DAMPO KaadsversJag. ding en zeide, dat juist.het niet- belangrijke karakter dezer voor stellen toont, dat we tot nu toe niet van den goeden weg af waren. De regeering heeft geen beperking van het kiesrecht noch van de persvrijheid op het oog gehad en zij beoogt ook niet eenigen maatregel van verschij ningsverbod. Afgezien daarvan zou door een verschijningsverbod het individuetle karakter van art. 7 de vrijheid voor een ieder om zijn gedachten door de drukpers tot uiting te brengen, niet worden aangetast, omdat er dan toch andere organen open blijven om die uiting mogelijk te maken. Slechts in een allerdringendst geval zou de regeering tot den bedoelden maatregel overgaan. De Kamer is tot nadere bijeen roeping uiteengegaan. Nienwe gezint. Bij Kon. Besluit is mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het Belgische en bij het Luxemburg- sche hoj. Neus en Hoofd verstopt. De Dinsdagmiddag alhier ge houden vergadering van den Gemeenteraad had voor het pu bliek een kort verloop. Zooals gemeld, waren alle leden, behalve de heer C. T. van de Bilt aanwezig, toen de Voor zitter, Burgemeester Blok het openingsgebed uitsprak en zijn Nieuwjaarsrede hield, die we in ons vorig nummer meldden. De agenda bestond uitsluitend in enkele formaliteiten, maar hiervan was er één, die voor de gemeente van groot belang was, nl. het vaststellen van bestek, enz. voor het te bouwen gemeente huis. Na vaststelling van de notu len van 30 Nov. en 16 Dec 1937 werd mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken: Het telegrafisch antwoord van H. M. de Koningin (reeds vroeger gemeld). b. Bericht van verdaging door Ged. St. omtrent hunne beslissing op de begrooting 1938. c. Idem van goedkeuring van het verstrekken van kapitaal door den Bond van Beambten der n.v Philips Gloeilampenfabriek. d. Idem, dat de Commissaris der Koningin zich niet kan vereenjgen met afschaffing of vermindering van emolumenten van gemeenteveldwachters. e. Idem van goedkeuring van de verordening voor precario rechten. f. Proces-verbaal van kasop name bij den gemeente-ontvanger. Hieruit blijkt, dat het batig slot over 1936 bedraagt Ten bate van 1937 komt nog Inkomsten over 1937 gew. dienst Idem kap. dienst Hondenbelasting Schoolgeld Beerruiming Totaal... Nadeelig slot 1936 Uitgaven 1937 gew. dienst Idem kap. dienst f 6920,83 f 3500,— f 175253.55 f 654698 40 f 6 50 f 5,20 f 7.— f840391,48 f 185,62 f 170735,17 f648318.62 van het onderwijs in Uw gemeente. Volgens haar mening mag die toestand goed worden genoemd. Dit is zeker in de eerste plaats te danken aan de ijver en toe wijding van het personeel der scholen, dat vaak met grote, té grote klassen, de dagelijkse arbeid moet verrichten. Een betere klasse-indeeling kon in verschei dene scholen worden verkregen door de hub van kwekelingen met akte Het onderhoud der gebouwen diene steeds een voor werp van de zorg der Gemeente en Schoolbesturen te zijn. Ge lukkig mocht de commissie ook hier verbetering constateeren, ter wijl zij hoopt, dat de verbeteringen mogen worden voortgezet. Klachten over minder goede toestanden of ongewenste ver houdingen hebben de Commissie niet bereikt. Namens de commissie, Voorzitter, J. C BOM, Secretaris J. J. DE RIDDER. h. Dankbetuiging van het be stuur van de vereen. „Ambachts bc lang" voor de toegezegde sub sidie. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. I. Voorts was ingekomen een adres van den Ned. Bond van Hotel-, Koffiehuis-, Restaurant houders en Slijters, houdende verzoek om, in verband met de te verwachten blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin, alle be lemmeringen als tapverboden. sluitingsuren en bepalingen van de daartoe eventueel verschul digde vermakelijkheids-belasting en of andere rechten worden opgeheven of vrijgesteld, dan wel deze rechten, ten zeerste zullen worden verminderd. B. en W. deelden hierop mede, dat het op grond van de bepa lingen van de verordening op de vermakelijkheidsbelasting, de be langhebbende personen, die dat gevraagd hebben, de gevraagde vrijstelling hebben verkregen en wat het sluitingsuur betreft, de burgemeester -als hoofd van de plaatselijke politie zal de belangen van die categorie van zaken- menschen niet schaden door be