Ifat Brabantse! Pootgoed EEN SCHUUR, „HET CENTRUM" „Frans knapt 'top" Gemengd Meuws. Ingezonden Stukken. Bekendmakingen. Verpachting perceelen TUlNüriOND. Dinsdag 25 Januari 1938, A d verten ik n. Heeren Tuinders! Roode en witte Eerstelingen Eigenheimer en tievdanuer Koude Star, turure Bintje en Industrie De uitnoodigingen zijn of worden U thuisbezorgd. Lees deze met aandacht! Uit de hand te koop voor afbraak (Vroolijk spel in 3 bedrijven) Een onderscheiding. Gisteren werd in de marechaus seekazerne te Sluiskil op plech tige wijze de zilveren medaille voor 24-jarigen dienst uitgereikt aan den heer M. C. Fonteijne, opperwachtmeester der mare chaussee aldaar. Dit feit ging gepaard met een hartelijke toe spraak van kapitein Kaasjager, districts-comm. van de Kon. Mar. te Vlissingen, terwijl ook de bur gemeesters van Axel en Terneu- zen aanwezig waren. Na de gebruikelijke toespraken dankte dhr. Fonteijne voor de groote belangstelling en werden de aanwezigen eenige verver- schingen aangeboden. Voor het gezin van den com- mannant der brigade te Sluiskil werd de dag onvergetelijk, door dat een en ander op de gevoe lige plaat werd vastgelegd. Jl. Donderdagavond hield de Varkensvereen. E. M. M. te Spui haar algemeene jaarvergadering, ten huize van P. Groothaert. Aanwezig waren 66 leden. De voorzitter opende met een woord van welkom, de secretaris las de notulen der vorige vergadering die werden goedgekeurd, waarna de penningmeester aan de beurt kwam, wiens verslag aangaf dat f 19,69 meer moest worden uit gegeven dan was ontvangen. To'ch was de stand der kas op 1 Jan. 1938 nog f2592,10, hetgeen be vredigend moet worden geacht. Het aantal leden bedraagt 99. Met groote meerderheid werden hei kozen de aftr. penningmeester P. Moens en J. Goosen en F. Cortvriend als weger. In een bestaande vacature werd gekozen de heer L. de Kraker. Voor de fin. commissie werden dhrn. K. en D. Riemens aangewezen. Het bestuursvoorstel, om bij uitkeering 1 cent per Kg. onder den laagsten R'damschen markt prijs uit te betalen, werd met alg. stemmen aangenomen, evenals dat betreffende het inspuiten der var kens. Na nog eenige besprekingen werd deze gezellige vergadering door den voorzitter, dhr. P. van Langevelde, gesloten. (Tem. Crt.). Brand. Donderdagavond brak brand uit in de kapitale landbouwschuur van den heer E. de Milliano, onder IJzendijke, welke vermoe delijk is ontstaan door kortsluiting. Toen de brandweer ter plaatse verscheen kon zij niet meer voor komen, dat de geheele schuur met inhoud waaronder ook een partij graan een prooi der vlammen werd, Een 40 stuks hoornvee en ver moedelijk 10 paarden kwamen in de vlammen om. 4 paarden wer den gered. De heer De Milliano vertoefde met zijn echtgenoote op het oogen- blik van den brand te Biervliet. Alleen de knecht met de kinderen waren op de hofstede. Nod. Chr. Landarbeiders. Te Zaamslag werd Vrijdag jaarvergadering gehouden door de afdeeling van den N C L.B. Deze vergadering werd bijge woond door ruim 20C personen en geopend door dhr. K. Hame link, waarna ds. Korevaar een inleidend woord sprak. De afd. vermindert blijkens het verslag in ledental, ofschoon er nog 200 zijn. Ook hier wordt financieel veel door de arbeiders zelf veel geofferd tot steun voor werkloosheid. Na een tweetal redevoeringen volgde een filmvertooning, terwijl ook voordrachten den avond vul den. Kalenders. In een tijd, dat de redactie- bureaux zoowat overloopen van copie wordt ook plaats gevraagd voor een bespreking van kalen ders. Van alle kanten worden ze gezonden en het moet gezegd meermalen ook zijn ze welkom, le