gesprongen HANDEN en LIPPEN KLOOSTERBALSEM Binnenland. Wilt U zelf s een heerlijke soep maken.. ELK mm OPNIEUW MRD ZIJ Groeiend communisme in Denemarken. De communistische partij in Denemarken heeft met veel suc ces een inzameling georganiseerd teneinde gelden te verkrijgen om een groote rotatiepers te kunnen aar.koopen. Daar het ingezamelde totaal niet minder dan 23000 kronen bedroeg, kan men nagaan hoe actief de propagandisten van Stalin gewerkt hebben en hoe kortzichtig het is om de communistische propaganda als iets „ongevaarlijks" en „onbe langrijks" voor te stellen en te beschouwen. ou en uriep Constqient of inconsequent? Evenals in Zwitserland vindi men ook in ons land tegen woordig in de marxistische pers organen weinig uitingen, welke op een uitgesproken bestrijding van het Christendom wijzen. Weliswaar blijven de marxisti sche doelstellingen en hun grond slagen uiteraard voor een belang rijk deel anti-Christelijk, maai weinig stuit men meer op een openlijke bestrijding en bespotting van het Christendom. Velen vragen zich af of deze wijziging in de roode propaganda eerlijk gemeend of slechts „tac tiek" is. De S. D. A. P. is niei meer tegen bewapening niet meer tegen het Oranjehuis; niet meer tegen de monarchie zij zegt niet meer te strijden voor de dictatuur van het proletariaat, maar voor de „democratie" en voor hei behoud van het Christelijk geloof. Laten wij hopen, dat zulks in ons land geen „tactische" koers verandering, maar een principi- eele wijziging ten goede is, ook al geeft het te denken, dat in de marxistische organen de wrijvin gen op kerkelijk gebied in Duitschiand breed worden uitge meten, zoodat men zich onwille keurig afvraagt, of daarbij niet het „middel" (dus tactiek) het „doel" (de bestrijding van het staatkundig stelsel in dat land) moet „hei ligen". Maar, hoe het ook zij in ons Nederland, in Zwitserland heeft een groot marxistisch dagblad zich leelijk in de kaart laten kijken. „Die neue Politik" (Zurich) maakt althans melding van hei feit, dat bedoeld dagblad in een en hetzelfde nummer op hartroe rende wijze stelling nam vóór de „Belijdeniskerk in Duitschiand" en het Christendom verdedigde, terwijl het tevens een artikel op nam, waarin het Christendom openlijk en op de hatelijkste wijze werd aangevallen en waarin het o. m. heette: „Jezus, met zijn zoogenaamden God, heeft een volslagen fiasco geleden Dergelijke uitingen mogen in een „consequente" marxistische propaganda passen, tegelijkertijd ach en wee roepen om hen, van wien men beweert, dat zij hun geloof in dien zelfden Christus niet mogen beleven en uitdragen, is „i n consequent" De komende bljjde gebeurtenis- Men schrijft ons uit Soestdijk Scheen het in het begin van de.week, dat de spanning, welke te Soestdijk en in Baarn heerschte, bijzonder onder degenen, die amoishalve met de verspreiding van het nieuws omtrent de a.s. blijde gebeurtenis belast zijn, spoedig het hoogtepunt zou be reiken, re'eds Dinsdagochtend was de gemoedsrust, zooal niet geheel, dan toch grootendeels, onder militairen en journalisten terug gekeerd. Dr. de Groot, de geneesheer van Prinses Juliana, was degene, die met een tien-regeiig bericht dit wist te bewerkstelligen. Zelfs was de onrust onder de pers- menschen zoodanig geluwd, dat enkele buiteulandfche journalisten meest Engelschen, want Duit- schers en Franschen zijn tot dusverre nog niet gearriveerd overwogen, het stille Baarn, dat hun weinig vertier kan bieden, voor eenige dagen vaarwel te zeggen en hun tenten zij het dan in den vorm van een of twee hotelkamers zoolang in 's lands hoofdstad op te slaan. De Ne- derlandsche journalist kon zich echter die vrijheid in geen geval permitteeren. Hij is in deze dagen een niet te benijden wezen. Al tien dagen lang heeft hij hersens en potlooden gescherpt en met een vrij verheugend resulaat, maar eens raakt hij uitgepraat. Gelukkig heeft het echter de laatste dagen niet geheel aan „gebeurtenissen" ontbroken. Het fraaie weder van Dinsdag, dat helaas