tenslotte het Binnenhof opmar cheeren om die zaal binnen te trekken, waar thans de volksor.t- bindende krachten nog bezig zijn hun werk te verrichten. Dit gaat echter niet, maar men zal de zaak op grootscher wijze aanpakken Wij zullen blijven strijden, totdat het Nederlandsche volk zal zijn uitgemest, we zullen het uit schreeuwen, onfatsoenlijk des noods, opdat die slaapmutsen, slijmeringen en droogstoppels wakker zullen worden. Wij zullen strijden totdat de roodzwarte bloedvlag g-eselend door de Jordaan trekt ten teeken dat het Nederlandsche volk is opgestaan Prinses en Prins. Zondag hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard gezamenlijk een autoritje gemaakt. Zij bedankten vroolijk lachend eenige kleine jongens die toe vallig ter plaatse aanwezig waren en het Prinselijk Paar dat zij dadelijk herkenden geestdrif tig begroetten. Omstreeks half vier was het Vorstelijk Paar weder terug in het paleis. Dr. ColQn op den ar ionalen feestdag Ten vervolge op de reeds ge publiceerde berichten aangaande de radiorede van minister-presi dent dr. H. Colijn, op den natio- nalen feestdag, wordt het volgende medegedeeld De rede van den heer Colijn zal op den nationalen feestdag over de drie Nederlandsche om- roepzenders uitgezonden worden te 14 00 uur, waarna te 20.00 uui eveneens over de drie zenders een heruitzending plaats vindt. AXEL,, 18 Januari 1938. De nationale feestdag Tot op heden behoort het feest- plan nog tot de toekomst en daarom willen we nogmaals op wekken om aan den wensch van de feestcommissie te voldoen en zooveel mogelijk te getuigen van de vreugde die in ons hart zaï wonen, als het Qode behaagt ons een nieuweOranjetelgteschenken. Daar echter het programma niei vermeldt, dat er ook een samen komst plaats heeft om 9,30 in de Hervormde kerk, verzocht men ons hierop nog even de aandacht te willen vestigen. Ds. P. van Oeveren zal daar een wijdingswoord spreken en in gebed de blijde gebeurtenis ge denken. Uit practisch oogpunt is zulks wel goed, daar ook het gebouw der Geref. kerk niet allei» een plaats zou kunnen geven, indien de gansche gemeente daar van gebruik zou willen maken. Daar het défilé juist piaats heeft, als de rede van dr. Coliji, wordt uitgezonden, zal het goed zijn, dat men 's avonds de ver- licnting iets uitstelt, dan kan men om 8 uur bij de tweede uitzen ding de rede van den minister president toch nog beluisteren. Voorts wilien we opwekken om allen te vlaggen zoodra de klok ken zich doen hooren, nu de tijd voor versiering ontbreekt. Ook dan zullen de straten een vroo- lijken aanblik geven. Laat ook de schoolkinderen elk van een vlaggetje en oranjesjerp voorzien zijn. Komen poorters en buitenliên allen tezamen, opdat de massa ons met geestdrift vervulle. Zingt allen mee, als de volks liederen weerklinken. Neemt zooveel mogelijk deel aan den lichtstoet, bewaart orde en toegevendheid opdat ook de politie, die toch al weer op qui vive moet zijn, niet onnoodig in haar taak wordt bemoeilijkt. We stellen ons voor, dat het dan weer een dag van vroolijk- heid zal zijn, die ontspanning brengt ook in gedrukte gemoe deren. Raadsvergadering. Hedenmiddag werd alhier open bare vergadering gehouden van den gemeenteraad, die door 12 leden werd bijgewoond. Afwezig was dhr. Van de Bilt. Na opening hield de Voorzitter, Burgemeester Blok, de volgende Nieuwjaarsrede Mijne Heeren, Bij de eerste vergadering van Uwen Raad in het jaar 1938, die tevens de eerste vergadering in dit gebouw is, dat aangewezen is als tijdelijk Gemeentehuis, wil ik beginnen U allen met de Uwen een gelukkig, een voorspoedig en eengezegend jaar toe te wenschen. Het jaar 1937 ligt thans achter ons. Wanneer wij een terugblik werpen, wat het jaar 1937 ons gaf, dan mogen wij met groote dankbaarheid aan God vaststellen, dat onze gemeente voor groote rampen of onheilenwerd bespaard. Nog steeds leven wij onder drukkende omstandigheden en nog steeds is de tijd niet aan gebroken dat men kan zeggen, dat iedereen voor zich en zijn gezin in eigen onderhoud kan voorzien. Hoewel de werkloosheid in 1937 minder was dan die in 1936, toch was de zorg voor de werk