om hun practisch nut, 2e om hun mooie uitvoering, 3: omdat men er vaak een kennis mee verrassen kan. Maar het gebeurt ook, dat ze voor kennisgeving worden aangenomen, omdat men ze nu eenmaal ieder jaar in zijn stelfden vorm ziet* De kalender van de A.V.R.O hebben we reeds besproken, maar nu ontvingen we .in dergelijken vorm" ook een kalender van de Prov. Zeeuwsche Electr. Mij. Dat wil zeggen eveneens een schild in artistieke uitvoering, de weekbladen met attributen ver sierd en daarboven een zestal geslaagde reproductie's van land schapschilderijen. Deze kalender is geen kantoorkalender, maar een sieraad in de huiskamer. De bekende ijzerhandel n.v H. J. Reesink en Co. bood even eens een kunstkalender, doch niet gekleurd. Boven de datums wor den reproductie's gegeven van een viertal conté-teekeningen van Zeeuwsche kiekjes, die om te stelen zijn. Zij typeeren den teekenaar, in den heer H. E. Roodenburg, die een mooie keuze deed en waarmee de fa. Reesink en Co. eer inlegde voor hun Zeeuwsche klanten. De Nederlandsche Spoorwegen gaf in een practische kantoor kalender een beeld van haar be drijf. Stemmig en toch rijk van kleur vormt ze een mooie reclame voor de verscheidenheid waarin zij zich beweegt ten bate van het publiek. Zij is voor bescheiden prijs te Utrecht verkrijgbaar bij de afd. publiciteit. Een opvallende kalender is die van de afd. Zeeland van de Vereen, tot Bescherming van Dieren, met onderhoudende lec tuur op de achterzijde van de kalenderbladen. Ook de firma Ls. van Waes- berghe, wijnhandel te Hulst gaf weer haar gewone maandkalender uit, die op kantoren wel haar plaats zal vinden evenals die welke van De Eerste Neder landsche Verz. Mij. op het Leven en tegen Invaliditeit ontvingen en meer andere. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen een bril met etui, veldw. Griep Opgelicht De directie van de Algemeene Friesche Levensverzekering My. te Leeuwarden heeft by de politie te Qaarlem aangifte gedaan, dat zy door een harer agenten, zekere V. voor ongeveer 25.000 is benadeeld. V. liet het voorkomen alsof verschillende personen, die by de maatschappy een verz ;kering hadden loopen, gelden wilden opnemen op hun polis. Het hoofd kantoor zond V. de bedragen toe, om deze aan de betrokkenen uit te keeren. V. stak de gelden echter in zijn zak en zond aan de maatschappij de kwitanties, waarop hy vaische handteekenin- gen plaatste. De zaak is dezer dagen uitgekomen, doordat een polishouder, die inderdaad gelden wilde, opnemen, van de maat schappij bericht ontving, dat hij reeds 300 had geleend. De be trokkene schreef hierop terug, dat dit op een vergissing moest berusten en toen men naar aan leiding hiervan een onderzoek instelde, kwam het bedrog aan het licht. Vdie zich in het nauw gedreven zag, bad den pollshouder een bedrag aange boden, als hy geen werk van de zaak wilde maken, doen dit aan bod werd afgeslagen. De man, die reeds vele jaren by de maat schappij in dienst was, is onmid dellijk ontslagen. Hij bad de vlucht genomen, doch is reeds te Spaarndam gearresteerd. Opgepast. Op den rijksstraatweg tusscber. Soest en Amersfoort hebben tw e onbekende personen zich uitge geven als belastingambtenaren Met de gebruikelijke ronde schyf als stopieeken hielden zy ver- scneidene auto s aaD, om do pa pieren te controieeren. Ëukelen hadden geen wegen belastingkaart en er zou dus proces-verbaal moeten volgen. Doch er was schikking moge lijk sa dat wilden de overtreden liever. Bovendien gaf contante betaling altijd nog voordeel en zoo maakten „de kommiezen" in een paar uur tyd tweemaal /5 en