al te spoedig in het tegendeel veranderde, werd direct door alle leden van het koninklijk gezin benut, om er eens uit te gaan. Geen wonder, want voor dengene, die oog heeft voor het schoone der natuur is reeds op het oogenblik veel te genieten en in het bosch en daarmede is de omgeving van Baarn rijk ge zegend zijn de prille teekenen van de naderende lente reeds duidelijk merkbaar. Vertoonde de Koningin en Prins Bernhard zich voor de oogen van hei, bijzonder des middags, zeer talrijke publiek, Prinses Juliana beperkte hare wandelingen en netzelfde geschiedde ook de beide volgende dagen tot de tuinen van het paleis. Het fraaie, bijna voorjaarsach tige weer nam helaas even spoe dig een einde als het gekomen was, daarmede tevens de jour nalisten voor nieuwe problemen gesteld, om van de beklagens waardige fotografen, die druipnat, met den moed der wanhoop, trouw op hun post bleven, maar te zwijgen. Nu vonden echter enkele foto grafen, filmoperateurs en radio reporters, geen emplooi meer aan treffend nabij het paleis, een ander werkobject en werd de pers het, niet al te onwillige „lijdend voorwerp". Ook Indië, dat ongetwijfeld in deze dagen even sterk medeleeft als het moederland, kon alzoo een goeden indruk krijgen van alle maatregelen, welke genomen zijn om de heugelijke tijding op de snelst mogelijke wijze wereldkun dig te maken, waarvan ook „Ne derland overZee" dan zal kunnen profiteeren. Wat aan het gesprokene nog mocht ontbroken hebben, zal het filmjournaal, eenmaal in de Oost en West gearriveerd, zonder twij fel voldoende aanvullen. Behalve verscheidene hofdigni- tarissen, die mede in het Badhotel hun intrek hebben genomen en van hun belangstelling in de technische apparatuur blijk gaven, I hebben de laatste dagen ook andere autoriteiten met zichtbare interesse het tijdelijke bijkantoor van het A.N P. in oogenschouw genomen. Zoo kwam o.a. gisteren de Baarnsche burgemeester, Jhr. Mr. van Reenen, vergezeld van zijn echtgenoote, kamer 12a (dat is het nummer van de lokaliteit, die straks een zoo voorname rol gaat spelen) met zijn bezoek vereeren, welk bezoek des avonds herhaald werd, juist toen de AVRO druk doende was door de microfoon alle geheimen van de ANP-keuken aan de luisterende wereld prijs te geven. Doch de lezer kan gerust zijn, de meest geheime geheimen zijn ook thans nog niet ontsluierd. Er blijft nog wel iets over tot na de blijde gebeurtenis. Dat de gezondheidstoestand van HK H. Prinses Juliana uitstekend is, werd gisteren wederom be vestigd door den rijtoer, welke de Prinses, in gezelschap van Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, per auto in den vooravond maakte. Lager rente. De Minister van Financiën heeft besloten tot omzetting van alle staatsstukken van 4 pet, op een 3 pets. leening, totaal van 1700 millioen gulden, gedurende 10 jaar en daarna 3V2 pet. Werkloosheidsverzekering Bij den Hoogen Raad van Ar beid is een voorontwerp van wet aanhangig gemaakt, inzake ver zekering tegen de geldelijke ge volgen van werkloosheid. De werkgevers zullen worden belast met een premie, die zij op het loon kunnen verhalen, nl. ongeveer 2 pet. van het loon, waar wel niet veel van komen zal en die premie dus evenals van andere sociale verzekeringen en wellicht ook kindersteun ten laste van de werkgevers zal komen. Ofschoon dat niet zoo erg is, want die brengen het toch weer ten laste van de gemeen schap, d.w.z. het uurloon of de rekening der klanten verhoogt een beetje en men is gebaat Nu betaalt men toch ook den steun in den vorm van belasting en dus veel meer eenzijdig. Het is daarom te hopen, dat dit wetsontwerp spoedig geregeld zal zijn. AXEL, 14 Januari 1938. Op de agenda der a.s. Dinsdag middag alhier te houden open bare raadsvergadering staan de volgende punten 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming lid der Com missie van Toezicht op het L. O. 4. Wijziging verordening voor woonwagens. 