West Brabantscl Pootgoed 50 cent. J. C. VINK te Axel, Markt. Landbouw. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Bekendmakingen. Openbare Vergadering op Dinsdag 18 Januari 1938, AANGIFTE VAN HENGSTEN. tweejarigen of ouderen Hengst Advertentien. BRANDSTOF? GEBR. DE REGT, KUNSTMESTSTOFFEN Desgewenscht thuisbezord Heeren Tuinders! Roode en witte Eerstelingen Eigenheimer en Bevelander Roode Star, Furore Bintje en Industrie Werkioozen en behoettigen kunnen het werk tegen korting bekomen. ook dit verslag gaf een duidelijk beeld van het werk en het doel der stichting. Nu volgde bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreding waren de heeren P. van Bendegem, J. van de Velde en L. van de Velde al deze heeren werden herkozen met resp. 21, 18 en 18 stemmen en namen de herbenoeming onder dankzegging aan. Als financiëele commissie 1938 werden aangewezen de heeren P. Dieleman en C. Wiemes. Daar van de rondvraag geen gebruik werd gemaakt, sloot de voorzitter de vergadering met gebed, na de aanwezigen nog eens aangemaand te hebben om de vergaderingen trouw te be zoeken. Woensdagmiddag zou de arbeider C. Wute te Magrette, onder deze gemcenie naar zijn werk te Sluiskil rijden, toen hij nabij de hoeve van A. van Dix- hoorn een span paarden voorbij reed. Het linkerpaard schrok ver moedelijk en gaf daarbij den wielrijder een trap tegtn htt onderbeen, zoodat dit ontveld was. Liep dit dus tamelijk goed af, de fiets trof minder lot en weid in elkaar gedrukt. Met dat al kon de man zijn werk niet aanvaarden en had dus een schadepost, al is het te ver wachten, dat hij door verzekering wel schadeloos gesteld zaï worden. Te Sint Jansteen had Zater dag een vechtpartij plaats tus- scnen den kastelein A. S. en zijn klanten, de leden van de duiven- societeit. De duivenclub hield potverteering, zoodat er nogal wat verorberd werd en S. was niet van de minste. Begrijpelijk is, dat men in zoo'n geval wel eens „naar achter" moet en dat was ook met S. het geval. Maai wat onbegrijpelijk is, is dat hij bij zijn terugkomst in zijn buffet al greep, wat er stond en de glazen en flesschen als een waan zinnige op zijn bezoekers smeet, zoodat de auivenvrienden op de vlucht gingen en de politie waar schuwden. Toen de majoor der Rijksveld- wacht op het slagveld kwam, zag hij stukken glas, kapotte stoelen, bloed en ander vocht door elkaar, terwijl een tiental gewonden elkaar verbonden. De dader was intusschen gekalmeerd en legde berouwvol een volledige bekentenis af. De man was in drift gevlogen over een kwestie aangaande een duif, maar intusschen moest toch doktershulp worden ingeroepen voor de gewonden. De grap zal den driftkop duur te staan komèn. De werkverschaffing bij het Hulster en Axeler Ambacht is voor onbepaalden tijd gedeeltelijk stopgezet. In plaats van 3 a 400 man, werken er nu maar een honderdtal. Te Neuzen is het Qrieksche stoomschip K. Ktistakis bij het binnenvaren van de Westsiuis op de westelijke ebdeur geloopen met het gevolg dat deze zoodanig ontzet werd dat zij eruit gelicht zal moeten worden. Dit zaï temge stagnatie in het scheep vaartverkeer veroorzaken. Het Qrieksche stoomschip is op het kanaal vastgelegd in af wachting van het te stellen cau tiebedrag. Tegen de waterleiding en daarom een proces. Het eerste vonnis wegens onwilligheid tot aansluiting bij de waterleiding is uitgesproken tegen D. v. K., te Huist, n.l. f 5 boete, omdat de man geen gelegenheid had tot deugdelijk en voldoende drink en huishoudwater. Hij beloofde nu te zullen aansluiten. Belastingen naar inkuuen en Vermogen. De Rijksontvanger verzoekt ons te bencnten, dat a.s. Maandag wordt begonnen met het vervol gen van ae aanslagen Inkomsten belasting 1937 38, gedateerd in Juil 1937, waarop nog niet B/B deel is betaald, en van de aan slagen Inkomstenbelasting 1937- l&tö, gedateerd in October 1937, waarop nog niet 1/s deel is aan gezuiverd. Tabaksvergunningsrecht. De Rijksontvanger deelt tevens mede, dat het tabaksvergunnings recht voor het jaar 1938 vóór 20 Januari a.s. moet zijn voldaan. