Axelsche Courant. ABDIJSIROOP J. C. VINK, Stop dien hoest AKKER' S verstèrkte Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Ne. 80. Vrüdaa 7 Januari 1938 Buitenland. Gemengd Nieuws. Gratis Burgerlijke Stand. De vloed komt op Nog enkele Christelijke ABONNEERT D AXELSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Ürukkcr-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede ülad. Het eigen arbeidsveld. Er zijn veel menschen die zeggen: „Ja, ik heb mij een slecht arbeidsveld gekozen, daarop is niet veel te doen en met wat er g daan kon worden, ben ik ai kiaar. Had ik maar wat anders, dan zou ik het wel tot iets brengen I" Wie zoo denken zijn kortzichtig en oppervlakkig en ze zouden ook in teder ander vak mislukken. leder arbeidsveld laat zich in de breedte en in de diepte uit breiden. Hij, die ver ziet, zal in zijn vak steeds nieuwe verrassende mogeltjkneden ontdekken, hij zal altijd nog dankbaren arbeid vin den, die niet alleen nut zal hebben voor hemzelf, maar ook voor zijn medewerkers en wie na hem zullen komen. Niet op het ar beidsveld en de plaats komt het aan, maar op den geest. Een nog zoo kleine zaak in een nog zoo kleine plaats kan haar verkoopskring uitbreiden. Hetzij door de invoering van speciale artikelen, hetzij door reclame kan men aan de eigen klanten meer verkoopen en er nieuwe bij krij gen. Er zijn steeds nieuwe mo gelijkheden te vinden, wanneer men die zoekt, leder arbeidsveld draagt rijke vruchten, wanneer men het maar goed bewerkt. Roemenië en de Joden. Men schrijft ons In een redactioneel artikel geelt de Manchester Guardian van 1 Januari j 1. zijn meening over de nieuwe auti Joodsche maatregelenvan üetkabinet Goga. Wederom aldus hei blad heeft een regeering de recht vaardigheid vergeten, en gehoor zaamd aan die primitieve en barbaarsetie impmsen, die de meusch er toe dryven, zij u medemensch te vervolgen wegeus verscntl van ras of godsdienst De politiek van minister Goga heeft tot doel een systematische vervolgtug der Roomeensche Jodenen indirect hun verdrijving uit het land. Het argument, gebruikt ter rechtvaardiging van dezeu aanval, is, dat de Joden een te groote plaats in net sociale en economische leven van Roeme nië neboeu veroverd Nu wonen er ruim 800.000 Joden in Roe menié, zijnde 5 procent van de totale Devolving, en otschoon de bescnuldiging, volgens welke zij de beste posten bezetten, niet waar is, is het zeker, dat zy sterker zyn vertegenwoordigd in handel en industrie dan in deD landbouw, die de belangrijkste inkomstbron van heiland vormt Ann bet einde van den wereld oorlog zag Roemenië zijn terri torium en bevolking meer dan verdubbeld. Het kreeg de pro vincie Transsyivama en daar mede een vierde deel van ht tegenwoordige Joodscne bevol king. In ruil voor deze gebieds toename ging Roemenië bei miuuernedeoverdrag van 9 De cember 19 i9 aan met de Ver eeuigde Staten, het Ëntsche lm penum, Frankrjjk, Italië en Ja pan, weik verdrag door den Volkenbond werd gewaarborgd. Art. 8 van dit verdrag garan ueerde volledige geljjkheid in '<urg. rijjke en politieke rechten voor alle Roemeeusche staats ourgers, onverscnillig van welk ras, taal of godsdienst. Uitvoerig wordt in bet verdrat bepaald, dat geen persoon vat Roemeenscbe nationaliteit eenig moeilijkheid aal on der vinden we gens zijn godsdienst ot ras, wat betreft het genot van burgerlijke en politieke rechten en in het bijzonder wat betreft de toelating tot de overheidsdienst eu tot bepaalde beroepen en indu- st'inën. Art. 7 van het verdrag stelt nog eens nadrukkelijk vast, dat Roemen alle Joden, die op eenig deel van bet Roemeensche territorium wonen, en geen an dere nationaliteit bezitten, zonder eenige formaliteit als Roemeen sche staatsburgers zal erkennen. Bg art. 12 heett Roemenië erin toegestemi, dat ieder