perkende bepalingen op te leggen Ook dit schrijven werd overi gens zonder bespreking of hoof delijke stemming voor kennisge ving aangenomen. Punt 3 hield in de benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het L. O., wegens periodieke aftreding van dhr. P. de Klerk. Door de commissie was als no. 2 aanbevolen dhr. K. Booij, hoofd oer Chr. Landbouwschool. Herkozen werd dhr. De Klerk met 9 stemmen. Dhr. Booij had 3 stemmen. Aangezien het destijds aan gekochte terrein aan het Buth- straatje als woonwagenkamp in gebruik is genomen, moest de voor dit doel bestaande verordening op woonwagens in deze gemeente gewijzigd worden, wat betreft de aanwijzing van het nieuwe per ceel in plaats van het oude per ceel in de Oude Wijk. Z.h s. werd hiertoe besloten. Punt 5 bevatte een voorstel tot vaststelling van bestek en voor waarden voor den bouw van het Raadhuis. De voorbereidende werkzaam heden betreffende den bouw van het Raadhuis voor deze gemeente zijn thans zoover gevorderd, dat het college van B en W. in overleg met de Raadhuiscommis sie het bestek met voorwaarden veer anderhalf uur in besloten zitting zou onderhandelen. En toch ligt het, achteraf beschouwd, zoo'n beetje in de lijn van de samenstelling van ons Axels Kabinet. Als we weten, dat over aankoop van de Herv. pastorie, slooping en nieuwbouw van het stadhuis eveneens eenige geheime conferentie's en vergaderingen zijn gehouden, zonder dat het publiek er iets van wist en toen op eens als een slag bij helderen hemel een voorstel daartoe met groote meerderheid werd aangenomen, is het wel begrijpelijk, dat ook nu weer de deuren voor de be raadslaging dezer interne aange legenheid werden gesloten. Toen de schel luidde voor de heropening der openbare zitting, was „het publiek" wachtens- Jioorende aad ter Totaal... f819239 41 zoodat in kasmoest zijn f 21152,07 hetgeen overeenkomt met de ge toonde geldswaarden en beschei den. De staat van door den gem.- ontv. gedane voorschotten bedroeg in totaal f 119,62. g Verslag van de Commissie van toezicht op het Lager Onder wijs, luidende als volgt(n.s.) Edelachtbare Heren, De Commissie van toezicht op het lager onderwijs biedt U hierbij haar verslag aan over de toestand annex de daarbij b teekeningen aan den vaststelling kon aanbieden. Voorgesteld werd le. dit bestek met voorwaarden en teekeningen vast te stellen zooals ze zijn aangeboden 2'. B en W. met de Raadhuis commissie te machtigen de noo- dige stappen te doen voor den bouw en inrichting van het nieuwe Raadhuis en al datgene te ver richten, wat noodig blijkt te zijn voor het daar»stellen van het gebouw. Het was te verwachten, dat deze hoofdzaak van de agenda wel eenige bespreking zou uit lokken. Maar niet hadden we verwachti dat men hierover onge- moede verdwenen en bleef dus alleen de pers over om te hooren, wat in den boezem van den Raad natuurlijk bekend was. De VOORZ. deelde dan mede, dat de Raadhuiscommissie in overleg met Burg. en Weth. het eens waren geworden over de plannen. Z.h s. werd hierna besloten den bouw volgens bestek en teekening te doen uitvoeren. Omtrent de voorwaarden be stond echter nog verschil. B. en W. stelden voor om den bouw over 3 weken publiek aan te be steden, n.l. op 8 Februari a.s. en in de voorwaarden op te nemen, dat de Axelsche aannemers een voorsprong krijgen van 2 pet. Dit was echter een voorstel van de meerderheid van Burg. en Weth. Wethouder VAN BENDEGEM vroeg hierop het woord en zeide niet accoord te gaan met dit voorstel, omdat hij tegen dien voorsprong is voor de Axelsche aannemers. Deze hebben nl. reeds een voorsprong, doordat is be paald, dat 70 pet. der werklieden uit Axelsche arbeiders moet be staar, tegen de plaatselijke loonen. Spr. ziet in die clausule een cadeautje van f800 voor den Axelschen aannemer, die het werk heeft. En aangezien in deze tijden de belastingpenningen toch al zuur genoeg moeten worden op gebracht, meende spr. zoo'n cadeau niet gerechtvaardigd. Dhr. FANÓY gaf namens de raadhuiscommissie een verklaring, hoe men tot dat voorstel was gekomen. Er waren twee stroo mingen, le publieke aanbesteding zonder bevoorrechtingen 2e aanbesteding alleen onder de Axelsche aannemers. Aangezien partijen niet overeen kwamen, is