen. K5sr<% AKKERCACHETS In de studiecommissie zaten staatsrechtgeleerden van de vol gende politieke overtuiging: ar.; c.h.r.k.lib.; v d. en s.d.a.p. Keuring van motorrijtuigen, ingericht en bestemd voor veevervoer. Hiermede maakt de Ingenieur van den Rijkswaterstaat te 's-Gra- venhage, belast met de inschrij ving van zware motorrijtuigen en aanhangwagens, bekend, dat met ingang van den lsten Januaii 1938 alle motorrijtuigen en aan hangwagens, bestemd voor vee- vervoer, als zoodanig gekeurd en ingeschreven zullen moeten zijn. In verband hiermede worden belanghebbenden aangeraden hun veeauto's in overeenstemming te brengen met de nieuwe eischen, een en ander in verband met het bepaalde bij art. 38, onder a, en art. 42, onder 1, sub gg, van het Motor- en Rijwielreglement. De hierbedoelde eischen zijn bekend gemaakt in de Nederland- sche Staatscourant No. 142, d.d. 27 Juli 1937. Dengene, die deze eischen niet kent, wordt in overweging ge geven een exemplaar ervan aan te vragen bij het Inschrijvings bureau van Motorrijtuigen en Aanhangwagens, Afdeeling Vee- vervoer, Carel van Bylandtlaan 3, 's-Gravenhage. In overleg met den Ingenieur, met de inschrijving beiast, is de Commissie A—1 van de Neder- landsche Vereeniging tot Bescher ming van Dieren mede belast geworden met de uitvoering van de hierbedoelde keuring van vee wagens. De Commissie A—I heeft, in verband hiermede het voornemen om houders van veewagens wo nende in het oostelijk deel van Zeeuwsch-Viaanderen in de ge legenheid te stelien hun voertui gen te Terneuzen ter keuring aan te bieden, mits de hierbedoelde voertuigen tevoren geheel gerei nigd zijn. Deze keuringen zullen geheel kosteloos geschieden. In verband met de propaganda, die op dit oogenblik voor eenige winterbespuitingsmiddelen voor vruchtboomen gevoerd wordt, ves tigt de plantenziektenkundigen dienst te Wageningen er de aan dacht van alle fruittelers op, dat nog niet aanbevolen kan worden de tot nu toe gebruikelijke be spuiting met vruchtboomcarboli- neum geheel door een bespuiting met andere middelen te vervangen. Bespuiting met 6—8 pet. car- bolineum moet vooralsnog als de meest aan te bevelen winterbe- spuiting voor vruchtboomen be schouwd worden. Waar spint- bestrijding noodig is, dient zij met een bespuiting met een minerale- olie-praeparaat te worden aan gevuld, welke ook tegen wantsen en bloedluis werkzaam is. Ten sterkste wordt aangeraden andere andere winterbespuitings middelen slechts proefsgewijs aan te wenden. AXEL, 25 Januari 1938. In afwachting wat er gebeuren zal, luistert men algemeen naar de radio en zoo vernemen we, dat het aan het electrisch stroom verbruik goed merkbaar is, dat deze dagen de luidsprekers meer dan gewoonlijk worden aangezet. De ondernemer van de radio centrale zorgt intusschen ook goed voor een duidelijke uitzending. Hooren we dat in de omgeving versieringen zijn gemaakt en ver regend, in onze gemeente bepaalt men zich tot de étalage's, die er dan ook mogen zijn. Nog nimmer zijn er zoovee! ooievaars in onze stad geweest. Ook zijn er al geweest, die het verwachte spaar bankboekje vergeten hadden I De feestcommissie wil, gezien de aanstalten, aan de avondcon certen nog eenigen luister bij zetten door een imitatie-fontein te doen werken en deze met een schijnwerper te verlichten. Verder is men hier en daar in stilte bezig voor den lichtstoet, die te mooier zal worden, al naar het wachten langer is. als het gerucht ging, maar men heeft het slot losgeschroefd en zich