eenmaal 7 50 buit. De Hollandsche zindelijkheid is wjjd en zijd bekend ea vooral het schrobben van de stoepen voor de huizen trekt altijd de bijzondere belangstelling van de vreemdelingen. Heelt deze zin delykheid dus naar aantrekkelijk heid, er is ook een keerzijde. Dit ondervond een Leerdamsche kolendrager, die door de politie was bekeurd, omdat hy herhaal delijk met zijn kolengruis be smeurde schoenen over de kraak heldere trottoirs van de Leer damsche huisvrouwen schreed en deze vuil maakte. Voor deze daad had hy zich te verantwoorden voor den Gorinchemschen kan tonrechter, die dezelfde opvatting van zindelijkheid bleek te heb ben als de Leerdamsche politie en den man tot f 5.boete of 5 dagen hechtenis veroordeelde. Sportnieuws. Axei - IJzendijke 4—8. Het zag er op den jungsten stormachtigen Zondag niet naar uit tydens de rust, dat onze stadgenooten de beide punten zouden vereveren in den strjjd tegen IJzendijke. Want, ofschoon met den wind in den rug gespeeld hebbende, hadden de Oranje mannen toen al een I2 ach terstand, die kort na de hervai ting tot 1 3 werd opgevoerd. Het begin was ai weinig be moedigend, want IJzendyice bleek ook tegen wind gevaadyk en nam na 20 minuten de leiding. Axel maakte daarna wel gelijk, doch by de rust had IJzeudyke zooals gezegd toch weer de leiding. Na den 13 achterstand be gon Axel uit een ander vaatje te tappen, terwyl IJzendijke langzamerhand aftakelde en op eigen hellt werd teruggedrongen. Het werd dan ook 2—3 en 10 minuten voor het einde was de stand gelyk. Reeds dacht ieder aan een gelyx spel, toen Axel in de laatste minuut den stand op 4 3 bracht en daarmede de overwinning uit het vuur sleepte. Tern. Boys—Axel II 7—2. Axel L moest te Terneuzen tegen de Tem. Boys uitkomen voor de competitie van denZ.V.B. De Axelsche reserve's hebben van dit reisje niet veel plezier beleefd, want met 72 bleven de Boys in de meerderheid. Corn. Boys II—Axel III 8-8 Beter bracht het 3d elttal hei er at tegen Com. Boys II te Sas van Gent. Daar werd het eeD Axelsche 8-3 overwinning. Mijnheer de Redacteur. Gaarne had ik eenige ruimte in Uw blad om een correctie aan te brengen in Uwe weergave van de a. s. feeste lijkheden in Uw blad van 14 dezer. Daaruit zou den indruk gewekt wor den, dat iedere kerk een afzonderlijke dienst houdt, doch dat is niet het geval. Het feestcomité wenscht een geza menlijke samenkomst van de Axelaars, om in eenheid en gemeenschappelijken zin zijn vreugde te uiten in de ge wichtige gebeurtenis voor Nederland en Oranje. Het kerkgebouw der Geref. kerk werd daartoe bereidwillig ter beschik king gesteld. Hierbij is de volgende regeling ge steld Orgelspel door dhr. P. Brakman. Openen door den voorzitter van het feestcomité. Zingen van 2 coupletten van het Wilhelmus. Spreken Pastoor Goetstouwers. Zingen Kinderkoor van Asaf. Spreken Ds. Post. Zingen Te Deum. U wilt dit wel plaatsen, opdat ieder wete hoe alles geregeld is. in het vertrouwen dat vele Axelaars met ons zullen samenkomen, teekent onder dank voor de plaatsing, Hoogachtend, J. M. OGGEL, Voorz. van het feestcomité. Axel, 18 Jan. 1938. Natuurlijk gaven we aan het boven staande gaarne plaatsing, ofschoon onze berichtgeving, zij het dan niet zoo volledig als in bovenstaande, niet foutief was, want ook in de Herv. Kerk wordt wel degelijk een afzonderlijke wijdingsdienst gehouden, al is het, dat die samenkomst dan misschien „oni ciëelbuiten het programma valt. Red, Crisis-publicatiën. Toewijzing van biggenmerken aan kleine boeren en landarbeiders. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland deelt inzake boven vermelde toekenning van biggen merken nog het volgende mede Zooals bekend, zijn voor 1938 aan Zeeland t.b.v. bovengenoemde personen in toiaal toegekend 64U0 biggenmerken. Voor deze toekenning, welke per persoon hoogstens 2 merken kan bedragen, komen uitsluitend in aanmerking Je) Kleine boeren, a) die een bedrijf hebben van minder dan 5 H.A. cultuur grond b) aan wie niet meer dan 3 mestvarkens zijn toegewe zen en c) aan wie nog geen biggen merken zijn toegekend. 2e) Landarbeiders, aan wie a) niet meer dan 3 mestvarkens zijn toegewezen en b) nog geen biggenmerken zijn toegekend. Bovendien zal een toekenning uitsluitend worden verleend aan personen, waarvan tevens vast staat dat zij de te koopen biggen later voor eigen huissiacnung zullen bestemmen. Personen die, in verband met bovenstaande bepalingen, voor een toekenning an 1 of 2 Diggenmerken in aan merking wenscnen te komen, moeten vóói Zaterdag 29 Januari a.s. een veizoek neoben ingcoiemj bij de Landbouw-Crisis-Uigam- satie voor Zeeland, Aid. Veenou dertj te Goes. Voor hen, die niet aan de bovengenoemde bepalingen vol boen, is het onnoodig een verzoek in te dienen. Burgemeester en Wethouders van AXEL brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij op des namiudags ten twee ure ten Gemeentehuize (ingang bchool- straat) bij inschrijving zul len verpaenten vuor ucn ujd van v ij f jaren: 9 perceelen Tuingrond gelegen aan de Buthdijk achter de voormalige Marechaussee kazerne. 5 perceelen Tuingrond aan de Bylocquestraat. 1 perceel gelegen aan de Wilhelminastr. en 1 perceel gelegen in de Oude Wijk (voor malige Kruitkelder. De Gemeente-Opzichter zal desverlangs nadere inlichtingen verstrekken. De biljetten moeten op dien dag voor des namiddags twee uur ten Gemeentehuize worden ingeleverd. Axel, 18 Januari 1938. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. De Burgemeester van AXEL, brengt op ver zoek van den Directeur der di recte belastingen, invoerrechten en accijnzen le Breda, het vol gende Ier algemeene kennis De Directeur der directe be lastingen, inv, e rechten en ac cijnzen te Breda Gelet op het laatste lid van artikel 12 van het Koninklijk Besluit van 4 Augustus 1874 (Stbl. No. 116) en den laatsten volzin van het laatste lid van art. 12 van het Koninklijk Besluit van 28 October 1880 (Stbl. No. 185) gewijzigd bij Koninklijk Besluit van 23 April 1937 (Stbl. No. 445) alsmede op de aan schrijving van den Minister van Financiën van 14 September 1937 No. 3 (Invoerrechten). Heeft goedgevonden In de provincie Noord-Brabant voor zooveel deze tol üe directie Breda behoort en in de provincie Zeeland van de door den Minis ter van Financiën bij resolutie van 14 Septemoer 1937 No. 2 (Nederlandsche Staatscourant d.d. 14 September 1937 No. 176) ge dane aanwijzingen met ingang van 1 Januari 1938 tot wederop- zeggens geheele en algemeene ontheffing te verleenen met uit- zonüering van automobtellampen, gloeilampen van alle soorten, laüioiainpen en radio-ontvang- toesteilen. Axel, den 13 Januari 1938. De Burgemeester voornoemd, BLOK. At te geven bcpoKte voorraad VAN alles A gekeurd, voorgekicmd in Dakjes in den naar de eischen des tijds ingerichte poterbcwaar- plaats le Axel-Plaatje. Opgave liefst vóór 1 Febr. Ook niet-voorgckicmde ver krijgbaar. Aanbevelend, JACS HE FE1JTER. Pieter Paulussnaal 5, Axel. staande te Axel, Spui No. 113. Te bevragen bij K. v. d HOOFT, Axel, Nieuwslraat 44. Op den avond van den dag waarop de Blijde Gebeur tenis vóór 6 uur 's nam. bekend zal zijn, wordt opgevoerd

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 3