men zoo gelukkig geweest een bemiddelingsvoorstel te krijgen, waarbij le twee pet. korting zou gegeven worden voor de Axelsche aannemers, 2t zou bepaald wor den, dat men 70 pet. Axelsche werkkrachten zou nemen en 3e om hierdoor de Axelsche inge zetenen zooveel mogelijk ter wille te zijn. Spr. is overtuigd, dat dit voor stel niet is gedaan om een cadeau te geven aan de Axelsche aan nemers, maai om overeenstem ming te krijgen. Hij vertrouwde dan ook ten volle, dat de Raad met hem van meening zal zijn, dat hier geen cadeau van f800 werd gegeven. De VOORZ. bracht het voorstel hierna in stemming, dat met 10 tegen 2 stemmen werd aange nomen. Tegen stemden dhrn. P. van Bendegem en De Jonge. De omvraag Dhr. DIELEMAN vroeg of de geruchten waarheid bevatten, als zoude aan de werkloozen in plaats van een kolenbon van f 1.30 nu slechts een zak cokes van 60 cent worden verstrekt. En zoo ja, wat zijn dan de be weegredenen van B. en W. om de inkomsten van die menschen weer met 70 cent te verlagen nu toch hun steun al verminderd is Als het nu nog 2 mud was, dan kon het nog, maar bovendien is cokes heelemaal niet geschikt voor gewone kachels, zoodat de menschen hun kachels kapot stoken en dan moeten ze er nog om komen ook I De VOORZ zegt, dat inderdaad 1 maal per maand mud cokes gegeven wordt en wel in op dracht van Burg. en Weth. Mis schien zijn daaraan bezwaren verbonden, maar vroeger waren er eveneens klachten. Dhr. OGGEL lichtte deze zaak nader toe, door te zeggen, dat er vroeger reden tot klagen was, omdat toen uitsluitend cokes werd verstrekt en die cokes ook te grof was. Nu is er zgn. parelcokes en die is er nogal veel en men dacht als die gemengd met de kolen wordt gebruikt het dan goed zou gaan. Verschillende menschen, die deze cokes moeten koopen, hebben ze graag. En dan het bezwaar, dat men er om moet komen, acht spr. al heel klein. Als men werkeloos is en dus heelemaal niks te doen heeft, kan het toch geen bezwaar zijn, dat men gratis een mud cokes kan halen Dhr, DIELEMANDat er veel cokes is, kan geen reden zijn, want B. en W. weten zeer goed, dat de directeur wel raad weet met zijn cokes. Dhr.P. van BENDEGEM deelde als voorz. van de gascommissie mede, dat het hoofdzakelijk gaat over de parelcokes, welke alleen in Holland wordt gebruikt en dan per schuit moet worden vervoerd Nu dachten we, dat we die cokes voordeeliger hier konden geven aan de werkloozen en spr. voor zich ziet daarin geen bezwaar, want ei wordt om gevochten. Dhr. DIELEMAN herhaalde, dat de menschen vroeger f 1,30 kre gen en handhaafde ook het be zwaar, dat cokes niet deugt voor de kachels. Het moet z.i. niet te doen zijn om die cokes aan de arbeiders kwijt te komen, deze mogen de dupe niet worden van minder afzet. Waarom niet den maatregel gevolgd, welke de Minister aangaf? De VOORZ zeide het nog nader te zullen overwegen. Dhr. OGGEL wees op de span ning in zake de blijde gebeurtenis in ons land en op de mogelijkheid, dat ook hier tegelijkertijd een gezin met een geboorte verblijd werd. Dit isin de feestcommissie besproken, maar de kas laat niet toe er een bedrag voor te be stemmen. Daarom wilde spr. voorstellen, dat de Raad b.v. een spaarbankboekje met f25 beschik baar stelde. De VOORZ. zeide, dat het niet de gewoonte was om bij de rondvraag voorstellen in behan deling te nemen, doch bij dit spoedeischend geval wilde hij een uitzondering maken en ge loofde hij, dat wel niemand daar tegen zal zijn. Z h.s. werd alzoo besloten. Dhr. C. VAN BENDEGEM wees op den slechten toestand van den weg aan den Buthdijk, waar hij het vorig jaar al over sprak. Toen werd gezegd, die weg is niet van ons en desgevraagd werd beloofd den toestand te construeeren. Nu heeft de nafunr dat gedaan en zoodanig, dat men het pad per fiets niet berijden kan. De VOORZ. zei onderzoek toe. Dhr. FANOY wees op de bal dadigheid der jeugd, waardoor de muziektent nu speelplaats gewor den is en zoowat gesloopt zal worden. De VOORZ. vroeg hierop, wie de opvoeders der kinderen zijn, de burgemeester, de veldwachters of de ouders Meermalen is «r toezicht op gehouden en tever geefs. Z. i. moesten in de eerste plaats de ouders meewerken. Te toestand is hem niet onbekend, want de vorige week heeft hij het nog