zoodanig verzekerd, dat het publiek geen toegang tot de kerk kon krijgen, alvorens de daders zelf onopgemerkt waren ont vlucht. Nu wordt de zaak van ver schillenden kant bekeken de een noemt het baldadig, de ander grappig; maar brutaal is het in ieder geval en men moet zich toch voor zulke „vak"-menschen wachten. Smokkelarij. Nog steeds geeft het prijsver schil van sommige artikelen in België en Nederland aanleiding voor degenen, die het wagen durven, daaruit winst te slaan. Petroleum, koffie, suike^, radio lampen en kleedingstukken wor den nogal eens frauduleus inge voerd en daarom is er strenge contróle, zoowel van Nederland- sche als Belgische zijde. Sedert eenigen tijd was bij de 34gische grensposten in Moer- beke, Wachtebeke en Overslag het vermoeden gerezen, dat met een personenauto groote hoeveel heden goederen uit Nederland op frauduleuze wijze België binnen werden gebracht. Vrijdagnacht slaagde deze auto erin, de op den weg opgestelde versperringen te passeeren. De dienstdoende dou anebeambten losten verscheidene schoten op den auto, waarop de bestuurder den auto in den steek liet en op de vlucht ging. De auto, welke daarop werd aange houden, bleek, naar het A. N. P. meldt, waaraan bovenstaand be richt is ontleend, een groote hoe veelheid koffie te bevatten. 'tls onbegrijpelijk, dat zulks niet meer gebeurt, want het zijn toch vaak dezelfde auto's van dezelfde kleur, die dezelfde reis maken. Men vraagt zich af of de chauf feurs dezer wagens hun smokkel waar beter weten weg te steken, dan of ze in het nachtelijk uur meer kans van slagen hebben. Werkkamp voor jeugdige werkloozsn. Het Prov. Comité van de Cen trale voor Werkloozenzorg, heeft aan de plaatselijke comité's in Zeeland een circulaire gezonden, betreffende het 9e werkkamp te Chaam, hetwelk 14 Februari zal aanvangen en 9 weken zal duren. Zij die wenschen ingeschreven te worden, moeten aangesloten zijn bij de arbeidsbemiddeling en een leeftijd hebben van 1722 jaar. Verdere inlichtingen geeft de secretaris van het comité, dhr. J. Lorier te Middelburg. De Z L M. In de op 17 Januari jl. gehouden Hoofdbestuursvergadering werd o. m. besloten Meer vergunning te vragen voor het schieten van houtduiven en Naar we vernemen is het nog niet gelukt de niet-officieeie klokluider van Zaamslag te ont dekken, niettegenstaande er ern stig naar wordt gezocht. De meening bestaat, dat men er echter niet gauw achter zal komen ook, daar men op geraffineerde wijze is te werk gegaan en de dader(s) niet van de domste schij nen te zijn geweest. Er is ook niet ingebroken of vernield, zoo- Faillissementen. Heden zijn door de arr.-recht- bauk te Middelburg failliet ver klaardR. J Rouw, steenkolen- handelaar, te Ho.k; curator mr. G. Tichelman, te Ter Neuzen. R. de Koek, slager, te Gro nen- dijk, gem. Hontemsse j curator mr. H. B. L. de Rechter, wonende te Hulst. J. Jongepier, timmerman, te Koudtkeike; curator mr. P. M. W. J. van der Slikke, te Vlis- singen. Goed afgeloopen. De arbeider W., woueude te St. Laurens, is ijjdens z(jn werk- zaamneden aan boord van het motorschip „Ruys", liggende aan de werf der Kon. Maatschappij ,De Schelde" te Viissingen, in een 15 meter diep ruim gevalleD, Zyu medearbeiders vreesden na tuurlijk het ergsie, doch de mao Te Saestilyk. Nederiandsch 's morgens dat on- Product behaaglijke gevoel weer zoo n ellendige aanval van migraine aankon digt, voorkom die door t4, volgens recept van Apotheker Dumont

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2