5. Vaststellen bestek enz. voor het nieuwe gemeentehuis. - De Kerstcollecte in de Ne- derlandsche bioscopen, ten bate van het Bio-vacantieoord gehou den, heeft f37 578,69 opgebracht (vorig jaar f 35.684,75^. Het Feestprogramma. Gedrongen door de omstandig heden en genomen maatregelen die tot haast aanspoorden, was ook het feestcomité alhier actief en paraat om op het eerste sein met haar programma gereed te zijn. En zoo kregen we in 't begin dezer week reeds een beknopt overzicht van wat te gebeuren stond. Maar nu j.l. Dinsdag de rem werd gezet op al dien haast die trouwens wel in het ge- heele land bestond achtten we mededeeling van al dat „voor- loopige" onnoodig en vonden we het beter nu met het volledig plan te komen, zooals dat thans in druk is verschenen vanwege de feestcommissie. Op den feestdag dan zal te 8 uur door klokgelui nogmaals den jubelgalm over onze hoofden klinken van de blijdschap, die dan naar we hopen, allerwege bestaat. Vervolgens zal de chr. har monie Hosanna een muzikale wandeling door de stralen maken bij wijze van reveille. Te 9.30 wordt in de Gerefor meerde kerk een godsdienstige samenkomst gehouden, voor ieder een vrij toegankelijk, terwijl ook in de Hervormde kerk het heuge lijk feit zal worden herdacht. In de Geref. kerk zal behalve de toepasselijke toespraken ook orgelspel worden gegeven en zal ook het chr. kinderkoor eenige liederen uitvoeren. Na den middag worden om 1 uur de schoolkinderen getrac- teerd. Onderwijl komen de verschil lende deelnemende vereenigingen samen tot het vormen van een défilé, dat plaats heeft op het Bylocqueplein, na het plaatsen van een herdenkirigsboom aldaar door de feestcommissie. Deze zal dan plechtig aan de gemeente Axel worden aangeboden en door den burgemeester namens de be volking en het gemeentebestuur in ontvangst worden genomen. Het défilé wordt voortgezet in een rondgang door enkele straten naar de markt, alwaar de stoet ontbonden wordt. Hierna kan men zich dan naar het bioscoop-gebouw „Het Cen trum" in de Zeestraat begeven, waar om 3.30 door de zangver- eenigingen (en kinderkoren) eenige nummers zullen worden ten beste gegeven. Na de instrumentale muz'iek tijdens de rondwandeling kan men dan dus genieten van de vocale prestatie's onzer zangkoren. Pro gramma is hiervan niet vastge steld, zoodat de dirigenten een vrije keuze doen uit hun reper toire, waarmede allicht een paai uur gevuld zullen zijn. Te 7 uur heeft de opstelling plaats van een lichtstoet. We weten nog niet wat die zal wor den en durven er ook niet op vooruit loopen, want meermalen is gebleken, dat als er wil is, men hier voor geen moeite staat en dus verrassingen weer niet onmogelijk zijn. De te volgen route isMarkt, Noordstraaf, Nieuwstraat, Station straat, Wilhelminastraat, Byloc queplein, Prins Hendrikstraat, Buthdijk, Oosterstraat, Juliana- straat, Prins Hendrikstraat, Kerk- dreef, Koestraat, Weststr., Markt. Op het Marktplein gekomen wacht ons weer een verrassing. Onder de tonen van de harmonie Concordia zal hier een oranje boom worden geplaatst in kunst licht, hetgeen volgens ooggetui gen, die dat bij de verlovings feesten in de Residentie zagen, een schitterend en onvergetelijk schouwspel geeft en zeker wel vergoeden zal het gemis aan een verlichting van ons stadhuis, waarvan alleen nog aanwezig is de plaats, waar het gestaan heeft. Na de uitvoering van enkele populaire marschen door Con cordia zal onder begeleiding van de beide muziekcorpen ook door den heer P. C. Brakman den volkszang worden geleid. We hopen, dat spontaan door alle aanwezigen zal worden meege zongen, want zang verhoogt in groote mate de geestdrift en we stellen ons voor, dat bij welsla gen, dit een waardig slot van onze Axelsche feestviering zal zijn. Behalve dat de schoolkinderen en leden der zangvereenigingen van de te zingen liederen zijn voorzien, zal ook het publiek zooveel mogelijk van liederen worden voorzien, teneinde in dege- legenheid gesteld te worden om niet alleen de wijs die ieder een kent maar ook de woor den te volgen. En tenslotte willen we ais tolk