persoonlijk kunnen consta teeren. Dhr. FANOY gelooft, dat er wel ouders zijn, die erop wijzen, maar als de politie niet strenger toeziet, helpt het niet. Nadat de vergadering met ge bed was gesloten, nam dhr. OGGEL nog de gelegenheid waar, om nu nog allen tegenwoor dig zijn als voorzitter aan de feestcommissie den raadsleden uit te noodigen aanwezig te zijn bij de samenkomst in de Geref. Kerk en aan het Bylocqueplein, bij het planten van den Oranje-boom. De BURGEMEESTER achtte zich genoodzaakt bij dit feit de raadsvergadering te heropenen en even „officiéél" toestemming te vragen tot het planten van den boom, hetgeen natuurlijk z.h s. geschiedde. AXEL, 21 Januari 1938. Ter aanvulling van het feest programma deelt men ons nog het volgende mede Op het oogenblik, dat het pu bliek zich op het Bylocqueplein verzamelt en ook daar de stoet wordt opgesteld voor het défilé, zal men daar door een bepaalde install it e de aanwezigen in de gelegenheid stellen om de radio rede van dr. Colijn te beluisteren. Daarna zal worden overgegaan tot het planten van den herden kingsboom en zullen door den voorzitter van het feestcomité en den burgemeester toespraken wor den gehouden. We vernemen nog, dat ook de beide fabrieken te Sluiskil de sirene's zullen doen loeien, bij het vernemen der blijde gebeur tenis. Het was te vetwachten, dat' na aanhoudende en zware regens der vorige weken het waterpeil zou stijgen. Als steeds doet zich trouwens in deztn tijd de hooge waterstand in Belg gelden. Het Waesland wordt door beekjes en zijtakken doorsneden van de Schelde, de Leye en de Rupel en die beekjes krijgen, behalve van het stijgende water in de groote rivieren, bovendien door den omringenden bodem ook nog watertoevoer, zoodat ze meters breeder worden en gansche vlak ten onder water zetten. Maar als gevolg daarvan wordt ook de waterstand in het lagere Zeeuwsch Vlaanderen hooger en dacht men vroeger, dat daarin te voorzien was door betere sluizen, duikers en uitgediepte watergangen en zelfs stoomgemalen, thans blijkt het werk, dat intusschen wordt uitgevoerd door het groote water schap „Axeler- en Hulster-Am bacht" en dat onder bekwame leiding reeds meer dan een jaar daaraan met honderden menschen werkzaam is, toch nog niet te beantwoorden aan de verwachting. En zoo zien we dan onze kreken en putten en leidingen weer op het ouderwetsch wintersch peil, ofschoon men ons „officieel" meldt, dat het peil aanmerkelijk lager is dan vorige jaien. Ned Bond ran Chr. Fabrieks en Transportarbeiders. Woensdagavond hield de afd. Axel van bovengenoemden bond alhier jaarvergadering onder voor zitterschap van dhr. A. Verschel ling, die liet zingen Ps. 122 3 en las Pred. 3, om daarna met gebed te openen. Vervolgens sprak hij een inleidend woord en betreurde, dat de vergadering zoo slecht bezocht was, maar moest toch de aanwezigen het welkom toeroepen. Spr. vergeleek den toestand in ons land met dien in andere landen en juichte dan toe, dat we een positief chr. regeering hebben, waardoor ons land wordt bestuurd, op een wijze, die den toets der critiek kan doorstaan. De secretaris las, behalve de notulen, ook een jaarverslag en wees daarin op de actie voor loonsverhooging en betere toe standen op de fabrieken te Sluiskil die, naar hij hoopt, succes zal hebben. Ook noemde hij de zeer vele klachten bij de werkver schaffing, die door de leden geuit worden, doch waaraan weinig te do n was. Na de mededeeling, dat de bond nu 255 (vermeerderd met 2) leden telt, sloot het verslag meteen opw< kking tot aansluiting. Het verslag der controlecom missie bleef achter, daar de comm. door afwezigheid schitterde, het geen de voorzitter beschamend noemde. Na de pauze kwam het fiaan* ciëel verslag, waaruit bleek, dat er f5102,87 ontvangen was en door de werkloozenkas f5955,41 was uitgekeurd. In Juli was de steun stop gezet, naar spr. zei, wegens zeer drukke werkzaam heden in deze gemeente. De afd.-kas heeft nog een batig slot van f 41,98 De bondsvoorzitter, de heer P. StrijbiS, hield een indruk wekkende propaganda-rede, Spr, Dan Dampo inademen door middel van deze practische in- halatorwelkeUgratisontvangf bij'n doos 30 ct. of pot 50 ct.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2