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 16 JAN. 1938. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97i ure Dhr. Stnit van Heemstede. Nam. 2 Ds. van Oeveren Geref. Kerk. Vooim. 9.30 ure Cand. H W.Wierda van Haarlem. Nam. 2 Dezelfde. Qeref. Gemeente (Weststraat). Voarm. 9.30 ure Ds. A. Verhagen van Middelburg. Nam. 2 Dezelfde. Loop der bevolking over 1937. koewacht. Geboren: 19 m. en 20 vr., totaal 39 overleden 13 m. en 9 vr., totaal 22. Gevestigd 36 m. en 62 vr., totaal 98. Ver trokken 47 m. en 73 'vrM totaal 120. Alzoo een vermindering van 5 m. Bevolking per 1 Januari 1937 1334 m. en 1240 vr., totaal 2574. Bevolking per 1 Januari 1938: 1329 m. en 1240 vr totaal 2569. Aantal huwelijksvoltrekkingen 29. Westdorpti. Bevolking op 31 December 1936 1069 m. en 1046 vr., totaal 2115. Vermeerderd door: gevestigd 32 m. en 54 vrtotaal 86; geboren: 18 m. en 15 vr., totaal 33totale vermeerdering 50 m. en 69 vr., totaal 119 Verminderd door: overlijden: 6 m. en 11 vr., totaal 17; ver trokken 53 m. en 62 vr., totaal 115. Totale vermindering 59 m. en 73 vr., totaal 132. Bevolking op 31 Dec. 1937 1060 m. en 1042 vr., toiaal 2102. In 1937 is in deze gemeente een persoon overleden die woon plaats had in een andere gemeente. Er werden 11 huwelijken ge sloten. Paardenhandel. Wederom is door bemiddeling van dhr. F. Dekker en Zonen alhier, een kostbaar paard ver huisd van Zeeuwsch Vlaanderen naar Zweden. Gisteren werd de in déze streek bekende mooie 4-jarige koudbloedhengst Paul van Luntershoek, ingeschreven in het Keurstamboek onder no. 1716, te Vlissingen ingeladen in den mailtrein. Fokker van dit meer malen met eerste prijzen be kroonde dier is dhr. C. de Feijter te Vogelwaarde (Boschkapelle). Te Baarn. Dinsdagavond werd uit erken telijkheid voor de gastvrijheid en de hartelijke ontvangst, die de militairen welke ter gelegen heid van de blijde verwachting te Baarn vertoeven, genieten, eet .aptoe gegeven door destatmuziek van „da veld" te Utrecht. Het was een ware verrassing de stalmuziek met bazuinen en pauken te zien opgesteld. De blazers waren per auto naar het Badhotel vooruit gereden en blie zan op het terras van het hotel tot groot genoegen van zijn be woners nogmaals de taptoe. Het spreekt vanzelt, dat zooveel lon genkracht, terwille der vriend schap aangewend, beloond diende te worden met een glaasje bier Het geviel, dat de zaai, welke den mannen van „de veld" een gastvrij onderdak bood, juist do zaal was, waar de twee telex machines staan opgesteld, welkt: zyn aangesloten op de zendma cmne in ae werkkamer van het A.N.P. Natuurlijk viel nieuws gierigheid rond dit tecnu,«ch wonder. Het duurde niet laug of oen atgevaardigue werd naar net ANP. gestuurd, met een verzoek om een demonstratie, waaraau op spontane wijze weru voldaan, In verband met de te ver- wacnten blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin is de rjjksveld- wacht te Soestdijk versterkt met 20 man, twee motorrijwielen en een auto. Het s s. „Gneisenau" van den Norddeutscben Lloyd is Woensdag bij mistig weer nabij Hansweert aan den grond geloo pen. Met behulp