van iedereen en ons gansche volk nog de hoop uitspreken, dat het dien dag mooi weer zij soneel, bezocht was door onge veer dertig ouders van school gaande kinderen. De voorzitter, dhr. Buma heette als hoofd der school allen harte lijk welkom en wees op het nut van een oudercommissie, die veel kan doen in het belang der school, door het houden van vergade ringen, waarin een en ander kan besproken worden, het organi- seeren van ouderavonden, school reisjes enz. Het verheugde spr., dat de schooltoestanden hier reeds veel zijn verbeterd. In de oudercommissie moesten 4 leden worden benoemd, daar van de oudercommissie slechts één lid overgebleven was, n.l. dhr. C. van Bendegem. Notulen bleken niet aanwezig. In de oudercommissie werden hierna herkozen dhrn. W. E. 1. de Jager, A. P. Esselbrugge, L. Moerland en Herm. v. d. Berge. Dhr. Buma hoopte dat de nieuwe commissie nuttig werk zal verrichten en dat de samen werking met het onderwijzend personeel steeds goed zal zijn. Hierna kregen de aanwezigen gelegenheid voor een rondgang door de lokalen, waar het werk der leerlingen werd bezichtigd. Bij de rondvraag werd nog de wensch uitgesproken om in plaats van het cijfersysteem het balk- schrift bij het muziekonderwijs te beoefenen. De voorz. verdedigde echter het cijfersysteem bij het zang onderwijs; balkschrift geldt meer voor muziek. Andere stemmen ook van onderwijzerszijde, gingen eveneens op voor het balkschrift, desnoods gecombineerd met cij ferschrift. De voorz. zeide, als men hierin dan toch verandering wilde bren gen, dit ook een onderwerp voor de oudercommissie was, die hier over dan ook haar meening kon uitspreken. Met een woord van dank sloot dhr. Buma hierna de bijeenkomst. Te Kijkuit werd Dinsdag avond de jaarvergadering gehou den der Hervormde Zondagschool stichting, die werd bijgewoond door 23 personen. Te half zeven opende de voor zitter, dhn P. van Bendegem, de vergadering. Na voorlezing der notulen, welke onveranderd wer den goedgekeurd, volgde het jaarverslag van den secretaris, dhr. A. Dieleman, welke een uit voerig overzicht gaf van het af- geloopen jaar en den huidigen stand der vereeniging. De financieele commissie gaf bij monde van dhr. M. van Doe selaar te kennen, dat de gelden en to ken bij den penningmeester in orde waren bevonden. De penningmeester, dhr. A. Dieleman, gaf hierna verslag, waaruit bleek, dat er over het afgeloopen jaar een tekort was van f 19. De voorzitter dankte den hee- ren voor den arbeid, hiervoor verricht. Mej. Scheele deed verslag na mens het personeel der school en Dank zij den KLOOSTERSALSEM heeft zij die nu nooit meer! Ouderavond. Woensdagavond werd in de openbare lagere school alhier een ouderavond gehouden, welke be halve door het onderwijzend per il ICKEfI'S „Geen goud zoo goed" zien zeer verdrijft U wonder snel mei CACHETS MIJNHARDT Koker 12 cachets SOct Proefdoosje 2stuks 10ct. neemt dan voor bouillon MAGGIS Bouillon - die geeft aan Uw soep zo'n echt-fijne krachtige bouillonsmaak. MAGGI5 Bouillon is een geurig, zuiver vleesnat, van bijzonder goede kwaliteit: MAGGI-kwaliteit! Zo'n basis voor Uw soep bespaart U veel tijd en moeite en maakt het zelf- soep-maken zo buitengewoon gemak kelijk en voordelig! ,'tWas een gruwelijke last en het leed geweldig zeer. Het bloed stond er al- tijd voor. Allerlei huismiddeltjes deed 'bJebP' teel geweldig, maar tel- kens kwamen de kloven terug. Gewone ";CïêmuS hleIPen m'j evenmin. Maar A geen last meer ervan. Nu wrijf ik eiken ochtend en avond Klooster- balsem er op. Dat doet géén zeer en de huid is en blijft prachtig glad èn gezond, ook al hom ik met mijn han- ttithomsL"Het was H. de J, te 's-H. ORIGINEEL TFR INZAOI nür?Vertr"-"en kf brand-en «nfi wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmid.lt i bil Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren SOA T°°« '?2eJnd? in °Pen covert, O K A I s als drukwerk (IVo ct AïONSTEft Handelmi). L. I, Akker, R'dam

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2