lozenzorg groot en neemt de omvang van de administratie mede in verband met steeds veranderde en uitgebreide regeeringsvoor- schriften belangrijk toe. De daling van de werkloosheid, die in het tweede halfjaar van 1935 in deze gemeente voor het eerst werd geconstateerd, duurde in het afgeloopen jaar voort en bedroeg gemiddeld 32 minder. Vooral in het najaar was de ver mindering het sterkst te bemerken. Het aantal verzorgden (steun trekkers en in de werkverschaffing geplaatsten) was 34 minder da^ vorig jaar en bedraagt over 1937 36,06 pet. van het aantal werk- loozen. Dit lagere cijfer is voor -en groot deel gevolg van de stopzetting der steunregeling ge- Jurende de zomermaanden en in het najaar. In de gemeentelijke werkver schaffing waren over 27 weken gemiddeld 7 man tewerkgesteld en in de werkverschaffing van het Hulster en Axelerambacht 28 man gedurende 47 weken. In de steunregeling waren ge middeld 62 personen opgenomen, gedurende 30 weken. De strengere toepassing van de steunregeling en weikverschaffingsvoorschriften heeft ei toe geleid, dat in den loop van dit jaar een controleur moest worden aangesteld. De levensmiddelendistributie werd in den loop van het jaar uitgebreid met groenten en toma tensoep. Gedistribueerd worden thans behalve de reeds genoemde artikelen gehakt, margarine en vet. De omzet bleef ongeveer gelijk. Behalve tomatensoep worden alle artikelen goed afgenomen. In het najaar werd de door den minister vastgestelde spaari egeling voor de werkloozen alhier inge voerd. De deelname is niet zoo groot als zou kunnen zijn, doch in vergelijking metandere plaatsen bevredigend. Ook kwam een steunregeling tot stand voor de kleine boeren, die begin November in werking is getreden. Evenals het vorig jaar is een cursus in handenarbeid aan jeug dige werkloozen gegeven, welke door 30 leerlingen trouw en met belangstelling werd gevolgd. De resultaten waren bevredigend. Bouw- en woningtoezicht. In het afgeloopen jaar werden 39 nieuwe woningen in gebruik ge nomen en er werden 6 woningen gesloopt en 1 woning werd on bewoonbaar verklaard. Voor bouwdoeleinden werd van gemeentewege 572 c.A. verkocht. Financiën. De financiën van de gemeente zijn vanwege de uit komsten van de belastingen niet zoo gunstig als vorige jaren. De begrooting 1938 kon met zorg worden sluitend gemaakt. Met eenige voorzichtigheid en met de medewerking van Uwen Raad zal onscollegetrachten het financiëele gedeelte van de gemeente op peil te houden. Gasfabriek. De gegevens voor een volledig overzicht van geleverd gas zijn thans nog niet bekend, daar de muntmeters nog niet alle zijn opgenomen. Over gewone meters werd in 1937 meer ver kocht ongeveer 7.000 M8 gas de vorige meteropname over muntmeters was toen een meer dere aflevering van ong, 2500 M", Het aantal verbruikers is in 1937 toegenomen. De vanaf den bouw in dier.st zijnde oven heeft gedurende het geheele jaar weer goed gefunctionneerd. Storingen van eenige beteekenis zijn bij het bedrijf niet voorgekomen. Het aantal straatlantaarns is wederom uitgebreid, t.w. in de Wilhelmina- straat, aan het Bylocqueplein en een op den Ouden weg. De prijzen van steenkolen zijn het geheele jaar hooger geweest. Decockesverkoop wasgoed. De aanvragen waren beduidend hoo ger dan onze verkoopsmogelijk heid. Als gevolg van de groote vraag stegen de prijzen niet gering. De teer was op jaarcontract verkocht tegen een prijs, die plm. 60 cent hooger lag dan die van het vorige jaar. Het jaar 1937 is een bedrijfsjaar geweest van niet gering gevaar. Liepen in het begin van het jaar alle prijzen van grond- en hulp stoffen enorm op, in het tweede hafljaar daalden deze niet on beduidend. Gelukkig zijn wij er niet ingeloopen om groote voor raden op te slaan. Besmettelijke ziekten. Besmet telijke ziekten bij menschen zijn niet voorgekomen, daarentegen kwam onder het vee veel mond en klauwzeer voor. Het aantal gevallen bedroeg 55 Onderwijs. Het onderwijs kon zijn geregelden voortgang hebben evenals vorig jaar en geeft dan ook geen reden tot opmerkingen. En thans, mijne heeren, staan wij aan het begin van het pas begonnen jaar. Wat het ons