van drie sleep- booten is getracht het stoomschip, dat op weg was naar Antwerpen, vlot te brengen, hetgeen eerBt 's avonds laat gelukte. Bij Berkenwoude is Woens dagnacht een auto te water ge raakt met 5 personen, die van een zilveren bruiloft kwamen. Twee hunner zijn verdronken, n,l. de 34-j*rige J. van Herk, kostwinner van zijn moeder en de 50 jarige J. den Boer die een vrouw en 4 kinderen nalaat. De oorzaak is onbekend, vandaar dat de chauffeur is aangehouden Te Guttekoven is de 72- jarige landbouwer Ritsen, op den hooizolder uitgegleden en naar beneden gestort. Hij kreeg een schedelbreuk en is een half uur later overleden. Nederlandsch schip getorpedeerd Volgens via Barcelona te Lon den uit Alicante ontvangen be richten, later bevestigd door een mededeeling van het Spaansche persagentschap te Valencia, is bet Nederlandsche s.s. „Hannah" van de N. V. Sroomschip Maat schappij Hannah (F W Uitten bogaart) te Rotterdam, door een onbekenden onderzeeër op 47 mijl van Valencia, tusschen deze stad en Alicante, zes mfjl buiten den kaap San Antonio, getorpe deerd. De onbekende duikboot verdween onmiddellijk na den aanval. Het kustwachtstation van den kaap San Antonio nam het eerste 12 30 uur. De „Hannah" had de machine reeds stop gezet en was bezig de reddingbooten uit te zetten. Terstond werd door de scheepvaartautoriteiten van Ali cante en uit Javea, een visschers- dorp, assistentie derwaarts ge zonden. Spoepig was het schip bereikt, Alle opvarenden konden in veiligheid worden gebracht. De „Hannah" was op weg naar Valencia met levensmiddelen De „Hannah" beoefende de wilde vaart, hoofdzakelijk op de havens van de Middellandsche en de Zwarte Zee. De laatste maal dat het in de thuishaven, Rotterdam, geweest is, was in Mei van bet vorige jaar. Het was toen op den 1 lderi dier maand met een lading graan uit Breila (Roemenië) in de Maashaven aan gekomen Op 22 Mei daarop volgend was het in ballast naar Bremen vertrokken en sindsdien niet meer naar Nederland terug gekeerd. Op 1 Januari j 1. echter was het schip uit Antwerpen naar Barcelona vertrokken. Uit het telegram van het Spaan sche persagentschap te Valencia blijkt, dat de „Hannah" een lading tarwe en boonen aan boord had, terwijl dit telegram als plaats van bestemming Valencia noemt Io bet gezicht van de haven is de „Baonah" dus in den grond geboord. De bemanning van het schip bestaat uit 31 koppen en is slechts voor een deel van Nederlandsche nationaliteit. De Tower of Londen is wellicht de best bewaakte plaats ter wereld. Worden in dit mu seum, dat teveDS een vesting is, de kroonjuweelen niet bewaard Niettemin zijn twee brutale boeven met een handkar er naar binnen gereden, door hagen van wachters heen naar het huis van den directeur. Daar aangekomen verklaarden z(j diens radiotoestel te komen halen ter reparati-. Zij noemden daarbij de Daam van een bekende zaak in Londen, waarop de dienstbode hen binnen liet en het kostbare toestel onder haar oogen bet huis liet uitdragen. Langs hagen van wachters werd het vervolgens de poort uitge reden Onnoodig te zeggen, dat sir George Young, de directeur, b\j zijn thuiskomst een weinig ont hutst van dit alles vernam en begreep, dat hij zijn radiotoestel kwjjt was. Mdb. Crt. Kasteel leeggeplunderd. Eenige dagen geleden heeft het parket van Brussel zich naar Court Saint Etienne begeven, waar een kasteel, het eigendom van een Nederlandsche familie, tijdens de afwezigheid der eige naars totaal leeggeplunderd is. Het kasteel werd slechts des zomers bewoond. Enkele dagen geleden kwam de zoon van den eigenaar te