PIANOLESSEN Rechtzaken. Gemengd Nieuws. trachten aan te besteden: Het BOUWEN van een RAADHUIS, Verpachting perceelen TUINGROND. Dinsdag 25 Januari 1938, stelde de vragen,* waarom geor ganiseerd en waarom christelijk? Velen weten nog weinig van den bond, ondanks den moeilijken tijd. Er wacht feestvreugde, maar er is veel dat die vreugde voor den arbeider tempert. Er zijn nog 400000 werkloczen in ons land en dat doet spr. vragen Is het zoo, dat God deze wereld niet groot en rijk genoeg heeft geschapen voor ons allen Neen, zegt hij, als er iets mankeert aan onze samenleving, ligt zulks niet aan de Allerhoogste Majesteit, of aan Zijn wil om één lijn te trekken, om samen' te werken. Het is treurig, dat de opleving juist komt in die industrieën, die voor oorlogsdoeleinden werken. Wie dat bedenkt, wordt met angst vervuld en vraagt, waar moet het heen Spr. denkt aan het buitenland, maar ook in óns land zijn er nog zeer velen, die met een schrijnend loon naar huis gaap. Zeker, zegt spr., ook wij hebben onze fouten, al was het maar, dat er nog teveel zijn, die geen lid van onze organisatie zijn, af zoo wel, dan alleen om materieele voordeden uit de werkloozenkas. Ook dat moet anders worden. Spr. memoreerde de regeerings maatregelen voor sociale verbete ring, en vindt dat wel goed, maar daarom gaat het niet in de eeiste plaats We zien, dat alle machten samenwerken om het christendom te bestrijden en gelukkig hebben de extremistische stroomingen nog weinig invloed op ons volk, om dat we ons een klein en van God gezegend volk weten. Maar wie zal zeggen, welke machten van buiten hun invloed nog zulten doen gelden Spr. wekte daarom op om pal te staan voor het chr. sociaal beginsel, opdat we, ver trouwend op God, niet ten onder zuilen gaan. De voorzitter dankte in 't bij zonder dhr. Strijbis voor zijn rede en voorts allen voor hunne mede werking tot welslagen der ver gadering, waarna deze op de ge wone wijze werd gesloten. Opgemerkt zij nog, dat de zakelijke punten der agenda wer den afgewisseld door verscheidene voordrachten en toespraken, die blijkens het applaus goed in den smaak vielen. Nederlandsch Fabrikaat is de leuze waaronder het „Propa ganda Instituut Mefapro" hier gis teren en ook heden door woord en beeld reclame maakte voor enkele fabrikanten. Na een rede over „de verbruiker en de kwa liteit", waarbij speciaal aange drongen werd, dat men toch goed toe moet zien wat en waar men koopt, omdat er nog zooveel ge knoei en bedrog bestaat in de productie, ondanks de Warenwet, werden een drietal films ver toond. Vooral de kleurenfilm was zeer scherp en kleurecht. De derde phase was een bezoek aan de verschillende stands, waar in de besproken artikelen waren geëtaleerd. Iedere bezoek(st)er kreeg boven dien een reclameboek, dat even eens een aanbeveling was vooi de geassocieerden en waarbij een prijsvraag was ingesloten. Er was een druk bezoek. nieten, onraad geroken en zijn ze stiekum verdwenen, want men zoekt nog naar de(n) dader(s). Geen succes. Bekend is, dat een krachtige actie is gevoerd tegen verplaat sing van de aanlegplaatsen voor de veerbooten tusschen Walsoor den en Hansweert, en zelfs een comité onder voorzitterschap van burgemeester Lambooy daartegen sterk protesteerde. Het heeft echter niet geholpen, dank zij misschien sommige factoren, die hun actie minder in 't openbaar deden gelden. Het Comité tot behoud van de aaulegplaatsen van den Provin cialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde te Hansweert en te Walsoorden heeft van den Minister ven Waterstaat bericht ontvangen, dat op grond van het uitvoerig onderzoek, waarin ook de aanleg van een veer van den Noord naar Ossendrecht was be trokken, besloten is tot het ver plaatsen van de aanlegplaatsen van den veerdienst Hansweert— Walsoorden naar de nabij Krui- ningen en den Perkpolder te gra ven havens. Aan dit schrijven was toege voegd de mededeeling, dat met de