lid van den Volkenbond het recht zal hebben, den Raad opmerk zaam te maken op elke over treding ot gevaar van overtreding van bet verdrag, en dat de Raad een actie zal kunnen voeren en instructies zal kunnen geven, gelijk onder de betreflende om standigheden wenscneljjk wor den geacht. Reeds op 31 Dec. 1937 spreekt de Manchester Guardian de hoop uit, dat een Volkenbondslid de overtreding van dit verdrag door het nieuwe Roemeenscbe kabinet voor den Raad zal brengen, terwy'l het in zijn editie van 1 Januari j.l. den wensch uit spreekt, dat de Volkenbond de Roemeenscbe Jodenvervolging nog deze maand zal behandelen. Reeds heeft de heer Goga het Britsche publiek verzocht, vrien delijke gevoelens jegens Roe menië te koesteren. De vriendschap van dit land aldus besluit de Manchester Guardian wordt niet gemak- xeiyk gegeven aan regeeringen, die de humaniteit boleedigen door de redelooze vervolging van naar zwakkere onderdanen Alle burgers uit Madrid. Er is een decreet uitgevaar digd, waarin bevel gegeven wordt, dat alle burgers, wier aauwezigheid niet noodig is voor oorlogsdiensten, de stad binnen 30 dagen moeten veriaten. Naby Winschoten is door onbekende oorzaak de kapitale boerderij, bewoond door Dykema, totaal atgebrand. De brandweer uit Winschoten kon niet voorkomen, dat alles een prooi der vlammen werd. Ook van den inboedel kon niets worden gered. De oogst 1937 ging geheel verloren. Door den grooten vuurgloed was het on mogelijk om 5 paarden en 9 xoeien uit de stallen te halen. Deze kwamen in bet vuur om De schade bedraagt f 70,000. De heer Dijkema was verzekerd. Toen Zondagmiddag me vrouw Jposting by Almen op een autobus uit Locbem wachtte, Kwam eeu auto uit Doetinchem taurydeo. De autobestuurder zag plotseling by een brug dat njj naar reents moest af slaan. Hy remde, docb de auto gleed op de sneeuw opzy. Mevrouw J. raakte met een been bekneld tusscDeD den amo en een paal U»t been werd nagenoeg afge knald. Te Haarlem is de 9 jarige K. in de Wilbelminastraat met zijn fins tegen een stilstaanden vraentauto gebotst. Een van de uennen, waarmede de laadbak wordt bevestigd, drong hem in aet gelaat bij het oog. Ernstig gewond, werd hij naar het St. Elizabeth gasthuis overgebracht waar hij tengevolge van het ernstige bloedverlies spoedig overleed. In de stad Nigata, in Japan, is in een bioscoop een ramp ge beurd, toen het dak van het ge bouw als gevolg van een dikke sneeuwlaag instortte en eenige nonderden bezoekers onder de 'Uinhoopen bedolven werden. Van alle kanten kwam hulp oesnellen, doch in weerwil van ie snelle maatregelen kwam voor ^erscneiden menscben de hulp ie laat Ia totaal zijn bjj het on geluk 80 personen om het leven genomen, terwijl er zestig gewone werden. In het kamp te Aldershot zijn zes cavaleriepaarden op hol geslagen door schrikken voor een fluitsignaal. Een der paarden sprong op een passeerenden auto en verwondde den bestuurder ernstig voor het zelt overreden en gedood werd, maar de vyf andere hebben geen ongelukken veroorzaakt. De dieren zijn echter tien K.M. doorgehold voor men ze eindelijk opvangen kon. Een lawine, die zich van den 2000 M. hoogen Schneeberg het ski oord van de Weeners, had losgemaakt, heeft in het Kraunbach ravyn acht skiërs be dolven. Vijf hunner werdenleven- loos te voorschyn gehaald. Een verkeerd ljjk. Woensdagmorgen kwam op een kerkhof te Antwerpen een groote lijkstoet aan uit Leuven. Op hetzelfde oogenblik, dat men de kist met het stoffelijk over schot in den grafkuil wilde neer laten, kwam een telegram, dat men in het ziekenhuis te Leuven een vergissing had begaan en een verkeerd lyk had verzonden. Begrypelyk, dat er een conster natie ontstond bij de aanwezige familieleden, die weldra bij velen in woede oversloeg. De lykwagen is daarna naar Leuven teruggekeerd om het