Court Saint Etienne waar hij moest consiateeren, dat het kasteel was geplunderd. De verwoesting was zoo groot dat de inbrekers verscheidene dagen aan 't werk moeten zijn geweest, hetgeen voorts nog un de resten van maaltijden bleek en het feit, dat niet minder dan vijftig flesschen wijn waren leeg gedronken Onmiddellijk waar schuwde de zoon zijn ouders, die vaststelden, dat de inbrekers al het zilver, het vaatwerk kost bare schilderijen, sieraden en zelfs de meubelen weggehaald hadden. F i 1 m n i e u w s. Hef Centrum geeft a.s. Zaterdag en Maandag een tweetal films met schitterend bijwerk. De titel der hoofdfilm is „Suzy". Natuur lijk een Amerikaansche danseres. Ze zweeft echter in 't begin van 1914 te Londen rond,zonder geld, zonder werk, maar niet zonder zgn. liefde. Haar aanstaande Terry geheeten, wordt echter door een spion naar zij meent dood geschoten, zoodat ze naar Parijs trekt en huwt daar den vliegenier André. Kort daarna onlmoet zij daar Terry en André metde moor denares van Terry: zij schiet ook André neer. Suzy en Terry worden weer hereenigd en André gehuldigd. PARIJS. Hedennacht heeft het Fransche Kabinet-Chautemps zijn ontslag ingediend bij den Presi dent der Republiek. De socialistische ministers had den het voornemen om de Re- reering verdere medewerking te ontzeggen, indien zij geen ge ruststellende verklaring kregen betreffende hun wensch om een beroep te doen op het Volksfront. Door de socialisten heeft alzoo het ministerie zich demissionnair geacht. Onder deze omstandigheden kon de Regeering niet langer een beroep doen op de medewerking der socialistenen nam zij der halve het besluit tot ontslag op grond daarvan, dat ook zij dan hunne medewerking niet konden verleenen aan de socialisten. De vloed komt op Wie een goed antwoord geeft op onderstaande vragen en deze bij onze redactie bezorgt, kan een keuze doen uit de in het werk vermelde prijzen. Wij zenden de antwoorden op en geven later verslag van de uitkomst. Men is niet verplicht het boek te koopen, maar wie antwoord geett op onderstaande vragen, komt in aanmerking. Prijsvragen. Welke plaat is het meest tref- ft n J en waarom Welk bijschrift is het meest treffend en waarom Welke bladzijde is het meest treffend en waarom Hoeveel landen worden ge noemd Hoeveel landen worden afge beeld Wat is de boodschap Hoe kunt gij meewerken Voor de beste en kortste ant woorden worden boeken beschik baar gesteld. Welk boek wenscht u P.S. Schrijf onder de antwoor den duidelijk uw naam en adres. De Burgemeester der Gemeente AXEL maakt bekend, dat eene van den Gemeenteraad van Axel des namiddags ten half *wee ure, ten Gemeentehuis (ingang Schoolstraat) zal worden ge houden. Axel, 14 Januari 1938. De Burgemeester, BLOK. De Burgemeester van AXEL, noodigt, ingevolge artikel 23 der Paardenwet van 1918 (Staatsblad No. 419) eigenaars of houders van een uit, om hiervan vóór den 1 Fe bruari a s. aangifte te doen ter Secretarie dezer Gemeente. Axel, den 4 Januari 1938. De Burgemeester voornoemd, BLOK. Stelt II p r ij a op prima en goedkoupe Vraagt prijs aan %xel-Sassing P 8, Tel. 19 Verlengde Juliaiiastr SI Tevens alle soorten (ook m het klein) aan concurreerende prijzen Af te geven beperkte voorraad VAN alles A gekeurd, voorgtkiemd in bakjes in den naar de eischen des tijds ingerichte poterbewaar plaats te Axel-Plaatje. Opgave liefst vóór 1 F"br. Ook niet voorgekiemde ver krijgbaar. Aanbevelend, JACS de feijter. Pieter Paulusstiaat 5, Axel. Verkrijgbaar in den Boekhandel van De Vloed komt op!

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 3