uitvoering van deze werken spoedig een aanvang zal worden gemaakt. Mogelijk wordt de verbinding dan nog zoodanig verbeterd, dat men er een veer over de Schelde mee uitspaart. Loonopslag, enz. Naar men ons van betrouwbare zijde menedeelt, is door de directie van de Cie. Neerlandaise de l'Acöte besloten tot belangrijke verbetering van loon en arbeids voorwaarden. Zoo is het minimum uurloon verhoogd van 37 op 39 cents, terwijl de overige loonen met 6,5 pet. zijn verhoogd. Voorts is bepaald, dat voortaan 6 feest dagen per jaar zullen worden uitbetaald, nl. 2e Paaschdag, 2e Pinksterdag, Hemelvaartsdag, le en 2e Kerstdag en Nieuwjaarsdag, mits een dier laatste 3 dagen niet op Zondag valt. In de vacantieregeling, welke was bepaald op 6 dagen per jaar, is giet verandering gekomen. Een en ander gaat in op 1 Jan. 1938 met terugwerkende kracht. zangdag te houden. Naar alle waarschijnlijkheid zal deze ge houden worden te Kloetinge. (Mdb. Crt.). Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen twee slipovers. S. Hamelink Magrette N 44. I Predikbeurten te Axel. ZONDAG 23 JAN. 1938 Ned. Herv. Kerk. Voorin. 91/, ure D?. van Oeveren Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9.30 ure Leeskerk, Nam. 2 Aan het „British Hospital for Mothers and Babies" te Wool wich, bij Londen, werd het diplo ma kraamverpleging behaald door een drietal verpleegsters uit het ziekenhuis „Eudokia" te Rotter dam, onder welke onze stadge- noote mej. Truus Oggel Jd. Tot tijdelijk onderwijzer aan de bijz. 'lagere school te Breskens is benoemd dhr. H. J. Oggel, alhier. Te vroeg was men ook op Zaamslag in de weer met het verkonden der blijde boodschap. Een of meer bal dadige jongens hebben zich toe gang weten te verschaffen tot een der klokken en zijn gisterenavond om ongeveer half elf aan hel luiden gegaan. In korten tijd stond de geheele gemeente over hoop en zelfs uit de buitenwijken was men gekomen om mee te jubelen. Waarschijnlijk hebben de deug- „Zang Veredelt". Zaterdag hield de Zeeuwsche zangersbond „Zang Veredelt" haar algemeene vergadering te Goes onder voorzitterschap van den heer C. Flipse. Na de opening sprak de heer H. de Priester er zijn vreugde over uit, dat de voorzitter na zijn langdurige ziekte zijn functie weer kon waarnemen en wenschte hem uit naam van alle aangesloten vereenigingen geluk met zijn herstel. Als bewijs van de oprechte blijdschap, die er in den bond heerscht, bood spr. hem een keurige bloemenmand aan. De heer Flipse dankt voor deze hulde en sprak de hoop uit nog lang in 't belang van den bond te kunnen werkzaam zijn. De rekening over 1937 wees aan in ontvangsten f800 en in uitgaven f 242, dus een goed slot van f 558. Een voorstel van de vereeniging „Orelio" te Axel, om voortaan, als toevallig, zooals 't vorige jaar, twee vereenigingen in aanmer king zouden komen voor den wisselbeker, doordat ze hetzelfde aantal punten behaalden, terwij. één dier twee in 't bezit is van dien beker door haar prestatie in 't vorige jaar, niet meer te laten loten om dien beker, doch hem toe te kennen aan de vereeniging, die ze in haar bezit heeft, werd met groote meerderheid aange nomen, Men besloot, ook dit jaar weer een concours te houden. Haam- stede's Zangkoor zal dit jaar het concours organiseeren. Tot jury leden benoemde men wederom de heeren H. van Nieuwenhove te Breda en Ed. Flipse te Rotter dam, terwijl als plaatsvervanger werd aangewezen de heer P. Kallenbach te 's-Hertogenbosch. Elke vereeniging zal weder een verplicht en een vrij nummer moeten zingen. Men besloot ook dit jaar in Juli weer een kinder- Kokend water over een hond „Het is vreeselijk, zooals deze juffrouw de hond heeft toegetakeld, het is een schandelijk staaltje van dierenmishandeling, waarvooreen strenge straf dient te worden opgelegd", voegde de officier van justitie bij de Amsterdamsche rechtbank een bejaarde juffrouw uit Broek in Waterland toe, tegen wie hij