verkeerde lyk terug te brengen en het andere lijk te halen, waarna de plechtigheid werd herhaald. In het plaatsje Warnsdorf by Zittau is dezer dagen een in woner teruggekeerd, dien men al 22 jaar dood had gewaand. De man was tydens den wereld oorlog door de Russen gevaDgen genomen en naar Siberië gevoerd. Nadat hy was vrygelaten, had hij er drie landgoederen beheerd. In het afgeloopen jaar nam hy echter ontslag en liep honderden kilometers naar het dientstby- zynde statior, Omsk, waar hy den trein naar Moskou kon pak ken. Een autobus met 23 Duu- sche toeristen is naby Bolzano in een vyftig meter diep ravijn gereden. Drie inzittenden waren op slag dood. Veertien gewonden moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. In de afgeloopen feestda gen zyn in de Vereenigde Staten 298 personen door ongevallen om het leven gekomen. Ongeveer tweehonderd lieden vonden den dood bij auto ongelukken op de gladde wegen, terwyl de overigen om het leven zyn gekomen, het zij by wintersport- ot jachtonge vallen, hetzy verdronken of verbrand. De konde. In Portugal is het ongewoon koud, terwyl van verschillende streken zware sneeuwval gemeld wordt. Vier menschen zyn door de koude om 't leven gekomen. In geheel Italië worden lage temperaturen geregistreerd, die sedert tientallen jaren niet zyn voorgekomen. Aan de Noord- Atrikaanscbe kust is de tempe ratuur tot 5 graden Celsius ge daald. In Boven- en Midden-Italië is zeer veel sneeuw gevallen. Ook uit Duitschland en Bul garye komen berichten over hevige koude. Van prins tot bedelaar. Prins Muratow, een vroegere Russische generaal, is esnigen tijd geleden in het armenhuis te Warschau overleden. Prins Muratow heett behoord tot de Russische aristocratie en was zelts verwant aan de tsaris tische familie. Hy was gehuwd met de prinses van Golicyn. De laatste jaren heett hjj, om in zijn onderhoud te voorzien, voor de syoagoge van Warschau staan hsdelen. Vliegtuig verongelnkt. Dinsdag is een van Milaan komend Duitsch Vliegtuig kort voor de landing op het vliegveld Rhein- Main neergestort. Drie passagiers en de uit drie perso nen bestaande bemanning kwa men hierby om het leven. Vermoed wordt, dathetongeluk moet worden geweten aan plot seling optredende buitengewoon sterke ijsafzetting op belaugryke deelen van het vliegtuig, tenge volge van den hevigen vorst. Bij Butler in Indiana (Ver. St.) is een auto met zeven jon gens en meisje van veertien en vijftien jaar door het hek van een overweg gereden, op het oogenblik, dat een sneltrein pas seerde. De auto werd vernield en de inzittenden vonden den dood. De reizigers in een trein tusschen Temesvar en Boekarest zyn op bet nippertje aan een vreeselyk ongeluk ontkomen. Toen de trein in volle snelheid voortreed, kwam de stoker tydens het scheppen van kolen te dicht by het vuur, waardoor zyn klee- ren vlam vatten. In een minimum van tyd werd hy geheel door vlammen omhuld. De machinist tractate hem te helpen, waarby ook zyn kleeren in brand geraakten. Terwijl de twee mannen tegen de vlammen vochten, raasde de trein in steeds sneller vaart voort naar het eerst volgende station, zonder dat de passagiers besef hadden van het gevaar dat hun boven het hoofd hing. Nog juist op tijd slaagde de machinist erin zijn trein tot stil stand te brengen, maar een oogen blik later viel bij bewusteloos neer. Ernstig gewond werd hij naar een ziekenhuis gebracht. De stoker was reeds aan zyn brandwonden bezweken. Gedurende de maand Dec. 1937. Axel. Huwelijks-aangiften. 31. Johannes Jacob van den Ouden, 32 j. en Janna Jerina Meeuwse, 32 j. Geboren. 5. Tanneke Fran- cina, d. van Jacobus Abraham van Hoorn en Francina Hendrika Jonkman. Leuntje, d. van Jacob de Visser en Elizabeth Neelije Rouw. 6. Jan, z. van Aarnout Bakker en Janneke vïfh Dixhoorn. 