zal brengen, weten wij niet. Maar laat ons hopen, dat wij betere tijden tegemoet gaan, hoewel de teekenen daarvan nog niet veel zichtbaar zijn. We zijn geroepen om de be langen van onze gemeente en die der inwoners te dienen en ik hoop, dat wij dat in 1938 zullen doen op een wijze, zooals wij dat in 1937 hebben gedaan, en dat de goede toon en aangename sfeer, die er in de raadsvergade ringen heerschte, waarvoor ik U allen in het bijzonder mijn dank betuig, moge blijve voortbestaan. Ik hoop, mijne heeren, dat wij allen met frisschen moed en volle kracht ons werk zullen aanvangen en het werk, waartoe wij zijn geroepen, op de juiste wijze zullen behartigen. Moge God onze gemeente voor rampen en onheilen behoeden en een tijken zegen schenken op de door ons te verrichten arbeid. Het Zeeuwsche Volkslied. We lezen in de Middelburgsche Courant, dat erover geklaagd wordt, dat vele Zeeuwen de woorden van het Zeeuwsche volkslied zoo slecht kennen. Bij nationale gelegenheden wordt dit gebrek, zoo zeide men, menigmaal pijnlijk gevoeld. We meenen goed te doen, ook voor onze Zeeuwsche abonné's, die buiten onze provincie zijn gaan wonen, deze woorden hieronder nog eens duidelijk af te drukken. Men knippe dit uit en beware het, teneinde er gebruik van te kunnen maken bij den samenzang in nationale piogramma's en bij feestelijke samenkomsten. Geen dierder plek voor ons op aard, Geen oord ter wereld meer ons waard, Dan waar beschermd door dijk en duin, Ons toelacht veld en bosch en tuin Waar steeds d'aloude Eendracht woont En welvaart 's landmans werk bekroont, Waar klinkt des Leeuwen forsche stem „Ik worstel moedig en ontzwem Het land,'dat fier zijn zonen prijst, En ons met trots de namen wijst Van Bestevaêr en Joost de Moor, Die blinken znllen d'eeuwen door Waarvan in de historieblaên De Evertsen en Bankerts staan, Dat immer hoog in eere houdt Den onverschrokken Naerebout. Deze werd beantwoord door dhr. A. van 't Hof, als volgt Mijnheer de Voorzitter, geachte burgemeester, Ik wil U als oudste in jaren namens allen, die hier vergaderd zijn, onzen dank brengen voor de woorden door U gesproken voor 1938, voor ons persoonlijk en onze huisgezinnen. Ook namens allen wil ik U toewenschen, dat ook 1938 voor U endeUwen een jaar moge wezen van gezondheid, voorspoed en zegen, en dat U de krachten geschonken zullen worden, om onze gemeente te besturen, zooals U dit al zoo vele jaren gewoon zijt te doen, en dat onder Uwe leiding de belangen der gemeente aoor ons allen te zamen behartigd zullen worden. Aangezien deze eerste verga dering in een huipgemeentehuis gehouden moet worden, gezien het oude gemeentehuis verdwenen is, spreek ik ook den wensch uit, dat de eerste vergadering in 1939 zal gehouden worden in het nieu we gemeentehuis, wat redelijker wijze zeker verwacht mag worden. En laat ons hopen, dat wij dan ook allen in gezondheid bijeen zullen mogen zijn. Nader verslag volgt. Tooneel. Blijkens een advertentie in dit nummer zal het blijspel „Frans knapt het op" nogmaals worden opgevoerd en thans in „Het Cen trum". Een goede gedachte, want inhoud en spel verdienden dubbel nog eens op de planken te komen. Zij die het niet bijwoonden, wordt het aanbevolen. Door de Dames Tooneel- dub St. Cecilia alhier werd Zon dagavond een uitvoering gegeven, welke een huiselijk karakter droeg. Niettegenstaande storm en regen was de zaal goed bezet. De Zeer Eerw. heer Goetstouwers pastoor heetle allen welkom en hoopte dat allen zich goed zouden amu seeren bij de warme kachel. Op- gevoeid werd het drama „Familie juweelen" waarvan de hoofdrollen zoowel als de kleinere prachtig werden vertolkt. Gezien de correctheid waarme de werd gespeeld, was het jam mer dat het drama zoo kort was. Menige traan werd weggepinkt. Dit laatste geschiedde ook bij de nu volgende klucht „Tooneel- triomfen" doch nu waren het tra nen van den lach. Terecht kan gezegd worden men moest den buik vasthouden van het lachen bij de grimassen van vrouw Storm en haar buurvrouw Sien en de verwaandheid van het bestuurslid der plaatselijke tooneelclub. Ook de rol van de dochter van vrouw Storm viel zeer in den