een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden eischte. De vrouw, die in het bankje der verdachten plaats nam, is in het gelukkige bezit van een hondje. Het beest had teedere connecties aangeknoopt meteen „buurhond". Zeer tot ongenoegen van de oude vrouw kwam dehond van de buren regelmatig op bezoek bij haar viervoeter. Op zekeren dag besloot zij radicaal een einde te maken aan de vrijage. Zij wierp een kom kokend water over den bezoeker, die kermend een goed heenkomen zocht. Het arme dier was deerlijk verbrand en met wonden overdekt kwam het thuis. De veearts con stateerde direct, dat öf een bij tende vloeistof öf kokend water was gebruikt om het beest te verjagen. Van de ontstane huid ontsteking en de brandwonden is de hond thans echter hersteld. De vrouw hield vol, dat zij onschuldig was. Wel ha*d zij heet water over het straatje ge gooid, maar dat deed zij iederen dag. In geen geval had zij de hond opzettelijk geraakt. Pasgeboren kind te vondeling gelegd. Een bewoner van de Gerard Doustraat in Den Haag werd Woensdagnacht wakker, doordat een eigenaardig geluid van buiten op straat tot hem doordrong. Het leek, alsot iemand stond te huilen, doch toen hij van bed was gegaan en door het raam naar buiten Keek, zag hij niets en niemand. Ook zijn echtgenoote trachtte te ontdekken, waar het eigenaardige gehuil vandaan kwam, docbeven v-ls haar man, kon zy aanvanke lyk niet vaststellen, wat er buiten gaande was. Aangezien het gehuil aanhield schoot men het raam open en tien eerst was het voor de beide echtelieden mogelijk te zien, wat er in het nachtelijke uur in de verlaten straat eigenlyk gaande was Midden op straat zagen zij tot hun grooten schrik een pasge boren kindje, een meisje, liggen. De stakker had geen kleertjes aan, in den kouden nacht lag zij daar naakt op de straatsteenen De bewoner liep onmiddellijk de trap at en droeg het huilende kindje naar binnen. Hij wikkelde het in een peigDoir en liep direc' naar het in de nabijheid gelegen ziekenhuis Zuiewal, waar het ver moedelijk te vondeling gelegde kindje liefderijk is opgenomen. Per autoped op reis. Vrijdagmiddag zagen eenige ar beiders op den straatweg te Al- pöen a. d. Rijn een ongeveer 12- jarige knaap in een stortbui op een autoped voorbjjzeulen. Op hun vraag waar b(j ie dit hun- den weer op zyn autoped heen moest, antwoordde de knaap, dat hij op weg was naar zyn groot moeder, die te Hoerde in Gel derland woonde. Hij kwam uit Leiden, maar thuis beviel het hem niet meer, daarom had hij zyn spaarpot geledigd en een briefje voor zyn ouders achter gelaten, waarop de woorden „ik kom nooit meer terug". Hoawel de arbeiders het een sportieve prestatie vonden om 20 K.M. weg in stroomenden regen op een autoped at te leggen, achtten zij het toch raadzaam de politie te waarschuwen die de ouders met het geval in kennis stelde, waarop hy door zijn vader die hem per taxi kwam halen in de gelegenheid werd gesteld den moeilijken weg terug met een ietwat geriefelijker vervoermid del te maken. Smokkeitruk, die niot opging. Een vrouwelijke amateur smokkelaar, die uit Luxemburg de Duitscha grens wilde over schrijden, is door de hitte van een kachel verraden. Toen haar gevraagd werd, of zij iets had aan te geven, en zij ontkennend antwoordde, was de douanebeambte niet tevreden en verzocht hy haar in de wacht kamer te gaan, totdat hij een vrouwelyk ambtenaar had ge baald om haar aan den Ijjve te onderzoeken. De vrouw kreeg een plaats toegewezen by een kachel in het vertrek Toen d.e douanebeambte terug kwam, kon hij met een oogop slag vaststellen, dat zyD ver moedens juist gebleken waren de hitte van de kachel had namelyk een pak rundvet, dat de vrouw tusschen haar kleeren verborgen had, tot smelten ge bracht. Het vet was door baar kteeding heengedrongen en droop op den grond af De vrouw kreeg een flinke boete. In e6n dorp van Oost- Galicië hebben wolven een uit vyf personen bestaand