Axelsche Courant. ABDIJSIROOP Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 84. Vrijdag 21 Januari 1938 Buitenland. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Kóu gevat op de luchtpijpen? AKKER' S verstèrkte Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Drukker-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede 131ad. Dialect of geen dialect. Onder dezen titel lazen we in „Zeelandia", het maandblad van de vereeniging van Zeeuwen te Rotterdam, dat ons van bevriende zijde werd verstrekt, het volgende, dat misschien onzen lezers wel belang inboezemt, omdat Axel er nogal eens in wordt vernoemd. We namen het daarom over met toestemming van den schrijver, die aldus aanvangt(n.s.) 'k Za ma daelijk mee te deure in uus vallen ên dan wou ik dï seggen Altied 'tzelvde (maakt hiervan s.v.p. niet dezelfdewant wij Zeeuwen zijn immers de trouwste mannen en vrouwen der wereld ga gauw vervelen b.v altied brie mee 'n putje in 't midden voo de stropie zou gauw tegenstaan, al is 't altiet een aorige striet om het putje nie deu te breken. Zo is 't ook mee vossesoppen, utse- put, efrepels mee spekjes ên azien, èrtesoep, papkost, enz. Z ifs mee biefstik en zelfs mee m issels Ook voortdurend „dialect" zou vervelend kunnen ooren. Daarom gaan'k noe over tot d'Ollanse schrieftrant, voo zolank as 'tuurt teminste Je moeten ook nie verheten, da 't Sinterklaas was en da'k ok a 71 bin! Sedert 1 Juli 1885 heb ik mijn werkkring (onderwijs) gehad bui ten mijn geboorteplaats (Axel). Mijn vrouw is van dezelfde plaats geboortig. Onder elkander spre ken we nog wel eens een bitje Axels, maar in 't bijzijn van dt kinderen (vuve) deed ik persoon- soonlijk üat met opzet nooit. Mijn vrouw was hierin minder streng en gelukkeg maar ook, want de kinderen vonden het vaak leuk als ze hun moeder op een Axels woord of een Axelse uitdrukking konden betrappen. Ze lagen niet op ae loer hoor Maar ze hadden er dan schik in. „Groots" praten zou beslist de sfeer bedorven hebben. Toch is het wel eens voorgekomen, dat een kind op school in schriftelijk werk (dictee of ander taalwerk) een fout maakte tengevolge van herhaaldelijk ver keerd horen thuis, b.v. eigent-lijk voor eigenlijk. Dat men aan mij altijd nog heeft kunnen horen, dat ik een Zeeuw ben, heeft niet gelegen aan een verkeerde uitspraak, doch aan de duidelijke uitspraak van de n op het eind (Oud minister van Buitenl. Zk., Jhr. De Gratff spreekt die n nooit uitis dat zuiver?) evenals bij de Friezen en Groningers en vooral ook aan de intonatie, de manier van spre ken, waarschijnlijk gekenmerkt door een zekere gemoedelijkheid, althans geen afgebetenheid. Dat sjluiige in de Zeeuwse spreektrant mag ik zelf nog altijd zo grfag van anderen horen. Ie gebod: Ouders, gaat zo veel mogelijk Uw kinderen voor in het zuiver spreken der Neder landse taaldit kan zelfs in hun belang zijn Ik weet wel Wie spreekt zuiver Nederlands ?Tracht het in elk geval te doen in het bijzijn van Uw kinderen op na tuurlijke wijze. Verder: Wie jaren boven de Moerdijk heeft gewoond als Zeeuw(-se) en in zijn (haar) be- tukkmg verplicht is geweest, zt-drlijk verplicht, althans zoveel mogelijk zuiver Nederlands te spreken, spreekt zijn (haar) dialect met meer (hoewel hij of zij dat nooit verleert), tenzij enigszins in de huiselijke kring of temidden vin familieleden en rasgenoten. Dat zuiver spreken is hem (haar) tenslotte zo eigen geworden, dat hij (zij) zelfs op de Clubavonden van Zeelandia geen dialect meer spreekt. Het zou plat „boers" (vergeeft mij dit woord, ik bedoe er niets minderwaardigs mee, volstrekt niet) klinken in zijn (haar) eigen oren. Het kostte zelfs den verdienstelijken spreker, toneelspeler, regisseur en hoogst actieven heer Kraak enige moeite om in zijn toespraak vóór de opvoering van „Een lot uut de ioterieë" geen goed Hollands woordje er tussen te zeggen. Dialectisch schrijven geeft minder aanleiding tot afwijkingen, dan zit men rustiger in oeft m'n z'n broek nie op t'ouwen bij de zakken. Da voddert ook andacht 2e GebodNeemt niemand kwalijk op clubavonden of bij gesprekken elders tussen rasge noten, wanneer