smaak. Toen de Eerw. heer Pastoor dan ook een woord van dank bracht aan alle speelsters voor hun betoonden ijver volgde een langdurig applaus. Wij hebben werkelijk twee flinke tooneelclubs, en de hoop wordt hierbij uitge sproken een volgende maal ook van muzikale opluistering te mo gen genieten. loeres", maar men kon een speld hooren vallen bij de waarlijk schitterende vertolking van het wiegelied van Mozart. Voor de pauze sprak de heer Abberman, propagandist van de moderne landarbeidersbond te Goes een opwekkend woord. Spr. spoorde den leden aan de organisatie te versterken en zoo mogelijk in Zeeuwsch-Vlaanderen van hun defensieve houding over te gaan tot een offensieve, zulks ter lots verbetering van de landarbeiders en hun gezinnen. Er waren vele honderden bezoekers, landarbei ders uit Othene, Zaamslag en Axel, en ook vele geestverwanten uit onze gemeente, zoodat „Het Centrum" vrijwel geheel bezet was. Allen waren zeer tevreden over het gebodene het was een avond, die lang in de herinnering zal blijven voortleven. Met een broederlijke Internationale en den vrijheidsgroet werd deze feest avond tegen middernacht besloten. Geslaagd Door dhr. H. de Ruijter Jz., alhier werd gisteren bericht ont vangen, dat hij na gedaan examen in December j.l. het Mercurius- diploma heeft behaald. Verbruiker en kwaliteit. De A V R O. Naar we van bevoegde zijde vernemen, zal op Vrijdagavond 28 Januari alhier weer een Avro- avond worden gegeven in „Het Centrum". Ai beiders-revne. Vrijdagavond werd in „Het Centrum" alhier opgevoerd de propaganda-revue „Daar frisch je van op, kameraad", door het ge zelschap „De Tooverbril" onder leiding van Ru Mulder. De revue bedoelt te zijn een propaganda voor den Ned. Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf en is samengesteld door WiILm van lependaal De revue bestond uit 18 diverse tooneelstukjes met zang, muziek en declamatie, het geheel bedoeld als propaganda van de ideeën I van het moderne vakverbond in het algemeen en voor de moderne landarbeidersbond in het bijzon der. Het zou te ver voeien het geheele programma te vermelden. We stippen hier aan„koe en paard geven les; kinder- en we- duwenleed uit vroeger dagen de doodenwacht; de demi-finale het landarbeidersleed en leven 50 jaar geleden hoe het geworden is en hoe het wezen moet dank zij de organisatie; de finale: de maanden van het jaar, ploegen, zaaien en oogsten, o.i. zoowel uit artistiek als uit propagandistisch oogpunt de clou van het pro gramma. Trouwens het geheele programma stond artis iek op een zeer behoorlijk peil. Het publiek heeft gegierd om de geestige en humoristische zetten van „koete- Over dit actueele onderwerp zal alhier Donderdag 20 en Vrij dag 21 Jan. in „Het Centrum" een lezing worden gehouden, uit gaande van het Instituut Mefapro. De lezing wordt gevolgd door een Mefapro-geluids-speelfilm, ge titeld „Zonder Masker". Naar men ons schrijft, wordt in het eerste gedeelte de hoofdrol vervuld door Dr. Ir. A. Trijssen, die op voortreffelijke wijze ka rakteriseert het voortdurend con flict tusschen wetenschap en koop manschap. Daarna volgt pauze met aan bieding van een versnapering. Het tweede gedeelte zal een kleurfilm zijn met een reeks van schitterende opnamen. Aan alle bezoekers wordt bo vendien een fraai uitgevoerd pro- pagandaboek aangeboden, als mede een prijsvraag. Daarbij gevoegd, dat lezing, speelfilm, kleurfilm, het boek en de geheele verdere opzet, ernstig opgevat zijn, kan men verwachten, dat het geheel een voortreffelijke voor lichting en leerrijk van inhoud is, zoodat een en ander wel bezoek zal trekken, nu dit alles kosteloos valt te genieten. Ongetwijfeld zal een en ander het „Nederlandsch fabrikaatten goede komen. Droevig. Toen de ruim 71-jarige A. Ver straten te Spui zich Zondagmor gen als gewoonlijk per fiets naar de kerk begaf, werd hij nabij het voormalig tolhuis onwel en suk kelde van zijn rijwiel. Kort daar na werd de man levenloos opge nomen ten gevolge van haitver- lamming. Hij had even tevoren nog geklaagd, dat de sterke wind hem het rijden bemoeilijkte,

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2