gezin overvallen en omgebracht Uit Oostelijk Polen wordt ge meld, dat de wolven steeds meer tot de dorpen doordringen. Voor het eerst sinds vele tientallen jaren zijn weer groepen wolven waargenomen in de vroegere Pruisische provincies van Wes telijk Polen. Te Bari zyn in uitgeputten staat drie matrozen aangekomen van bet Gneksche stoomschip Merusca, dat in de Staat van Messina in een storm vergaan is. De mannen hadden op wrakstukken de kust van Cala- brië weten te bereiken en zijn te voet, in een week tijds naar Bari gekomen. De overige op varenden zijn waarschijnlijk ver dronken. Eleetrhch proefdorp. De Thüringer Eiekinzuatslie- feruugs Gesellscoatt A.G. te G tha heelt het dorp Burta n Tburingen ingericht als „elec- trisch proefdorp" om de moge lijkheden te onderzoeken voor een grootere uitbreiding van het gebruik van stroom in landbouw bedrijven en op boerderijen. De huighoudingen in de gemeente Burla worden op kosten der maaischappy voorzien van elec- trische kachels, gecombineerde kachel", warmwater apparaten, kokers voor veevoeder en andere electrische machines en appa raten. De dorpelingen krjjgeD deze inrichtingen voor den duur van een jaar kosteloos ter be schikking. En lest b.-st noemen we de kantooragenüa van het P.T.T.- bedrijf. In moderne uitvoering geeft dit eerst de tarieven voor post-, telegraaf-, telefoon- en tdex-dienst met allerlei inlich tingen. En vervolgens een prac- tische agenda met data en door lucht met foto's van het bedrijf in allerlei vorm, van af „de bode" op het platteland tot de radio zendingen te Kootwijk. Zij die veel „postzaken" hebben, zullen er een practische gids in vinden. Bekendmakingen. Burgemeester en We£ houders van de ge meente AXEL, zullen op 8 Febr. a s., des namiddags t. h>.if drie in perceelen Fundeering en metselwerk. Timmerwerk. Ijzerwerk. Lood- en zinkwerk en sanitair. Glas- en verfwerk. Electrische installatie. Ieder perceel afzonderlijk of gecombineerd of in massa. Bestek en teekeningen zijn vanaf 22 Januari a s. verkrijgbaar ten kantore van den Gemeente-Op zichter, Gentsche Vaartstraat No. 4 tegen betaling van f8.—(post wissel f 8 15). Bij inlevering van een compleet stel in behoorlijken staat zal tot twee dagen na de besteding f 4.— worden terugbetaald. Inlichtingen bij den Gemeente- Opzichter vanaf 29 Januari dage lijks van 1 tot 3 uur namiddag. Burgermester en Wethouders van AXEL brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij op des namiddags ten twen ure ten Gemeentehuize (ingang School straat) bij inschrijving zul len verpacnien voor den tijd van v ij f jaren: 9 perceelen Tuingrond gelegen aan de Buthdijk achter de voormalige Marechaussee kazerne. 5 perceelen Tuingrond aan de Bylocquestraat. 1 perceel gelegen aan de Wilhelminastr. en 1 perceel gelegen in de Oude Wijk (voor malige Kruitkelder. De Gemeente-Opzichter zal desverlangs nadere inlichtingen verstrekken. De biljetten moeten op dien dag voor des namiddags twee uur ten Gemeentehuize worden ingeleverd. Axel, 18 Januari 1938. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Ad verten tien. Kalenders, euz Meer en meer worden ook in plaats van kalenders zakagenda's uitgegeven. Zoo ontvingen we er o.a. van de Vereen, voor Vol kenbond en Vrede met verschei dene gegevens over deze ver eeniging. Maar in i bizonder noemen we in deze rubriek het Jaarboekje van West- en Oost-Zeeuwsch- Viaanderen, dat bij de fa. Brons wijk te Oostburg wordt uitge geven. Voor wie inlichtingen uit deze streek wenscht te hebben of te geven, is dit boekje onmis» baar. Het is o.i. ,de" vraagbaak voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons Dochtertje NINA PHARILDA EOU4RDA. P. E. A VELLEMAN DE GüYTENAER. Axel, 19 Jan 1938 Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan tot het geven van in AXEL en omstreken. Aanbevelend, Mej. JULIA DUYM, Walstraat, 19, Axel,,

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 4