Zeeuwen Hol lands spreken. Dat is immers nu eenmaal hun omgangstaal ge worden. Als ik bij een ontmoe ting met Zeeuwen mijn oor te luisteren lag en dan eens hoorde zo'n echt teken van je moeders taal, nog niet geheel afgelegd, dan geniet ik daarvan. Ik kom veel in aanraking met een leraar in 't Frans hier, ook geboren Axelaar. Hij heeft veel studie gemaakt van de herkomst van woorden in het Axels dialect, die door een met-gestudeerde niet zijn thuis te brengen en zelf heb ik ook veel aan die afleidingen (herkomsten) gedaan. Bij onze gesprekken hierover hebben we dan wel eens schik„le ei op z'n faalje hat", zit toch niet zukke toten te trekken, een ravelje van 'n wuuf". Weet gij lezer de herkomst van die woor den, afkiding of vervorming? Of misschien van „koeieneren, poelepetane, ratjetoe, kokkienen" (langwerpige smalle peperhuisjes, gevuld met gebrande stroop) enz., enz. Weet een Zuid-Bevelander de herkomst van „kacheltje" voor een veulen Ik weet het ook niet. Zo zijn er honderden woorden. Verzamelt ze eensGaat ook eens na, of een bepaalde klinker, aa, ee, ie, oo, uu of tweeklank ei, ij altijd op dezelfde wijze ver basterd wordt uitgesproken. In Axel b.v. vier voor vuur, maar niet mier voor muur. Hoe uat komt? „Nie altied 'tzelfde" schreef ik in de aanvang, of beter gezegd allied 'tzelfde gaat ver velen. Veel hangt hier ook af van het belangrijke van de in- noud. 3e GebodLaten wij allen, leden van Zeelandia, de belang rijkheid en vermakelijkheid van ons dia'ect en de humor, waarin de Zeeuwen zo sterk zijn, trach ten te behouden. Let maar eens op bij verjaardagen en andere huiselijke bijeenkomsten, ook op vergaderingen e d.g., hoe vaak getracht wordt, iemand door een Humoristische zet in het zonnetje te zetten Owee, wie dan geen kwinkslag terug kan slaan. De lachers sparen hem met, ook wel eens naar niet, maar dat komt minder voor, want de Zeeuwen zijn te galant om een jongedochter of vrouw in 't otje te nemen en. ouwe mensen ooren vanzelfs ontzien. 4e Gebod. Afwisselend dialect in de bijdragen, maar liefst zoo tussendoor besschrieviengen van ouwe zeden in gebruken leuke ot wè droevige hevallen, een bitje geleerteit of geschiedenis noe ên dan kan ook heen kwaat. Anpessant allema vee zegen in t nieuwjaar oor I Jan Debuut. Het Vaticaan en Duitschland. De Paus waarschuwt de ltali- aansche boeren, die in Duitsch- land zullen gaan werken. Hij heeft twintig bisschoppen en twee duizend priesters, allen Italianen, ontvangen, die behoorden tot hen, die door Mussolini werden be dankt voor hun werk in den graanoogst. De Paus hield een lange rede, waarin hij de priesters loofde en hij sloot zich aan bij de woorden van Mussolini over het grootsche werk ten gunste van de landbou wende bevolking. Ten aanzien van de wolken aan de overzijde van de Alpen zeide de Paus, dat hier nog geen „mooi weer" te verwachten is en hi waarschuwde eenige Italiaansche boeren, die binnenkort in Duitsch land zullen gaan werken, tegen de gevaren, welke hun katholiek geloof bedreigen, in het land van het nationaal-socialisme. Havas voegt hieraan toe, dat deze opmerkingen, juist vóór Hitler's bezoek aan Rome, van belang zijn. Men zegt dat de Paus met Paschen naar Castel Gandolfo zal vertrekken en dus tijdens Hitler's bezoek niet aanwezig zal zijn. De „Nalional-Sozialistische Hef- te", vroeger geredigeerd door Hitier, thans dóór Rosenberg, publiceerde een heftig artikel tegen het Vaticaan, getiteld „De politiek van Rome tegen de na- tionaal-socialistische opvattingen." De katholieke pers, aldus het tijdschrift, wil de idealen van het Derde Rijk niet begrijpen. In een ander artikel in hetzelfde tijdschrift wordt het Duitsche protestantisme beschuldigd van ontrouw aan de Luthersche tra ditie en van slaafschheid jegens Rome. Sluiting van cafés. Volgens den correspondent van de N. Rott. Crt. te Stockholm heerscht er, voor het eerst sinds vele jaren, in Zweden een heel het land omvattend arbeidsconflct, waarvan het publiek in belangrijke mate de dupe moet worden. Reeds weken lang zijn er ge schillen ontstaan in het hotel-en restaurantbedrijf en ondanks be middelingspogingen