11. Cornells Leendert, z. van Cornelis Jacobus Vinke en Licia Suzanna Zegers. 18. Jozias, z. van Marinus de Koeijer en Fran cina Scheele. 20. Adriana, d. van Cornelis Faas en Adriana Mechelma Oostdijk. 27. Jan Frans, z. van Adriaan Frans van den Berge en Clasina Willemina Geelhoed. Overleden. 15. Magdalena Maria Savoy, 50 j., echtg. van Jacobus Franciscus van Mosse- velde. 22. Levinus Overdulve, 31 jechtg. van Maatje Maria de Feijter. 26. Adriana Dees, 82 j., wed. van Krin de Kraker, Loop der bevolking De loop der bevolking over 1937 in deze gemeente was als volgt Geboren 62 m., 54 vr., totaa 116. Gevestigd 99 m., 134 vr., totaal 233. Overleden 17 m., 30 vr., tot. 47 Vertrokken 108 m., 144 vr., totaal 252. Vermeerdering 36 m., 14 vr., totaal 50. Elders geboren tot de bevolking behoorende 4 m. Totale vermeerdering 40 m., 14 vr.,, is 54. Bevolking op 31 Dec. 1936 3267 m., 3159 vr., totaal 6426. Bevolking op 31 Dec. 1937 3307 m„ 3173 vrtotaal 6480. Levenloos aangegeven 1 m. 2 vr., totaal 3. Voltrokken huwelijken 55. Echtscheidingen 1. Geboren niet behoorende tot de bevolki.-.g 1 m. Overleden idem 2 m. Huwelijksaangiften 57. Huwelijkstoestemmingen 11. welke U overdag kwelt en 's nachts belet te slapen. Stop dien hoest direct, maar bedenk dat die hardnekkige hoest-buien alleen maar kunnen wor den verdreven door een krachtig en uiterst doeltreffend werkend middel de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop. Een prfysTraag. Onder dezen titel wordt een rijk geïllustreerd werk verspreid voor zeer lagen prijs. Het geeft bovendien heel wat lectuur en is bestemd om propaganda (e voe ren voor de „Oxford"-gedachte. Wat dat is? Och lezer, het ligt niet in ons bestek om daar nu een beschrijving van te geven. Misschien dat we later op dit onderwerp terug komen. Maar koopt zoo'n boek en het zal u duidelijk worden. Bovendien is aan de versprei ding van het boek DE VLOED KOMT OP, dat geheel belange loos, d.w z. zonder persoonlijke winst van de uitgeefster (Nijgh Van Ditmar n. v. te R'dam) ot verkoopers wordt te koop gestald, nog een p r ij s verbonden. Wie een goed antwoord geeft op onderstaande vragen en deze bij onze redactie bezorgt, kan een keuze doen uit de in het werk vermelde prijzen. Wij zenden de antwoorden op en geven later verslag van de uitkomst. Men is niet verplicht het werk te koopen, maar wie antwoord geeft op onderstaande vragen, komt in aanmerking. Prijsvragen. •Welke plaat is het meest tref fend en waarom Welk bijschrift is het meest treffend en waarom Welke bladzijde is het meest treffend en waarom Hoeveel landen worden ge noemd Hoeveel landen worden afge beeld Wat is de boodschap? Hoe kunt gij meewerken Voor de beste en kortste ant woorden worden boeken beschik baar gesteld. Welk boek wenscht u P S. Schrijf onder de antwoor den duidelijk uw naam en adres. voorhandeu Boekhandel, Markt op de bij koop van doos of potDampo deze Dampo-inhalator *om bij een hevige verkoudheid Dampo-dampen in te ademen. Dooi 30 Pot 50ct. Bij Apoth. en Drog. Wonderlijk zooals Dampo mmamtmmmmmmmm munhardt mammam helptl Abdijsiroop is vanouds een natuurlijk kruidenmiddel, bereid uit oude beproefde geneeskruiden, welker verrassende wer king op aandoeningen der ademhalings organen wordt erkend en geroemd. Boven dien echter is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtigste hoest-be- dwingende stof welke er bestaat, namelijk de „codeïne". De nieuwe versterkt e Akker's Abdijsiroop vereenigt dus nu in zich de zachte maar grondige werking der genees kruiden en de snelle zeer krachtige werking der codeïne en daarom noemt men Abdij siroop: ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". Flac. 90 ct„ f 1.50, f 2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik,

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 3