door de Re geering zijn de verhoudingen zóó zeer verscherpt, dat men van verder onderhahdelen afziet. Het gevolg is sluiting van alle eet- en slaapgelegenheden in den lande, die maar eenigszins den naam van restaurant of hotel verdienen. Dinsdagmorgen zijn alle restauratie-rijtuigen van de spoorwegen, op het rijtuig voor het traject Stockholm—Gavle na, in de wagon-depots blijven staan en is ook de verkoop van koffie en kogelfleschjes en broodjes in de treinen op practisch alle tra jecten gestaakt geworden. Woens dag volgde uit sympathie met de actie van de restauranthouders de sluiting van de zaken der georganiseerde caféhouders. In totaal zijn ruim twintigduizend werknemers uitgesloten. De kans, dat het conflict spoe dig bijgelegd wordt, lijkt zeer gering. De eischen van beide kanten liepen té ver uiteen, dan dat men eenig compromis mogelijk achtte. Men moet aannemen, dat er eerst wijziging in de situatie in treedt, wanneer een van beide partijen, eventueel noodgedwon gen, bereid is haar eischen voor een goed deel prijs te geven, óf wanneer de regeering ingrijpt om het conflict in verband met de groote belangen, die er mee ge moeid zijn, tot een einde te bren gen. De bond van handelsreizigers voorziet ernstige gevolgen voor handel en nijverheid, nu zijn leden gedwongen zijn naar huis terug te keeren. In verschillende groote steden zijn voorbereidingen ge troffen, opdat de hotelgasten, die niet bij familie of kennissen on derdak kunnen, hun intrek kun nen nemen in vrij primitieve slaapgelegenheden, die feitelijk voor zomersche schoolreisjes zijn bestemd. Om een voetbal Nabfj de haven van Den Hel der waren het voetballen, waarby een van hen den bal in het water trapte die in het Marsdiep afdreef Twee hunner ging dit zoo ter harte, dat zij een visschersvlot losmaakten en daarmee het bruine monster achterna gingen Door dan stroom dreef de ba] echter geheel naar zee, terwyl ook de jongens met hun bootje den koers kwijt raakten. Eenige uren dreven ze zoo rond, ten prooi aan regen en wind, tot ze tenslotte nabij het vliegkamp De Mok op Texel op het strand ge worpen werden. De bemanning van het vliegkamp nam de door natte en verkleumde jongens op en stelde de doodelijk veront ruste ouders telefonisch in kennis van de behouden aankomst Na den nacht op de Mok te hebben doorgebracht, werden ze 's anderen daags per bootje naar Den Helder teruggebracht. Hun bal is echter waarschynlyk een wereldreis over de zeeën aan gevangen. In een perceel te 's-Gra- venhage heeft zich een persoon door opensluiting van de voor deur toegang verschaft. Toen de familie S. omstreeks zes uur thuis kwam vond zy de deur op de knip. Terwijl mevrouw by deze deur postvatte, ging de heer S. op onderzoek uit aan de acbterzjjde van het perceel. Juist toen hij de poort wilde binnengaan, kwam er een man uitrennen, en zag de indringer kans te ontkomen. Toen de familie haar woning betreden had, ontdekte zy, dat een aantal sieraden, ter waarde van ongeveer 700 was ver dwenen. Een jongmensch dat in geldverlegenheid zat, heeft een nieuwe manier gevonden om hier uit te geraken. Er stond op zijn spaarbankboekje f 24.Hij zette er eentje voor en liep naar het postkantoor, waar hij zoo beschei den was om slechts f 40.op te nemen. Een week later inde hij weer 40.Teneinde het bedrog niet te doen uitkomen, zond hy zijn boekje niet op voor de rente-byachryving, zooals soli de spaarders jaarlyks doen, maar ook zonder boekje houdt dehoold- administratie van de Rijkspost spaarbank de staten by en zoo kreeg het postkantoor dezer da gen opdracht om by den onver schilligen belegger het boekje te halen, niet zoozeer vanwege de rentebyschrijving als wel omdat de cyters van het tegoed en de uitbetaling niet klopten. De jon geman vertelde, dat hij het boekje niet meer had. De politie werd in de zaak gemengd, waarop de jongeman heelt bekend, dat bij de fraude heeft gepleegd om het tekort te dekken, dat hij als agent van een maatschappij, tnet wie hij moest afrekenen, had ge maakt. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Tekort van f15 000. Reeds eenigen tijd had het bestuur van den r.-k. Boeren bond te Dongen verdenkingen tegen zyn tweeden boekhouder F. E., die er een luxueuze le venswijze op na hield. De con trole bracht ernstige verval- schingen en tekorten aan het licht, waarna de burgemeester onmiddellijk tot aanhouding over ging. Terstond heeft deze be kend door valsche boekingen gedurende ongeveer 8 a 9 jaar kleinere bedragen thebben ont vreemd, waardoor thans een tekort van ruim 15 000 zou zyn ontstaan, welk tekort even wel vermoedelijk tot 20 000 zal oploopen. Clinge. Gehuwd. Victor Bolssens, 31 j. en Argelie de Lee, 20 j. Eugeen Schuddings, 23 j. es Alice Warrens, 22 j, Donatus de Block, 80 j. en Mathilda van Boven, 26 j. Pe trus Drumont, 34 j. en Julia Bauwens, 28 j, Geboren. Camillus, z. van Petrus de Vos en Yvonna van Gijsel. Willy, z. van Renè van Gremberghe en Yvonna van Vlierberghe. Etienne, z. van Cornells Schyvenaars en Bertha van Boven. Leonie, d. van Jo seph van Putte eu Helena van Bogget. Eduard, z. van Pieter van Stappen en Maria Mariman. Elodie, d. van Willem Broekaert en Maria Lockeieer. Overleden. Pieter van den Brande, 64 j., echtg. van Philo- mena Herrewegh. Hontenisse Gehuwd. 28 Dec. Alphousus Cornelissens, 33 j. eu Alouisa Fassaert, 30 j. Augus- tinus Derycke, 30 j. en Elisa van Esbroek, 27 j. Arthur Borgers, 30 j en Elisabeth Pieters, 25 j. Geboren. Johannes, z. van Josephus Bun en Bertha de Bruyn. Theo, z. van Eugenius de Keyzer en Rosalia van der Poel. Louise, d. van Willem Mahu en Martha Buijsrogge. Wilfrieda, d. van Alouisius Burm en Johanna Colpaart. Angèla, d. van Theodorus van Puyvelde en Martha Ongenae. George, s. van Eduardus Pauwels en Pau lina Vink. Jeanette, d. van Albert van der Poel en Angela Morres. Hubertus, z. van Ja cobus Duerinck en Theresia Story. PauliDa, d. van Petrus de Kort en Anna van Steven- daal. Josina, d. van Josephus d'Hont en Josephina Kegels. Marcellinus, z. van Emilius Eg- germont en Martha Voet. Ber- nardus, z. van Desiré van Kerck- hoven en Cornelia Heydens. Overleden. Petrus Morres, 57 j., echtg. van Maria Muller. Eduard Sponselee, 9 m., z van Petrus en Melanie de Kerf. Nenzen. Overleden. Maatje Dieleman, 77 j., d. van Petrus en Cornelia Verpoorte. Jeanna Geensen, 80 j., wed. van Gillis Drabbe. Pieternella Dieleman, 61 j., echtg. van Johannes Rie- mens. Marinus van de Wege, 50 j., echtg. van Alida van Alten. Pieter Romeyn, 75 j., echtg. van Maria Lansen. Johanna Wadde van Roon, 60 jechtg. van Pieter Gerreman. Hendrik de Feyter (van Axel), 24 j., echtg. van Marrigje Verstraten. Jan Stoffels (van Zaamslag), 6 j., z. van Adriaan en Maria Risseeuw. Johanna van den Berg, 43 j., echtg. van Cornelis van Over- aeeke. Mechgelioa Huijssea, 89 j-, weduwe van Rokus Harms. Charles Verscbraegen (van Koe wacht), 6 j., z. van Alphonse en Veneranda de Vos. Jan van Drongelen, 78 j., echtg. van Maatje Overdulve. Theophile van Heesbeke, 68 j., x. van Augustus en Beatrice Kamoen (van W6stdorpe). Willem van Drongelen, 80 j., wedn. van Taaneke Oppe. Bonna Plat- teeuw, 76 j., wed. van Jan Smies. Magdalena Savoy, 60 j., echtg. van Jacobus van Mosse- Telde (van Axel). - 12 cachets 50 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Die snijdende Noordenwind is oorzaak dat menschen met zwakke luchtpg- pen dadelijk gaan hoesten. Past op, grijpt nog heden in, want ge staat meer dan anderen bloot aan een chronische bronchitis, die lang duurt Verzorg U daarom dadelijk met het voor U aangewezen middel, de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop. Dat is een natuurlijk kruiden middel en werkt zacht en grondig op Uw aangedane slijmvliezen. Bovendien is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtig hoest-bedwingende stof codeïne, welke uiterst snel en verrassend Uw hoest verdrijft en Uw bronchitis tot staan brengt. Terecht noemt men thans Akker's Abdij siroop om zijn bijzondere samenstelling ,,'s Werelds béste Hoest-siroop want de werking bij Hoest, Griep, Bronchitis, Asth ma is werkelijk verbazing-wekkend, dat zult U bij de aanwending ondervinden. Flac. 90 ct., f 1.50, f 2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 3